فرزند شهید ایرباس۶۵۵: پرونده این هواپیما مختومه نیست

گروه سیاسی الف،   3990412074

فرزند شهید حسین نیکی‌ملکی، عضو تیم امنیت پرواز ایرباسی که آمریکا آن را ساقط کرد گفت: از نظر مذاکره بازان ایران، این پرونده مختومه است؛ اما از نظر ما این‌گونه نیست و باید پیگیری شود.

 
 

به گزارش جام جم آنلاین،امروز دوازدهم تیرماه، سالگرد جنایت آمریکا در حمله به هواپیمای مسافربری ایرباس ایران است که ۳۲ سال پیش از بندرعباس عازم دبی بود. این هواپیما بر فراز آب‌های خلیج فارس مورد هجوم یگان‌های دریایی متجاوز آمریکایی قرار گرفت و سقوط کرد و ۲۹۸ مسافر و خدمه آن به شهادت رسیدند.

همزمان با سالگرد جنایت آمریکا در حمله به ایرباس ایرانی گفتگو با جواد نیکی‌ملکی، فرزند شهید حسین نیکی‌ملکی، عضو تیم امنیت پرواز هواپیمای مسافربری سرنگون‌شده را که در ادامه از نظرتان می‌گذرد، بخوانید.

سوال: در زمان سقوط ایرباس، چند ساله بودید و در کدام شهر زندگی می‌کردید؟

جواد نیکی‌ملکی: تقریبا سه ساله بودم و در تهران زندگی می‌کردیم.

مراسمی که کم‌کم کم‌رنگ شد

سوال: حال و روز خانواده شما در آن روز چطوربود؟ خودتان که یادتان نیست این خبر را چطورشنیدید و چه کردید؟

جواد نیکی‌ملکی: تصویر دقیقی در ذهنم نیست و در این مورد پرس‌وجوی چندانی هم از خانواده‌ام نداشتم. دایی‌ام آن زمان در فرودگاه کار می‌کرد. به همین دلیل کمی زودتر از اعلام رسمی خبر جنایت آمریکا، خانواده‌ام در جریان قرار گرفتند و سپس از طریق اخبار رسمی این خبر را شنیدند. البته تا مدت‌ها منتظر پیدا شدن پیکر پدرم بودند، اما در نهایت بعد از پیدا نشدن پیکر ایشان، در بهشت‌زهرا جایگاه یادبودی در نظر گرفتیم.

هر سال مراسمی در خلیج فارس و محل این جنایت آمریکا برگزار می‌شد و از شهرهای مختلف خانواده‌های شهدا در بندرعباس جمع می‌شدند و به محل حادثه می‌رفتیم، اما از مقطعی به بعد این مراسم کم فروغ‌تر شده و از سوی مسوولان مربوط به‌صورت جدی برگزار نشد. مسؤولان برگزاری، این مراسم را فراموش کرده‌اند؛ اما هر ساله مراسمی از سوی اهالی بومی بندرعباس برگزار می‌شود.

سوال: با خانواده بقیه شهدای آن سانحه ارتباطی دارید؟

جواد نیکی‌ملکی: با سه خانواده شهید از گذشته ارتباطاتی داشتیم و هنوز هم کم و بیش ارتباطاتی بین ما برقرار است.همچنین جا دارد یادی نیز از سه شهید دیگر امنیت آن پرواز داشته باشیم؛ شهیدان اکبری مقدم، شهبازی و متولیان.

سوال: وقتی ویلیام راجرز، فرمانده ناو جنگی آمریکا در پایان خدمتش مدال شجاعت گرفت چطور؟ یادتان هست؟

جواد نیکی‌ملکی: با این‌که سن من کم بود، اما این خبر را شنیدم. البته این رفتار طبیعی آمریکاست، چرا که این کشور بر بنای کشتار سرخپوستان و برده‌داری سیاهپوستان بنا شده است. در مقاطع مختلف تعدی و تجاوز و جنگ‌ها و کودتاهای متعددی داشته است. جنایت آمریکا در حمله به آن هواپیما بزرگ است، اما وقتی مقابل دیگر جنایت‌های آمریکا قرار می‌گیرد می‌بینیم جنایت‌هایی از این دست زیاد داشته است؛ بنابراین رفتار آمریکا در مقابل هواپیمای ایران خلاف خوی آمریکا نبوده است. طبیعتا هر انسان آزاده‌ای وقتی چنین خبری را می‌شنود دلش آزرده و در عین حال برای مبارزه مصمم‌تر می‌شود. اقدامات آمریکا در حق مظلومان یمن، فلسطین و دیگر نقاط جهان، هر انسان آزاده‌ای را ناراحت و از طرف دیگر برای مبارزه با این خوی استکباری مصمم‌تر می‌کند.

