بیانیه علوم پزشکی اهواز در مورد مفقودی ۱۱هزار نمونه آزمایش کرونا

گروه سلامت الف،   3990326177

اهواز- دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز در خصوص ادعای مفقودی نمونه‌های آزمایشگاهی کرونا بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش مهر، دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز در خصوص ادعای مفقودی نمونه‌های آزمایشگاهی کرونا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: پیرو پخش فیلمی در بخش گفت‌وگوی ویژه خبری صداوسیمای خوزستان و ادعای مجری برنامه مبنی بر «مفقودی ۱۱ هزار نمونه از ۲۹ هزار نمونه آزمایش کرونا که در هفته‌های اخیر از مراجعه‌کنندگان به مراکز نمونه‌گیری در اهواز» به اطلاع مردم شریف استان می‌رساند: ادعای مطرح شده در این برنامه کاملاً کذب و به دور از واقعیت مطرح شده است.

در این بیانیه آمده است: در خصوص نمونه‌های سرپایی اخذ شده در آزمایشگاه‌های کروناویروس قابل ذکر است تا به حال تعداد ۵۰ هزار و ۳۴۲ عدد نمونه پذیرش شده که از این تعداد ۴۳ هزار و ۳۷۷ عدد آن پاسخ داده شده است. از تعداد ۶ هزلر و ۹۶۵ نمونه باقی‌مانده نیز تعداد سه هزار و ۵۰۰ نمونه امروز ۲۶ خرداد پاسخ داده خواهد شد. مابقی نمونه‌ها به تعداد سه هزار و ۴۶۵ نمونه به دلیل برخی اشکالات در نمونه‌ها مانند عدم رعایت زنجیره سرما در انتقال و یا تکنیک غلط در نمونه‌گیری قابل آزمایش نبوده‌اند که از این افراد مجدداً نمونه‌گیری شده است. این تعداد تنها ۶ درصد کل نمونه‌ها می‌باشد در حالیکه تا ۱۰ درصد به عنوان نمونه‌های مخدوش در همه آزمایشگاه‌ها یک استاندارد و غیرقابل‌اجتناب است. شگفت‌آور آنکه این مسئله بدیهی چگونه بزرگنمایی و تحریف و به سرعت در رسانه‌های مختلف و با عنوان کاملاً کذب مفقود شدن نمونه‌ها پخش شده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: همچنین لازم به ذکر است که گزارش کامل وضعیت آمار و اطلاعات مربوط به بیماران کرونا، به صورت روزانه در اختیار دستگاه‌های امنیتی و نظارتی استان قرار داده می‌شود و وزارت بهداشت نیز به صورت آنلاین این موارد را مورد بررسی قرار می‌دهد. شایسته ذکر است استان خوزستان در موضوع نمونه‌گیری از موارد مشکوک به کرونادر رتبه دوم کشور قرار دارد و تلاش کادر بهداشت و درمان استان به ویژه پرسنل پرتلاش آزمایشگاهی برای بیماریابی سریع به منظور قطع زنجیره انتقال کرونا با تمام توان ادامه خواهد داشت و متأثر از اقدامات ناجوانمردانه و غیرواقع قرار نخواهد گرفت.

دانشگاه علوم پزشکی اهواز در بیانیه خود تاکید کرده است: نکته مهمی که باید توجه کرد این است که مجری برنامه مذکور به عنوان سند اظهارات نادرست خود، به جلسه مورخ ۱۴ خرداد در دانشگاه علوم پزشکی اهواز اشاره کرده در حالی که در جلسه مورد اشاره به هیچ عنوان مباحث مربوط به آزمایشگاه‌ها مطرح نگردیده بلکه موضوع اصلی جلسه مذکور، رسیدگی به وضعیت محل‌های نمونه‌گیری بوده است.

در این بیانیه همچنین آمده است: به نظر می‌رسد؛ مطرح کردن چنین ادعاهای کذبی در یک برنامه زنده آن هم از طریق رسانه ملی که می‌بایست محل انتشار اطلاعات موثق باشد، تنها باعث تشویش اذهان عمومی، ایجاد نگرانی میان مردم و انداختن آب در آسیاب دشمنان قسم خورده نظام و تهیه خوراک برای رسانه‌های معاند و در ادامه سناریوهای چند روز گذشته در جهت تخریب روحیه مسئولان و مدافعان سلامت مردم است که در ماه‌های گذشته مخلصانه در حال جان‌فشانی و مراقبت از بیماران هستند و رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها در فرمایشات خود از نیروهای خدوم حوزه بهداشت و درمان در مبارزه با کرونا تقدیر به عمل آوردند. در پایان دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز حق خود را برای پیگیری قضائی موارد اتهامی مطرح شده در این برنامه که با هدف تشویش اذهان عمومی و به صورت غیرواقعی مطرح شده است، محفوظ می‌داند.

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 3. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 4. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 5. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 6. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 7. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 8. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 9. صحنه آهسته انفجار بیروت

 10. عادی سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی رسما کلید خورد / «توافق ننگین» امارات و اسرائیل برای عادی سازی

 11. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 12. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 13. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

 16. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 17. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 18. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 19. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 20. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 21. دختر ربایی و زیر گرفتن مامور پلیس در مشهد

 22. بازی با اعصاب مردم!

 23. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 24. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 25. هفته ای که کنکوری ها در آن نقره داغ شدند !

ابر آروان

آخرین عناوین