انتقاد از مسوولان، اعتراض به ‌نظام جمهوری اسلامی نیست

گروه سیاسی الف،   3990405046 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
انتقاد از مسوولان، اعتراض به ‌نظام جمهوری اسلامی نیست

رییس قوه قضاییه در گفت‌وگوی تلويزيوني كه شامگاه دوشنبه دوم تیرماه از شبكه يك سيما پخش شد به نکات بسیار مهمی اشاره داشت. یکی از مسائلی که  در آن مصاحبه بر آن تأکید شد تمایز بین اعتراض و اغتشاش بود.

آیت‌الله رئیسی در بخشی از اظهارات خود عنوان کرد: نباید به سهولت مسئله‌ای که نسبت به یک شخص مطرح‌شده است را به امنیت کل کشور و کل نظام سرایت دهیم. مسئله اعتراض به من و یا یک قاضی یا نسبت به یک وزیر، اعتراض به‌کل نظام تلقی نمی‌شود؛ اگر کسی اهانتی کرده باشد، طبق قانون رسیدگی می‌شود...

آقای رئیسی اگر چه به یک امر بدیهی اشاره‌ کرده‌ اما گویا همین امر بدیهی در کشور ما تا اندازه‌ای غریب بوده است که رییس قوه قضاییه را واداشته بر آن تاکید کند. متأسفانه پیرو همین صحبت رئیس قوه قضا باید گفت یکی از نارضایتی‌های مردم ناخشنودی از عملکرد برخی مسئولان و مقامات اجرایی مثلاً در یک اداره یا یک شهر است که بعضاً نیز هیچ راهی برای بیان آن ندارند. درواقع ترفند و تاکتیک برخی مسئولان برای مصون ماندن از انتقادات تلاش برای قرار دادن خود در هاله‌ای از تقدس و دور از دسترس بودن است. آن‌ها عملاً با این حربه تلاش می‌کنند نگذارند اعتراضات به عملکردشان ظهور و بروز یابد تا مگر چند صباحی بیشتر بر صندلی ریاست خود تکیه بزنند و از مواهب مقام و منصبی که با لابی و فریبکاری به دست آورده‌اند بهره‌مند شوند.

 این گروه از مدیران هرگونه ابراز نارضایتی زیردستان خود را بلافاصله خاموش می‌کنند یا برچسب امنیتی به آن می‌زنند. همان‌طور که رئیس قوه قضائیه گفته این‌گونه افراد با معادل قرار دادن خود با امنیت کل کشور یا کل آن سازمان به‌گونه‌ای نقش بازی می‌کنند تا معترضین را به انفعال و سکوت بکشانند.

در طرف مقابل، این گروه از مدیران چون معمولاً با چاپلوسی و تملق به مقامی رسیده‌اند از اطرافیانی که این‌گونه با آن‌ها رفتار کنند استقبال می‌کنند و در دایره تصمیم‌گیری‌شان نیز به چنین افرادی جایگاه و مقام می‌دهند. ناگفته پیداست این شیوه حکمرانی که در ایران امروز کم و بیش نیز وجود دارد چه مصیبت‌هایی می تواند با خود به همراه داشته باشد.

این مشی و روش دقیقاً در تقابل با تعالیم اسلامی نیز است. چنانچه امیر مؤمنان (ع) بااینکه معصوم بودند اما همیشه خود را هم‌ردیف مردم به‌حساب می‌آورد و به والیان خود نیز همین دستور را می‌داد.

