واکاوی توافقنامه همکاری نظامی ایران و سوریه

گروه جهان الف،   3990421104

توافقنامه همکاری نظامی، دفاعی و امنیتی میان ایران و سوریه موجب شده است تا موجی از ترس و هراس در اردوگاه صهیونیست‌ها حاکم شود.

واکاوی توافقنامه همکاری نظامی ایران و سوریه
 

مهر نوشت: اواخر هفته گذشته بود که سوریه و جمهوری اسلامی ایران توافق جامعی برای تقویت همکاری‌های نظامی و امنیتی امضا کردند. این توافق با حضور ژنرال «علی عبدالله ایوب» وزیر دفاع و جانشین فرمانده کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه و سرلشکر «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران به امضا رسید.

در همین ارتباط، «بشار اسد» از امضای توافقنامه همکاری نظامی و امنیتی میان دو کشور استقبال کرد و آن‌را نشان دهنده سطح روابط راهبردی میان دو کشور توصیف کرد. وی افزود: امضای توافقنامه همکاری نظامی و امنیتی میان ایران و سوریه روابط راهبردی دو کشور را نشان می‌دهد و نتیجه سال‌ها اقدام مشترک و همکاری در زمینه جنگ علیه تروریسم در سوریه و مقابله با سیاست‌های خصمانه‌ای است که دمشق و تهران را هدف قرار داده است.

توافق همکاری‌های نظامی و امنیتی میان جمهوری اسلامی ایران و سوریه یک توافقِ مهم، راهبردی و استراتژیک محسوب می‌شود. یکی از مهمترین بندهای این توافقنامه همکاری بر تقویت سامانه‌های دفاع موشکی سوریه توسط جمهوری اسلامی ایران تأکید دارد. در واقع، تهران در این توافقنامه اعلام کرده است که سوریه را به پدافند هوایی پیشرفته مجهز خواهد کرد تا از این پس در برابر حملات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی امنیت بیشتری داشته باشد.

این توافق در حالی حاصل شد که در طول سال‌های گذشته آسمان سوریه به جولانگاهی برای جنگنده‌های متجاوز صهیونیست تبدیل شده بود؛ جنگنده‌هایی که گاه و بی گاه مواضع ارتش سوریه و انبارهای تسلیحاتی آن در نقاط مختلف را هدف قرار می‌دادند. اکنون با توافق همکاری‌های نظامی و امنیتی میان تهران و دمشق و به تبع آن مجهز شدن آسمان سوریه به پیشرفته‌ترین سامانه‌های پدافندی پیش بینی می‌شود که صهیونیست‌ها برای تداوم اقدامات سابق خود علیه دمشق با مشکلات فراوانی رو به رو شوند.

از آنجایی که رژیم صهیونیستی طی سال‌های گذشته حساب ویژه ای را روی حملات هوایی به مواضع مقاومت سوریه باز کرده بود، بنابراین پُر واضح است که با امضای توافقنامه همکاری‌های نظامی میان جمهوری اسلامی ایران و سوریه، از این پس دستِ صهیونیست‌ها برای ترتیب دادن بمباران‌های بیشتر بسته خواهد ماند و بدین سان، حریم هوایی سوریه در مقایسه با گذشته از امنیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

بر اساس آنچه گفته شد، کاملاً بدیهی است که توافقنامه مذکور لرزه به اندام صهیونیست‌ها انداخته و موجی از ترس و وحشت را در صفوف آنها حاکم ساخته باشد. امروز صهیونیست‌ها بیش از هر زمان دیگری از اتفاقاتی که در سوریه رخ می‌دهد، احساس نگرانی می‌کنند. توافقنامه همکاری‌های نظامی میان تهران و دمشق نیز نگرانی مقامات تل آویو را از آینده تحولات این کشور به اوج خود رسانده است.

