«طرح مسکن انقلاب»؛ معجزه‌ای رخ خواهد داد؟!

گروه اقتصادی الف،   3990331076 ۶۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

این روزها بازار مسکن با التهاب زیادی مواجه است. حذف قیمت مسکن از سایت های آگهی هم نتوانسته است مانع از جهش عجیب قیمت مسکن شود. اگر سری به شبکه های اجتماعی بزنید، مردم از بازار مسکن، بسیار سرخورده و ناامید هستند. در چنین شرایطی است که «طرح مسکن انقلاب» مطرح شده است و نمایندگان مجلس می گویند با کمک این طرح می خواهند قیمت مسکن را کنترل کنند.

«طرح مسکن انقلاب»؛ معجزه‌ای رخ خواهد داد؟!

به گزارش الف  حذف قیمت مسکن از سایت های آگهی هم نتوانسته است مانع از جهش عجیب قیمت مسکن شود. اگر سری به شبکه های اجتماعی بزنید، مردم از بازار مسکن، بسیار سرخورده و ناامید هستند. خیلی ها می گویند 90 درصد حقوقشان پای اجاره بها می رود و قیمت خانه ها نیز با شیب تندی در حال افزایش است. در این شرایط بحرانی، طرح مسکن انقلاب مطرح شده است و نمایندگان مجلس می گویند که با کمک این طرح می خواهند قیمت مسکن را کنترل کنند.  کارشناسان مسکن می گویند تا وقتی که مسکن، یک کالای سرمایه‌ای باشد و نه یک کالای مصرفی، انتظار کاهش قیمت مسکن فقط یک رویای شیرین است. آنها می گویند هرچقدر حجم نقدینگی در یک بازار بالا برود و تقاضا افزایش پیدا کند، قیمت آن کالا نیز روز به روز بالاتر خواهد رفت. بازار مسکن هم از این قاعده علمی، مستثنی نیست. 

چندی قبل نیز رئیس جمهوری دستور داد تا قیمت مسکن و اجاره بها کنترل شود، اما مردم می گویند تجربه به آنها آموخته است که هر بار مسئولان دولتی خواسته اند یک مشکل اقتصادی را با دستور و تحکم حل کنند، آن مشکل اقتصادی تشدید شده است. تجربه نرخ دستوری قیمت دلار، طلا و سکه نشان داده است که مولفه های موثر اقتصادی بر تورم جامعه با دستورات دولتی کنترل نمی شوند. اقتصاد یک علم است که با بخشنامه و شعار نمی توان این علم را به ریل اصلی خود بازگرداند.

طرح مسکن انقلاب، برادر دوقلوی مسکن مهر؟

اگرچه برخی نمایندان مجلس می گویند که طرح مسکن انقلاب، جزئیات زیادی دارد و باید آن را به عنوان یک طرح تازه نگاه کرد، اما یک دور مطالعه این طرح نشان می دهد که طرح مسکن انقلاب، تقریبا همان طرح مسکن مهر است که لباسی تازه به تن کرده است. 

محمدرضا میرتاج الدینی، نماینده مجلس درباره جزئیات «طرح ملی مسکن انقلاب» توضیح داده است: «در این طرح به دنبال این هستیم که برای ساخت، زمین های دولتی را در اختیار مردم قرار دهیم تا تاثیر نرخ زمین درمسکن صفر شود. مانند دهه اول انقلاب اسلامی که زمین در اختیار مردم قرار می‌گرفت. ما تلاش کردیم با استفاده از تجربیات گذشته، اقدام بزرگ و شایسته ای را در این زمینه انجام دهیم و در این راستا طرح ملی مسکن انقلاب تهیه شده است. تلاش شده این طرح، نظام جامعی برای ساخت مسکن در کشور باشد.»

او درباره تفاوت طرح مسکن انقلاب با طرح مسکن مهر هم یادآور شده است: «طرح مسکن «مهر» که در دولت نهم و دهم آغاز شد ،دارای دو فاز بود و خانه اولی ها و خانه های روستاییان را دربر می گرفت. در این طرح قرار بر این بود که دو میلیون مسکن ساخته شود، اما طرح ملی مسکن انقلاب دارای چهار فاز شامل ساخت مسکن برای خانه اولی ها، ساخت ومقاوم سازی خانه‌های روستایی، ساخت مسکن برای حاشیه نشین ها و ساکنان بافت های فرسوده است.»

میرتاج الدینی تاکید کرده است: «در این طرح تلاش داریم از تجربیات گذشته استفاده کنیم و علاوه بر وزارت مسکن، راه و شهرسازی، نهادهایی دیگری همچون برخی از نهادهای حمایتی مثل سازمان بهزیستی و همچنین ستاد اجرایی فرمان امام خمینی «ره»، بنیاد مستضعفان و ... را درگیر کنیم .در این طرح پیش بینی شده با ایجاد ارزش افزوده برای شرکت های پیمانکار بزرگ در حوزه مسکن، آنها تشویق شوند که در زمینه ترمیم و ساخت مسکن در مناطق حاشیه نشین و بافت های فرسوده وارد عرصه شوند. پیش‌بینی می‌کنیم که از سال آینده اجرای این طرح آغاز شود. البته باید برای اجرای آن یک دوره ده ساله در نظر گرفت.»

