۳۴۰بمب ساعتی در پایتخت/ساختمان های نا ایمن همچنان قربانی می گیرند

گروه اجتماعی الف،   3990412011 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

داستان ساختمان های نا ایمن در پایتخت گویا تمام شدنی نیست و هر از گاهی باید قربانی بگیرد تا نصفه و نیمه و نمایشی به فکر استاندارد ها و ایمنی های فراموش شده و خاک خورده بیافتیم.

به گزارش مهر، تراژدی پلاسکو به قدری تأثیرگذار و تلخ بود که سخت می‌شد، باور کرد، مجتمع‌های بزرگ و ساختمان‌های بلند با رفت و آمدهای زیاد از ایمنی و استانداردها غافل شوند، اما این موضوع فقط خیالی خام بود، چرا که زیر پوست تهران چیزی که بیداد می‌کند نبود ایمنی و استاندارد برای ابنیه است و اصولاً فکرها حول و حوش این موضوع می چرخد که «انشاالله اتفاقی نمی افتد» و مرگ برای همسایه است.

تصور این موضوع که فردی برای معالجه به مرکز درمانی مراجعه کند و رنج عمل جراحی را به جان بخرد، تنها به این امید که از بیماری رهایی پیدا کند و ادامه حیات بدهد اما در پروسه درمان و همان جا که نور امید روشن است، آتش بگیرد و دچار خفگی بشود به قدری درد آور است که جای هیچ توجیهی برای عدم استانداردسازی و ایمنی سازی مرکز را باقی نمی‌گذارد.

حادثه کلینیک «سینا اطهر» ابعاد متعددی از امدادرسانی توسط آتش نشانی و اورژانس تهران با استاندارد بالا تا فرهنگ عمومی مردم در مواجهه با چنین حوادث و رویکرد مسئولین و برخورد با این اتفاق قابل بررسی است که در این گزارش به تمام این ابعاد خواهیم پرداخت.

پرده اول وقوع حادثه

 ساعت ۲۰ و ۴۵ دقیقه چهارشنبه شب حادثه آتش سوزی کلینیک به وقوع می‌پیوندد، که بروز دود سیاه و غلیظ در مرکز شهر با توجه به محل قرارگیری این کلینیک که از پرتردد ترین مراکز شهر است، مردم را با اطلاع می‌کند و مردم با هر آنچه که در دسترس داشتند و می‌توانستند اطلاع رسانی کنند این حادثه را اعلام می‌کنند و فقط با گذشت ۱۰ دقیقه از وقوع حادثه نیروهای امدادی اورژانس و آتش نشانی در محل حادثه حاضر می‌شوند.

پرده دوم عملیات نجات توسط اورژانس

 رئیس مرکز اورژانس تهران در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص عملیات امدادرسانی به مصدومان حادثه کلینیک «سینا اطهر» اظهار داشت: اولین آمبولانس اورژانس ۴ دقیقه پس از اعلام در محل حادثه حاضر شد و مجموعاً در لحظات اولیه ۱۰ دستگاه آمبولانس و ۲ دستگاه اتوبوس آمبولانس به صحنه حادثه اعزام شد.

وی در تشریح جزئیات انتقال مصدومان گفت: در لحظات اولیه ۸ نفر از مصدومان به مراکز درمانی منتقل شدند و طبق پروتکل‌های امدادی اورژانس بیمارستان شهدای تجریش و بخش سوانح سوختگی بیمارستان مطهری نیز به حالت آماده باش در آوردیم.

پیمان صابریان افزود: در این حادثه ۱۸ نفر در صحنه حادثه و یک نفر نیز با وجود نداشتن علائم حیاتی و با توجه به اقدامات اورژانسی با انتقال به بیمارستان فوت شد که از این تعداد ۱۵ نفر کادر درمان ۲ نفر از بیماران و ۲ نفر نیز هنوز تعیین هویت نشده اند.

پرده سوم عملیات امدادرسانی و نجات توسط آتش نشانی

 سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: پس از اطلاع این حادثه در کوتاه‌ترین زمان ممکن ۴ ایستگاه آتش نشانی به محل حادثه اعزام شدند و نیروها از چند طرف به داخل ساختمان ورود پیدا کردند و حجم غلیظ دود و حرارت کار را مشکل کرده بود اما در همان دقایق ابتدایی ۲۰ نفر از محبوس شدگان خارج شدند و در مجموع ۱۹ نفر در این حادثه فوت شدند.

سید جلال ملکی در خصوص وضعیت ایمنی این کلینیک اظهار داشت: به این کلینیک از سال ۹۴ تا کنون ۴ مرتبه اخطار داده شده و بازدیدهایی طی سال‌های ۹۶ و ۹۷ نیز صورت گرفته اما هیچ ترتیب اثری داده نشد و از آنجایی که آتش نشانی مسئولیت اجرایی و قضائی ندارد تمام اخطارها بر اساس قانون به شهردار منطقه ارجاع شده که متأسفانه هیچ اقدامی در خصوص ایمن سازی این مکان صورت نگرفته بود.

وی با اشاره به اینکه در شهر تهران ۳۴۰ ساختمان پرخطر در تهران وجود دارد گفت: آتش نشانی ۳۳ هزار ساختمان را مورد بازرسی قرار داده و همه این ساختمان‌ها دستورالعمل دریافت کرده اند.

