دوستی خاله خرسه بانک مرکزی با فعالان اقتصادی و کسب و کارها

گروه اقتصادی الف،   3990401108 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
دوستی خاله خرسه بانک مرکزی با فعالان اقتصادی و کسب و کارها

در سال‌های اخیر، سامانه استعلام پیامکی چک‌های صیاد، مرجع اعتبارسنجی افراد به لحاظ خوش‌حسابی، اعتبار و باعث افزایش اعتبار چک در مراودات مالی شده‌است علی رغم این موضوع، بر اساس مشاهدات صورت گرفته، بانک مرکزی برخلاف نص صریح قانون و مصوبه ستاد ملی کرونا و به بهانه حمایت از کسب و کارها، برگشتی چک را در سامانه چکهای برگشتی انعکاس نمی‌دهد که این اقدام علاوه بر ضربه جدی به اعتماد مردم و تضییع حقوق ایشان، مشکلات فراوانی برای فعالان اقتصادی به وجود آورده است.

با شروع شیوع ویروس کرونا در کشور، ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا طی مصوبه‌ای به تاریخ 26 اسفندماه 98،  محرومیت‌های افرادی که دارای چک برگشتی (که در ماده 5 مکرر قانون صدور چک تصریح شده است) در بازه اسفند98 تا اردیبهشت99 هستند را به مدت 3ماه از تاریخ برگشت، تعلیق کرد. این موضوع پس از گذشت 20 روز از تصویب مصوبه ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا با عدم نمایش این چک‌ها در سامانه استعلام پیامکی، عملیاتی شد.

 طبق متن این مصوبه، افرادی که شامل این شرایط هستند، می‌توانند با وجود سابقه چک برگشتی، از بعضی از تسهیلات بانک‌ها، همچنان استفاده کنند. اما بانک مرکزی در کمال تعجب تمام محدودیت‌ها از جمله نمایش سواثر چک را برداشت. این اقدام بانک مرکزی، در وهله اول، خلاف مصوبه ستاد کرونا بوده و این ستاد صرفا بر تعلیق بعضی محدودیت‌ها تاکید داشته، در ثانی تعلیق کل محدودیت‌ها نیز به طور کلی عقلانی نبوده و به نوعی تضییع حقوق مردم است.

عدم اعلام چک برگشتی در سامانه استعلام، هدیه بانک مرکزی به شیادان

نکته منفی و عجیب این قضیه، عدم احتساب برگشتی این چک‌ها در سابقه اعتبارسنجی سامانه استعلام پیامکی است. با این کار بسیاری از افراد جامعه، بعد از استعلام از این سامانه و اعتماد به اینکه سامانه سابقه فرد صادر کننده چک را به صورت کامل نشان میدهد، به صورت اشتباه به اشخاص دارای چک برگشتی در این چند ماه اعتماد کردند، غافل از اینکه آن شخص چک برگشتی داشته‌است. مشخص است که اگر هم بانک مرکزی اصرار به این کار داشته است، بهتر بود به طور موقت، به طور کلی تا عادی شدن اوضاع سامانه استعلام را متوقف می‌کرد تا به اعتماد مردم خدشه‌ای وارد نشود.

این موضوع قابل درک است که دولت و بانک مرکزی اجازه همراهی بیشتر در بعضی مواردی که به مردم ضرر نرساند را دارند، اما این اجازه را ندارد که اطلاعات غلط یا ناقص تحویل ذینفعان دهد. این اشتباه بزرگ باعث سواستفاده صاحبان حساب جهت صدور چک‌های بی‌محل با تعداد بالا گردید، و متاسفانه ذینفعان به استناد وضعیت سفید استعلام شده از سامانه، نسبت به دریافت چک اقدام نموده و در موعد تسویه چک، متوجه عدم موجودی چک شده‌اند. 

مردم، قربانی تصمیم اشتباه بانک مرکزی

چرا باید مردم خسارت این استعلامات غلط را بدهند؟ خیلی بهتر بود که حداقل بانک مرکزی و دولت به مردم هشدار می‌دادند که چک‌های برگشتی در بازه اسفند98 تا اردیبهشت 99 در سامانه استعلام گنجانده نشده‌است یا اینکه به نحوی دیگر مردم متوجه داشتن برگشتی چک صاحب حساب در ایام کرونا می‌شدند، تا بتوانند با اطلاعات جامع تصمیم بگیرند.

