التهاب شدید قیمت‌ها با کاهش درآمد نفتی

گروه اقتصادی الف،   3990418053 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

افزایش جهش وار قیمتها به جای جهش تولید، تاثیر پذیری شدید اقتصاد از تحولات سیاسی، تداوم وابستگی بودجه به نفت و به طور کلی وضعیت وخیم شاخصهای کلان اقتصادی نشان می‌دهد، جهت‌گیری اصلی اقتصادی دولت در راستای قوی شدن اقتصاد نبوده است.

به گزارش تسنیم، در روزهای اخیر التهابات اقتصادی و جهش قیمتها بازارهای مختلف را دستخوش تحولات اساسی کرده است. افزایش جهشی قیمت ارز و طلا  و بعد از آن آمارهای نگران کننده رشد شدید قیمت مسکن، یک  وضعیت نگران کننده از فضای کلان اقتصاد ایران ترسیم کرده است.

به عقیده کارشناسان اقتصادی روند رو به رشد نقدینگی وضعیت تورمی اقتصاد را در وضعیت شبه بحران قرار داده است. البته باید به این نکته هم توجه داشت که تجارت خارجی ایران بعد از کرونا شاهد فصل جدیدی از تغییرات بود. بر این اساس در ماههای ابتدایی سال صادرات و واردات به صورت همزمان دچار افت شد، اما شروع زودهنگام فعالیتهای اقتصادی از اواخر اردیبهشت ماه رفته رفته بار واردات کالاهای مختلف را بر سیستم ارزی کشور تحمیل کرد.

این درحالی بود که کشورهای همسایه که اخیرا به مقصد اصلی صادرات کالاهای ایرانی تبدیل شده بودند مرزهای تجاری خود با کشور را به بهانه کرونا بسته نگه داشتند و یک ناترازی جدی در روند تجارت خارجی کشور ایجاد شد. نکته جالب توجه اینکه از دو مرز چزابه و شلمچه روزانه تا بیش از 500 کامیون و کانتینر انواع کالای ایرانی به عراق صادر می‌شد که این روند حداقل 4 ماه است که متوقف شده است. از این منظر فشار جدی روی عرضه ارز  ایجاد شده این درحالی بود که با حرکت صنایع و شروع کسب و کارهای مختلف کشور، نیازهای وارداتی کالاهای واسطه ‌ای در حالت عادی و برابر میانگین چند سال اخیر قرار گرفت.

وقوع همه این چالشها در حوزه ارزی در حالی است که با تشدید تحریمها و مشکلات ساختاری اقتصاد ایران از انتهای سال گدشته و همزمان با تصویب بودجه 580 هزار میلیارد تومانی بسیاری از کارشناسان اقتصادی خطر کسری بودجه 200 هزار میلیارد تومانی و شکل گیری تورمهای چند ده درصدی را مطرح کرده‌ بودند. به هر حال با همه هشدارهای کارشناسان  در خصوص کاهش قطعی درامد  کشور از محل صادرات نفت و فراورده‌ها و به تبع آن کسری شدید درامدها، بودجه 99  به صورت ویژه در مجلس تصویب شد و با شروع سال جدید علاوه بر نیازهای جاری و عمرانی موضوع تامین مالی مقابله با کرونا نیز به عنوان یک هزینه‌ جدید به اقتصاد ایران تحمیل شد.

همانطور که اشاره شد وضعیت اقتصاد ایران به لحاظ کسری بودجه و ناترازی حساب ارزی از یک سری عوامل پیچیده به هم پیوسته نشات می‌گرفت که حالا آثار آن یک به یک  در افزایشهای جهشی قیمت کالاهای مصرفی، مسکن، ارز و طلا و ... نموده پیدا کرده است.

ظهور اقتصاد مذاکره محور و دلاریزه در ادبیات اقتصاد ایران در سایه توجه به سیاستهای اقتصاد مقاومتی

یک نگاه کلان به اقتصاد ایران در بیست سال گذشته نشان می‌دهد، نه تنها هدف‌گذاری قطع وابستگی به نفت محقق نشده است بلکه در دهه اخیر اقتصاد مذاکره محور و دلاریزه نیز که پاشنه آشیل کشور است به ادبیات اقتصاد ایران اضافه شد.

متاسفانه در حال حاضر اقتصاد ایران به شدت اخبار به سیاست حساس شده است و این موضوع نشان می‌دهد زیر ساخت اقتصاد ایران بر اساس حفظ منافع مالی شکل نگرفته است. توجه داشته باشید وقتی که باز نشدن چند مرز کشور باعث التهاب شدید در بازار ارز می‌شود به راحتی می‌توان نتیجه گرفت که تجارت خارجی ایران به جای تکیه بر مزیتها متکی بر یک سری روابط سیاسی بوده است.

