جهانگیری: بایدسیاست خارجی پویاداشته باشیم/دشمنی‌هابه دلیل بالندگی ایران است

گروه سیاسی الف،   3990416183

معاون اول رئیس جمهور گفت: باید سیاست خارجی فعال و پویا داشته باشیم تا بتوانیم در همه صحنه‌های بین المللی از عزت ملت ایران و کشور حفاظت و حراست کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، اسحاق جهانگیری عصر امروز (دوشنبه) در نشست مدیران ارشد وزارت امور خارجه افزود: مقام معظم رهبری در دوره گفتگوها و مذاکرات با کشورهای ۱+۵ نیز مکرر از ظریف وزیر امور خارجه کشورمان تعریف کردند چرا که می‌خواستند این علامت را به دنیا بدهند که ایشان مورد تأیید کامل مجموعه نظام و رهبری هستند.

وی تصریح کرد: امروز نیز مجموعه وزارت امور خارجه به پشتیبانی داخلی نیازمند است و تجربه‌های گذشته نیز نشان می‌دهد که دستگاه دیپلماسی کشورمان همواره مورد حمایت عالی‌ترین مسئولان نظام بوده است که نمونه مشخص آن در دوره دوم مجلس شورای اسلامی بود که تعدادی از نمایندگان از وزیر امور خارجه وقت سوالی را مطرح کرده بودند و امام خمینی (ره) با عبارت " این تذهبون " آنها را مورد خطاب قرار داد و شرایط تغییر کرد.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: در دوره سوم مجلس شورای اسلامی نیز حدود ۱۰۰ نفر از نمایندگان سوالی را از وزیر امور خارجه مطرح کردند که مقام معظم رهبری تذکر دادند و قرار شد سوال به گونه‌ای مطرح شود که پیام آن تضعیف وزارت امور خارجه نباشد.

جهانگیری در ادامه با اشاره به جایگاه و شرایط متفاوت وزارت امور خارجه به خصوص در رویارویی با تحریم‌ها و بیماری کرونا خاطر نشان کرد: فعالیت اصلی مسئولین وزارت امورخارجه معمولاً در خارج از کشور است و باید در شرایط فعلی تدابیری اندیشیده شود که به دلیل محدودیت‌های ارتباطی ناشی از کرونا، آسیبی به روند فعالیت‌های این وزارتخانه وارد نشود و بتوانند مثل گذشته مسائل بین المللی را با قوت دنبال کنند.

معاون اول رئیس جمهور خاطر نشان کرد: برای وزارت امور خارجه سال پایانی دولت معنایی ندارد زیرا فعالیت‌ها و وظایف این دستگاه تأثیر گذار به قدری مهم و تعیین کننده است که حتی ساعت آخر فعالیت دولت نیز می‌تواند بسیار تعیین کننده باشد به همین دلیل باید با تمام ظرفیت خود پای کار باشند چرا که مسئولیت بسیار مهمی را بر دوش دارند.

وی با اشاره به اینکه دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی برای همه کشورها از اهمیت بسیاری برخوردار است، خاطر نشان کرد: سیاست خارجی شاید برای امروز ایران مهمتر از سایر کشورها باشد. موفقیت استراتژیکی ایران و قدرت تأثیرگذاری کشور در طول تاریخ از نظر فرهنگی و تمدنی به گونه‌ای بوده است که حتی مهاجمین به این کشور، از فرهنگ، تمدن و مذهب ایران تأثیر گرفته اند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه از ابتدای انقلاب اسلامی گفتمان‌های متعددی بر سیاست خارجی کشورمان حاکم بوده است، تصریح کرد: این گفتمان‌ها برخاسته از هویت دینی و ملی مردم ایران و اندیشه‌های امام راحل و سیاست‌ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری بوده است و به همین دلیل از نظر مبنایی تفاوت چندانی با هم نداشته اند و بنیان اصلی این گفتمان‌ها نیز مبتنی بر سیاست حکیمانه مقام معظم رهبری یعنی سه اصل عزت، حکمت و مصلحت است و این سیاست چراغ راه سیاست خارجی کشورمان بوده و خواهد بود.

جهانگیری افزود: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران همواره بر رویکرد نه انفعال و انزوا و نه فرار از مواجهه با دشمن و مخالفین استوار بوده است چرا که باید سیاست خارجی فعال و پویا داشته باشیم تا بتوانیم در همه صحنه‌های بین المللی از عزت ملت ایران و کشور حفاظت و حراست کنیم.

