چه کسی قیمت ماسک را تعیین می کند؟ چرا ماسک گران شد؟

گروه اقتصادی الف،   3990420031

۴۵۰ شرکت در پارک های علم و فناوری روزانه بیش از یک میلیون ماسک تولید می کنند و از سوی دیگر روزانه ۷ میلیون ماسک سه ‌لایه در کشور تولید می‌شود. تولیداتی که زمانی بیش از مصرف داخل بود و صادر می شد اما اکنون با اجباری شدن ماسک گران شده اند.

 

به گزارش فارس، در شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور، اخبار متعددی از بسیج همگانی همه نیروهای کشور برای مقابله با این بیماری جهانی به گوش می رسد.

شرکت های فناور و دانش بنیان هم یکی از پایه های اصلی برآورده کردن نیازهای روز کشور در جنگ همه جانبه علیه کرونا بودند. یکی از افتخاراتی که این شرکت ها رقم زدند حضور سریع و مفید برای تامین مواد و دستگاه های مقابله با کرونا بود. به طوری که طبق جدیدترین اعلام وزارت علوم، ۴۵۰ شرکت مستقر در پارک های علم و فناوری در حوزه تولید محصولات مرتبط با شیوع کرونا فعال شدند که از این تعداد شرکت ۱۵۰ شرکت در زمینه تولید تجهیزات بیمارستانی فعالیت دارند. تولید بیش از یک میلیون ماسک در روز، تولید بیش از ۱.۵ لیتر مواد ضد عفونی کننده در روز، کیت های تشخیصی، دما سنج های غیر تماسی، لباس حفاظتی و ونتیلاتور از دستاوردهای این شرکت ها است.

*زمانی که تولید ماسک بیش از مصرف داخل بود و صادر می کردیم

بنابر آمار وزارت علوم، شرکت مستقر در پارک های علم و فناوری روزانه بیش از یک میلیون ماسک تولید می کنند و بنابر آمار انجمن داروسازان ایران در روز حدود ۶ تا ۷ ‌میلیون ماسک سه ‌لایه پزشکی در کشور تولید می‌شود، به همین دلیل بود که حتی مازاد مصرف داخل به خارج از کشور صادر می شد. اما وقتی از ۱۵ تیرماه که استفاده از ماسک اجباری شد، قیمت ها افزایش یافت.

همزمان با اجباری شدن  استفاده از ماسک، وزارت صنعت هم صادرات انواع ماسک به خارج از کشور را ممنوع کرد. جمشید گلپور دبیر کارگروه مقابله با کرونا وزارت صنعت گفت که این تصمیم به دلیل الزام استفاده از ماسک در کشور و با توجه به شرایط قرمز در برخی استان‌ها اتخاذ شده است.

محمدرضا شانه‌ساز رئیس سازمان غذا و دارو هم تاکید کرد که صادرات ماسک سه لایه هیچ گاه آزاد نبوده است. زیرا ظرفیت تولید در کشور در این حوزه بیشتر از نیاز کشور نیست پس اجازه صادرات ندادیم. صادرات ماسک N۹۵ قبلا آزاد بود اما به دلیل وضعیت کنونی صادران آن هم متوقف شده است.

 

*ماسک پس از اجبار، گران شد

مردم گرانی ماسک را دیدند و سوال می کنند که چه اتفاقی افتاد که ماسک گران شد؟

محمد زاده پدر یک خانواده ۴ نفره که از زمان شیوع کرونا همواره مواد مقابله با کرونا به خریدهای ماهانه خانواده اش اضافه شده، به خبرنگار فارس، گفت: در این مدت همواره ماسک های ساده استاندارد را تهیه کردیم و برای اینکه بچه دار هستیم حتی باید در ۲ سایز ماسک تهیه کنیم که برای بچه ها کاربردی باشد و بزرگ تر از صورت نشود.

وی می گوید: تا پیش از اجباری شدن ماسک قیمت هر ماسک در هر بسته ۵۰ تایی را حداکثر ۱۲۰۰ تومان خریداری می کردیم اما پس از آن کمتر از ۱۷۰۰ تومان پیدا نشد.

این شهروند می گوید: این در حالی است که تصور ما این بود که بعد از اجباری شدن ماسک دولت تسهیلاتی را برای اینکه مردم بتوانند بیشتر ماسک تهیه کنند ارایه خواهد داد نه اینکه گران تر شود و دور از دسترس قرار بگیرد.

*چه کسی قیمت ماسک را تعیین می کند؟ 

اکنون در شرایطی که ماسک اجباری شده و افزایش قیمت داشته، این سوال مطرح می شود که چه کسی قیمت ماسک را تعیین می کند که منجر به گرانی این کالا شده است.

در این باره به سراغ یک پارک علم و فناوری کشور رفته ایم که در زمینه تولید ماسک در کشور پیش قدم بوده اند. عبدالرضا واعظی رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در پاسخ به این پرسش به خبرنگار فارس، گفت: وزارت بهداشت تمامی ماسک های ما را قرارداد بسته است و پیش خرید کرده است.

وی گفت: اتفاقا وقتی خود ما می خواستیم از شرکت مان ماسک بخریم و به شکل خیرخواهانه به دانشگاه علوم پزشکی، گفتند که باید از دانشگاه علوم پزشکی مجوز بگیرید. باید نامه بنویسید و دانشگاه علوم پزشکی تایید کند که می توانید به فلان مجموعه ماسک دهید. 

