صعودی شدن دوباره قیمت‌ها در بازار خودرو

گروه اقتصادی الف،   3990322037 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
صعودی شدن دوباره قیمت‌ها در بازار خودرو

دنیای اقتصاد نوشت: بازار خودرو در شروع و پایان هفته جاری دو مسیر متفاوت را تجربه کرد، به‌طوری‌که قیمت‌ها در ابتدای هفته تحت‌تاثیر اعلام نتایج قرعه‌کشی طرح فروش فوق‌العاده و همچنین آغاز طرح پیش‌فروش شرکت‌های خودروساز، نزولی بود، اما در پایان هفته روند صعودی به خود گرفت. آنچه مشخص است با آغاز ثبت‌نام و به‌دنبال آن قرعه‌کشی محصولات عرضه شده در فروش فوری، قیمت خودرو در بازار روند کاهشی به خود گرفت این در شرایطی است که با گزینش ۲۵ هزار نفر از بین ۵ میلیون متقاضی خودرو در این طرح تغییراتی در بازار رخ داد.

در این زمینه برخی از فعالان بازار در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» عنوان می‌کنند که بر اساس یک قانون نانوشته معمولا در زمان اجرای طرح‌های فروش شرکت‌های خودروساز اعم از فروش فوق‌العاده (فروش فوری سابق) یا پیش‌فروش‌های صورت گرفته توسط شرکت‌های خودروساز، دست‌اندرکاران بازار و نمایشگاهداران دست از فعالیت کشیده و منتظر اتمام طرح‌های فروش و روشن شدن آثار این طرح‌ها روی قیمت‌های بازار می‌مانند.

البته باید به این نکته هم توجه کرد که با آغاز طرح‌های فروش، معمولا خریدار چندانی به بازار ورود نمی‌کند، زیرا متقاضیان خرید خودرو تلاش خود را می‌کنند تا خودروی مورد نیاز خود را از کارخانه خریداری کنند. این مساله در شرایط فعلی که فاصله میان قیمت‌های بازار و کارخانه قابل‌ملاحظه است بیش از پیش به چشم می‌آید. با این حال این نکته را نباید فراموش کرد که معاملات در بازار از حدود یک ماه پیش کاملا متوقف مانده که بخشی از این اتفاق به پروژه قیمت‌گذاری خودرو در بازار بازمی گردد.

در اواخر اردیبهشت همزمان با اعلام قیمت‌های جدید برای محصولات شرکت‌های خودروساز، سیاست‌گذار کلان خودرو برای اولین بار از فرمولی برای خرید و فروش در بازار خودرو رونمایی کرد. براساس اعلام مسوولان ارشد سازمان حمایت قیمت تمام شده کارخانه به علاوه ۱۰ درصد سود باید مبنای قیمت بازار قرار گیرد. در کنار اعلام فرمولی برای دادوستد، نهادهای نظارتی نیز به بازار خودرو ورود کرده و با رصد پارکینگ‌ها به‌دنبال کشف خودروهای احتکار شده رفتند.

این دو اقدام شروعی بود بر قفل شدن معاملات در بازار خودرو. در ادامه نیز اعلام شرایط طرح فروش فوق‌العاده خودروسازان و همچنین طرح پیش‌فروش حلقه قفل شدن معاملات را تکمیل کرد. با توجه به اینکه نتایج طرح فروش فوق‌العاده خودروسازان مشخص شده و۲۵ هزار دستگاه خودروی عرضه شده در این طرح صاحبان خود را شناختند و فرصت شرکت در طرح پیش‌فروش ۷۵ هزار دستگاه خودرو برای متقاضیان به پایان رسیده باید منتظر واکنش بازار به این مساله باشیم. اما سوال اینجاست که بازار چه مسیری را پیش خواهد گرفت آیا روند نزولی قیمت‌ها که در چند هفته اخیر کلید خورده ادامه خواهد یافت یا اینکه بار دیگر شاهد نوسانات قیمت‌ها و التهابات بازار خواهیم بود؟

بازار در دوران پسافروش خودروسازان

همان‌طور که اشاره شد معاملات در بازار خودرو نزدیک به یک ماه است که تحت‌تاثیر اعلام فرمول قیمتی، ورود نهادهای نظارتی و اجرای طرح‌های فروش به کندی صورت می‌گیرد.همان‌طورکه عنوان شد بیشترین تاثیر بر کاهش معاملات بازار مربوط به عملیاتی شدن طرح‌های فروش فوق‌العاده و پیش‌فروش دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور است.

