گزینه خروج از پروتکل الحاقی

محمد صفری،   3990409042 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
گزینه خروج از پروتکل الحاقی

این روزها پس از تصویب پیش نویس قطعنامه سه کشور اروپایی در شورای حکام که در واقع موضع اتحادیه اروپا محسوب می شود، خروج از پروتکل الحاقی مطرح شده است. البته در این مقوله باید ببینیم پروتکل الحاقی چیست و چه الزاماتی و ملزوماتی دارد. ابتدا به این موضوع اشاره می کنیم که پروتکل الحاقی برای نخستین بار از سوی ایران، در دولت اصلاحات و البته داوطلبانه امضاء و اجرا شد و همچنان الزام قانونی برای جمهوری اسلامی ایران ندارد، چرا که باید در مجلس شورای اسلامی تصویب، در شورای نگهبان تأیید و سپس برای اجرا به دولت ابلاغ شود.

در مهرماه ۱۳۸۲ و در جریان حضور همزمان وزرای امور خارجه سه گشور بریتانیا، فرانسه و آلمان در تهران، تیم مذاکره کننده ایران به سرپرستی دکتر حسن روحانی که در آن زمان دبیر شورای عالی امنیت ملی بود تصمیم گرفت داوطلبانه پروتکل الحاقی را امضا و اجرا کند.

پس از آن در مذاکرات ایران و ۱+۵ در دولت کنونی نیز پروتکل الحاقی بار دیگر داوطلبانه امضاء و اجرا شد که منطق چنین تصمیمی هم اعتماد سازی برای طرف های غربی بود.

اما همانگونه که همگان میدانند، اعتماد سازی و همکاری های ایران با آژانس بین المللی انژی اتمی، اروپا و آمریکا قابل قبول نبود و پس از اقدامات ایران چه در سال ۸۲ و چه اکنون پرونده ایران در سال ۸۲ به شورای امنیت فرستاده شد و اکنون نیز پس از امضای توافق هسته ای پیش نویس قطعنامه سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران تصویب می شود و آمریکا نیز پیش نویس قطعنامه ای را آماده کرده که قرار است به شورای امنیت سامان ملل بدهد تا از لغو تحریم های تسلیحاتی ایران جلوگیری کند.

اما موضوع پروتکل الحاقی چیست که اکنون پس از اقدام شورای حکام علیه ایران قرار است جمهوری اسلامی از آن خارج شود و با این اقدام مقابله به مثل کند. خوشبختانه ایران پروتکل الحاقی را داوطلبانه اجرا کرده است و هر کشوری که آن را می پذیرد باید در پارلمان خود آن را به تصویب رسانده تا وجهه قانونی پیدا کند و از ضمانت اجرایی کافی نیز برخوردار باشد. ایران هنوز این راه را نرفته است و با توجه به اقدام شورای حکام، بعید هم به نظر می رسد که جمهوری اسلامی بخواهد قانونی سازی پروتکل الحاقی را اجرا کند. یکی از مهمترین تعهدات پروتکل الحاقی این است که کشورهای عضو آژانس پس از پذیرش پروتکل الحاقی موظف هستند اطلاعات بیشتری در باره فعالیتهای هستهای و هرگونه فعالیت مرتبط با آن از جمله اطلاعات تحقیق و توسعه برنامه هستهای، تولید اورانیوم و توریوم و هرگونه واردات و صادرات مرتبط با برنامه هستهای خود را به آژانس ارائه دهند.

همچنین پروتکل الحاقی به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی، دسترسی وسیعتری در بازرسیها می دهد. بر اساس این بند از پروتکل الحاقی، بازرسان آژانس حق دارند در بازدیدهای سرزده، ۲ ساعت پیش از زمان بازدید، به کشور هدف اطلاع داده و براساس مفاد پروتکل، آن کشور نیز متعهد است مقدمات اداری سفر بازرسان را فراهم کند. بازرسان آژانس میتوانند علاوه بر نمونهبرداری از مناطق مورد بازرسی، تجهیزات مانیتورینگ (نظارت) برای کشف فعالیتهای احتمالی خارج از چارچوب را نصب کنند. بخش دیگر تعهدات پروتکل الحاقی برای کشور امضاء کننده، نصب دوربین است.

براساس آن آژانس میتواند در هر مکانی که تشخیص دهد که فعالیتهایی مرتبط با برنامه هستهای انجام میشود، با نصب دوربین، این فعالیتها را زیر نظر بگیرد. تعریف ساده پروتکل الحاقی چنین است، آژانس بین المللی انرژی اتمی هر زمان و هر مکان که بخواهد میتواند سرکشی کند، بازرسی کند و نظارت داشته باشد و هر جایی که احساس کرد یا راپورتی دریافت کرد دوربین کار بگذارد و آن منطقه یا مناطق را زیر نظر دوربین ها و بازرسان خود قرار دهد. در قابل این همه امتیازی که کشور هدف، واگذار میکند، هیچ امتیازی دریافت نمی کند، در حالی که رژیم ها و کشورهایی هستند که پروتکل الحاقی را امضا نکرده اند، عضو ان پی تی نشده اند، و هیچ تعهدی برای فعالیت ها و اقدامات اتمی خود نداده اند.

