پلمپ ساختمان‌های ناایمن در مشهد

گروه اجتماعی الف،   3990416030

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد با بیان اینکه اگر تا شهریور ماه مراکز تجمعی ناایمن برای تشکیل پرونده و رفع نواقص خود اقدام نکنند، می‌توانیم برای آنها دستور پلمب بگیریم، گفت:آتش‌نشانی قدرت پلمب ساختمان‌های ناایمن را ندارد، اما با توجه به حمایتی که دستگاه قضایی در سه ماه گذشته از آتش‌نشانی داشته است، در حال حاضر می‌توانیم به سمت پلمب ساختمان‌های ناایمن هم برویم.

پلمپ ساختمان‌های ناایمن در مشهد

امیر عزیزی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص وضعیت ناایمن مراکز تجمعی از قبیل بیمارستان‌ها، بازارها، پاساژها و... در سطح شهر مشهد اظهار کرد: آمار دقیقی در این خصوص ندارم. در این مدت روی مراکز درمانی و ساختمان‌های بلندمرتبه تمرکز کرده‌ایم. مراکز درمانی و بیمارستان‌ها به دو گروه بیمارستان‌های در حال ساخت و بهره‌برداری شده تقسیم می‌شوند. تمام بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در حال ساخت به ما مراجعه کرده‌ و تشکیل پرونده داده‌اند.

هیچ کدام از بیمارستان‌های مشهد تاییدیه ایمنی ندارند

وی با اشاره به بیمارستان‌های بهره‌برداری شده افزود: از سال 97، سه نامه اخطاریه به 33 بیمارستانی که در سال‌های گذشته ساخته شده و به بهره‌برداری رسیده‌اند، زده‌ایم. از این تعداد، دو بیمارستان مراجعه کرده و تاییدیه یک ساله دریافت کرده‌اند که در پایان سال 98 تاییدیه ایمنی آنان منقضی شده است. بنابراین در سال جاری هیچ یک از این بیمارستان‌ها برای تاییدیه ایمنی به آتش نشانی مشهد مراجعه نکرده است.

برای رفع نواقص ایمنی مراکز درمانی پرخطر مهلت تعیین می‌کنیم

عزیزی بیان کرد: برای کلینیک‌های سطح شهر با دانشگاه علوم پزشکی مشهد مکاتبه کردیم که لیست آنان را تا تاریخ 20 تیر در اختیار ما قرار دهند. منتظر کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها نخواهیم ماند که تشکیل پرونده بدهند. مراکز درمانی شناسایی شده‌اند و توسط یک کارگروه که نماینده آتش‌نشانی، علوم‌پزشکی، فرمانداری، نظام‌مهندسی، دادستانی و دستگاه قضایی در آن عضویت دارد، بازدید انجام خواهد شد و در محل ساختمان، موارد ناایمن را به آنان ابلاغ می‌کنیم. در دفعات قبل اخطاریه می‌دادیم و از مراکز تجمعی می‌خواستیم تا تشکیل پرونده دهند، اما در این نوبت در محل بازدید کرده و اخطار داده و مهلتی مشخص برای رفع موارد ایمنی برای‌شان تعیین می‌کنیم. اگر در این مهلت مشخص اقدامی صورت نگیرد، اسامی مراکز درمانی و پرخطر را به دستگاه قضایی و مردم اعلام می‌کنیم.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد در خصوص شاخص ایمنی مراکز تجمعی خاطرنشان کرد: خط‌کش آتش‌نشانی برای ایمنی یک ساختمان در برابر حریق، مبحث سوم مقررات ملی ساختمان است. در این مبحث تمام موارد به طور کامل ذکر شده است؛ بنابراین اگر با مسئول فنی یک بیمارستان، سینما و یا پاساژ صحبت می‌کنیم، بر اساس مبحث سوم مقررات ملی ساختمان است.

