اذعان کنگره آمریکا به آگاهانه بودن حمله به هواپیمای ایرانی

گروه سیاسی الف،   3990412082

کارشناس مسائل سیاسی از اینکه برخی‌ها از سال ۶۷ تا کنون اقدامی برای محکومیت ساقط کردن هواپیمای مسافربری کشورمان توسط آمریکا نکرده‌اند انتقاد کرد و گفت: متاسفانه برخی افراد با سکوتشان شریک داخلی آنها در این جنایت هستند.

محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با  فارس، درباره حقوق بشر آمریکایی اظهار داشت: سرنگون کردن هواپیمای ایرانی در خلیج فارس توسط آمریکایی‌ها در جایی رخ داد که حریم هوایی جزیره ایرانی هنگام بوده است؛ بر اساس حقوق بین‌الملل این هواپیما در آسمان کشورمان مورد هدف قرار گرفته است که این موضوع تلخی ماجرا را چندین برابر می‌کند.

** هشدار فرماندهان آمریکایی در خلیج فارس برای عدم شلیک به هواپیمای ایرانی 

وی افزود: ‌آمریکایی‌ها به هواپیمای جمهوری اسلامی ایران در آسمان کشورمان تعرض کرده و آن را سرنگون کردند؛ نکته جالب آنکه کمیته تحقیق که از طرف کنگره آمریکا این مسئله را پیگیری کرده و گزارش مفصلی ارائه کرد که خلاصه آن در نشریه نیوزویک منتشر شده است به صراحت به چند نتیجه رسیده است.

کارشناس مسائل سیاسی درباره این نتایج تصریح کرد: ناخدا راجرز فرمانده ناو آمریکایی وینسنس و خدمه آن ناو در حال حمله به یک ایرباس هستند و اینکه عنوان می‌شود ناو آمریکایی این هواپیما را اشتباه گرفته و فکر می‌کردند جنگنده بوده و یا تصور می‌کردند که جنگنده پشت سر ایرباس پنهان شده است واقعیت ندارد.

کوشکی افزود:‌ در گزارش کنگره آمریکا آمده است که ناخدای کشتی‌های آمریکایی در مجاور به فرمانده ناو وینسنس هشدار دادند که چه می‌خواهی انجام دهید آیا می‌خواهی به  یک هواپیمای مسافربری حمله کنی و چرا باید این کار را انجام دهی؟

** اذعان گزارش کنگره آمریکا به آگاهانه بودن حمله به هواپیمای ایرانی

وی خاطرنشان کرد: تمامی نکته‌هایی که آمریکایی‌ها برای دفاع از حمله‌شان به هواپیمای مسافربری ایران مبنی بر اشتباه گرفتن این هواپیما و یا اینکه هواپیمای جنگنده ایرانی پشت سر ایرباس پنهان بوده همگی دروغ بوده و متن گزارش تمامی این بهانه‌ها را رد می‌کند و کاملا مشخص است که ناو آمریکایی‌ عمدا به یک هواپیمای مسافربری حمله کرده است.

کارشناس مسائل سیاسی گفت: گزارش مذکور امکان خطا و اشتباه را رد می‌کند. البته این گزارش توسط کنگره آمریکا تهیه شده است. ضمن اینکه ناخدا راجرز که فرمانده ناو وینسنس آمریکا بوده است به همراه تمام خدمه این ناو وقتی از خلیج فارس به آمریکا برمی‌گردند این فرمانده آمریکایی از سوی مقامات آن کشور مدال شجاعت گرفته و تمام خدمه این ناو مدال شجاعت می‌گیرند. و عملا دولت آمریکا با این کار از تمامی مسئولان آمریکایی دست اندر کار این اقدام تشکر می‌کند.

کوشکی اظهار داشت: آمریکایی‌ها با علم به اینکه هدفشان یک هواپیمای مسافربری و در کریدور بین‌المللی و در حال اوج گرفتن حمله کردند این هواپیما را ساقط کردند. 

** سکوت عده‌ای در ایران نسبت به جنایات آمریکا آزاردهنده است

عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: در طول این سال‌ها یعنی 67 تاکنون آزاردهنده از حمله آمریکایی‌ها به این هواپیما سکوت افرادی در داخل نسبت به این جنایت است و متاسفانه بخشی از کسانی که خود را مدافع حقوق مردم اصلاح طلب و دانشگاهی و روشنفکر عنوان می‌کنند را در این قضیه یا ساکت هستند یا از ارتش آمریکا دفاع می‌کند و حتی برخی از این افراد با کمال تاسف و صراحت می‌گویند ارتش آمریکا از خودش دفاع کرده و یا حتی برخی از آنها می‌گویند اشتباه کرده است.

کارشناس مسائل سیاسی افزود: متاسفانه برخی افراد و مدیران و مسئولان گلوی آمریکایی‌ها را به واسطه جنایتی که علیه هواپیمای مسافربری ایرانی مرتکب شده‌اند نگرفته است و ایالات متحده را به دلیل این کار محکوم نکردند.

