تنها دلفین دلفیناریوم برج میلاد تهران به اوکراین می‌رود

گروه اجتماعی الف،   3990419034

دو سال پیش انتشار خبر مرگ یک دلفین در دلفیناریوم برج میلاد تهران باعث ایجاد نگرانی‌هایی نسبت به وضعیت تک دلفین و شیردریایی باقی مانده در این مجموعه شد. درپی تعطیل شدن این مجموعه قرار شد که دلفین و شیر دریایی این مجموعه به زیستگاه‌های خود منتقل شوند اما با شیوع ویروس کرونا انتقال دلفین و شیر دریایی به تعویق افتاده است.

به گزارش ایسنا تابستان سال ۹۲ بود که دلفیناریوم برج میلاد تهران با ۳۲۰۰ متر مربع وسعت و چهار قلاده شیر دریایی شروع به کار کرد. آن زمان فرزاد هوشمند پارسیان - مدیرعامل وقت برج میلاد تهران اعلام کرد که طبق استاندارد قرار است شش شیر دریایی و شش دلفین در این مجموعه نگهداری و اجرای برنامه داشته باشند.

دو سال بعد بود که همایون شهبازکیا - مدیر وقت دلفیناریوم برج میلاد - از نگهداری پنج قلاده شیر دریایی که یکی از آن‌ها در همین مجموعه متولد شده بود و دو قطعه دلفین در این مجموعه خبر داد. او گفت: سرمایه‌گذار این مجموعه بخش خصوصی است، اما شهرداری تهران نسبت به تامین زیرساخت‌ها اقدام کرده است و بهره‌برداری از این مجموعه به صورت مشترک انجام می‌گیرد.

حمید ظهرابی - معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در سال ۹۷ از مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست با توسعه دلفیناریوم‌ها صحبت کرد و گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که در فاصله سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ تعداد ۱۳ دلفیناریوم در ۱۰ کشور جهان به کلی تعطیل شده‌اند که مهمترین دلیل تعطیلی آن‌ها، شرایط ناخوشایند زندگی پستانداران دریایی از جمله نهنگ‌ها و دلفین‌ها در این مراکز و مرگ زودهنگام آن‌ها بوده است.

چندی بعد مرگ یک دلفین در دلفیناریوم برج میلاد تایید شد و دلیل تعلل آن‌ها در اعلام گزارش مرگ «آلفا» -دلفین تلف شده در دلفیناریوم برج میلاد-‌ شناسایی علت مرگ و رسیدن به سرنخ‌هایی در خصوص علت واقعی مرگ آلفا بود.

مهرداد کتال محسنی  - معاون فنی سابق اداره محیط زیست استان تهران درباره علت مرگ آلفا گفت بود که نتایج آزمایش‌ها به ما ارسال و علت مرگ ایست قلبی تنفسی ناشی از نارسایی‌های قلبی اعلام شد. ما این نتیجه را به معاونت طبیعی سازمان محیط زیست ارسال کردیم و نظر آن‌ها را جویا شدیم. در حال حاضر نیز علت مرگ به دلیل ایست قلبی تنفسی را نمی‌توانیم تایید یا رد کنیم.

سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه صدور مجوز جدید برای مراکز دلفیناریوم‌ را ممنوع کرد و مقرر شد که نظارت‌ها بر دلفیناریوم‌های موجود که پیش از این تاریخ مجوز گرفته‌اند، بیشتر شود.

اوایل فروردین سال جاری بود که روابط عمومی برج میلاد اعلام کرد فعالیت دلفیناریوم این مجموعه به‌صورت کامل متوقف و خاتمه قرارداد به پیمانکار مربوطه ابلاغ شده و در انتظار انتقال دلفین و شیر آبی توسط پیمانکار این مجموعه با هماهنگی سازمان محیط زیست و سایر دستگاه‌های مربوطه است.

