محافظان آنتی‌اکسیدانی در برابر آلزایمر

گروه سلامت الف،   3990421150

مطالعه‌ای جدید نشان داده است که چند آنتی اکسیدان قوی ممکن است قادر به محافظت از انسان در برابر بیماری آلزایمر باشند. رژیم‌های غذایی و مکمل‌های حاوی آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند خطر بیماری آلزایمر را کاهش دهند.

عصر ایران به نقل از «ایزی هلث آپشنز» نوشت: بسیاری از بیماری‌ها پیوندهای محکمی با استرس اکسیداتیو دارند که این شرایط به‌واسطه بی تعادلی در سطوح رادیکال های آزاد و آنتی اکسیدان ها در بدن رخ می دهد. بدون آنتی اکسیدان های کافی برای کنترل و خنثی کردن رادیکال های آزاد، این مولکول های مضر می توانند به سلول های سالم بدن آسیب وارد کنند.
به طور ویژه، مغز در برابر استرس اکسیداتیو آسیب پذیر است. فرآیندهای متابولیکی که مغز شما انجام می دهد نیازمند اکسیژن زیاد هستند و این اکسیژن می تواند موجب تولید رادیکال های آزاد شود. اگر آنتی اکسیدان ها به میزان کافی وجود نداشته باشند تا اثر رادیکال های آزاد را خنثی کنند، این عوامل مضر به سلول های مغز آسیب رسانده و موجب بروز بیماری های انحطاط عصبی مانند پارکینسون و آلزایمر می شوند.
در مورد بیماری آلزایمر، استرس اکسیداتیو می تواند در فعالیت پروتئین های ضروری مانند پپتیدهای آمیلوئید-بتا اختلال ایجاد کند. این می تواند موجب انباشت بیش از حد این پروتئین ها و ایجاد پلاک های آمیلوئید در مغز شود که ویژگی بارز بیماری آلزایمر است.
اگرچه این موارد ترسناک به نظر می رسند اما خبرهای خوب نیز وجود دارند. شما می توانید از آنتی اکسیدان ها برای محافظت از خود استفاده کنید. در حقیقت، مطالعه ای جدید نشان داده است که چند آنتی اکسیدان قوی ممکن است قادر به محافظت از انسان در برابر بیماری آلزایمر باشند. رژیم های غذایی و مکمل های حاوی آنتی اکسیدان ها می توانند خطر بیماری آلزایمر را کاهش دهند.
مطالعه ای جدید در دانشگاه استرالیای غربی نشان داد که آنتی اکسیدان ها می توانند از بیماری آلزایمر پیشگیری کرده یا حتی آن را معکوس کنند.
پژوهشگران داده های مربوط به طیف گسترده ای از آنتی اکسیدان ها را مورد بررسی قرار داده و دریافتند یک رژیم غذایی سرشار از این مواد مغذی به مدیریت سطوح pH در بدن کمک می کند. زمانی که pH از تعادل خارج شود می تواند محرکی برای استرس اکسیداتیو باشد. این به معنای آن است که تنها با مصرف غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان ها شما می توانید خطر بیماری آلزایمر را کاهش دهید.
همچنین، آنها دریافتند که مصرف کم کربوهیدرات ها نقش مهمی در پیشگیری از بیماری آلزایمر ایفا می کند زیرا مقاومت به انسولین و جذب قند خون را بهبود می بخشد. مقاومت به انسولین و قند خون بالا با اختلال در حافظه و بیماری آلزایمر مرتبط با افزایش سن پیوند خورده اند. بر همین اساس است که برخی افراد بیماری آلزایمر را دیابت نوع 3 می نامند.
اما زمانی که موضوع پیشگیری و حتی درمان جدی آلزایمر مطرح می شود، مکمل های آنتی اکسیدان عاملی کلیدی هستند. در حقیقت، پژوهشگران سه آنتی اکسیدان خاص را شناسایی کردند که بیشترین محافظت در برابر بیماری آلزایمر را ارائه می کنند که شامل موارد زیر هستند:
- کاروتنوئید فنولیک پیچیده
- ویتامین C
- ویتامین E
پژوهشگران دریافتند این آنتی اکسیدان ها در دوزهای زیاد و در ترکیب با یکدیگر موثرتر هستند.
بر اساس تجزیه و تحلیل صورت گرفته، پژوهشگران دریافتند که مصرف ترکیبی از آنتی اکسیدان ها در دوزهای زیاد در پیشگیری از بیماری آلزایمر موثر بوده است. برای افرادی که در پی مدیریت بیماری آلزایمر خود هستند نیز پژوهشگران تغییرات رژیم غذایی و مصرف مکمل های آنتی اکسیدان را توصیه کرده اند.
ترکیبی از آنتی اکسیدان ها در دوزهای شخصی سازی شده و تا حد کافی زیاد و یک رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی و کم کربوهیدرات به نظر می رسد بزرگترین اثر را بر بیماران مبتلا به آلزایمر دارد.
افزایش مصرف آنتی اکسیدان با مکمل ها و رژیم غذایی
اگر به مصرف مکمل های آنتی کسیدان برای پیشگیری یا درمان بیماری آلزایمر علاقه دارید، مراجعه به یک پزشک متخصص توصیه می شود زیرا وی می تواند به مشخص کردن دوز مصرف درست و پشتیبانی از شما در این مسیر کمک کند.
برای کسب بیشترین فایده، ممکن است نیازمند مصرف مکمل ها در دوزهای بالا باشید. یک متخصص پزشکی می تواند به انتخاب دوز درست و مدیریت خطر عوارض جانبی کمک کند. در برخی آزمایش های بالینی، مصرف مکمل های آنتی اکسیدان در دوزهای زیاد (به ویژه ویتامین E) با عوارض جانبی جدی از جمله افزایش خطر سرطان مرتبط بوده است.
اگر قصد ایجاد تغییر در رژیم غذایی خود را دارید می توانید بلافاصله این کار را انجام دهید. یک رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ها و کم کربوهیدرات می تواند خطر بیماری آلزایمر را کاهش دهد. همچنین، در صورت تشخیص ابتلا به آلزایمر، این می تواند پیش‌آگهی - پیش‌بینی‌ که پزشک با توجه به وضعیت بالینی بیمار و سطح امکانات و پیشرفت‌های دانش پزشکی در آن زمینه برای بیمار خود دارد - شما را بهبود ببخشد.
رژیم هایی غذایی کتو و پالئو از جمله رژیم های غذایی کم کربوهیدرات هستند. اما حتی یک رژیم غذایی با محتوای کربوهیدرات بیشتر، مانند رژیم غذایی مدیترانه ای نیز نشان داده است که خطر بیماری آلزایمر را کاهش می دهد. پرهیز از مصرف کربوهیدرات های پالایش شده و مصرف مواد غذایی کامل، از جمله غلات کامل به نظر می رسد از اهمیت بیشتری برخوردار است.
زمانی که موضوع افزایش مصرف آنتی اکسیدان ها مطرح می شود، انواع مختلفی از غذاهای سرشار از این مواد مغذی وجود دارند که در ادامه برخی از آنها فهرست شده اند:
- شکلات تلخ
- انگور
- انار
- بلوبری
- سیب زمینی شیرین
- توت فرنگی
- هویج
- کنگر فرنگی
- کدو تنبل
- گردوی آمریکایی
- کدو حلوایی
- گوجی‌بری
- تمشک
- مانگوستین
- کلم کیل
- کلم قرمز
- لوبیا
- چغندر
- اسفناج

