جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

گروه اقتصادی الف،   3990420052 ۳۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

عضو کمیسیون عمران مجلس از تصویب طرح ۲فوریتی ساخت ۶میلیون مسکن با تامین ۶۰درصد هزینه با وام دولت و زمین رایگان خبر داد وگفت:در تهران،دستگاه‌های دولتی موظف به تامین زمین هستند واحتمال توسعه مناطق ۲۲گانه وجود دارد.

جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

بی عملی دولت گذشته در بخش مسکن و فقدان یک طرح جامع برای حل معضلات این بخش، مجلس یازدهم را بر آن داشت تا با تدوین پیش نویس یک طرح جامع در بخش مسکن به کمک این بخش بیاید. 

اقبال شاکری نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم و عضو کمیسیون عمران مجلس در گفتگوی تفصیلی به بیان بخشی از ابعاد این طرح پرداخت.

* اعتراف رئیس جمهور به شکست در بخش مسکن پس از 7 سال

اقبال شاکری در آغاز این گفتگو اظهار کرد: در مجلس یازدهم اولویت هایی را مردم داشتند، هم در بحث کسب و کار، اشتغال، مسکن و معیشت. در واقع محور گفتمان انتخابات مجلس یازدهم حول اولویت های مردم بوده است.

وی ادامه داد: دلیل این اولویت ها هم این بوده که متاسفانه دولت طی 7 سال اخیر موفق عمل نکرده است. طی چند سال اخیر نیز تلاطمات پولی و ارزی بر کشور حاکم شده و تورم، گرانی و کمبودهایی قابل توجهی را مردم احساس می کنند. 

وی با بیان این که چشم امید مردم به مجلس یازدهم است که ببینند چه کاری انجام می دهد،  افزود: رئیس جمهور محترم چهارشنبه اعتراف کرد که در زمینه مسکن موفق نبودیم و عقب افتادیم. این نوع اظهارنظر خیلی بد است که بعد از تذکرات طولانی، رئیس جمهور چنین حرفی را بزند.

عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر این که تمام انتظار مردم از مجلس است،گفت: اخیرا در جلسه ای که کمیسیون های مجلس با هیئت رئیسه داشتند مقرر شد پس از تشکیل کمیسیون ها، اولویت های اول هر کمیسیون متناسب با خواسته های مردم به عنوان مسئله اصلی با گفت وگو با دولت و دستگاه های اجرایی به شدت دنبال شود.

شاکری با یادآوری این که متاسفانه مشکلاتی در این رابطه داریم، افزود: وقتی کمیسیون عمران مجلس تشکیل شد، پرسیدیم که دستور کارهای قبلی کمیسیون کجاست. گفتند که اصلا دستور کاری وجود ندارد!

وی با بیان این که این مسئله برای بنده خیلی تعجب آور بود، اضافه کرد: زمانی هم که دستگاه های  اجرایی را برای جلسه دعوت می کردیم به نظر می رسد جای ما (مجلس و دولت) یا هم عوض شده بود؛ یعنی ما می گفتیم این کار را انجام دهیم، آن کار را انجام دهیم. دستگاه های اجرایی یک سری رویکردها، رهنمودها و... ارائه می کردند که اصلا قابل قبول نبود. از این رو قرار شد مجلس راسا به مسائل اقتصادی و معیشتی مردم ورود پیدا کند.

بازار مسکن , قیمت مسکن ,

* خرید مسکن که هیچ، اجاره نشینی هم آرزوی دست نیافتنی شد

وی با بیان این که در این راستا جلسات متعددی برگزار شد، تصریح کرد: مهم ترین اولویت کمیسیون عمران مجلس بحث مسکن است و واقعا همه مردم ما از مسکن لطمه سنگینی خورده اند. برای برخی از خانوارهای ایرانی مسکن به یک آرزوی دست نیافتنی تبدیل شده است. خیلی از زوج های جوان حتی فکر اجاره نشینی را هم از مخیله خود بیرون کرده اند. متاسفانه ارزش دارایی ها کاهش پیدا کرده و یک رهاشدگی و بی سرو سامانی در بازار مسکن کاملا احساس می شود.

وی با اشاره به این که نرخ اجاره بها طی چند ماه بی حساب و کتاب 2 برابر شده است، اظهار کرد: این موضوع باعث کوچ مردم به جنوب شهرها و از آنجا به حاشیه شهرها شده است. این اتفاق غیرقابل قبولی بوده است. در این زمینه جلسات متعددی با وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن، بانک مسکن، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و.. برگزار شد.

