آقای روحانی، لطفا همه واقعیت‌ها را بگویید!

علی اباذری،   3990404086 ۱۳۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
 آقای روحانی، لطفا همه واقعیت‌ها را بگویید!

این روزها که در ماه های پایانی دوره ریاست جمهوری هستیم و شرایط دشواری در کشور حاکم است آقای روحانی بر لزوم گفتن «واقعیت»های این دوره به مردم تاکید کرده است. منظور ایشان از این واقعیت ها شرح و توضیح دشواری‌های اداره کشور در شرایط تحریمی است. شرایطی که دامنگیر فروش نفت، قیمت آن، همچنین محدودیت های بسیار شدید در مبادلات طبیعی اقتصادی و بانکی برای کشورمان است.

این واقعیت‌ها چیزی نیست که حتی برای منتقدان آقای روحانی قابل انکار باشد. ما نیز در تابستان سال گذشته  در این باره نوشته ایم که شرایط در کشور بسیار سخت است و سخت تر هم خواهد شد(اینجا)، حتی شاید دشوارتر از زمان جنگ. هر چند که برای مردم نجیب ایران بسیار سخت تر از مسوولان خواهد بود. اما آنچه که بخش مهم‌تری از واقعیات جاری کشور است این است که بر خلاف دوران دشوار جنگ نه از کارگزاران همراه و همسطح با زندگی مردم خبری هست و نه از سیاست‌هایی که بر اثر آن از این فشارها بر مردم کاسته شود!

 امروز بر خلاف عموم مردم اغلب کارگزاران کشور زندگی راحت و بی دغدغه ای دارند. دستکم از مشکلات کمرشکن طبقات ضعیف جامعه در میان آنان خبری نیست. فرزندانشان طعم بیکاری را نمی چشند یا اگر هم فرزند بیکار داشته باشند غم نان و مسکن  ندارند. از آنها که سرمایه های صد یا هزار میلیاردی دارند هم هیچ نمی گوییم. این‌ها هم از جمله همان واقعیت‌هایی است که البته معمولا در کلام رییس جمهور محترم به آن اشاره ای نمی شود!

واقعیت دیگر به مساله نحوه مدیریت اقتصادی در این شرایط دشوار بر می‌گردد. همان دشواری‌هایی که رییس جمهور محترم بیان آن را به عنوان «واقعیت» وظیفه خود و رسانه‌ها و همکارانش در دولت می‌داند ایجاب می‌کند که در تصمیمات اقتصادی روال معمول و متعارف را کنار بگذارند. هر چند همان روال معمول و متعارف نیز به زعم بسیاری از کارشناسان طی ۳ دهه  گذشته قابل نقد دانسته شده است اما به نظر نمی‌رسد تیم اقصادی آقای روحانی ولو به صورت موقت قایل به تجدید نظر در این نگاه ایدئولوژیک خود باشند و حتی در صورت رخ دادن معجزه ای اگر هم اراده به این کار در این دولت پدید آید بعید است اساسا فرصت اجرایی کردن آن را پیدا کنند. 

در این باره باید گفت نوع تصمیمات اقتصادی کشور به گونه ای است که انگار نه انگار مردم با تورم افسار گسیخته در همه کالاها به خصوص در سبد غذایی خودشان مواجه اند. هر نوع دلسوزی در این زمینه برای تعریف کردن یارانه در شکلی خارج از تصمیمات مطلوب دولت - به خصوص پیشنهاد واردات مستقیم کالاهای اساسی توسط خود دولت به جای اعطای ارز ۴۲۰۰ تومانی به بخش خصوصی برای واردات و دریافت این کالاها با کالابرگ یا همان کوپن از سوی مردم - به دلیل مغایرت با مشهورات مورد پسند نگاه اقتصادی دولت نادیده گرفته شده حال آنکه به گفته برخی کارشناسان، یارانه تخصیص یافته به کالاهای اساسی عملا بیش از آنکه فرصتی معیشتی برای عموم مصرف کنندگان نیازمند باشد به صورت نوعی رانت بالقوه برای این وارد کنندگان درآمده  و مردم نیز طی یک سال گذشته شاهد گرانی مداوم قیمت این کالاها در ابزار بوده اند. آیا این موضوع از نظر رییس جمهور محترم «واقعیت» ندارد؟! 

«واقعیت» دیگری که معمولا در بیانات آقای روحانی نادیده گرفته می شود مربوط به عرصه جهانی و در نظام بین الملل است. «واقعیت» این است که آقای روحانی و تیم سیاست خارجی شان علیرغم تلاش های زیادی که برای برقراری نوعی تفاهم و توافق با غربی‌ها انجام دادند نتیجه ای نگرفتند و این واقعیت، خود بر واقعیت مهم دیگری متکی است که عبارت باشد از خوشبینی مفرط رییس جمهور وتیم سیاست خارجی شان به نظام جهانی و «واقع بین» نبودن دراین عرصه. 

«واقعیت» نظام جهانی این است که هر کشوری که از شاخصه های قدرت بهره کمتری داشته باشد قدرت چانه زنی کمتری نیز خواهد داشت و برای ادامه حیات مطلوب در این نظام باید خود را «قدرتمند» کرد. البته این قدرتمند شدن با مقاومت از سوی اقویای فعلی جهان روبرو خواهد شد اما در صورت پایداری و داشتن برنامه برای این مقاومت دیر یا زود «واقعیت» این قدرت جدید نیز خود را بر آنها تحمیل خواهد کرد.

شاید بتوان از واقعیت های دیگری هم سخن گفت که معمولا به چشم رییس محترم دولت یازدهم و دوازدهم نیامده یا نخواهد آمد اما اگر دولت محترم در سالهای گذشته چشم دیدن همین ها را هم پیدا می کرد شاید وضع اندکی بهتر از حال بود.

