غریب‌آبادی: دولت ترامپ ۱۲۹ تحریم علیه ایران اعمال کرده/ سیاست دولت آمریکا قرار دادن زانو روی گردن دیگران است

گروه جهان الف،   3990329045

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به اینکه سیاست آمریکا در عرصه بین‌الملل قرار دادن زانو بر روی گردن دیگران است، گفت که دولت آمریکا در دوران دونالد ترامپ بیش از ۱۲۹ تحریم علیه ایران اعمال کرده است.

غریب‌آبادی: دولت ترامپ ۱۲۹ تحریم علیه ایران اعمال کرده/ سیاست دولت آمریکا قرار دادن زانو روی گردن دیگران است

به گزارش تسنیم، در پی مطرح شدن برخی ادعاهای واهی از سوی سفیر عربستان سعودی در نشست شورای حکام، کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، در واکنش به وی اظهار داشت: در مورد موضوعات منطقه ای و به اصطلاح فعالیت های بی ثبات کننده در منطقه، نیازی به داشتن استعداد سیاسی عمیق برای درک آنچه در منطقه ما اتفاق می افتد، نیست. در حقیقت، نیاز به کسب اطلاعات در مورد برخی کلمات کلیدی مانند طالبان، داعش، القاعده، جنگ در یمن، درگیری های گروهی در لیبی و غیره وجود دارد. واضح است که ایراد اتهام به دیگر کشورها، راهبردی است که توسط فدراسیون دو جنگ طلب (ایالات متحده، و پادشاهی عربستان) به عنوان مغز متفکر تمامی موارد فوق برای یافتن یک قربانی جهت سرپوش گذاشتن بر جنایات خود در جاهای دیگر استفاده می شود. این تمسخر آمیز است که عربستان ایران را به خاطر درگیری در منطقه متهم می کند، در حالی که دست آنها آغشته به خون مردم سوریه، لیبی، عراق و یمن می باشد! آیا کشوری در منطقه وجود دارد که پادشاهی سعودی در آن درگیر نباشد؟!

برنامه هسته‌ای عربستان غیرشفاف است
 
غریب آبادی افزود: عربستان سعودی از شفافیت در فعالیت های هسته ای ایران شکایت دارد. انگار کار دنیا وارونه شده است! پادشاهی سعودی به عنوان کشوری با برنامه هسته ای بسیار غیر شفاف، شاید بتواند بخاطر شرایط فعلی سکوت را برای خودش بخرد، اما نمی تواند آن را برای همیشه پنهان کند. نیازی به مراجعه به گذشته نیست، فقط گزارش اجرای وضعیت پادمان های آژانس در سال 2019 را بخوانید. سعودی یک عضو ان.پی.تی و دارای موافقتنامه جامع پادمان دو جانبه لازم الاجراء با آژانس است، اما تاسف آور است که با وجود درخواست های مکرر آژانس طی سالیان گذشته، همچنان خود را معاف از پذیرش بازرسان آژانس می داند. متأسفانه هنوز این واقعیت توسط آژانس، حتی در میان تهدیدات آشکار مقامات عربستان برای دستیابی به سلاح های هسته ای، به شورای حکام گزارش نشده است. آژانس و کشورهای عضو آن باید برای عربستان سعودی روشن کنند که جامعه بین المللی هیچگونه انحرافی را از یک برنامه صلح آمیز هسته ای تحمل نخواهد کرد.

سازمان ملل میلیاردها دلار فروش اسلحه به رژیم سعودی که علیه مردم بیگناه یمن استفاده می شود را نادیده می‌گیرد

نماینده ایران در آژانس گفت: در مورد استناد عربستان سعودی به گزارش سازمان ملل متحد در مورد قطعنامه 2231، باید خاطرنشان کنم که متهم کردن کشورها از طریق رویه های سر خود، بدعت خطرناکی است که به اعتبار سازمان ملل آسیب می رساند و نباید مورد قبول جامعه جهانی واقع شود. گزارش لکه دار و سیاسی دبیرکل، واقعیت های میدانی در این خصوص که وضعیت فعلی منطقه نتیجه مستقیم سیاست های غلط رژیم آمریکا و عربستان سعودی است را تغییر نمی دهد. چگونه تیم تحقیقاتی سازمان ملل می تواند میلیاردها دلار فروش اسلحه به رژیم سعودی که علیه مردم بیگناه یمن استفاده می شود را نادیده بگیرد، اما از طرف دیگر، در زباله های اسقاطی عربستان سعودی به جستجوی سرنخی می پردازد تا ادعاهای بی اساس آمریکا را توجیه کند؟

