دوستی خاله خرسه بانک مرکزی با فعالان اقتصادی و کسب و کارها

گروه اقتصادی الف،   3990401108 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
دوستی خاله خرسه بانک مرکزی با فعالان اقتصادی و کسب و کارها

در سال‌های اخیر، سامانه استعلام پیامکی چک‌های صیاد، مرجع اعتبارسنجی افراد به لحاظ خوش‌حسابی، اعتبار و باعث افزایش اعتبار چک در مراودات مالی شده‌است علی رغم این موضوع، بر اساس مشاهدات صورت گرفته، بانک مرکزی برخلاف نص صریح قانون و مصوبه ستاد ملی کرونا و به بهانه حمایت از کسب و کارها، برگشتی چک را در سامانه چکهای برگشتی انعکاس نمی‌دهد که این اقدام علاوه بر ضربه جدی به اعتماد مردم و تضییع حقوق ایشان، مشکلات فراوانی برای فعالان اقتصادی به وجود آورده است.

با شروع شیوع ویروس کرونا در کشور، ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا طی مصوبه‌ای به تاریخ 26 اسفندماه 98،  محرومیت‌های افرادی که دارای چک برگشتی (که در ماده 5 مکرر قانون صدور چک تصریح شده است) در بازه اسفند98 تا اردیبهشت99 هستند را به مدت 3ماه از تاریخ برگشت، تعلیق کرد. این موضوع پس از گذشت 20 روز از تصویب مصوبه ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا با عدم نمایش این چک‌ها در سامانه استعلام پیامکی، عملیاتی شد.

 طبق متن این مصوبه، افرادی که شامل این شرایط هستند، می‌توانند با وجود سابقه چک برگشتی، از بعضی از تسهیلات بانک‌ها، همچنان استفاده کنند. اما بانک مرکزی در کمال تعجب تمام محدودیت‌ها از جمله نمایش سواثر چک را برداشت. این اقدام بانک مرکزی، در وهله اول، خلاف مصوبه ستاد کرونا بوده و این ستاد صرفا بر تعلیق بعضی محدودیت‌ها تاکید داشته، در ثانی تعلیق کل محدودیت‌ها نیز به طور کلی عقلانی نبوده و به نوعی تضییع حقوق مردم است.

عدم اعلام چک برگشتی در سامانه استعلام، هدیه بانک مرکزی به شیادان

نکته منفی و عجیب این قضیه، عدم احتساب برگشتی این چک‌ها در سابقه اعتبارسنجی سامانه استعلام پیامکی است. با این کار بسیاری از افراد جامعه، بعد از استعلام از این سامانه و اعتماد به اینکه سامانه سابقه فرد صادر کننده چک را به صورت کامل نشان میدهد، به صورت اشتباه به اشخاص دارای چک برگشتی در این چند ماه اعتماد کردند، غافل از اینکه آن شخص چک برگشتی داشته‌است. مشخص است که اگر هم بانک مرکزی اصرار به این کار داشته است، بهتر بود به طور موقت، به طور کلی تا عادی شدن اوضاع سامانه استعلام را متوقف می‌کرد تا به اعتماد مردم خدشه‌ای وارد نشود.

این موضوع قابل درک است که دولت و بانک مرکزی اجازه همراهی بیشتر در بعضی مواردی که به مردم ضرر نرساند را دارند، اما این اجازه را ندارد که اطلاعات غلط یا ناقص تحویل ذینفعان دهد. این اشتباه بزرگ باعث سواستفاده صاحبان حساب جهت صدور چک‌های بی‌محل با تعداد بالا گردید، و متاسفانه ذینفعان به استناد وضعیت سفید استعلام شده از سامانه، نسبت به دریافت چک اقدام نموده و در موعد تسویه چک، متوجه عدم موجودی چک شده‌اند. 

مردم، قربانی تصمیم اشتباه بانک مرکزی

چرا باید مردم خسارت این استعلامات غلط را بدهند؟ خیلی بهتر بود که حداقل بانک مرکزی و دولت به مردم هشدار می‌دادند که چک‌های برگشتی در بازه اسفند98 تا اردیبهشت 99 در سامانه استعلام گنجانده نشده‌است یا اینکه به نحوی دیگر مردم متوجه داشتن برگشتی چک صاحب حساب در ایام کرونا می‌شدند، تا بتوانند با اطلاعات جامع تصمیم بگیرند.