دیدگاه کاربران

مسعود۱۴۹۶۷۲۲۰۰:۰۸:۱۵ ۱۳۹۹/۴/۵
روحانی بالاخره واقعیت را : مدیران من مقصر نیستند تقصیر تحریم و کروناست!!؟
ناشناس۱۴۹۶۸۹۲۰۷:۲۴:۱۶ ۱۳۹۹/۴/۵
از ریاست قوه قضاییه درخواست داریم قانون از کجا آورده ای را بدون خط قرمز برای همه مشمولین چه در بخش دولتی و چه بخش خصوصی و چه افراد به اصطلاح آزاد و عادی اجرایی بفرمایند اجرای این قانون مادر تمام مبارزات با فساد است
ناشناس۱۴۹۷۱۱۳۱۰:۴۸:۴۳ ۱۳۹۹/۴/۵
ما قدرت خوداتکایی داشته و همه ظرفیت‌های بقا در اختیار ماست
ناشناس۱۴۹۷۱۱۶۱۰:۵۰:۰۸ ۱۳۹۹/۴/۵
وقتی ملت ایران صبر کرده و سختی‌ها را تحمل کند، دشمنان‌ را نا امید می کند. صبر پیشه دارید.
ناشناس۱۴۹۷۱۲۴۱۰:۵۴:۵۰ ۱۳۹۹/۴/۵
ملت سختی‌ها را تحمل می‌کنند؛ چرا که هیچ فضیلتی جز با سختی بدست نمی‌آید.
ناشناس۱۴۹۷۳۱۵۱۳:۴۱:۱۶ ۱۳۹۹/۴/۵
فتنه گران می‌خواهند ملت و آرمان‌ها و دستاوردهای انقلاب را پای خود قربانی کنند.
ناشناس۱۴۹۶۹۰۶۰۷:۵۱:۴۰ ۱۳۹۹/۴/۵
همه مقامات باید واقعیات را بگویند.
ناشناس۱۴۹۶۹۰۷۰۷:۵۲:۲۱ ۱۳۹۹/۴/۵
واقعیت این است که فشار تحریم ها خیلی زیاد است.
ناشناس۱۴۹۷۱۲۱۱۰:۵۳:۱۳ ۱۳۹۹/۴/۵
تحریم‌ها نتوانسته اند خللی در حرکت ما ایجاد کنند.
ناشناس۱۴۹۷۵۱۷۱۶:۲۸:۴۲ ۱۳۹۹/۴/۵
برجامو پله کردند ؛ ملتو ذله کردند
ناشناس۱۴۹۷۲۵۳۱۲:۵۷:۵۳ ۱۳۹۹/۴/۵
اردیبهشت ۹۲ زمانی که روحانی رییس جمهور نشده بود به احمدی نژاد گفت آیا چاپ پول هم تقصیر تحریم هست که دلار بالا رفته؟
ناشناس۱۴۹۷۳۹۱۱۵:۰۸:۰۷ ۱۳۹۹/۴/۵
مشکل مشاوران هستند که در هر دولت دولت راهکار میدهند که سرکوب اقتصادی کنند که نسخه ای اصلی ان از صندوق بین المللی پول است که اجرا کردن وگرنه این طور نمی شد
ناشناس۱۴۹۷۲۶۹۱۳:۰۵:۳۱ ۱۳۹۹/۴/۵
سالهای آخر احمدی نژاد چیز دیگری می گفتید
ناشناس۱۴۹۷۴۹۴۱۶:۱۱:۰۷ ۱۳۹۹/۴/۵
به قول خود روحانی فقط 20 درصد مشکلات کشور بدلیل تحریمهاست و 80 درصد مشکلات ناشی از سوء مدیریت دولت هاست.
ناشناس۱۴۹۶۹۰۸۰۷:۵۳:۲۰ ۱۳۹۹/۴/۵
روحانی که سهله، حتی سوپر من هم با این همه مشکلات کاری از دستش بر نمی آید.
ناشناس۱۴۹۷۰۳۱۰۹:۵۵:۲۴ ۱۳۹۹/۴/۵
این تفکر مختص اصلاح طلبی است که تا زمانی که همه چیز خوب پیش برود دلیلش ما هستیم و اگر بد پیش رفت ما نیستیم کی بود کی بود!
ناشناس۱۴۹۷۴۸۲۱۶:۰۴:۱۷ ۱۳۹۹/۴/۵
نتیجه تفکر اصلاح طلبی دلار 20000 تومانی و سکه 8/5 میلیونی و تورم 500 درصدی است اصلاح طلبان باید از سیاست کناره گیری نمایند.
ناشناس۱۴۹۷۰۴۰۱۰:۰۷:۰۵ ۱۳۹۹/۴/۵
روحانیِ سوپرمن خالق فجایع امروزه
ناشناس۱۴۹۷۱۱۹۱۰:۵۲:۲۳ ۱۳۹۹/۴/۵
امروز به برکت خون شهیدان قدرتمند هستیم.
سلیمی۱۴۹۷۲۲۶۱۲:۴۲:۰۴ ۱۳۹۹/۴/۵
درسته. به احتمال زیاد، نویسنده قدرت را در توان نظامی می بیند. بله توان نظامی یک مولفه مهم است اما مهمترین مولفه توان اقتصادی و مدیریتی است که متاسفانه از آن بی بهره ایم. دلواپسان فکر می کنند با درافتادن با دیگران می توانند مشکلات را حل کنند. در واقعیت امکان ناپذیر است. در همین کرونا نیاز به 100 میلیارد دلار است تا مردم را ایمن نگه داریم و یک ماه تعطیلی کامل. خوب دولت روحانی از کجا بیاورد وقتی خودمان و دیگران تحریممان کرده اند!
ناشناس۱۴۹۷۳۹۹۱۵:۱۶:۰۶ ۱۳۹۹/۴/۵
اول اینکه مشکلات داخلی را به خارجی ها گره نزنید دوم هم این کل اقتصاد ایران 450 میلیارد دلار می ارزد که رفتی برای خودت 100 میلیارد دلار نوشتی سوم هم این درگیری را این ها ایجاد کردن و چون ما حق داریم از خودمان دفاع کنیم هر کاری مشروع است
ناشناس۱۴۹۷۴۲۲۱۵:۳۴:۰۶ ۱۳۹۹/۴/۵
دولت روحانی با حذف سهمیه بندی بنزین 100 میلیارد دلار طی 5 سال به کشور ضربه وارد کرد و 18 میلیارد دلار 4200 و 62 تن ذخائر بانک مرکزی را حراج کرد و 4/8 میلیارد دلار 4200 تومانی ناپدید شد که این پول ها می توانست بسیاری از مشکلات کشور را حل نماید.
کورش ی الهی!۱۴۹۷۹۶۶۰۱:۳۹:۵۰ ۱۳۹۹/۴/۶
روحانی و دولت اصلاحاتی اش مشکل درست نکنند نمیخواد سوپرمن بشن.
ناشناس۱۴۹۶۹۱۰۰۷:۵۳:۵۸ ۱۳۹۹/۴/۵
واقعیت این است که باید با دنیا تعامل و گفتگو کرد.
ناشناس۱۴۹۶۹۹۷۰۹:۱۷:۳۴ ۱۳۹۹/۴/۵
ما تعامل می کنیم با دنیا ولی نه با کد خدای شما
ناشناس۱۴۹۷۱۲۲۱۰:۵۳:۵۱ ۱۳۹۹/۴/۵
امروز در تمامی عرصه‌ها صاحب قدرت هستیم و این دشمن ماست که امروز هر چه هزینه می‌کند جز به زوال قدرت نمی‌رسد.
ناشناس۱۴۹۷۱۳۸۱۱:۰۷:۱۸ ۱۳۹۹/۴/۵
فعلا ان کشورهایی که با دنیای شما تعامل دارند و وضعشان از ما هم بدتر است به بهشت برسند بعد به ما برسید
ناشناس۱۴۹۷۵۱۱۱۶:۲۵:۴۸ ۱۳۹۹/۴/۵
واقعیت این است که برجام و تعامل با کدخدا باعث بدبختی و فلاکت بیشتر ملت شد.
ناشناس۱۴۹۶۹۱۱۰۷:۵۴:۵۳ ۱۳۹۹/۴/۵
واقعیت این است که دشمنان ما امروز از درون پوسیده اند. همه مشکلات از درون کشور است.
ناشناس۱۴۹۶۹۹۱۰۹:۱۵:۰۹ ۱۳۹۹/۴/۵
تورم ما ۱۵۰ درصده اونا از درون پوسیده اند ؟ :-)
ناشناس۱۴۹۶۹۳۲۰۸:۱۰:۳۸ ۱۳۹۹/۴/۵
ما قدرت خوداتکایی داشته و همه ظرفیت‌های بقا در اختیار ماست. وجود مجلس انقلابی و رییس جمهور انقلابی همراه با دستگاه قضایی فساد ستیز، نسخه پیروزی بر مشکلات است.