چالش‌های پیش روی طرح مسکن انقلاب

مشکل اصلی بازار مسکن، کمبود عرضه نیست که طرح مسکن انقلاب بخواهد آن را حل کند. کارشناسان می گویند اگر تولید ملی رونق داشت و اگر سرمایه گذاری در صنایع مختلف سودمند بود، در آن صورت نقدینگی به این صنایع تزریق می شد و تورم در حوزه های مختلف کنترل می شد، اما هم اکنون در شرایطی قرار داریم که بسیاری از صنایع ما در رکود و ورشکستگی به سر می برند. حجم سرمایه گذاری های خارجی در صنایع داخلی ما بسیار ناچیز است و ارتباط اقتصادی مطلوبی نیز با جهان نداریم.

مجموع این دلایل باعث شده است که مسکن به یک بازار سرمایه ای امن‌تر از گذشته تبدیل شود که سود دلالی در این بازار از سود تولید در صنایع مختلف، بالاتر است. تا وقتی این شرایط حکمفرما باشد، افزایش عرضه مسکن هم نمی تواند قیمت ها را کنترل کند. حتی افزایش عرضه ممکن است به دلالی بیشتر در بخش مسکن تبدیل شود. تجربه نشان داده است که افزایش عرضه مسکن معمولا به کام افراد متمکن جامعه تمام می شود. یعنی آنهایی که چند خانه دارند، احتمال دارد با افزایش عرضه مسکن به خرید خانه چندم نیز تشویق شوند.

حسام‌ عقبایی، نایب رئیس اتحادیه مشاورین املاک هم به دیگر دلایل مشکلات فعلی بازار مسکن اشاره می کند و می گوید: « ورود بانک‌ها به حوزه مسکن و بنگاه‌داری از سوی این موسسات از عوامل برهم زننده بازار مسکن است. همچنین عدم پرداخت تسهیلات بانکی متناسب برای خرید مسکن به مردم باعث تشدید مشکلات این حوزه شده‌‌ است. متاسفانه در ایران، مسکن هنوز به عنوان سرمایه تلقی می‌شود. از سوی دیگر، وجود سوداگری در بازار مسکن، نبود برنامه منسجم و دخالت نهادهای غیر مرتبط با مسکن نیز از دیگر مشکلات بازار مسکن است.»

باید در نظر داشت در شرایطی که دستمزد ماهانه کارگران، رقمی حدود یک میلیون و 800 هزار تومان تعیین شده است، در این حالت حتی اگر قیمت زمین هم در طرح مسکن انقلاب محاسبه نشود، باز هم اغلب طبقات فقیر جامعه با توجه به درآمد ناچیزی که دارند، نمی توانند در طرح مسکن انقلاب، خانه دار شوند. 

 طرح‌های بزرگ مسکن؛ از انقلاب تا امروز

از اوایل انقلاب تاکنون، طرح های بزرگی در حوزه مسکن اجرا شده که هدف اغلب این طرح ها نیز خانه دار شدن طبقات مستضعف جامعه اعلام شده است.

اولین اقدام جدی به نیت خانه دار شدن طبقات فقیر جامعه، تشکیل بنیاد مسکن بود. بنیاد مسكن در تاریخ 21 فروردین سال 1358 به فرمان امام خمینی(ره) تشکیل شد. این بنیاد با هدف تامین مسكن محرومان و به عنوان متولی توسعه و عمران روستاهای كشور، شروع به کار کرد. همچنین ساخت واحدهای مسكونی ارزان قیمت در شهرها، تامین مصالح، همکاری با خیران مسکن ساز و بازسازی مناطق زلزله زده، بخش دیگری از وظایف بنیاد مسکن اعلام شد. هرچند بنیاد مسکن در مناطق روستایی، دستاورد مطلوبی داشته است و برای بسیاری از روستاییان، سرپناه ارزان قیمت ایجاد کرده است، اما عملکرد این بنیاد در مناطق شهری چندان درخشان نبوده است. در اغلب مناطق شهری، نبض ساخت و ساز همچنان در اختیار بخش خصوصی است و همین بخش خصوصی، قیمت ها را تعیین می کند. 