اعلام اسامی مراکز تجمعی ناایمن؛ شاید انتهای شهریور

عزیزی ادامه داد: سه ماه است که روی مراکز تجمعی از قبیل ساختمان‌های بلندمرتبه و پردیس‌های سینمایی مشهد کار می‌کنیم. تا شهریور گزارش خروجی آنان منتشر خواهد شد. جامعه هدف‌مان و جایی که خطر جانی برای شهروندان وجود دارد، مراکز تجمعی است. دانشگاه، بازارها، مراکز مذهبی، سالن‌های ورزشی و بیمارستان‌ها می‌توانند از این قبیل باشند. بازارهای قدیمی مشهد در سال گذشته شناسایی شدند. اگر تمام این مراکز تجمعی تا انتهای شهریورماه برای الزامات ایمنی خود در آتش‌نشانی تشکلیل پرونده ندهند، اسامی آنان به دستگاه قضایی و مردم اطلاع‌رسانی خواهد شد.

بیش از 90 درصد مراکز تجمعی مشهد را شناسایی کرده‌ایم

وی تصریح کرد: بیش از 90 درصد مراکز تجمعی مشهد توسط آتش‌نشانی مشهد شناسایی شده است؛ به عنوان مثال پاساژی داریم که 120 هزار مترمربع زیربنا دارد. غیرممکن است که تا شهریورماه بتواند نواقص خود را برطرف کند، اما الزامات ایمنی اولویت‌بندی دارد و برخی از این الزامات می‌تواند از حوادث جانی جلوگیری کند. مالک پاساژ در آتش‌نشانی تشکیل پرونده می‌دهد و به کمک یکدیگر نواقص را برطرف می‌کنیم.

وجود20 ساختمان در شرایط بحرانی و قرمز از نظر ایمنی

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد در خصوص تعداد مراکز تجمعی که در وضعیت قرمز قرار دارند، گفت: گزارش دقیقی ندارم، اما تعداد ساختمان‌هایی که در شرایط فوق بحرانی و قرمز قرار دارند کمتر از 20 عدد است. در حال حاضر نمی‌توانم اسامی این مراکز را اعلام کنم. به دلیل شرایط اجتماعی و اقتصادی خاصی که در کشور وجود دارد، جهت اطلاع‌رسانی اسامی آنان باید هماهنگی‌های لازم از سوی دستگاه قضایی شکل گیرد.

پلمب ساختمان‌های ناایمن

عزیزی یادآور شد: از لحاظ راه‌کار قانونی، آتش‌نشانی ضابط قضایی نیست. قانون به ما می‌گوید که ساختمان را شناسایی و اخطار داده و الزامات ایمنی را نیز در اختیارشان قرار دهیم. سازمان آتش‌نشانی قدرت پلمب یک ساختمان ناایمن را ندارد، اما با توجه به حمایتی که دستگاه قضایی در سه ماه گذشته از آتش‌نشانی داشته است، در حال حاضر می‌توانیم به سمت پلمب ساختمان‌های ناایمن هم برویم. در حال حاضر سخت‌گیری‌ها جدی‌تر شده است. اگر تا شهریور ماه مراکز تجمعی برای تشکیل پرونده و رفع نواقص خود اقدام نکنند می‌توانیم برای ساختمان‌های ناایمن دستور پلمب بگیریم. کارشناسان آتش‌نشانی اگر به دستگاه قضایی گزارش دهند که ساختمانی از لحاظ ایمنی در شرایط خوبی قرار ندارد، می‌توانیم دستور پلمب بگیریم.

وجود ساختمان‌های در حال بهره‌برداری اما بدون پایان‌کار در مشهد

وی عنوان کرد: در حال حاضر برای برای تمام ساختمان‌ها و مراکز تجمعی تازه تاسیس و ساختمان‌هایی که در شرایط بحرانی قرار دارند اخطاریه‌ صادر شده است. ساختمان‌هایی در مشهد وجود دارد که در حال بهره‌برداری هستند، اما پایان‌کار ندارند. به آنان نیز اخطار داده‌ایم، چرا که ساختمانی که مردم در آن رفت‌وآمد می‌کنند، باید پایان‌کار بگیرد. برخی از این ساختمان‌ها الزامات ایمنی را رعایت کرده‌اند و از آن‌ها بازدید می‌کنیم. در خیلی از این بازدیدها شخصا حضور داشته‌ام و دغدغه‌های سازمان آتش‌نشانی را به آنان نیز منتقل می‌کنیم.