مدت زیادی از اجرای قانون جدید صدور چک نگذشته است و مردم بعد از اصلاح این قانون (که متاسفانه هنوز هم به طور کامل اجرائی نشده است)، اعتماد خوبی به مبادلات تجاری و اقتصادی با چک پیدا کرده اند. این اعتماد ثمره صحت و صداقت استعلامات و هم‌چنین محدودیت‌های اعمال شده برای صادر کنندگان چک بی‌محل است، چرا که هزینه برگشت خوردن چک برای صادرکننده آن را به شدت افزایش داده و دیگر مانند قبل، صادر کننده چک بی‌محل نمی‌تواند از زیر بار مجازات‌های آن، به سلامت بیرون آید.

کاهش معاملات و تولید، میوه بی‌اعتمادی مردم به چک

حال اگر این اعتماد عمومی، به سبب تصمیم بانک مرکزی در حوزه استعلامات دچار خدشه شود، معلوم نیست که دیگر بتوان این اعتماد را از جامعه به دست آورد. ثمره این بی‌اعتمادی، بی‌اعتبار شدن مجدد چک است و طبیعتا وقتی چک به عنوان یک ابزار مالی از چرخه مبادلات اقتصادی و تجاری حذف شود، به طور قطع باعث کاهش چشمگیر معاملات و در نتیجه، کاهش تولیدات و افت چرخه اقتصادی کشور خواهد شد.

