انتقاد از مسوولان، اعتراض به ‌نظام جمهوری اسلامی نیست

گروه سیاسی الف،   3990405046 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
انتقاد از مسوولان، اعتراض به ‌نظام جمهوری اسلامی نیست

رییس قوه قضاییه در گفت‌وگوی تلويزيوني كه شامگاه دوشنبه دوم تیرماه از شبكه يك سيما پخش شد به نکات بسیار مهمی اشاره داشت. یکی از مسائلی که  در آن مصاحبه بر آن تأکید شد تمایز بین اعتراض و اغتشاش بود.

آیت‌الله رئیسی در بخشی از اظهارات خود عنوان کرد: نباید به سهولت مسئله‌ای که نسبت به یک شخص مطرح‌شده است را به امنیت کل کشور و کل نظام سرایت دهیم. مسئله اعتراض به من و یا یک قاضی یا نسبت به یک وزیر، اعتراض به‌کل نظام تلقی نمی‌شود؛ اگر کسی اهانتی کرده باشد، طبق قانون رسیدگی می‌شود...

آقای رئیسی اگر چه به یک امر بدیهی اشاره‌ کرده‌ اما گویا همین امر بدیهی در کشور ما تا اندازه‌ای غریب بوده است که رییس قوه قضاییه را واداشته بر آن تاکید کند. متأسفانه پیرو همین صحبت رئیس قوه قضا باید گفت یکی از نارضایتی‌های مردم ناخشنودی از عملکرد برخی مسئولان و مقامات اجرایی مثلاً در یک اداره یا یک شهر است که بعضاً نیز هیچ راهی برای بیان آن ندارند. درواقع ترفند و تاکتیک برخی مسئولان برای مصون ماندن از انتقادات تلاش برای قرار دادن خود در هاله‌ای از تقدس و دور از دسترس بودن است. آن‌ها عملاً با این حربه تلاش می‌کنند نگذارند اعتراضات به عملکردشان ظهور و بروز یابد تا مگر چند صباحی بیشتر بر صندلی ریاست خود تکیه بزنند و از مواهب مقام و منصبی که با لابی و فریبکاری به دست آورده‌اند بهره‌مند شوند.

 این گروه از مدیران هرگونه ابراز نارضایتی زیردستان خود را بلافاصله خاموش می‌کنند یا برچسب امنیتی به آن می‌زنند. همان‌طور که رئیس قوه قضائیه گفته این‌گونه افراد با معادل قرار دادن خود با امنیت کل کشور یا کل آن سازمان به‌گونه‌ای نقش بازی می‌کنند تا معترضین را به انفعال و سکوت بکشانند.

در طرف مقابل، این گروه از مدیران چون معمولاً با چاپلوسی و تملق به مقامی رسیده‌اند از اطرافیانی که این‌گونه با آن‌ها رفتار کنند استقبال می‌کنند و در دایره تصمیم‌گیری‌شان نیز به چنین افرادی جایگاه و مقام می‌دهند. ناگفته پیداست این شیوه حکمرانی که در ایران امروز کم و بیش نیز وجود دارد چه مصیبت‌هایی می تواند با خود به همراه داشته باشد.

این مشی و روش دقیقاً در تقابل با تعالیم اسلامی نیز است. چنانچه امیر مؤمنان (ع) بااینکه معصوم بودند اما همیشه خود را هم‌ردیف مردم به‌حساب می‌آورد و به والیان خود نیز همین دستور را می‌داد.

در نامه 53 نهج البلاغه یا همان فرمان تاریخی حضرت علی(ع) به مالک اشتر آمده است: مهربانى و محبت و لطف به رعيت را شعار قلب خود قرار ده، بر رعيت همچون حيوان درنده مباش كه خوردن آنان را غنيمت دانى، كه رعيت بر دو گروه‌اند: يا برادر دينى تواند، يا انسان‌هایی مانند تو كه خطاهايى از آنان سر می‌زند، علل گناهى بر آنان عارض می‌شود و گناهانى از آنان به‌عمد يا اشتباه بروز می‌کند، پس همان‌گونه كه علاقه دارى خداوند بخشش و چشم‌پوشی را به تو عنايت نمايد رعيت را مورد عفو و چشم‌پوشی قرار بده، چراکه تو ازنظر قدرت برتر از آنانى و آن‌که بر تو ولايت دارد بالاتر از تو می‌باشد و خداوند برتر از آن‌کسی كه تو را والى مصر نموده، خداوند كفايت امور رعیت را از تو خواسته و به خاطر آنان تو را در عرصه آزمايش قرار داده.

