اروپا به دنبال زندگی بدون آمریکا / تأملی درباره قرارداد همکاری ایران و چین

گروه جهان الف،   3990414143 ۱۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
اروپا به دنبال زندگی بدون آمریکا / تأملی درباره قرارداد همکاری ایران و چین

بازخوانی تجربه سال‌های گذشته در روابط کشورها با آمریکا علی‌الخصوص بعد از روی کار آمدن دونالد ترامپ نشان‌دهنده شکل‌گیری نوعی بی‌اعتمادی فزاینده به کاخ سفید است. این بی‌اعتمادی آن‌چنان در سال‌های اخیر تکثیر پیداکرده که حتی رهبران متحدان سنتی ایالات‌متحده نیز در موضع‌گیری‌های خود به آن اذعان داشته‌اند. به عبارتی، دیگر بحث چین، روسیه، ایران، ونزوئلا و ... نیست بلکه کشورهایی مانند فرانسه و آلمان نیز به جرگه مخالفان یا منتقدان سیاست‌های حاکم بر آمریکا تبدیل‌شده‌اند.

به‌عنوان‌مثال اخیراً آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در مصاحبه با شش روزنامه معروف اروپایی ازجمله لوموند و گاردین ضمن بیان انتقاداتی به سیاست‌های آمریکا از برقراری روابط استراتژیک با چین و روسیه دفاع کرده است.

او میگوید: «ما با این طرز تفکر بزرگ شده‌ایم که ایالات متحده می‌خواهد یک قدرت جهانی باشد... اما ممکن است که این کشور اکنون تصمیم بگیرد که این نقش را کنار بگذارد؛ بنابراین ضروریست تا اروپا درباره جهانی بدون رهبری آمریکا عمیقا فکر کند.»

البته این اولین بار نیست که آنگلا مرکل مبادرت به موضع‌گیری علیه سردمداران کاخ سفید می‌کند. مرکل پیش از این در ماه سپتامبر نیز به تندی از ایالات متحده آمریکا انتقاد کرده و گفته بود که: اروپا باید به فکر امنیت خود باشد زیرا آمریکا «بطور خود به خودی» از آنها حمایت نخواهد کرد، همانطور که در طول جنگ سرد چنین کاری را نکرد.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه نیز سال گذشته در آبان ماه از مرگ مغزی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و دیگر سازمان‌های بین‌المللی به دلیل سیاست‌های ایالات‌متحده آمریکا سخن گفته بود. انتقادات ماکرون در آن روزها با واکنش منفی آنگلا مرکل مواجه شد اما اینک بعد از گذشت کمتر از یک سال، آلمان نیز قدم به همان مسیری گذاشته که پیش‌ازاین، فرانسوی‌ها آن را طی کرده بودند.

اشاره آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون به‌نوعی بیانگر اعتراف متحدان نزدیک آمریکا به پایان دوره تک‌قطبی در جهان است. در این قالب شاهد برکشیدن کشورهای قدرتمند دیگری در عرصه‌های جهانی هستیم. سیاست‌های دونالد ترامپ که تأکید فراوانی بر شانه خالی کردن از زیر بار تعهدات  بین‌المللی آمریکا دارد و صرفاً به شعار «اول آمریکا» باور دارد به این روند، سیر صعودی بیشتری داده است.

دراین‌بین کشورهایی مانند چین و روسیه که سابقه طولانی در مخالفت باسیاست‌های آمریکا دارند در جهان چندقطبی که خود از محورهای مهم آن می‌باشند نقش پررنگ‌تری برعهده‌گرفته‌اند. مخالفت این دو کشور با قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از این زاویه و دیدگاه قابل تفسیر است. این کشورها روز 30 خردادماه به قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره همکاری کامل ایران با بازرسان آژانس و بازدید از دو سایت هسته‌ای کشورمان رأی منفی داده بودند.

به این موضوع می‌باید به نشست مجازی که اواخر هفته گذشته درباره روند اجرای قطعنامه 2231 شورای امنیت برگزار شد نیز اشاره داشت که حتی این بار علاوه بر چین و روسیه کشورهای اروپایی نیز به منتقدان سیاست‌های یک‌جانبه گرایانه ایالات‌متحده آمریکا تبدیل‌شده بودند.