ناشناس۱۴۹۷۸۰۱۲۱:۲۱:۳۸ ۱۳۹۹/۴/۵
مگر نه اینکه جلوی ضرر را هر وقت بگیری نفعه؟؟؟ چرا دولت استعفا نمیده؟؟؟
ناشناس۱۴۹۸۹۲۰۱۰:۳۸:۴۰ ۱۳۹۹/۴/۷
که بشه مثل عراق ؟
ناشناس۱۴۹۶۷۲۸۰۰:۱۱:۲۷ ۱۳۹۹/۴/۵
خدا از من بگذرد که به تو رای دادم
ناشناس۱۴۹۶۹۳۹۰۸:۲۱:۴۵ ۱۳۹۹/۴/۵
۷ سال روحانی ، برای ما ۷۰ سال گذشت
ناشناس۱۴۹۷۱۲۶۱۰:۵۵:۴۹ ۱۳۹۹/۴/۵
سال 99، سال فتح مبین جبهه اسلام علیه جبهه کفر است.
ناشناس۱۴۹۸۰۴۱۰۸:۳۲:۰۳ ۱۳۹۹/۴/۶
یکی از مشگلات بزرگ ما همین ماورائی فکر کردن است فکر می کنیم ما مامور نجات دنیا از فقر و بی عدالتی هستیم در صورتیکه اتفاقا بزر گترین مشگل داخلیمان همین دو مسئله است که بعد از چهل سال نه تنها حل نشده بلکه بسیار فراگیر تر هم شده
ناشناس۱۴۹۷۲۱۹۱۲:۳۳:۲۲ ۱۳۹۹/۴/۵
کس دیگه بود ترامپ تحریم نمیکرد دلار بالا نمیرفت ؟ فکر کنید حرف بزنید !
ناشناس۱۴۹۷۴۲۸۱۵:۳۷:۰۰ ۱۳۹۹/۴/۵
روحانی باید پاسخگو باشد که چطور ترامپ بی هیچ هزینه ای از برجام خارج شد و تحریم ها را تشدید کرد ؟!
ناشناس۱۴۹۷۴۷۵۱۵:۵۸:۵۸ ۱۳۹۹/۴/۵
عراقچی: نتیجه برجام تحریم بیشتر بود.
مردمی که زیر بار فشار تورم قد راست نمی کنند۱۴۹۷۶۱۱۱۷:۴۵:۲۴ ۱۳۹۹/۴/۵
این هم شد جواب امیدوارم بیدار شوی روحانی با آدم هایی مثل شماست که هر غطلی می خواد می کنه
ناشناس۱۴۹۷۲۵۶۱۲:۵۹:۱۳ ۱۳۹۹/۴/۵
خدا بین من و شما به عدالتش رفتار کنه تواین ۷ سال خیلی سختی کشیدیم
ناشناس۱۴۹۸۳۶۲۱۶:۰۵:۳۰ ۱۳۹۹/۴/۶
خوش به حالتون ما پونزده ساله که داریم زجر میکشیم
عمران۱۴۹۶۷۳۱۰۰:۱۲:۱۷ ۱۳۹۹/۴/۵
« برای ادامه حیات مطلوب در این نظام باید خود را «قدرتمند» کرد. البته این قدرتمند شدن با مقاومت از سوی اقویای فعلی جهان روبرو خواهد شد اما در صورت پایداری و داشتن برنامه برای این مقاومت دیر یا زود «واقعیت» این قدرت جدید نیز خود را بر آنها تحمیل خواهد کرد.» دقیقا مثل کره شمالی که با مقاومت خودش را به جهان تحمیل کرد. پیش به سوی الگوی کره شمالی.
علی۱۴۹۶۹۹۴۰۹:۱۵:۵۷ ۱۳۹۹/۴/۵
الگو بدتر و منزوی تر از کره شمالی با مردمی به شدت فقیر وجود نداشت ؟؟؟ زندگی با سیستم مورچه ای کمونیستی برای کشور که منابع نفتی و گازی داره ؟
ناشناس۱۴۹۷۰۱۰۰۹:۳۱:۲۲ ۱۳۹۹/۴/۵
یک کشوری که دارد نظم جدید در دنیا ایجاد می کند را با یک کشور کوچک و درونی مقایسه می کنی؟ هنوز هم نفهمیدی چه اتفاقی دارد می افتد
ناشناس۱۴۹۷۱۲۸۱۰:۵۷:۰۴ ۱۳۹۹/۴/۵
هرچه حجم توطئه‌های دشمن بیشتر می‌شود، تاثیرات آن کمتر می‌شود.
ناشناس۱۴۹۶۷۳۴۰۰:۱۳:۲۵ ۱۳۹۹/۴/۵
اگر اوضاع شب است چرا برای همه نیست و در همین اوضاع بساط چپاول ثروت ملت براه است
ناشناس۱۴۹۶۹۱۳۰۷:۵۷:۰۵ ۱۳۹۹/۴/۵
ایران راهی را آغاز کرده است که به آن ادامه خواهد داد و به هیچ‌وجه هیچ کس حق ندارد از موفقیت‌های حاصله و حق ملت ایران دست شسته و عقب‌نشینی کند.
امير۱۴۹۷۱۳۵۱۱:۰۵:۱۱ ۱۳۹۹/۴/۵
معلوم است شما از اين كاخ نشینان هستی
ناشناس۱۴۹۶۹۱۹۰۷:۵۹:۵۵ ۱۳۹۹/۴/۵
رابطه الان بین ما و چین از ترکمنچای هم بدتر است.
ناشناس۱۴۹۶۹۲۱۰۸:۰۰:۵۲ ۱۳۹۹/۴/۵
مشخص است که دارایی های چه طیف هایی چندین برابر شده است!
کور پیش بین در خشت خام و کج و کوله۱۴۹۶۹۴۰۰۸:۲۲:۰۵ ۱۳۹۹/۴/۵
تنها راه اصلاح ساختار اقتصاد کشور انقلاب اقتصادی در گام دوم انقلاب با اجرای قانون از کجا آورده ای ب ای تمامی ثروت های حاصل از فساد و باد آورده از تلاطمات اقتصادی می باشد
ناشناس۱۴۹۷۲۵۹۱۳:۰۰:۲۳ ۱۳۹۹/۴/۵
تنها هنر اصولگراها پخش کردن پول بین مردم مثل زمان احمدی نژاد که با چاپ پول فقط باعث تورم بیشتر میشه
ناشناس۱۴۹۷۴۳۴۱۵:۳۹:۲۲ ۱۳۹۹/۴/۵
تورم 500 درصدی 3 سال گذشته به چه دلیل است ؟!
ناشناس۱۴۹۷۸۴۷۲۲:۲۸:۴۹ ۱۳۹۹/۴/۵
ادامه همون یارانه ها و فشار تحریم ها
ناشناس۱۴۹۸۱۴۲۱۰:۵۶:۱۱ ۱۳۹۹/۴/۶
دولت روحانی در کمتر از 3 سال 1/5 برابر کل طول تاریخ اقتصاد ایران به رقم نقدینگی اضافه کرده است.
ناشناس۱۴۹۶۷۴۳۰۰:۱۶:۵۸ ۱۳۹۹/۴/۵
واقعیت گرانی بنزین و بی اعتمادی به مردم در اعلام ان، واقعیت دروغ گویی به مردم در زمان انتخابات و انکار وعده ها، واقعیت دروغ گویی به مردم در حل شدن مشکل آب خوردن با برجام، واقعیت محرم ندانستن مردم در انتشار فیش حقوقی دولتی ها و مدیران ارشد و روحانی، واقعیت .... اینها را هم بگویید روحانی
ناشناس۱۴۹۶۷۴۵۰۰:۱۷:۴۹ ۱۳۹۹/۴/۵
بهترین زمان و شرایط برای اجرای قانون از کجا آورده ای به این ثروت کلان و افسانه ای و گنج قارونی و کهکشانی برای ثروت های حرام و نامشروع فرا رسیده است این قانوت بدون خط قرمز باید برای همه مشمولین چه در بخش دولتی و چه خصوصی و چه افراد به اصطلاح آزاد و عادی اجرایی شود
ناشناس۱۴۹۷۲۰۱۱۲:۲۳:۳۰ ۱۳۹۹/۴/۵
خسته نشدی روزی صد بار اینو مینویسی !
ناشناس۱۴۹۷۳۶۶۱۴:۴۵:۱۹ ۱۳۹۹/۴/۵
انشالله وقتی اجرایی شد خستگیمون رفع میشه شما از مفسدین اقتصادی هستید که وحشت کردید
اصفهانی۱۴۹۶۷۵۴۰۰:۲۳:۱۳ ۱۳۹۹/۴/۵
