حریرچی: هر ۱۳ دقیقه یک نفر بر اثر کرونا در کشور فوت می‌کند/ محدودیت‌ها استانی اعلام می‌شود

گروه اجتماعی الف،   3990407095 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هر ۱۳ دقیقه یک نفر بر اثر کرونا در کشور فوت می کند و هر ۳۳ ثانیه یک نفر در ایران به بیماری کووید۱۹ مبتلا می شود.

حریرچی: هر ۱۳ دقیقه یک نفر بر اثر کرونا در کشور فوت می‌کند/ محدودیت‌ها استانی اعلام می‌شود
به گزارش ایرنا، ایرج حریرچی روز شنبه در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: از نظر تعداد خالص مرگ به یک میلیون نفر جمعیت بیماری کووید۱۹ به ترتیب رتبه ۴۰، ۴۷ و ۳۰ دنیا را با با تعداد ۱۲۱ مرگ در یک میلیون نفر داریم.

وی گفت: هر فرد ناقل کرونا می‌تواند بدون فاصله گذاری اجتماعی ۴۰۶ نفر را مبتلا کند، افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شدند و افرادی که آنتی بادی آنها مثبت شده و تصور می‌کنند ایمن هستند باید فاصله‌گذاری را رعایت کنند و هنوز نمی‌توان اعلام کرد این افراد در برابر کرونا ایمن هستند، افزایش تعداد مبتلایان به کرونا به ۱۰ میلیون مبتلا و نیم میلیون فوتی در جهان زنگ خطر این بیماری را به صدا درآورده است.

حریرچی افزود: در اکثر کشورها برای تامین معیشت مردم و جلوگیری از مشکلات اقتصادی بازگشایی ها انجام شده است. در صورتی که پروتکل های بهداشتی از جمله رعایت فاصله حداقل یک متری افراد و استفاده از پوشش محافظ صورت و چشم رعایت شود، میزان ابتلا کنترل می شود.

وی گفت: هم اکنون در اکثر کشورهای دنیا برای تامین معیشت مردم و دلایل اقتصادی بازگشایی ها انجام شده است در شرایط فعلی فعالیت اقتصادی و اجتماعی مهمترین مواردی که باعث کاهش شیوع کرونا می‌شوند و رعایت فاصله یک متری با دیگران و استفاده از پوشش محافظ چشمی استفاده از ماسک باید مد نظر قرار گیرد.

حریرچی افزود: رعایت فاصله فیزیکی در حد ۸۵ درصد، استفاده از ماسک به میزان ۸۰ درصد و پوشش محافظ چشم به میزان ۷۸ درصد میزان انتقال ویروس را کاهش می دهد، توصیه به دیگران برای رعایت این توصیه ها مهمترین شکل بروز امر به معروف و نهی از منکر در شرایط امروز است.

وی ادامه داد: بر اثر اعلام مرکز کنترل بیماری های آمریکا به ازای هر نفر بیمار تشخیص داده شده ۱۰ نفر بیمار دیگر در جامعه وجود دارد، و  کودکان، نوجوانان حتی به ظاهر سالم و بی علامت می توانند عامل انتقال این ویروس به بزرگترها و پدر و مادرها باشند.

حریرچی گفت: اقدامات وزارت بهداشت، دولت و نظام جمهوری اسلامی برای کنترل اپیدمی کرونا بسیار وسیع بوده است اما هنوز کافی نیست. هنوز در استانهای با شدت و موارد رو به افزایش بیماران کووید۱۹ مواجه هستیم و تعداد زیادی از شهرستانها در وضعیت قرمز هستند.

معاون وزیر بهداشت افزود: کنترل این اپیدمی مستلزم همکاری همه مردم است به همین علت عاجزانه و دوستانه از مردم می خواهیم برای سلامت خود و هموطنان و نیز کارکنان نظام سلامت حداکثر همکاری را در رعایت پروتکل های بهداشتی داشته باشند.

ایمنی جمعی سیاست وزارت بهداشت نیست

حریرچی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه با توجه به اعلام ابتلای ۴۰درصدی مردم در برخی استانها به کرونا آیا رسیدن به احتمال ایمنی جمعی وجود دارد یا نه  گفت: جواب ساده به این پرسش این است که نمی دانیم، دنیا هم این را نمی داند. کشورهایی مثل سوئد به این سمت رفتند اما دچار شکست بدی شدند و عذرخواهی کردند.