یکی دیگر از طرح های بزرگ در حوزه مسکن، تشکیل تعاونی های مسکن بود. فعالیت این تعاونی های مسکن از دهه 60 رفته رفته رونق گرفت. قرار بود در این تعاونی ها با مشارکت مردم و کمک دولت، مسکن ارزان قیمت ساخته شود. با توجه به سوء استفاده هایی که در برخی تعاونی های مسکن به وجود آمد، این روزها دید چندان مثبتی نسبت به تعاونی های مسکن وجود ندارد. محمدجعفر کبیری، معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم با اشاره به اینکه در حال حاضر تعاونی‌های مسکن در کشور، دو چالش اصلی دارند، یادآور می شود: «مشکل اول این است که عموم اعضای تعاونی‌های مسکن نسبت به حقوق خود آگاهی لازم را ندارند و در ارتباط با فعالیت‌های هیات مدیره و مدیران عامل به طور مستمر مطلع نیستند. این موضوع منجر به این شده که بعضی اوقات نتوانند از منافع خود حمایت کنند. همچنین عدم تامین مالی و پرداخت نامنظم برخی از اعضای تعاونی هم چالش‌ دوم تعاونی‌های مسکن است که منجر به ایجاد مشکل برای پروژه‌های این بخش شده است.»

یکی دیگر از مهم ترین طرح های مسکن پس از انقلاب، طرح مسکن مهر بود که از دولت نهم آغاز شد. هدف از اجرای این طرح، تامین خانه های ارزان قیمت در شهرها و روستاها بود. در این طرح به این دلیل که قیمت زمین از هزینه تمام شده مسکن حذف شد، قیمت نهایی واحدهای آماده شده بسیار پایین بود.

تاکنون حدود دو میلیون واحد مسکن مهر شهری در اختیار مردم قرار گرفته است و خیلی از اقشار کم درآمد جامعه صاحب خانه شده اند. البته این طرح دارای اشکالات اساسی است. مهم ترین اشکال آن این است که اغلب خانه های مسکن مهر در خارج از بافت شهری قرار گرفته اند. یعنی مناطقی که امکانات رفاهی چندانی ندارد و مستعد بروز آسیب های اجتماعی است. مشکل دوم این است که کیفیت ساخت و ساز در اغلب طرح های مسکن مهر، چنگی به دل نمی زند؛ طوری که برخی از این واحدهای مسکن مهر در برابر زلزله های چند سال اخیر، مقاومت خوبی نداشته اند. هر چند ظاهرا از بسیاری از ساخت و سازهای بخش خصوصی مقاوم تربوده اند.  مشکل بعدی هم این است که خیلی ها به دلیل شرایط کاری خود حاضر نیستند در خارج از شهر زندگی کنند و به همین دلیل، بخشی از واحدهای مسکن مهر، خالی و بدون استفاده مانده اند.

با روی کارآمدن دولت یازدهم، طرح مسکن مهر متوقف شد و طرح مسکن اجتماعی روی کار آمد. این طرح به عنوان تلفیقی از مسکن استیجاری و اصلاح بافت های فرسوده اعلام شد. دولت یازدهم معتقد بود که طرح مسکن مهر به افزایش تورم نیز دامن زده است. به همین دلیل، طرح جایگزین با عنوان مسکن اجتماعی در ابتدای اسفند سال ۹۵ در هیات دولت به تصویب رسید.

حامد مظاهریان، معاون وقت وزیر راه و شهرسازی در همان سال گفته بود: «قرار است در این طرح که از ابتدای سال ۹۶ آغاز می شود، سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی برای اقشار کم درآمد در قالب های مختلف شامل مسکن استیجاری، اعطای وام ساخت مسکن ارزان قیمت به دارندگان زمین یا وام خرید مسکن به اقشار آسیب پذیر تدارک دیده شود که در نهایت پس از پنج سال در پایان سال ۱۴۰۰، در مجموع به ۵۰۰ هزار واحد مسکونی می رسد.»

مشاهدات و آمارهای رسمی نشان می دهد که اهداف طرح مسکن اجتماعی محقق نشده و این طرح به شکل نصفه و نیمه رها شده است. اختلاف نظر بین بنیاد مسکن و وزارت راه و شهرسازی بر سر اجرای این طرح، یکی از دلایل توقف طرح مسکن اجتماعی اعلام می شود.

حالا این روزها دوباره دولت از طرح جدیدی به نام طرح اقدام ملی مسکن، رونمایی کرده است. در این طرح قرار است ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شود که از این تعداد ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید، 100 هزار واحد در بافت‌های فرسوده شهری و 100 هزار واحد در شهرهای کوچک ساخته می‌شود.

با توجه به سابقه اجرای طرح های قبلی مسکن،  به نظر نمی رسد در میان مردم -دستکم در حال حاضر- نسبت به طرح جدید خوشبینی وجود داشته باشد، مگر آنکه این بار واقعا معجزه ای رخ دهد و این طرح تازه بتواند سنگینی بار بی‌خانمانی را از دوش اقشار کم درآمد جامعه بردارد .

