وزیر آموزش و پرورش: هر دانش‌آموزی باید حداقل یک بار به اردوی راهیان نور برود

گروه اجتماعی الف،   3990410180 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر آموزش و پرورش، اردوهای راهیان نور را عرصه‌ای برای انس با ارزش‌ها بر شمرد و گفت: معتقدم برای دانش‌آموزان از پایه اول تا دوازدهم باید برنامه قطعی تربیتی داشته باشیم من فکر می‌کنم و هر دانش‌آموزی باید حداقل یک بار به اردوهای راهیان نور برود.

به گزارش فارس، محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در جلسه کیفیت‌بخشی اردوهای راهیان نور که در ساختمان شهید رجایی برگزار شد، اظهار کرد: همه مجموعه آموزش و پرورش پیوند عمیق  و کاملی را با ارزش‌های دفاع  مقدس دارند و پایبندی به ارزش‌های اسلامی و ملی دلیل همکاری و همدلی مسؤولان ذی ربط در برگزاری اردوهای راهیان نور است.

وی با اشاره به آیات قرآن کریم، گفت: انسان‌ها براساس شاکله شخصیتی‌شان عمل می‌کنند یعنی شکل‌گیری آدم‌ها فوق‌العاده اهمیت دارد.

حاجی میرزایی تصریح کرد: آنچه را که جامعه عمل می‌کند منطبق بر شخصیت و هویت او است، اگر بخواهیم جامعه به گونه‌ای دیگر عمل کند، نقطه عزیمت آن شکل‌گیری شخصیت افراد است، لذا باید دید شخصیت انسان چگونه شکل می‌گیرد.

وی با اشاره به نحوه شکل گیری شخصیت انسان‌ها، گفت: شخصیت افراد بر اساس چهار رابطه با خدا، خود، خلق و خلقت شکل می‌گیرد و این چهار رابطه، شخصیت انسان‌ها را شکل می‌دهد.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در رابطه انسان با خدا و خود، یک نوع پالایش روح و روان و تطهیر روح و قلب و اندیشه آدم‌هاست و در دو رابطه دیگر با خلق و خلقت، درآمیختن آدم‌ها با تنوعات و تکثرات است یعنی عرصه‌ها و حیطه‌های مختلف و آلودگی‌های مختلف ناشی از آن و محصول تعامل آدم‌‌ها با خلق و خلقت در برخی آدم‌ها نتیجه‌اش غفلت است و غفلت یکی از بزرگترین بیماری‌های یک جامعه است.

وی ادامه داد: در فرهنگ قرآنی آنچه انسان را از مرتبه انسانیت به پایین‌تر از چهارپایان تنزل می‌دهد غفلت است؛  یکی از بزرگترین حسرت‌ها، غفلت است؛ خداوند به پیامبر فرمان می‌دهد تا به مردم در خصوص غفلت هشدار دهد و برای زدودن این غفلت‌ها و شکل‌گیری شخصیت انسان‌ها، در فرهنگ دینی بر محاسبه انسان توسط خودش تأکید شده و بر اندیشیدن انسان بر کارها و آثار آن توصیه شده است.

حاجی‌میرزایی گفت: نماز و عبادات برای جلوگیری از غفلت و تحکیم و تقویت ارتباط با خدا و دور از غفلت منظور شده است انسان در روز، پنج نوبت به وسیله نماز شست‌وشو می‌شود تا دوباره جان خودش را پیدا کند اما انسان‌هایی هستند که در تعامل با خلق و خلقت حواسشان جمع است یعنی جدا از اینکه ارتباطشان با خدا عمیق هستند چه در طبیعت و چه در جامعه باشند به هر کجا که می‌نگرند و قدم بر می‌دارند و با هستی و خالق هستی ارتباط دارند. بنابراین در تعامل با انسان‌های دیگر حواسشان جمع است و مراقبت می‌کنند.

وی اذعان کرد: یکی از راه‌‌های جلوگیری از غفلت که در شریعت ما آمده است، مناسک جمعی است مثلا نماز جماعت، نماز جمعه، نماز عید فطرنماز، عید قربان، مناسک حج و در فرهنگ شیعه پیوند با اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام است که این روح خسته از تکثر و عرصه‌های متنوع پیرامونی را لطیف می‌کند و توجه می‌دهد و حواس انسان‌ها را جمع می‌کند. لذا به اعتقاد من و به تعبیر رسا و بلند مقام معظم رهبری یکی از  فناوری‌های خیلی خوب برای شست‌وشوی روح، برای شکل‌گیری شخصیت، برای بنیانگذاری هویت دینی، اسلامی و انقلابی همین راهیان نور است که فناوری مهمی برای تقویت ارزش‌هاست.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: تعبیر گنج، تعبیر معدن عظیم از مقام معظم رهبری نشان می‌دهد این یک ذخیره بسیار بزرگی است و همه ما به آن نیازمندیم. لحظاتی همه ما نیاز داریم روح خسته از آمیختن با محیط سراسر کژی و ناراستی  را راست، پاک و تطهیر کنیم و به آن جان ببخشیم.

