فروش طلا برای تامین اجاره خانه/ ۴٠ متر زیرزمین؛ ماهی ٢‌ میلیون تومان!

 3990404040 ۳۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک مستأجر می‌گوید: «همسرم مجبور شد طلاهایش را بفروشد تا بتوانیم پولش را روی وام ازدواج و مابقی پس‌اندازمان بگذاریم و خانه‌ای ٧٠ متری ١٥‌سال ساخت در محله جمالزاده اجاره کنیم. مالک این خانه ١٠٠‌میلیون تومان رهن و ماهی ٢,٥‌میلیون تومان اجاره می‌خواست. وقتی با مشاور املاکی صحبت کردم، گفت پارسال اجاره این خانه با همان ١٠٠‌میلیون تومان به ٩٠٠‌هزار تومان هم نمی‌رسید.»

فروش طلا برای تامین اجاره خانه/ ۴٠ متر زیرزمین؛ ماهی ٢‌ میلیون تومان!

روزنامه شهروند نوشت: «مردم این محله خیلی زور بزنند، آخر ماه ٣‌میلیون تومان درآمد داشته باشند؛ حالا از کجا بیاورند برای یک خانه ۴٠متری ١۴٠‌میلیون تومان رهن بدهند؟»

صدای زنگ تلفن مشاور املاکی حرف حمید را قطع می‌کند، گوشی را برمی‌دارد و ادامه می‌دهد: «یک خانه ٩٠ متری ٣٠‌ سال ساخت در همین محله راه‌آهن دارم، ١٢٠‌میلیون تومان رهن می‌دهد؛ چی گفتی خواهرم؟ خدا پدرت را بیامرزد؛ آن پارسال بود که می‌توانستی با ١٠٠‌میلیون تومان همین خانه را اجاره کنی.» به گفته حمید مستأجران محله راه‌آهن همیشه برای پرداخت اجاره با مشکل مواجه بودند اما در ماه‌های اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا اجاره بعضی‌ از آنها ۴ ماه عقب افتاده است؛ البته این شرایط فقط مختص راه‌آهن نیست و طی دو ‌سال گذشته به دلیل افزایش گرانی قشر متوسط جامعه هم از نظر سطح درآمدی به دهک‌های پایین نزدیک شده است؛ برخی از آنها مجبور هستند برای تأمین پول اجاره مسکن طلاهایشان را بفروشند یا از تفریحات خود بزنند تا سقفی گران برای زندگی ارزان‌شان به دست بیاورند.

شهروند برای بررسی میزان افزایش قیمت‌ها در بازار اجاره مسکن به چهار محله راه‌آهن، انقلاب، بهارستان و نواب تهران مراجعه کرده است؛ نتیجه اینکه قیمت اجاره‌ها بین ۴٠ تا ١٠٠‌درصد نسبت به‌ سال ٩٨ بیشتر شده است. بیشتر مشاور املاکی‌ها می‌گویند «تعیین دلبخواهی قیمت‌ها از طرف صاحبخانه‌ها» علت اصلی گرانی مسکن در ماه‌های اخیر است اما برخی دیگر معتقدند بنگاهی‌ها هم از این شرایط سود می‌برند؛ خصوصا آنها که صاحب چند دستگاه آپارتمان هستند و می‌خواهند پول بیشتری به دست بیاورند.

پول فروش خودرو برای اجاره خانه

«یک ماه پیش حدود ۴٠‌میلیون تومان پول جمع کرده بودیم تا یک پراید مدل ‌سال ٩٠ بخریم اصلا فکرش را هم نمی‌کردیم صاحبخانه ۴٠‌میلیون تومان روی رهن و ٨٠٠‌هزار تومان هم روی اجاره بگذارد. مجبور شدیم پولی را که برای خرید خودرو کنار گذاشته بودیم به صاحبخانه بدهیم؛ حالا باید بخش بیشتری از حقوق‌مان را برای اجاره صرف کنیم؛ خرید پراید هم پیشکش.»

