شکست طرح آزمایشی برای برچیدن «حشدالشعبی»

گروه جهان الف،   3990407073

هدف از یورش اخیر به مقر «حشد شعبی» عراق، انجام یک عملیات مقدماتی برای سنجش میزان فراهم بودن شرایط جهت برچیدن این گروه بود که عاملان آن در نتیجه دریافتند که قادر به تحقق چنین هدفی نیستند.

شکست طرح آزمایشی برای برچیدن «حشدالشعبی»
 

مهر نوشت: بامداد روز جمعه اخیر بود که خبری به سرخط اصلی رسانه‌های مختلف در منطقه و جهان تبدیل شد. ماجرا از این قرار بود که مقر «کتائب حزب الله» از زیرمجموعه‌های حشد شعبی، هدف یورش قرار گرفت. گفته می‌شود که این حمله توسط نیروهای آمریکایی و با همکاری یگان مبارزه با تروریسم عراق انجام شده است.

به دنبال حمله مذکور شماری از اعضای «کتاب حزب الله» عراق بازداشت شدند. یورش به مقر یکی از گروه‌های زیرمجموعه حشد شعبی در عراق واکنش‌های متعددی را در صحنه سیاسی این کشور به دنبال داشت. «نصر الشمری» معاون دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی «نجباء» عراق، با انتشار یک پست توئیتری به حمله علیه مقر گردان‌های حزب الله عراق به عنوان زیرمجموعه حشد شعبی واکنش نشان داد.

وی در این پست توئیتری نوشت: حشد شعبی کاروان شهدا است و خون خود را در کنار برادرانشان در سرویس امنیتی عراق تقدیم کردند. ما نسبت به هر گونه تلاش برای حمله به آنها و ایجاد فتنه داخلی در این ایام سخت در کشور و اوضاع گسترش ویروس همه گیر در عراق هشدار می‌دهیم.

«جواد الطلیباوی» یکی از رهبران جنبش عصائب اهل الحق عراق در واکنش به حمله به مقر نیروهای گردان‌های حزب الله این کشور اعلام کرد: ما نسبت به بازی کردن با آتش هشدار می‌دهیم. «حسن فدعم» نماینده جریان حکمت در پارلمان عراق نیز اعلام کرد: حمله به مقر نیروهای حشد شعبی و بازداشت تعدادی از این نیروها، اقدامی تحریک آمیز بوده و عواقب خوبی در پی نخواهد داشت. هم چنین کاربران عرب در توئیتر با ترند کردن هشتگ هایی نظیر «مجاهدان ما خطر قرمز ما هستند» حمایت خود را از نیروهای حشد شعبی اعلام کردند.

همچنین «قیس الخزعلی» دبیرکل عصائب اهل الحق عراق هم بازداشت تعدادی از نیروهای حشدشعبی این کشور توسط دستگاه مبارزه با تروریسم و به دستور نخست وزیر را «هرج و مرجی بزرگ» نامید.

افزون بر این، «نوری المالکی» رئیس ائتلاف دولت قانون عراق هم با انتشار یک پست توئیتری به تحولات بامداد امروز عراق واکنش نشان داد. المالکی در این پست توئیتری نوشت: حشد شعبی فرمانده پیروزی و نامی برای قدرت ملت و کشور به شمار می‌رود. وی در ادامه نوشت: ما باید به این نیروها احترام گذاشته و جایگاه آن را حفظ کنیم. حمله به این نیروها و خدشه دار کردن جایگاه آنها جایز نیست.

واقعیت آن است که حمله به مقر حشد شعبی در شرایطی اتفاق افتاد که این گروه مقاومت مردمی طی سال‌های گذشته نقش مهم، تأثیرگذار و بسزایی در بسط ثبات و امنیت در عراق ایفا کرده است. از زمان تشکیل گروه حشد شعبی که پس از فتوای «جهاد کفایی» آیت الله سیستانی، مرجعیت عالیقدر شیعیان عراق صورت گرفت، این گروه از هیچ تلاشی در عرصه نبرد با تروریسم دریغ نکرده است.