اقای اباذری ازاینکه دولت روحانی نتوانست انتظارات مردم وشعارهای داده شده را براورده کند شکی نیست وازاینکه روحانی رئیس جمهور وکابینه وی از ضعیف ترین کابینه ورئیس جمهور ایران شناخته شده شکی نیست حال بفرمایید شما چند باردرباره دستگاه قوه قضائیه قلم نقد روی کاغذ اوردید؟ ایا درمورد دستگاه قضائیه وقضات این دستگاه نقدی واردنبود ونیست؟ ایا درمورد شورای نگهبان وخبرگان رهبری وصداوسیما و.... نقدی وارد نیست؟ جناب اباذری اگر منصف باشید وبرای محض رضای خدا نقد کنید نقد برتمام ارکان نظام وارد هست ولی متاسفانه شما نقد را صرفا متوجه دولت وروحانی میدانید وقطعا این گام واین نقد نقد خداپسندانه نیست صرفا برای تخریب این دولت هست بهرحال من به نقد شما نقد دارم
ناشناس۱۴۹۷۰۱۳۰۹:۳۴:۵۴ ۱۳۹۹/۴/۵
چفدر تو باهوشی مهمترین بخش هر کشور قوه اجرایی است نه موارد حاشیه ای که ذکر کردی
ناشناس۱۴۹۷۴۷۹۱۶:۰۰:۵۹ ۱۳۹۹/۴/۵
عمده مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت دولته و به سایر بخش ها مربوط نیست.
ناشناس۱۴۹۶۷۶۰۰۰:۲۷:۰۹ ۱۳۹۹/۴/۵
با توجه به شکاف و فاصله طبقاتی و ایجاد جامعه 4 درصدی و 96 درصدی کشور فورا نیاز به تعدیل اقتصادی با ملی کردن ثروت های حرام و باد اورده دارد و تنها راه حل برای برون رفت از معضل اجتماعی است که حاصل تخلفات سالیان دراز گروه های خاص می باشد
دیده بان بدون دوربین و بدون توپچی۱۴۹۶۷۶۵۰۰:۳۷:۳۲ ۱۳۹۹/۴/۵
چرا دولتی که نام تدبیر را با خود یدک میکشد در اوج بحران و معضل اجاره نشینان که تیرماه می باشد تازه به فکر راهکار و طرح افتاده و از چند ماه قبل که مرتب در اینمورد تذکر داده میشده و دیده بان شفافیت و عدالت هم چندین بار به دولت تذکرات لازم را در طی دو سال گذشته داده است توجهی نکردند تا کمتر شاهد فشار کمر شکن بر اقشار ضعیف جامعه باشیم
ناشناس۱۴۹۶۷۶۷۰۰:۳۹:۲۰ ۱۳۹۹/۴/۵
چی بگویم که درد مردم در همه دولتها تا اینجا همین بوده و بس. در آینده هم با دولت بعدی همین آش و همین کاسه خواهد بود.
به خدا ضد انقلاب نیستم۱۴۹۶۷۷۳۰۰:۴۷:۱۳ ۱۳۹۹/۴/۵
آری باید واقعیت ها رو به مردم گفت و البته حکومت هم بایدحرف مردم رو هم به طور واقعی بشنود و بفهمد و بپذیرد
امید۱۴۹۶۷۷۴۰۰:۵۰:۱۲ ۱۳۹۹/۴/۵
بسم الله الرحمن الرحیم روحانی از اول همین بود و ملت به روحانی با همین خصوصیاتی که گفتید رای دادند و الان تقاصش را می دهند . خود کرده را تدبیر نیست .
ناشناس۱۴۹۶۷۷۷۰۱:۰۳:۳۴ ۱۳۹۹/۴/۵
تصمیم گیرنده مملکت روحانی نیست
ناشناس۱۴۹۶۸۹۷۰۷:۳۵:۰۸ ۱۳۹۹/۴/۵
این حرف قبل از هر چیز توهین به طرفداران روحانی هست... یه عده چه وعده هایی که ندادن حالا میگن ما کاره ای نیستیم
ناشناس۱۴۹۶۹۲۲۰۸:۰۱:۱۸ ۱۳۹۹/۴/۵
آمریکا و اروپا بد! روسیه و چین خوب! تا موقعی که این کشور با این سرمشق ها جلو می رود، مردم رنگ آسایش را نخواهند دید.
ناشناس۱۴۹۷۲۷۹۱۳:۱۱:۳۳ ۱۳۹۹/۴/۵
این که از سر لج بازی از ظرفیت های همکاری با روسیه و چین استفاده نشود و چشم به امریکا و اروپا دوخته شود اشتباه است. کسی نگفته زیر سلطه شرق باید رفت ولی وقتی این دو کشور به قطع نامه ظالمانه امریکا و اروپا رای منفی می دهند در حالیکه کشورهای مانند هند و پاکستان خیر یعنی می توان بر اساس منافع مشترک همکاری بیشتری کرد. همکاری با زیر سلطه رفتن فرق دارد.
حسین۱۴۹۶۹۲۳۰۸:۰۲:۲۴ ۱۳۹۹/۴/۵
کرونا نشان داد که گزاره شما صحیح نیست.
ناشناس۱۴۹۶۹۲۴۰۸:۰۲:۳۱ ۱۳۹۹/۴/۵
وقتی رو موشک شعار می نویسند ، از دست کسی کاری بعمل نمی آید.
ناشناس۱۴۹۷۱۸۸۱۲:۰۹:۰۴ ۱۳۹۹/۴/۵
اگر ان موشک ها نباشد موقع حمله به کشور باید روی پوشک هایت شعار تسلیم بنویسی
ناشناس۱۴۹۶۹۴۵۰۸:۲۷:۵۷ ۱۳۹۹/۴/۵
چطور تصمیم میگیره یارانه مردم رو قطع کنه ؟ چطور تصمیم میگیره قیمت بنزین رو شبونه ۳ برابر کنه ؟
ناشناس۱۴۹۶۹۴۹۰۸:۳۳:۳۶ ۱۳۹۹/۴/۵
آره :-) دولت فقط مالک ارز است :-)
امید۱۴۹۶۹۶۷۰۸:۵۶:۱۰ ۱۳۹۹/۴/۵
بله همینه که شما میگی.. میگن طرف تو راه خورد زمین دیگه تا خونه شون رو سینه خیز رفت..!
ناشناس۱۴۹۷۰۳۷۱۰:۰۳:۲۸ ۱۳۹۹/۴/۵
ان زمان و برجام که دولت خواهان ان بود دولت همه کاره بود ولی الان شده هیچ کاره !!!!! وقتی ادبیات این دوستان را تکرار می کنی قشنگ بازیچه این ها می شوی و رو دست هم زیاد می خوری
ناشناس۱۴۹۷۳۰۲۱۳:۳۰:۳۲ ۱۳۹۹/۴/۵
پس دیگه اصلاح طلبهالطف کنن و نامزد انتخابات نشوند
ناشناس۱۴۹۷۵۰۰۱۶:۱۵:۰۸ ۱۳۹۹/۴/۵
آفرین عمو! خودتون رو کشتید واسه هیچی!!! بزن و برقص و بکوب! لشکر پرتکرار راه انداختن و هی تا ۱۴۰۰ رفتن واسه هیچی؟!!!! نه خوش استعداد همه اون کسایی که بعد هفت سال چپاولاشون رو کردن الان شدن هیچ کاره، موش نخوردت یه وقت!!!
ناشناس۱۴۹۶۷۸۵۰۱:۱۳:۳۳ ۱۳۹۹/۴/۵
دغدغه‌های روحانی از جنس مردم نبوده و نیست ______ سواره از ده‌ها میلیون پیاده و بیکار و گرفتار و مستاجر و ورشکسته و مغبون و محروم بی خبر است
ناشناس۱۴۹۶۹۱۶۰۷:۵۷:۳۸ ۱۳۹۹/۴/۵
پای تحریم های فلج کننده را محمود جوون با تشبیه کردن قطع نامه های شورای امنیت به ورق پاره به ایران باز کرد.
راه۱۴۹۷۰۵۰۱۰:۱۵:۱۹ ۱۳۹۹/۴/۵
هنوز فتنه‌های ۸۸ فراموش نشده هنوز التماس‌های شبانه روزی خائن‌ها به یانکی‌ها برای تحریم ایران فراموش نشده خالق تحریم‌ها روحانی و دوستانشون هستن حقایق رو نباید هر جور دلت میخواد ببینی