لازم است بانک مرکزی به عنوان مسئول این امر، سریعا به این موضوع ورود کرده و در کمترین زمان، سامانه استعلامات پیامکی را اصلاح کند، و هم‌چنین از طریق رسانه، اطلاع رسانی راجع به این موضوع داشته باشد تا مردم آگاه شوند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۹۸۱۵۴۱۱:۱۱:۲۶ ۱۳۹۹/۴/۶
همه این کارها از فشار تحریم ها است. کسر بودجه 50 درصدی شوخی نیست.
ناشناس۱۴۹۸۲۳۱۱۲:۲۵:۱۵ ۱۳۹۹/۴/۶
داداچ اینکه دولت قانون رو به نفع شیادان وتو کنه و بدتر از اون صداش هم در نیاره چه ربطی به تحریم ها داره ای خدااا قانون تو کشور ما اجرا نمیشه یا اگه میشه قسمتی از اون ,انهم توسط کسانی که قسم قانون اساسی خوردن تمام بدبختی های کشور ما از عدم شفافیت است که حاصل مدیریت نفوذ و مدیریت فاسد است نمی دونیم چقدر باید مالیات بگیرم چقدر مالیات میدن کیا مالیات میدن امار گمرگ نا معلوم ارز جهانشاهی نا معلوم ,گیرندگان مجهول امار مسکن لا موجود و .... کلا مدیریت اجرایی کشور شده یار دوازهم تحریم یار دوازدهم استکبار یار دوازدهم ترامپ
ناشناس۱۴۹۸۲۷۳۱۳:۳۰:۳۶ ۱۳۹۹/۴/۶
عمده مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت دولته و به تحریم ها مربوط نیست.
ناشناس۱۴۹۸۵۳۶۲۱:۳۳:۲۶ ۱۳۹۹/۴/۶
دادگاه ولی اله سیف و فرشاد حیدری معاون نظارتی او و عراقچی معاوت ارزیش کی برگزار میشود
ناشناس۱۴۹۸۱۵۷۱۱:۱۸:۲۳ ۱۳۹۹/۴/۶
اي كاش " دوستي خاله خرسه " فقط وفقط مختص بانك مركزي بود و لاغير ، اي كاش اين دوستي فقط شامل فعالان اقتصادي و كسب كارها مي شد ، از نظر بنده بانك فلاني هم دوستي اش خاله خرسه است ، بانك بهماني هم هم همين طور ، بانك x هم هكذا ... بانك y هم هم چنين ... بانك اين يكي هم حتماً ... بانك آن يكي هم مسلماً ...كه دوستي اش از نوع دوستي خاله خرسه است !! اووووووه خدا عالمه چه قدر از من نوعي " سود " و كارمزد ودير كرد گرفتند !! پشتم در زير همين وام ها خميده شد ... اي كاش خميده مي شد ، كمرم خرد و خمير شد !! ... به اسم اين كه گرهي از كارم بگشايند ، كارگشاي مشكلاتم باشند ... فرجي در كارم حاصل شود ... وامي دادند كه انگار با پنبه سرم را ... خوب يادمه ! چند سال پيش كه مبالغي پول به دستم رسيده بود و به پيشنهاد عيال و موافقت خودم بنا شد در بانك حسابي باز كنيم و مانده بوديم چه حسابي افتتاح كنيم ... از حساب كوتاه مدت و بلند مدت ... كارمند بانك آنقدر در محاسنات و ثواب حساب قرض الحسنه به مدت يك ساعت گفت كه دهانش كلي كف كرد !!! ... اما اي كاش همان بانك خودش يك وام قرض الحسنه به من نوعي داده بود !! ... باور بفرماييد تقاضا ي وامم اگر يك امضا از مجموع ده ،بيست امضا كم داشت ديگه وام بي وام ... حتي كمبود يك تشديد در يك واژه ...بلكه يك نقطه !! ... چند سال پيش وقتي باجناق برادرم --- عباس آقا باجناق وسطي --- وامي براي داشتن يك سر پناه گرفته بود ، پسر بزرگه كه محصل دبيرستان بود بعد از حساب و كتاب به مزاح و شوخي گفته بود : --- پدر جان ! خدا انشاء الله عمر طولاني --- نه حالا كه عمر خضر ، حداقل عمر نوح --- بهت بده تا از پس پرداخت اين وام برآيي و پرداخت آن به ورّاث نرسه !!! حالا منظور آن است كه دوستي خاله خرسه فقط و فقط منحصر به بانك مركزي و مشاغل و كسب و كارها نيست !!! ... بانك هاي ديگر هم ....از خدا مي خواهم كه شما مخاطبان علاوه بر تن سالم ، دل خوش ، عمر با عزت و دولت ، نه گذارتان به مطب اطبا و پزشكان بيفته و نه گذارتان به بانك جهت اخذ وام ... حتي از پياده رو جلو بانك هم مسيرتان دور باد !! آمين يا رب العالمين !!
ناشناس۱۴۹۸۱۶۱۱۱:۱۹:۱۹ ۱۳۹۹/۴/۶
با تشکر فراوان از توان بالای مدیریت در کشور !
ناشناس۱۴۹۸۱۶۵۱۱:۲۵:۱۴ ۱۳۹۹/۴/۶
چک مدت ها است که جایگاه خود را از دست داده است. اعتماد از میان رفته است. فقط نقد.
ناشناس۱۴۹۸۱۹۲۱۱:۵۶:۱۴ ۱۳۹۹/۴/۶
بانک مرکزی در پی رکود اقتصاد است ، چک برگشتی نداشته باش ، ضامن کارمند که گیر نمیاد داشته باش ، در هر جامعه ای دزد و کلاه بردار هست ، چرا مثل کشور های اروپایی بانک مرکزی رفتار نمیکنه ، چون میخواهند اقتصاد را قفل تر کنند .
ناشناس۱۴۹۸۱۹۴۱۱:۵۶:۳۴ ۱۳۹۹/۴/۶
وقتی بازار بسته بوده طرف چک داده به خاطر بازار شب عید که خودش وصل شده به بازار قبل ماه مبارک همه تعطیل بوده پول یا باید چاپ می‌کرده یا باید مثل بعضی افراد دزدی میکرده
ناشناس۱۴۹۸۲۱۳۱۲:۰۹:۵۴ ۱۳۹۹/۴/۶
من خودم کارمند بانکم، بانک مرکزی کارت به کارت و انتقال وجه از طریق عابر بانک را به بهانه برگشتن همه چیز به شرایط عادی به مبلغ سه میلیون برگرداند و مردم را برای یک انتقال ساده که هر دو طرف هم مشخصند به داخل بانک کشوند اما از اون طرف پرداخت و دریافت وجه نقد را که میتونه عامل پولشویی بشه به 45میلیون افزایش داد در حالی که مبلغ انتقال وجه سالهاست همون سه میلیون مونده این تصمیمات عاقلانه!!!!! را نمیدونم که تو بانک مرکزی کی میگیره.؟
ناشناس۱۴۹۸۳۱۹۱۴:۳۶:۰۶ ۱۳۹۹/۴/۶
حکایت ملانصرالدین و الاغ و پسرش که از هر روستای می گذشتند عده ای بهانه می گرفتند چرا خودت سواری و پسرت پیاده و ....مردم در هر صورت ایراد می گیرند .
ناشناس۱۴۹۸۳۲۲۱۴:۳۹:۴۷ ۱۳۹۹/۴/۶
داشتن چک برگشتی دلیلی بر شیادی بودن نیست آنان که در دادگاه طبری اعتبار میلیاردی در بانک ها داشتن متاسفم برای نویسنده که شیاد با کاسبان جز و زحمت کش قاطی کرد
ناشناس۱۴۹۸۴۰۳۱۷:۱۷:۵۰ ۱۳۹۹/۴/۶
چرا شما که اینقدر دانا هستید قبل از این دولت مشکلات رو حل نکردید؟؟؟!!!
ناشناس۱۴۹۸۵۴۹۲۱:۵۴:۴۸ ۱۳۹۹/۴/۶
دولت باید چاپ بی رویه پول رو متوقف کنه و بجاش هزینه هاش رو کم کنه. تورم بیش از همه به مردم فقیر و طبقه متوسط ضربه میزنه و به سود پولدارهاست.
ناشناس۱۴۹۸۶۷۲۰۲:۳۹:۱۵ ۱۳۹۹/۴/۷
من ندیدم که مسئولین یه تصمیمی را اجرا کنند که اکثریت مردم بگن ایول عالیه..... اگر شما دیدین بگید