ناهید این حرف‌ها را می‌زند؛ او در محله بهارستان زندگی می‌کند که براساس گزارش میدانی طی یک ماه گذشته شاهد افزایش حدود ۵۵‌درصدی قیمت اجاره خانه بوده است. ‌سال گذشته می‌شد با حدود ٨۵‌میلیون تومان رهن و اجاره ٨٠٠‌هزار تومانی یک خانه ٧٠ متری در محله‌های مناسب حوالی میدان بهارستان تهران اجاره کرد اما حالا آپارتمانی با همین مشخصات کمتر از ١٢٠‌میلیون تومان رهن و اجاره یک‌میلیون و ۶٠٠‌هزار تومان پیدا نمی‌شود.

سعید که در حوالی میدان بهارستان دفتر مشاور املاک دارد می‌گوید: «صاحبخانه‌ها هر چقدر دل‌شان می‌خواهد نرخ تعیین می‌کنند. همین چند روز پیش یک نفر آمد آپارتمان ۵٣ متری‌اش را ١٢٠‌میلیون تومان رهن کامل گذاشت.» یکی از مشتریان املاکی که این خانه را دیده است، ادامه حرف را می‌گیرد: «این خانه ۵‌‌سال ساخت است؛ برای رسیدن به آن باید چند بار در کوچه پس کوچه‌ها دور بزنید تا در ورودی را پیدا کنید. کوچه‌هایش هم آن‌قدر باریک است که دو نفر کنار هم نمی‌توانند راه بروند.» مشاور املاکی می‌گوید قیمت رهن این خانه در ‌سال گذشته حدود ٨٠‌میلیون تومان بود.

قهر صاحبخانه‌ها با بنگاه‌ها

«چند روز پیش یک نفر به بنگاه آمده بود، می‌خواست خانه ١۵‌سال ساختش را متری ٢٠‌میلیون تومان اجاره بدهد. این در حالی است که قیمت هر متر خانه‌اش ١۴‌میلیون تومان بیشتر نبود. به او گفتم این قیمتی که تو گذاشته‌ای، برای خانه نوساز است؛ نه خانه تو. ناراحت شد، فایلش را پاره کرد و گفت می‌رود در سایت دیوار آگهی می‌دهد.»

ساسان که در محله نواب صفوی مشاور املاکی دارد این حرف‌ها را می‌زند و ادامه می‌دهد: «الان قیمت خانه نوساز ٧٠متری در محله رودکی ٢۴٠‌میلیون تومان رهن کامل داده شده. این در حالی است که ‌سال گذشته می‌شد همین خانه را با ١۶٠‌میلیون تومان رهن کرد. خود من پارسال خانه ٨٠ متری‌ام را با قیمت ۵٠‌میلیون تومان رهن و یک‌میلیون و ٨۵٠‌هزار تومان اجاره کرده بودم اما صاحبخانه امسال گفت باید ١٠‌میلیون تومان روی پول پیش بگذارم و ماهی ٣‌میلیون تومان هم اجاره بدهم. من و همسرم چند‌ سال است که می‌خواهیم خانه بخریم اما هر ‌سال گران‌تر می‌شود و مجبوریم پول‌مان را برای اجاره بدهیم.»

۴٠ متر زیرزمین؛ ماهی ٢‌میلیون تومان

افزایش بیش از ۵٠‌درصدی قیمت اجاره‌ خانه در ماه‌های اخیر باعث شده برخی از شهروندان مجبور شوند دارایی‌های خود را بفروشند تا بتوانند هزینه‌های مسکن را تأمین کنند. داود که یکی از آنهاست، می‌گوید: «همسرم مجبور شد طلاهایش را بفروشد تا بتوانیم پولش را روی وام ازدواج و مابقی پس‌اندازمان بگذاریم و خانه‌ای ٧٠ متری ١۵‌سال ساخت در محله جمالزاده اجاره کنیم. مالک این خانه ١٠٠‌میلیون تومان رهن و ماهی ٢,۵‌میلیون تومان اجاره می‌خواست. وقتی با مشاور املاکی صحبت کردم، گفت پارسال اجاره این خانه با همان ١٠٠‌میلیون تومان به ٩٠٠‌هزار تومان هم نمی‌رسید.»

