افزایش فایل‌ رهن و اجاره در آستانه اخذ مالیات از خانه‌های خالی

گروه فرهنگی الف،   3990407052

همزمان با برنامه دولت برای شناسایی خانه‌های خالی در کلانشهرها که تابستان امسال اجرایی می‌شود، واسطه‌های ملکی از افزایش مراجعات مالکان برای به رهن و اجاره گذاشتن خانه‌های خالی خود خبر می‌دهند.

افزایش فایل‌ رهن و اجاره در آستانه اخذ مالیات از خانه‌های خالی

ایرنا نوشت: قانون «مالیات بر خانه‌های خالی» از تابستان امسال اجرایی می‌شود و آنطور که «محمود محمودزاده» معاون مسکن وزارت راه گفته است: استخراج اطلاعات مربوط به خانه‌های خالی درحال انجام است و بعد از تکمیل اطلاعات که حدود دو ماه طول خواهید کشید، سازمان امور مالیاتی می‌تواند اجرای مصوبه اخذ مالیات از خانه‌های خالی را آغاز کند.

وزارت راه طی یک ماه گذشته در چندین اطلاعیه اعلام کرده است که مالکانی که در این دو ماه و تا قبل از اجرای این قانون، خانه‌های خود را در معرض فروش یا اجاره قرار دهند مشمول پرداخت این مالیات نخواهند شد که خود مشوقی برای مالکان خانه‌های خالی است که تاکنون ملک خود را به بازار عرضه نکرده بودند.

بر اساس اعلام واسطه‌های ملکی از وضعیت بازار رهن و اجاره درتابستان امسال، همزمان با شروع فصل جابجایی، تعداد سفارش مالکان برای اجاره واحدهای مسکونی نسبت به سال گذشته افزایش محسوسی داشته است.

تحلیل واسطه‌های ملکی این‌گونه است که زمزمه اخذ مالیات از خانه‌های خالی در تابستان امسال، نرخ خانه‌های خالی در بازار را کاهش داده و منجر به عرضه واحدهای مسکونی در سراسر کشور خواهد شد که این عرضه یا در بازار اجاره اتفاق خواهد افتاد که منجر به افزایش عرضه مسکن اجاره‌ای می شود و یا اینکه افزایش عرضه در بازار معاملات ملک را به‌دنبال دارد که به کاهش سهم تقاضا در بازار اجاره و تعدیل قیمت‌ها منجر خواهد شد.

یک واسطه ملکی در منطقه ۲ تهران از مراجعه مالک ۴ واحد خالی در محله «شهرآرای» تهران برای به رهن گذاشتن آپارتمان خود بعد از چهار سال خبر داد.

وی معتقد است اجرای مصوبه اخذ مالیات بر خانه‌های خالی تاثیر خود را در بازار اجاره به شکل افزایش فایل‌های رهن و اجاره گذاشته است.

یک واسه ملکی در منطقه ۵ تهران و محله اکباتان نیز گفت: اگر چه هر سال در فصل تابستان بازار اجاره گرم می شود و فایل های بیشتری برای مشتری ها وجود دارد، اما امسال شاهد عرضه بیشتر واحدهایی هستیم که دلیل اصلی آن را تحریک بازار عرضه با اجرای مصوبه مالیات بر خانه‌های خالی می‌دانیم.

بر اساس قانون مالیات بر خانه‌های خالی، خانه‌هایی که بیشتر از یک سال خالی می‌مانند، مشمول درصدی از نرخ مالیات اجاره‌بها می‌شوند.

بر این اساس اگر هر واحد مسکونی بیش از یک سال خالی از سکنه و بلا استفاده بماند، به عنوان خانه خالی، مشمول مالیات موضوع ماده ۵۴ مکرر قانون می‌شود. بدین شکل که سال اول مشمول مالیات نیست، اما در سال دوم به میزان ۵۰ درصد «ارزش اجاری ملک» مشمول مالیات می‌شود.

این قانون قرار بود از سال ۹۵ اجرایی شود که معطل ساخت سامانه بود، بر این اساس اجرای این قانون از تابستان امسال مشمول خانه هایی خواهد شد که از سال ۹۵ خالی از سکنه بوده باشند.

«محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی پیش‌تر اعلام کرده بود که ۲ میلیون واحد مسکونی بدون استفاده در کشور وجود دارد که اگر این واحدها در بازار عرضه شوند به تعادل بخشی در بازار مسکن کمک زیادی خواهد کرد. با این حال رقم خانه های خالی در برخی گزارش‌ها تا حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ واحد نیز اعلام شده است.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

  2. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

  3. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

  4. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

  5. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

  6. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

  7. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

  8. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

  9. صحنه آهسته انفجار بیروت

  10. عادی سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی رسما کلید خورد / «توافق ننگین» امارات و اسرائیل برای عادی سازی

  11. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

  12. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

  13. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

  14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

  15. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

  16. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

  17. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

  18. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

  19. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

  20. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

  21. دختر ربایی و زیر گرفتن مامور پلیس در مشهد

  22. بازی با اعصاب مردم!

  23. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

  24. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

  25. هفته ای که کنکوری ها در آن نقره داغ شدند !

  ابر آروان

  آخرین عناوین