مدت زیادی از اجرای قانون جدید صدور چک نگذشته است و مردم بعد از اصلاح این قانون (که متاسفانه هنوز هم به طور کامل اجرائی نشده است)، اعتماد خوبی به مبادلات تجاری و اقتصادی با چک پیدا کرده اند. این اعتماد ثمره صحت و صداقت استعلامات و هم‌چنین محدودیت‌های اعمال شده برای صادر کنندگان چک بی‌محل است، چرا که هزینه برگشت خوردن چک برای صادرکننده آن را به شدت افزایش داده و دیگر مانند قبل، صادر کننده چک بی‌محل نمی‌تواند از زیر بار مجازات‌های آن، به سلامت بیرون آید.

کاهش معاملات و تولید، میوه بی‌اعتمادی مردم به چک

حال اگر این اعتماد عمومی، به سبب تصمیم بانک مرکزی در حوزه استعلامات دچار خدشه شود، معلوم نیست که دیگر بتوان این اعتماد را از جامعه به دست آورد. ثمره این بی‌اعتمادی، بی‌اعتبار شدن مجدد چک است و طبیعتا وقتی چک به عنوان یک ابزار مالی از چرخه مبادلات اقتصادی و تجاری حذف شود، به طور قطع باعث کاهش چشمگیر معاملات و در نتیجه، کاهش تولیدات و افت چرخه اقتصادی کشور خواهد شد.