وی ادامه داد: من فکر می‌کنم راهیان نور قطعه‌ای از بهشت در دنیا و جایگاهی است که جنسش از جنس مناسک جمعی است، هوشیاری است، بیداری است  و خاصیتش اعتلای روح و فرار از عادت، غفلت و ثمره‌اش دعوت به اندیشیدن و فکر کردن است.

حاجی میرزایی، اردوهای راهیان نور را عرصه‌ای برای انس با ارزش‌ها بر شمرد و اظهار کرد: باید جامعه را با این موضوع آشنا کنیم؛ معتقدم برای دانش‌آموزان از پایه اول تا دوازدهم باید برنامه قطعی تربیتی داشته باشیم من فکر می‌کنم هر دانش‌آموزی باید حداقل یک بار به اردوهای راهیان نور برود این باید جز سیاست‌های تربیتی ما قرار گیرد اینکه در کدام پایه مناسب‌تر است کجا و چگونه مناسب‌تر است حتما باید بررسی شود، حتما باید دانش آموزان ما از پایه اول با این مفهوم انس بگیرند و پیوند برقرار کنند و با ارزش‌های دفاع مقدس جامعه ما آشنا شوند. ارزش‌ها و اسطوره‌های فرهنگ ایثار، مقاومت و شهادت باید نهادینه شود.

وی ادامه داد: این نسل با آینده پر مخاطره و شرایط پیچیده‌ای روبه‌رو است باید تجهیز و تقویت شود و شخصیتش تکمیل شود. این یک گام اساسی برای شکل‌گیری شخصیت است. تداعی صحنه‌های غیرت ملی، غیرت ایمانی است. دانش‌آموزان بروند با این غیرتمندها و رفتارهای غیورانه آشنا شوند آشنایی با قهرمان‌های ملی است؛ قهرمانانی که ما زندگی خود را مدیونشان هستیم امروز نفس کشیدن‌مان را مدیونشان هستیم. معرفی الگوها و اسطوره‌های ارزشی ماست که این‌ها محصول انقلابند و باید بقیه با آنها آشنا شوند تبیین عزت، عظمت و اقتدار ملت ایران است. ثبت و ضبط و انتقال ارزش‌ها به دیگران است و استفاده از این ثروت بزرگ است لذا ما باید برای آن برنامه‌ریزی کنیم و حتما این کار را می‌کنیم این بخشی از مأموریت ماست.

ادامه داد: در سند تحول به ما می‌گویند یادگیری محدود به محتوای کتاب نیست و محل یادگیری تنها  فضای کلاس نیست عرصه یادگیری گسترده است  محتوای یادگیری هم فراتر از کتاب است لذا تعبیر سند، بسته یادگیری است  این برنامه باید بخشی ازیادگیری باشد یعنی اردوها یک رویکرد مهم تربیتی است و باید کاملا سیاستگذاری شود. یعنی باید سیاستگذاری شود که یک دانش آموز ما از پایه اول که می‌آید تا پایه دوازدهم با چه ارزش‌هایی و چگونه باید آشنا شود یک قطعه‌اش هم همین است که باید برود در جایی و با یک صحنه‌ای از نزدیک آشنا شود.

وی خاطرنشان کرد: لحظه لحظه این حضور باید غنی باشد و بر مسئولین هست که با برنامه ریزی سنجیده حداکثر استفاده صورت گیرد بیشترین بهره را برای مأنوس کردن دانش‌آموزان با ارزش‌ها انجام شود جدا از ارزش‌های انقلابی و اسلامی خود اردو، همین باهم بودن، ارتباط با هم داشتن، سختی‌ها را با هم تحمل کردن اینها خودش ارزشمند است و فوق العاده مفید است باید حتما انجام شود.