در نامه 53 نهج البلاغه یا همان فرمان تاریخی حضرت علی(ع) به مالک اشتر آمده است: مهربانى و محبت و لطف به رعيت را شعار قلب خود قرار ده، بر رعيت همچون حيوان درنده مباش كه خوردن آنان را غنيمت دانى، كه رعيت بر دو گروه‌اند: يا برادر دينى تواند، يا انسان‌هایی مانند تو كه خطاهايى از آنان سر می‌زند، علل گناهى بر آنان عارض می‌شود و گناهانى از آنان به‌عمد يا اشتباه بروز می‌کند، پس همان‌گونه كه علاقه دارى خداوند بخشش و چشم‌پوشی را به تو عنايت نمايد رعيت را مورد عفو و چشم‌پوشی قرار بده، چراکه تو ازنظر قدرت برتر از آنانى و آن‌که بر تو ولايت دارد بالاتر از تو می‌باشد و خداوند برتر از آن‌کسی كه تو را والى مصر نموده، خداوند كفايت امور رعیت را از تو خواسته و به خاطر آنان تو را در عرصه آزمايش قرار داده.

آیا در شرایط کنونی واقعاً چنین مرام و الگویی در کشور و بین مدیران وجود دارد؟ بی‌شک هر فردی اگر لحظاتی دراین‌باره تأمل کند حتماً مواردی خلاف آن را در کنار خود یا اطرافیانش سراغ دارد یا به خاطر خواهد آورد. به همین دلیل است که اگر قرار باشد اوصافی که در بالا آورده شد رنگ عینیت به خود بگیرد لازم است بستر چنین امکانی نیز فراهم شود. مثلاً همان‌گونه که رئیس قوه اشاره داشت ضرورت دارد بین معترض و اغتشاشگر تمایز قائل شد و زمینه برای بیان اعتراضات مسالمت‌آمیز فراهم باشد. یا اینکه اگر مدیری از موقعیت و جایگاه خود سوءاستفاده کرد زمینه برای اطلاع دهی و حمایت قانونی از افرادی که گزارش‌های لازم را می‌دهند فراهم شود.

