در گفتگو با الف مطرح شد کرونا باردیگر بازار نفت را ترساند/ نروژ بدنبال اکتشافات نفتی جدید است

گروه اقتصادی الف،   3990414103

دکتر عباس ملکی دانشیار سیاستگذاری انرژی - دانشگاه صنعتی شریف در گفتگویی ویدیویی با الف آخرین وضعیت بازار نفت را تشریح کرد .

کرونا باردیگر بازار نفت را ترساند/ نروژ بدنبال اکتشافات نفتی جدید است

ببینید 

 

پایش بازار انرژی

 

 

 

 

پویایی های بازار

قیمت نفت برنت مجددا به زیر 43 دلار هر بشکه سقوط کرد. نگرانی حاصل از ظهور مجدد سیکل بیماری کووید-19 باعث تردید در بهبود وضعیت اقتصاد جهانی شد. در عین حال قیمت نفت در مقایسه با ماه آوریل که 16 دلار هر بشکه بیش نبود، بیشترین در 4 ماه اخیر است. چرا که عرضه کنندگان نسبت به کاهش عرضه خود همچنان متعهدند. قیمت نفت برنت در روز جمعه 42 دلار و 63 سنت و نفت وست تگزاس انترمدییت نیز به 40 دلار رسید.

 

تفسیر هفته

 1. دائره رتبه بندی فیچ پیش بینی کرده نهایتا در 2020 اقتصاد جهانی 4.6 درصد کوچکتر خواهد شد، اما اقتصاد به سمت رکود بیشتر نخواهد رفت. به نظر فیچ شواهدی مانند بالا رفتن درصد خرده فروشی هر ماه نسبت به ماه قبل از بعد از آوریل در آمریکا، بریتانیا، و اسپانیا، بالارفتن درصد دارندگان شغل در آمریکا در ماه مه، بهبود شاخص PMI (شاخص مدیریت سفارش کالا) در ماه مه و ژوئن، و راه افتادن بخش ساختمان در کشورهای مختلف همه نشان دهنده بهبود اقتصاد در پس از توقف آن در دوران قله شیوع سرایت ویروس کروناست. فیچ در 2021 پیش بینی می کند که اقتصاد جهانی 4.9 درصد رشد داشته باشد. در 2022، 3.4 درصد احتمالا اقتصاد جهانی بزرگتر خواهد شد.

 2. در ماه های پیش رو اقتصاد کشورهای حاشیه خلیج فارس 7.6 درصد کوچکتر خواهند شد. در بزرگترین رکود در تاریخ این کشورها، بدلیل ترکیب تاثیر بیماری کوید 19 و پایین آمدن قیمت نفت، بگزارش صندوق بین المللی پول همه شش کشور خلیج فارس بعلاوه ایران و عراق با مشکلات اقتصادی روبرو خواهند شد. از اول ژوئیه عربستان مالیات بر ارزش افزوده را سه برابر و به 15 درصد رساند. درآمدهای نفتی شش کشور عضو شورای همکاری 200 میلیارد دلار به نظر می رسد کمتر شود. امین ناصر، رئیس شرکت نفتی آرامکو به آینده بازار نفت خوشبین است. او معتقد است که تقاضا در نیمه دوم 2020 به 90 میلیون بشکه در روز در سطح جهانی می رسد. در بخش پایین دستی، تقاصا برای بنزین و نفت گاز و سوخت جت هر سه بیشتر از نیمه اول 2020 خواهند بود.

 3. در همین حال رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه پس از دیدار از روسیه و کویت به دیدار امیر قطر شتافت. ترکیه در منازعه مابین قطر و سه کشور عربستان، امارات و بحرین، از قطر حمایت می کند. در چالش بازگرداندن هویت اسلامی به ایاصوفیا بعنوان یک مسجد توسط دولت ترکیه، ایالات متحده با تغییر این ساختمان از موزه به مسجد مخالفت کرد.