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۹۲۳۴۲۰۶:۵۰:۱۰ ۱۳۹۹/۴/۲
حالا چی می شد مسکن مهررا با اصلاح قوانین پیش می بردید آیا به غیر از این هست که این طرح مربوط به دوره آقای احمدی نژاد هست و در این مملکت هر رئیس جمهوری برای خود طرحی دارد و باید مردم تاوان آن را بدهند.؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۴۹۲۶۰۲۱۰:۰۲:۴۵ ۱۳۹۹/۴/۲
مسکن مهرطرح مزخرفیست!(اخوندی وزیر مسکن دولت بنفش)دولت بنفش..... مسکن انقلابی اسمشم خنده داره چ برسه ب طرحش... مسکن مهر شایددرجاهایی مشکلاتی داشت اماخیلی هارو من جمله خودم رو بعد از12سال صاحبخانه کرد...حالااینها اسم فامیل بازی میکنند اونهم بعدلز7سال لگدمال کردن زندگانی مردم ضعیف
ناشناس۱۴۹۳۰۴۳۱۴:۰۳:۴۴ ۱۳۹۹/۴/۲
باید مستاجرین کمپین تشکیل دهند و با چادر مسافرتی جلوی محلس و پاستور و وزارت مسکن اطراق کنیم تا مسولین بفهمند مردم مستاصل شده و مشکل بنیادی دارند باید فکری اساسی و واقعی برایشان صورت بگیرد
ناشناس۱۴۹۲۳۶۴۰۷:۳۸:۲۳ ۱۳۹۹/۴/۲
در این چهار دهه یک طرح و اقدام فقط نام ببرید که به نام مردم و مستضعف شروع شده و به گام آنها نیز تمام شده است؟(نمره بیست)
ناشناس۱۴۹۲۳۶۸۰۷:۴۲:۳۳ ۱۳۹۹/۴/۲
معجزه اکباتان بود
ناشناس۱۴۹۲۵۵۷۰۹:۳۳:۱۴ ۱۳۹۹/۴/۲
تدبیر دولت را ببینید درست در خود اوج بحران اجاره نشینان و مسکن از خواب بیدارشون کرده اند و می خواهند تصمیمات خواب الوده بگیرند
ناشناس۱۴۹۲۳۶۹۰۷:۴۲:۴۸ ۱۳۹۹/۴/۲
هرگز اتفاقی نخواهد افتاد چرا که این دولت هیچ جا از سود صرفه نظر نمیکندواقدام غیر انتفاعی انجام نمیدهد وحتی در چنین طرحی که علت انجام آن اضطرار است ،بعید است در آن نگاهش را از قیمت و شرایط بازار برگرداندو ملاکش حتی نه قیمت یارانه ای بلکه قیمت تمام شده بدون سود باشد.
mostafa.kamali95@yahoo.com۱۴۹۲۳۷۶۰۷:۴۷:۲۱ ۱۳۹۹/۴/۲
بهترین کار این است مانند گمرک که در مواقع خاص اقدام به تغییر تعرفه و یا کلا با دستور دستگاهها از صادرات و واردات جلوگیری میکند برای مدتی خرید و فروش مسکن در دفاتر انجام نشود و فقط رهن و احاره قانونی باشد بعد از این هم هر گدنه خرید فروش در چازچوب سیستمی که ب ای خ ید و فروش مسکن تعریف میشود انجام گیرد
ناشناس۱۴۹۲۳۸۶۰۷:۵۲:۰۸ ۱۳۹۹/۴/۲
نمی دونم چه اصراریه که بگیم هر کاری احمدی نژاد کرد غلط بود. الان همه متوجه شده اند که مسکن مهر، بودنش بهتر از نبودنش هست. اگر مسکن نبود چند میلیون نفر به آمار اجاره نشینان باید اضافه می شد. مسکن مهر هم مردم را خانه دار کرد و هم شغل ایجاد کرد. اگر هم ایرادی داره، ایراداتش را رفع کنید و به شکل جدید ادامه بدید.
ناشناس۱۴۹۲۳۸۸۰۷:۵۳:۴۹ ۱۳۹۹/۴/۲
تنها با بازگشت مهاجران به شهرها و روستاهای خود، مشکل مسکن حل می شود. باید شغل و مسکن در روستا ها و شهرهای کوچک ایجاد شود. اجرای هر گونه طرح مسکن در شهرهای بزرگ، بنزین بر روی آتش ریختن است.
ناشناس۱۴۹۲۳۹۶۰۸:۰۰:۱۹ ۱۳۹۹/۴/۲
این دولت بی کفایت در 7 سال گذشته هیچ کار اساسی و زیر بنایی برای مسکن انجام نداد در یکسال باقیمانده نیز که فرصتی ندارد بیشتر هدفش سر گرم کردن مردم است تا یکسال باقیمانده طی شود و کاسه کله را بدست دولت یعدی دهد و الفرار
ناشناس۱۴۹۲۹۴۱۱۳:۱۱:۲۰ ۱۳۹۹/۴/۲
من امیدوارم که دولت روحانی در چند ماه باقیمانده به پایان کارش، دست به هیچ کار جدیدی نزند زیرا فقط بدبختی برای مردم به همراه آورده است. ما را به خیر تو امید نیست، شر مرسان!
عمران۱۴۹۲۴۵۵۰۸:۳۵:۳۲ ۱۳۹۹/۴/۲