علی یکی از مشاوران املاک محله انقلاب درباره افزایش قیمت اجاره می‌گوید: «همین چند روز پیش یک نفر آمده بود، زیرزمین ۴٠ متری‌اش را ۴٠‌میلیون تومان پیش با ماهیانه ٢‌میلیون تومان اجاره بدهد. همین خانه پارسال ٣۵‌میلیون تومان با ماهیانه ١,۵‌میلیون تومان اجاره رفته بود. کلی با مالک کلنجار رفتم و آخر سر گفت اگر نمی‌خواهم فایلش را ثبت کنم، مهم نیست؛ چون می‌رود در سایت دیوار آگهی می‌دهد.» علی ادامه می‌دهد: «صاحبخانه‌ها به حرف ما گوش نمی‌دهند و هر جور دل‌شان می‌خواهد قیمت می‌گذارند؛ مثلا یک نفر برای خانه ٧٠متری ١۵‌سال ساخت، ٢۴٠‌میلیون تومان رهن در نظر گرفته بود. قیمت رهن این خانه در ‌سال گذشته ١٣٠‌میلیون تومان بیشتر نبود.»

خریداران اجاره‌نشین شدند

«من نمی‌دانم چرا مسئولان هیچ کاری نمی‌کنند؟ اگر با چند نفر از همین صاحبخانه‌ها یا مشاور املاکی‌های متخلف برخورد شود، قیمت‌ها می‌افتد.» حمید که در محله راه‌آهن مشاور املاکی دارد، این حرف را می‌زند و ادامه می‌دهد: «صاحبخانه‌ها هر قیمتی دل‌شان می‌خواهد، می‌گویند. مستأجران پول ندارند بتوانند اجاره‌های میلیونی بدهند اما چاره‌ای ندارند؛ مجبورند یا به محله‌های پایین‌تر بروند یا اگر طلایی چیزی دارند بفروشند و پول اجاره را تأمین کنند.»

دولت اخیرا اعلام کرده است که بسته‌ای حمایتی شامل پرداخت ودیعه اجاره‌بها برای خانوارهای کم‌درآمد ساکن در واحدهای مسکونی کوچک در نظر گرفته است و همزمان «طرح اقدام ملی مسکن» و «اخذ مالیات از خانه‌های خالی» را پیش خواهد برد تا قیمت‌ها در بازار مسکن متعادل شود؛ با این حال هنوز مشخص نیست ودیعه پرداختی قرار است چقدر باشد و دقیقا چه تعداد از افراد جامعه را پوشش بدهد؟ همین وقفه در ورود به بازار مسکن باعث شده قیمت‌ها روز به روز افزایش و درآمد شهروندان کاهش بیشتری پیدا کند. به غیر از صاحبخانه‌ها اما برخی فعالان بازار مسکن معتقدند بنگاهی‌ها هم از افزایش قیمت‌ها سود می‌برند.

حمید، مشاور املاکی، می‌گوید: «برخی از مشاور املاکی‌ها به دلیل داشتن چند دستگاه آپارتمان قیمت‌ها را بالا برده‌اند تا خودشان سود بیشتری ببرند.» البته شهاب که چند متر دورتر از آنجا بنگاه دارد، حرف دیگری می‌زند: «مشاور املاکی‌ها دخالتی در ماجرای گرانی ندارند این صاحبخانه‌ها هستند که قیمت‌ها را بالا برده‌اند. وقتی با این افراد بحث می‌کنیم، می‌گویند به خاطر گرانی‌ها تحت فشارند. الان یک خانه ۵٠ متری ١٨‌سال ساخت در همین محله راه‌آهن ١٠٠‌میلیون تومان رهن کامل شده است. این قیمت برای خانه نوساز است اما صاحبخانه‌ها به این چیزها توجه نمی‌کنند.»

