وزیر دادگستری آمریکا متهم به «کارچاق کنی ترامپ» شد

گروه جهان الف،   3990405026

دموکرات‌های کنگره آمریکا، وزیر دادگستری این کشور را متهم کردند که «کارچاق‌کن ترامپ» است و در نظام قضایی مداخله سیاسی می‌کند. 

 به گزارش  ایرنا از رویترز، «جرالد ندلر» رییس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا چهارشنبه‌شب در یک جلسه استماع گفت که «ویلیام بار» وزیر دادگستری این کشور هیچ کاری برای اصلاح بی‌عدالتی نمی‌کند، بلکه «کارچاق‌کن ترامپ» است.

ندلر که قصد داشت وزیر دادگستری را برای توضیحات به مجلس نمایندگان احضار کند، تاکید کرد: او به ما نشان داده است که مجموعه‌ای از قوانین برای دوستان رییس جمهوری وجود دارد، و مجموعه دیگری از قوانین برای بقیه است.

اما «بار» در حالی به صورت داوطلبانه اعلام کرد ماه بعد برای حضور در نشست شهادت‌دهی به کمیته قضایی مجلس نمایندگان می‌رود، که در نشست امروز دو تن از کارمندان وزارت دادگستری آمریکا علیه او شهادت می‌دادند.

جلسه استماعی درباره عملکرد وزیر دادگستری آمریکا پس از آن تشکیل شد که او در روند دادگاه دو تن از نزدیکان دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا مداخله و اقدام به اخراج دادستانی کرد که درباره وکیل شخصی ترامپ تحقیق می‌کرد. بار همچنین به دلیل رفتار خشن ماموران اعمال قانون در مقابله با تظاهرکنندگان در هفته‌های اخیر هدف انتقاد است.

«آرون زلنسکی» دادستان فدرال آمریکا که در جلسه شهادت‌دهی چهارشنبه کنگره حضور داشت، گفت که دفتر دادستانی واشنگتن از بالاترین سطوح دولت تحت فشار بود که مجازات مورد درخواست خود برای «راجر استون» دوست نزدیک ترامپ را پس بگیرد.

زلنسکی همچنین گفت که استون در جریان محاکمه‌اش امتیازاتی دریافت می‌کرد که او هرگز در عمر حرفه‌ای خود ندیده است. زلنسکی پس از آنکه مقام‌های وزارت دادگستری درخواست محکومیت هفت تا نه سال برای استون را کاهش دادند، از این پرونده کناره‌گیری کرد.

به گزارش ایرنا، برخی اعضای دموکرات کنگره آمریکا پیشتر درخواست کردند که بار به دلیل برکناری دادستان نیویورک که به گفته آن‌ها دخالت در امور قضایی به شمار می‌رود، استیضاح شود.

«الیزابت وارن» سناتور دموکرات از ایالت ماساچوست روز گذشته برکناری این دادستان را «سوء استفاده آشکار از قدرت» دانست و گفت که «بار» یا باید استعفا دهد یا کنگره او را استیضاح کند.

پیشتر شایعه استعفای «جفری برمن» دادستان ناحیه جنوبی نیویورک که در حال بررسی پرونده مالیاتی ترامپ و خانواده او بود، منتشر شد اما او شامگاه جمعه این ادعا را رد کرد و گفت تا زمانی که او را برکنار نکنند، به کار خود ادامه می‌دهد.

اما کمی بعد خبر برکناری این دادستان در رسانه‌های آمریکا منتشر شد و «بار» اعلام کرد اخراج برمن به پیشنهاد او و به دستور ترامپ انجام شده است؛ این در حالی است که ترامپ این ادعا را رد کرده و گفت که دخالتی در این اخراج نداشته است.

در پی این اخراج، دموکرات‌های کنگره آمریکا بحث استیضاح بار را مطرح کردند اما رییس کمیته قضایی مجلس نمایندگان این کشور این کار را «بیهوده» دانست و از دموکرات‌ها خواست به جای آن برای متوقف کردن ۵۰ میلیون دلار از بودجه وزارت دادگستری تلاش کنند.

وی «بار» را متهم به مانع‌تراشی در مقابل تحقیقات دادستان نیویورک درباره ترامپ و نزدیکانش کرد و جمهوریخواهان سنا را «فاسد» دانست و گفت که آن‌ها هرگونه استیضاح وزیر دادگستری را ناکام خواهند گذاشت.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

 2. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

 3. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

 4. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

 5. آقای مهندس ، آقای دکتر!

 6. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

 7. پارک یا توالت عمومی سگ‌ها

 8. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

 9. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 10. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

 11. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 12. کارِ کیست؟!

 13. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

 14. عکسی زیبا از جواد فروغی

 15. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

 16. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 17. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 18. کاروان‌ جدید تانکرهای آبرسان سپاه به خوزستان رسید

 19. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

 20. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

 21. نظرپور: تکلیف قانونی برای همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی

 22. رامبد جوان کرونا گرفت!

 23. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

 24. دلسوزی دولت در روزهای پایانی یا مین گذاری برای دولت بعد؟!

 25. تملقی ترسناک است که مقدس شود؛ و بخشی از جامعه برای آن کف بزند

ابر آروان

آخرین عناوین