مخالفت کشورهای مختلف به‌ویژه چین و روسیه در این دو نشست آن‌چنان‌که بایدوشاید موردتوجه مقامات سیاسی و اصحاب رسانه در داخل قرار نگرفت. درواقع درحالی‌که آمریکا با تحت‌فشار گذاشتن سازمان و نهادهای بین‌المللی پیگیر این است که دوباره ایران را به نقطه صفر بازگرداند مخالفت کشورهای مستقل می‌تواند به‌عنوان مانعی در این مسیر عمل کنند. متأسفانه نهادهای بین‌المللی ازجمله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ثابت کرده‌اند بیشتر از اینکه در پی ایفای یک نقش سازنده برای کاهش منازعات جهانی باشند به‌عنوان ابزاری در دستان سازمان‌های جاسوسی و اطلاعاتی غربی عمل می‌کنند.

جهان چندقطبی و قرارداد بلندمدت ایران با چین

در این فضای چندقطبی که بر جهان حاکم شده بدون شک ایران می‌تواند نقش‌آفرینی بهتری در راستای تأمین منافع ملی داشته باشد. البته لازمه تحقق این مسئله منوط به این است که از برخی انگاره‌ها که بعضاً به‌مرورزمان جزء مقدسات برخی جریانات سیاسی شده‌اند دست کشیده شود. درواقع درحالی‌که اروپا خود در برزخ سیاست‌های دونالد ترامپ گرفتارشده و هرروز یک دولت به انتقاد از آمریکا می‌پردازد برخی در داخل کشور ما طی سالیان گذشته منتظر بازگشایی کانال‌هایی مانند اینستکس و  چشم انتظار لطف اروپا مانده‌اند. اتفاقی که هرگز به وقوع نپیوست و چنان چه در بالا اشاره شد حتی خود اروپایی‌ها نیز از سیاست‌های آمریکایی شکایت دارند و خواهان گسترش ارتباطات خود و نزدیک‌تر شدن به چین و روسیه می‌باشند.

تصویب طرح قرارداد 25 ساله همکاری ایران و چین در هیئت دولت را نیز باید اقدامی از جانب کشورمان در راستای مقابله با یک‌جانبه‌گرایی ایالات‌متحده و حرکت در راستای جهان چندقطبی ارزیابی کرد.

 اگرچه هنوز جزئیات این طرح قرارداد منتشرنشده اما بلافاصله این اقدام از سوی برخی جریانات سیاسی که طی سال‌های گذشته صرفاً چشم به آمریکا و اروپا دوخته بودند موردانتقاد قرار گرفت. بدون شک هنوز تا نهایی و عملیاتی شدن این قرارداد فرصت بسیاری باقی‌مانده بنابراین انتقاداتی که این روزها به راه افتاده به‌دوراز واقعیت و صرفاً مبتنی بر اغراض و تمایلات سیاسی است.

البته در شرایط کنونی ایران می‌تواند با گسترش همکاری‌های خود و انعقاد قراردادهای بلندمدت با کشورهای مختلف ازجمله همسایگان و کشورهای دیگری مانند روسیه عملاً با افزایش قدرت مانور و تأثیرگذاری خود جهت تأمین منافع ملی، تأثیر تحریم‌ها و فشارهای آمریکا را به حداقل برساند. در این صورت تحرک دیپلماتیک و منافع ملی کشور معطل کشورهایی اروپایی نخواهد ماند که با اندک اخم آمریکا تمام قول و قرارهای گذشته خود را فراموش می‌کنند.