آتش‌نشانی هیچ شرکت و سازمانی به عنوان مشاور ندارد

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد اظهار کرد: خیلی از مالکین نسبت به مسائل ایمنی توجیه نیستند. سازمان آتش‌نشانی هیچ شرکت و سازمانی را به عنوان مشاور آتش‌نشانی در سطح شهر مشهد ندارد. برخی افراد سوءاستفاده کرده و خود را مورد تایید سازمان آتش‌نشانی معرفی می‌کنند. سازمان آتش‌نشانی ماهیت حقوقی مستقل دارد و هر سازنده‌ای می‌تواند از نخستین مرحله صدور پروانه تا پایان‌کار به آتش‌نشانی مراجعه کرده و ریالی برای مشاوره تخصصی پرداخت نکند.

چک کردن سیستم‌های اطفاء حریق پس از بهره‌برداری ساختمان وظیفه نظام‌مهندسی ساختمان است

عزیزی در پاسخ به این پرسش که آیا در رابطه با عدم برخورد مناسب با ساختمان‌های ناایمن، خلأهای قانونی وجود دارد یا خیر، گفت: خلاء قانونی نداریم. قانون داریم ولی اجرا نمی‌شود. مبحث سوم مقررات ملی ساختمان از لحظه شروع تا لحظه بهره‌برداری یک ساختمان را دربرمی‌گیرد. مبحث 22 مقررات ملی ساختمان پس از بهره‌برداری ساختمان باید اجرا شود. از نظر مبحث 22 مقررات ملی ساختمان، چک کردن سیستم‌های اطفاء حریق پس از بهره‌برداری، وظیفه نظام‌مهندسی ساختمان است. آتش‌نشانی تا لحظه بهره‌برداری و پایان‌کار مسئولیت قانونی دارد. در این مبحث 22 ذکر شده که پس از بهره‌برداری بازدیدهای سه ماهه، 6 ماهه و یک ساله باید شکل گیرد، اما نظام مهندسی ساختمان به این حوزه ورود پیدا نمی‌کند. مهندسین ناظر وظیفه دارند پس از بهره‌برداری به صورت دوره‌ای آن ساختمان را رصد کنند.

وی در خصوص ساختمان‌های فرسوده وخطرساز مشهد خاطرنشان کرد: قاعدتا باید ساختمان‌هایی داشته باشیم که فرسوده شده باشند و ممکن است در یک انفجار یا زلزله برای ساکنین آن منطقه مشکل ایجاد کنند، اما این موضوع مربوط به سازمان آتش‌نشانی نمی‌شود. مدیریت بحران و حوزه شهرسازی در این خصوص باید پاسخگو باشند.

پربحث‌های دیروز

 1. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 2. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 3. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 4. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 5. انتقاد حسین شریعتمداری از فتاح/مخالفت با حضور روحانی در مجلس/پذیرش اعاده دادرسی مرتضوی/ پاسخ آذری‌جهرمی به یک شایعه/ احمدی‌نژاد به تاریخ پیوسته است

 6. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 7. توئیت کنایه‌آمیز آشنا: غرور قربانی گرفت