وی افزود: حرکت به سمت ایمنی جمعی یا ایمنی رمه ای به صورت منفعلانه کاری اشتباه است و سیاست وزارت بهداشت نیست. زیرا اگر به این سمت برویم حتما تعداد فوتی و تعداد مبتلایان بدحال هم افزایش پیدا می ند می کنند. ایمنی جمعیتی مطلوب با ایجاد واکسن است تا مردم ایمن بشوند و زنجیره انتقال ویروس و بیماری بسته شود.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: مساله دیگر این است که هنوز معلوم نیست و شواهد معتبری نداریم که کسانی که مبتلا می شوند ایمنی طولانی مدت خواهند داشت. معاون بهداشت (دکتر رئیسی) هم گفته ۴۰ درصد مبتلا شده اند نگفته این ۴۰ درصد ایمن شده اند. بررسی های اخیر که در مجله نیچر آمده نشان می دهد کسانی که مبتلا می شوند اگر شدت علایم بیماری کم باشد یا بی علامت باشد میزان آنتی بادی بعد از چند هفته کم می شود حتی در مورد آنهایی که دارای علایم بودند نیز میزان آنتی بادی بعد از مدتی کم می شود.

حریرچی گفت: نمی دانیم ایمنی بعد از ابتلا دائمی است یا موقت است یا برای چند وقت است. تجربه ما هنوز در این مورد کافی نیست و این مسائل مبهم است.

وی افزود: برای رسیدن به ایمنی جمعی نیز نمی دانیم ۶۰ درصد، ۷۰ درصد یا ۹۰ درصد ابتلا کافی است. حتی اگر به ۹۰ درصد ابتلا هم برسیم این به معنی این نیست که انتقال ویروس صفر می شود. انتقال ویروس کند می شود. تجربه دنیا در مورد برخی واکسن ها که ایمنی زا هستند نیز نشان می دهد دوز واکسن یادآور باید بزنیم در مورد آنفلوانزا هم اصولا واکسن موقت است و سال بعد باید واکسن جدید زده شود.

فردا درباره اجباری شدن ماسک تصمیم گرفته می شود

حریرچی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اجباری شدن ماسک گفت: فردا چلسه ستاد ملی کروناست نمی دانم این مساله در دستور جلسه است یا نه اما در مجموع استفاده از ماسک توصیه اکید وزارت بهداشت است که توسط مردم باید انجام شود. در برخی کشورهای همسایه از جمله ترکیه استفاده از ماسک در خارج از خانه اجباری است. جریمه های سنگین دارد.

وی تاکید کرد: استفاه از ماسک صورت معمولی ۸۵ درصد احتمال انتقال ویروس را کم می کند. نمی توانیم هم انتظار این را داشته باشیم که مراکز اقتصادی را کامل بازگشایی کیم ولی هیچ روش کمنترلی نداشته باشیم در شرایطی که مجبوریم برای اقتصاد و معیشت مردم بازگشایی کنیم مهمترین اقدام استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی بالای یک متر و استفاده از شیلد صورت است.

معاون کل وزارت بهاشت گفت: بسیاری از وجوه بیماری کووید۱۹هنوز ناشناخته است. برای برخی بیماری ها مثل حصبه و سل نماهای بالینی متفاوتی داریم چون سالهای طولانی با این بیماری ها مواجه بودیم. انتظار داریم هنوز وجوخ متفاوت تری از بیماری کووید۱۹ را ببینیم، برخی تظاهراتی که اخیر می بینیم قبلا هم بوده ولی تشخیص داده نمی شد.

وی ادامه داد: موارد رعایت پروتکل های بهداشتی به میزان زیادی کاهش پیدا کرده است. رعایت این پروتکل ها به معنای معجزه نیست. مسافرت احتمال بیماری را بالا می برد اما رعایت پروتکل درصد ابتلا را کم می کند. بالاخره در رستوران هنگام خوردن غذا چون نمی توانیم ماسک بزنیم حتی اگر پروتکل ها را رعایت شود باز هم احتمال انتقال بیماری وجود دارد و در مجموع شاهد تخلف مراجعیان و ارائه کنندگان خدمات هستیم.

حریرچی درباره وضعیت کرونا در کشورهای همسایه از جمله آذربایجان گفت: وضعیت همه کشورهای همسایه را رصد می کنیم ویروس کرونا یک بیماری جهانی است که انعکاس منطقه ای دارد تا زمانی که حتی یک مورد ابتلا وجود دارد همه مردم جهان و دولت ها باید هشیار باشند تا با ابتلای بیشتر ویروس مواجه نشوند.