دیدگاه کاربران

امید۱۵۱۲۰۵۹۰۰:۱۶:۲۹ ۱۳۹۹/۴/۱۷
بسم الله الرحمن الرحیم کشورهای جهان از این که یک عده صهیونیست کنترل کامل آمریکا و خیلی جاهای دیگر را در دست دارند و هر روز به یک بهانه ای به یک کشور و ملت ظلم می کنند به تنگ آمده اند و روسیه و چین هم بیشتر مخالفتشان با آمریکا بر سر ایران برای همین است چون می خواهند بگویند دوران آمریکا تمام شده است .
ناشناس۱۵۱۲۵۲۱۱۱:۵۸:۵۴ ۱۳۹۹/۴/۱۷
اتحاد ایران و چین و روسیه می تواند پایانی بر سلطه امریکا و جهان تک قطبی به رهبری شیطان بزرگ باشد و به نفع همه ملل دنیاست.
ناشناس۱۵۱۳۰۲۳۱۷:۴۷:۱۰ ۱۳۹۹/۴/۱۷
آدم از ترس مار نباید به شیر گرسنه پناه ببرد
ناشناس۱۵۱۲۰۸۴۰۰:۴۰:۴۸ ۱۳۹۹/۴/۱۷
چین خوی استعمارگری دارد،،بر خلاف آمریکا رفتار چین بسیار موذیانه و چند وجهی میباشد.از یک سو با تحریم های آمریکا همراهی می‌کند و از طرفی با ایران قرار داد ۲۵ ساله میبندد.
ناشناس۱۵۱۲۵۰۰۱۱:۵۲:۲۸ ۱۳۹۹/۴/۱۷
تاریخ ایران از کودتای 28 مرداد 32 تا تحریم های ظالمانه بعد از انقلاب و ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی خباثت امریکا را نشان می دهد اما در مورد چین چنین سابقه تاریخی منفی وجود ندارد.
ناشناس۱۵۱۳۰۱۹۱۷:۴۵:۱۳ ۱۳۹۹/۴/۱۷
یه کمی در اینترنت سرچ کن چین هر جا که پا گذاشته جز بیابانی تحویل نداده
ناشناس۱۵۱۲۱۵۳۰۳:۳۳:۲۳ ۱۳۹۹/۴/۱۷
نویسنده مقاله از درک روابط سنتی اروپا- امریکا عاجزاست و به خبرهای سطحی در این مورد بسنده کرده و نتیجه گیری کرده است.
ناشناس۱۵۱۲۱۸۲۰۶:۳۷:۵۹ ۱۳۹۹/۴/۱۷
قرار داد همکاری با چین روی قرارداد ترکمنچای را سفید خواهد کرد. چین محض رضای خدا 400 میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری نخواهد کرد.
ناشناس۱۵۱۲۵۰۸۱۱:۵۵:۴۵ ۱۳۹۹/۴/۱۷
هیچکس محض رضای خدا سرمایه گذاری نمی کند سرمایه گذار بدنبال کسب سود است و البته منافع سرمایه پذیر هم تامین خواهد شد.
ناشناس۱۵۱۲۱۹۵۰۷:۱۶:۵۱ ۱۳۹۹/۴/۱۷
روی قاجار رو سفید کردید
ناشناس۱۵۱۲۲۴۱۰۸:۰۹:۳۵ ۱۳۹۹/۴/۱۷
کدوم عقل سلیمی میپذیره زیر پرچم امریکای مالک جنرال الکتریک و بوئینگ و گوگل و.... بودن بهتر نیست از اتحاد با چین کپی کار و بیسواد؟!
ناشناس۱۵۱۲۴۹۷۱۱:۴۹:۱۳ ۱۳۹۹/۴/۱۷
کرونا نشان داد که امریکا و اروپای مدعی پیشرفت و تکنولوژی چقدر عقب افتاده اند.
ناشناس۱۵۱۲۲۴۳۰۸:۱۲:۱۹ ۱۳۹۹/۴/۱۷
شما که اینقدر درباره منفعت این قراداد 25 ساله با چین مطمئن هستید پس چرا جزئیات قرارداد را منتشر نمیکنید تا مثل همیشه مشت محکمی بر دهان آمریکا بزنید!!!!!!!
ناشناس۱۵۱۲۵۰۳۱۱:۵۳:۴۹ ۱۳۹۹/۴/۱۷
حتی ترکمنچای هم نسخه فارسی داشت چرا برجام نداشت ؟!
ناشناس۱۵۱۲۶۷۳۱۳:۱۴:۴۷ ۱۳۹۹/۴/۱۷
جزئیات قرارداد هنوز از جانب دولت منتشر نشده حضرت استاد!
ناشناس۱۵۱۲۴۰۵۱۰:۴۲:۵۴ ۱۳۹۹/۴/۱۷
قبل از نوشتن مطلب فوق بهتر بود نویسنده به این سوالات فکر می کرد که چرا وقتی امریکا از برجام خارج شد چین هم از مشارکت در پروژههای نفتی ایران خارج شد و چرا چین نیز خرید نفتش از ایران را به شدت کاهش داد. واقعیت ان است که بدون موافقت امریکا چین یک میلیارد هم سرمایه گذاری نخواهد کرد.
ناشناس۱۵۱۲۴۰۶۱۰:۴۴:۱۰ ۱۳۹۹/۴/۱۷
مطمئن باشید اگه قرار داد درست و حسابی بود از مردم مخفیش نمیکردن
ناشناس۱۵۱۲۵۶۲۱۲:۱۸:۳۰ ۱۳۹۹/۴/۱۷
اروپا همان آمریکاست و آمریکا همان اروپایی ها هستند..متاسفیم از این همه دانشی که نویسنده دارد..

