اعتبارنامه تاجگردون در مجلس یازدهم چه مسیری را طی کرد؟

گروه سیاسی الف،   3990418103

اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون منتخب مردم گچساران در مجلس یازدهم امروز رد شد؛ رد این اعتبار نامه نشان داد که مبارزه با فساد راهی سخت اما ممکن است.

اعتبارنامه تاجگردون در مجلس یازدهم چه مسیری را طی کرد؟

فارس نوشت: اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون منتخب مردم گچساران در مجلس یازدهم امروز رد شد؛ موضوعی که در تاریخ مجالس ایران رخ داده اما به ندرت، آن هم نه به دلیل مشکلات و مسائل اقتصادی. رد این اعتبار نامه نشان داد که مبارزه با فساد راهی سخت اما ممکن است.

از زمان آغاز به کار مجلس یازدهم یکی از پرحاشیه‌ترین رخدادها، موضوع اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون بود؛ فردی که مستندات و اخبار زیادی از اتهامات سوءاستفاده‌ها، رانت ها و مفاسد اقتصادی و اداری، دست بردن در بودجه‌های سالانه درباره او وجود داشت و سالها در کسوت نماینده مجلس و مسئولیت‌های دولتی دیگر توانسته بود موقعیت خود را حفظ کند و ریاست کمیسیون بودجه مجلس هم جایگاه اختصاصی او در مجلس قبل بود.

* دستکاری در بودجه و رویکرد دو مجلس 

دست کاری در بودجه سال 99 از مهمترین حواشی اخیری بود که در باره این نماینده سابق مجلس مطرح بود و بارها با تذکر نمایندگان در همان دوره قبل همراه شد اما به هر حال بنای مجلس پیشین عبور از این مساله مهم و نادیده گرفتن آن بود.

اعتبارنامه تاجگردون در مجلس یازدهم مورد اعتراض علیرضا زاکانی، علی اکبر کریمی، روح الله نجابت، علی خضریان، سیدنظام الدین موسوی، مجتبی رضاخواه، اقبال شاکری، احمد نادری و مالک شریعتی قرار گرفته بود اما در جلسه  20 خرداد شعبه 12 مورد رسیدگی قرار گرفت و با 9 رای موافق در مقابل 7 رای مخالف تصویب شد، به این ترتیب در روز 21 خرداد ماه سال جاری در صحن مجلس مطرح و در نهایت به کمیسیون تحقیق ارجاع شد.

* عبور از شعبه 12 و برخورد با سد مجلس 

بعد از آنکه در نشست علنی گزارش شعبه 12 بررسی اعتبارنامه‌های منتخبان قرائت شد این گزارش با اخطار علیرضا زاکانی نماینده مردم قم مواجه شده و با رای مثبت به آن اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون منتخب گچساران همچنان تایید نشده باقی ماند.

در آن جلسه علیرضا زاکانی با استناد به اصول 93، 85 ، 72 و 73 قانون اساسی، گفت: براساس اصل 93 قانون اساسی، مجلس بدون شورای نگهبان اعتبار قانونی ندارد، مگر در تصویب اعتبارنامه نمایندگان. در این اصل به لفظ مجلس و تصویب اشاره شده است. کلمه مجلس در این اصل به معنای اظهارنظر دو سوم نمایندگان بوده و رأی فرد فرد نمایندگان موضوعیت دارد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: در اصل 85 قانون اساسی آمده است که سمت نمایندگی مگر در موارد خاص قائم به شخص نیست، بنابراین نمایندگان نمی توانند وظایف خود را به شعب واگذار کنند.

او معتقد بود که مجلس باید درباره اعتبارنامه آقای تاجگردون تصمیم گیری کند و موضوع استماع نیست و اگر این رویه اصلاح نشود پایه غلطی گذاشته می شود که در مجالس آینده هر فردی می تواند نهایتاً با تامین نظر 10 نفر اعتبارنامه خود را تصویب کند که در این شرایط مجلس مسلوب الید می شود.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی هم این اخطار را پذیرفت و تصمیم گرفت که پس از رأی گیری از نمایندگان، مسیر تصویب اعتبارنامه آقای تاجگردون مشخص می شود.