وی افزود: امیدواریم با تدابیری که دولت آذربایجان اتخاد کرده در کنترل این بیماری موفق باشد. دولت ایران هم آمادگی دارد به مردم این کشور کمک کند. حتی اگر درخواست باشد می توانیم تیم متخصص اعزام کنیم و آمادگی کامل برای ارسال تجهیزات برای تست و خدمات بیمارستانی و دارو داریم چون درخیلی از این ملزومات به خودکفایی رسیده ایم.

معاون وزیر بهداشت در بدهی بیمه ها بعد از کرونا گفت: در ماههای گذشته سازمان تامین اجتماعی بدهی های معوقه بیمارستانها را تا حد زیادی تسویه کرده و همین طور سازمان بیمه سلامت در پرداخت ها تسریع کرده است البته به علت کاهش مراجعه مردم هزینه های بیمه ها تا حدی کاهش پیدا کرده است. هزینه های بیمه ها و بیمارستانها کمتر شده است.

حریرچی ادامه داد: در مورد هزینه کووید۱۹ بخشی را بیمه ها پرداخت می کنند اما گاهی هزینه های حفاظتی هم وجود دارد که گاهی از هزینه خود درمان بیماری کمتر می شود

وی ادامه داد: گاهی برای یک بیمار تا ۷۵۰ هزار تومان مصرف لوازم حفاظتی داریم در حالی که هزینه بستری در غیر تخت آی سی یو زیر ۳۰۰ هزار تومان است. این هزینه ها را از وزارت بهداشت پرداخت می کند. هزینه های زیادی نیز برای دستگاههای اکسیژن ساز داشته ایم که هزینه های جاری و سرمایه ای وزارت بهداشت را افزایش داده است.

محدودیت ها استانی اعلام می شود

حریرچی درباره اعمال محدودیت های استانی گفت: عمده موارد تصمیم گیری درباره محدودیت ها با مبنای شهرستانی با مکانیزم آسان و تدبیر استانداران با هماهنگی وزرا انجام می شود. برای برخی استانها مجوزهای استانی و شهرستانی صادر شده است ما در سطح کشور این موارد را اعلام نمی کنیم.

وی افزود: با توجه به نمای متفاوت منحی جمعیت شناسی که در استانهای مختلف داریم. دربرخی استانها اوج بیماری در اسفند، برخی فروردین برخی اردیبهشت یا خرداد بوده است.همچنین با توجه به ملاحظات فرهنگی و بومی از این پس تصمیم گیری به صورت استانی انجام می شود.

حریرچی گفت: در برخی استانها مجالس ترحیم کنترل شده و در برخی استانها این مجالس با شدت زیادی وجود دارد ود توصیه های ما راه به جایی نبرده است د ر مورد مراسم عروسی هم همین طور است.

کرونا همه ارگانها را درگیر می کند

معاون کل وزارت بهداشت درباره علایم کرونا گفت: این ویروس از اول به طور سیستماتیک اقدام می کرد، وجه بارز در دستگاه تنفسی بود. بعد متوجه شدیم علایم عصبی هم دارد و حس بویایی و چشایی را از بین می برد. اثرات انعقادی در عروق و اعصاب مرکزی و قلب و عروق دارد. بعد علایم گوارشی ویروس بیشتر دیده شد. در برخی موارد هم علایم سیستماتیک ویروس مثل تب یا درد عضلانی و خستگی و بی حالی دیده شده است و در مجموع ویروس کروا اعضا و ارگانهای مختلف را درگیر می کند.

حریرچی افزود: بعد از اینکه ویروس به مرحله ای رسید و درگیری به وجود آمد باعث سلسله وقایعی می شود که ناشی از واکنش بدن به این ویروس است. گاهی بدن با ریه آسیب دیده درگیر می شود. آسیب های کبدی هم دیده شده است. در درمان های طولانی باید در نظر داشت که دارو هم سم است و خود این داروها هم عوارض جانبی دارند.بستری طولانی در بیمارستان هم عفونت های بیمارستانی را بیشتر می کند. بستری در آی سی یو و لوله گذاری تنفسی نیز احتمال درگیری را بیشتر می کند.

معاون وزیر بهداشت درباره خبر خوش واکسن نیز گفت: انواع روش های منجر به تولید واکسن هم در مرحله تحقیقات و انواع متدلوژی ها را کار می کنیم. از طرف دیگر روی این موضوع کار می کنیم که اگر جایی واکسن تولید کرد ما هم بتوانیم آن را تکثیر کنیم امیدواریم بتوانیم در آینده نزدیک این خبر خوش را اعلام کنیم.