فعالان بازار معتقدند با توجه به پایان فروش خودروسازان که معاملات را در بازار قفل و قیمت‌ها را کاهشی کرد، حالا بار دیگر مولفه‌هایی همچون میزان عرضه خودروسازان، نرخ ارز و انتظارات تورمی در تعیین قیمت محصولات خودروسازان تعیین‌کننده خواهد بود.این اظهارات در شرایطی است که از روز گذشته تغییراتی در نمودار قیمتی بازاررخ داده و نمودار قیمت‌ها صعودی شد. فعالان بازار تاکید می‌کنند چنانچه سیاست‌گذار کلان خودرو به‌دنبال جلوگیری از نوسانی شدن دوباره بازار است باید مسیر عرضه خودروسازان را هموار کند، زیرا در شرایط فعلی این اتفاق می‌تواند جلوی التهابات بازار را بگیرد. جدا از عرضه مناسب با تقاضای بازار که در آرامش بازار نقش تعیین‌کننده‌ای دارد، مسوولان صنعتی کشور با قیمت‌گذاری بازار و همچنین کشف خودروهای احتکاری، به متقاضیان خودرو این اطمینان خاطر را داده‌اند که می‌توانند آرامش را به بازار خودرو برگردانند. حال این سوال مطرح است که با تدابیر اندیشیده شده در این زمینه آیا می‌توان منتظر آرامش در بازار بود؟

در این زمینه یک فعال بازار خودرو به خبرنگار ما می‌گوید که فرمول قیمتی که از سوی مسوولان سازمان حمایت اعلام شده تاکنون اجرایی نشده و با اینکه نزدیک به یک ماه از اعلام آن می‌گذرد همچنان هیچ ساز و کاری برای اجرایی شدن آن تعریف نشده است. آنها حضور نهادهای نظارتی را نیز چندان اثرگذار نمی‌دانند زیرا معتقدند با پلیسی کردن بازار نمی‌توان دارندگان خودرو را مجبور به عرضه خودروهای خود به بازار کرد. در همین حین اما کارشناسان خودرویی اعتقاد دارند که سیاست‌گذار کلان برای کنترل نوسانات قیمتی باید به جای اعلام فرمول و پلیسی کردن بازار اقدامات دیگری را در دستور کار قرار دهد.

 آنها پیشنهاد می‌دهند چنانچه در شرایط حاضر امکان افزایش توان عرضه شرکت‌های خودروساز به بازار وجود ندارد می‌توان با برداشتن محدود ممنوعیت واردات از طریق شوک درمانی تا حدودی جلوی نوسان قیمت را در بازار گرفت. آنها در توضیح پیشنهاد خود می‌گویند طرح‌های فروش خودروسازان تنها در زمان اجرا روی نزولی شدن قیمت‌ها به‌طور موقت اثر گذار است و از آنجا که این طرح‌ها نمی‌تواند همیشه ادامه داشته باشد سیاست‌گذار خودرویی در شرایط فعلی باید مسیرهای دیگر را نیز مورد توجه قرار دهد.

