چرا ارز حاصل از صادرات به کشور بازنگشت؟

گروه اقتصادی الف،   3990415123 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

برخی فعالان اقتصادی اصلی‌ترین دلیل عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشورمان را اختلاف نرخ ارز نیمایی وبازار آزاد عنوان می‌کنند.

چرا ارز حاصل از صادرات به کشور بازنگشت؟

فارس نوشت: با توجه به فشار ناشی از تحریم‌ها و کاهش شدید درآمدهای نفتی، لزوم بازگشت ارز حاصل از صادرات بیش از پیش برای دولتمردان حائز اهمیت شده است. به طوری که معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی از بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور به عنوان دغدغه ملی یاد کرد و گفت: حمایت از صادر کنندگان یک اولویت مهم است اما ارز حاصل از صادرات باید به چرخه اقتصادی کشور برگردد و مشخص باشد مابه ازای صادرات، کالا به کشور وارد شده است.

گفتنی است بانک مرکزی نیز در سال 97 با صدور بخشنامه‌ای در خصوص بازگشت ارز حاصل از صادرات، روش‌ها و مقرراتی برای رفع تعهد ارزی صادرکنندگان وضع کرد  و طی دو سال اخیر صادر کنندگان ملزم به بازگشت ارز حاصل از صادرات  از طریق شیوه های تعیین شده در بخشنامه بانک مرکزی شده‌اند.

این در حالی است که در یک اقتصاد سالم صادر کننده و وارد کننده برای تامین منافع یکدیگر با هم در تعاملند و لذا نیازی به توجیه و الزام صادر کنندگان به بازگشت ارز حاصل از صادرات نیست.

گفتنی است اگرچه طی دو سال اخیر گاها آمار و ارقام متفاوتی در خصوص میزان بازگشت ارز حاصل از صادرات توسط بانک مرکزی و وزارت اقتصاد اعلام شده است اما در مجموع مسئولان رضایت خود را از میزان بازگشت ارز حاصل از صادرات اعلام می‌کردند. بنابراین تصور بر این بود ارز حاصل از صادرات به روش‌های اعلامی از سوی بانک مرکزی در یک روال منطقی در حال بازگشت به چرخه اقتصادی کشور است تا اینکه اوایل تیر ماه امسال عبدالناصر همتی اعلام کرد که از 72 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی کشور طی دو سال گذشته 45 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات آن به کشور بازگشته است و 27 میلیارد دلار آن هنوز به کشور بازنگشته است.

همتی پیرو این مسئله اعلام کرد که اگر صادر کنندگان ارز حاصل از صادرات را به کشور بازنگردانند. 

بر اساس اعلام وزارت صنعت معدن و تجارت دیگر کارت بازرگانی برای آن صادر کنندگان صادر نخواهد شد ضمن اینکه شورای هماهنگی اقتصادی اجازه داده تا تخلفات به قوه قضائیه ارجاع شود.

اما نکته مهم این است که علیرغم وجود قوانین و بخشنامه‌هایی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات عواملی باعث شده است که این ارز به کشور بازنگردد. آن هم از سوی صادر کنندگانی که مدام دولتمردان از آنان به عنوان سربازان جنگ اقتصادی یاد می‌کنند.

* عدم اطلاع رسانی صریح به صادرکنندگان برای بازگشت ارز

در رابطه با دلایل عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات مسئولان دولتی و فعالان بخش خصوصی نظرات متفاوتی دارند. به عنوان مثال، احسان قمری مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران علت اصلی عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات را عدم اطلاع رسانی صریح به صادر کنندگان اعلام می‌کند.

وی در این رابطه می‌گوید اغلب صادرکنندگان که ارز را به کشور بازنگردانده‌اند اظهار می‌کنند که نمی‌دانسته‌اند؛ بنابراین به نظر می‌رسد ما باید در این زمینه بیشتر کار می‌کردیم، البته جهل به قانون رافع مسئولیت نیست.