لازم است بانک مرکزی به عنوان مسئول این امر، سریعا به این موضوع ورود کرده و در کمترین زمان، سامانه استعلامات پیامکی را اصلاح کند، و هم‌چنین از طریق رسانه، اطلاع رسانی راجع به این موضوع داشته باشد تا مردم آگاه شوند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۹۸۱۵۴۱۱:۱۱:۲۶ ۱۳۹۹/۴/۶
همه این کارها از فشار تحریم ها است. کسر بودجه 50 درصدی شوخی نیست.
ناشناس۱۴۹۸۲۳۱۱۲:۲۵:۱۵ ۱۳۹۹/۴/۶
داداچ اینکه دولت قانون رو به نفع شیادان وتو کنه و بدتر از اون صداش هم در نیاره چه ربطی به تحریم ها داره ای خدااا قانون تو کشور ما اجرا نمیشه یا اگه میشه قسمتی از اون ,انهم توسط کسانی که قسم قانون اساسی خوردن تمام بدبختی های کشور ما از عدم شفافیت است که حاصل مدیریت نفوذ و مدیریت فاسد است نمی دونیم چقدر باید مالیات بگیرم چقدر مالیات میدن کیا مالیات میدن امار گمرگ نا معلوم ارز جهانشاهی نا معلوم ,گیرندگان مجهول امار مسکن لا موجود و .... کلا مدیریت اجرایی کشور شده یار دوازهم تحریم یار دوازدهم استکبار یار دوازدهم ترامپ
ناشناس۱۴۹۸۲۷۳۱۳:۳۰:۳۶ ۱۳۹۹/۴/۶
عمده مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت دولته و به تحریم ها مربوط نیست.
ناشناس۱۴۹۸۵۳۶۲۱:۳۳:۲۶ ۱۳۹۹/۴/۶
دادگاه ولی اله سیف و فرشاد حیدری معاون نظارتی او و عراقچی معاوت ارزیش کی برگزار میشود
ناشناس۱۴۹۸۱۵۷۱۱:۱۸:۲۳ ۱۳۹۹/۴/۶
اي كاش " دوستي خاله خرسه " فقط وفقط مختص بانك مركزي بود و لاغير ، اي كاش اين دوستي فقط شامل فعالان اقتصادي و كسب كارها مي شد ، از نظر بنده بانك فلاني هم دوستي اش خاله خرسه است ، بانك بهماني هم هم همين طور ، بانك x هم هكذا ... بانك y هم هم چنين ... بانك اين يكي هم حتماً ... بانك آن يكي هم مسلماً ...كه دوستي اش از نوع دوستي خاله خرسه است !! اووووووه خدا عالمه چه قدر از من نوعي " سود " و كارمزد ودير كرد گرفتند !! پشتم در زير همين وام ها خميده شد ... اي كاش خميده مي شد ، كمرم خرد و خمير شد !! ... به اسم اين كه گرهي از كارم بگشايند ، كارگشاي مشكلاتم باشند ... فرجي در كارم حاصل شود ... وامي دادند كه انگار با پنبه سرم را ... خوب يادمه ! چند سال پيش كه مبالغي پول به دستم رسيده بود و به پيشنهاد عيال و موافقت خودم بنا شد در بانك حسابي باز كنيم و مانده بوديم چه حسابي افتتاح كنيم ... از حساب كوتاه مدت و بلند مدت ... كارمند بانك آنقدر در محاسنات و ثواب حساب قرض الحسنه به مدت يك ساعت گفت كه دهانش كلي كف كرد !!! ... اما اي كاش همان بانك خودش يك وام قرض الحسنه به من نوعي داده بود !! ... باور بفرماييد تقاضا ي وامم اگر يك امضا از مجموع ده ،بيست امضا كم داشت ديگه وام بي وام ... حتي كمبود يك تشديد در يك واژه ...بلكه يك نقطه !! ... چند سال پيش وقتي باجناق برادرم --- عباس آقا باجناق وسطي --- وامي براي داشتن يك سر پناه گرفته بود ، پسر بزرگه كه محصل دبيرستان بود بعد از حساب و كتاب به مزاح و شوخي گفته بود : --- پدر جان ! خدا انشاء الله عمر طولاني --- نه حالا كه عمر خضر ، حداقل عمر نوح --- بهت بده تا از پس پرداخت اين وام برآيي و پرداخت آن به ورّاث نرسه !!! حالا منظور آن است كه دوستي خاله خرسه فقط و فقط منحصر به بانك مركزي و مشاغل و كسب و كارها نيست !!! ... بانك هاي ديگر هم ....از خدا مي خواهم كه شما مخاطبان علاوه بر تن سالم ، دل خوش ، عمر با عزت و دولت ، نه گذارتان به مطب اطبا و پزشكان بيفته و نه گذارتان به بانك جهت اخذ وام ... حتي از پياده رو جلو بانك هم مسيرتان دور باد !! آمين يا رب العالمين !!
ناشناس۱۴۹۸۱۶۱۱۱:۱۹:۱۹ ۱۳۹۹/۴/۶
با تشکر فراوان از توان بالای مدیریت در کشور !
ناشناس۱۴۹۸۱۶۵۱۱:۲۵:۱۴ ۱۳۹۹/۴/۶
چک مدت ها است که جایگاه خود را از دست داده است. اعتماد از میان رفته است. فقط نقد.
ناشناس۱۴۹۸۱۹۲۱۱:۵۶:۱۴ ۱۳۹۹/۴/۶
بانک مرکزی در پی رکود اقتصاد است ، چک برگشتی نداشته باش ، ضامن کارمند که گیر نمیاد داشته باش ، در هر جامعه ای دزد و کلاه بردار هست ، چرا مثل کشور های اروپایی بانک مرکزی رفتار نمیکنه ، چون میخواهند اقتصاد را قفل تر کنند .
ناشناس۱۴۹۸۱۹۴۱۱:۵۶:۳۴ ۱۳۹۹/۴/۶
وقتی بازار بسته بوده طرف چک داده به خاطر بازار شب عید که خودش وصل شده به بازار قبل ماه مبارک همه تعطیل بوده پول یا باید چاپ می‌کرده یا باید مثل بعضی افراد دزدی میکرده
ناشناس۱۴۹۸۲۱۳۱۲:۰۹:۵۴ ۱۳۹۹/۴/۶
من خودم کارمند بانکم، بانک مرکزی کارت به کارت و انتقال وجه از طریق عابر بانک را به بهانه برگشتن همه چیز به شرایط عادی به مبلغ سه میلیون برگرداند و مردم را برای یک انتقال ساده که هر دو طرف هم مشخصند به داخل بانک کشوند اما از اون طرف پرداخت و دریافت وجه نقد را که میتونه عامل پولشویی بشه به 45میلیون افزایش داد در حالی که مبلغ انتقال وجه سالهاست همون سه میلیون مونده این تصمیمات عاقلانه!!!!! را نمیدونم که تو بانک مرکزی کی میگیره.؟
ناشناس۱۴۹۸۳۱۹۱۴:۳۶:۰۶ ۱۳۹۹/۴/۶
حکایت ملانصرالدین و الاغ و پسرش که از هر روستای می گذشتند عده ای بهانه می گرفتند چرا خودت سواری و پسرت پیاده و ....مردم در هر صورت ایراد می گیرند .
ناشناس۱۴۹۸۳۲۲۱۴:۳۹:۴۷ ۱۳۹۹/۴/۶
داشتن چک برگشتی دلیلی بر شیادی بودن نیست آنان که در دادگاه طبری اعتبار میلیاردی در بانک ها داشتن متاسفم برای نویسنده که شیاد با کاسبان جز و زحمت کش قاطی کرد
ناشناس۱۴۹۸۴۰۳۱۷:۱۷:۵۰ ۱۳۹۹/۴/۶
چرا شما که اینقدر دانا هستید قبل از این دولت مشکلات رو حل نکردید؟؟؟!!!
ناشناس۱۴۹۸۵۴۹۲۱:۵۴:۴۸ ۱۳۹۹/۴/۶
دولت باید چاپ بی رویه پول رو متوقف کنه و بجاش هزینه هاش رو کم کنه. تورم بیش از همه به مردم فقیر و طبقه متوسط ضربه میزنه و به سود پولدارهاست.
ناشناس۱۴۹۸۶۷۲۰۲:۳۹:۱۵ ۱۳۹۹/۴/۷
من ندیدم که مسئولین یه تصمیمی را اجرا کنند که اکثریت مردم بگن ایول عالیه..... اگر شما دیدین بگید