سوال: بعد از ماجرای هواپیمای اوکراینی، خیلی‌ها این حادثه را با ساقط کردن ایرباس ایرانی مقایسه می‌کنند. شما چه می‌گویید؟

جواد نیکی‌ملکی: این دو حادثه تفاوت ماهوی دارند. در همان مقطع نیز رشته توییت‌هایی در این باره نوشتم و البته توییتر هم تعلیقم کرد. وجه اشتراک ماجرا این بود که خانواده‌های هر دو اتفاق ناراحت و داغدار شدند و ناراحتی آنها همواره همراهشان باقی خواهد ماند. اما تفاوت این بود که اقدام آمریکا تعمدی بوده و رفتارهای این کشور نیز نشان‌دهنده همین موضوع است. تفاوت دیگر در نوع برخورد حاکمیت ایران و ‌آمریکاست، چرا که جمهوری اسلامی ایران در همان اول گفت اشتباه کردیم و عذرخواهی کرد، اما آمریکا نه تنها عذرخواهی نکرد، بلکه تلاش کرد از آن اتفاق به‌عنوان اهرمی برای فشار بر ایران در جهت پذیرش قطعنامه استفاده کند. این دو ماجرا تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند. آن ماجرا یک حادثه بود، اما آمریکا مجموعه‌ای از رفتارهای ضدبشری دارد که ساقط کردن هواپیمای ایرانی یکی از آنهاست.

سوال: وقتی ایران پهپاد آمریکایی را زد چه حسی داشتید؟

جواد نیکی‌ملکی: من به عنوان کسی که پدرش را در همان منطقه و توسط آمریکا از دست داده، همیشه منتظر انتقام بوده و هستم. بسیاری از خانواده شهدا و جانبازان هم به نظرم چنین حسی دارند. اما این حس فقط محدود به ما نیست. هر ایرانی وطن‌پرستی که ظلم دنباله‌دار آمریکا در همه سال‌های گذشته را ببیند، از چنین اتفاقی خوشحال می‌شود. همان‌طور که در این حادثه دیدید تقریبا همه مردم با گرایش‌های مختلف سیاسی و حتی مذهبی احساس غرور کردند.

واقعیت این است در مقابل آمریکایی‌ها دو طیف رفتار از سوی مسوولان کشورمان وجود دارد. جریانی که معتقد به مذاکره کردن و به عبارت دقیق‌تر مذاکره بازی با آمریکاست. موضوع این است صرفا رفتارهایمان از موضع عزت نبوده و نتیجه آن هم مشخص شده است و در برخی مقاطع کشور را معطل کرده و ظرفیت‌ها از بین رفت. در مقابل، جریان دوم معتقد است باید بر خدا و توان داخلی خودمان تکیه کرده و قدرتمند شویم. این جریان از ابتدای انقلاب حضور داشته و توانسته پیشرفت کند و نتیجه چنین تفکری قدرتمندتر شدن ایران در حوزه هسته‌ای، البته قبل از مذاکرات هسته‌ای بود. همچنین قدرتمندتر شدن در صنایع نظامی و...است.

اما شاخص‌ترین این حوزه‌ها در تقابل با آمریکا حوزه نظامی بود. اگر قوی باشیم می‌توانیم در مقابل آمریکا ایستادگی کنیم که نتیجه آن را در برخی اتفاقات از جمله دستگیری ملوانان آمریکایی و حمله به عین الاسد و پهپاد آمریکایی دیدیم. امروز نیز وقتی آمریکا می‌خواهد وارد خلیج‌فارس شود مجبور است به زبان فارسی به ما گزارش دهد. امیدواریم نتایج دیگر قوی بودن ما نیز در کوتاه مدت یا میان مدت منجر به اخراج آمریکا از منطقه شود. به تعبیری هروقت تفکر انقلابی سیلی به آمریکا می‌زند نه تنها ما بلکه همه آزادیخواهان خوشحال می‌شوند و برعکس وقتی جریان غربگرای داخلی لطمه‌ای به کشور می‌زند همه ‌آزادیخواهان ناراحت می‌شوند.

سوال: آیا پرونده ماجرای سقوط هواپیمای ایرباس بسته شده است؟

جواد نیکی‌ملکی: از نظر مذاکره بازان ایران، پرونده مختومه است؛ اما از نظر ما این‌گونه نیست و باید پیگیری شود، چرا که این موضوع باید در دادگاه‌های بین‌المللی پیگیری شده و عاملان آن جنایت که هنوز زنده‌اند، محاکمه شوند و رسما عذرخواهی کنند. در هر حال این پرونده ناتمام است و جریان غربگرا اجازه پیگیری این پرونده را نداده است. باید روی این پرونده به عنوان یکی از اسناد حقانیت ملت ایران در برابر آمریکا فعالیت‌های رسانه‌ای و حقوقی انجام شود.

