نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف یک عذرخواهی به ملت ایران بدهکار است/ به جای تمرکز بر ضعف‌های آمریکا به فکر قوی شدن خودمان باشیم/ مجلس به‌جای سوال از رئیس‌جمهور به فکر ارائه راه‌حل باشد

گروه سیاسی الف،   3990418098 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

بینندگان «الف» هر روز با ارائه نظرات خود در تکمیل و تعمیق محتوای ارائه شده مشارکت می کنند. بسیاری از این نظرات گویای دقت و توجه مخاطبان و داوری عمومی آن ها نسبت به وقایع روز است. گزیده‌ای از نظرات مخاطبین «الف» را ذیل سه مطلب پر بحث هفته به انتخاب تحریریه «الف» بخوانید.

نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف یک عذرخواهی به ملت ایران بدهکار است/ به جای تمرکز بر ضعف‌های آمریکا به فکر قوی شدن خودمان باشیم/ مجلس به‌جای سوال از رئیس‌جمهور به فکر ارائه راه‌حل باشد

یادداشتی با عنوان «یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی» در الف منتشر شد که برخی از نظرات مخاطبین درباره این یادداشت را می‌خوانید:

*برجام یا هر توافقی که سبب رفع تحریمها می شد قرارداد اشتباهی نبود. اما درس مهمی هم به ما یاد داد. آمریکا و غربیها غیر قابل اعتمادند و در مذاکره کلک می زنند.

*امیدوارم در تمام دولتهای بعدی نظرات و نقدهای کارشناسی در همه زمینه ها قربانی هیاهوی سیاسی و رقابت سیاستمداران پر ادعا قرا نگیرد.

*امام علی در نامه‌اش به مالک اشتر گفت: «... هیچگاه به مردم نگو مأمورم و معذور...» شکر خدا مسوولین و مدیران ظاهرا هیچ‌کدام به این توصیه عمل نمیکنند و در منصب و مقامی که هستند همه کار میکنند، اگر خوب از آب در آمد، ژست آن را میگیرند و اگر خراب شد، اختیارات آنها نبودن و فقط مجری دستورات بوده‌اند. چند روز قبل آقای سیف در مورد ریاست کل بانک مرکزی این را گفت، امروز آقای ظریف در مورد سیاست خارجی. حتما جناب رییس جمهور هم فردای روزی در مجلس در مورد اداره کشور همین را خواهند گفت.

*کسانی که سعی دارند تمام تقصیرها در جریان مذاکرات و وضعیت پیش آمده را گردن دولت وظریف بیندازند چنانچه چرخ برجام برعکس می چرخید وامروز شاهد پیروزی و بهره مندی از مواهب آن بودیم آیا باز هم حاضر بودندابن پیروزی را فقط برای دولت بدانند

*اقای ظریف و سایرین اون زمان به هیچ نقدی وقع و احترام نگذاشتند حتی اگر دلسوزانه بود و با انواع صفات منتقدین رو نواختند پس الان انتظار نداشته باشه که بقیه هم به نظرش احترام بگذارند.

*این حرف آقای ظریف جایی درست است که سیاست خارجی در راستای قدرتمندی و منافع کشور پس از مطالعات جامع حقوق بین‌الملل وجود داشته باشد. متاسفانه سیاست خارجی ایشان به موارد زیر خلاصه می‌شود: ۱- لبخند به طرف مقابل در مذاکرات و بگو بخند در نسشتهای جانبی، زمانی که در اصل دعوای سیاسی است و پس از ادوار طولانی، مشخص شده که هدف طرف مقابل از مذاکره دوستانه نبوده،  دید طرف مقابل به ما از موضع قدرت، خصمانه و تهدید آمیز بوده و هر نتیجه‌ای از این مذاکرات شامل اعمال محدودیتهایی برای کشور خواهد بود. این به معنی برد نبوده بلکه نتیجه نهایی هنوز باخت است و هدف از مذاکره کم کردن اختلاف گل است. ۲- امضای توافقنامه بدون دانش از حقوق بین‌الملل و قوانین داخلی طرف مقابل و بدون درج ضمانت اجرا برای آن طرف. ۳- اعمال ضرب الاجلی خواستهای طرف مقابل قبل از گرفتن امتیاز کافی. ۴- خود بزرگ بینی و مقدس پنداری به گونه‌ای که مردم و نمایندگان لایق و قابل در دانستن مفاد توافقات خارجی نیستند و نتایج مذاکرات ناموسی است و هر تحفه‌ای از آن برآید منتی بر مردم است و به قول سعدی بر هر نعمتی شکری واجب.

*در کل موافق مذاکره ام ولی جناب آقای ظریف شما خیلی از من و امثال من آگاه ترید و باتجربه تر. مذاکره ای که منجر به هیچ دستاوردی نشه و آحاد جامعه نتونن این اتفاق رو لمس کنن چه فایده ای داره. عذرخواهی هم نمیخوایم ولی چرا اینقدر سرسختانه دفاع میکنید. 