وقتی دولت (تمام دولت‌های بعد از انقلاب) پول بدون پشتوانه و نقدینگی وارد بازار میکند قیمت همه کالاهای سرمایه ای و مصرفی به صورت افسار گسیخته بالا می‌رود و مردم کم درآمد مدام در فقر دست و پا میزنند. مساله ی مهار نقدینگی را بعد از چهل سال از انقلاب هنوز نتوانسته ایم حل کنیم. همین است که میگوییم مسئولین لازم نیست مشکلات مردم را حل کنند، فقط مشکل ایجاد نکنند. حل مشکل پیشکش. اگر بانک مرکزی از فردا بخش توزیع اعتبار خود را تعطیل کند و در زمینه ایجاد نقدینگی کاری نکند، مشکل تورم با مکانیزم بازار و عرضه و تقاضا حل میشود.
ناشناس۱۴۹۲۴۶۶۰۸:۴۸:۲۹ ۱۳۹۹/۴/۲
برای برون رفت موقتی از معضل بزرگ اجاره نشینان مجلس به فوریت قانونی وضع نماید که قراردادهای اجاره 2 ساله بسته شود و حداکثر افزایش هر سال مطابق نرخ معقولی که از سوی وزارت مسکن اعلان شود قابل افزایش خواهد بود
ناشناس۱۴۹۲۵۵۴۰۹:۳۲:۵۲ ۱۳۹۹/۴/۲
دو ساله که مستاجر هر خرابی انجام داد خیالش راحته هستم! نمیشه برای ملک مردم تعیین تکلیف کرد. یکی دلش میخواد 5 سال اجاره بده یکی یکسال. دولت بره کشور رو درستکنه.
صمصام۱۴۹۲۶۷۵۱۰:۴۱:۴۳ ۱۳۹۹/۴/۲
قبول اما شما نمیتونی هرچی دلت خواست اجاره بگیری دوست عزیز شما اصلا خانه ات رو خالی بذار اما باید مالیاتش رو بدی یا به مبلغ منطقی اجاره بدی
ناشناس۱۴۹۳۱۳۸۱۵:۰۴:۴۰ ۱۳۹۹/۴/۲
بزرگوار شما لطف میکنی با توجه به افزایش لحظه ای نرخ همه چیز یه مبلغ منطقی به عنوان اجاره بگی
ناشناس۱۴۹۲۶۱۲۱۰:۰۸:۵۱ ۱۳۹۹/۴/۲
احسنت. دقیقاااااا. باید همانطور که برای افزایش قیمت کالاها درصدی از سوی دولت تعیین میشود، برای اجاره بها هم باید درصدی تعیین شود.
ناشناس۱۴۹۲۴۷۰۰۸:۵۱:۰۲ ۱۳۹۹/۴/۲
دولت که رها کرده شما هرکاری متوانید بکنید
ناشناس۱۴۹۲۴۹۷۰۹:۰۷:۳۳ ۱۳۹۹/۴/۲
من یه مستاجرم و هر روز عباس آخوندی وزیر سابق مسکن رو که داغ خونه دارشدن رو به دل من وهمه مستاجرها گذاشت نفرین میکنم . خدا جوابش رو بده . خدا ازش نگذره
ناشناس۱۴۹۲۵۰۸۰۹:۱۱:۴۳ ۱۳۹۹/۴/۲
بیشتر زمینها و اماکن بلا استفاده پایتخت در دست نهادها و ارگانهاست . نمونه اش منطقه عباس آباد و چهار راه قصر است . زمینهای بسیاری تحت مالکیت نهادهایی است که اساسا باید در خارج از شهر باشند. استفاده های عام المنفعه هم از آنها نمیشود . صرفا هزینه های هنگفت برای نگهداری از آنها صرف میشود .
ناشناس۱۴۹۲۵۶۰۰۹:۳۴:۳۳ ۱۳۹۹/۴/۲
امیدوارم تو تهران نسازید چون در حد انفجار شلوغ هست. فکر اون زلزله که قرار هست بیاد هم باشید!
ناشناس۱۴۹۲۵۶۷۰۹:۳۸:۴۰ ۱۳۹۹/۴/۲
جلوی تورم را بگیرید و الا هر کار بکنید به نتیجه نمی رسد. جلوی تورم هم فعلا فقط با فروش نفت گرفته میشه.
ناشناس۱۴۹۲۶۲۳۱۰:۱۳:۰۱ ۱۳۹۹/۴/۲
فقط هر کاری میخواهید انجام دهید, زودتر انجام دهید. بچه داره دنیا میااااااااااد!!!!!!!!!!
ناشناس۱۴۹۲۶۲۹۱۰:۱۴:۴۹ ۱۳۹۹/۴/۲
دلار 21ت. یک شیر یدونه ای( فقط سرد) ایرانی تعویض کردیم 950ت. اجاره چقدر باشه؟ به نظر من که کلا اگر 100% مسئولین خودشون و روش مدیریتشون رو تغییر ندن منتظر بهبود نباشید.
ناشناس۱۴۹۲۶۴۶۱۰:۲۳:۳۷ ۱۳۹۹/۴/۲
مسکن مهر با چاپ پول و تورم مضاعف ساخته شد.واقعا توان تورم بیشتر رو نداریم.یه فکر جدید بکنید
کارشناس مسکن۱۴۹۲۷۱۵۱۰:۵۹:۵۸ ۱۳۹۹/۴/۲
توی این مملکت همه چیز داریم, سیمان داریم, میلگرد داریم, نیروی کار داریم, ... پس چرا عزمی جهت ساخت از سوی دولت نیست؟؟؟؟؟
مهدی۱۴۹۳۴۷۸۱۸:۴۹:۰۵ ۱۳۹۹/۴/۲
دلیلش مشخص است. چون دولتمندان طرف مقابل را که مردم هستند خوب میشناسند ولی مردم آنها را نمی شناسند وگرنه زمان انتخابات هشتگ تا ۱۴۰۰ رو داغ نمی کردند