 4. در ماه مه، اوپک 1.25 میلیون بشکه در روز از تولید خود کاست. در ماه ژوئن، مجددا اوپک 1.84 میلیون بشکه در روز از نفت خود نسبت به ماه مه کم کرد. این کار در چارچوب توافق کاهش تولید نفت در پس از شیوع بیماری کووید-19 است. مجموعا اوپک پلاس 9.7 میلیون بشکه در روز از تولید نفت خود کاست. صادارات کل نفت اوپک در ماه ژوئن برابر بوده است با 17.2 میلیون بشکه در روز. اوپک اعلام کرد که برای پس از ژوئیه هنوز تصمیمی برای کاستن همان مقدار از تولید خود مانند ماه های گذشته نگرفته است.

  چند کشور به پلاتس گفته اند که احتمال دارد اوپک کاهش تولید نفت خود را به 7.7 میلیون بشکه در روز برساند. در این میان، نیجریه از کاهش تولید کمتر تبعیت می کند. محمد بن سلمان دو روز قبل با رئیس جمهور نیجریه تلفنی گفت و گو کرد. قیمت های نفت در سه ماهه دوم 2020 از رشد عجیبی برخوردار بودند. به یکباره قیمت نفت 80 درصد رشد داشته و از 16 دلار به 40 دلار رسید. این تغییر بزرگ آخرین بار در 1990 در پس از حمله عراق به کویت در سه ماهه سوم 1990 اتفاق افتاد.

  با این همه قیمت نفت همچنان نسبت به روز اول 2020، 34 درصد کمتر است. قرار است که در 15 ژوییه (25 تیرماه) کمیته نظارتی وزرای نفت اوپک به همراه وزیر انرژی روسیه با یکدیگر برای بررسی بازار نفت ملاقات داشته باشند. در گذشته اوپک پلاس توافق کرده بود که از ابتدای 2021 کاهش تولید ر ا به 5.8 میلیون بشکه در روز برساند.

 5. بنابر یک نظرسنجی توسط رویترز، قیمت نفت برنت در سال 2020 در اطراف 40 دلار بازی کرده و در انتهای سال به تدریج قیمت بالا خواهد رفت. این نظرسنجی در ماه گذشته نشان می داد که متوسط قیمت نفت در نظر 45 کارشناس نفت 37.58 دلار بوده است، اما در ماه ژوئن نظرسنجی نشان می دهد که کارشناسان معتقدند این قیمت به 40.41 دلار هر بشکه می رسد.

 6. بنابر گزارش مودی، شیوع بیماری کووید-19 و قرنطینه شدن پس از آن، موجب فاصله گرفتن مردم از مصرف بیش از اندازه سوختهای فسیلی شده، زیرا حمل ونقل و سفرهای تجارتی بسیار کمتر شده است. در عوض کیفیت هوا در اکثر شهرهای جهان بهتر شده است. شاید این آخرین فرصت برای بشر در جهت کم کردن مصرف سوختهای فسیلی و گذار به انرژی های نو باشد. آژانس بین المللی انرژی نیز در گزارشی خاطرنشان کرده است که برای رسیدن به انتشار صفر گازهای گلخانه ای نیازمند شتاب در نوآوری در انرژی های پاک هستیم.

 7. مقدار نفت موجود در انبارهای مناطق مختلف ایالات متحده آمریکا به بیشترین مقدار خود در طول تاریخ رسید. در 20 ماه ژوئن این مقدار به 541 میلیون بشکه رسید. رکورد قبلی در 2017 بود که مقدار آن به 536 میلیون بشکه رسیده بود. در همین حال در روز پنج شنبه دوم ژوئیه تنها در آمریکا تعداد 55 هزار نفر مبتلا به بیماری کرونا ثبت شدند. همچنین با توجه به پایین بودن قیمت نفت و هزینه های بالا برای تولید کنندگان نفت شیل آمریکا، بانک های طرف مذاکره با شرکت های نفتی، شرایط خود را برای اعطای تسهیلات سخت تر کرده اند.

  قیمت 40 دلار هر بشکه برای نفت تگزاس، از نقطه سربسری برای تولید شیل پایین تر بوده و به همین جهت بانکها برای اعطای وام های جدید، شرایط بیشتری را قرار داده اند. شرط ارزیابی دقیقتر از مقدار دارایی شرکتهای نفتی در زمان اخذ وام فعلا مقدار وام های داده شده را نسبت به سال قبل کمتر نموده است.