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 4. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 5. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 6. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 7. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 8. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 9. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 10. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 11. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 12. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 13. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 14. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 15. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 16. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 17. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 18. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 19. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 20. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 21. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 22. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 23. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 24. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

 25. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

  2. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

  3. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

  4. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

  5. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

  6. جهانگیری: مردم سهام عدالت خود را نفروشند/ دردی از جامعه را حل کنیم/ به مشکلات معیشتی آگاه هستیم

  7. سرپرست وزارت صمت: گرانی خودرو به خاطر شکاف عرضه و تقاضا بود/ شکاف با پیش فروش کم شد

  8. روحانی: ۲۰ میلیارد یورو کالا صادر شده، اما ارز آن بازنگشته است/ناچاریم تصمیم‌های حادی بگیریم

  9. پورابراهیمی: اجازه نمی‌دهیم یک نفر هم تسویه ارزی را انجام ندهد

  10. خودروی K۱۳۲ ایران خودرو را بهتر بشناسید

  11. نوبخت: دولت برای جبران کسری بودجه، دو روش در پیش گرفته‌ است

  12. وزیر راه: حداکثر سقف قرارداد‌ اجاره در تهران ۲۵ درصد تعیین شد/ هیجانات کاذب‌ بازار مسکن را آرام می‌کنیم

  13. خاندوزی: بار مالیات بر خانه‌های خالی به مستاجران منتقل نمی‌شود/ برای کنترل قیمت مسکن، افزایش عرضه نباید فراموش شود

  14. بازار اجاره مسکن در بدترین شرایط طی نیم قرن اخیر

  15. بالاترین تورم متعلق به کدام کشورها است؟

  16. قیمت خودرو در بازار آزاد مشخص شد/ جدول

  17. روحانی: تحویل مسکن به افراد ثبت نام کننده در طرح مسکن یکم اولویت دولت است

  18. جدول/ قیمت طلا، سکه و دلار امروز

  19. حالا نوبت گرانی گوشی همراه است!

  20. حقوق فروردین‌ماه کارگران هفت‌تپه واریز شد

  21. غوغای روحانی؛ سکه ۷۰۰ درصد، دلار ۴۷۲ درصد، مسکن ۳۱۶ درصد

  22. استقبال بازار خودرو از دلار ۲۲ هزار تومانی

  23. دارندگان سهام عدالت تاکنون چقدر سود کردند؟

  24. قالیباف: چرخه تولید و صادرات غیرنفتی باید رونق پیدا کند

  25. قیمت دلار و یورو در صرافی ملی

  آخرین عناوین