شعار قطع وابستگی به نفت و التهاب شدید قیمتها با کاهش درآمد نفتی!

همچنین در حوزه بودجه، در هفته های اخیر شاهد بودیم که رئیس جمهور محترم با مد نظر قرار دادن کاهش درآمدهای نفتی موضع قطع وابستگی اقتصاد ایران به نفت را مطرح کرده اند این درحالی است که از زمان کاهش درآمدهای نفتی فضای کلان اقتصاد ایران دچار چالش جدی شده حتی برای کنترل قیمتها در وضعیت فعلی نیز راهکار مشخصی ارائه نمی‌شود.

بررسی شاخصهای کلان اقتصادی مانند تورم و رشد اقتصادی نشان می‌دهد، سیاستهای اصلی اقتصادی دولت در راستای قوی  شدن اقتصاد نبوده است. سیاستهای اقتصاد مقاومتی با چهار محور اصلی آن اتفاقا برای با هدف قوی شدن اقتصاد در شرایط تحریمهای خارجی ابلاغ شد اما به نظر میرسد حرکت در جهت ناصحیح و بعضا معکوس این سیاستها نتنها هدف اقتصاد قوی را محقق نکرده است بلکه هم اکنون شاهد یک شرایط بسیار وخیم در همه ابعاد اقتصاد هستیم. به طور کلی اگر جهت گیریها و سیاستگذاریهای دولت و.... در راستای تحقق هدف اقتصاد قوی بود نباید با بسته شدن چند مرز و مبادی گمرکی کل جریان اقتصاد ایران ملتهب شده و حتی برای خروج از این وضعیت بحرانی راهکار کوتاه مدتی هم قابل ارائه نباشد.

سرنوشت نامعلوم اصلاح ساختار بودجه و شعارهایی که با واقعیت فاصله داشت

از اواخر دهه 70 شمسی شعار قطع وابستگی به نفت و اصلاح ساختار بودجه ریزی در ایران مطرح شد. امروز پس از بیش از 20 سال هنوز اصلاح جدی در حوزه بودجه ریزی کشور انجام نشده و در بر همان پاشنه قبلی می‌چرخد. هرچند در سال 1399 سهم نفت در منابع بودجه به حدود 10 درصد کاهش یافته اما این به معنای قطع وابستگی به نفت نیست. زمانی مسولان می‌توانند مدعی باشند که شعار قطع وابستگی به نفت محقق شده است که در فضای کلان اقتصاد و  هم چنین تامین نیازهای روزمره مردم شاهد هرج و مرج قیمتی نباشیم. اگر قطع وابستگی بودجه کشور به نفت عملی شده بود بحث کسری بودجه دیگر محلی از اعراب نداشت و امروز نباید نگران تورمهای سنگینی می‌بودیم.  به صورت ساده تر قطع وابستگی به نفت و عدم اتکا به درامدهای نفتی وقتی محقق میشود که تبعات حذف نفت از بودجه در فضای اقتصادی کشور دیده نشود وضعیت امروز و التهاب قیمتها نشان می‌دهد اقتصاد ایران همچنان وابسته به نفت است.

سهم دیپلماسی در تجارت خارجی ایران کجاست؟/ مزیت دولت به نقطه ضعف تبدیل شد؟

از سوی دیگر اگر علت چالشهای اخیر اقتصادی و التهاب شدید قیمتی این روزها، صرفا معطوف به حوزه تجارت خارجی و بسته شدن چند مرز باشد در این بین به جز مسئولان اقتصادی، مسئولان دستگاه سیاست خارجی نیز باید پاسخگو باشند. چند روز قبل وزیر امور خارجه کشور برای پاسخگویی به سوالات و ابهامات نمایندگان در صحن مجلس حاضر شد، یک سوال جدی که وزیر خارجه پاسخ روشنی به آن نداد این است که سهم دیپلماسی در تجارت خارجی ایران کجاست؟ وزارت خارجه چه سهمی در رفع مشکلات حداقلی مانند بازگشایی مرزها از جمله عراق و... داشته و در نهایت اینکه برای  رایزنی حداکثری درکشورهای مقصد صادراتی، حل و فصل مشکلات ارزی فعالان اقتصادی در کشورهای شریک تجاری چه اقداماتی انجام شده است.