با شهادت سردار سلیمانی دوباره یتیم شدیم

سوال: غم این حادثه چطور؟ برای‌تان تمام شده؟ آیا هرگز رنجی مثل آن حادثه را تجربه کرده‌اید؟

جواد نیکی‌ملکی: حتی حرف زدن درباره از دست دادن پدر هم سخت است و برای هر کسی داغ بزرگی است. فرزندان شهید زیادی داریم که داغدار پدرشان هستند؛ اما شهادت سردار سلیمانی برای من مثل خیلی‌ها سخت‌ترین اتفاق زندگی بود.

سوال: ایشان را قبل از شهادت دیده بودید؟

جواد نیکی‌ملکی: یک‌بار به‌صورت اتفاقی ایشان را در سالن انتظار فرودگاه ملاقات کردیم. ۱۱ تیر حدود هفت سال قبل بود. اتفاقا آن روز پروازی بود که همراه بردارم به سمت بندرعباس و برای حضور در مراسم سالگرد شهادت پدرمان می‌رفتیم. در سالن انتظار چند کلامی با ایشان صحبت کردیم، اما به ایشان نگفتم فرزند شهید هستم، چرا که می‌دانستیم ایشان لطف بسیاری به خانواده شهدا دارند و نمی‌خواستیم به زحمت بیفتند. در پرواز نیز ایشان ما را صدا زدند و چند دقیقه‌ای همکلام شدیم.

سوال: گفتید خبرنداشتند فرزند شهید هستید. چطور درباره پرواز با هم حرف زدید؟

جواد نیکی‌ملکی: به‌عنوان یک همسفر و دو جوانی که ظاهری حزب اللهی داشتیم با سردار صحبت کردیم؛ البته موضوع این است در آن مقطع یعنی حدود هفت سال قبل ایشان شهرت جهانی مانند امروز نداشتند. بعد از شهادت ایشان ما فرزندان شهدا احساس کردیم دوباره یتیم شده‌ایم.

 

پربحث‌های دیروز

 1. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدهاکشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 2. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 3. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 4. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 5. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 6. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 7. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 8. متن شکایت جمعی از نمایندگان مجلس از وزیر نفت به رؤسای سه قوه

 9. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 10. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 11. نیوزلندی‌ها برق بی‌سیم اختراع کردند

 12. دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند

 13. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 14. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

 15. هفت عامل که مانع فرزندآوری می‌شود

 16. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

 17. خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

 18. افتتاح موزه و سراسرنمای سردار قاسم سلیمانی

 19. مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

 20. چراغ سبز کره‌ای‌ها برای پرداخت بدهی ایران

 21. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

 22. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

 23. کلیات «طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس تصویب شد

 24. چگونه گوشی موبایلی که خیس شده را نجات دهیم

 25. ارتباط مستقیم شیوع مجدد کرونا و افزایش تعداد مبتلایان، با رشد سفرها + نمودار

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 4. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 5. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 6. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 7. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 8. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدهاکشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 9. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 10. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 11. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 12. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 13. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 14. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 15. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 16. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 17. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 18. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 19. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 20. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 21. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 22. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 23. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 24. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 25. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 2. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 3. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 4. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 5. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 6. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 7. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 8. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 9. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 10. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 11. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 12. قالیباف: تعویق زمان کنکور ضروری است/ دوره پیگیری مشکلات اقتصادی آغاز شده/ سلامت دانش آموزان، خط قرمز است

 13. متن شکایت جمعی از نمایندگان مجلس از وزیر نفت به رؤسای سه قوه

 14. رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب چه کسانی می‌رود؟!

 15. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اتهام میرسلیم به قالیباف علنی رسیدگی شود/ تا انحصار در بازار خودرو باشد مردم ضرر می‌کنند/ باید سایه تهدید را بر سر آمریکا نگه داریم

 16. رهبر انقلاب: افسار پاره کردن قیمت ارز برای کشور مضر است/ در عزاداری‌های محرم معیار آن چیزی است که ستاد ملی کرونا اعلام می‌کند/ در برجام خسارت فراوان به ما وارد شد

 17. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

 18. روحانی: برای حل مشکلات مردم باید همه دست‌به‌دست هم دهیم/ می‌خواهم برنامه های شنبه و پنجشنبه هر هفته، خاری در چشم دشمنان اسلام و ایران باشد

 19. ضرغامی: برخی اصولگراها، استاد پیاده کردن آدم‌ها از قطار هستند

 20. رمزگشایی از مزرعه موشکی سپاه + تصاویر

 21. دلنوشته ربیعی در روزهای ابتلا به کرونا

 22. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 23. وزیر اطلاعات: دشمنان باور نمی‌کنند شارمهد در داخل ایران دستگیر شده باشد

 24. سرکرده یک گروه تروریستی مستقر در آمریکا در دستان وزارت اطلاعات+فیلم

 25. نامه وزیر بهداشت درباره کرونا به رهبر انقلاب/ تحلیل جهانگیری از بازار بورس/ فرار داماد وزیر سابق با پاسپورت دیگری/ سلیمی نمین: اصلاح‌طلبان باید عناصر تندرویی مثل تاجزاده را مهار کنند

آخرین عناوین