وی با تاکید بر این که بحث ما در این جلسات مهم بود، ادامه داد: این که چگونه پاسخ نیاز همه اقشار جامعه را به مسکن بدهیم. این که یک متقضاضی چگونه می تواند برای خانه دار شدن یک تصور واقعی داشه باشد. یعنی توانمندسازی خانوارها برای این که بتوانند مسکن یا بخرند یا اجاره کنند. این برای ما هدف شد.

* رئیس جمهور مسئولان کم کار بخش مسکن را معرفی کند/ ضرورت پیگرد قانونی وزیر مستعفی

عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر این که از یک سابقه تاریخی عدم انجام وظیفه در بخش مسکن رنج می بریم، افزود:  وزاری قبلی راه و شهرسازی در این زمینه هیچ کاری انجام ندادند. رئیس جمهور باید مسئول کم کاری در حوزه مسکن را به مردم معرفی کند. اینطور نیست که وزیر بگوید هیچ مسکنی نمی سازم، هیچ کاری نمی کنم. سه بار استیضاح شد و هر بار هم با رای بیشتری به وزارتخانه بازگشت! آخر کار هم استعفا بدهد و از هر گونه پیگیری هم مصون بماند. چه کسی مسئول این همه مصیبت وارد شده بر مردم است؟

شاکری با بیان این که گرانی مسکن تبعات اجتماعی، اقتصادی و... را به دنبال دارد، گفت: وقتی کسی اختلاس و تخلفی کرده، پیگیری قضایی می کنیم، باید یقه فردی را هم که هیچ کاری در زمان مسئولیت اش انجام نداده بگیریم. اینها باید جوابگو باشند.

* جزئیات طرح 2 فوریتی تحقق جهش تولید با رونق ساخت و ساز مسکن شهری و روستایی

وی با اشاره به این که در جلسات کمیسیون عمران برای حل مشکل مسکن قرارگاه خاتم الانبیاء نیز حضور داشته است، بیان کرد: در این جلسات مقرر شد که طرحی تحت عنوان "طرح پیشنهادی ماده واحده دو فوریتی به منظور تحقق جهش تولید با رونق ساخت و ساز مسکن شهری و روستایی" برای 6 سال آینده بخش مسکن تهیه و تدوین شود تا بتوانیم مسکن را به عنوان یک کالای مصرفی خانوارهای ایرانی تامین کنیم. برای عملیاتی شدن این برنامه 100 درصد نیازهای شهرهای مختلف و کلانشهرها متفاوت است و برای هر کدام از این ها باید یک سناریو متفاوت در نظر گرفته شود.

وی با بیان این که هفته آینده پیش نویس نهایی این طرح  تهیه و به مجلس ارائه می شود، اظهار کرد: این طرح بر سه محور «تسهیلات ارزان قیمت»، «زمین ارزان قیمت» و «کاهش هزینه و زمان تمام اجزای مربوط به ساخت و ساز» استوار است.

بازار مسکن , قیمت مسکن ,

* طرح 6 ساله مسکن شامل چه کسانی می‌شود؟

وی گفت: در بحث زمین و تسهیلات ارزان قیمت باید افراد با درآمدهای مختلف بتوانند صاحب مسکن شوند. اسم اینها را فاقدین مسکن بگذاریم مانند خانوارهای با درآمد کم، زوجین جوان، بازنشستگان، طلاب، دانشجویان متاهل، کارگران، ایثارگران، خانوادهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و... باید برای خانه دار شدن توانمند شوند. 

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان این که شناسایی این افراد بحث مجزایی بوده و وظیفه وزارت راه و شهرسازی و سایر وزارتخانه هاست، اضافه کرد: ضلع سوم برنامه مجلس (رفع موانع تولید مسکن) شامل بیمه، مالیات، نظام مهندسی، صدور پروانه، محله سازی، خدمات زیربنایی و روبنایی، انتخاب سازنده، ثبت اسناد و املاک و... می شود. باید تکلیف این مسائل روشن شود تا وقتی زمین و تسهیلات ارزان قیمت به وجود آمد، اینها باعث کندی و طولانی شدن کار و عدم انجام تعهدات در ساخت و ساز مسکن نشود. 