ناشناس۱۴۹۳۶۱۶۲۱:۲۶:۵۹ ۱۳۹۹/۴/۲
معلومه تا به حال هیچ گونه تولیدی انجام نداده ای
ناشناس۱۴۹۲۷۳۵۱۱:۰۷:۳۲ ۱۳۹۹/۴/۲
چرا مسولین دست دست میکنند!! خب بجنبید دیگه.
ناشناس۱۴۹۲۷۳۹۱۱:۱۱:۲۴ ۱۳۹۹/۴/۲
تمام مواد ساخت و ساز ساختمان در کشور موجود می باشد و نیازی به واردات نداریم., همچنین نیروی انسانی کافی و ماهر هم داریم. پس چرا دولت زودتر دست به کار نمیشود؟!!! در ضمن, باید مسکن های جدید هم در مقابل زلزله مقاوم باشند و هم سودِ وامِ ۴ درصدی داشته باشند تا اقشار آسیب پذیر بتوانند خانه دار شوند.
ناشناس۱۴۹۲۷۴۲۱۱:۱۴:۴۳ ۱۳۹۹/۴/۲
دولت باید هر چه سریعتر اقدامات اجرایی خانه سازی را در کل کشور شروع کند. دولت آنقدر مسکن بسازد که دیگر مسکن کالای سرمایه ای نباشد.
یوسف۱۴۹۳۰۸۲۱۴:۲۸:۴۲ ۱۳۹۹/۴/۲
هر قدر هم ساخته شود، عده ای می‌خرند و با اجاره دادن پولش را در می آورند. در نهایت مستاجر هم نباشد، تورم قیمت مسکن باعث حفظ سرمایه ایشان خواهد شد. مگر محرکی مثل مالیات جلوی سوداگری این عده را بگیرد.
ناشناس۱۴۹۳۲۷۸۱۶:۲۸:۰۹ ۱۳۹۹/۴/۲
اونهایی که منفی دادن, مافیای مسکن هستند
ناشناس۱۴۹۳۳۰۴۱۶:۴۵:۰۶ ۱۳۹۹/۴/۲
در این سایت به منفی ها توجه نکن چون وطن فروش داخلی و از آلبانی و عربستان و حتی ربات اینجا نظر میدهد
ناشناس۱۴۹۳۵۶۰۲۰:۲۶:۴۲ ۱۳۹۹/۴/۲
فقط قیمت دلار مشکل مسکن رو حل میکنه نه مسکن سازی چاپ پول !
ناشناس۱۴۹۲۷۴۳۱۱:۱۵:۵۶ ۱۳۹۹/۴/۲
مسکن های جدید باید با تسهیلات ارزان قیمت ساخته شود تا قشر مستضعف جامعه بتواند آن را بخرد. قسط وامها طویل المدت و کم باشند.
ناشناس۱۴۹۲۷۴۴۱۱:۱۶:۵۰ ۱۳۹۹/۴/۲
طوری نباشد که برای پرداخت اقساط ماهیانه مسکن, تمام درآمد خود را به بانک بدهیم!!
ناشناس۱۴۹۲۷۴۸۱۱:۱۸:۵۳ ۱۳۹۹/۴/۲
اگر اقساط وام زیاد باشد و به سختی بتوان آن را پرداخت کرد، آن وقت چیزی برای تربیت فرزند نمی ماند!!! پس حواس دولتمردان باشد که دارند چه کار میکنند!
ناشناس۱۴۹۲۷۵۰۱۱:۱۹:۵۲ ۱۳۹۹/۴/۲
دولت باید هر چه سریعتر کارهای اجرایی برای ساخت مسکن را شروع کند. دولت باید در حوزه مسکن سازی , جهادی عمل کند.
ناشناس۱۴۹۲۷۵۴۱۱:۲۱:۱۷ ۱۳۹۹/۴/۲
اگر این مسکن ها مقاوم و با بهره کم باشد و در اختیار مردم قرار گیرد, بارغه امید مردم دوباره جوانه خواهد زد.
ناشناس۱۴۹۳۵۲۱۱۹:۳۱:۲۹ ۱۳۹۹/۴/۲
بارُقه صحیح است.
ناشناس۱۴۹۲۷۵۶۱۱:۲۲:۲۴ ۱۳۹۹/۴/۲
برای ساخت مسکن فقط باید همت و تلاش مسولان مضاعف شود. همه چیز در این سرزمین پهناور مهیاست.
ناشناس۱۴۹۲۷۵۸۱۱:۲۳:۵۶ ۱۳۹۹/۴/۲
خیلی خنده داره... به طرحهاشون یک برچسب انقلاب می زنند دیگه همه چیز حله ... قبل از ارائه طرح اون رو غسل بدید کاملتر میشه ...
ناشناس۱۴۹۲۷۵۹۱۱:۲۵:۲۷ ۱۳۹۹/۴/۲
باید نهضت مسکن سازی در طی چند سال همه مردم را خانه دار کند این امر شدنی هست, به شرطی که از جوانان در بدنه تصمیم گیری دولت از بالا تا پایین استفاده شود.
ناشناس۱۴۹۲۷۶۲۱۱:۲۷:۲۵ ۱۳۹۹/۴/۲
آقای آخوندی بدلیل نداشتن اعتقاد به مسکن سازی باید محاکمه شود. در دوره ایشان مسکن سازی فراموش شد. چه کسی الان پاسخگوی من هست که تمامِ درآمد من صرف اجاره میشود؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۴۹۲۷۶۶۱۱:۲۸:۳۲ ۱۳۹۹/۴/۲
لازم است در بدنه دولت, نیروهای جوان و شاداب و با نشاط در راس امور قرار گیرن تا با حرکت جهادی و مسولانه, تمام مردم را خانه دار کنند.
ناشناس۱۴۹۲۷۶۸۱۱:۲۹:۱۹ ۱۳۹۹/۴/۲
دولت اگر از همین الان هم خانه سازی را شروع کند, دیر شده. پس بهتر است زودتر کارهای اجرایی را آغاز کند.
