معاون وزیر امورخارجه: تحریمهای غیرقانونی، مبارزه با مواد مخدر را مختل می‌کند

گروه سیاسی الف،   3990405146

معاون وزیر امور خارجه گفت: عدم اجرای همکاری‌ها و به ویژه تأمین تجهیزات مورد نیاز در حوزه مدیریت مرزها و مقابله با عرضه موادمخدر که به دلیل این تحریم غیر قابل دستیابی است، امر مبارزه را به نحوی با اختلال مواجه می‌سازد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا؛ محسن بهاروند در نشست تخصصی دبیرکل ستاد با نمایندگان سیاسی مقیم و‌ وابستگان نظامی مستقر در تهران، اظهار کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران در حالی در کنار سایر اعضای جامعه بین‌المللی روز جهانی مبارزه با مواد مخدر را گرامی می‌دارد که اقدامات چشمگیری در عرصه مبارزه با موادمخدر با تحمل هزینه‌های متعدد مادی و معنوی و اجرای پروژه‌های گوناگون انجام داده است.

معاون وزیر امور خارجه افزود: کشف بیش از 950 تن انواع مواد مخدر در سال گذشته که در نوع خود یک رکورد در تاریخ کشفیات مواد مخدر محسوب می‌شود و همچنین صرف چند صد میلیون دلار در دو حوزه مقابله با عرضه و کاهش تقاضا از جمله اقداماتی است که اراده پاسخ برای تحقق اهداف این روز برای دستیابی به جهانی عاری از مواد مخدر را نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: مواد مخدر معضلی نیست که یک کشور به تنهایی قادر به حل و فصل آن باشد و نیز هیچ کسی نمی‌تواند خود را از گزند آن مصون بداند.

این مقام مسئول تصریح کرد: ویژگی‌های وابستگی متقابل در دنیای امروز به پدیده موادمخدر نیز قابل تسری است و مواجهه با این پدیده اگر به صورت یکپارچه و متحد انجام شود، می‌تواند به برد همه طرف‌ها بینجامد و متقابلاً آنها که تصور می‌کنند، این مشکل منحصر به کشور یا منطقه خاصی است، از تبعات آن در امان نخواهد بود.

بهاروند ادامه داد: رژیم بین‌المللی کنترل مواد مخدر، مبتنی بر اجرای کنوانسیونهای سه‌گانه بین‌المللی موادمخدر به منظور کاهش سوء مصرف و تقاضای موادمخدر، مقابله با قاچاق مواد مخدر و جلوگیری از انحراف مواد تحت کنترل به شبکه‌های غیرقانونی است و بر این اساس جمهوری اسلامی ایران بر نقش محوری دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل ( UNODC ) به عنوان مرجع بین‌المللی تخصصی در زمینه مبارزه با مواد مخدر تأکید دارد و نگرانی خود را نسبت به هر گونه رویکردی که در تباین با مأموریت این سازمان بوده یا منجر به مداخله در ماموریت فعلی آن شود، اعلام می‌‌کند.

معاون امور حقوقی و بین‌املل وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: برخی رویکردها و گرایشها با بهانه‌های گوناگون به دنبال قانونی‌سازی و جرم‌زدایی از معضل مواد مخدر هستند که این امر در تقابل با اهداف ترسیم شده در کنوانسیون بین‌المللی یاد شده برای نیل به جهانی عاری از سوء مصرف و قاچاق موادمخدر است.

وی عنوان کرد: کارگزاری‌های تخصصی در حوزه بشردوستانه در برنامه‌ها و طرحهای خود نیازمند حمایت مالی جامعه بین‌المللی و کشورهای کمک‌دهنده هستند و در این باره روند اجرای بخش مهمی از برنامه‌های دفتر تهران به دلیل نقصان منابع مالی مورد نیاز و کاهش مشارکت کشورهای کمک‌دهنده با چالش و کندی مواجهه شده است.

این مقام مسئول متذکر شد: انتظار می‌رود در راستای عمل به اصل مسئولیت مشترک و نیز با نظرداشت همکاری‌های مناسبی که در سالهای نه چندان دور شاهد آن بودیم، بار دیگر شاهد حمایت فنی و مالی از برنامه‌های UNODC در هر دو حوزه مدیریت مرزی و مقابله با عرضه و نیز درمان و کاهش تقاضا در ایران و سایر کشورهای خط مقدم مبارزه با مواد مخدر باشیم.

بهاروند یادآور شد: دیپلماسی بین‌المللی مبتنی بر همکاری و اراده مشترک برای حل معضلات و مشکلات منطقه‌ای و جهانی است و این در حالی است که اعمال تحریمهای غیرقانونی و اقدامات قهری یک جانبه، مانع اجرای همکاری‌های بین‌المللی به ویژه در عرصه مبارزه با مواد مخدر شده است.

معاون امور حقوقی و بین‌املل وزیر امور خارجه افزود: واضح به نظر می‌رسد عدم اجرای همکاری‌ها و به ویژه تأمین تجهیزات مورد نیاز در حوزه مدیریت مرزها و مقابله با عرضه موادمخدر که به دلیل این تحریم غیر قابل دستیابی است، امر مبارزه را به نحوی با اختلال مواجه می‌سازد که دیگر کشورها در حوزه بازار از پیامدهای آن مصون نخواهند ماند و مسئولیت عواقب این امر در ایجاد خلل در مبارزه بین‌المللی با مواد مخدر، بر دوش آنانی است که این قواعد غیر قانونی را با اعمال فشار بر جامعه بین المللی تحمیل می‌کنند.

وی تصریح کرد: اراده جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با مواد مخدر، بر لزوم پرهیز از سیاسی‌سازی و یک جانبه‌گرائی و توجه به همکاری‌های بین‌المللی ضرورتی برای دستیابی به اهداف تصویر شده برای این روز و ساختن فردایی بهتر برای تمام انسانها متمرکز است.