دیدگاه کاربران

آریابان۱۴۷۹۴۶۸۱۱:۴۳:۰۸ ۱۳۹۹/۳/۲۲
هر چند که این اصلا و مطلقا طبیعی و منصفانه و انسانی نیست که همین بغل گوش ما اشخاصی باشند که در شرایط بسیار سخت و در فقر مطلق زندگی کنند ولی در دیگر سوی سکه آیا این راهکار مشعشعانه دولت که به ترتیب با حذف واریز مبلغ اولیه با چک صیاد ، پرداخت با چک معمولی به نام شخص ، با نام یک فرد دیگر و .. و در نهایت به عدم ضرورت پرداخت وجه برای ثبت نام !!!!!!!! انجامید ، آیا این راهکار با اینهمه سر وصدا و تبلیغات که در عمل راهکاری برای کاهش قیمت نبود ، آیا بجز دامن زدن هر چه بیشتر به دلالی و پر کردن باز هم بیشتر و بیشتر جیب های حریص دلالان منتهی نشد ؟!؟!؟!؟!؟ 
ناشناس۱۴۷۹۴۷۰۱۱:۴۵:۰۵ ۱۳۹۹/۳/۲۲
بازار مسکن ،خودرو ،ارز ،طلا و.. نشان دهنده اقتصاد بشدت آفت زده کشور است .
ناشناس۱۴۷۹۵۵۳۱۲:۵۹:۱۴ ۱۳۹۹/۳/۲۲
دیدید دولت روحانی نتوانست وضعیت خودرو را ثبات ببخشد، حالا این قضیه در بقیه امور خواهد بود. مثل مسکن و دلار و غیره. در نتیجه اگر خواستید کاری بکنید بکنید و ریال .. ایران رو هم در حسابتون نگه ندارید..
ناشناس۱۴۷۹۵۵۸۱۳:۰۷:۵۳ ۱۳۹۹/۳/۲۲
عزیزم تا وقتی همه چی درست نشه قیمت هیچ چیزی بصورت تکی پایین نمی آید حالا شما بگو خودرو یا بگو سکه یا خونه شما ببین پراید سال نود هشت میلیون و پانصد و پنجاه بوده سکه حدود 400 تا 500 هزار یعنی طرف با حدود 18 تا 20 سکه باید یک پراید می خریده الان هم شما اصلا حساب کن 15 تا سکه برای خرید یک پراید میشه حدود 100 تا 105 میلیون پس ببین هنوزماشین جای رشد داره یا با دلار حساب کن یا با طلا حساب کن شما ببین کشورهایی که 40 سال در جنگ هستند مثل عراق و افغانستان یا کشوری مثل سوریه با اون وضع هنوز ارزش پولشون از ما بیشتر ما واقعا یک کشور بی اقتصادیم و فقط اقایون با ثروتهای کلان دارند شعار میدن
ناشناس۱۴۷۹۵۶۷۱۳:۱۸:۲۰ ۱۳۹۹/۳/۲۲
دولتها(چه فعلی چه قبلی ها ) از گرانی خودرو مثل فروش دلار و سکه سود میبرند هر از گاهی هم شو رسانه ای اجرا میکنند و مردم رو بازی میدند دوباره روز از نو روزی از نو خلاصه گرانی ادامه داره چون مردم همراهی میکنند .
ناشناس۱۴۷۹۵۸۴۱۳:۳۵:۱۲ ۱۳۹۹/۳/۲۲
خدا رو شکر بار دیگر ناکارآمدی .. ثابت شد.
ناشناس۱۴۷۹۵۹۲۱۳:۴۲:۵۷ ۱۳۹۹/۳/۲۲
یه قرعه کشی دیگه بگذارین شاید فرجی بشه
ناشناس۱۴۷۹۶۱۱۱۳:۵۹:۱۹ ۱۳۹۹/۳/۲۲
پس میتوان نتیجه گرفت وزیر صمت نقشی در افزایش قیمت خودرو ندارد فقط یک تشریفات هست این افزایش قیمت صرفا بخواست دولت صورت میگیرد تا بتوانند باافزایش قیمت خودرو کسری بودجه داخل کشور..,..را تامین کنند
ناشناس۱۴۷۹۶۷۴۱۴:۵۲:۰۰ ۱۳۹۹/۳/۲۲
خدایی مملکت نیست که ..
ناشناس۱۴۷۹۷۲۷۱۶:۰۵:۱۴ ۱۳۹۹/۳/۲۲
با سلام یک راهکار بیشتر ندارد و آن هم ورود خودرو به کشور آزاد گردد. این مایه تعجب است که چرا اینقدر تعلل مینمایند ؟ به نظر میرسد درآمد دولت کاهش می یابد نه اینکه اشتغال کم میشود.
ناشناس۱۴۷۹۷۳۹۱۶:۱۵:۱۵ ۱۳۹۹/۳/۲۲
واردات بسته، خودروساز انحصارگر، ملت اسیر ..خودرو ساز، دولت هم حامی خودرو ساز، خدایا شر این خودرو سازها را از سر مردم کم کن
ناشناس۱۴۷۹۷۶۳۱۶:۵۶:۲۹ ۱۳۹۹/۳/۲۲
۵ میلیون متقاضی برای چند ده هزار خودرو؟ به فرض ثبات جمعیت ۳۰ سال طول میکشه تقاضا پر شه تازه به شرطی که خودرو دوم و سوم ..‌ خرید نشه. کجای دنیا بازار اینقدر انحصاریه؟ توقع دارید قیمت ثابت بمونه؟ بگذریم از آنهایی که نیابتی خرید میکنند!!! در برخی کشورها مالیات خودرو دوم به بعد آنقدر بالا میره که کسی هوس خرید آنرا نداره. توکشور ما شوخی میکنن میگن قیمت را کنترل میکنن.