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 3. کتک زدن یک جوان در متروی تهران به خاطر خواندن نماز

 4. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 5. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 6. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 7. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 8. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 9. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 10. صحنه آهسته انفجار بیروت

 11. عادی سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی رسما کلید خورد / «توافق ننگین» امارات و اسرائیل برای عادی سازی

 12. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 15. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 16. هفته ای که کنکوری ها در آن نقره داغ شدند !

 17. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

 18. فاجعه دیپلماتیک برای آمریکا

 19. شکست سنگین قطعنامه ضدایرانی آمریکا/ شورای امنیت به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران رأی نداد

 20. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 21. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 22. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 23. بازی با اعصاب مردم!

 24. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 25. دختر ربایی و زیر گرفتن مامور پلیس در مشهد

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

   2. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

   3. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

   4. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

   5. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

   6. جزئیات تازه از فروش نفت توسط دولت به مردم از زبان پورابراهیمی

   7. جزئیاتی از تغییر طرح فروش نفتی دولت توسط مجلس به نفع مردم

   8. واکنش سردار جباری به اظهارات رئیس بنیاد مستضعفان

   9. روحانی: مردم در زمینه تلاش دولت برای ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد، اطمینان خاطر داشته باشند

   10. ریش و قیچی قیمت خودرو در دستان خودروسازها/ قیمت ماشین هر سه ماه یک‌بار تغییر می‌کند!

   11. امضاهای استیضاح زنگنه در حال افزایش است/ نوع مدیریت زنگنه به صورتی است که مشکلات زیادی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به وجود می‌آورد

   12. جزئیات احتمالی از وعده «گشایش اقتصادی»

   13. موضع‌گیری دژپسند علیه وزارت نفت/ نفتی‌ها آماده عرضه «دارا دوم» نبودند

   14. جزئیات طرح مجلس برای تغییر در شیوه سهمیه‌بندی بنزین

   15. نامه بسیج دانشجویی به نمایندگان / مجلس به طرح «گشایش اقتصادی» دولت ورود کند

   16. احمد توکلی : با این شیوه اطلاع رسانی درباره « گشایش اقتصادی »هیچ دردی از مردم دوا نمی‌شود

   17. مالیات خانه‌های خالی بانک‌ها و دستگاه‌های دولتی ۲ برابر می‌شود

   18. پراید به پیکان پیوست/ خداحافظی با خودروی پرحاشیه

   19. طرح سهمیه‌بندی بنزین سرانه خانوار اعلام وصول شد

   20. همتی: بانک‌ها خانه‌های مسکونی خالی ندارند

   21. جانشین پراید به ۱۰۷میلیون تومان رسید

   آخرین عناوین