 8. در پی بروز تنش در امتداد مرزهای چین و هند در منطقه لدخ در شمال کشمیر، کالاهای وارداتی هند از چین در بنادر و فرودگاه های هندی رسوب کرده اند. مقامات هندی شرایط سختی را برای اعطای مجوز جهت کالاهای چینی اکنون اتخاذ کرده اند. در 2019، هند 70 میلیارد دلار واردات مستقیم از چین داشته است. صاحبان کالاهایی مانند تلفن همراه و سایر کالاهای الکترونیک از تاخیر در مبادی ورودی چینی گله مند هستند. بصورت متوسط هفته ای یک میلیارد دلار کالاهای الکترونیک و تلفن همراه از چین وارد هند می شود. هند در یک اقدام عجیب استفاده از 59 اپلیکیشن چینی همراه تلفن های موبایل را ممنوع ساخت. همچنین از ورود شرکت های چینی در مناقصه مربوط به احداث اتوبان در هند جلوگیری کرد.

 9. نروژ در صدد است که اکتشافات نفتی خود را در شمالگان توسعه دهد. این کشور در اقیانوس منجمد شمالی یک استان نفتی تعریف کرده، 136 پروژه را مشخص نموده و به مزایده گذارده است. 125 پروژه در دریای بارنتز است که دراین دریا نروژ و روسیه دارای ساحل، آب های سرزمینی، و مناطق اقتصادی ویژه هستند. نروژ بزرگترین تولیدکننده اروپایی نفت خام است. تابحال نروژ صندوق توسعه ملی با هزار میلیارد دلار را از درآمدهای نفت خام درست کرده است.

  علاقه به استخراج انرژی از منطقه قطب شمال بعلاوه مسئله کشتیرانی، وضعیت صلح آمیز قطب شمال را اکنون در پس از سه دهه وضعیت با ثبات این منطقه زیر سئوال برده است. در پس از فروپاشی اتحاد شوروی، بنظر می رسید که نیروهای رقیب سعی در دور نگاه داشتن این منطقه از رقابت های مابین خود دارند. احتمال وجود منابع نفت، گاز و الماس در زیر یخ های اقیانوس منجمد شمالی چالشی را میان همسایگان حوزه این اقیانوس به وجود آورده است.

  به گفته اداره ملی اقیانوس و اتمسفر آمریکا در دو دهه اخیر به علت انتشار گازهای گلخانه ای، تغییراتی در اقیانوس منجمد شمالی به وجود آمده است. این تغییرات موجب شده که کشورها در چند قدمی تحقق رؤیای اکتشاف و استخراج منابع مخفی آن قرار گیرند. شرکت های نفتی بین المللی (IOC) در پی کاوش و استخراج منابع نفت و گاز از نقاطی از کره زمین هستند که تاکنون کشف و یا برداشت نشده است. حوزه های نفتی اثبات شده که به دلیل عمق کم و یا فشار مخزن براحتی قابل دسترس بودند، کم و بیش توسط بشر کشف و استخراج صورت گرفته است. اما نقاطی مانند دو قطب که دور از دسترس و پوشیده از یخ و برف هستند به تازگی نظر این گونه شرکت ها را به سوی خود جلب نموده است.

  افزایش درجه حرارت زمین و آب شدن بخشی از یخ های دائمی قطب شمال تحولات ژئوپلتیکی، سیاسی و اجتماعی بدنبال داشته است. افزایش دما در قطب شمال بیشتر از بقیه مناطق کره زمین بوده است. حتی موانع ژئوپلتیکی گذشته را از میان برده است. شرکت نفت اکوینر (استات اویل سابق) در سالهای گذشته در کنار مرزهای آبی روسیه در دریای برانتز اکتشافاتی را انجام داد، اما چندان چذاب نبود. اینک اکوینر در مناطق شمالی تر به گمانه زنی پرداخته است. شکل زیر مناطقی که فعالیتهای نفتی نروژ در آن جا هستند را نشان می دهد.