حریرچی درباره افزایش مرگ و میر کرونا گفت: در ماههای گذشته موارد مرگ و میر نسبت به موارد بستری به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده اما باید توجه کنیم که کشور وسیعی هستیم؛ برخی استانها به دلیل برخی ملاحظات اجتماعی و کاهش فاصله گذاری های اجتماعی که به علت معیشت مردم اجتناب ناپذیر بود موارد ابتلا و مرگ و میر بالا رفته است مرگ ها در برخی استانها اثر تجمعی دارد. وقتی منجر به فوت می شود تا چند هفته و یک ماه در بخش های ویژه بستری بیشتر می شوند.

وی افزود: امیدواریم موضوع از سرچشمه بسته شود. تا ویروس هست بیماریابی هم انجام می شود ولی افرادی که بیماری زمینه ای، سن بالا، چاقی، برخی بیماری های قلبی یا سرطانها دارند وقتی ویروس به آنها برسد مرگ بیشتری دارد.

معاون وزیر بهداشت افزود: وزارت بهداشت در ابتدای زنجیره بیماری آگاهی سازی می کند و در انتهای زنجیره برای نجات مبتلایان اقدام می کند. مقابله با ویروس راهش بیمارستان و گسترش آی سی یو نیست راه اصلی مقابله با ویروس رعایت فاصله گذاری اجاماعی و بهداشت فردی است تا تعداد کمتری مبتلا شوند.اگر کمتر مبتلا شوند درصد مرگ و میر هم کمتر می شود.

هزینه تست کرونا حداقل ۲۵۰ هزار تومان

وی درباره تست کرونا گفت: در مورد تست، باید توجه کرد که تست گران است. تست در بخش دولتی بدون هزینه های جانبی و نیروی انسانی ۲۵۰ هزار تومان هزینه دارد و بیرون از وزارت بهداشت در بخش خصوصی تا ۸۰۰ هزار تومان گرفته می شود.

وی افزود: انجام تست برای کارکنان آزمایشگاهها هم خطر دارد برای افراد علامت دار و کسانی که بستری می شوند تست انجام می شود و سریع جواب داده می شود اما در برخی شهرستانها با درخواست های غیر عادی مواجه می شویم.

حریرچی ادامه داد: تست منفی گارانتی برای عدم ابتلای بعدی نیست. برخی فکر می کنند اگر تست منفی شد می توانند هر جا خواستند بروند. دو دقیقه بعد از تست ممکن است مبتلا شوند. استفاده از تست روش روش های علمی دارد. اگر فردی مبتلا شود و بلافاصله تست گرفته شود، تس منفی می شود و به طور متوسط بعد از ۵ روز تکثیر ویروس در بدن تست می تواند مثبت شود. به تدریج در حدود ۱۲ روز ممکن است بیمار علامت داشته باشد

وی گفت: در همه شهرستانها نمی توانیم تست را راه اندازی کنیم محدودیت اصلی به علت کمبود نیروی انسانی لازم و نبود دستگاههای مورد نیاز کافی است. نمی شود برای یک شهر که روزانه به ۱۵ تست نیاز دارد تجهیزات برد. گاهی تعداد این دستگاهها مثلا دستگاههای اکسیژن ساز برای شرایط متعارف است و اگر ۱۰ تا ۲۰ درصد بیماران نیاز داشته باشند کافی است اما اگر ۵۰ درصد نیاز باشد باید دستگاههای دیگر گذاشت.

حریرچی تاکید کرد: در مجموع در اکثر استانها کمبود خاصی برای تست نداریم برخی موارد موضعی برای این است که افرادی ناگهان تصمیم می گیرند تست کنند.

وی درباره اثر افزایشی بازگشایی ها بر کرونا گفت: دوگانه رعایت معیشت مردم و اهداف اقتصادی با هدف کاهش و حداقل رساندن بیماری در همه کشورهای جهان مطرح است. از منظر بیماری ممکن است درخواست تعطیلی طولانی داشته باشند اما از نظر اقتصادی در اغلب کشورهای دنیا معلوم شده این کار ممکن نیست.

معاون وزیر بهداشت افزود: مهمترین عامل ضرر و مخل به سلامت فقر است. بیماری ناشی از فقر بدترین نوع بیماری ها را به وجود می آورد. کشورها ما هم مثل سایر کشورهای دنیا ملاحظات اقتصادی را لحاظ کرده است.