البته غلامرضا تاجگردون منتخب مردم گچساران  بعد از این تصمیم رئیس مجلس خطاب به وی اظهار داشت:  انتظار داشتم که قبل از رأی‌گیری عنایتی داشته باشید اما اراده شما به رأ‌ی گذاشتن اخطار بود که این موضوع برخلاف اظهارنظر سخنگوی هیأت رئیسه بوده است اما تا امروز توکل به خدا کردم و حرفی نزدم.

* ارجاع اعتبارنامه تاجگردون به کمیسیون تحقیق

پاسخ قالیباف و اکثریت نمایندگان به تاجگردون دعوت به پذیرش قانون بود و بار رای مثبت نمایندگان به اخطار زاکانی این بار اعتبارنامه به کمیسیون تحقیق سپرده شد، این کمیسیون هم از حداکثر زمانی که میتوانست برای بررسی اعتبارنامه استفاده کند ، استفاده کرد و روز سوم تیر ماه اعلام کرد که اعتبارنامه تاجگردون در کمیسیون تحقیق تأیید شد. 

مدت زمانی که کمیسیون تحقیق مشغول رسیدگی به اعتبارنامه منتخب گچساران بود، هم روزهای بی حاشیه ای نبود.

* حاشیه سازی برای منتقدان 

در این مدت شخص تاجگردون هم در گفتگویی حتی به رسانه‌هایی که اخبار مربوط به اعتبارنامه اش را پوشش میدادند هم واکنش نشان داد و با انتقاد از برخی رسانه‌ها حرف‌هایی زد که در واقع اتهامش را تایید می‌کرد. او تائید می‌کرد که در مقام رئیس کمیسیون بودجه با اعمال نظرات شخصی و تخصیص بیت المال برای خود پوششی برای اهداف شخصی و ناصوابش ایجاد کرده است.

در  همین روزها همچنین هم زمان با برگزاری نشست خبری «چرا بررسی اعتبارنامه نمایندگان مهم است؟» که با حضور نمایندگان معترض به تأیید اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون و با حضور خبرنگاران رسانه‌ها در خبرگزاری مهر برگزار شده بود؛  برخی کاربران فضای مجازی با استناد به تصاویر و فیلمی کوتاه مدعی شده بودند که معترضین به اعتبارنامه تاجگردون بین خبرنگاران پول و کارت‌های هدیه پخش کردند.

اما علی خضریان نماینده مردم تهران و از حاضران در این جلسه، تصاویری از محتوای پاکت‌های پخش شده در این مراسم را منتشر کرد. این پاکت‌ها دعوتنامه گروه‌های جهادی بود که به تعدادی از شرکت‌کنندگان در مراسم اهدا شده بود.

* و اما کمیسیون تحقیق

از سوی دیگر نمایندگان معترض به اعتبارنامه تاجگردون خبر از عدم بررسی مدارک ارائه شده از سوی معترضان در کمیسیون تحقیق می‌دادند که البته کمیسیون تحقیق در این مورد بیانیه صادر و اعلام کرد که مدارک بررسی شده است. 

در این مورد علیرضا زاکانی نماینده مردم قم گفته بود:کمیسیون تحقیق به وظیفه خود عمل نکرد و ما حدود یک ساعت تیترهای مفسده‌های آقای تاجگردون را بیان کردیم و اسنادمان که بیش از ۲۰۰ صفحه بود را به کمیسیون تقدیم کردیم. ما ده‌ها ساعت وقت گذاشتیم اسناد را به هم پیوست کردیم و اسناد باید توضیح داده می‌شد. بنده خودم در گذشته عضو این کمیسیون بوده‌ام اما کمیسیون تحقیق اصلا این‌گونه برخورد نمی‌کرد که امسال برخورد کرد. هر چه ما اصرار کردیم که می‌خواهیم بیاییم توضیح دهیم و حداقل ۵ ساعت به ما فرصت دهید تا ابعاد مختلف اسناد را با حضور خود آقای تاجگردون توضیح دهیم که امکان فراهم نشد.