محمد کرمی - رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران - درباره آخرین وضعیت دلفیناریوم برج میلاد و گونه‌های آن به ایسنا می‌گوید: دلفیناریوم برج میلاد تعطیل است و هیچ نمایشی برای عموم اجرا نمی‌کند. این دلفیناریوم نیز جزو مراکزی است که ما به‌صورت هفتگی وضعیت یک شیر دریایی و یک دلفین باقی مانده آن را رصد و پایش می‌کنیم و از آنجایی که این حیوانات برای اجرای نمایش تربیت‌ شده‌اند، به‌منظور جلوگیری از ایجاد مشکلات روحی و روانی در این موجودات نمایش‌هایی به‌صورت تمرینی توسط خود مربیان و پرسنل این مرکز انجام می‌شود تا سلامتی روانی این دو حیوان حفظ شود.

وی در ادامه اظهار می‌کند:‌ این شیر دریایی و دلفین اکنون در دلفیناریم برج میلاد نگهداری می‌شوند و قرار است که به زیستگاه اصلی خود بازگردند اما به‌علت شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌هایی که براثر آن پیش‌آمد این حیوانات هنوز در این مرکز باقی مانده‌اند، با این حال ما پیگیر بازگشت هرچه زودتر این حیوانات به زیستگاه اصلی‌شان هستیم بخصوص دلفین این مرکز که قرار است به مرکزی در اوکراین منتقل و چند ماه در آنجا نگهداری شود تا آموزش‌های لازم جهت حفاظت از خود، شکار و صید و تغذیه کردن در طبیعت را ببیند و بتواند به طبیعت بازگردد.

ماجرای پر حاشیه دلفیناریوم برج میلاد درحالی مطرح بود که طی ماه‌های دی و بهمن ۹۸ یک قلاده ببر در باغ وحش صفادشت ملارد به دلیل آنچه مشکل کلیوی گفته می‌شد و یک گوزن نر «مرال» در مرکز نگهداری حیات وحش پارک ملت به علت آن‌چه که مبارزه برای جفت‌گیری اعلام شد، تلف شدند.

کرمی درباره پایش‌های صورت‌ گرفته از مجموع مراکز نگهداری حیوانات استان تهران، خاطرنشان می‌کند:‌ باغ وحش صفادشت، ارم، دلفیناریوم برج میلاد، ‌باغ پرندگان لویزان،‌ مرکز نگهداری حیوانات پارک ملت، باغ راز هستی و باغ قوی سیاه، ۷ مراکز نگهداری حیوانات که دارای مجوز رسمی از سازمان محیط زیست هستند که به‌صورت هفتگی آن‌ها را پایش و بررسی می‌کنیم و وضعیت گونه‌ها و تغذیه آن‌ها ارزیابی می‌شود و براساس فرم چک لیستی که داریم نام گونه‌ها و وضعیت ظاهری،‌تغذیه، نگهداری و جایگاه‌ آن‌ها بررسی و ثبت می‌شود. طبق بررسی‌های صورت گرفته از این مراکز اخطاریه‌ای صادر نشده و وضعیت کلی این مراکز مثبت ارزیابی شده است.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران در ادامه اظهار می‌کند: برخی از این مراکز نگهداری حیوانات زیرمجموعه شهرداری‌ها،‌برخی مانند باغ وحش ارم زیر مجموعه بنیاد مستضعفان هستند و برخی دیگر مراکز خصوصی هستند که طی سال‌های گذشته مجوز دریافت کرده‌اند و تمام این مراکز به‌صورت هفتگی پایش و بررسی می‌شوند و تاکنون با مشکلی در زمینه تغذیه و تلف شدن براثر تغذیه نامناسب در بین گونه‌هایی که در این مراکز نگه‌داری می‌شدند نداشتیم. یک تعداد تلفات داشتیم مانند کهولت سن یا درگیری بین حیوانات بوده است.