پرده چهارم توضیحات شهرداری منطقه یک تهران

 سید حمید موسوی شهردار منطقه یک تهران با اشاره به اینکه اخطارهای ایمنی درباره کلینیک درمانی سینا اطهر از قبل توسط سازمان آتش نشانی صادر شده بوده اظهار داشت: آتش نشانی مسئول پیگیری و رصد ساختمان‌ها است.

پرده پنجم مردم حاضر در صحنه حادثه

ازدحام و شلوغی در مواجهه با وقوع این حوادث همیشه معضلاتی را به همراه داشته چنانکه در حادثه پلاسکو شلوغی و سلفی‌های مردم بود که گره کور به کار امدادرسانان انداخت و چه بسا جان بسیاری از مصدومان و گرفتاران حادثه با این شلوغی‌ها گرفته شد، در حادثه کلینیک سینا اطهر نیز مردم خاطره تلخ پلاسکو را زنده کردند، مردم حاضر به ترک صحنه نبودند و با وجود کرونا تماشا می‌کردند، البته ناگفته نماند که همین مردم بودند که دوشادوش امدادرسانان به محبوس شدگان یاری رساندند، اما هر چه باشد مردم عادی باید راه را برای مأموران امداد باز نگه دارند و این فرهنگ باید شکل بگیرد و تقویت شود.

پرده ششم برخورداری از تجهیزات امدادرسانی و تجربه امدادگران

 حادثه پلاسکو علاوه بر غمی که بر دل همه گذاشت سایه کمبود تجهیزات را پر رنگ تر نشان داد و همه کارشناسان نداشتن تجهیزات را یکی از موارد و ضعف‌ها در پلاسکو می‌دادند، اما خوشبختانه به این موضوع توجه شده است و اکنون در حادثه کلینیک از ماشین نردبان‌دار آتش‌نشانی استفاده شد.

با تمام موارد مطرح شده باید بدانیم که بیشتر حوادث منجر به آتش سوزی به دلیل عدم ایمن سازی و در اولویت نبودن فرهنگ ایمنی رخ می‌دهد و بیراه نیست اگر بگوییم چنانچه در حادثه پلاسکو و یا مورد اخیر کلینیک سینا اطهر فرهنگ ایمنی مورد توجه بود، شاهد این فاجعه و از دست دادن کادر درمانی متخصص که از سرمایه‌ها و ثروت‌های ملی هستند نبودیم.

گویا عمق فاجعه پلاسکو و از دست دادن سرمایه‌های مادی و انسانی آنچنان که باید برای همه درس عبرت نشده که اگر این موضوع عبرت می‌شد امروز شاهد این فاجعه نبودیم، حال باید بنشینیم و ببینیم آیا باز هم برای ۳۴۰ ساختمان پرخطر پایتخت که به سان بمب ساعتی می‌مانند اقدامی صورت می‌گیرد و برای ایمن سازی این بناها کاری می‌شود و اخطارها حدی گرفته می‌شوند یا خیر.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۰۵۸۰۷۰۷:۵۶:۱۵ ۱۳۹۹/۴/۱۲
آخرش معلوم نشد کی مسئول پیگیری برای ایمن سازی بوده ؟حالا که هیچ کدام به عهده نمی گیرند حداقل اسامی اماکنی که نا امن هستند افشا شود تا حداقل مردم با آگاهی از آنها به آنجا مراجعه نکنند یا صاحبان آن اماکن را وادار به رسیدگی کنند .
ناشناس۱۵۰۶۰۶۲۱۲:۵۷:۲۹ ۱۳۹۹/۴/۱۲
پیشنهاد میکنم سازمان آتش نشانی در سایت خود وضعیت ایمنی مراکز، اماکن و ساختمانهای عمومی شهر را قرار دهد و موارد هشدار و ناایمن را مشخص کند. این موضوع هم به مردم اطلاع رسانی میکند و ارباب رجوع را برای انتخاب محل مراجعه آگاه میکند و هم موجب میشود مراکزی که وضعیت ناایمن دارند، مجبور به پیگیری و اصلاح شوند. / با تشکر - شادمهر

پربحث‌های دیروز

 1. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدهاکشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 2. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 3. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 4. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 5. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 6. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 7. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 8. متن شکایت جمعی از نمایندگان مجلس از وزیر نفت به رؤسای سه قوه

 9. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 10. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 11. نیوزلندی‌ها برق بی‌سیم اختراع کردند

 12. دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند

 13. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 14. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

 15. هفت عامل که مانع فرزندآوری می‌شود

 16. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

 17. خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

 18. افتتاح موزه و سراسرنمای سردار قاسم سلیمانی

 19. مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

 20. چراغ سبز کره‌ای‌ها برای پرداخت بدهی ایران

 21. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

 22. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

 23. کلیات «طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس تصویب شد

 24. چگونه گوشی موبایلی که خیس شده را نجات دهیم

 25. ارتباط مستقیم شیوع مجدد کرونا و افزایش تعداد مبتلایان، با رشد سفرها + نمودار

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 4. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 5. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 6. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 7. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 8. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدهاکشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 9. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 10. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 11. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 12. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 13. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 14. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 15. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 16. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 17. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 18. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 19. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 20. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 21. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 22. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 23. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 24. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 25. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

ابر آروان

آخرین عناوین