 

پربحث‌های دیروز

 1. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 2. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 3. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 4. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 5. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 6. انتقاد حسین شریعتمداری از فتاح/مخالفت با حضور روحانی در مجلس/پذیرش اعاده دادرسی مرتضوی/ پاسخ آذری‌جهرمی به یک شایعه/ احمدی‌نژاد به تاریخ پیوسته است

 7. توئیت کنایه‌آمیز آشنا: غرور قربانی گرفت

 8. مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد

 9. عقب‌نشینی جدید واشنگتن در برابر تهران/ حذف ۳۰ پاراگراف از قطعنامه ضدایرانی

 10. تغییر نظر وزارت علوم درباره تعویق زمان کنکور با دستور رئیس جمهور

 11. دولت در مورد لغو تعلیق کنکور به مردم پاسخگو باشد

 12. محسن هاشمی: لغو طرح ترافیک تهران در مقابله با کرونا موثر نیست

 13. بایدن، «کملا هریس» را به عنوان معاون خود انتخاب کرد

 14. غارنشینی یک خانواده فلسطینی

 15. دوربین مخفی: هجوم مردم برای خرید تیشرت‌های عجیب و غریب

 16. چرا روحانی برای دفاع از وزیر پیشنهادی صمت به مجلس نرفت؟

 17. مزیت‌های طرح گشایش اقتصادی از زبان روحانی

 18. کشف دومین اسکلت بانوی اشکانی در اصفهان

 19. روح‌الامینی: بنده و برخی نمایندگان تهران ودیعه مسکن نگرفته‌ایم

 20. درخواست ۲۰ کشور از روسیه برای دریافت واکسن کرونا

 21. آیت الله فاطمی نیا دوباره در بیمارستان بستری شد

 22. در آینده نزدیک سامانه گزارشگران فساد راه‌اندازی می‌شود

 23. معاون رئیس جمهور: «استخدام» اعتماد به نفس و نوآوری فرزندان‌مان را از بین می‌برد

 24. چرا باید «شور شیرین» را خواند؟

 25. افشای راز واکسن روسی کرونا

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 5. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 6. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 7. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 8. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 9. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 10. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 11. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 12. صحنه آهسته انفجار بیروت

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 16. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 17. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 18. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 19. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 20. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 21. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 22. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 23. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 24. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 25. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

  2. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

  3. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

  4. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

  5. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

  6. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

  7. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

  8. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

  9. جزئیات تازه از فروش نفت توسط دولت به مردم از زبان پورابراهیمی

  10. جدیدترین خبر از تبدیل ریال به تومان/ ۲.۵ میلیارد دلار ارز برگشت

  11. جزئیاتی از تغییر طرح فروش نفتی دولت توسط مجلس به نفع مردم

  12. واکنش سردار جباری به اظهارات رئیس بنیاد مستضعفان

  13. روحانی: مردم در زمینه تلاش دولت برای ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد، اطمینان خاطر داشته باشند

  14. ریش و قیچی قیمت خودرو در دستان خودروسازها/ قیمت ماشین هر سه ماه یک‌بار تغییر می‌کند!

  15. همتی: نرخ ارز در روزهای آینده پایین‌ می‌آید

  16. امضاهای استیضاح زنگنه در حال افزایش است/ نوع مدیریت زنگنه به صورتی است که مشکلات زیادی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به وجود می‌آورد

  17. نوبخت: ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند / افزایش قیمت ها را به فروش ارز صندوق ربط ندهید

  18. جزئیات احتمالی از وعده «گشایش اقتصادی»

  19. گمانه زنی‌ها از "گشایش اقتصادی" رئیس جمهور/ پای عرضه اوراق سلف نفتی در میان است؟

  20. دندان طمع دولت‌ها به درآمد نفت کنده می‌شود؟

  21. موضع‌گیری دژپسند علیه وزارت نفت/ نفتی‌ها آماده عرضه «دارا دوم» نبودند

  22. جزئیات طرح مجلس برای تغییر در شیوه سهمیه‌بندی بنزین

  23. نامه بسیج دانشجویی به نمایندگان / مجلس به طرح «گشایش اقتصادی» دولت ورود کند

  24. دلار در سراشیبی قرار گرفت

  25. مسکن ارزان می‌شود؟

  آخرین عناوین