آیا در شرایط کنونی واقعاً چنین مرام و الگویی در کشور و بین مدیران وجود دارد؟ بی‌شک هر فردی اگر لحظاتی دراین‌باره تأمل کند حتماً مواردی خلاف آن را در کنار خود یا اطرافیانش سراغ دارد یا به خاطر خواهد آورد. به همین دلیل است که اگر قرار باشد اوصافی که در بالا آورده شد رنگ عینیت به خود بگیرد لازم است بستر چنین امکانی نیز فراهم شود. مثلاً همان‌گونه که رئیس قوه اشاره داشت ضرورت دارد بین معترض و اغتشاشگر تمایز قائل شد و زمینه برای بیان اعتراضات مسالمت‌آمیز فراهم باشد. یا اینکه اگر مدیری از موقعیت و جایگاه خود سوءاستفاده کرد زمینه برای اطلاع دهی و حمایت قانونی از افرادی که گزارش‌های لازم را می‌دهند فراهم شود.

امید است آقای رئیسی که خود موجب تحولات مثبتی در قوه قضائیه شده‌ خود نیز در این زمینه پیشگام شود تا زمینه برای حفظ حقوق و آزادی مشروع مردم فراهم شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۹۸۶۰۷۰۰:۰۵:۵۵ ۱۳۹۹/۴/۷
مسئولانی که خود را معادل جمهوری اسلامی یا حتی بالاتر از ان ایران قرار می دهند هستند که باعث می شود مردم انتقاد خود را متوجه ان کنند.
ناشناس۱۴۹۸۸۳۳۰۹:۳۶:۳۳ ۱۳۹۹/۴/۷
چرا دریک سیستم باید چنین مسئولانی وجود داشته باشند که مردم به آنها اعتراض کنند؟
دیده بان بدون دوربین و بدون توپچی۱۴۹۸۸۴۲۰۹:۴۴:۴۹ ۱۳۹۹/۴/۷
طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی در صحن مجلس دهم تصویب شده ولی اجرایی نشده است از مجلسی آدم های دوره یازدهم می خواهیم این مهم را به فوریت انجام دهند فسادهای بسیاری کلانی در بانک مرکزی و بانکهای دیگر طی 10 سال گذشته صورت گرفته که باید مشخص شود
ناشناس۱۴۹۸۶۱۰۰۰:۰۹:۴۸ ۱۳۹۹/۴/۷
هیچ کس در ایران و در هیچ سرزمین و کشوری بالاتر از کشور نیست و ملت نیست و همه باید جان و اعتقاد و پست ومقام خود را فدای ایران کنند. ما که کره شمالی یا حتی روسیه یا چین نیستیم که همه کشور معادل چند سیاستمدار و شهروند و تنها حزب ان کشورها باشد. کل انقلاب از مشروطه تا انقلاب 57 برای این بود که همه زیر مجموعه کشور و قانون اساسی ان هستند. بدون استثنا و بدون تعارف. اصل عدل در اسلام یعنی همین. همه در برابر میهن و ملت باید خاضع باشند. اگر مشکلات داریم به این خاطر است که به این اصل توجه کافی نمی شود
ناشناس۱۴۹۸۸۴۶۰۹:۴۸:۰۸ ۱۳۹۹/۴/۷
منتظر اجرایی شدن هرچه سریعتر قانون از کجا آورده ای از سوی قوه قضاییه هستیم لطفا به مناسبت هفته قوه قضاییع استارت کار را برای همه مشمولین چه در بخش دولتی و چه بخش خصوصی و چه بخش به اصطلاح آزاد و عادی کلید بزنید
ناشناس۱۴۹۸۶۳۵۰۰:۵۵:۴۹ ۱۳۹۹/۴/۷
انتقاد به مسئولان اعتراض به نظام جمهوري اسلامي نيست ------- درسته ! ... اما اي برادر جان ، پس در اين صورت بايد اين نكته مهم را قبول كنيم كه اين چنين مسئولاني --- مسئولاني كه در معرض انتقادند --- شايسته نظام جمهوري اسلامي نيستند !! .چرا ؟ ... خب معلومه ، چون در اين صورت حكايتشان و خدمتشان حكايت دوستي خاله خرسه است !! ... مگه نه ؟!!
ناشناس۱۴۹۸۶۴۹۰۱:۲۵:۳۶ ۱۳۹۹/۴/۷
انتقاد به مسئولان ، اعتراض به نظام جمهوري اسلامي نيست ! ----------------- --- جناب دبيريان ! ببخشيد ، حكايت اين ضرب المثل شيرين فارسي كه ميگه : " يارو اومد ابرو را درست كنه ،زد چشمش را كور كرد " چيه ؟! ... مستفيض ميشيم جناب دبيريان !! --- چشم حبيب آقا ! ... در اسرع وقت !! ... الان نگاه به ساعت بكن ، ٢٥ : ١ دير وقته !! فردا حتماً حكايت اين مَثَل را مفصلاً برايت خواهم گفت ، حكايت شيريني است !! فعلاً شب بخير حبيب آقا !
ناشناس۱۴۹۸۶۷۷۰۳:۰۶:۱۵ ۱۳۹۹/۴/۷
این مسئولینی که میگید از کره مریخ که نیومدن. مال همینجان و همین حکومت و همین مردمند و کارشون رو درست انجام نمیدن. دردمون رو به کی بگیم؟
ناشناس۱۴۹۸۶۹۶۰۵:۴۵:۵۱ ۱۳۹۹/۴/۷
مدیران و کارکنان ستادی و سرپرستی بانک ها که سالیان درازی برای خود لانه فساد درست کرده اند و جابجا نشده اند را قوه قضاییه برای پیشگیری از جرم و خطا باید جابجا کند و به فسادهای صورت گرفته طی سالیان دراز انها رسیدگی کند برای پایلوت از سرپرستی بانک ت اصفهان که چندین فساد کلان در طی سالیانسالیان در ان رخ داده شروع شود
ناشناس۱۴۹۸۷۲۲۰۷:۳۷:۱۹ ۱۳۹۹/۴/۷
اونی که اعتراض می‌کند( البته درست نه بیاد شهر رو آتیش بزنه) دلش برای ایران و کشورش می‌سوزد وگرنه خیلی ها دارن از شرایط سواستفاده می‌کنند و کلی هم پول در میارن ولی شما به هر کی اعتراض کنه میگید امنیتی هست!
ناشناس۱۴۹۸۷۳۴۰۷:۵۴:۳۴ ۱۳۹۹/۴/۷
انشا الله اینگونه ابراز واقع بینی ها آنهم بعد از سالها به دلیل برنامه ریزی های شخصی برای آینده وجایگاه نباشد و واقعا برای رسیدن مردم به حق قانونی اجرا نشده شان باشد .
پیراسته فر۱۴۹۸۷۶۱۰۸:۱۹:۴۸ ۱۳۹۹/۴/۷
حرف درستی است،اگراراده باطل(شیطنتی) رادرپی نداشته باشد. خیلی جاهاباهمین شعارامدندواماهدف اصل نظام بود.
ناشناس۱۴۹۹۰۲۵۱۱:۳۶:۴۴ ۱۳۹۹/۴/۷
بعد از گذشت سالهاها داریم دوباره رو ریل انقلاب قرار می گیریم. ممنون از جناب رییسی
ناشناس۱۴۹۹۰۷۰۱۲:۱۰:۵۰ ۱۳۹۹/۴/۷
مسئولین که خودشان آتش بیار معرکه را چه کنیم بدشون نمی اید کافه بهم بخوره وبابت بخوربخور هزینه ای پرداخت نکنند