واکنش به ادعاهای سفیر آمریکا

همچنین در پی مطرح شدن برخی ادعاها از سوی سفیر آمریکا در نشست شورای حکام، غریب آبادی گفت: اقدامات قهری یکجانبه و غیرقانونی دولت آمریکا علیه ایران و کشورهای دیگر، نشانگر این است که این دولت هیچ احترامی برای هنجارها و اصول حقوق و روابط بین الملل قائل نیست. گزارشات آژانس گواهی می دهد که ایران به تمامی تعهدات خود در رابطه با عدم اشاعه پایبند است، در حالی که ایالات متحده آمریکا برای اجرای تعهدات خود ذیل ماده شش ان.پی.تی در خصوص خلع سلاح هسته ای، حتی یک گام کوچک هم بر نداشته است. "سند بررسی وضعیت هسته ای ایالات متحده" نیز گواه دیگری برای تداوم رویکرد تهاجمی هسته ای این کشور است. این رژیم از این سلاح علیه مردم ژاپن استفاده کرده و سایر کشورها را نیز در مورد استفاده احتمالی از آن تهدید می کند، سرمایه گذاری زیادی در تضعیف چارچوب های چندجانبه انجام می دهد، مقامات سازمان ها و دیوان های بین المللی را در صورت همراه نبودن در مسیر آمریکا تحریم می کند، از نهادهای چندجانبه خارج می شود یا حق عضویت خود به برخی از آنها را قطع می کند تا آنها را در مقابل سیاست ها و تدابیر ضد آمریکایی مرعوب کند.

نباید اجازه دهیم آمریکا از سازمان های بین المللی به عنوان ابزار سیاسی یکبار مصرف سوء استفاده کند

وی افزود: نباید اجازه دهیم آمریکا از سازمان های بین المللی به عنوان یک ابزار سیاسی یکبار مصرف برای منافع یک طرفه خود سوءاستفاده کند. متأسفانه، ایالات متحده به چنین رفتاری عادت کرده است و اگر هر سازمان بین المللی بخواهد بر اساس وظیفه خود، برخلاف خواسته آمریکا عمل کند، با جمله معروف دونالد ترامپ "تو اخراج هستی"، مواجه می شود. عزم جدی آمریکا برای از بین بردن برجام و تحمیل فشار به اصطلاح حداکثری بر ایران، برای همه روشن است. حتی مقامات عالیرتبه این کشور نیز علناً اعلام کرده اند که سیاست آمریکا، استفاده از همه گونه فرصتی برای پیشبرد چنین راهبرد بیمارگونه بوده، و از اینکه می گویند هر کاری را برای ایجاد تغییرات جدی در ایران انجام می دهند، احساس شرم نمی کنند. متأسفانه، برای مقامات آمریکایی اصطلاحاتی مانند "حق حاکمیت"، "برابری دولت ها"، "عدم مداخله" و غیره فقط در کتاب های قدیمی یافت می شود. برای آنها، اگر کشورها و سازمان های بین المللی در خدمت آنها نباشند، تا زمانی که رفتار خود را تغییر ندهند، مجازات می شوند.

دولت ترامپ بیش از 129 تحریم علیه ایران وضع کرده است

نماینده ایران در آژانس ادامه داد: از زمان تصدی ریاست جمهوری دونالد ترامپ، دولت آمریکا مجددا به رویه اقدامات قهری یکجانبه متوسل شده و بیش از 129 تحریم علیه ایران وضع کرده است. تحریم های غیر انسانی یکجانبه و غیرقانونی اعمال شده توسط ایالات متحده، حیات مردم عادی، از جمله آنهایی که نیاز مبرم به دارو دارند را به طور مستقیم هدف قرار داده است. اعمال محدودیت یا تحریم به هر شکل ممکن بر تأمین دارو، به ویژه در این شرایط بحرانی که تمام جهان از جمله ایران با ویروس کرونا درگیر هستند، نقض آشکار حق سلامتی و حق حیات است. این اقدام، همچنین در تضاد آشکار با دستور موقت دیوان بین المللی دادگستری است که از ایالات متحده می خواهد همه موانع صادرات آزاد کالاهای بشردوستانه به ایران را از میان بردارد.

سیاست بین‌المللی آمریکا مبتنی بر «رویکرد زانو بر روی گردن» است

غریب آبادی گفت: همکاران محترم، البته باید اعتراف کنم که نباید از دولتی که سیاست آن مبتنی بر "رویکرد زانو بر روی گردن"، چه با شهروندان خود یا چه با دیگران بوده، و با افتخار ابراز خرسندی می کند که فشار بر مردم عادی و تروریسم اقتصادی کارساز بوده، انتظاری بیش از این داشت. بگذارید به شما اطمینان دهم که زمان دیگری فرا خواهد رسید که هیچ راهی به جز پیوستن به موج به راه افتاده علیه آنهایی که زانوی خود را در عرصه بین الملل روی گردن دیگران قرار می دهند، نخواهد بود؛ مانند "جنبش من هم" یا آنچه که اکنون در رابطه با "جنبش نمی توانم نفس بکشم" اتفاق می افتد. آن زمان فرا خواهد رسید و ما امیدواریم که زودتر از موعد آن فرا رسد؛ امیدواریم قبل از آن که خیلی دیر شود، فرا برسد؛ امیدواریم قبل از اینکه این معماری چندجانبه موجود به طور برگشت ناپذیر خراب شود، فرا برسد.