***

یادداشتی با عنوان «از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!» در الف منتشر شد. تعدادی از نظرات کاربران الف درباره این یادداشت خواندنی است:

*روحانی هشتاد میلیون ایرانی رو تو هفت سال دولتش حساب نکرد حالا تو این یه سوال اخرش هیچی براش مهم نیست جز اینقدر گرونی رو زیاد کنه و مردم رو تحت فشار قراربده تا رهبری مجبور بشه اجازه مذاکره با امریکا و امتیاز دادن رو بهش بده

*الان حالت اینرا داره که یک لشکر گرسنه داریم و 100 عدد نان ایا در این شرایط باید باز هم کسانی باشند در لشکر که 3 عدد نان بخورد و یکنفر هم لقمه ای به او نرسد حالا وقت برنامه ریزی است تا سعی شود کسی در لشکر از بین نرود تا انشالله فرج و گشایش حاصل شود در این شرایط حقوق نجومی و پاداش های کلان از هر خیانت و جنایتی بالاتر است

*روحانی باید پاسخگو باشد که چطور ترامپ بی هیچ هزینه ای از برجام خارج شد و تحریم ها را تشدید کرد ؟!

*نماینده های مجلس به جای این هیاهو ها، بهتر است که طرح کوپنی کردن کالاهای اساسی را ارائه دهند.

*اولین بار است که آرزو میکنم زودتر دوران آقای روحانی تمام شود از گرانی و مشکلات اقتصادی خسته شدیم و از دروغ اینکه تحریم ها باعث این وضع اقتصادی شده دولت آقای روحانی فقط از اسم تحریم ها برای مشکلات مالی دولت بر دوش مردم استفاده کرده چهل سال تحریم بودیم ولی در دوران آقای روحانی فشار اقتصادی زیادی بر مردم وارد شده

*انتقاد از حقوق عامه مردم و بخصوص نمایندگان محترم می باشد اما در پی انتقاد ارائه راه حل مهم است به نظر نمایندگان مجلس دولت چه اقدامات موثری می تواند بکند که تا کنون کوتاهی کرده است این امر کمک می کند که من هم شاید با نظر ایشان موافق باشم.

*ریس جمهور اختیارات اصلی را ندارد

*(پاسخ به کامنت بالا)اون که میدونس اختیارات اصلی را نداره چرا این همه زور زد و ترفند تا ریس جمهور بشه؟؟ یا شاید از اختبارات رئیس جمهور بی اطلاع بود و بعد متوجه شد؟؟ اینا موقعی که باید به مردم پاسخگو باشن ، میگن ما اختیارات نداریم !!

***

«پایان شوروی گونه آمریکا ؟» عنوان یکی از مطالب پربحث الف در هفته گذشته بود. تعدادی از نظرات مخاطبین الف درباره این مطلب را می‌خوانید:

*به جای این داستان سرایی ها به فکر تقویت بنیه اتحاد اجتماعی و اقتصادی خودمون باشیم. امریکا همچنان بزرگترین ابرقدرت اقتصادی هست و خواهد ماند. فقط انسان های ضعیف هستند که دنبال ایجاد یا حذف نیروی خارجی برای رشد خودشونن. تمام

*اگر امروز آمریکا تبدیل به بزرگترین ابرقدرت شده هر چند ستمگر و استعمارگر است دلایلی دارد که آن دلایل هنوز پابرجاست. با برنامه ریزی بلندمدت بنیان گذاران امریکا از قرن ۱۸ میلادی، هنوز تمام مغزهای اقتصادی و علمی و صنعتی و نخبگان فرهنگی آرزوی زندگی در آمریکا را دارند. کافی است مقایسه کنید با کشور خودمان که مغزهای اقتصادی علمی صنعتی و نخبگان کشورمان چقدر به ماندن و زندگی در ایران خوش بین هستند. فقط شعار نمی‌تواند حلال مشکلات باشد دیگر زمان بیدار شدن از خواب و رویاست.

*از منظر اقتصاد سیاسی، آمریکا بدهکار ترین کشور است و طلبکاران امریکا کار میکنند و به امریکا قرض میدهند. این بدهی به بالاترین سطح خود رسیده بود. بعد از اپیدمی امریکا شروع به چاپ دلار میکند و ارزش دلار کمتر از نصف شده است (بر مبنای حجم دلار موجود). این یعنی تسویه بدهی و این ماجرا ادامه دارد، در سال ۲۰۰۸، ۲۰۰۱ نیز شبیه همین اتفاق افتاد. گردانندگان امریکا بازی دلار را خوب بلد هستند سالیان درازی آنرا انجام میدهند. از برتون وودز تا شوک نیکسون و بازیافت دلارهای نفتی که نتیجه جنگ اعراب و اسرائیل بود. در تمام این مقاطع مقالاتی منتشر شده که امریکا افول کرد ولی ماجرا ادامه دارد...

*چرا اين قدر تمركز و انتظار ما براى سقوط امريكا است. چرا تمركز ما روى قوى شدن واقعى خودمان نيست ؟. اگر اين تصور هست كه امريكا سقوط ميكند و ما تمام مشكلاتمان حل ميشود. قطعا تصور اشتباهى است.

