بازیگران «پدرسالار» از «محمدعلی کشاورز» گفتند

گروه فرهنگی الف،   3990327019

برخی از نقش‌ها چنان اثر شگرفی بر ذهن و خاطرۀ مردم دارند که پس از گذشت سال‌ها، مردم همچنان آن را به یاد دارند؛ بازی مرحوم «محمدعلی کشاورز» در نقش اسدالله‌خان در سریال «پدرسالار» بی‌شک یکی از همین نقش‌های ماندگار در تلویزیون ایران است.

بازیگران «پدرسالار» از «محمدعلی کشاورز» گفتند
 

ایرنا نوشت: اوایل دهه هفتاد سریالی از شبکۀ دوم سیما پخش شد که برای سال‌ها و دهه‌ها یکی از بهترین آثار تلویزیونی ماند و در خاطرۀ جمعی ایرانیان حک شد؛ یکی از دلایل مقبولیت و محبوبیت این سریال داستان اصیل ایرانی آن بود که مواجۀ سنت با مدرنیته را در غالب یک خانوادۀ معمولی و پرفرزند به تصویر می‌کشید که برای بسیاری از خانواده‌های آن دوران داستانی ملموس و واقعی بود.

سریال پدرسالار (به تهیه‌کنندگی و کارگردانی اکبر خواجویی) با زبانی ساده و روایتی عینی دست بر نقاط مهمی گذاشت که برای زمانه‌اش موضوعی چالش‌برانگیز بود (تفاوت‌های عمیق نسل جدید و نسل گذشته و لزوم همراهی و انطباق‌پذیری با تغییرات فرهنگی) و در ادامۀ پیامدهای عدم سازگاری با شرایط روز را با روایتی جذاب به تصویر کشید.

همین سادگی و نکته‌سنجی سریالی تلویزیونی آن هم در زمانه‌ای که جامعه و خانواده‌ها در معرض بمباران رسانه‌های اجتماعی و تعدد سرگرمی‌ها نبودند باعث شد سریال دیده و درباره آن حرف زده شود و برای سالیان بازیگران، نقش‌ها و دیالوگ‌های آن در ذهن و حافظه مردم باقی بمانند.

باورپذیری و اثرگذاری این سریال بر مردم به صورتی بود که بعضا این قصه را یک زندگی حقیقی پنداشته و نسبت به آن عکس‌العمل نشان می‌دادند؛ به گفتهٔ ناصر هاشمی، بازیگر نقش ناصر، در زمان پخش این مجموعه، کمند امیرسلیمانی به‌دلیل داشتن شخصیتی لجباز و یکدنده در داستان فیلم، توسط یک رانندهٔ تریلی تهدید شده بود. همچنین، بعضی از مردم با دیدن ناصر هاشمی در سطح شهر، او را به بازگشت به خانهٔ پدر و احترام به بزرگتر سفارش می‌کردند.

مرحوم محمدعلی کشاورز در این سریال نقش شخصیت اصلی داستان اسدالله‌خان، پدری مقتدر را بازی کرد؛ نقشی که بار دیگر و پس از نقش‌های ماندگارش در فیلم‌ها و سریال‌های قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، شخصیت و بازی جاودانی را از وی به تصویر کشید.

استاد کشاورز هیچ‌گاه جایگزین ندارند

کمند امیرسلیمانی بازیگر سینما و تلویزیون درباره شخصیت و بازی‌های محمدعلی کشاورز اظهار داشت: به واقع استاد کشاورز هیچ‌گاه جایگزین ندارند و گویی هر بار با رفتن یکی از ۵ بزرگ سینمای ایران یعنی جمشید مشایخی، عزت الله انتظامی، داوود رشیدی و استاد کشاورز یکی از ستون‌های جامعۀ هنری ایران را با خود بردند.

وی افزود: مرحوم کشاورز بسیار شوخ، بذله‌گو، سرحال و مهربان بودند و همیشه (چه زمانی که با ایشان تماس تلفنی می‌گرفتیم یا زمانی که به دیدنشان می‌رفتیم) با خوشرویی و مهربانی پذیرای ما بودند.