افزایش قیمت‌ها باعث شده بخشی از شهروندان که تا‌ سال گذشته توانایی خرید مسکن داشتند، حالا اجاره‌نشین شوند. گروهی از این افراد حتی خانه‌شان را فروختند تا با گذاشتن وام مسکن روی پول‌شان بتوانند یک خانه ٧٠ متری به قیمت تقریبی ٧٠٠‌میلیون تومان در تهران بخرند اما حالا همان خانه بیش از یک‌میلیارد تومان قیمت خورده است؛ حرف‌های پایانی شهاب خلاصه بحرانی است که این روزها مستأجران با آن دست به گریبانند: «پارسال همین موقع با ٩٠‌میلیون تومان می‌شد در محله راه‌آهن یک خانه ۴۵ متری خرید، الان با این پول حتی نمی‌توان همان خانه را رهن کرد؛ بقیه محله‌ها هم همین‌طور شده است.»

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۹۵۷۴۰۱۱:۰۰:۳۸ ۱۳۹۹/۴/۴
یعنی برابر با صد دلار کجای دنیا با این قیمت اجاره میدن.
عجب۱۴۹۶۴۵۶۱۸:۱۷:۰۱ ۱۳۹۹/۴/۴
شما بگید ما که به ریال درآمد مونه باید خرجمون به دلار باشه؟؟؟؟تقاص چیو باید پس بدیم؟؟؟
ناشناس۱۴۹۵۷۶۷۱۱:۱۶:۴۷ ۱۳۹۹/۴/۴
همچی میگه دومیلیون تومن انگاری خیلی پوله به دلار تبدیلش کن ببین چقدر میشه و تو بازار چقدر با این مقدار پول میتوانی خرید کنی
ناشناس۱۴۹۵۷۷۵۱۱:۲۴:۵۰ ۱۳۹۹/۴/۴
كشور و مردم به حال خود رها شده اند.
ناشناس۱۴۹۶۹۰۴۰۷:۴۷:۳۴ ۱۳۹۹/۴/۵
این که فرمودید خیلی حالت خوشبینانه آن بود.
ناشناس۱۴۹۵۷۸۸۱۱:۳۷:۰۲ ۱۳۹۹/۴/۴
من یه مستاجرم و هر روز عباس آخوندی وزیر سابق مسکن رو که داغ خونه دارشدن رو به دل من وهمه مستاجرها گذاشت نفرین میکنم . خدا جوابش رو بده . خدا ازش نگذره
ناشناس۱۴۹۵۸۳۰۱۱:۵۶:۱۵ ۱۳۹۹/۴/۴
تیتر خبر شما یک قیمت غیر واقعی است و این می تواند عامل افزایش در شهرستانهای دیگر باشد .
علی۱۴۹۵۹۷۰۱۳:۰۵:۴۰ ۱۳۹۹/۴/۴
که چی ؟ یعنی خود مردم نمیدونن اینارو؟ هر روز دارن با پوست وگوشت لمس میکنن اینهمه گرانی و بیخیالی مسئولین بی خاصیت دولتی رو، قصه افزایش اجاره خانه مال امسال و پارسال نیست که، من از آذر 96 دارم هر سال جا به جا میشم و فقط تو خبرگزاری ها قصه پر غصه خودمو میخونم هی هر سال این موقع جو میدن که بله باید کاری کرد بله باید به فکر بود ، کو چیکار کردن ؟ پولدارها پولدارتر فقرا فقیرتر دیگه نه میشه میوه خرید نه میشه آجیل خرید فقط باید جوری زندگی کنی که نمیری مریض نشی خدای نکرده خرج دوا دکتر زن و بچه گردنت نیافته
ناشناس۱۴۹۵۹۸۷۱۳:۱۰:۴۷ ۱۳۹۹/۴/۴
صاحبخانه ها یه کم انصاف داشته باشن بد نیست !!! یه کم به همنوع خودتون رحم کنید انقدرپول پرست نباشید