معاون اول رئیس جمهور گفتمان سیاست خارجی در دولت تدبیر و امید را تعامل سازنده با جهان عنوان کرد و افزود: دولت تدبیر و امید در شرایطی کار خود را آغاز کرد که با تحریم‌های شورای امنیت و فشار سنگین بر اقتصاد کشور و زندگی مردم مواجه بودیم و دولت اولویت خود را در سیاست خارجی بر رفع تحریم‌ها و کاستن فشارها از زندگی مردم قرار داد.

وی افزود: در هر دو بخش رفع تحریم‌ها و کاهش فشار بر زندگی مردم، دستاوردهای مهمی داشتیم که نمونه این دستاورد در گفتگوهای فشرده و سخت با کشورهای ۱+۵ بود که این گفتگوها در عرصه بین المللی نیز جزو موارد استثنایی است.

جهانگیری ادامه داد: ایران در این مذاکرات با شش قدرت بین المللی به توافق و دستاورد بزرگی رسید که هم توانست حق دسترسی ملت ایران به فعالیت صلح آمیز هسته‌ای را تثبیت کند و هم مسئله امنیتی سازی ایران در جهان و نیز قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه کشورمان را از دستور کار خارج کند.

معاون اول رئیس جمهور گفت: پیش از دستیابی به برجام و لغو تحریم‌ها و قطعنامه‌های شورای امنیت، برخی دوستان صاحب نظر می‌گفتند که اگر در دو دوره هشت ساله ریاست جمهوری فعالیت مستمر داشته باشیم بعید است که بتوانیم قطعنامه‌های شورای امنیت را لغو کنیم اما دستگاه دیپلماسی کشورمان توانست این دستاورد را طی یک دوره به سرانجام برساند و گفتمان تعامل سازنده به نتیجه خوبی رسید.

وی با تاکید بر اینکه وزارت امور خارجه برای پیشبرد برنامه‌های خود و مقابله با راهبرد فشار حداکثری آمریکا نیازمند برخورداری از پشتوانه قوی در داخل کشور است، گفت: به فضل الهی و با برنامه‌های دستگاه دیپلماسی کشور، آمریکا موفق به ارسال پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل نخواهد شد. همان طور که در جلسه اخیر این شورا بعد از سخنان وزرای خارجه ایران و آمریکا، ۱۴ عضو دیگر شورا در مجموع در جهت مخالفت با سیاست‌های آمریکا موضع گیری کردند و علیه ایران اجماعی شکل نگرفت.

جهانگیری افزود: همواره تلاش کرده ایم تا در داخل کشور ابزارهای مورد نیاز دیپلماسی قدرتمند را فراهم کنیم. همانطور که در دفاع مقدس آنچه موجب موفقیت ایران در دفاع از تمامیت ارضی کشور شد و همگان در پایان جنگ اعلام کردند که ایران یک وجب از خاکش را از دست نداد، رشادت مردم و رزمندگان در کنار دیپلماسی بود که منجر به صدور قطعنامه ۵۹۸ شد و سرنوشت جنگ را به نفع ایران رقم زد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به روابط عاطفی و دیدارهای مکرر خود با سردار شهید قاسم سلیمانی در سالهای گذشته خاطر نشان ساخت: از گفتگو با وی احساس می‌کردم که اقداماتش در منطقه در هماهنگی کامل با وزیر امور خارجه است و این هماهنگی منجر به پیشرفت برنامه‌های کشور شد.

جهانگیری ادامه داد: ما حتماً در سیاست بازدارندگی نیازمند اقدامات و توانمندی‌های نیروهای مسلح هستیم. ساقط کردن پهباد پیشرفته آمریکایی و هدف قرار دادن پایگاه عین الاسد در انتقام از ترور شهید سلیمانی توانمندی است که جلوی هر گونه تجاوز به کشور را می‌گیرد اما این توانمندی باید مکمل دیپلماسی و سیاست خارجی کشور باشد.

وی افزود: مسئولان وزارت امور خارجه سرمایه کشور هستند که در این مقطع حساس می‌توانند نقش بزرگی در اجرای سیاست مقاومت فعال کشورمان ایفا کنند. ما در این مقطع نیازمند تاب آوری اقتصادی هستیم البته اینکه می گویم تاب آوری مردم بالا برود منظور این نیست که مردم باید با وجود معیشت سخت مشکلات بیشتری را هم تحمل کنند. هنر ما بعنوان مدیران نظام باید تأمین نیازهای کشور و رفع دغدغه‌های مردم باشد. باید تاب آوریمدیریتی کشور نیز افزایش یابد تا مدیران بتوانند در این شرایط دشوار کشور را اداره کنند.