* فاصله بین نرخ ارز نیمایی و بازار آزاد باعث عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات شد

گفتنی است محمدرضا انصاری نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران در رابطه با عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات معتقد است که فاصله بین نرخ ارز نیمایی و بازار آزاد باعث افزایش تعداد کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف و در نتیجه عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات شده است.

انصاری اظهار داشت: کسانی که نیما را اختراع کردند باعث افزایش تعداد کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف شده‌اند. زیرا وقتی نرخ ارز در بازار آزاد بیش از نرخ ارز در سامانه نیما است، قطعا صادر کنندگان حاضر به عرضه ارز با نرخ کمتر در سامانه نیما نیستند.

اگرچه مسئولان دولتی اصرار به بازگشت ارز حاصل از صادرات دارند و خط و نشان‌هایی نیز برای صادر کنندگانی که ارز حاصل از صادرات را به کشور بازنگردانده‌اند می‌کشند اما تا به امروز اسامی هیچ شرکت و صادر کننده‌ای که ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بازنگردانده اعلام نشده است. فقط حمید زادبوم معاون وزیر صنعت معدن و تجارت اعلام کرد که کارت بازرگانی 2500 صادر کننده که رفع تعهد ارزی آنها تا مورخ 7 تیر ماه 99 صفر بوده تعلیق شده و صادر کنندگانی که کار تولیدی انجام می‌دهند نیز در صورتی که تا پایان تیر ماه ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بازنگردانند کارت بازرگانی آنها نیز تعلیق خواهد شد.

* رضایتی از میزان بازگشت ارز حاصل از صادرات نبود بلکه همه چیز تعارف بود

این گزارش می‌افزاید: مجید رضا حریری رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران وچین در مورد عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات می‌گوید مسئولان در باره بازگشت ارز حاصل از صادرات تعارف می‌کردند چراکه این رضایت وجود نداشت.

وی با تاکید بر اینکه بخش عمده‌ای از صادرات غیرنفتی حاصل از پرداخت یارانه‌های آشکار و پنهان دولت است،‌گفت: بنابراین دولت حق دارد که در مورد بازگشت ارز حاصل از صادرات از صادر کنندگان پرسش کند.

حریری به نکته قابل توجهی نیز اشاره کرد و بیان داشت: بخشی از ارز حاصل از صادرات که به کشور بازنگشته است مربوط به بخش‌های دولتی و خصولتی وابسته به حاکمیت است.

* کسانی که ارز حاصل از صادرات را بازنگردانند در جلسات کنار مسئولان می نشینند

این فعال اقتصادی گفت: 25 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات که سال 97 به کشور بازنگشته در حالی که بخش خصوصی سالانه تنها 10 میلیارد دلار صادرات دارد. بنابراین به فرض اینکه بخش خصوصی هیچ ارزی حاصل از صادرات به کشور بازنگردانده باشد، تنها 10 میلیارد دلار ارز توسط این بخش به کشور بازنگشته است و لذا بقیه 15 میلیارد دلار ارز حاصل از صادراتی که به کشور بازنگشته مربوط به بخش‌های وابسته به حاکمیت است.

وی در مورد صادرکنندگان بزرگ بخش خصوصی نیز بیان داشت: این افراد کاملا شناخته شده هستند و در جلسات کنار مسئولین می‌نشینند.بنابراین اگر ارزی توسط این افراد به کشور بازنگشته است نیازی به رسانه‌ای کردن آن نیست، مسئولان به راحتی می‌توانند در همان جلساتی که کنار آن صادر کنندگان نشسته‌اند در گوشی به آنها بگویند که اگر ارز را به کشور بازنگردانید با شما برخورد خواهد شد.