امید است آقای رئیسی که خود موجب تحولات مثبتی در قوه قضائیه شده‌ خود نیز در این زمینه پیشگام شود تا زمینه برای حفظ حقوق و آزادی مشروع مردم فراهم شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۹۸۶۰۷۰۰:۰۵:۵۵ ۱۳۹۹/۴/۷
مسئولانی که خود را معادل جمهوری اسلامی یا حتی بالاتر از ان ایران قرار می دهند هستند که باعث می شود مردم انتقاد خود را متوجه ان کنند.
ناشناس۱۴۹۸۸۳۳۰۹:۳۶:۳۳ ۱۳۹۹/۴/۷
چرا دریک سیستم باید چنین مسئولانی وجود داشته باشند که مردم به آنها اعتراض کنند؟
دیده بان بدون دوربین و بدون توپچی۱۴۹۸۸۴۲۰۹:۴۴:۴۹ ۱۳۹۹/۴/۷
طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی در صحن مجلس دهم تصویب شده ولی اجرایی نشده است از مجلسی آدم های دوره یازدهم می خواهیم این مهم را به فوریت انجام دهند فسادهای بسیاری کلانی در بانک مرکزی و بانکهای دیگر طی 10 سال گذشته صورت گرفته که باید مشخص شود
ناشناس۱۴۹۸۶۱۰۰۰:۰۹:۴۸ ۱۳۹۹/۴/۷
هیچ کس در ایران و در هیچ سرزمین و کشوری بالاتر از کشور نیست و ملت نیست و همه باید جان و اعتقاد و پست ومقام خود را فدای ایران کنند. ما که کره شمالی یا حتی روسیه یا چین نیستیم که همه کشور معادل چند سیاستمدار و شهروند و تنها حزب ان کشورها باشد. کل انقلاب از مشروطه تا انقلاب 57 برای این بود که همه زیر مجموعه کشور و قانون اساسی ان هستند. بدون استثنا و بدون تعارف. اصل عدل در اسلام یعنی همین. همه در برابر میهن و ملت باید خاضع باشند. اگر مشکلات داریم به این خاطر است که به این اصل توجه کافی نمی شود
ناشناس۱۴۹۸۸۴۶۰۹:۴۸:۰۸ ۱۳۹۹/۴/۷
منتظر اجرایی شدن هرچه سریعتر قانون از کجا آورده ای از سوی قوه قضاییه هستیم لطفا به مناسبت هفته قوه قضاییع استارت کار را برای همه مشمولین چه در بخش دولتی و چه بخش خصوصی و چه بخش به اصطلاح آزاد و عادی کلید بزنید
ناشناس۱۴۹۸۶۳۵۰۰:۵۵:۴۹ ۱۳۹۹/۴/۷
انتقاد به مسئولان اعتراض به نظام جمهوري اسلامي نيست ------- درسته ! ... اما اي برادر جان ، پس در اين صورت بايد اين نكته مهم را قبول كنيم كه اين چنين مسئولاني --- مسئولاني كه در معرض انتقادند --- شايسته نظام جمهوري اسلامي نيستند !! .چرا ؟ ... خب معلومه ، چون در اين صورت حكايتشان و خدمتشان حكايت دوستي خاله خرسه است !! ... مگه نه ؟!!
ناشناس۱۴۹۸۶۴۹۰۱:۲۵:۳۶ ۱۳۹۹/۴/۷
انتقاد به مسئولان ، اعتراض به نظام جمهوري اسلامي نيست ! ----------------- --- جناب دبيريان ! ببخشيد ، حكايت اين ضرب المثل شيرين فارسي كه ميگه : " يارو اومد ابرو را درست كنه ،زد چشمش را كور كرد " چيه ؟! ... مستفيض ميشيم جناب دبيريان !! --- چشم حبيب آقا ! ... در اسرع وقت !! ... الان نگاه به ساعت بكن ، ٢٥ : ١ دير وقته !! فردا حتماً حكايت اين مَثَل را مفصلاً برايت خواهم گفت ، حكايت شيريني است !! فعلاً شب بخير حبيب آقا !
ناشناس۱۴۹۸۶۷۷۰۳:۰۶:۱۵ ۱۳۹۹/۴/۷
این مسئولینی که میگید از کره مریخ که نیومدن. مال همینجان و همین حکومت و همین مردمند و کارشون رو درست انجام نمیدن. دردمون رو به کی بگیم؟
ناشناس۱۴۹۸۶۹۶۰۵:۴۵:۵۱ ۱۳۹۹/۴/۷
مدیران و کارکنان ستادی و سرپرستی بانک ها که سالیان درازی برای خود لانه فساد درست کرده اند و جابجا نشده اند را قوه قضاییه برای پیشگیری از جرم و خطا باید جابجا کند و به فسادهای صورت گرفته طی سالیان دراز انها رسیدگی کند برای پایلوت از سرپرستی بانک ت اصفهان که چندین فساد کلان در طی سالیانسالیان در ان رخ داده شروع شود
ناشناس۱۴۹۸۷۲۲۰۷:۳۷:۱۹ ۱۳۹۹/۴/۷
اونی که اعتراض می‌کند( البته درست نه بیاد شهر رو آتیش بزنه) دلش برای ایران و کشورش می‌سوزد وگرنه خیلی ها دارن از شرایط سواستفاده می‌کنند و کلی هم پول در میارن ولی شما به هر کی اعتراض کنه میگید امنیتی هست!
ناشناس۱۴۹۸۷۳۴۰۷:۵۴:۳۴ ۱۳۹۹/۴/۷
انشا الله اینگونه ابراز واقع بینی ها آنهم بعد از سالها به دلیل برنامه ریزی های شخصی برای آینده وجایگاه نباشد و واقعا برای رسیدن مردم به حق قانونی اجرا نشده شان باشد .
پیراسته فر۱۴۹۸۷۶۱۰۸:۱۹:۴۸ ۱۳۹۹/۴/۷
حرف درستی است،اگراراده باطل(شیطنتی) رادرپی نداشته باشد. خیلی جاهاباهمین شعارامدندواماهدف اصل نظام بود.
ناشناس۱۴۹۹۰۲۵۱۱:۳۶:۴۴ ۱۳۹۹/۴/۷
بعد از گذشت سالهاها داریم دوباره رو ریل انقلاب قرار می گیریم. ممنون از جناب رییسی
ناشناس۱۴۹۹۰۷۰۱۲:۱۰:۵۰ ۱۳۹۹/۴/۷
مسئولین که خودشان آتش بیار معرکه را چه کنیم بدشون نمی اید کافه بهم بخوره وبابت بخوربخور هزینه ای پرداخت نکنند
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های دیروز