پاسخ به ادعاهای سفیر رژیم صهیونیستی

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین در پاسخ به ادعاهای سفیر رژیم صهیونیستی در شورای حکام گفت: نماینده رژیم صهیونیستی اسرائیل بار دیگر ادعاهای بی اساس خود را تکرار کرد. بسیار مضحک است که این رژیم که عضو هیچگونه سازوکار کنترل تسلیحات و خلع سلاح نبوده، هیچ یک از تاسیسات هسته ای خود را بروی بازرسان آژانس باز نکرده، و تمامی انواع سلاح های کشتار جمعی را در اختیار دارد، از ایران می خواهد تا با آژانس همکاری نزدیکی داشته باشد و براساس همان ادعاها، امکان دسترسی به آن ها را فراهم کند. چنین رژیمی از هیچ تلاشی برای دروغگویی و بزرگنمایی این وضعیت، از جمله از طریق تولید اطلاعات جعلی برای گمراه کردن آژانس و افکار عمومی دریغ نکرده است.

وی افزود: سابقه غیر قابل دفاع این رژیم در عدم الحاق و عدم پایبندی به تمامی هنجارها و استانداردهای بین المللی در حوزه عدم اشاعه سلاح های هسته ای و خلع سلاح، هیچ گزینه ای جز پاک کردن دست های کثیف خود با سرزنش دیگران برای این رژیم باقی نگذاشته است. نماینده چنین رژیمی در جایگاهی نیست تا دیگران را در مورد چیزی که خودشان برای آن احترامی قائل نیستند، موعظه کند. نادیده گرفتن حضور خطرناک و مداوم تاسیسات هسته ای غیرپادمانی و فعالیت های رژیم اسرائیل، دیگر قابل تحمل نیست. از آنجا که همه در منطقه خاورمیانه به جز رژیم صهیونیستی اسرائیل، عضو ان.پی.تی بوده و موافقت نامه های جامع پادمان را پذیرفته اند، کسب توانایی مخفی هسته ای توسط رژیم اسرائیل، ذیل بی توجهی کامل دیگر کشورها، یک تهدید مداوم جدی را برای امنیت و ثبات همسایگان و دیگر دولت ها به وجود می آورد.

رژیم اسرائیل باید فورا و بدون قید و شرط به ان‌پی‌تی بپیوندد

غریب آبادی در پایان گفت: رژیم صهیونیستی با نادیده گرفتن نگرانی های بین المللی و منطقه ای مشروع، در حال نقض عامدانه تمامی مقررات و هنجارهای بین المللی است. الحاق فوری و بدون قید و شرط رژیم اسرائیل به ان.پی.تی و قرار دادن همه مواد، فعالیت ها، و تاسیساتش ذیل پادمان جامع آژانس، تنها گامی است که می تواند سبب جبران بخشی از بحران کنون هسته ای در خاورمیانه گردد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 2. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 3. یک نفر به دولت خسته نباشید نگفت /همه باید منتخب مردم درانتخابات ریاست جمهوری را یاری کنیم/ انتقال دولت باید با آرامش کامل انجام شود

 4. چرا از کوچ نمایندگان مجلس به دولت آینده نگرانیم؟

 5. روحانی صندوق توسعه ملی را خالی کرد

 6. ایمنی‌زایی ۹۳.۵ درصدی واکسن برکت در فاز دوم/ ۱۲ کشور برای خرید درخواست دادند

 7. دفاع تمام قد مهمان BBC از ایران

 8. تصاویر قدیمی دیده نشده از حرم امام رضا(ع)

 9. سقوط آزاد سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان

 10. رقم‌های دیوانه‌کننده از کشف‌ بزرگترین ‌مزرعه‌ بیت‌کوین

 11. وزیر علوم: به هیچ عنوان به"تعویق کنکور" فکر نمی‌کنیم / ۳۰درصد آموزش دانشگاه‌ها مجازی می‌ماند

 12. محمد معتمدی: قید واکسن خارجی را زدم/ در فاز سوم تست انسانی «برکت» شرکت می کنم

 13. واژگونی اتوبوس خبرنگاران در آذربایجان غربی/ فوت ۲ خبرنگار+اسامی و فیلم

 14. جزئیات حمله به یک خانواده ایرانی در بیرمنگام انگلیس+فیلم

 15. اعلام جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری/ تکمیل نتایج قبلی با وصول آخرین صورتجلسات باقی مانده و تطبیق نتایج در هیات های اجرایی و نظارت سراسر کشور

پربحث‌های هفته

 1. لحظات دلهره آور کشتن بی‌رحمانه یک جگوار با چوب

 2. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 3. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 4. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 5. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 6. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 7. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 8. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 9. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 10. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 11. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 12. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 13. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 14. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 15. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 16. ماموریت آیت‌الله جنتی به عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگرد حامل صندوق رای در دزفول

 17. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 18. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 19. صف طولانی و عجیب اماراتی‌ها برای خرید محصول جدید تویوتا لندکروز!

 20. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 21. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 22. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 23. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 24. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 25. یک نفر به دولت خسته نباشید نگفت /همه باید منتخب مردم درانتخابات ریاست جمهوری را یاری کنیم/ انتقال دولت باید با آرامش کامل انجام شود

ابر آروان

آخرین عناوین