ناشناس۱۴۹۷۴۴۵۱۵:۴۳:۲۷ ۱۳۹۹/۴/۵
قطعنامه 1929 که بسترساز تحریم های بانکی و نفتی و مشکلات اقتصادی برای کشور شد نتیجه فتنه اصلاح طلبان در سال 88 بود پس لطفا"نعل وارونه نزنید.
ناشناس۱۴۹۶۹۲۷۰۸:۰۵:۳۶ ۱۳۹۹/۴/۵
بشارت بر ملتی است که سختی را تحمل کرده تا به عزت برسد. ممکن است التهابات ارزی ما را لحظاتی دچار نگرانی کند اما جامعه ما سرشار از ثروت است.
ناشناس۱۴۹۶۹۴۶۰۸:۲۸:۱۱ ۱۳۹۹/۴/۵
مثلا روحانی در مورد زیر چه کار می تواند بکند: برخی شرکت‌ها دفترچه بیمه مردم را با رقم‌های ۱۰ تا ۲۰میلیون تومان از آن‌ها کرایه می‌کنند و با آن‌ها دارو‌های خاص می‌خرند. مثلا با این روش، خرید یک دارو ام اس ۵ میلیون سود دارد و با توجه به ۲۰ برگه هر دفترچه، ۱۰۰میلیون سود (رانت) برای سوءاستفاده کنندگان از هر دفترچه وجود دارد. کلا بیشتر مردم دست به کارهای خلافی چون گرانفروشی، تقلب و.... می زنند که دیگر از دست هیچکس کاری بر نمی آید.
ناشناس۱۴۹۷۰۵۳۱۰:۱۸:۴۷ ۱۳۹۹/۴/۵
روحانی همان خشت اولیست که مردم بنا نهادند _
کم کار۱۴۹۷۳۱۶۱۳:۴۲:۳۱ ۱۳۹۹/۴/۵
تا وقتی که نظارت نباشد از آسمان طلا هم ببارد باز کم می آید و دچار خود تحریمی هستیم.
معلم۱۴۹۶۷۹۸۰۱:۲۷:۴۷ ۱۳۹۹/۴/۵
ببینیم مجلس و دولت اصول گرا در شرایط تحریم چه خواهد کرد.
صادق۱۴۹۶۹۱۴۰۷:۵۷:۰۹ ۱۳۹۹/۴/۵
دولت اصول گرا !!!!!!!!!
ناشناس۱۴۹۶۹۱۸۰۷:۵۹:۲۰ ۱۳۹۹/۴/۵
آدم بر اساس توانمندیهایش یا صلح می کند، یا جنگ. حالت نه جنگ و نه صلح است که وضع کشور را به اینجا کشانده است.
ناشناس۱۴۹۷۴۵۱۱۵:۴۷:۴۱ ۱۳۹۹/۴/۵
اگر کشور بدست افراد متخصص و متعهد اداره می شد این همه نابسامانی و مشکلات اقتصادی نداشتیم بی تدبیری و سوء مدیریت مسئولان وضع کشور را به اینجا رسانده است.
ناشناس۱۴۹۶۷۹۹۰۱:۲۸:۱۸ ۱۳۹۹/۴/۵
ادامه فشارهاي اقتصادي بر مردم وزندگي اشرافي مسوولين وخانواده هايشان مانند اتشي در زير خاكستر است ومنتظر جرقه اي كوچك
ناشناس۱۴۹۶۸۱۰۰۱:۴۳:۴۶ ۱۳۹۹/۴/۵
لازم نیست روحانی بگوید من که به او رای داده ام میگویم منتخبین ملت اگر باب میل اصولگرایان نباشند، اصولگرایان آنقدر کارشکنی میکنند که منتخبان مردم زمین گیر شده و ازشان کاری ساخته نیست. منتخبین ملت اگر باب میل اصولگرایان باشند، اصولگرایان آنقدر ثروت ملت را حیف میل میکنند که مردم زمین گیر شده و ازشان کاری ساخته نیست. مانند 700 میلیارد دلار حاصل از صادرات نفتی در دوره احمدی نژاد. جالب این است که به پرونده های تخلفات آنها نیز رسیدگی نمی شود و اگر بشود بسیار آسان به آنها گرفته میشود.
ناشناس۱۴۹۷۰۴۵۱۰:۱۰:۵۱ ۱۳۹۹/۴/۵
احسنت،این واقعیت ایرانه
ناشناس۱۴۹۷۴۵۸۱۵:۴۹:۳۷ ۱۳۹۹/۴/۵
یک ضرب المثل معروفه میگه عروس بلد نیست برقصه میگه زمین کجه ! خخ
ناشناس۱۴۹۸۱۱۱۱۰:۲۱:۵۱ ۱۳۹۹/۴/۶
شما که رقص بلدید بگویید با 700 میلیارد دلار درآمد نفتی در دوره احمدی نژاد چه کردید؟ شما که رقص میدانی بگویید با پرونده های اقتصادی و اخلاقی تشکیل شده برای خودی ها چگونه رسیدگی کردید؟
ناشناس۱۴۹۷۴۸۸۱۶:۰۸:۵۱ ۱۳۹۹/۴/۵
نه بابا، شما برو تا ۱۴۰۰ تکرارت رو بکن؛ طرف و داشته یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار داده به یه بچه، اونم اومده با قیمت آزاد فروخته الان حرف از چی میزنی تو!!!! مجلس لیست امیدیتون که دربست در اختیارتان بود! فیلم انتخاباتی ساختگیتون بر علیه رئیسی که یادت نرفته!! هفت تپه و هزارتا جای دیگه رو فرستاد رو هوا کجا بودید!!! برو تکرارت رو بکن.
ناشناس۱۴۹۶۸۱۶۰۲:۱۲:۱۹ ۱۳۹۹/۴/۵
آقاي روحاني ، لطفاً همه واقعيت ها را بگوييد !! -------------- اما اي برادر گفتن همه " واقعيت " ها از طرف يك سياستمدار ، " صداقت است ' و زياد با " سياست " جور در نمي آيد " !!! ... بي خود و بي جهت نيست كه مي گويند : سياست نه كه حالا در كشور ما ، در همه ممالك !! ... بله ؟!!
ناشناس۱۴۹۶۸۳۶۰۳:۱۰:۴۱ ۱۳۹۹/۴/۵
مشکلات فعلی جامعه بسیار پیچیده تر از ناکارآمدی‌های یک دولت است و مشکلات بسیار فراتر از توانایی های یک دولت هستند. فرض بگیریم آقای رئیسی انتخاب می شدند، مدیر ستاد ایشان آقای نیکزاد بود که تا انتها دوره آقای احمدی نژاد در دولت ایشان بود، آیا شما فکر می کنید که آقای نیکزاد روش حل مشکلات اساسی کشور را می‌دانست و در دو سال آخر که وضع اقتصادی خراب بود به آقای احمدی‌نژاد نمی‌گفت؟ تا وقتی تصمیمات سخت از جانب کل حکومت گرفته نشود، هر بهبودی تنها مسکنی زودگذر است. به نظرم کسانی که تمام مشکلات فعلی را تقصیر دولت روحانی میاندازند همانقدر اشتباه می کنند که تمام مشکلات 8 سال پیش را هم تقصیر دولت احمدی‌نژاد می‌دانستند.
ناشناس۱۴۹۶۸۷۳۰۶:۳۸:۲۲ ۱۳۹۹/۴/۵
خداوندا ما را از وجود مسولین بسیار دانا و کاربلدی که ظرف این هفت سال آنچنان بلایی سر این مملکت و ملت نجیب آوردند که تا ده ها سال قابل جبران نیست رها بفرما از جمله گروه محترم رنج که عبارتند از ( ر روحانی ، ن نوبخت و ج جهانگیری ) الهی آمین
ناشناس۱۴۹۶۸۸۰۰۶:۴۷:۰۰ ۱۳۹۹/۴/۵