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

  2. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

  3. تهران پنجمین شهر گران دنیا در مسکن

  4. قیمت خودرو همچنان صعودی است/ قیمت پژو ۴۰۵ به ۱۴۲ میلیون رسید

  5. روحانی: تا روزی که صندوق رای و انتخابات هست، جمهوری اسلامی ایران با همین قدرت می ماند

  6. جزئیات انفجار عظیم بیروت، موارد مشابه در جهان و واقعیت‌سنجی گازهای سمی

  7. چه کسانی از انفجار بیروت سود می‌برند؟

  8. جدیدترین مدل کوییک آر پلاس رونمایی شد

  9. تصاویر منتشر شده از حال و روز شهر بیروت

  10. واکنش روحانی به شایعه تلاش برای زمین زدن دولت/انتقاد تند زیباکلام از اصلاح‌طلبان/ میزان صداقت بی‌بی‌سی/ کدام مناطق تهران بیشترین آمار ابتلا و فوتی کرونا را دارند؟

  11. فرصت ۲ ماهه برای ثبت کدملی و کدپستی مسکن بر اساس طرح مجلس

  12. حجت الاسلام روحانی: با وجود تحریم‌ها و سنگ‌اندازی وضعیت بهتری داریم

  13. تعیین ساز و کار اخذ مالیات از خانه‌های خالی در مجلس

  14. لحظه انفجار مهیب بیروت

  15. افکار عمومی در انتظار مصوبه مجلس در طرح شفافیت آرای نمایندگان

  16. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

  17. نیترات آمونیوم، آشنایی با سوخت جهنمی انفجار بندر بیروت

  18. تشکر «دیده‌بان شفافیت و عدالت» از قوه قضاییه برای تقویت تولید و مبارزه با رباخواری

  19. کاهش ۸۵ درصدی قیمت میوه های نوبرانه نسبت به فروردین ماه

  20. رئیسی: ستاد حقوق بشر ایران رفع تحریم‌ها علیه لبنان را پیگیری می‌کند

  پربحث‌های هفته

  1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

  2. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

  3. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

  4. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

  5. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

  6. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

  7. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

  8. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

  9. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

  10. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

  11. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

  12. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

  13. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

  14. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

  15. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

  16. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

  17. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

  18. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

  19. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

  20. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

  21. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

  22. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

  23. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

  24. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

  25. آبروریزی جدید پسر ترامپ

  ابر آروان

  آخرین عناوین