در حال حاضر، حشد شعبی به عنوان سوپاپ اطمینان امنیت عراق محسوب می‌شود و بر اساس مصوبه رسمی پارلمان نیز جزئی جدایی ناپذیر از ساختار نیروهای مسلح عراق به شمار می‌رود. بنابراین، پر واضح است که هرگونه تعرض به حشد شعبی در هر سطحی در واقع تعرض به کلیت ساختار نیروهای مسلح عراق محسوب می‌شود. با این حال بسیار جای تعجب دارد که اخباری مبنی بر همکاری دستگاه مبارزه با تروریسم عراق با نیروهای آمریکایی برای حمله به مقر حشد شعبی شنیده می‌شود.

به ضرس قاطع می‌توان گفت که اگر سلسله جانفشانی‌های نیروهای حشد شعبی در طول سالهای گذشته نبود، امروز نه تنها تکفیری‌ها در عراق متحمل شکست سنگین نشده بودند، بلکه در نقاط مختلف این کشور نیز جولان می‌دادند. همین نقش مهم و غیرقابل انکار حشد شعبی بود که موجب شد تا نمایندگان پارلمان عراق آن را ذیل نیروهای مسلح این کشور قرار دهند. با تمامی اینها، به نظر می‌رسد که مقامات رسمی عراق قصد ندارند به کارنامه سرشار از موفقیت و دستاورد حشد شعبی نگاهی هرچند گذرا بیاندازند.

از سوی دیگر، اقدام اخیر علیه حشد شعبی واکنش «شیخ اکرم الکعبی» دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی «نجباء» عراق را نیز به دنبال داشت. اکرم الکعبی با اشاره به حوادث روز گذشته بغداد و بازداشت شماری از نیروهای حشد شعبی خطاب به مسببان این حادثه گفت: جهت‌گیری خود را برملا کردید پس چه بهتر که توهم نداشته باشید. وی ادامه داد: مردان حشد شعبی و سایر نیروهای امنیتی عراق شرکای خون و جهاد هستند و شما نمی‌توانید بین آنها فتنه برانگیزید.

به نظر می‌رسد، اقدامی که علیه حشد شعبی انجام شد در واقع تلاشی در مسیر سنجش میزان فراهم بودن شرایط برای برچیدن این گروه مقاومتی از صحنه سیاسی و امنیتی عراق بوده است. به عبارت بهتر، عاملان یورش به مقر کتاب حزب الله طی بامداد روز جمعه به دنبال این بودند تا از طریق یک عملیاتِ مقدماتی دریابند که آیا می‌توان عملیات گسترده نابودی حشد شعبی را کلید زد یا خیر.

ناگفته پیداست که عاملان عملیات بامداد روز جمعه پس از مشاهده سلسله واکنش‌های گسترده به اقدام بزدلانه‌شان، به خوبی دریافتند که عاجزتر و ناتوان‌تر از آن هستند که بتوانند ریشه‌های یک گروه مقاومتیِ دارای پایگاه مردمی گسترده در عراق را بخشکانند. بدیهی است که یکی از مهمترین و اصلی ترین اهداف تروریست‌های آمریکایی در جریان مذاکرات و گفتگوهای راهبردی با مقامات بغداد، همین مسأله بوده است. نکته قابل تأمل آن است که برخی مقامات سطوح بالای عراق نیز در عملیات اخیر خود را بازیچه دست آمریکایی‌ها قرار دادند.

در این میان، طرف هایی نیز وجود دارند که به دنبال تفرقه افکنی میان نیروهای امنیتی عراق و حشد شعبی هستند. این طرف ها تلاش می کنند تا اهداف نیروهای امنیتی و حشد شعبی را متفاوت از یکدیگر جلوه دهند و این درحالی است که حشد شعبی هیچگاه خود را جدای از نیروهای امنیتی ندیده است و همواره در عملیات های ضد تروریستی مختلف با آنها همراه بوده است.