کره شمالی چند سال است که قدرت هسته ای دارد؟ موشک های دور برد دارد؟ یکی از بزرگترین ارتش های جهان را دارد. مردمش به شدت مقاومت کرده اند چی بدست اورده؟ ایا خودش را به عنوان قدرت به کشورهای دیگر تحمیل کرده؟
ناشناس۱۴۹۷۱۸۷۱۲:۰۸:۰۱ ۱۳۹۹/۴/۵
کی گفته کره شمالی مقاومت کرده!؟ کره شماره فقط به غرب نه گفته ولی دستش تو دست بلوک شرقه . ولی شعار انقلاب ما نه شرقی نه غربی ست. ما " جمهوری اسلامی" خواستیم و پاش وایمیستیم ؛ هم پای جمهوری بودنش و هم پای اسلام نابش.
ناشناس۱۴۹۷۵۸۰۱۷:۰۵:۲۷ ۱۳۹۹/۴/۵
الان که از هول امریکا افتادیم تو دامن چین کمونیست که خودش نوکر امریکاست و با دقت تحریمهای امریکا برضد ما را اجرا می کند
ناشناس۱۴۹۷۴۶۲۱۵:۵۱:۲۶ ۱۳۹۹/۴/۵
کره شمالی تورم و رکود و بیکاری و آلودگی هوا ندارد و اوضاع شون از ما خیلی بهتر است.
شاهرخ۱۴۹۶۹۱۷۰۷:۵۷:۵۶ ۱۳۹۹/۴/۵
این یاداشتها بدرد مردم نمی خورد گو کوش شنوا//////چرا دلسوزان وارد عمل نمی شوند دوباره منتظر هستید ملت بریزند توی خیابانها
ناشناس۱۴۹۶۹۲۰۰۸:۰۰:۲۹ ۱۳۹۹/۴/۵
اگر ما پايبند به اصول باشيم، همواره با مستکبران که امروز سمبل آنها آمريکاست، درگير خواهيم بود.
ناشناس۱۴۹۶۹۲۵۰۸:۰۳:۵۷ ۱۳۹۹/۴/۵
ننیجه انتخاب مدیران فاسد میشود این شرایط، نمونه اش اون مستعفی که اقازادش،به جرم فساد در زندان هست.
ناشناس۱۴۹۶۹۴۸۰۸:۳۱:۰۶ ۱۳۹۹/۴/۵
روحانی در طی این ۷ سال ، مملکت و مردم را ۷۰ سال به عقب راند
ناشناس۱۴۹۶۹۵۵۰۸:۴۰:۱۶ ۱۳۹۹/۴/۵
برای منی که به روحانی رای دادم ، الان این سئوال پیش اومده که ؛ بود و نبود این آقا در حال حاضر چه فرقی میکنه ؟!
علی اکبر خاوری نژاد۱۴۹۶۹۷۰۰۹:۰۰:۰۳ ۱۳۹۹/۴/۵
جناب روحانی، واقعیات این هاست: ۱ افزایش حقوق ۲۲ برابری مدیران تان در حالی که کارگران از دریافت حداقل حقوق خود محرومند و برای دریافت معوقه چندین ماهه خود ناچارند به خیابان بیایند. ۲ عدم تحقق وعده هایی که به مردم داده اید و اتکا به توهم توطیه (برجام، کرونا،محدودیت اختیارات، امریکا، اروپا) ایا شما بدون پیش نگری و شناخت از وضعیت پا به عرصه گذاشته بودید و طرحی برای مدیریت بحران نداشته اید که حالا به این توجیهات متمسک میشوید. ۳ کابینه و وزیرانی فرتوت، اشرافی،طلبکار و پر ادعا و تفویض اختیار اتتان به دو یاسه نفر ۴ فاصله گرفتن از مردم و استفاده از مشاوران غیر کارشناس و عدم بهره گیری از نظرات کارشناسان خبره،دلسوز و مومن ۵ فاصله گرفتن از مبانی و موازینی که برای تحقق ان هزینه های هنگفتی متحمل شده ایم ، براستی این بود اهدافی که برای رسیدن به ان بهترین رشید ترین فرزندانمان را تقدیم کرده ایم. وجود فاصله طبقاتی با وضع قوانینی چون افزایش بیش از پنجاه درصدی حقوق شاغلین و عدم تسری ان جهت بازنشسگان تامین اجتماعی که با پرداخت بخشی از بدهی تان به صندوق مان به سهولت قابل اجراست. ۷ خود شیفتگی،غرور، طلب کاری از مردم و عدم پاسخگویی ۸ جابجایی پاسخگویی به مطالبه گری با ایراد سخنانی مانند باید این گونه شود و.... براستی مگر نه اینکه این باید ها باید توسط شما بعنوان شخص دوم مملکت میبایست محقق شود. ۹ منت گذاشتن به مردم بخاطر وظایفی که ذاتا بر دوش دارید. در خاتمه یاد اور میشوم شما و اعضا دولت نقش پر رنگی در عدم رصایت و اقبال مردم به اصول و مبانی انقلاب بر گرده دارید و جبران این خسارات به این سادگی ها جبران نخواهد شد.
ناشناس۱۴۹۷۰۰۲۰۹:۲۲:۵۵ ۱۳۹۹/۴/۵
همه مشکلات از خودمان است مگر ضعیف ترین اقشار جامعه تا حدی که از دستشان بر می آید در نظام اقتصادی اخلال ایجاد نمی‌کنند؟ همینطور بروید تا اقشار مرفه، مسئولین هم به همین ترتیب، البته همیشه استثنا هایی وجود دارد، و با تغيير دولت و مجلس و.... شرایط عوض نخواهد شد و این قصه سر دراز دارد
ناشناس۱۴۹۷۰۰۶۰۹:۲۶:۲۵ ۱۳۹۹/۴/۵
اگر عدالت اجرا شود وجلوی دزدی ها وغارت ها گرفته شود همه دنیا هم مارو تحریم کنند موفق وگرنه شکست خورده ایم اگر مملکت مشکل داره اختلاس های صد هزار میلیاردی از کجا انجام شده از بودجه کشورهای دیگر که نیست
عبدالمجید۱۴۹۷۰۵۴۱۰:۱۹:۱۶ ۱۳۹۹/۴/۵
ضمنا تشکر از انصاف شما در بیان واقعیت های زمان جنگ و امروز ، در آن زمان مسولین تقریبا همراه و کمی بهتر از وضع مردم بودند و شرایط را مردم درک می کردند و هشت سال قابل درک و تحمل بود.اما امروز شرایط اقتصادی گرچه مثل آن زمان و شاید سخت تر ولی مسولین و اقوام فامیل با مردم فاصله ای به اندازه راه شیری دارند این قابل تحمل نیست و زجرآور است وگرنه اگر صداقت و پاکدستی داشتند تمام این شرایط قابل تحمل بود
علی کریمی۱۴۹۷۰۵۷۱۰:۲۲:۱۳ ۱۳۹۹/۴/۵
آیا خود جنابعالی به عنوان یک نخبه، همه واقعیت ها را می گویید و می نویسید؟
محمد۱۴۹۷۱۲۰۱۰:۵۲:۳۷ ۱۳۹۹/۴/۵