کوشکی اضافه کرد: اگر از زاویه حقوق بین‌الملل نگاه کنیم کار مسئولان ایالات متحده نقض حقوق ملت و کشور جمهوری اسلامی ایران بوده است و این عده نسبت به این مسئله سکوت کردند و اگر از دیدگاه انسانی نگاه کنیم شاهد کشته شدن حدود 300 انسان بی‌گناه بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه برخی افراد که همواره خود را مدافع حقوق بشر اعلام کرده و زمانی که چند سگ توسط عوامل شهرداری هنگام پاکسازی کشته شده‌اند واکنش نشان می‌دهند اما در برابر ساقط شدن هواپیمای ایرانی سکوت کرده و یک کلمه اعتراض نکردند. ولی ما شاهد جان باختن حدود 300 نفر در این حادثه بودیم که اکثریت آنها هموطن ایرانی ما بودند.

کارشناس مسائل سیاسی گفت: ‌فاجعه‌بار تر از موضوع حادثه سرنگونی ایرباس ایرانی در خلیج فارس سکوت خفت بار و معنادار مدعیان حقوق بشر،‌ سکوت اصلاح طلبان و مدعیان ایران دوستی است. در حالی که این افراد همواره پز علمی گرفته و همدیگر را به احساسی بودن متهم می‌کنند در حالی که آنها در قبال این جنایت از سال 67 تاکنون سکوت کردند.

**ارادت برخی‌ها در داخل به آمریکا از وطن‌ و حقوق بشر ایرانی بیشتر است

کوشکی گفت: متاسفانه با این وجود برخی افراد در کشورمان از اقدام آمریکایی‌ها برای ساقط کردن هواپیمای ایران دفاع کردند؛ اگر این اقدام از سوی آمریکایی‌ها در هر کشوری دیگر انجام می‌شد تمام آن ملت علیه آمریکایی‌ها بسیج می‌شدند در حالی که در کشورمان عموم ملت نسبت به این جنایت واکنش نشان دادند ولی عده‌ای تافته جدا بافته سکوت معنادار کردند و می‌توان فهمید تمام آنچه آنها نسبت به ایران دوستی بیان می‌کنند دروغ است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: در حالیکه عده‌ای شعار نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران شعار سوریه را رها کن و فکری به حال ما کن سر دادند. ولی آنها نسبت به سرنگونی هواپیمای ایرانی با مسافر ایرانی و در آسمان ایران توسط آمریکایی‌ها سکوت کردند. در حالی که این موضوع آزمونی برای زیر سوال بردن ایران دوست بودن و وطن دوست بودن آنها و این ادعای آنها را زیر سؤال می‌برد.ضمن اینکه طرفداری آنها از حقوق بشر را زیر سؤال می‌برد و نشان می‌دهد ارادت آنها به آمریکا، وطن‌شان و حقوق بشر ایرانی بیشتر است.

وی گفت: فاجعه سقوط هواپیمای ایرانی در خلیج فارس توسط آمریکایی‌ها رخ داد تا ثابت شود این افراد نه طرفدار حقوق بشر هستند نه طرفدار ایران و نه عرق ایرانی دارند. 

** سکوت محض برخی هنرمندان، سینماگران، روشنفکران نسبت به جنایات‌های آمریکا

کارشناس مسائل سیاسی افزود: سکوت عده‌ای در کشورمان پس از حادثه سقوط هواپیمای ایرانی در خلیج فارس توسط آمریکایی‌ها از خود حادثه فاجعه‌بارتر و اسفناک‌تر است چراکه آمریکایی‌ها دشمن هستند و آنها به  هواپیمای کشور  دیگری حمله کردند ولی آنها که شناسنامه ایرانی داشتند درقبال جنایت این آمریکایی‌ها سال‌های سال است یا دفاع کردند و یا خفقان کرده و کلمه‌ای اعتراضی بیان نکرده و یا یک بیانیه اعتراضی هم صادر نکردند.

کوشکی اظهار داشت: ‌این افراد ساکت در برابر جنایت آمریکایی‌ها در قالب هنرمند، سینماگر، روشنفکر، استاد دانشگاه، روزنامه‌نگار، هستند و عملا در این رابطه سکوت محض کردند؛ این سؤال وجود دارد که چرا سینمای ایران در برابر این جنایت کارهای متفاوتی نساخته است تا مردم همگان درباره این جنایت مطلع شوند. و اگر بعد سیاسی این قضیه برای برخی افراد مهم نیست بعد انسانی آن که مهم است.

** چرا یک فیلم و موسیقی درباره ساقط کردن هواپیمای ایران در خلیج فارس ساخته نشده؟ 

استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: سینمای ایران آیا امکان این را نداشت چند اثر فاخر در این باره بسازد؟ ضمن اینکه حتی یک سریال متوسط هم در صدا و سیما با این موضوع ساخته نشده است. همچنین یک حرکت فرهنگی و جدی در این باره انجام نشده است. ای کاش نقاش‌ها، موسیقی‌دان‌ها، مجسمه‌ سازها و ... در این باره واکنش نشان می‌دادند.

کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: ‌مسافرین حاضر در هواپیمای ایرباس ایرانی که جانشان را از دست دادند آیا ارزش آن را نداشتند که عده‌ای در برابر ظلم انجام شده درباره آنها واکنش جدی نشان دهند. 