غرامت ۳ هزار دلاری برای گردشگران در کشور همسایه

حریرچی گفت: در یکی از کشورهای نزدیک ما چون اقتصاد کشور بر مبنای گردشگر است اعلام کردند هر گردشگری که مبتلا به کرونا شد سه هزار دلار خسارت می دهیم.

وی افزود: برخی کشورهای اروپایی هم گردشگری را آغاز کرده اند. بالاخره بین دوگانه اقتصاد و سلامت باید تعادل ایجاد شود و اگر در جایی به این نتیجه برسیم که بازگشت تعطیلی ها لازم است به صورت استانی تصمیم گرفته می شود. تصمیم گیری کشوری نمی تواند درست باشد و تصمیم گیری های استانی و شهرستانی مناسب تر است.

حریرچی درباره طرح ترافیک نیز گفت: در مورد طرح ترافیک بر اساس تصمیمات ستاد ملی اقدام می شود. اصل این است که مواجهات را به حداقل برسانیم. در این موارد بر اساس بحث های اقناعی در ستاد ملی و استانی کرونا اقدام می شود.

وی درباره افزایش خشونت خانگی بعد از کرونا نیز گفت: آمارهای وزارت بهداشت اینکه خشونت خانگی به خط  قرمز رسیده را نشان نمی دهد اما همسرآزاری و فرزندآزاری حتی یک مورد آن هم مازاد است.

معاون وزیر بهداشت افزود: در خیلی کشورها این موارد به طرز قابل توجهی افزایش پیدا کرده است اداره کل سلامت روان وزارت بهداشت، بهزستی و سازمانهای مردم نهاد در این مورد فعال هستند و امیدواریم با توجه به فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی حتی یک مورد از این نوع خشونت ها نداشته باشیم.

حریرچی در پاسخ به پرسسشی درباره کمبود داروهای پزشکی هسته ای گفت: در مورد برخی داروهای پزشکی هسته ای به صورت مقطعی کمبودهایی به وجود آمده بود، مشکلاتی در توزیع هم بود که از سازمان های مربوطه می توانید پیگیری کنید.

وی درباره تامین واکسن آنفلوانزا در پاییز گفت: در مورد واکسن آنفلوانزا امسال توصیه به مصرف بیشتر خواهیم داشت به خصوص برای افراد در معرض خطر مثل خانم های باردار، افراد دارای بیماری زمنیه ای و سالمندان. اقداماتی هم برای تامین این واکسن انجام شده است.

وی افزود: در مورد واکسن آنفلوانزا کمبود جهانی وجود دارد اما حتما اقداماتی انجام می می دهیم که افرادی که به این واکسن نیاز دارند این واکسن را در اختیار داشته باشند.

تعطیلی نه، ماسک آری

حریرچی درباره رعایت فاصله گذاری اجتماعی در هواپیما و مترو گفت: در مورد هواپیما می گفتند با صندلی پر هم فعالیت هواپیماها مقرون به صرفه نیست. مردم هم نمی توانند با ایجاد فاصله بلیط ۱.۵ تا دو برابری بپردازند نمی شود با قیمت قبلی بلیت هواپیماها با نصف یا یک سوم مسافر پرواز کنند.

وی افزود: اگر مردم رعایت کنند، مشکل بر طرف می شود. یکی از مشکلات این است که به همه افراد در هواپیما ماسک و دستکش داده می شود تعداد زیادی استفاده نمی کنند این مساله پیچیده ای است.

حریرچی گفت: مترو هم بر اساس انبوه بری طراحی شده است. توصیه ما به حداقل رساندن تعداد مسافر است. رسانه دراین مورد دو کار می تواند بکند اکثر رسانه ها می پرسند که دولت چه کار می تواند انجام دهد اما اگر مردم را توجیه کنیم ماسک بزنند کم خرج تر است.

وی افزود: نمی شود کارخانه ها یا ادارات و دانشگاهها و مدارس تعطیل شوند، حمل و نقل عمومی تعطیل شود ولی در اجتماع مردم به فراوانی شمال بروند، عروسی و پارتی و اجتماعات برگزار شود.خودمان را در تناقض هاگرفتار نکنیم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۹۹۳۴۹۱۵:۱۷:۳۰ ۱۳۹۹/۴/۷
قطعا ایمنی جمعی سیاست وزارت بهداشت است شکی درش وجود نداره
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. پرسش های بی پاسخ در ترور شهید فخری زاده

 2. بالاخره مجلس مخالف برجام است یا موافق برجام!؟

 3. تکرار جنایتی دیگر در حق دانشمندان ایرانی

 4. چگونه پاسخ به ترور به رفع تحریم ها کمک می کند؟

 5. یک راه سوم بین دو راهی انتقام

 6. اقدام راهبردی مجلس برای تغییر معادلات برجامی

 7. این تحلیل ها دام است !