ناشناس۱۴۹۶۶۴۲۲۲:۲۳:۰۱ ۱۳۹۹/۴/۴
کسی که درآمدش از این راه هست باید چیکار کنه؟ همه چی افزایش داشته مرغ و تخم مرغ لبنیات همشون روزانه میرن بالا الان فقط مشکل مسکنه؟
م.ر۱۴۹۶۰۳۰۱۳:۲۵:۴۳ ۱۳۹۹/۴/۴
بروند اجاره را ازخانم باران کوثری بگیرند تا۱۴۰۰با روحانی
ناشناس۱۴۹۶۰۴۸۱۳:۴۶:۰۰ ۱۳۹۹/۴/۴
واقعا اين مملكت دولت و مجلس ميخواد چكار كنه. خود بخود داره ميگرده و فقط .. چون بود و نبودشون..
ناشناس۱۴۹۶۰۵۳۱۳:۴۸:۰۵ ۱۳۹۹/۴/۴
این گرانی ادامه همان روندی بود که توسط کرباسچی و حزب کارندانان سی ویک سال پیش آغاز شد آن موقع عقلا این روزها را پیش بینی میکردند و روزهای بدتر را هم که خواهد آمد. متاسفانه گوش شنوائی وجود نداشت و نخواهدداشت
ناشناس۱۴۹۶۰۹۴۱۴:۱۵:۲۷ ۱۳۹۹/۴/۴
عوضش سهام عدالت 23برابر شده
ناشناس۱۴۹۶۶۲۱۲۱:۵۵:۱۹ ۱۳۹۹/۴/۴
چیزی که نمیشه فروخت فقط یک عدد
ناشناس۱۴۹۶۱۴۴۱۴:۳۴:۲۷ ۱۳۹۹/۴/۴
شما که خیلی خوشحالید
ناشناس۱۴۹۶۱۶۶۱۴:۴۵:۵۰ ۱۳۹۹/۴/۴
نتیجه کاهش سود بانکی
ناشناس۱۴۹۶۱۷۵۱۴:۵۱:۱۱ ۱۳۹۹/۴/۴
اتفاقا اجاره از تورم جا مانده ...سال دیگه کسی ملکشو به ریال اجاره نمیده ...
اصفهانی۱۴۹۶۱۷۸۱۴:۵۲:۱۷ ۱۳۹۹/۴/۴
چرا شما فقط زورتان با مالکان میرسد؟ من موافق این حد افزایش اجاره مسکن نیستم ولی بروید دلیلش را پیدا کنید وقتی دولت خدمات دولتی خودش را بیش از30درصد افزایش داده وقتی دولت دلار12تومنی را20میفروشد وقتی دولت خودش برا صنوف مثل لاستیک خودرو و.. 30درصد افزایش قیمت درنظر میگیرد وقتی دولت به تولید کنندگان لوازم یدکی خودرو هیچ برخوردی نمیکند وقتی دولت بی حد واندازه قیمت بنزین را300درصد افزایش میدهد ایانمیدانست این افزایش قیمتهای کمرشکن برگرده ملت مینشیند؟ الان من بعنوان مالک اپارتمان وقتی تمام خدمات دولتی وخصوصی بیش از30درصد افزایش قیمت داشته من چقدر تا چه اندازه اجاره کم بگیرم؟ ایا دولت بمن وام به بهره پائین پرداخت میکند؟ چه بسته حمایتی برای موجران درنظرگرفته است؟ فقط با کلید دعا ومن بمیرم وتوبمیری نمیتوان آلام مستاجران ومردم را کاهش داد
ناشناس۱۴۹۶۲۷۲۱۵:۳۳:۳۶ ۱۳۹۹/۴/۴
ظاهرا فقط هم تقصیر روحانیه. بقیه یک سر سوزن مسئولیت و خطا ندارن!
مهران۱۴۹۶۶۲۷۲۲:۰۳:۲۷ ۱۳۹۹/۴/۴
الان مثلا اومدی توجیه کنی ؟ راست میگی فقط روحانی و دولتش و وزیر مسکن و اقتصاد و .. مقصر نیستن مثلا امام جمعه و امام جماعت مسجد و مسئول بسیج مجلات و در نهایت اصلی ترین مقصر مخالفان روحانی هستند که تدابیر لازم جهت کاهش قیمت مسکن رو انجام ندادن و گرنه روحانی و دولتش از نظر تدبیر حرف ندارن