رژیم صهیونیستی از آن دست رژیم هایی است که با وجود نامشروع بودن حاکمیت یهودیان صهیونیست در سرزمین فلسطین، تأسیسات هسته ای گسترده ای را در سرزمین های اشغالی ایجاد کرده و دارای صدها کلاهک هسته ای آماده برای استفاده است، رژیم صهیونیستی حتی ایران را تهدید به حمله اتمی کرده است اما این رژیم با وجود خطرات جدی که برای صلح و امنیت منطقه و جهان دارد، هیچگاه از سوی آژانس بین المللی انرژی هسته ای، شورای حکام و دیگر نهادها و سازمان های نظارتی بین المللی بازخواست و بازرسی نشده است.

اجرا نکردن پروتکل الحاقی از این پس، همه آن بندهایی که برای محدود کردن و تحت فشار نظارتی قرار دادن ایران است باز می کند و این اجازه را از آژانس بین المللی انرژی اتمی می گیرد که هر زمان و هر مکانی را که دوست داشته باشد، بازرسی کند و ایران نیز حق هیچ اعتراضی نداشته باشد. اکنون که صدای آژانس در آمده و پیش نویس قطعنامه سه کشور اروپایی را در شورای حکام تصویب کرده است، به خاطر اجازه ندادن به خواسته غیر قانونی آژانس برای بازرسی های نامتعارف و سرزده بازرسان این سازمان از مراکز و مکان هایی است که آنها تشخیص داده اند باید بازرسی شود.

وزارت خارجه آمریکا در گزارشی که درباره فعالیت های هسته ای ایران منتشر کرده، گفته ایران به دنبال ساخت سلاح هسته ای نیست. این موضوع سال ها است که حتی در گزارش های آژانس نیز وجود دارد، اما با این حال می بینیم که همواره جمهوری اسلامی یک خطر هسته ای به دنیا معرفی می شود! اتفاقاً اجرا نکردن مفاد پروتکل الحاقی که ایران آن را داوطلبانه اجرا می کند، می تواند ابزار فشار به آژانس، اروپا و آمریکا باشد، قرار نیست تنها آنها باشند که بیانیه و قطعنامه علیه ایران صادر میکنند و در ادامه واکنش های جمهوری اسلامی ایران، میتوان بر روی خروج از «ان پی تی» نیز فکر کرد.

منبع: سیاست روز

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 4. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 5. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 6. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 7. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 8. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 9. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 10. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 11. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 12. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 13. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 14. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 15. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 16. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 17. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 18. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 19. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 20. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 21. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 22. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 23. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 24. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

 25. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 4. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 5. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 6. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 7. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 8. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 9. اولین واکنش تاجگردون به رد اعتبارنامه‌اش

 10. بیانیه رئیس کمیسیون تحقیق مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون: همه مراحل تحقیق را با انصاف و رعایت بی‌طرفی انجام دادیم

 11. دیوان محاسبات اظهارات میعاد صالحی را تکذیب کرد

 12. آیا وزارت صمت همچنان قربانی «لجبازی» است؟!

 13. ضابطین قضایی به توصیه رهبر انقلاب عمل کنند

 14. ایران بزرگ‌ترین نیروی موشکی منطقه است

 15. توضیحات سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون و ودیعه مسکن ۲۰۰ میلیونی نمایندگان

 16. نظر زیباکلام درباره سوال از روحانی در مجلس/ انتقاد سلیمی نمین از برخورد مجلس با ظریف/ زیدآبادی: روحانی واقعیت اوضاع اقتصادی را نادیده می‌گیرد/ مجلس دهم بودجه شورای نگهبان را زیاد کرد؟

 17. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

 18. روحانی: اعتراف می‌کنم دولت یازدهم در موضوع مسکن عقب‌ماندگی داشت/ زدن ماسک در حمل‌ونقل عمومی و ادارات الزامی می‌شود/ ظریف سمبل قدرت سیاسی است

 19. ماجرای تلاش عده‌ای برای تقابل سیداحمد خمینی با رهبری/بیانیه عجیب یک نماینده در حمایت از تاجگردون/کرونا رکورد زد

 20. اختصاصی الف/اسامی ۱۳۴ نماینده امضاکننده طرح سؤال از رئیس جمهور

 21. اینستاگرام پست ضرغامی را حذف کرد / اینبار وحشت از نام دختر سردار سلیمانی

 22. ذوالنوری: امکان اعلام علت رخداد نطنز به دلایل امنیتی وجود ندارد/ سوله آسیب‌دیده مرکز مونتاژ ماشین‌های غنی‌سازی بود

 23. طرح «سوال از روحانی» به ۱۰۰ امضا رسید

 24. یادداشت حسین شریعتمداری/ چرا از خودتان مایه نمی‌گذارید؟!

 25. پرونده اعتبارنامه تاجگردون بسته شد/ توصیه آیت‌الله جنتی به دولت/ اعتراف روحانی/ آیا آخوندی محاکمه می‌شود؟ 

آخرین عناوین