 1. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 2. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 3. روحانی: دولت تدبیر و امید درمورد عملکرد خود با شجاعت پاسخگو خواهد بود / امیدواری به ایجاد ثبات پایدار در بازار گوشت و مرغ

 4. روایت حاجی‌دلیگانی از ممانعت رئیس جمهور برای اختصاص بنزین به کد ملی افراد / روحانی ‌گفت طبقه متوسط به بالا از دولت ناراضی می‌شوند

 5. ماجرای لیست ۱۱ نفری که همتی به رئیسی داد/ آقای همتی شما چرا میترسید؟

 6. روایت سیزدهم| انتشار نام ابربدهکاران بانکی با دستخط همتی/ چرخش رای دهندگان روحانی به سمت رییسی/ از انصراف خبری نیست

 7. دور ششم مذاکرات وین و موانع پیش روی احیای برجام

 8. واکنش ستاد رئیسی به بیانیه دولت/ گرانی بنزین در دولت تصویب و در جلسه سران قوا صرفا درباره آن اطلاع‌رسانی شد

 9. عراقچی: تا هر زمان که لازم باشد به رایزنی‌های وین ادامه می‌دهیم

 10. اعاده حیثیت روزنامه اصلاح‌طلب از قالیباف/ توضیحات حدادعادل درباره حضور دختر سردار سلیمانی در لیست اصولگرایان/ چرا میرسلیم از هیئت نظارت بر انتخابات شوراها استعفا داد؟

 11. عباس آخوندی : نگران ایرانم

پربحث‌های هفته

 1. حقوق‌های نجومی کماکان پابرجاست/ تصویری از فیش حقوقی ۸۵ میلیون تومانی تاجگردون در پست جدید

 2. نامزدهایی به دنبال خواستگار !

 3. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 4. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

 5. مناظره به شیوه کابوی های آمریکایی !

 6. چیزی از مناظره ها دستگیر مردم شد؟!

 7. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 8. پیش بینی عجیب عرفات پیش از مرگ درباره فلسطین

 9. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

 10. کوتاه درباره ماجرای شش‌کلاس سواد!...

 11. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 12. سردار شما چندکلاس سواد داشتی ...

 13. چرا آمریکا «اسد» را دوست ندارد

 14. مهریه بالاتر از ۱۴ سکه، بدون گواهی استطاعت مالی را ممنوع کنید

 15. فراخوان زاکانی از مردم درباره دولت روحانی

 16. سوال بی‌رودربایستی با مردم؛ آیا امسال رأی می‌دهید؟

 17. آقای رییسی بگذر !

 18. افشاگری وزیر اسبق کشاورزی درباره مدرک تحصیلی مهرعلیزاده / ماجرای حکم‌های آقای کاندیدا برای خودش!

 19. روایت سیزدهم| آب پاکی واعظی روی دست همتی!/ رییسی: تصمیم بنزینی را قبل از جلسه سران قوا گرفته بودند/ توهین فرزند مرعشی به زاکانی

 20. حضور سید ابراهیم رئیسی در جمع مردم ورامین

 21. آیا مناظره های تلویزیونی را باید جدی گرفت؟!