ناشناس۱۴۹۶۷۲۵۰۰:۰۹:۳۹ ۱۳۹۹/۴/۵
کابینه اقای روحانی منظورتونه نه عمه من که این کابینه داغونو سرکار نیوورده پس بگو عامو الی برکت..
ناشناس۱۴۹۶۲۹۳۱۵:۴۵:۰۶ ۱۳۹۹/۴/۴
بابا یکی گوش این دولت را بگیرد بندازد کنار . مردیم از مشکلات .
ناشناس۱۴۹۶۳۵۷۱۶:۳۲:۵۴ ۱۳۹۹/۴/۴
خوب الان مقصر این اوضاع کیه حتما مردم که زیاده خواه شده اند
ناشناس۱۴۹۶۴۰۰۱۷:۰۹:۰۰ ۱۳۹۹/۴/۴
پول کشور به علت تحریم ها بی ارزش شده کرایه ها گران نشده دلار رو بیارید پایین همه چیز ارزان میشه
ناشناس۱۴۹۶۴۴۰۱۸:۰۰:۱۱ ۱۳۹۹/۴/۴
فقط در حال بی خیالی هستند مملکت رها شده
زهرا۱۴۹۶۴۴۹۱۸:۱۴:۰۸ ۱۳۹۹/۴/۴
به نظر من واقعا تقصیر سایت .. ،چون اجازه میده افراد خودشون به دلخواه قیمت گذاری کنن.مگر تخصص دارن؟پس بنگاه املاکیا چکارن؟واقعا بی در وپیکره سایتش،قانون بگزاره که سال ساخت یه خونه چقدره،و کدوم محله هستش نرخ مشخص کنن،البته این کاره دولته که با سال ساخت ساختمان و محله نرخ گذاری کنه به بنگاه املاک بده.اونوقت همه رو.مجبور کنه فقط به بنگاها مراجعه کنن.چه مالک چه مستاجر.حداقل این آشوب کم میشه
ناشناس۱۴۹۶۶۲۲۲۱:۵۶:۴۶ ۱۳۹۹/۴/۴
همه جای دنیا سایت هست چرا اونجاها گرون نمیشه ؟ چه ربطی به سایت داره همه سایت ها ببندن مسکن ارزان میشه نه !
ناشناس۱۴۹۶۶۶۳۲۲:۵۱:۳۲ ۱۳۹۹/۴/۴
درسته در این سایت .. هرکی هرقیمتی دلش خواست میگذاره وهمینطوری الکی قیمتها بالاترمیره
ناشناس۱۴۹۶۷۰۴۲۳:۵۰:۲۸ ۱۳۹۹/۴/۴
اتفاقا من توسط همین سایتها خونه مناسب پیدا کردم
ناشناس۱۴۹۶۵۲۷۲۰:۱۰:۵۴ ۱۳۹۹/۴/۴
واقعا واقعا ٱف براین همه بدبختی ٱف براین همه مصیبت که همه مردم از نفس افتاد رو به خاک سیاه نشاندن کارگر بدبخت برو هی کارکن با افزایش 26 درصدی بعد 3 ماه گذشته از سال ببین میتونی فقط فقط خرج اجاره بدی به امید دیدار در قبر
ناشناس۱۴۹۶۷۷۲۰۰:۴۴:۰۲ ۱۳۹۹/۴/۵
به قول یه بابایی مردم بجای سه وعده دو وعده غذا بخورند. اصلا..
ناشناس۱۴۹۶۸۴۲۰۳:۲۲:۴۴ ۱۳۹۹/۴/۵
عامل ۷۰ درصد گرانی مسکن مشاورین املاک هستند و اینگونه با دادن شعار نقش منفی خودشان را پنهان میکند. عجیب هم نیست. وقتی دستمزد شما درصدی از مبلغ معامله باشد ترجیح شما به بالارفتن این مبلغ است
ناشناس۱۴۹۷۱۱۰۱۰:۴۶:۳۸ ۱۳۹۹/۴/۵
علی برکت ..
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های دیروز