 8. مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد

 9. عقب‌نشینی جدید واشنگتن در برابر تهران/ حذف ۳۰ پاراگراف از قطعنامه ضدایرانی

 10. تغییر نظر وزارت علوم درباره تعویق زمان کنکور با دستور رئیس جمهور

 11. دولت در مورد لغو تعلیق کنکور به مردم پاسخگو باشد

 12. محسن هاشمی: لغو طرح ترافیک تهران در مقابله با کرونا موثر نیست

 13. بایدن، «کملا هریس» را به عنوان معاون خود انتخاب کرد

 14. غارنشینی یک خانواده فلسطینی

 15. دوربین مخفی: هجوم مردم برای خرید تیشرت‌های عجیب و غریب

 16. چرا روحانی برای دفاع از وزیر پیشنهادی صمت به مجلس نرفت؟

 17. مزیت‌های طرح گشایش اقتصادی از زبان روحانی

 18. کشف دومین اسکلت بانوی اشکانی در اصفهان

 19. روح‌الامینی: بنده و برخی نمایندگان تهران ودیعه مسکن نگرفته‌ایم

 20. درخواست ۲۰ کشور از روسیه برای دریافت واکسن کرونا

 21. آیت الله فاطمی نیا دوباره در بیمارستان بستری شد

 22. در آینده نزدیک سامانه گزارشگران فساد راه‌اندازی می‌شود

 23. معاون رئیس جمهور: «استخدام» اعتماد به نفس و نوآوری فرزندان‌مان را از بین می‌برد

 24. چرا باید «شور شیرین» را خواند؟

 25. افشای راز واکسن روسی کرونا

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 5. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 6. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 7. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 8. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 9. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 10. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 11. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 12. صحنه آهسته انفجار بیروت

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 16. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 17. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 18. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 19. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 20. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 21. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 22. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 23. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 24. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 25. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 2. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 3. نامه جمعی از پزشکان به مراجع تقلید درباره مجالس عزاداری ماه محرم

 4. وزیر بهداشت: پیشنهاد تعویق یک ماهه کنکور در ستاد ملی کرونا بررسی می شود

 5. حكايت ناقلان خاموش؛ هزینه تست کرونا با جیب مردم نمی‌خواند

 6. ختم رسیدگی به پرونده اکبر طبری اعلام شد/ طبری: تمام ۱۶ اتهامی که در کیفرخواست آمده را رد می‌کنم

 7. تصویب نام‌گذاری خیابانی در تهران به نام مهندس بازرگان

 8. دولت در مورد لغو تعلیق کنکور به مردم پاسخگو باشد

 9. پرونده «سها رضانژاد» جنایی نیست/ مصرف قرص خواب صبح روز حادثه

 10. دستورالعمل ستاد کرونا برای محرم و صفر اعلام شد؛ کاهش ساعات برگزاری مراسم/ ممنوعیت برپایی ایستگاه‌های صلواتی

 11. محسن هاشمی: لغو طرح ترافیک تهران در مقابله با کرونا موثر نیست

 12. سخنگوی سازمان سنجش: تعویق یک ماهه کنکور سراسری تصویب نشده است

 13. سلاطین خودرو و طلا چه زمانی اعدام می‌شوند؟

 14. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

 15. پشت پرده توقیف روزنامه جهان صنعت

 16. هجوم مسافران به جاده چالوس/ آزادراه تهران - شمال بسته شد

 17. نمکی: اجازه ندهیم برخی بگویند عاشورا و تاسوعا عامل شیوع کرونا شد/ رعایت پروتکل‌ها با همکاری هیأت‌ها اجرا می‌شود

 18. نمکی: درباره برگزاری کنکور سراسری، امروز تصمیم‌گیری می‌شود/ اجازه شکست پروتکل‌ها را نخواهیم داد

 19. منشا بوی نامطبوع در جنوب تهران مشخص شد

 20. ورود قوه قضائیه به پرونده ویلموتس و ادعای میرسلیم علیه قالیباف/ پرونده‌ای جدید برای طبری

 21. آیت الله فاطمی نیا دوباره در بیمارستان بستری شد

 22. در آینده نزدیک سامانه گزارشگران فساد راه‌اندازی می‌شود

 23. معاون رئیس جمهور: «استخدام» اعتماد به نفس و نوآوری فرزندان‌مان را از بین می‌برد

 24. پانزدهمین جلسه پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی/ قاضی مسعودی: هرکسی هر میزانى که وجه برده باشد، باید برگرداند

آخرین عناوین