ناشناس۱۴۷۹۸۰۷۱۸:۲۰:۰۲ ۱۳۹۹/۳/۲۲
عجب سر و سامانی دادین به بازار خودرها آع باریکلا دمتون گرم من ک سبدمو برداشتم رفتم بازار با 100 میلیون سبدمو پر کردم از انواع و اقسام خودروها
ناشناس۱۴۷۹۸۰۹۱۸:۲۲:۵۴ ۱۳۹۹/۳/۲۲
تنها راه ساده آزاد سازی واردات خودروهای دست دوم با عمر حداکثر هفت سال که از نظر قیمت و‌کیفیت و دوام بمراتب از تولیدات بی کیفیت داخلی بالاتر است
فقیهی۱۴۷۹۸۱۱۱۸:۲۴:۵۵ ۱۳۹۹/۳/۲۲
آقای دولت اگر واقعا و صادقانه میخواهی جلو رانت و گرانی خودرو را بگیری اجازه بده تا خودرو های دست دوم طی شرایط خاص و با برنامه ریزی وارد کشور شود تا آن موقع ببینی دیگر جولان گاهی برای فرغون سازان برقرار نخواهد بود .
محسن۱۴۷۹۸۲۴۱۸:۴۷:۲۷ ۱۳۹۹/۳/۲۲
یعنی شما واقعا از این دولت توقع دارین قیمت چیزی رو کنترل کنه ؟؟؟ یک مشت ..برادر روحانی. برادر جهانگیری پسر ع.ی با کدام پشتوانه این حجم از فساد را انجام ..
رضا۱۴۷۹۸۴۹۱۹:۱۷:۲۳ ۱۳۹۹/۳/۲۲
چرا باید 25هزار نفر بر اساس شانس و قرعه کشی از رانت تفاوت قیمت 30 تا 80 میلیون تومانی بهره مند شوند؟ یعنی فردی بدون کار و تلاش و فقط بر اثر شانس به اندازه دو سال حقوق یک کارگر خودرو را ارزانتر از قیمت بازار خریداری کرده است این نوع ترویج رانت باعث می شود تا مردم به جای کار و تلاش در جستجوی فضاهای رانتی باشند
معلم۱۴۷۹۸۷۶۱۹:۵۷:۳۰ ۱۳۹۹/۳/۲۲
در ایران همه چیز تحت تاثیر دلار است.با اقتصاد وابسته به نفت و تحریمها کاری نمی شود
ناشناس۱۴۷۹۹۲۱۲۱:۱۳:۱۵ ۱۳۹۹/۳/۲۲
مگه پایین اومده بود.
ناشناس۱۴۷۹۹۵۵۲۲:۱۶:۱۸ ۱۳۹۹/۳/۲۲
قیمت فقط با کاهش تقاضا یا افزایش عرضه کاهش می یابد. این را صد و نود کشور دنیا می دانند.
ناشناس۱۴۷۹۹۶۰۲۲:۲۰:۰۱ ۱۳۹۹/۳/۲۲
اولا ماشینی نیست که عرضه کنند دوما پولی نیست که باهاش خودرو وارد کنند

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

  2. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

  3. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

  4. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

  5. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

  6. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

  7. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

  8. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

  9. صحنه آهسته انفجار بیروت

  10. عادی سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی رسما کلید خورد / «توافق ننگین» امارات و اسرائیل برای عادی سازی

  11. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

  12. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

  13. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

  14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

  15. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

  16. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

  17. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

  18. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

  19. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

  20. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

  21. دختر ربایی و زیر گرفتن مامور پلیس در مشهد

  22. بازی با اعصاب مردم!

  23. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

  24. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

  25. هفته ای که کنکوری ها در آن نقره داغ شدند !

  ابر آروان

  آخرین عناوین