به دلیل همین نگرانی هاست که رسانه‌های رژیم صهیونیستی در طول چند روز گذشته توافق میان ایران و سوریه در حوزه‌های نظامی و امنیتی را در کانون توجهات خود قرار دادند و ازبزرگترین راهبرد آمریکا و رژیم صهیونیستی برای بیرون راندن ایران از سوریه با ناکامی مواجه شد آن سخن گفتند. در این ارتباط، می‌توان به اظهارات اخیر «روعی قیس» تحلیلگر صهیونیست اشاره کرد که توافقنامه امنیتی و نظامی دمشق و تهران را حاوی ۲ پیام برای رژیم صهیونیستی دانسته بود.

این تحلیلگر صهیونیست صراحتاً اذعان کرد که پیام اول توافقنامه مذکور این است که ایران علیرغم اقدامات تل آویو، در سوریه باقی خواهد ماند و پیام دوم نیز این است که ایران قادر است اسرائیل را هدف قرار دهد. بر این اساس، موج هراس و وحشتِ حاکم بر صفوف صهیونیست‌ها از امضای توافق امنیتی و نظامی میان تهران و دمشق کاملاً واضح و آشکار است. صهیونیست‌ها به خوبی دریافته‌اند که این توافقنامه بیش از پیش موازنه قدرت در سوریه را به نفع مقاومت تغییر داده است.

علاوه بر آنچه که گفته شد، صهیونیست‌ها و متحدان آمریکایی آنها در طول سال‌های گذشته تلاش بسیاری کردند تا ائتلاف راهبردی و استراتژیک میان تهران و دمشق را از هم گسسته جلوه داده و اینگونه وانمود کردند که دمشق در نهایت به دنبال فشارهای واشنگتن و تل آویو راهی جز خروج از ائتلاف با ایران ندارد.

لذا امضای توافق همه جانبه در حوزه‌های امنیتی و نظامی میان دو طرف تمامی رؤیاهای آمریکا و صهیونیسم برای ازهم گسستگی مقاومت به ویژه در سوریه را بر باد داد و عمق استراتژیک روابط و مناسبات دو طرف را برای همگان به نمایش گذاشت. امضای توافقنامه مذکور این پیام مهم و راهبردی را به سران آمریکایی و صهیونیستی رساند که ائتلاف تهران، دمشق همچنان راهبردی و قدرتمند است.

از سوی دیگر، امضای توافقنامه مذکور یکی از بزرگترین و مهمترین راهبردهای ایالات متحده آمریکا و رژیم صهیونیستی در سوریه را به شکست کشاند و آن، وادار کردن ایران به عقب نشینی از سوریه بود. یکی از مهمترین اهدافِ بسیاری از فشارهایی که طی ماههای اخیر علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال شد، مجبور ساختن آن به خروج از سوریه و باز گذاشتن دست صهیونیست‌ها برای ضربه زدن به محور مقاومت بود که امضای توافق راهبردی میان تهران و دمشق، ضربه مهلکی بر پیکره این راهبرد بود.

همچنین باید گفت که توافقنامه همه جانبه میان ایران و سوریه به نوعی قانون تحریمی «سزار» توسط واشنگتن علیه دمشق را به چالش کشاند. بر اساس یکی از بندهای این قانون تحریمی، هیچ دولتی حق همکاری با دمشق را ندارد و در صورت عدول از این قانون، با تحریم و مجازات مواجه خواهد شد.

بنابراین، جمهوری اسلامی ایران با امضای توافق همکاری با دمشق اولاً سیلی محکمی را به آمریکایی‌ها زد و به آنها نشان داد که اقداماتشان نمی‌تواند تأثیری بر سیاست‌های استراتژیک تهران داشته باشد و ثانیاً، قانون تحریمی سزار را به صورت رسمی به چالش کشاند.