جهانگیری ضمن حمایت از دیپلماسی اقتصادی در مقطع کنونی گفت: خوشبختانه اقتصاد کشور در سال گذشته براساس آمارهای رسمی از رشد مثبت برخوردار بوده است و در صادرات غیرنفتی، کشاورزی، صنعت و خدمات با وجود تحریم‌های گسترده رشد مثبت داشتهایم و اقتصاد از حالت رکود بیرون آمده است و ان شاءالله با سیاست‌های اتخاذ شده در سال ۹۹ روند تورم کاهشی خواهد بود و اشتغال و رشد اقتصادی با وجود پیامدهای منفی کرونا و تحریم افزایش خواهد یافت.

معاون اول رئیس جمهور در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد که با تقویت اقتصاد کشور پشتوانه خوبی برای دستگاه خارجی به منظور دفاع از حقوق ملت ایجاد شود.

وزیر امور خارجه نیز در این جلسه با اشاره به اینکه امروز در سطح بین الملل با گروه‌هایی مواجه هستیم که تمام توان خود را برای فشار بر ملت ایران بکار گرفته اند، گفت: در این میان آمریکا و رژیم صهیونیستی بیشترین فشارها را وارد می‌کند و این دشمنی‌ها به دلیل بالندگی و توانایی جمهوری اسلامی ایران در بخش‌های مختلف است که آنها را نگران کرده است.

ظریف افزود: کشیده شدن دیپلماسی به کف خیابان یکی از آفت‌های سیاست خارجی است که امروز با آن مواجه هستیم و نمونه آن کنوانسیون جامع خزر و روابط ۲۵ ساله با چین است که جزو دستاوردهای خوب دولت محسوب می‌شود و تأمین منافع ملی را در بر دارد اما از سوی همه جناح‌ها با دروغ پردازی علیه این دستاوردها تبلیغ می‌شود.

وی ادامه داد: مسئولین دستگاه دیپلماسی کشور برای دفاع از ملت ایران و کشور حقوق می‌گیرند از این رو به توهین‌هایی که می‌شنویم توجه نمی‌کنیم و حتی مطالبی را در دفاع از خود که ممکن است برای منافع ملی مناسب نباشد به زبان نمی‌آوریم.

در این نشست همچنین تعدادی از معاونین وزیر امور خارجه در سخنانی به ترسیم وضعیت کشورمان در عرصه بین الملل، آثار تحریم‌ها، مسائل حقوقی و بین المللی و وضعیت بودجه وزارت امور خارجه پرداختند.

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 3. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 4. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 5. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 6. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 7. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 8. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 9. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 10. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 11. صحنه آهسته انفجار بیروت

 12. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 16. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 17. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 18. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 19. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 20. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 21. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 22. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 23. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 24. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 25. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

  2. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

  3. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

  4. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

  5. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

  6. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

  7. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

  8. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

  9. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

  10. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

  11. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

  12. کدخدایی: توصیه می‌شود کسانی که در دوران قبل صلاحیت‌شان تایید نشده، در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت نکنند/ مرحله دوم انتخابات مجلس با رعایت اصول بهداشتی برگزار می‌شود

  13. بیژن مقدم : آقای فتاح رسما و شفاف اعلام کند که قصد کاندیداتوری ندارد

  14. انتقاد حسین شریعتمداری از فتاح/مخالفت با حضور روحانی در مجلس/پذیرش اعاده دادرسی مرتضوی/ پاسخ آذری‌جهرمی به یک شایعه/ احمدی‌نژاد به تاریخ پیوسته است

  15. روحانی برای مقابله با کرونا، «شفا» را به مردم پیشنهاد کرد/افشاگری تکان‌دهنده فتاح/نادران: گشایش اقتصادی یک فاجعه است

  16. طرح استیضاح وزیر نفت در مجلس یازدهم کلید خورد

  17. بازی با اعصاب مردم!

  18. توئیت کنایه‌آمیز آشنا: غرور قربانی گرفت

  19. توضیحات نیروی دریایی ارتش پیرامون اظهارات فتاح

  20. نماینده مجلس: دولت از عمل به قانون اساسی تخطی کرده است/" آخوندی" باید بازخواست شود

  21. مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد

  22. انتقاد نادران از وعده گشایش اقتصادی روحانی

  23. عضو مجمع تشخیص: آمریکا می‌خواهد مردم را از انقلاب خسته کند/ گرانی‌ها به کجا می‌خواهد برسد

  24. شمخانی: نمی‌توان نماز را با علی و نهار را با معاویه بود

  25. تغییر نظر وزارت علوم درباره تعویق زمان کنکور با دستور رئیس جمهور

  آخرین عناوین