سلام. آقای روحانی سالها در این نظام دارای سمت های حساس بودند که یکی از مهمترین اونها دبیر شورای امنیت ملی بود. ایشان در آن مقطع با سه کشور اروپایی مذاکره و تفاهم نامه هسته ای امضاء کردند و دیدند که اونا پایبند تعهداتشان نیستند. حتما ایشان مطلع هستند که در مقابل همکاری ایران در خصوص ثبات و امنیت افغانستان، آمریکا چه عهد شکنی با ایران کرد. چرا با تمام این اطلاعات باز هم به سوی تفاهم بی فایده با آمریکا و کشورهای بد عهده غربی رفتند، برای من جای تعجب است. به قولی عاقل از یک سوراخ چند بار گزیده نمی شود (حالا یا باید معنی عاقل را تغییر بدهیم یا معنی گزیده شدن را). اقای روحانی یادتان هست می گفتید دلواپسان اگر می لرزند بروند لباس گرمتر بپوشند؟!!!!!!!! یادتان می آید می گفتید اگر دلواپسان می خواهند هواپیمای قراضه سوار شن بروند و بشوند؟!!!!!!!!!!!! چقدر درست گفت اونی که گفت: تاریخ دوباره تکرار می شود. هر کسی هم که فکر کرده جلوی آمریکا کوتاه بیاد، شرایطش بهتر می شه بد نیست یه نگاه به عاقبت صدام، سودان، لیبی و ... بندازه.
علی کریمی۱۴۹۷۳۶۷۱۴:۴۹:۰۱ ۱۳۹۹/۴/۵
آقا محمد عزیز توافق هسته ایی با 1+5 تصمیم کل نظام بود و آقای روحانی مجری آن.
ناشناس۱۴۹۷۴۶۹۱۵:۵۴:۵۸ ۱۳۹۹/۴/۵
اصلاح طلبان زمان امضاء برجام آنرا دستاورد دیپلماسی دولت میدانستن و به یکدیگر لقب امیرکبیر میدادند اما حالا که برجام شکست خورده و تحریم ها تشدید شده آنرا به نظام نسبت می دهند که این جفای بزرگی است.
علی کریمی۱۴۹۸۸۲۶۰۹:۳۳:۲۱ ۱۳۹۹/۴/۷
چون دولت تصمیم نظام را به نحوه احسن انجام داده بود و خودش نیز معتقد بود توافق هسته ایی به نفع منافع ملی است این را یک دستاورد مهم برای دولت می دانست. افسوس که تندرو های داخلی و دولت ترامپ دست در دست همدیگر آنرا عقیم گذاشتند.
ناشناس۱۴۹۷۱۴۶۱۱:۱۸:۲۲ ۱۳۹۹/۴/۵
واقعیتی بهتر از این نداریم که یارانه هر ایرانی دو یورو هست . این نه به تحریم ارتباطی داره نه به کرونا . در حالیکه حقوق ماهانه یک کارگر در کشورهای اروپایی سه هزار یورو هست . و معمولا برای گدای کنار خیابون پنج یورو میدن.
ناشناس۱۴۹۷۱۵۰۱۱:۲۱:۱۲ ۱۳۹۹/۴/۵
همه واقعیت اینست که : شترسواری,دولا,دولا,نمیشه!!!
ناشناس۱۴۹۷۱۸۳۱۲:۰۵:۳۷ ۱۳۹۹/۴/۵
... من نه طرفدار اصلاحات هستم و نه طرفدار اصولگرایان فعلی؛ من یک انقلابی نسل سومی هستم که دارم میبینم دعوای بر سر قدرت داره انقلاب رو به نابودی میکشونه.
اعتمادی اصلاح طلب۱۴۹۷۱۹۱۱۲:۱۶:۴۱ ۱۳۹۹/۴/۵
یکی از اشکالات روحانی این بوده که از اول تا کنون واقعیت ها را کتمان می کند.
ناشناس۱۴۹۷۱۹۶۱۲:۱۹:۵۶ ۱۳۹۹/۴/۵
اقای 01 و43 دقیقه.اگه قدرت دست اصوگرایانه چرا زحمت کشیدی دو بار 92 وسال 96 به روحانی رای دادی .الکی حالا که منتخبتون فاتحه مملکتو واقتصاد خونده بهوونه اختیار نداشتن میگیری .
ناشناس۱۴۹۷۲۰۵۱۲:۲۷:۲۹ ۱۳۹۹/۴/۵
در شرایطی که فروش نفت صفر و مرزها برای کرونا بسته هست دلار هم وارد کشور نمیشه قیمت ها هر روز بالا میره .
ناشناس۱۴۹۷۲۴۲۱۲:۵۲:۱۳ ۱۳۹۹/۴/۵
عامل تحریم احمدی نژاد و شعار هسته ای حق مسلم ماست بود . موشک نویسی و ... ربطی به روحانی ندارد
ناشناس۱۴۹۷۴۷۴۱۵:۵۶:۴۵ ۱۳۹۹/۴/۵
هیلاری کلینتون: تحریم های نفتی و بانکی جمهوری اسلامی در حمایت از سبزها و اصلاح طلبان بود.
علي۱۴۹۷۲۴۵۱۲:۵۳:۰۵ ۱۳۹۹/۴/۵
از رئس جمهور انتظار نيست كه حتي بخشي از واقعيت را بگويد؛ بنظر مي رسد كه سايت الف خيلي محترمانه و پرده پوشانه برخورد مي كند. اما، سوالي مهم تر كه نه سايت الف و نه هيچكدام از اصولگرايان به آن نمي پردازند: چطور شد و چه انحرافي در مسير صورت گرفت كه انقلاب اسلامي ملت ايران با آنهمه خون ها و فداكاري ها و رهبري امام خميني و وعده هاي اسلامي و عدالتخواهانه سر از نقطه مشمئزكننده امروز درآورده است؟! كجاي كار اشكال داشت؟ مردم كه سنگ تمام گذاشتند! آقاي الف و بقيه مذهبيون و انقلابيون!
ناشناس۱۴۹۷۲۸۶۱۳:۱۷:۵۶ ۱۳۹۹/۴/۵
--- منظور روحاني كدام واقعيت ها ست كه بايد به مردم گفته شود ؟ ... البته آنچه كه مسلم است ، تلخ است ... واقعيت ها را عرض مي كنم !! ... واقعيت هاي تلخ !! ... از واقعيت هاي شيرين كه ااصلاً و ابداً اگر خبري باشد !!
ناشناس۱۴۹۷۳۴۴۱۴:۲۲:۰۱ ۱۳۹۹/۴/۵
یعنی بچه سه ساله من که با گریه کردن از من امتیاز میگیره از این آقایون خود دیپلمات پندار باهوش تره...چون اون فهمیده که اگه یه بار با گریه تونست امتیاز بگیره، دفعه بعد هم میتونه و ازین اهرم فشارش درست استفاده میکنه اما آقایون دیپلمات ما نفهمیدن که اگه در مقابل تحریمها امتیاز بدن، این اهرم فشار همواره در دست طرف مقابل کارآمد باقی خواهد ماند...
ناشناس۱۴۹۷۴۰۳۱۵:۱۸:۵۰ ۱۳۹۹/۴/۵
هروقت د ولت مردان و فرزندان شان مثل ما زندگی کرد ند و حقوق های نجومی شان و رانت های شان مانند بقیه مردم شد آن وقت کار درست می شود .
علی 671۱۴۹۷۵۹۹۱۷:۳۱:۱۸ ۱۳۹۹/۴/۵
آقای روحانی فقط دستور می دهد .کیست که عمل بکند .این فرمایشات برای گول زدن مردم و فریب است و هر گز کار از دستور درست نشده 0آن هم دستور روحانی .
ناشناس۱۴۹۷۹۴۲۰۰:۵۳:۳۶ ۱۳۹۹/۴/۶
این دولت چون به کد خدا اعتقاد دارد هر کار کند نتیجه ای نخواهد گرفت و مردم را بدبخت تر خواهد کرد.
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. مشفقانه ای کوتاه با رئیس جمهور منتخب