کوشکی با اشاره به سابقه سرود «ای ایران» که توسط حسین گل‌گلاب سروده شده است گفت: حسین گل‌گلاب در اثر مشاهده کتک کاری چند آمریکایی با یک ایرانی و مشت و لگدی که آنها به هموطنان‌مان می‌زدند خونش به جوش آمد و سرود ای ایران را ساخت و آیا نمی‌‌شد اهالی موسیقی دو تا سه موسیقی جاودانه و سمفونی ماندگار بسازند؟ 

** مذاکره با آمریکا یعنی شریک جرم آمریکایی‌ها‌ شدن در ریختن خون ایرانیان 

وی گفت: امیدوارم که هنرمندان و روشنفکران نسل جوان و آنهایی که مدعی وطن دوستی و ایران دوستی هستند نسلی صادق بوده و آمریکا را به دلیل این جنایت محکوم کنند و از دولت ایالات متحده مطالبه داشته و آن را نبخشند. و اگر کسی این چنین باشد دیگر به خود اجازه نمی‌دهد بحث مذاکره با آمریکا را مطرح کنند.

کارشناس مسائل سیاسی افزود: اگر کسی باز هم مدعی مذاکره مجدد با آمریکایی‌هاست باید بداند که در کنار میزی به آنها می‌نشیند که با دولتمردان آمریکایی در ریختن خون ایرانیان در جنایت‌های مختلف شریک است که یکی از جنایت‌ها سرنگونی ایرباس بوده است.

کوشکی گفت: ‌آنهایی که در این مدت حرف از مذاکره با آمریکا، آشتی با آمریکا، ‌اعتماد به آمریکا حرف زدند عملا شریک خون شهدای حادثه هواپیمای مسافربری ایران در خلیج فارس هستند.

پربحث‌های دیروز

 1. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدهاکشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 2. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 3. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 4. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 5. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 6. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 7. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 8. متن شکایت جمعی از نمایندگان مجلس از وزیر نفت به رؤسای سه قوه

 9. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 10. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 11. نیوزلندی‌ها برق بی‌سیم اختراع کردند

 12. دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند

 13. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 14. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

 15. هفت عامل که مانع فرزندآوری می‌شود

 16. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

 17. خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

 18. افتتاح موزه و سراسرنمای سردار قاسم سلیمانی

 19. مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

 20. چراغ سبز کره‌ای‌ها برای پرداخت بدهی ایران

 21. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

 22. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

 23. کلیات «طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس تصویب شد

 24. چگونه گوشی موبایلی که خیس شده را نجات دهیم

 25. ارتباط مستقیم شیوع مجدد کرونا و افزایش تعداد مبتلایان، با رشد سفرها + نمودار

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 4. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 5. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 6. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 7. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 8. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدهاکشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 9. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 10. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 11. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 12. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 13. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 14. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 15. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 16. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 17. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 18. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 19. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 20. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 21. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 22. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 23. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 24. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 25. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 2. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 3. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 4. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 5. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 6. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 7. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 8. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 9. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 10. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 11. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 12. قالیباف: تعویق زمان کنکور ضروری است/ دوره پیگیری مشکلات اقتصادی آغاز شده/ سلامت دانش آموزان، خط قرمز است

 13. متن شکایت جمعی از نمایندگان مجلس از وزیر نفت به رؤسای سه قوه

 14. رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب چه کسانی می‌رود؟!

 15. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اتهام میرسلیم به قالیباف علنی رسیدگی شود/ تا انحصار در بازار خودرو باشد مردم ضرر می‌کنند/ باید سایه تهدید را بر سر آمریکا نگه داریم

 16. رهبر انقلاب: افسار پاره کردن قیمت ارز برای کشور مضر است/ در عزاداری‌های محرم معیار آن چیزی است که ستاد ملی کرونا اعلام می‌کند/ در برجام خسارت فراوان به ما وارد شد

 17. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

 18. روحانی: برای حل مشکلات مردم باید همه دست‌به‌دست هم دهیم/ می‌خواهم برنامه های شنبه و پنجشنبه هر هفته، خاری در چشم دشمنان اسلام و ایران باشد

 19. ضرغامی: برخی اصولگراها، استاد پیاده کردن آدم‌ها از قطار هستند

 20. رمزگشایی از مزرعه موشکی سپاه + تصاویر

 21. دلنوشته ربیعی در روزهای ابتلا به کرونا

 22. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 23. وزیر اطلاعات: دشمنان باور نمی‌کنند شارمهد در داخل ایران دستگیر شده باشد

 24. سرکرده یک گروه تروریستی مستقر در آمریکا در دستان وزارت اطلاعات+فیلم

 25. نامه وزیر بهداشت درباره کرونا به رهبر انقلاب/ تحلیل جهانگیری از بازار بورس/ فرار داماد وزیر سابق با پاسپورت دیگری/ سلیمی نمین: اصلاح‌طلبان باید عناصر تندرویی مثل تاجزاده را مهار کنند

آخرین عناوین