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 4. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 5. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 6. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 7. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 8. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 9. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 10. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 11. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 12. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 13. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 14. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 15. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 16. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 17. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 18. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 19. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 20. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 21. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 22. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 23. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 24. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

 25. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 4. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 5. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 6. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 7. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 8. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 9. اولین واکنش تاجگردون به رد اعتبارنامه‌اش

 10. بیانیه رئیس کمیسیون تحقیق مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون: همه مراحل تحقیق را با انصاف و رعایت بی‌طرفی انجام دادیم

 11. دیوان محاسبات اظهارات میعاد صالحی را تکذیب کرد

 12. آیا وزارت صمت همچنان قربانی «لجبازی» است؟!

 13. ضابطین قضایی به توصیه رهبر انقلاب عمل کنند

 14. ایران بزرگ‌ترین نیروی موشکی منطقه است

 15. توضیحات سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون و ودیعه مسکن ۲۰۰ میلیونی نمایندگان

 16. نظر زیباکلام درباره سوال از روحانی در مجلس/ انتقاد سلیمی نمین از برخورد مجلس با ظریف/ زیدآبادی: روحانی واقعیت اوضاع اقتصادی را نادیده می‌گیرد/ مجلس دهم بودجه شورای نگهبان را زیاد کرد؟

 17. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

 18. روحانی: اعتراف می‌کنم دولت یازدهم در موضوع مسکن عقب‌ماندگی داشت/ زدن ماسک در حمل‌ونقل عمومی و ادارات الزامی می‌شود/ ظریف سمبل قدرت سیاسی است

 19. ماجرای تلاش عده‌ای برای تقابل سیداحمد خمینی با رهبری/بیانیه عجیب یک نماینده در حمایت از تاجگردون/کرونا رکورد زد

 20. اختصاصی الف/اسامی ۱۳۴ نماینده امضاکننده طرح سؤال از رئیس جمهور

 21. اینستاگرام پست ضرغامی را حذف کرد / اینبار وحشت از نام دختر سردار سلیمانی

 22. ذوالنوری: امکان اعلام علت رخداد نطنز به دلایل امنیتی وجود ندارد/ سوله آسیب‌دیده مرکز مونتاژ ماشین‌های غنی‌سازی بود

 23. طرح «سوال از روحانی» به ۱۰۰ امضا رسید

 24. یادداشت حسین شریعتمداری/ چرا از خودتان مایه نمی‌گذارید؟!

 25. پرونده اعتبارنامه تاجگردون بسته شد/ توصیه آیت‌الله جنتی به دولت/ اعتراف روحانی/ آیا آخوندی محاکمه می‌شود؟ 

آخرین عناوین