* مسکن استیجاری هم ساخته می‌شود

شاکری تاکید کرد: در طرح مجلس برای همه اینها برنامه ریزی و سازوکارها تهیه شده است. علاوه بر این موضوع دیگری هم دیده شده و آن اضافه کردن مسکن استیجاری است؛ یعنی نه تنها تامین مسکن برای خرید بلکه تامین مسکن برای اجاره در طرح مجلس دیده شده است. با این کار تحول خوبی در بازار مسکن روی می دهد.

وی در خصوص جزئیات طرح مسکن استیجاری گفت: در بحث خرید تسهیلات برای تملک مسکن اعطا می شود، در طرح استیجاری تسهیلات برای ودیعه اجاره پرداخت خواهد شد. تسهیلات به صورت قرض به مستأجران داده می شود و تا مدت یک سال این وام پیش آنها می ماند و یک سود کم در نظر گرفته شده است. چنانچه در واحد اجاره بیش از یکسال بمانند تسهیلات همچنان نزد آنها می ماند اما در صورتیکه جابجا شوند تسهیلات به مالک دیگر منتقل می شود.

وی با بیان این که به دنبال فعال کردن صندوق رهنی برای مستأجران هستیم، یادآور شد: البته برای این کار باید سازمان ها و شرکت هایی باشند که بتوانند از پول رهن اسفاده کنند. این طرح از نوع شرکت های اجاره داری است که در ایران این را نداریم.

بازار مسکن , قیمت مسکن ,

* پیشنهاد کاهش 50 درصدی تعرفه سازمان نظام مهندسی ساختمان

نماینده مجلس یازدهم در ادامه به جزئیات طرح مذکور در بخش تسهیلات و زمین اشاره کرد و گفت: برای تهران، شهرهای بزرگ و شهرهای کوچک سقف تسهیلات و نرخ سود آن متفاوت است. ما نمی توانیم طرح واحدی را برای حل مشل مسکن کل کشور ارائه دهیم. از سوی دیگر مسئله ای که داریم در صدور پروانه، بحث  پایان کار است. ساختمان هایی داریم که ده سال از عمر آنها می گذرد اما پایان کار آنها صادر نشده است. در طرح مجلس پیش بینی شده در پایان سفت کاری ساختمان باید مقدمات پایان کار فراهم شود و مدت زمان مشخصی را برای این کار در نظر گرفته ایم.

شاکری به وظیفه سازمان نظام مهندسی ساختمان در این حوزه اشاره کرد و افزود: پیشنهاد کرده ایم تعرفه های سازمان نظام مهندسی برای چنین ساختمان هایی نصف شود. برای شهرداری هم پیشنهاد داده ایم مبلغ مشخصی را جهت صدور پایان کار ساختمان دریافت کند. در واقع شهرداری برای صدور پروانه باید به ازای هر مترمربع یک مبلغ تعیین شده را دریافت کند و دیگر این گونه نباید باشد که ارقام کلان را دریافت کنند. از سوی دیگر برای خدمات روبنایی مانند مسجد، مدرسه، اماکن ورزشی، کلانتری و... باید از محل پروژه ها تامین شود و با تهاتر املاک پرداخت شود تا فشار مالی به خریداران وارد نشود.

* عضویت افراد دارای فرم ج قرمز در تعاونی های مسکن ممنوع می شود

وی با بیان این که در بخش خدمات زیربنایی نیز باید از طریق تهاتر با وزارت راه و شهرسازی کارها انجام شود، اضافه کرد: تکلیف این موارد کاملا مشخص شده است؛ در طرح مسکن مهر، دولت یازدهم همه چیز را بهم زد و مصیبت شد که سر این طرح آمد. وزیر قبلی با این استدلال که مسکن مهر طرح مزخرفی بوده همه چیز را بهم ریخت. به جای این که چند میلیون نفر بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته خانه دار شوند، 10 سال است که در انتظار تحویل واحد هستند.

وی به جزئیات دیگری از طرح مجلس اشاره کرد و افزود: در این طرح ایجاد تعاونی مسکن جدید فقط برای افراد دارای فرم «ج» سبز امکان پذیر است و دیگر نمی توانند به راحتی تعاونی مسکن ایجاد کنند. همچنین راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان یکی دیگر از برنامه مجلس در طرح ساماندهی بازار مسکن است. این طرح باید ظرف سه ماه سامانه مذکور کاملا عملیاتی شود. در مجلس عنوان شده در این سامانه ابتدا با خوداظهاری شروع کنیم و هر فردی  باید ریسک ورود به این سامانه را بر عهده بگیرد.