ناشناس۱۴۹۲۷۶۹۱۱:۳۰:۳۴ ۱۳۹۹/۴/۲
لازم است تمام ارگانها و نیروهای مخلص, دست در دست هم دهند تا این مشکل مسکن را هر چه زودتر حل و فصل کنند و مردم عزیز ایران را صاحبخانه کنند.
ناشناس۱۴۹۳۳۳۱۱۷:۰۴:۳۰ ۱۳۹۹/۴/۲
این دست به دست هم دادن ها فقط باعث تعریف یک سازمان جدید و تعریف ردیف بودجه و بخور بخور بیشتره
ناشناس۱۴۹۲۷۷۰۱۱:۳۲:۳۸ ۱۳۹۹/۴/۲
اجرای هر چه سریعتر این طرحها لازم است. مردم عمل میخواهند نه شنیدن حرف!
ناشناس۱۴۹۲۷۷۳۱۱:۳۵:۳۱ ۱۳۹۹/۴/۲
معجزه رو باید دید. با حلول حلوا گفتن, دهن شیرین نمیشه.
ناشناس۱۴۹۲۹۶۱۱۳:۲۱:۱۰ ۱۳۹۹/۴/۲
هنوز جواب رد صلاحیت های ثبت نام مسکن ملی نیومده شش تیر هم مهلت تمام....کلا دروغ بود همش به اسم خودشون ثبت کردند مردم بیچاره سر کارن....واسه من زده همسر شما ملک داشته خخخهخخ اعتراض کردم بازم سر کاری بود خدا شاهده با سختی ثبت نام کرده بودم
ناشناس۱۴۹۲۹۹۵۱۳:۳۸:۰۷ ۱۳۹۹/۴/۲
سلام بر دوستان از سال88تا الان حدود 55میلیون به شرکت پیمانکار مسکن مهر ماهدشت پرداخت کرده ام وتمام اقساط بانک را هم پرداخت نموده ام اما متاسفانه پیمانکار به بهانه اینکه اجناس گران شده واحد ها را تمام نمی کند ونیمه کار رها کرده بعضی از بندگان خدا هم به ناچار وبدون تحویل گرفتن واحد ها در اونها ساکن شدن اما این بلوک ها نه اسانسور دارد ونه هیچ امکانات دیگری فقط افراد ضعیف ضعیفتر شدند وهیچ کس هم پاسخگو نیست .امید وارم این مجلس کاری بکند ....
ناشناس۱۴۹۳۰۳۴۱۴:۰۰:۵۳ ۱۳۹۹/۴/۲
اقتصاد یک علم است که با بخشنامه و شعار نمی توان این علم را به ریل اصلی خود بازگرداند
ناشناس۱۴۹۳۰۴۶۱۴:۰۴:۱۹ ۱۳۹۹/۴/۲
افزایش قیمت ها فقط با کاهش قیمت دلار کنترل میشه دلار سکه طلا مسکن خودرو ... تا زمانی که مشکل تحریم ها حل نشه اش همین آش . ساخت و ساز مشکلی رو حل نمیکنه فقط باعث افزایش نقدینگی میشه
ناشناس۱۴۹۳۲۷۶۱۶:۲۶:۰۱ ۱۳۹۹/۴/۲
تنها راه حفظ ارزش ریاله بیایین یکار اساسی کنین طلارو جایگذین ریال کنید و برای همیشه مشکل افت زیاد ارزش پولو حل کنید
ناشناس۱۴۹۳۴۷۴۱۸:۴۰:۴۲ ۱۳۹۹/۴/۲
هر روز دریغ از دیروز فاجعه در راه است و مسولین هم همه دغدغه حفظ خود را دارند
ناشناس۱۴۹۳۵۶۲۲۰:۲۷:۱۹ ۱۳۹۹/۴/۲
فقط قیمت دلار مشکل مسکن رو حل میکنه نه مسکن سازی چاپ پول بیشتر برای ساخت و ساز !
ناشناس۱۴۹۳۶۰۹۲۱:۲۴:۲۳ ۱۳۹۹/۴/۲
جهش قیمت مسکن عجیبه یا سکه 8 میلیون و شاخص بورس که در دوره تحریم و زیان ده بودن در حال افزایشه
مرتضی۱۴۹۳۷۱۴۲۲:۴۱:۵۷ ۱۳۹۹/۴/۲
راه حل اساسی آینه در کنار هر شهری شهر جدیدی طراحی بشه و محله به محله مثل پازل ساخته بشه حتما هم به صورت ویلایی تا سریع ساخته بشه خانه ها هم یکی در میان ساخته بشه تا در آینده کلی زمین قابل ساخت دردست دولت باشه برای روز مبادا مثل وضعیت الان.
ناشناس۱۴۹۳۷۳۳۲۳:۱۰:۳۲ ۱۳۹۹/۴/۲
من یک سازنده هستم همه چیز از میلگرد و تیراهن تا کابل و شیرالات و الومینیوم 5 تا 6 برابر شده تازه معلوم نیست در طی زمان ساخت که حداقل یکسال طول میکشه چقدر دیگه گران خواهد شد همین الان ساخت بسیار ساده متری 5 میلیون تو کم طبقات خرج داره یعنی یک 80 متری حداقل 400 میلیون خرج ساختشه حالا قیمت زمین هم روش دیگه ساخت خانه فقط از بیل گیتس بر میاد مگه معجزه ای رخ بده
ناشناس۱۴۹۳۷۸۴۰۰:۱۴:۲۸ ۱۳۹۹/۴/۳
کلمه انقلاب را از روی اسم طرح برمی داشتن بهتر نبود تا اگه این طرح هم شکست خورد به اسم انقلاب نوشته نشود
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