کرمی در پایان صحبت‌های خود گفت: طی گشت و پایش‌های انجام شده،‌چند مرکز بدون مجوز را تعطیل کرده‌ایم و یک مرکز بدون مجوز دیگر قرار است طی هفته‌های آینده تعیین تکلیف شوند که یا شرایط استاندارد تعریف شده را ایجاد کنند و از سازمان محیط زیست مجوز دریافت کنند یا در غیر این صورت تعطیل شوند و گونه‌های آن‌ها به مراکز مجاز و دارای مجوز منتقل شوند.

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 3. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 4. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 5. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 6. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 7. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 8. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 9. صحنه آهسته انفجار بیروت

 10. عادی سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی رسما کلید خورد / «توافق ننگین» امارات و اسرائیل برای عادی سازی

 11. کتک زدن یک جوان در متروی تهران به خاطر خواندن نماز

 12. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 15. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 16. هفته ای که کنکوری ها در آن نقره داغ شدند !

 17. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

 18. شکست سنگین قطعنامه ضدایرانی آمریکا/ شورای امنیت به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران رأی نداد

 19. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 20. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 21. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 22. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 23. بازی با اعصاب مردم!

 24. فاجعه دیپلماتیک برای آمریکا

 25. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

ابر آروان

پربحث‌های دیروز

  پربحث‌های هفته

  1. کتک زدن یک جوان در متروی تهران به خاطر خواندن نماز

  2. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

  3. هفته ای که کنکوری ها در آن نقره داغ شدند !

  4. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

  5. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

  6. نامه جمعی از پزشکان به مراجع تقلید درباره مجالس عزاداری ماه محرم

  7. وزیر بهداشت: پیشنهاد تعویق یک ماهه کنکور در ستاد ملی کرونا بررسی می شود

  8. ختم رسیدگی به پرونده اکبر طبری اعلام شد/ طبری: تمام ۱۶ اتهامی که در کیفرخواست آمده را رد می‌کنم

  9. تصویب نام‌گذاری خیابانی در تهران به نام مهندس بازرگان

  10. دولت در مورد لغو تعلیق کنکور به مردم پاسخگو باشد

  11. پرونده «سها رضانژاد» جنایی نیست/ مصرف قرص خواب صبح روز حادثه

  12. دستورالعمل ستاد کرونا برای محرم و صفر اعلام شد؛ کاهش ساعات برگزاری مراسم/ ممنوعیت برپایی ایستگاه‌های صلواتی

  13. محسن هاشمی: لغو طرح ترافیک تهران در مقابله با کرونا موثر نیست

  14. سخنگوی سازمان سنجش: تعویق یک ماهه کنکور سراسری تصویب نشده است

  15. سلاطین خودرو و طلا چه زمانی اعدام می‌شوند؟

  16. پشت پرده توقیف روزنامه جهان صنعت

  17. نمکی: اجازه ندهیم برخی بگویند عاشورا و تاسوعا عامل شیوع کرونا شد/ رعایت پروتکل‌ها با همکاری هیأت‌ها اجرا می‌شود

  18. نمکی: درباره برگزاری کنکور سراسری، امروز تصمیم‌گیری می‌شود/ اجازه شکست پروتکل‌ها را نخواهیم داد

  19. منشا بوی نامطبوع در جنوب تهران مشخص شد

  20. ورود قوه قضائیه به پرونده ویلموتس و ادعای میرسلیم علیه قالیباف/ پرونده‌ای جدید برای طبری

  21. آیت الله فاطمی نیا دوباره در بیمارستان بستری شد

  22.  حق وحقوق قانونی بازنشستگان مشاغل سخت وزیان آور را بدهید!

  23. در آینده نزدیک سامانه گزارشگران فساد راه‌اندازی می‌شود

  24. معاون رئیس جمهور: «استخدام» اعتماد به نفس و نوآوری فرزندان‌مان را از بین می‌برد

  25. پانزدهمین جلسه پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی/ قاضی مسعودی: هرکسی هر میزانى که وجه برده باشد، باید برگرداند

  آخرین عناوین