* هر ایرانی در سال حق یک معامله مسکن دارد، معاملات بعدی مشمول مالیات است

عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر این که بحث دریافت مالیات در طرح مسکنی مجلس کاملا قطعی شده است، تصریح کرد: مبلغ مالیات مشخص و برخی قسمت ها معافیت مالیاتی دارند. برای خانه های خالی پیش بینی های لازم دیده شده است؛ در واقع از تاریخ تصویب طرح مجلس برای ساماندهی بازار مسکن هر ایرانی بالای 18 سال حق دارد در هر سال یک معامله اعم از مسکن، مسغلات، زمین و یک معامله ملک تجاری انجام دهد، این معاملات مالیات ندارد. در معاملات مازاد بر یک واحد مسکونی یا زمین و مستغلات یا تجاری علاوه بر مالیات نقل و انتقال، مالیات مشمول سود معادل 5 درصد ارزش ملک می شود. چنانچه معاملات افزایش یابد 5 درصد نیز به صورت تصاعدی بالا می رود.

بازار مسکن , قیمت مسکن ,

* اخذ مالیات 50 تا 200 درصدی از خانه‌های خالی

شاکری با اشاره به این که هر چه قدر تعداد معاملات افزایش یابد، مالیات نیز افزایش می یابد، تاکید کرد: این مسئله باعث جلوگیری از بورس بازی در بازار مسکن می شود. 

وی در ادامه با بیان این که برای خانه های خالی در سال اول 50 درصد ارزش روز اجاره ملک به عنوان مالیات دریافت خواهد شد، اظهار کرد: سال دوم معادل 100 درصد ارزش روز اجاره ملک، سال سوم 150 درصد و از سال چهارم به بعد 200 درصد مالیات از مالکان خانه های خالی دریافت خواهد شد. بازدارندگی این طرح به شدت افزایش یافته است و خانه های خالی با این مالیات به چرخه عرضه وارد خواهد شد.

* واگذاری زمین رایگان یا اجاره 99 ساله

به گفته وی، در طرح مجلس برای ساماندهی بازار مسکن پیش بینی شده زمین به قیمت صفر یا به صورت اجاره 99 ساله برای ساخت و ساز واگذار شود. از سوی دیگر وزارت راه مکلف شده زمین دستگاه های دولتی از جمله وزارت جهاد کشاورزی را تغییر کاربری دهد تا اینها بتوانند برای پرسنل خود مسکن بسازند. تا کنون اجازه تغییر کاربری داده نمی شد.

نماینده مجلس یازدهم گفت: تسهیلات ساخت و ساز مسکن در اختیار انبوه سازان و شرکت های مسکن ساز قرار می گیرد و وزارت جهاد کشاورزی نیز موظف شده زمین مورد نیاز برای ساخت را به سازندگان بدهد. 

* جلوگیری از ورود پولدارها به بازار ساخت و ساز مسکن

شاکری در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که تمام جزئیات ساماندهی بازار مسکن در طرح مجلس دیده شده است، افزود: به عنوان مثال برای سازندگان صاحب صلاحیت مقرر شده ساخت و سازهای موضوع ماده واحده باید صرفا توسط انبوه سازان، سازندگان و پیمانکاران واجد شرایط از مراجع ذی ربط انجام شود. اجازه نمی دهیم افرادی که فقط پول دارند وارد ساخت و ساز مسکن شوند بلکه باید افراد دارای صلاحیت این کار را انجام دهند.

وی با اعلام این که پیش بینی کرده ایم بالای 60 درصد وام در طرح مذکور پرداخت شود، بیان کرد: نهاده های  مسکن مانند آهن آلات، سیمان، یراق آلات، تجهیزات، تاسیستات مکانیکی برقی و... پیش بینی شده که وزارت راه و شهرسازی با همکاری وزارت صمت با قیمت مناسب در اختیار سازندگان قرار گیرد.

* افزایش نرخ اجاره بها بر اساس نرخ تورم استانی

وی با بیان این که قیمت نهاده های ساختمانی ارتباطی به تحریم ها ندارد اما می بینیم که قیمت  سیمان و آهن افزایش می یابد که این قابل قبول نیست، گفت: در بحث مسکن اجاره  داری پیش بینی شده که قابل تمدید باشد؛ هر سال اجاره بها نسبت به سال قبل معادل نرخ تورم استانی افزایش یابد که بانک مرکزی آنرا اعلام می کند.  چنانچه مستأجری بگوید افزایش قیمت سالانه را قبول ندارد می تواند ملک را تخلیه و مستأجر بعدی خانه را اجاره کند. 