در این میان، هراس آمریکایی‌ها از توافق استراتژیک میان ایران و سوریه نیز کاملاً قابل مشاهده است. در همین راستا، وزارت دفاع آمریکا در واکنشی عجولانه به توافق مذکور اعلام کرد که علیرغم این موضوع آمریکا برنامه‌ای برای ایجاد تغییر در مأموریت‌های خود در سوریه ندارد. سخنگوی پنتاگون مدعی شد: مأموریت نیروهای آمریکایی نسبت به سال ۲۰۱۴ هیچ تغییری نکرده است. مأموریت ما تحقق شکست دائم داعش است.

این واکنش آمریکایی‌ها نشان می‌دهد که آنها نیز به شدت از توافق نظامی و امنیتی راهبردی میان تهران و دمشق هراسان شده‌اند و به خوبی نیز دریافته‌اند که ائتلاف قدرتمند مقاومت پس از این توافق قادر است تا بیش از گذشته سلسله طرح‌ها، نقشه‌ها و توطئه‌های واشنگتن و تل آویو در سوریه را به شکست بکشاند.

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 3. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 4. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 5. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 6. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 7. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 8. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 9. صحنه آهسته انفجار بیروت

 10. عادی سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی رسما کلید خورد / «توافق ننگین» امارات و اسرائیل برای عادی سازی

 11. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 12. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 13. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 14. کتک زدن یک جوان در متروی تهران به خاطر خواندن نماز

 15. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 16. هفته ای که کنکوری ها در آن نقره داغ شدند !

 17. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

 18. شکست سنگین قطعنامه ضدایرانی آمریکا/ شورای امنیت به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران رأی نداد

 19. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 20. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 21. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 22. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 23. بازی با اعصاب مردم!

 24. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 25. دختر ربایی و زیر گرفتن مامور پلیس در مشهد

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 2. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 3. عادی سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی رسما کلید خورد / «توافق ننگین» امارات و اسرائیل برای عادی سازی

 4. شکست سنگین قطعنامه ضدایرانی آمریکا/ شورای امنیت به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران رأی نداد

 5. فاجعه دیپلماتیک برای آمریکا

 6. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 7. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

 8. پوتین: نخستین واکسن کرونا در روسیه ثبت شد

 9. سهم خواهی جریان های سیاسی لبنان از کیک دولت آینده

 10. پشت پرده ناآرامی‌های بیروت پس از انفجار/ آیا انتخابات زودهنگام راه خروج لبنان از بحران‌هاست؟

 11. روایت آسوشیتدپرس از رویای «ماکرون بناپارت» در لبنان

 12. استعمارگری پشت نقاب شعر و قهوه/ چرا باید در بحث لبنان و فرانسه، ما هم دقیق شویم؟

 13. برایان هوک: ترامپ دنبال توافق جدید با ایران است

 14. وعده انتخاباتی ترامپ: اگر پیروز شوم ظرف چهار هفته توافقی با ایران خواهم داشت

 15. واکنش وزارت خارجه به عادی سازی روابط امارات و رژیم صهیونیستی

 16. از غیزانیه تا فلینت؛ قربانیان سوءمدیریت شبیه هم هستند

 17. پولسازترین رشته‌های مهندسی در آمریکا کدامند؟

 18. آینده تاریک سعودی‌ها به روایت میدل ایست آی

 19. عقب‌نشینی جدید واشنگتن در برابر تهران/ حذف ۳۰ پاراگراف از قطعنامه ضدایرانی

 20. ترکیه به عادی سازی روابط امارات و رژیم صهیونیستی واکنش نشان داد

 21. شورای آتلانتیک: ترامپ باشد یا بایدن، ایران برسر برجام مذاکره نخواهد کرد!

 22. بایدن، «کملا هریس» را به عنوان معاون خود انتخاب کرد

 23. چرا نام آلمان برای میانجیگری میان ایران و آمریکا به میان آمد؟

 24. موضع گیری خصمانه شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران

 25. کشتی «روسوس» چگونه باعث فاجعه انفجار بندر بیروت شد؟

آخرین عناوین