امیرسلیمانی تصریح کرد: در دوره‌ای هرکدام از این دوستان مهره‌هایی بودند و در چند کار پی‌درپی، علی حاتمی این دوستان را در کنار هم قرار داد و وزن کار به ‌قدری بالا رفت که این پنج نفر به‌ عنوان چهره‌هایی شاخص در این هنر شناخته شدند.

بازیگر نقش آذر در سریال پدرسالار با اشاره به این مجموعه تلویزیونی و ماندگاری آن در ذهن مردم، تاکید کرد: آن سریال همه لحظه‌هایش خاطره است؛ پدرسالار یک کار استثنایی و خاطره انگیز است و صفا و صمیمیتی که در این کار دیده شد، از بزرگترهای این کار منتج می شد؛ بزرگانی چون حمیده خیرآبادی و استاد کشاورز.

مرحوم کشاورز انسانی بسیار ساکت و تأمل‌برانگیز بودند

سیامک اطلسی نیز بیان کرد: آقای کشاورز استاد مسلم بازیگری بودند که از بین ما رفتند. من خاطرات زیادی از سریال پدرسالار با ایشان دارم و حقیقتاً بازیگری را در کنار ایشان تجربه کردم و چیزهای زیادی را از ایشان یاد گرفتم.

استاد کشاورز در بسیاری فیلم‌ها و در تئاتر و تلویزیون بازی‌های درخشانی داشت؛ در واقعیت و به لحاظ شخصیتی ایشان آدمی مصمم، انسانی شریف و خونسرد بود که بازیگری همتای ایشان نمی‌آید.

کسانی که در کنار وی کار می‌کردند، آن کاری که باید را انجام می‌دادند، زیرا او بر کارشان تسلط  داشت، نقش را حفظ می‌کرد و به آن اهمیت می‌داد و بازیگران جوانی که این خصائل رفتاری را می‌دیدند، واقعاً از وی یاد می‌گرفت و برایشان تجربه بود.

بازیگر نقش مصطفی (برادر اسدالله خان) در سریال پدرسالار درمورد حال و هوای بازی در این سریال در کنار محمدعلی کشاورز خاطرنشان کرد: آن سریال برای تمام ما بازیگران یک تجربه زندگی بود در کنار استاد کشاورز سعی می‌کردیم واقعیت‌ها را ارائه بدهیم؛ یعنی تلاش می‌کردیم نقشی که نوشته‌ شده بود را یکی بهتر از دیگری ارائه و ایفا کنیم.

محمدعلی کشاورز یک اسطوره بود

محمود پاک‌نیت بازیگر سینما و تلویزیون در مورد مرحوم کشاورز گفت: وی حقیقتاً یک اسطوره و انسان خاص بود. شاید در کارها برخی اوقات تصویری خشن از او می‌دیدیم اما در واقعیت قلبی بسیار رئوف و مهربان داشت و انسانی بسیار دوست‌داشتنی و دلسوز برای همه عزیزانی بود که با وی همکاری می‌کردند.

محمود پاک‌نیت در نقش جلال (پسر اسدالله خان) تصریح کرد: مرحوم کشاورز آدم خوش‌برخوردی بود در عین این‌که در فیلم‌ها او را خشن می‌دیدیم؛ مثلاً در پدرسالار، پدری بود که با خانواده خشن بود و آن‌ها دوست نداشتند دورهم زندگی کنند اما او اعتقاد داشت همه باید کنار هم باشند.

پاک نیت در اشاره به اهمیت حضور و بازی کشاورز و هم‌نسلان وی در آثار هنری، خاطرنشان کرد: این عزیزان در هنر و سینمای ایران یک ستون بودند و این را نمی‌شود کتمان کرد. در آن دورانی که آنها کار می‌کردند، ستون محکمی بودند که فرهنگ و هنر این مملکت را نگه داشته بودند.

این بازیگر یادآور شد: یادم هست در سریال روشن‌تر از خاموشی حسن بشکوفه (تهیه کننده سریال) گفت که همین‌که توانستم این سه نفر (نصیریان، کشاورز و مشایخی) را راضی کنم که در این کار بیایند، خیلی کار بزرگی است و برای من وجود این سه بزرگوار، کاری بسیار عظیم است.