بازار مسکن , قیمت مسکن ,

* سالی 1 میلیون مسکن ساخته می شود

وی صدور کد رهگیری را برای قراردادهای اجاره الزامی اعلام کرد و افزود: بر اساس طرح مجلس هر سال میزان ودیعه مسکن توسط وزارت راه و شهرسازی در فروردین ماه اعلام شود.  

وی یادآور شد: بر اساس طرح مجلس، طی 6 سال و هر سال حداقل یک میلیون واحد مسکونی ساخته و تامین می شود. این طرح در کمیسیون عمران مجلس مطرح و مصوب شده که یکشنبه آینده آنرا به هیئت رئیسه مجلس ارائه می کند و اعلام وصول می شود. پس از آن دو فوریت طرح به رای گذاشه می شود و به کمیسیون عمران برای نهایی شدن ارجاع می شود.

* تامین 60درصد هزینه مسکن با وام/ اختصاصی زمین‌های دولتی در تهران برای ساخت مسکن

عضو کمیسیون مجلس با بیان این که پیش بینی شده در طرح مجلس ساخت مسکن به سالانه 1.5 میلیون واحد توسعه یابد، در پاسخ به این پرسش که طرح مجلس در مجموع چه میزان اعتبار نیاز دارد، اضافه کرد: اگر سالانه یک میلیون واحد مسکونی با متراژ 75 مترمربع (75 میلیون مترمربع مجموعا) ساخته شود، هر واحد حدود 250 میلیون تومان منابع مالی برای ساخت نیاز دارد که باید 150 تا 200 میلیون تومان آن از طریق تسهیلات تامین می شود.

شاکری ادامه داد: نرخ سود این تسهیلات یارانه ای است که دولت باید آنرا تامین کند. خانوارها باید بتوانند اقساط این وام را بدهد از این رو نرخ سود آن بالا نیست.

وی با تاکید بر این که در طرح مجلس قیمت زمین حذف می شود در پاسخ به این پرسش که زمین مورد نیاز در تهران برای ساخت و ساز مسکن چگونه تامین خواهد شد، اظهار کرد:  وزارت راه و شهرسازی زمین هایی را دارد که باید به این طرح تخصیص دهد. همچنین زمین هایی در حریم داریم که متعلق به وزارت جهاد کشاورزی است و پیش بینی شده آنرا در اختیار طرح قرار دهد.

* پیش بینی توسعه احتمالی مناطق 22 گانه تهران

وی در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان این که موضوع توسعه مناطق 22 گانه تهران برای جانمایی ساخت و ساز مسکن یا ساخت در شهرهای جدید مطرح است، گفت: در طرح مجلس پیش بینی های لازم برای تامین خدمات روبتایی و زیربنایی دیده شده است. 

وی با تاکید بر این که طرح مجلس همه جوانب را در نظر گرفته و وظایف تمام دستگاه های دولتی در آن دیده شده است، تاکید کرد: این طرح با محوریت وزارت راه و شهرسازی اجرایی می شود و با تصویب آن برای 6 سال آینده در دستور کار دولت قرار خواهد گرفت.

وی با بیان این که طرح جدید جایگزین طرح ملی مسکن شده و این طرح ملغی می شود در خصوص چگونگی تامین منابع مالی ""طرح پیشنهادی ماده واحده دو فوریتی به منظور تحقق جهش تولید با رونق ساخت و ساز مسکن شهری و روستایی"افزود: در این رابطه راه های گوناگونی را بررسی کرده ایم تا بتوانیم برای کل طرح منابع مالی را تامین کنیم. به نظرم وقتی طرح تصویب نهایی شود برای کل ساخت و ساز مسکن منابع مالی از طریق ایجاد یک صندوق در بانک مسکن یا در وزارت راه و شهرسازی به اسم "صندوق تامین مسکن" تامین خواهد شد.

عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر این که برای تامین منابع مالی در کشور  ظرفیت داریم اما بایستی مقداری فسفر بسوزانیم، اظهار کرد: باید زحمیت بکشیم و هماهنگی های لازم انجام شود. این که بنده در اتقام بنشینم و بگویم نمی شود، ندارد و ... هیچ اتفاقی نمی افتد. طی یکماه اخیر بررسی کردیم و دیدیم می توانیم خیلی کارها را انجام دهیم. با قرارگاه خاتم الانبیاء جلساتی برگزار کرده ایم و می توانیم کارهای عظیمی را انجام دهیم.