 22. همتی: من هم ۲۰ دقیقه وقت اضافه می‌خواهم

 23. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

 24. برای دختر حاج قاسم نه!

 25. قضاوت آشنا درباره مستند زاکانی

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های دیروز

 1. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 2. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 3. روحانی: دولت تدبیر و امید درمورد عملکرد خود با شجاعت پاسخگو خواهد بود / امیدواری به ایجاد ثبات پایدار در بازار گوشت و مرغ

 4. روایت حاجی‌دلیگانی از ممانعت رئیس جمهور برای اختصاص بنزین به کد ملی افراد / روحانی ‌گفت طبقه متوسط به بالا از دولت ناراضی می‌شوند

 5. روایت سیزدهم| انتشار نام ابربدهکاران بانکی با دستخط همتی/ چرخش رای دهندگان روحانی به سمت رییسی/ از انصراف خبری نیست

 6. دور ششم مذاکرات وین و موانع پیش روی احیای برجام

 7. واکنش ستاد رئیسی به بیانیه دولت/ گرانی بنزین در دولت تصویب و در جلسه سران قوا صرفا درباره آن اطلاع‌رسانی شد

 8. عراقچی: تا هر زمان که لازم باشد به رایزنی‌های وین ادامه می‌دهیم

 9. اعاده حیثیت روزنامه اصلاح‌طلب از قالیباف/ توضیحات حدادعادل درباره حضور دختر سردار سلیمانی در لیست اصولگرایان/ چرا میرسلیم از هیئت نظارت بر انتخابات شوراها استعفا داد؟

 10. عباس آخوندی : نگران ایرانم

پربحث‌های هفته

 1. نامزدهایی به دنبال خواستگار !

 2. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 3. مناظره به شیوه کابوی های آمریکایی !

 4. چیزی از مناظره ها دستگیر مردم شد؟!

 5. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 6. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

 7. کوتاه درباره ماجرای شش‌کلاس سواد!...

 8. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 9. سردار شما چندکلاس سواد داشتی ...

 10. فراخوان زاکانی از مردم درباره دولت روحانی

 11. آقای رییسی بگذر !

 12. افشاگری وزیر اسبق کشاورزی درباره مدرک تحصیلی مهرعلیزاده / ماجرای حکم‌های آقای کاندیدا برای خودش!

 13. روایت سیزدهم| آب پاکی واعظی روی دست همتی!/ رییسی: تصمیم بنزینی را قبل از جلسه سران قوا گرفته بودند/ توهین فرزند مرعشی به زاکانی

 14. آیا مناظره های تلویزیونی را باید جدی گرفت؟!

 15. همتی: من هم ۲۰ دقیقه وقت اضافه می‌خواهم

 16. برای دختر حاج قاسم نه!

 17. قضاوت آشنا درباره مستند زاکانی

 18. رییسی گذشت !

 19. دستور رئیسی برای جمع‌آوری بنرها و عکس‌های تبلیغاتی از سطح شهر

 20. عنابستانی یک‌ قدم به دادگاه نزدیک‌تر شد/ بیانیه گروسی علیه ایران/ توضیحات قوه قضائیه درباره کلیپ جنجالی/ تحلیل آذری‌جهرمی از نحوه خداحافظی روسای جمهور

 21. پاسخ محسن رضایی به انتقاد دختر شهید باکری

 22. بیانیه علی لاریجانی خطاب به شورای نگهبان

 23. مهرعلیزاده دکتری «مهندسی اقتصاد» ندارد!

 24. احمد توکلی: اگر تحزب حاکم بود، احزاب خودشان کار شورای نگهبان را می کردند

 25. توصیف عجیب روحانی درباره عملکرد دولت در حوزه بهداشت و درمان/ روایت مصلحی از نفوذ دشمن در دولت احمدی‌نژاد/ انتخابات ریاست جمهوری بر مذاکرات وین تاثیر می‌گذارد؟

آخرین عناوین