در بیانیه کمیسیون تحقیق به دو بار نامه نگاری معترضان با شورای نگهبان اشاره و اذعان شده بود: شورای محترم نگهبان در نامه دوم بازگشت به نامه شماره 440085/12/م مورخ 18/3/99 در خصوص آقای غلامرضا تاجگردون اعلام می‌نماید به غیر از دو مورد سایر موارد مستند ضمیمه نامه در پرونده مطرح بوده و هنگام رسیدگی به صلاحیت ایشان مورد بررسی قرار گرفته است. این دو مورد اول بحث مدرک دکتری و دومی معرفی فردی برای خرید و ساخت سینمای دوگنبدان باز می گشت.

کمیسیون تحقیق گرچه اعتبارنامه را تائید کرده بود اما در بیانیه خود اعلام کرده بود: در مورد مدرک دکتری، بررسی‌های کمیته به اینجا رسید که مدرک ایشان که از کشور بلژیک گرفته، فاقد ارزشیابی است و خود ایشان نیز آن را قبول دارند ولی آقای تاجگردون با مدرک فوق لیسانس در انتخابات ثبت نام کرده و در تبلیغات انتخاباتی شخصا از عنوان دکتری استفاده نکرده اند هرچند طرفداران‌شان از آن استفاده کرده‌اند.

* روز سرنوشت؛ برای تاجگردون و برای مجلس یازدهم 

چهارشنبه 18 تیر ماه روز سونوشت سازی بود؛ هم برای تاجگردون که در مجلس یازدهم بماند یا برود و هم برای مجلس یازدهم که آیا اعتبارنامه منتخبی را با آن میزان از حواشی، مستندات، اتهامات مربوط رانت و فامیل بازی و دست بردن در بودجه‌های سالانه تصویب می‌کند یا رد.

امروز ابتدا نمایندگان در یک نشست غیرعلنی حدودا یک ساعته این موضوع را بررسی کردند؛ محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی بعد از پایان این نشست و در آغاز نشست علنی مجلس گفت: جلسه امروز مجلس شورای اسلامی از ساعت 8 و 10 دقیقه صبح آغاز شده و تا زمانی که جلسه به صورت رسمی شکل بگیرد پیرامون اعتبارنامه آقای تاجگردون مابحث مطرح شد.

وی توضیح داد: در این جلسه نمایندگانی که به موضوع اعتراض داشتند در 15 دقیقه وقت خودشان مطالبشان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بیان کردند و آقای تاجگردون نماینده مردم گچساران هم به مدت 30 دقیقه نکاتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ که لازم بود نمایندگان در جریان آن باشند، مطرح کردند.

بعد از این توضیحات، گزارش کمیسیون تحقیق در تائید اعتبارنامه تاجگردون قرائت شد و به رای مجلس گذاشته شد؛ وکلای ملت نهایتا با 102 رای موافق، 128 رای مخالف و 21 رای ممتنع از مجموع 251 رای ماخوذه با گزارش کمیسیون تحقیق که اعتبارنامه وی را تایید کرده بود، مخالفت کردند؛ براین اساس اعتبارنامه تاجگردون رد شد و وی به مجلس یازدهم راه نیافت.

* رد اعتبارنامه یک منتخب بعد از 4 دوره 

حالا تاجگردون تنها منتخبی است که در مجلس یازدهم اعتبارنامه‌اش رد شده است؛ اتفاقی که در طول 11 دوره مجلس شورای اسلامی تاکنون گاهی رخ داده اما به ندرت. در مجلس اول به دلیل شرایط خاص پس از انقلاب 12 منتخب با رد اعتبارنامه از ورود به مجلس بازماندند. در دوره دوم مجلس نیز 2 نفر رد اعتبارنامه شدند. مجلس سوم یک رد اعتبارنامه داشت که البته منتخب جایگزین همان نماینده رد شده باز هم رد اعتبارنامه شد. مجالس چهارم و پنجم هم هر کدام یک مورد رد اعتبارنامه منتخب را داشته‌اند. در دوره ششم مجلس شورای اسلامی اعتبارنامه 3 منتخب رد شد اما دوره‌های هفتم تا دهم با وجود اعتراض منتخبان به اعتبارنامه‌های یکدیگر، رد اعتبارنامه‌ای نداشتند. 