 2. مشفقانه ای کوتاه با رئیس جمهور منتخب

 3. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

 4. تاکید رییسی بر رفع دغدغه خانواده ایثارگران

 5. خوزستان و آسیاب پر آب مدعیان!

 6. حداقل و حداکثر حقوق دریافتی اعضای هیات علمی پس از همسان‌سازی اعلام شد

 7. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

 8. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

 9. پارک یا توالت عمومی سگ‌ها

 10. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

 11. صحبت‌های تند رئیس جمهور آذربایجان به وزیر نیروی کشور خود درباره قطعی برق

 12. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 13. ماجرای پرواز اختصاصی نمایندگان به عتبات چیست؟/ لغو سفر به دنبال اطلاع از اختصاصی بودن

 14. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 15. کارِ کیست؟!

 16. دستگیری ۱۷ وکیل و ۱۳ کارمند متخلف قوه قضائیه در هفته گذشته

 17. در ماه‌های آینده دولت با تورمی رو به رو خواهد شد که هیچگاه درکشور تجربه نشده است!

 18. ماهیت حقیقی طالبانِ کنونی چیست؟

 19. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

 20. تصمیم پسندیده مداح سرشناس/ می‌رویم خوزستان

 21. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

 22. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 23. کاروان‌ جدید تانکرهای آبرسان سپاه به خوزستان رسید

 24. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

 25. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

ابر آروان

آخرین عناوین