 8. واکنش روحانی به طرح مجلس: بگذارید آن‌هایی که تجربه موفق دیپلماسی دارند، کارشان را انجام دهند

 9. شهادت محافظان برای اعتلای نظام/ از محافظ «رهبر انقلاب» تا محافظ «رئیس جمهوری» و «حاج قاسم» + تصاویر

 10. فریدون عباسی تهدید به افشاگری کرد/ در دولت یازدهم برای شهید فخری‌زاده مزاحمت ایجاد کردند

 11. نشانه شناسی یک ترور؛ چشم های آبی، دندان های نیش

 12. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 13. وقتش که برسد خواهید دید ...

 14. اهداف ترور «فخری‌زاده» به روایت روزنامه لبنانی

 15. رفتار دشمن را پر هزینه کنیم!

 16. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

 17. خوزستان نمایشگاه بزرگ ناکارامدی مدیران

 18. ظریف: سردار سلیمانی همیشه در مقابل درد و دل‌هایم می‌گفت باید تحمل کنی/ می‌گویند ظریف جاسوس است/ قصدی برای کاندیداتوری در ۱۴۰۰ ندارم/ به امضای جان کری یا قسم اوباما اعتماد نکردیم

 19. گروگان گرفتن دیپلمات ایرانی در قلب اروپا

 20. روحانی: مصوبه دیروز مجلس را مضر می‌دانم/ در صنعت هسته‌ای از هر زمان دیگری قدرتمندتر هستیم/ به دلیل پروتکل‌های بهداشتی به مجلس نرفتم

 21. حراج آبروی طب سنتی در عطاری‌های متخلف

 22. سر چشمه شاید گرفتن به بیل ...

 23. رهاشدگی بازارها و وعده‌های بی‌نتیجه/ در جنگ اقتصادی غرب وزارت صمت کجاست؟

 24. غذاخوری‌های دانشگاه‌های خارجی چه امکاناتی دارند؟+تصاویر

 25. همدستان قاتلان شهید فخری زاده چه کسانی هستند؟

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. خوزستان نمایشگاه بزرگ ناکارامدی مدیران

  2. حراج آبروی طب سنتی در عطاری‌های متخلف

  3. پایان یک انحصارطلبی؛ تصمیم مهم شورای نگهبان در انحصارشکنی از وکالت

  4. درسی بزرگ از شهادت دانشمندی بزرگ

  5. دو بازداشت جدید در قوه قضائیه

  6. برگزاری نخستین جلسه دادگاه «پوری‌حسینی»/ نماینده دادستان: پوری‌حسینی متهم است به اخلال عمومی در نظام تولیدی

  7. گزارش مرکز پژوهش‌ها از دلایل شکست پروژه صدور کارت ملی هوشمند

  8. روایت رحیم پور ازغدی از نظریات مجاهد شهید محسن فخری زاده

  9. رئیس سازمان اداری و استخدامی: هفته آینده اصل بر تعطیلی ادارات است

  10. رئیسی: دستگاه‌های امنیتی در شناسایی شبکه نفوذ لحظه‌ای درنگ نکنند/ در انجام اقدامات بازدارنده نسبت به دشمن نباید کوتاهی کرد

  11. اطلاعیه دفتر آیت‌الله مصباح یزدی درباره آخرین وضعیت سلامت وی

  12. تغییر روند حضور کارکنان/ آیا تعطیلی برای همه است؟

  13. هاشمی: قیمت بلیت مترو ۱۵ هزار تومان است

  14. شناسایی کرونا مثبت‌ها در کسری از ثانیه

  15. وزیر کار به رهبر انقلاب نامه نوشت: برنامه ایجاد نظام متمرکز تامین اجتماعی فوراً تقدیم رئیس جمهوری می‌شود

  16. زالی: بازگشایی‌های شتابزده باعث شیوع مجدد کرونا می‌شود

  17. معاون محیط زیست؛ مصرف انرژی در ایران از کشور چین هم بیشتر است

  آخرین عناوین