گفتنی است یحیی آل‌اسحاق کارشناس اقتصادی و وزیر اسبق بازرگانی نیز یکی از دلایل عدم بازگشت ارز به چرخه اقتصادی کشور را تفاوت قیمت ارز نیمایی و بازار آزاد عنوان می‌کند. و معتقد است که برخی صادرکنندگان با توجه به اختلاف قیمت ارز نیمایی و بازار آزاد حاضر به عرضه ارز خود با قیمت پایین‌تر از نرخ بازار آزاد در سامانه نیما، نیستند.

به هر حال نظر مسئولان دولتی و بخش خصوصی در مورد دلایل عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات هر چه باشد، بانک مرکزی تا 31 تیرماه 99 به صادرکنندگان فرصت داده تا نسبت به رفع تعهد ارزی اقدام کنند و پس از آن در صورت عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات مطابق قانون با آنها برخورد می‌شود. حال باید دید که این دستور بانک مرکزی در خصوص عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات می‌تواند چه بخشی از 27 میلیارد دلار ارز را به کشور بازگرداند و مسئولان دولتی برای ادامه راه صادرات و بازگشت ارز حاصل از آن چه تمهیداتی را در آینده می‌اندیشند.

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 3. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 4. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 5. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 6. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 7. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 8. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 9. صحنه آهسته انفجار بیروت

 10. عادی سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی رسما کلید خورد / «توافق ننگین» امارات و اسرائیل برای عادی سازی

 11. کتک زدن یک جوان در متروی تهران به خاطر خواندن نماز

 12. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 15. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 16. هفته ای که کنکوری ها در آن نقره داغ شدند !

 17. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

 18. شکست سنگین قطعنامه ضدایرانی آمریکا/ شورای امنیت به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران رأی نداد

 19. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 20. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 21. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 22. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 23. بازی با اعصاب مردم!

 24. فاجعه دیپلماتیک برای آمریکا

 25. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

   2. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

   3. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

   4. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

   5. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

   6. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

   7. جزئیات تازه از فروش نفت توسط دولت به مردم از زبان پورابراهیمی

   8. جزئیاتی از تغییر طرح فروش نفتی دولت توسط مجلس به نفع مردم

   9. واکنش سردار جباری به اظهارات رئیس بنیاد مستضعفان

   10. روحانی: مردم در زمینه تلاش دولت برای ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد، اطمینان خاطر داشته باشند

   11. ریش و قیچی قیمت خودرو در دستان خودروسازها/ قیمت ماشین هر سه ماه یک‌بار تغییر می‌کند!

   12. همتی: نرخ ارز در روزهای آینده پایین‌ می‌آید

   13. امضاهای استیضاح زنگنه در حال افزایش است/ نوع مدیریت زنگنه به صورتی است که مشکلات زیادی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به وجود می‌آورد

   14. جزئیات احتمالی از وعده «گشایش اقتصادی»

   15. دندان طمع دولت‌ها به درآمد نفت کنده می‌شود؟

   16. موضع‌گیری دژپسند علیه وزارت نفت/ نفتی‌ها آماده عرضه «دارا دوم» نبودند

   17. جزئیات طرح مجلس برای تغییر در شیوه سهمیه‌بندی بنزین

   18. نامه بسیج دانشجویی به نمایندگان / مجلس به طرح «گشایش اقتصادی» دولت ورود کند

   19. احمد توکلی : با این شیوه اطلاع رسانی درباره « گشایش اقتصادی »هیچ دردی از مردم دوا نمی‌شود

   20. مالیات خانه‌های خالی بانک‌ها و دستگاه‌های دولتی ۲ برابر می‌شود

   21. پراید به پیکان پیوست/ خداحافظی با خودروی پرحاشیه

   22. طرح سهمیه‌بندی بنزین سرانه خانوار اعلام وصول شد

   23. همتی: بانک‌ها خانه‌های مسکونی خالی ندارند

   24. جانشین پراید به ۱۰۷میلیون تومان رسید

   25. مدرس خیابانی: خودروسازان معتقدند زیر قیمت تمام شده خودرو تولید می‌کنند

   آخرین عناوین