*همه امپراتوری ها افول دارن و آمریکا هم استثناء نیست، ولی مدل امریکا مثل کشورهای اروپایی بويژه انگلستانه، افول امریکا هم مثل از بین رفتن امپراتوری انگلستان خواهد بود. با این تفاوت که انگلستان یک چهارم جمعیت امریکا رو داشت و بعد از جنگ دوم تقریباً ورشکسته بود. خیلی جاها مخصوصا در ارتش باید از صفر شروع می کرد. امریکا یک قدرت بزرگ باقی خواهد ماند ولی از نفوذش در دنیا به نحوی که الان هست خیلی کاسته خواهد شد. ولی نه به صورت شوروی که کاملاً مضمحل شد. انگلستان هنوز یکی از هفت کشور صنعتی درجه یک است و کانادا و استرالیا هم که آن زمان جزو انگلستان بودند هنوز هریک برای خود کشور صنعتی مهمی هستند. در مواردی هم هنوز امریکا حریف ندارد، مثلاً در جذب مهاجرین و نخبه ها و جذب پول و سرمایه و سینما و رسانه. چین و هند و روسیه در این حوزه ها چیزی برای گفتن ندارند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۱۶۷۸۸۱۹:۵۷:۱۸ ۱۳۹۹/۴/۲۰
ظریف هر چه بیشتر لبخند زد بیشتر تحریم شدیم.
ناشناس۱۵۱۶۷۹۵۲۰:۰۴:۱۴ ۱۳۹۹/۴/۲۰
راه حل را رئیس جمهور می تواند عمل کند
ناشناس۱۵۱۶۸۲۴۲۰:۳۹:۳۶ ۱۳۹۹/۴/۲۰
برجام چرخ سانتریفیوژ و چرخ اقتصاد کشور را پنچر کرد و خسارت محض بود.
از سار کاشان۱۵۱۶۹۲۵۲۳:۳۷:۵۹ ۱۳۹۹/۴/۲۰
ظریف پرونده ایران را از شورای امنیت خارج کرد. تلاش او مشکور است
ناشناس۱۵۱۸۱۵۶۲۱:۲۰:۳۹ ۱۳۹۹/۴/۲۱
ظریف به علت خروج ترامپ از برجام و بدعهدی آمریکا باید از ملت ایران عذر خواهی کند!!!#
حسام۱۵۲۰۰۶۰۰۷:۱۵:۰۴ ۱۳۹۹/۴/۲۳
مجلس باید دنبال راه حل باشد ؟؟؟؟؟ پس دولت نقشش چیه ؟؟؟؟ چرا از مجلس قبل نمیخواستید دنبال راه حل باشه ؟؟؟؟

پربحث‌های دیروز

 1. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 2. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 3. تهران پنجمین شهر گران دنیا در مسکن

 4. قیمت خودرو همچنان صعودی است/ قیمت پژو ۴۰۵ به ۱۴۲ میلیون رسید

 5. روحانی: تا روزی که صندوق رای و انتخابات هست، جمهوری اسلامی ایران با همین قدرت می ماند

 6. جزئیات انفجار عظیم بیروت، موارد مشابه در جهان و واقعیت‌سنجی گازهای سمی

 7. چه کسانی از انفجار بیروت سود می‌برند؟

 8. جدیدترین مدل کوییک آر پلاس رونمایی شد

 9. تصاویر منتشر شده از حال و روز شهر بیروت

 10. واکنش روحانی به شایعه تلاش برای زمین زدن دولت/انتقاد تند زیباکلام از اصلاح‌طلبان/ میزان صداقت بی‌بی‌سی/ کدام مناطق تهران بیشترین آمار ابتلا و فوتی کرونا را دارند؟

 11. فرصت ۲ ماهه برای ثبت کدملی و کدپستی مسکن بر اساس طرح مجلس

 12. حجت الاسلام روحانی: با وجود تحریم‌ها و سنگ‌اندازی وضعیت بهتری داریم

 13. تعیین ساز و کار اخذ مالیات از خانه‌های خالی در مجلس

 14. لحظه انفجار مهیب بیروت

 15. افکار عمومی در انتظار مصوبه مجلس در طرح شفافیت آرای نمایندگان

 16. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 17. نیترات آمونیوم، آشنایی با سوخت جهنمی انفجار بندر بیروت

 18. تشکر «دیده‌بان شفافیت و عدالت» از قوه قضاییه برای تقویت تولید و مبارزه با رباخواری

 19. کاهش ۸۵ درصدی قیمت میوه های نوبرانه نسبت به فروردین ماه

 20. رئیسی: ستاد حقوق بشر ایران رفع تحریم‌ها علیه لبنان را پیگیری می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 3. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 4. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 5. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 6. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 7. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 8. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 9. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 10. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 11. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 12. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 13. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 14. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 15. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 16. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 17. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 18. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 19. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 20. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 21. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 22. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 23. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

 24. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 25. آبروریزی جدید پسر ترامپ

ابر آروان

آخرین عناوین