شاکری با بیان این که مجلس به شدت روی اجرای طرح جدید مسکن نظارت خواهد کرد، یادآور شد: در کمیسیون عمران 23 نفر هستیم، قطعا یکی دو نفر بر اجرای طرح (قانون) نظارت خواهند کرد.

دیدگاه کاربران

مصطفی۱۵۱۶۵۳۶۱۳:۵۷:۰۰ ۱۳۹۹/۴/۲۰
هر ایرانی باید تنها یک خودرو و ماشین به نامش باشد چون اینها کالای مصرفی هستند نمیدونم نمایندگان و مسئولان چرا از ارائه یک راه حل ساده هم عاجزند
ناشناس۱۵۱۶۵۴۹۱۴:۱۰:۲۲ ۱۳۹۹/۴/۲۰
اقای اخوندی را بیارید. درست میشه. شش میلیون؟ ممکن نیست در این شش ماه الباقی. چرا شش ماه؟ چون دولت ها در سال اخر شش ماه اخر دنده خلاص می روند.
ناشناس۱۵۱۶۵۵۰۱۴:۱۰:۲۶ ۱۳۹۹/۴/۲۰
تا گوساله گاو شود دل صاحبش آب شود وعده ده سال دیگر
ناشناس۱۵۱۶۵۵۴۱۴:۱۹:۲۴ ۱۳۹۹/۴/۲۰
زمين مجاني ندهيد ، به قيمت مناسب بدهيد فروش زمينها به قيمت مناسب و عادلانه براي ساخت و ساز خودش بهترين كار براي جمع كردن نقدينگي است همان نقدينگي بصورت وام براي ساخت و ساز قرار گيرد يك ضرب المثل تاريخي ميگويد : هيچ چيز گرونتر از مفت نيست .
ناشناس۱۵۱۶۵۶۶۱۴:۳۹:۱۰ ۱۳۹۹/۴/۲۰
سنگ بزرگ علامت نزدن است، بهتر است واقع بينانه تر با مسائل ومشكلات برخورد شود واز اقدامات بدون مطالعه وإحساسي مانند دوران احمدي نژاد خودداري شود
علیرضا۱۵۱۶۵۷۱۱۴:۴۱:۵۸ ۱۳۹۹/۴/۲۰
..,.. باید مسکن را از طریق بورس واگذار کرد یعنی شرکتهای مسکن سهام فروخته و با پول سهام مسکن ساخته شود که جلوی کاهش ارزش پول مملکت گرفته شود. الان قیمت سهام کاذب و به معنی کاهش ارزش پول ملی است و کسانی که سهام ندارند جور سهام داران را می کشند. حتی طوری شده که باید درصدی از سهام سهامداران به نفع فقرا ضبط شود.
ناشناس۱۵۱۶۵۸۱۱۴:۵۲:۵۰ ۱۳۹۹/۴/۲۰
سنگ بزرگ علامت نزدنه، در کشور های پیشرفته تمام سعی دولت در مرحله اول ایجاد مسکن اجاره ای ارزان برای زوج های جوان است و لاغیر تا آینده آنها و کشور بخوبی پیش رود الان شما طرح خانه سازی و فروش آن به کمیته امدادی یا بازنشسته هستی اینا اگه پول داشتن که خودشان دست بکار میشدند.
ناشناس۱۵۱۶۵۹۰۱۵:۰۹:۵۵ ۱۳۹۹/۴/۲۰
آخوندی بدتر از این حرفاست که جوابگو باشه در طی دو دوره وزارت ایشون از 72 تا 76 و این دوره ساخت مسکن تقریبا متوقف شد تقاضا به صورت انفجاری بالا رفت و فاجعه رخ داد حالا دوباره افتادن دنبال همون مسکن مهر که مسخرش می کردن.
Ft۱۵۱۶۶۰۸۱۵:۳۱:۴۶ ۱۳۹۹/۴/۲۰
دولت -مجلس يه فكرى براى اجاره نشينهاى شمال تهران بكنن كسى كه محل كارش شمال تهران هستش مستأجر است اگه دولت مسكن ارزون در منطقه شمال در اختيار قرار نده بايد چكار كنه ؟همه ى در آمدش كفاف اجاره نميكنه
ناشناس۱۵۱۶۶۱۷۱۵:۴۳:۴۳ ۱۳۹۹/۴/۲۰
شش میلیون واحد مسکن طرحی مانندمسکن مهر که جیب عده ای خاص را پرخواهد کرد .واما فاصله حرف تا عمل بینهایت است.واقعا با عملکرد های عوام فریبانه میتوان اعتماد کرد؟
علی۱۵۱۶۶۲۳۱۵:۵۱:۱۲ ۱۳۹۹/۴/۲۰
اگه بشه که خیلی خوبه
ناشناس۱۵۱۶۶۳۳۱۵:۵۷:۴۲ ۱۳۹۹/۴/۲۰
طرح های فضایی و هدف‌گذاری های موهومی
دانیال۱۵۱۶۶۴۵۱۶:۲۵:۰۸ ۱۳۹۹/۴/۲۰
خیلی هم عالی.. اما کاش واگذاری زمین رو کنار بگذارند و اصلا ممنوع کنند. واگذاری زمین میشه بساطی که برای مسکن مهر بعد از واگذاری عرصه اتفاق افتاد.تا کی زمین عمومی رو رایگان به یه عده میشه داد؟؟ همینطور درباره واگذاری بنگاه‌های دولتی هم.واگذاری املاک دولتی/عمومی باید ممنوع شود
حسن۱۵۱۶۶۸۱۱۷:۲۸:۵۱ ۱۳۹۹/۴/۲۰