وی سلامت و امنیت اردوها را  هم خیلی مهم دانست و بر تلاش در این زمینه تأکید و اظهار کرد: باید حداکثر مراقبت را داشته باشیم و کار بزرگ و ارزشمند را نباید بگذاریم با یک چیزهای سست و سطحی خدای ناکرده آسیب ببیند.

 وی ادامه داد: ما بستر شاد را   درست کردیم که 13 میلیون دانش آموز در آن فعال هستند ارتباط زنده داریم می توانیم با معلمان، مدیران و دانش‌آموزان حرف بزنیم و برایشان مطالب بگذاریم هرچیزی بارگذاری می‌شود تا 20میلیون هم مشاهده کردند هیچ چیزی ما نداریم که اینگونه بتواند در اعماق جامعه برود و رسوخ پیدا کند بنابراین راهیان نور، منطق راهیان نور، نیاز ما به راهیان نور پایان پذیر نیست و تعطیل شدنی هم نیست؛ گفتیم مثل آموزش که تعطیل نمی‌شود، مدرسه تعطیل شده است، بشود؛ نمی‌توانیم دور هم جمع شویم اما کارمان را که نباید تعطیل کنیم بنابراین حتما باید متناسب با وضعیت جدید معاون پرورشی فکری کنند که ان‌شاءالله این کار انجام شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۰۴۳۶۶۲۲:۰۳:۱۱ ۱۳۹۹/۴/۱۰
ایشون بهتره فکرش برای خودش نگه داره اگه کسی نخواست فرزندش رو به اردوی راهیان نور ایشون بفرسته کی رو باید ببینه
ناشناس۱۵۰۴۳۹۴۲۲:۳۵:۲۹ ۱۳۹۹/۴/۱۰
مگه زوریه؟؟؟؟؟؟

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 4. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 5. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 6. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 7. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 8. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 9. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 10. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 11. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 12. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 13. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 14. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 15. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 16. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 17. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 18. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 19. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 20. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 21. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 22. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 23. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 24. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

 25. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

  2. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

  3. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

  4. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

  5. کرونا جان ۲۰۰ نفر دیگر را در ایران گرفت/ ۱۹ استان در شرایط قرمز و هشدار

  6. کرونا در پیچ سرنوشت ساز؛ تخت هاي پر و پرستاران ٨٩ روزه !

  7. جهانپور: خیلی از مبتلایان به کرونا در ایران شناسایی نشده‌اند/ تنها ۱۰ درصد تهرانی‌ها نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند

  8. محسن هاشمی: تهران باید ۲ هفته تعطیل شود/ سهم دولت در اوج گیری دوباره کرونا ۷۰ درصد است

  9. شورای شهر: عدم اجرای طرح ترافیک مشکلی را در پایتخت حل نخواهد کرد

  10. گزارش گاردین از بحران بدهی مستاجران در بریتانیا

  11. آیت‌الله علم‌الهدی: عفت در خانواده‌های امروز رو به ضعف است

  12. مجلس انحصار در وکالت را از بین می‌برد

  13. رئیسی: منابع کشور نباید در اختیار افراد بی‌صلاحیت قرار بگیرد/ عدم مدیریت قیمت‌ها موجب رنجش مردم شده است

  14. احتمال تغییر دربرخی سهمیه‌ها تا قبل از کنکور

  15. ختم رسیدگی به پرونده گروه عظام اعلام شد/ متهم ایروانی: بدهی به بانک جرم نیست، افتخار است!

  16. پایتخت در وضعیت قرمز قرار دارد/ آخرین شرایط بیمارستان‌های کرونا در «استان تهران»

  17. رونمایی از کیفی اعجاب انگیز در اولین جلسه دادگاه برخی از مدیران سابق بانک مرکزی/ رشوه‌های میلیاردی بدهکاران ارزی

  18. دولت در انتظار معجزه ماسک ؟!

  19. پروفسور نادری شهید مدافع سلامت به خیل یاران شهیدش پیوست

  20. وضعیت کرونا در تهران اسفناک است

  21. رئیس پلیس راهور: فقط آقایان می‌توانند راکب موتورسیکلت‌های برقی باشند

  22. گزارشی از اولین روز اجباری شدن ماسک در مکان‌های عمومی تهران

  23. ابراز نگرانی آیت الله نوری همدانی از وضع معیشتی طلاب

  24. آیت‌الله ممدوحی: موضع رئیس‌جمهور مقابل اروپا انفعالی است

  25. کرونا به پرسنل آرامستان‌ها هم رحم نمی‌کند/ خیرات کووید-۱۹ در بهشت زهرا

  آخرین عناوین