وی افزود: وقتی یک تهیه‌کننده چنین حرفی می‌زند، یک دلگرمی به گروهی است که با این عزیزان کار می‌کنند و این برای کسانی که در آن گروه هستند قدرت و نیرو ایجاد می‌کند. آدم‌هایی چون مرحوم کشاورز واقعاً این‌گونه بودند؛ همچنان که افرادی همانند نصیریان (که خدا حفظشان کند) همین گونه‌اند و وقتی‌که در یک گروه هستند قوت آن کار هستند.

هنرمندی با نشان درجه یک فرهنگ و هنر

محمدعلی کشاورز اوایل خرداد جاری به دلیل عارضه کلیوی و بالا رفتن سطح کراتین خون در بیمارستان بستری شد و بلافاصله مراحل درمانی خود را زیر نظر تیم پزشکی آغاز کرد. پس از آن وی به دلیل عفونت ریه در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد. این هنرمند مطرح سینما، تئاتر و تلویزیون امروز (یکشنبه، ۲۵ خرداد) و در سن نودسالگی بعد از تحمل دوره‌ای بیماری درگذشت.

وی یکی از چند بازیگر مطرح و نسل اول تئاتر ایران و فعال در حوزه های دیگر نمایشی از جمله سینما و تلویزیون در ۲۶ فروردین ۱۳۰۹ در اصفهان متولد شد. این هنرمند که دارای نشان درجه یک فرهنگ و هنر بود، در سینما، تئاتر و تلویزیون بارها در نقش‌ها و ژانرهای گوناگون حضور داشته است.

از آثار ماندگار کشاورز، می‌توان به مجموعه‌های تلویزیونی دایی‌جان ناپلئون، آتش بدون دود، هزاردستان (در نقش شعبان استخوانی)، سربداران (در نقش خواجه قشیری)، افسانه سلطان و شبان (در نقش خوابگزار اعظم)، پدرسالار و گرگ‌ها اشاره کرد.

این هنرمند ایفاگر نقش‌های ماندگاری در تاریخ سینما بوده است که از جمله آنها فیلم‌های «خشت و آینه»، «آقای هالو»، «رگبار»، «صادق کرده»، «شطرنج باد»، «کمال‌الملک»، «مردی که موش شد»، «کفش‌های میرزا نوروز»، «مادر»، «پول خارجی»، «دلشدگان»، «روز واقعه»، «ناصرالدین شاه اکتورسینما»، «خسوف»، «زیردرختان زیتون»، «غزال» بوده است.

پربحث‌های دیروز

  1. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

  2. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با ۷۳ کشته و ۳۷۰۰ زخمی + فیلم

  3. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

  4. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

  5. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

  6. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

  7. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

  8. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

  9. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

  10. متن شکایت جمعی از نمایندگان مجلس از وزیر نفت به رؤسای سه قوه

  11. نیوزلندی‌ها برق بی‌سیم اختراع کردند

  12. دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند

  13. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

  14. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

  15. هفت عامل که مانع فرزندآوری می‌شود

  16. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

  17. خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

  18. افتتاح موزه و سراسرنمای سردار قاسم سلیمانی

  19. مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

  20. چراغ سبز کره‌ای‌ها برای پرداخت بدهی ایران

  21. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

  22. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

  23. کلیات «طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس تصویب شد

  24. چگونه گوشی موبایلی که خیس شده را نجات دهیم

  25. ارتباط مستقیم شیوع مجدد کرونا و افزایش تعداد مبتلایان، با رشد سفرها + نمودار

پربحث‌های هفته

  1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

  2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

  3. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

  4. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

  5. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

  6. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

  7. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

  8. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

  9. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

  10. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

  11. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

  12. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

  13. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با ۷۳ کشته و ۳۷۰۰ زخمی + فیلم

  14. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

  15. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

  16. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

  17. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

  18. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

  19. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

  20. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

  21. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

  22. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

  23. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

  24. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

  25. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

ابر آروان

آخرین عناوین