در یک جمع بندی کلی می‌توان نتیجه گرفت دولت نه تنها در راستای قوی شدن اقتصاد که همان اجرای سیاستهای کلان اقتصاد مقاومتی است دستاوردی نداشته است در حوزه سیاست خارجی که ظاهرا مزیت این دولت بوده توفیق چندانی کسب نشده است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۱۳۷۷۱۱۱:۰۶:۵۶ ۱۳۹۹/۴/۱۸
بیچاره مردم که همه فشار رو دوش اوناست و مسmولین هم فکر بازی سیاسی
ناشناس۱۵۱۳۷۸۸۱۱:۱۶:۳۵ ۱۳۹۹/۴/۱۸
خیلی عذر می خواهم وقتی صادرات نکنید واردات هم ندارید پس این که می گویید با باز شدن درهای واردات فشار سنگین بر قیمت ارز میآورد برای خرید آن یک حرف پوچ است چون از آن طرف صادردات هم با این بازگشایی رونق پیدا می کند پس برابر است
ناشناس۱۵۱۳۹۰۱۱۲:۱۸:۵۲ ۱۳۹۹/۴/۱۸
اونایی که باید تصمیم درست بگیرن نمیگیرن..

پربحث‌های دیروز

 1. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 2. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 3. تهران پنجمین شهر گران دنیا در مسکن

 4. قیمت خودرو همچنان صعودی است/ قیمت پژو ۴۰۵ به ۱۴۲ میلیون رسید

 5. روحانی: تا روزی که صندوق رای و انتخابات هست، جمهوری اسلامی ایران با همین قدرت می ماند

 6. جزئیات انفجار عظیم بیروت، موارد مشابه در جهان و واقعیت‌سنجی گازهای سمی

 7. چه کسانی از انفجار بیروت سود می‌برند؟

 8. جدیدترین مدل کوییک آر پلاس رونمایی شد

 9. تصاویر منتشر شده از حال و روز شهر بیروت

 10. فرصت ۲ ماهه برای ثبت کدملی و کدپستی مسکن بر اساس طرح مجلس

 11. حجت الاسلام روحانی: با وجود تحریم‌ها و سنگ‌اندازی وضعیت بهتری داریم

 12. تعیین ساز و کار اخذ مالیات از خانه‌های خالی در مجلس

 13. لحظه انفجار مهیب بیروت

 14. افکار عمومی در انتظار مصوبه مجلس در طرح شفافیت آرای نمایندگان

 15. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 16. نیترات آمونیوم، آشنایی با سوخت جهنمی انفجار بندر بیروت

 17. تشکر «دیده‌بان شفافیت و عدالت» از قوه قضاییه برای تقویت تولید و مبارزه با رباخواری

 18. کاهش ۸۵ درصدی قیمت میوه های نوبرانه نسبت به فروردین ماه

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 3. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 4. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 5. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 6. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 7. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 8. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 9. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 10. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 11. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 12. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 13. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 14. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 15. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 16. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 17. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 18. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 19. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 20. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 21. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 22. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 23. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

 24. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 25. آبروریزی جدید پسر ترامپ

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 3. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 4. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 5. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 6. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 7. خرید سکه مشمول پرداخت مالیات شد

 8. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 9. تهران پنجمین شهر گران دنیا در مسکن

 10. رفت و برگشت «دلار» به کانال پایین‌تر

 11. ترمز افزایش قیمت خودرو را چه کسی می‌کشد؟/ علت افزایش قیمت‌ها چیست؟

 12. قیمت خودرو همچنان صعودی است/ قیمت پژو ۴۰۵ به ۱۴۲ میلیون رسید

 13. قیمت آپارتمان در تهران روزانه چقدر گران می‌شود؟ + جدول

 14. دارایی مالکان سهام عدالت آب رفت

 15. آیا پراید ۱۰۰ میلیونی در راه است؟ 

 16. مدرس خیابانی: دولت نسبت به افزایش قیمت کالاها بی‌تفاوت نیست/ کمبود کالایی در بازار وجود ندارد

 17. ارزان‌ترین خودروی حال حاضر جهان کجا تولید می‌شود؟

 18. تلاش بانک مرکزی برای کنترل تورم/ تأمین کسری بودجه با فروش سهام و اوراق دولتی

 19. کاهش اعتبار چک توسط کلاهبرداران/ بانک مرکزی و قوه ‌قضاییه ورود کنند!

 20. پشت پرده افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت میلگرد

 21. رئیسی: بانک‌ها اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات پول ملت را صرف اموری غیر از تعهدشان کنند

 22. دلار در سرازیری

 23. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

 24. رانا بخریم یا ۲۰۶ صندوقدار؟

 25. یک طرح جدید برای واریز یارانه ۴۰ لیتری بنزین

آخرین عناوین