 1. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 2. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 3. روحانی: دولت تدبیر و امید درمورد عملکرد خود با شجاعت پاسخگو خواهد بود / امیدواری به ایجاد ثبات پایدار در بازار گوشت و مرغ

 4. روایت حاجی‌دلیگانی از ممانعت رئیس جمهور برای اختصاص بنزین به کد ملی افراد / روحانی ‌گفت طبقه متوسط به بالا از دولت ناراضی می‌شوند

 5. ماجرای لیست ۱۱ نفری که همتی به رئیسی داد/ آقای همتی شما چرا میترسید؟

 6. روایت سیزدهم| انتشار نام ابربدهکاران بانکی با دستخط همتی/ چرخش رای دهندگان روحانی به سمت رییسی/ از انصراف خبری نیست

 7. دور ششم مذاکرات وین و موانع پیش روی احیای برجام

 8. واکنش ستاد رئیسی به بیانیه دولت/ گرانی بنزین در دولت تصویب و در جلسه سران قوا صرفا درباره آن اطلاع‌رسانی شد

 9. عراقچی: تا هر زمان که لازم باشد به رایزنی‌های وین ادامه می‌دهیم

 10. اعاده حیثیت روزنامه اصلاح‌طلب از قالیباف/ توضیحات حدادعادل درباره حضور دختر سردار سلیمانی در لیست اصولگرایان/ چرا میرسلیم از هیئت نظارت بر انتخابات شوراها استعفا داد؟

 11. عباس آخوندی : نگران ایرانم

پربحث‌های هفته

 1. حقوق‌های نجومی کماکان پابرجاست/ تصویری از فیش حقوقی ۸۵ میلیون تومانی تاجگردون در پست جدید

 2. نامزدهایی به دنبال خواستگار !

 3. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 4. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

 5. مناظره به شیوه کابوی های آمریکایی !

 6. چیزی از مناظره ها دستگیر مردم شد؟!

 7. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 8. پیش بینی عجیب عرفات پیش از مرگ درباره فلسطین

 9. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

 10. کوتاه درباره ماجرای شش‌کلاس سواد!...

 11. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 12. سردار شما چندکلاس سواد داشتی ...

 13. چرا آمریکا «اسد» را دوست ندارد

 14. مهریه بالاتر از ۱۴ سکه، بدون گواهی استطاعت مالی را ممنوع کنید

 15. فراخوان زاکانی از مردم درباره دولت روحانی

 16. سوال بی‌رودربایستی با مردم؛ آیا امسال رأی می‌دهید؟

 17. آقای رییسی بگذر !

 18. افشاگری وزیر اسبق کشاورزی درباره مدرک تحصیلی مهرعلیزاده / ماجرای حکم‌های آقای کاندیدا برای خودش!

 19. روایت سیزدهم| آب پاکی واعظی روی دست همتی!/ رییسی: تصمیم بنزینی را قبل از جلسه سران قوا گرفته بودند/ توهین فرزند مرعشی به زاکانی

 20. حضور سید ابراهیم رئیسی در جمع مردم ورامین

 21. آیا مناظره های تلویزیونی را باید جدی گرفت؟!

 22. همتی: من هم ۲۰ دقیقه وقت اضافه می‌خواهم

 23. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

 24. برای دختر حاج قاسم نه!

 25. قضاوت آشنا درباره مستند زاکانی

ابر آروان

آخرین عناوین