ترکیه: منتظر عذرخواهی فرانسه هستیم

گروه جهان الف،   3990417068 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر دفاع ترکیه تاکید کرد که آنکارا منتظرعذرخواهی فرانسه است.

به گزارش ایسنا، به نقل از آناتولی، خلوصی آکار٬ وزیر دفاع ترکیه پس از دیدار با جوزپ بورل٬ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به اینکه آنکارا منتظر عذرخواهی فرانسه است٬ گفت: اتخاذ رویکرد بی طرف و بدون پیش‌داوریِ اتحادیه اروپا نسبت به ترکیه٬ نتایج بزرگی برای منافع هر دو طرف در پی خواهد داشت.

اشاره وزیر دفاع ترکیه به برخورد اخیر نیروی دریایی ترکیه و فرانسه، دو عضو ناتو، در آبهای مدیترانه بود که باعث رد و بدل شدن اعتراضات میان دو کشور شد و هر یک دیگری را مسئول این برخورد اعلام کردند.

آکار با اشاره به اینکه در دیدار با بورل درخصوص فعالیت‌های وزارت دفاع و عملیات‌های ترکیه با او گفتگو کرده است٬‌ افزود: در چارچوب این اطلاعات، ما در مورد مسائل دوجانبه و منطقه‌ای به ویژه لیبی و سوریه تبادل نظر کردیم. همکاری مؤثر بین اتحادیه اروپا و ترکیه برای منطقه بسیار حائز اهمیت است. ما می‌خواهیم در چارچوب صلح، دوستی و احترام به ارزشهای مشترک خود، همکاری و گفتگو خود را با اتحادیه اروپا بویژه در دفاع و امنیت توسعه دهیم. می‌خواهیم بر این موضوع آگاه باشند که اتخاذ رویکرد بی طرف و بدون پیش‌داوریِ اتحادیه اروپا نسبت به ترکیه٬ نتایج بزرگی برای منافع هر دو طرف در پی خواهد داشت.

آکار با بیان اینکه روابط میان ناتو و اتحادیه اروپا می‌تواند براساس "چهارچوب مصالحه" بیش از این نیز توسعه یابد٬ گفت: ما نیز هر چه از دستمان بربیاید برای تقویت این روابط انجام می‌دهیم. در مورد ادعای فرانسه نیز اطلاعات لازم را در اختیار آقای بورل قرار دادیم. و یک بار دیگر غیرواقعی بودن ادعاهای فرانسه را فاش کردیم. در واقع اینها همان اطلاعاتی بود که ما قبل از آن به مقامات نظامی و غیرنظامی ناتو ارسال کرده بودیم. این اطلاعات البته به دست دوستان فرانسوی نیز خواهد رسید و می‌خواهیم بدانند که منتظر عذرخواهی فرانسه هستیم.

جوزف بورل نیز با تاکید بر لزوم افزایش دیدارها میان ترکیه و اتحادیه اروپا گفت: برای جلوگیری از سوء تفاهم باید با افزایش دیدارهای دوجانبه درخصوص موضوعات گوناگون گفتگو کرد. سوء تفاهم‌های وجود دارد و تنها راه‌حل آن دیالوگ است.

وی درخصوص ادعای فرانسه مبنی بر توقف کشتی این کشور در مدیترانه شرقی توسط ترکیه٬ اظهار داشت: مساله‌ای میان اعضای ناتو به وجود آمده که توسط سازمان در حال بررسی است. جناب آکار اطلاعات مفصلی در این باره در اختیار ما گذاشت. این اطلاعات همچنین با ناتو نیز به اشتراک گذاشته شده است.

بورل همچنین بر لزوم در پیش گرفتن راه حل سیاسی در سوریه و بازگشت پناهجویان به کشورشان تاکید کرد.