*وزارت بهداشت هر ماسک را چه قیمت قرارداد بسته است؟

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی گفت: در حال حاضر هم توزیع ماسک در داروخانه های تبریز به همین شکل است که توسط وزارت بهداشت قیمت گذاری و توزیع می شود.

وی ادامه داد: بنابراین وزارت بهداشت در توزیع ماسک در واحدهای تولیدی مجوز دار نظارت دارد و قیمت گذاری می کند، برای مثال عدد ۱۱۵۰ تومان را وزارت بهداشت با خود شرکت تولید کننده قرارداد بسته است.

*قیمت های ماسک پارچه ای را عرضه و تقاضا تعیین می کند

واعظی ادامه داد: موضوع دیگر این است که سازمان بهداشت جهانی هم اخیرا اعلام کرد که اگر مردم ماسک استاندارد هم در اختیار نداشتند، از هر نوع ماسک از نوع خانگی هم می توانند استفاده کنند. زیرا نگران افزایش پاندمی کرونا در جهان بود. در کشور ما هم این اتفاق رخ داده است. در حال حاضر ماسک هایی در کشور است که نه از کانال پارک علم و فناوری و نه از کانال وزارت بهداشت و نه از کانال وزارت صنعت گذشته است. قیمت این ماسک ها را دیگر بازار و عرضه و تقاضا تعیین می کند و ما دیگر روی آنها نظارتی نداریم. اما واحدهای تولیدی مجوز دار با هماهنگی وزارت بهداشت ماسک توزیع می کنند. 

*پس چرا ماسک استاندارد گران شد؟

همچنین در این باره تجربه ای هم در اصفهان بوده است که در برهه ای حتی خود شرکت فناور تولید ماسک، وارد عرضه و توزیع شده بود تا ماسک وارد چرخه واسطه ها و در نتیجه افزایش قیمت نشود. برای پیگیری این موضوع به سراغ جعفر قیصری رئیس شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان رفتیم.

جعفر قیصری رئیس شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان در این باره به خبرنگار فارس، گفت: قیمت گذاری ماسک تحت تعرفه تنظیم بازار است و دانشگاه علوم پزشکی قیمت گذاری را انجام می دهد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا ماسک گران شده؟ گفت: علت اصلی اینکه قیمت ماسک افزایش پیدا کرده به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه است که با کمبود شدید مواد اولیه از جمله پارچه های مورد نیاز مواجه هستیم و تامین مواد اولیه مشکل روز شرکت های تولید ماسک است که باعث شده مقداری افزایش قیمت داشته باشند. اما در مجموع تنظیم قیمت ماسک بر عهده سازمان تنظیم بازار و علوم پزشکی است.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

  2. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

  3. تهران پنجمین شهر گران دنیا در مسکن

  4. قیمت خودرو همچنان صعودی است/ قیمت پژو ۴۰۵ به ۱۴۲ میلیون رسید

  5. روحانی: تا روزی که صندوق رای و انتخابات هست، جمهوری اسلامی ایران با همین قدرت می ماند

  6. جزئیات انفجار عظیم بیروت، موارد مشابه در جهان و واقعیت‌سنجی گازهای سمی

  7. چه کسانی از انفجار بیروت سود می‌برند؟

  8. جدیدترین مدل کوییک آر پلاس رونمایی شد

  9. تصاویر منتشر شده از حال و روز شهر بیروت

  10. واکنش روحانی به شایعه تلاش برای زمین زدن دولت/انتقاد تند زیباکلام از اصلاح‌طلبان/ میزان صداقت بی‌بی‌سی/ کدام مناطق تهران بیشترین آمار ابتلا و فوتی کرونا را دارند؟

  11. فرصت ۲ ماهه برای ثبت کدملی و کدپستی مسکن بر اساس طرح مجلس

  12. حجت الاسلام روحانی: با وجود تحریم‌ها و سنگ‌اندازی وضعیت بهتری داریم

  13. تعیین ساز و کار اخذ مالیات از خانه‌های خالی در مجلس

  14. لحظه انفجار مهیب بیروت

  15. افکار عمومی در انتظار مصوبه مجلس در طرح شفافیت آرای نمایندگان

  16. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

  17. نیترات آمونیوم، آشنایی با سوخت جهنمی انفجار بندر بیروت

  18. تشکر «دیده‌بان شفافیت و عدالت» از قوه قضاییه برای تقویت تولید و مبارزه با رباخواری

  19. کاهش ۸۵ درصدی قیمت میوه های نوبرانه نسبت به فروردین ماه

  20. رئیسی: ستاد حقوق بشر ایران رفع تحریم‌ها علیه لبنان را پیگیری می‌کند

  پربحث‌های هفته

  1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

  2. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

  3. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

  4. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

  5. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

  6. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

  7. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

  8. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

  9. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

  10. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

  11. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

  12. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

  13. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

  14. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

  15. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

  16. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

  17. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

  18. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

  19. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

  20. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

  21. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

  22. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

  23. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

  24. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

  25. آبروریزی جدید پسر ترامپ

  ابر آروان

  آخرین عناوین