حسن روحانی که برنامه 100 روزه داشت نتیجه ش این شد. شما که به قول خودت تازه میخوای ,..,..,.. و برنامه ریزی کنی. این جور شعار ها قبلا داده شده و شما دیر آمدید. من به عنوان یک فرد تحصیل کرده ی بی خانمان و بیکار شش سال منتظر نمیمانم آخرش هم طرح های یه شبه ی شما به هیچ جا نرسه و دوره مسئولیتان هم تمام بشه و چیزی که باقی بمونه میلیون ها صفحه پرونده ی فساد باشه.
رضا۱۵۱۶۶۸۴۱۷:۳۱:۱۹ ۱۳۹۹/۴/۲۰
من راضی نیستم نماینده های مجلس 200 میلیون حق مسکن بگیرند. حقوقشان هم باید همتراز حقوق کارگر باشد.
علی 671۱۵۱۶۶۸۶۱۷:۳۵:۰۴ ۱۳۹۹/۴/۲۰
سنگ بزرگ نشانه ی نزدن است .در این دولت نه خانه ای ساخته می شود و نه تحویلی .بیخودی .. .تا این دولت است از خانه دار شدن خبری نخواهد بود و همش وعده ها .. است .
ناشناس۱۵۱۶۷۳۸۱۸:۴۸:۲۹ ۱۳۹۹/۴/۲۰
از این وعده ها خیلی شنیده ایم. چهار سال دیگر ببینیم و تعریف کنیم.فعلا مردم در خرید تخم مرغ و مایحتاج اولیه مانده اند چه کنند. یک طرح برای تثبیت قیمت تخم مرغ برای مدت سه ماه بدهید. اگر موفق شد روی مسئله بعدی تمرکز کنید
ناشناس۱۵۱۶۷۴۰۱۸:۵۱:۴۸ ۱۳۹۹/۴/۲۰
لطفا محاسبه بشه به نرخ روز متری چند در میآید.وبه چه نرخی به خریدار واگذار میشه.
سرو۱۵۱۶۷۵۴۱۹:۲۱:۲۲ ۱۳۹۹/۴/۲۰
فیلم جدیده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بهرام۱۵۱۶۷۷۴۱۹:۴۰:۱۶ ۱۳۹۹/۴/۲۰
نتیجه فسفر سوزاندن شما دست در جیب مردم کردن است اگر توانستید بدون اینکار کاری بکنید بفرما همه اظهار نظرهای شما گرفتن مالیات از مردم بود پس این همه درآمد نفت و گاز ووو کجا میرود این نوع فسفر سوزاندن مغز ما را معیوب میکند
abbas۱۵۱۶۷۸۶۱۹:۵۴:۲۳ ۱۳۹۹/۴/۲۰
تا وقتی مکان یابی ، طراحی و اجرا در دست دولت باشد وضعیت مسکن همین است که هست پیمانکاران قَدَر باید با کارخانه های خانه سازی وارد عمل شوند
ناشناس۱۵۱۶۸۲۲۲۰:۳۳:۲۵ ۱۳۹۹/۴/۲۰
حالا که این طرح را میدی یک قانونی هم بگذار که حداقل این شش میلیون خانه هم ضد زلزله باشند و هم برای عبور مرور افراد ویلچردار قابلیت مناسب داشته باشند.
ناشناس۱۵۱۶۸۴۸۲۱:۲۴:۴۲ ۱۳۹۹/۴/۲۰
یعنی مسکن مهر، در بیابان!!!!!
ناشناس۱۵۱۶۸۵۶۲۱:۳۴:۰۷ ۱۳۹۹/۴/۲۰
با این دولت فسیل شده کلیدشکسته .. مذاکره بعید بنظر میرسه!
ناشناس۱۵۱۶۹۴۹۰۰:۴۱:۵۷ ۱۳۹۹/۴/۲۱
یک اقدام انقلابی و کم هزینه مسکن های خالی را شناسایی و با قیمت بسیار پایین اجاره دهید با صرف یک هزارم هزینه و در عرض سه ماه شدنی است سایت محترم الف به اطلاع مسوولین برسانید
رضا پوری۱۵۱۷۰۰۶۰۴:۳۷:۳۶ ۱۳۹۹/۴/۲۱
طرح مسکن مهر۲ چرا با اولی مشکل مسکن حل نشد چون در طرح هاتون رضایت بساز بفروش ها الویت داره نه اقشار نیازمند.
ناشناس۱۵۱۷۰۰۸۰۵:۰۰:۴۹ ۱۳۹۹/۴/۲۱
این که شبیه طرح شکست خورده مسکن مهر هست
ناشناس۱۵۱۷۰۱۰۰۵:۰۳:۱۴ ۱۳۹۹/۴/۲۱
مسکن ها نباید در تهران ساخته شود ساخت مسکن در تهران پر گسل و پر آسیب با سیاست تغییر پایتخت در تضاد بوده و به مهاجرت بیشتر به تهران - شهر واسطه گری نه تولید- ختم می شود
ناشناس۱۵۱۷۰۳۸۰۷:۱۴:۵۳ ۱۳۹۹/۴/۲۱
خانه ها همه دست خودتانه!!! این حرفها چیه میگید!!! .. .. ..؟؟ حالا یادتان افتاده؟؟؟ این دوباره چه فیلمیه خدا می داند.
وحید رضا اسماعیلی۱۵۱۷۰۵۵۰۷:۳۷:۲۲ ۱۳۹۹/۴/۲۱
اینهمه کار میخواین بکنید؟ میشه؟ سنگ بزرگ نیست؟!
ناشناس۱۵۱۷۰۹۷۰۸:۲۶:۲۳ ۱۳۹۹/۴/۲۱
بزک نمیر بهار میاد ..
ناشناس۱۵۱۷۱۱۵۰۸:۴۰:۳۷ ۱۳۹۹/۴/۲۱
من یه مستاجرم و هر روز عباس آخوندی وزیر سابق مسکن رو که داغ خونه دارشدن رو به دل من وهمه مستاجرها گذاشت نفرین میکنم . خدا جوابش رو بده . خدا ازش نگذره

پربحث‌های دیروز

 1. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدهاکشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 2. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 3. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 4. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 5. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 6. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 7. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 8. متن شکایت جمعی از نمایندگان مجلس از وزیر نفت به رؤسای سه قوه

 9. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 10. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 11. نیوزلندی‌ها برق بی‌سیم اختراع کردند

 12. دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند

 13. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 14. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

 15. هفت عامل که مانع فرزندآوری می‌شود

 16. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

 17. خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

 18. افتتاح موزه و سراسرنمای سردار قاسم سلیمانی

 19. مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

 20. روحانی: کارگروه مشترک سه قوه برای رفع موانع تولید با مسئولیت معاون اول تشکیل می‌شود

 21. چراغ سبز کره‌ای‌ها برای پرداخت بدهی ایران

 22. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

 23. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

 24. کلیات «طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس تصویب شد

 25. چگونه گوشی موبایلی که خیس شده را نجات دهیم

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 4. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 5. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 6. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 7. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 8. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدهاکشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 9. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 10. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 11. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 12. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 13. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 14. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 15. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 16. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 17. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 18. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 19. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 20. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 21. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 22. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 23. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 24. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 25. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

ابر آروان

آخرین عناوین