مجلس یازدهم با شعار شفافیت و مبارزه با مفاسد شکل گرفته و حالا رد اعتبارنامه فردی که متهم به فساد، رانت، جعل مدرک و مواردی از این دست است، نخستین گام بلند این مجلس در راستای مبارزه با مفاسد تلقی می‌شود.

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 3. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 4. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 5. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 6. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 7. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 8. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 9. صحنه آهسته انفجار بیروت

 10. عادی سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی رسما کلید خورد / «توافق ننگین» امارات و اسرائیل برای عادی سازی

 11. کتک زدن یک جوان در متروی تهران به خاطر خواندن نماز

 12. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 15. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 16. هفته ای که کنکوری ها در آن نقره داغ شدند !

 17. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

 18. شکست سنگین قطعنامه ضدایرانی آمریکا/ شورای امنیت به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران رأی نداد

 19. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 20. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 21. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 22. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 23. بازی با اعصاب مردم!

 24. فاجعه دیپلماتیک برای آمریکا

 25. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 2. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 3. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 4. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 5. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 6. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 7. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 8. بازی با اعصاب مردم!

 9. انتقاد حسین شریعتمداری از فتاح/مخالفت با حضور روحانی در مجلس/پذیرش اعاده دادرسی مرتضوی/ پاسخ آذری‌جهرمی به یک شایعه/ احمدی‌نژاد به تاریخ پیوسته است

 10. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 11. کدخدایی: توصیه می‌شود کسانی که در دوران قبل صلاحیت‌شان تایید نشده، در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت نکنند/ مرحله دوم انتخابات مجلس با رعایت اصول بهداشتی برگزار می‌شود

 12. موسوی لارگانی: رفتار مغرورانه رئیس‌جمهور با مجلس باعث شد وزیر پیشنهادی صمت رای نیاورد

 13. توکلی: برخی از مدیرانی که با حکم رهبری قدرت اجرایی دارند، می‌خواهند در انتخابات ۱۴۰۰ وارد صحنه شوند

 14. بیژن مقدم : آقای فتاح رسما و شفاف اعلام کند که قصد کاندیداتوری ندارد

 15. روحانی برای مقابله با کرونا، «شفا» را به مردم پیشنهاد کرد/افشاگری تکان‌دهنده فتاح/نادران: گشایش اقتصادی یک فاجعه است

 16. طرح استیضاح وزیر نفت در مجلس یازدهم کلید خورد

 17. ۳۰۰ هزار نفر کمبود واقعی نیروی انسانی در آموزش وپرورش/اعمال مدارک تحصیلی فرهنگیان از بهمن ماه

 18. توئیت کنایه‌آمیز آشنا: غرور قربانی گرفت

 19. توضیحات نیروی دریایی ارتش پیرامون اظهارات فتاح

 20. نظرات برگزیده مخاطبین الف: بایدن اجماع جهانی بر علیه کشور ما درست می‌کند/ بازگشت به سیاست‌های هاشمی دردی از ما دوا می‌کند؟ /ضعف‌های خودمان را به گردن آمریکا نیندازیم

 21. انگشت اتهام به سمت فتاح گرفته شد؛ چرا صورت مالی بنیاد مستضعفان شفاف و به روز نیست؟

 22. مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد

 23. انتقاد نادران از وعده گشایش اقتصادی روحانی

 24. عضو مجمع تشخیص: آمریکا می‌خواهد مردم را از انقلاب خسته کند/ گرانی‌ها به کجا می‌خواهد برسد

 25. شمخانی: نمی‌توان نماز را با علی و نهار را با معاویه بود

آخرین عناوین