در هر صورت، عاملان اقدام اخیر علیه گروه مقاومتی حشد شعبی نتوانستند به نتیجه‌ای که در عملیات خصمانه بامداد روز جمعه به دنبال آن بودند، دست پیدا کنند. علت این مسأله هم آن است که نیروهای حشد شعبی نه تنها جزئی از نیروهای مسلح که به جزئی جدایی ناپذیر از جامعه عراق تبدیل شده‌اند که از حمایت بسزای مرجعیت عالیقدر این کشور نیز برخوردار هستند. بنابراین، آمریکایی‌ها و کسانی که خود را بازیچه دست آن‌ها کرده‌اند، قادر نخواهند بود به وجود گروهی که از قدرت نظامی، محبوبیت مردمی و حمایت مرجعیت برخوردار است، پایان دهند.

پربحث‌های دیروز

 1. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 2. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 3. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با ۷۳ کشته و ۳۷۰۰ زخمی + فیلم

 4. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 5. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 6. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 7. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 8. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 9. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 10. متن شکایت جمعی از نمایندگان مجلس از وزیر نفت به رؤسای سه قوه

 11. نیوزلندی‌ها برق بی‌سیم اختراع کردند

 12. دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند

 13. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 14. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

 15. هفت عامل که مانع فرزندآوری می‌شود

 16. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

 17. خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

 18. افتتاح موزه و سراسرنمای سردار قاسم سلیمانی

 19. مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

 20. چراغ سبز کره‌ای‌ها برای پرداخت بدهی ایران

 21. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

 22. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

 23. کلیات «طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس تصویب شد

 24. چگونه گوشی موبایلی که خیس شده را نجات دهیم

 25. ارتباط مستقیم شیوع مجدد کرونا و افزایش تعداد مبتلایان، با رشد سفرها + نمودار

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 4. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 5. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 6. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 7. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 8. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 9. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 10. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 11. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 12. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 13. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 14. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 15. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با ۷۳ کشته و ۳۷۰۰ زخمی + فیلم

 16. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 17. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 18. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 19. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 20. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 21. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 22. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 23. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 24. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 25. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 2. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 3. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با ۷۳ کشته و ۳۷۰۰ زخمی + فیلم

 4. آبروریزی جدید پسر ترامپ

 5. کارشناسان زنگ خطر رآکتورهای هسته‌ای امارات را به صدا درآوردند...

 6. وقتی ارتش اسرائیل با اشباح خیالی وارد جنگ شد !

 7. چین: به گستاخی آمریکا پاسخ می‌دهیم

 8. کشوری که به اندازه تاریخش سابقه سوت زنی دارد

 9. یک رسانه کره جنوبی: تهران و سئول کارگروه تجارت کالاهای پزشکی تشکیل می‌دهند

 10. شرایط مصیبت بار نتانیاهو در سایه فساد کابینه و اعتراضات شهرک‌نشینان

 11. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

 12. ترامپ خواستار تعویق انتخابات شد

 13. آمریکا دامنه تحریم‌های فلزات ایران را گسترش داد

 14. یک شرکت عراقی به دست داشتن در ترور شهید سلیمانی متهم شد

 15. ایران دستیار سابق جان بولتون را تحریم کرد

 16. کرونا کمر ایرباس را شکست

 17. ترامپ: نتیجه انتخابات باید همان شب معلوم شود/ برنده می‌شوم

 18. پاسخ توییتر به اسراییل درباره انتشار پیام‌های آیت‌الله خامنه‌ای

 19. برایان هوک: ایران جنگ بی‌پایان در یمن می‌خواهد/تحریم جهانی می‌خواهیم

 20. هدیه ویژه فرستادۀ رئیس دومای ‌روسیه به قالیباف

 21. مقام سابق کاخ سفید: «بایدن» خواهان مذاکرات فراتر از هسته‌ای با ایران خواهد بود

 22. امارات چه خوابی برای عمان دیده است؟

 23. آیا عناصر اروپایی، هسته جدید داعش را تشکیل خواهند داد؟

 24. استراتژی روانشناختی اسرائیل در به دام انداختن رژیم‌های عربی

 25. واکنش امارات به تهدید ترکیه

آخرین عناوین