 2. تاکید رییسی بر رفع دغدغه خانواده ایثارگران

 3. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

 4. خوزستان و آسیاب پر آب مدعیان!

 5. حداقل و حداکثر حقوق دریافتی اعضای هیات علمی پس از همسان‌سازی اعلام شد

 6. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

 7. دولت جدید فرهنگ را از حاشیه به متن بیاورد

 8. پارک یا توالت عمومی سگ‌ها

 9. پشت پرده طرح ربایش مسیح علینژاد

 10. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

 11. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

 12. صحبت‌های تند رئیس جمهور آذربایجان به وزیر نیروی کشور خود درباره قطعی برق

 13. روزهای سخت پاسخگویی عاقلانه برای مدیران

 14. چرا صهیونیست‌ها نگران پیامدهای امنیتی بحران لبنان هستند؟!

 15. ماجرای پرواز اختصاصی نمایندگان به عتبات چیست؟/ لغو سفر به دنبال اطلاع از اختصاصی بودن

 16. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 17. دستگیری ۱۷ وکیل و ۱۳ کارمند متخلف قوه قضائیه در هفته گذشته

 18. در ماه‌های آینده دولت با تورمی رو به رو خواهد شد که هیچگاه درکشور تجربه نشده است!

 19. ماهیت حقیقی طالبانِ کنونی چیست؟

 20. تصمیم پسندیده مداح سرشناس/ می‌رویم خوزستان

 21. وعده مخبر: تولید ۵۰میلیون دُز واکسن برکت تا پایان شهریور/ آرمین: در گفتمان اصلاح‌طلبی باید بازنگری شود/ پیشنهاد باهنر به رئیسی درباره کابینه

 22. روحانی: مردم حق دارند بدانند که چه گردنه ها و تکانه هایی موجب بروز چه مشکلاتی برای کشور شده است

 23. از رنج های خوزستان بکاهیم ...

 24. برنامه گروهک الاحوازیه برای به خشونت کشیدن اعتراضات در خوزستان+ فیلم

 25. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. مشفقانه ای کوتاه با رئیس جمهور منتخب

 2. تاکید رییسی بر رفع دغدغه خانواده ایثارگران

 3. خوزستان و آسیاب پر آب مدعیان!

 4. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

 5. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

 6. روزهای سخت پاسخگویی عاقلانه برای مدیران

 7. ماجرای پرواز اختصاصی نمایندگان به عتبات چیست؟/ لغو سفر به دنبال اطلاع از اختصاصی بودن

 8. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 9. در ماه‌های آینده دولت با تورمی رو به رو خواهد شد که هیچگاه درکشور تجربه نشده است!

 10. وعده مخبر: تولید ۵۰میلیون دُز واکسن برکت تا پایان شهریور/ آرمین: در گفتمان اصلاح‌طلبی باید بازنگری شود/ پیشنهاد باهنر به رئیسی درباره کابینه

 11. روحانی: مردم حق دارند بدانند که چه گردنه ها و تکانه هایی موجب بروز چه مشکلاتی برای کشور شده است

 12. از رنج های خوزستان بکاهیم ...

 13. برنامه گروهک الاحوازیه برای به خشونت کشیدن اعتراضات در خوزستان+ فیلم

 14. پیش‌بینی ذوالنوری از ادامه مذاکرات برجام در دولت رئیسی/ توضیحات حدادعادل درباره ادعای دخالت در انتخاب شهردار تهران/ نظر مردم درباره وضعیت تحریم ها در دوره رئیسی

 15. واکنش رئیس دفتر رئیس جمهوری به ادعای خروج مسئولان دولتی از کشور

 16. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

 17. ... ما این را نمی خواهیم

 18. پیش‌بینی زیباکلام درباره آینده برجام/ توضیحات ربیعی درباره بی‌نتیجه ماندن مذاکرات وین/ روزنامه اصلاح‌طلب: ظریف وزارت خارجه را ویران کرد/ تحلیل عطریانفر درباره آینده سیاسی روحانی

 19. روحانی:مردم بخاطر مشکلات ناشی از خشکسالی و کم آبی هرچقدر ناراحت باشند، حق دارند/ این دولت در زمینه کشاورزی معیارهای خوبی برای عرضه به مردم دارد

 20. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 21. توکلی: آقای رئیسی! منتظر رئیس‌جمهور فعلی نباشید و به داد مردم خوزستان برسید

 22. نظر مصباحی‌مقدم درباره اولین مشکل دولت رئیسی/ واکنش آیت‌الله جنتی به مشکلات مردم خوزستان/ کارت زرد مجلس به آذری‌جهرمی/ وقتی روحانی به مردم حق می‌دهد ناراحت باشند

 23. حمایت اعضای کمیسیون بودجه مجلس از رتبه بندی معلمان، همسان سازی حقوق بازنشستگان و هماهنگی حقوق هیات علمی

 24. مردم خوزستان حقوق حقه خود را دنبال می‌کنند/ ماهیگیری از آب گل‌آلود تجمعات مردمی توسط دشمن

 25. یک مرکز پژوهشی با هزینه بسیار، کارآیی کم

آخرین عناوین