پربحث‌های دیروز

 1. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 2. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 3. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 4. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 5. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 6. انتقاد حسین شریعتمداری از فتاح/مخالفت با حضور روحانی در مجلس/پذیرش اعاده دادرسی مرتضوی/ پاسخ آذری‌جهرمی به یک شایعه/ احمدی‌نژاد به تاریخ پیوسته است

 7. توئیت کنایه‌آمیز آشنا: غرور قربانی گرفت

 8. مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد

 9. عقب‌نشینی جدید واشنگتن در برابر تهران/ حذف ۳۰ پاراگراف از قطعنامه ضدایرانی

 10. تغییر نظر وزارت علوم درباره تعویق زمان کنکور با دستور رئیس جمهور

 11. دولت در مورد لغو تعلیق کنکور به مردم پاسخگو باشد

 12. محسن هاشمی: لغو طرح ترافیک تهران در مقابله با کرونا موثر نیست

 13. بایدن، «کملا هریس» را به عنوان معاون خود انتخاب کرد

 14. غارنشینی یک خانواده فلسطینی

 15. دوربین مخفی: هجوم مردم برای خرید تیشرت‌های عجیب و غریب

 16. چرا روحانی برای دفاع از وزیر پیشنهادی صمت به مجلس نرفت؟

 17. مزیت‌های طرح گشایش اقتصادی از زبان روحانی

 18. کشف دومین اسکلت بانوی اشکانی در اصفهان

 19. روح‌الامینی: بنده و برخی نمایندگان تهران ودیعه مسکن نگرفته‌ایم

 20. درخواست ۲۰ کشور از روسیه برای دریافت واکسن کرونا

 21. آیت الله فاطمی نیا دوباره در بیمارستان بستری شد

 22. در آینده نزدیک سامانه گزارشگران فساد راه‌اندازی می‌شود

 23. معاون رئیس جمهور: «استخدام» اعتماد به نفس و نوآوری فرزندان‌مان را از بین می‌برد

 24. چرا باید «شور شیرین» را خواند؟

 25. افشای راز واکسن روسی کرونا

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 5. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 6. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 7. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 8. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 9. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 10. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 11. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 12. صحنه آهسته انفجار بیروت

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 16. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 17. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 18. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 19. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 20. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 21. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 22. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 23. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 24. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 25. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 2. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 3. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 4. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

 5. پوتین: نخستین واکسن کرونا در روسیه ثبت شد

 6. سهم خواهی جریان های سیاسی لبنان از کیک دولت آینده

 7. پشت پرده ناآرامی‌های بیروت پس از انفجار/ آیا انتخابات زودهنگام راه خروج لبنان از بحران‌هاست؟

 8. روایت آسوشیتدپرس از رویای «ماکرون بناپارت» در لبنان

 9. استعمارگری پشت نقاب شعر و قهوه/ چرا باید در بحث لبنان و فرانسه، ما هم دقیق شویم؟

 10. دستور پادشاه عربستان برای کمک فوری به لبنان

 11. هوک: به انجام توافقی جدید با ایران تمایل داریم

 12. برایان هوک: ترامپ دنبال توافق جدید با ایران است

 13. وعده انتخاباتی ترامپ: اگر پیروز شوم ظرف چهار هفته توافقی با ایران خواهم داشت

 14. نشنال اینترست: برای ائتلاف بزرگ ایران- چین آماده شوید

 15. پولسازترین رشته‌های مهندسی در آمریکا کدامند؟

 16. وزارت دفاع روسیه: به هرگونه حمله موشکی، پاسخ اتمی خواهیم داد

 17. آینده تاریک سعودی‌ها به روایت میدل ایست آی

 18. عقب‌نشینی جدید واشنگتن در برابر تهران/ حذف ۳۰ پاراگراف از قطعنامه ضدایرانی

 19. کرونا فقط یک بیماری نیست، نوعی «بحران» است/ وزارت بهداشت نمی تواند به تنهایی فرمانده ستاد ملی کرونا باشد/ کسانی که ماسک نمی زنند باید جریمه شوند

 20. بایدن، «کملا هریس» را به عنوان معاون خود انتخاب کرد

 21. افشای کمک چین به عربستان در ساخت یک سایت اتمی محرمانه

 22. چرا نام آلمان برای میانجیگری میان ایران و آمریکا به میان آمد؟

 23. موضع گیری خصمانه شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران

 24. کشتی «روسوس» چگونه باعث فاجعه انفجار بندر بیروت شد؟

 25. تل آویو و انفجار بیروت؛ دلیل خشم اسرائیلی‌ها از اظهارات ترامپ چیست؟

آخرین عناوین