سازمان هواشناسی: تابستان گرمی در راه است

گروه اجتماعی الف،   3990318093

رئیس سازمان هواشناسی با بیان اینکه تابستان پیش رو، در اغلب نقاط کشور بسیار گرم خواهد بود، گفت: در هفته آینده روند افزایش دما رخ خواهد داد و دمای هوای تهران تا حدود ۳۹ درجه پیش بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی: تابستان گرمی در راه است

به گزارش مهر، سحر تاجبخش رئیس سازمان هواشناسی، صبح امروز در نشست خبری، با اشاره به اینکه تابستان گرمی در راه داریم، افزود: تا روز سه شنبه روند کاهش دما ادامه خواهد یافت اما در هفته آینده روند افزایش دما رخ خواهد داد و دمای هوای تهران تا حدود ۳۹ درجه پیش بینی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون بارش‌های قابل ملاحظه‌ای در کشور اتفاق افتاده، اما این بارش‌ها نسبت به سال گذشته کمتر بوده است، گفت: با این وجود، میزان بارش‌های سال جاری بالاتر از حد نرمال بوده است.

رئیس سازمان هواشناسی ادامه داد: پیش‌بینی ما این است که در سال زراعی جاری، تمامی منابع آبی کشور از طریق این بارش‌ها تأمین شود.

تاجبخش با اشاره به شروع شیوع بیماری کرونا در اسفند ماه اظهار داشت: بیشترین بارش‌های سیل‌آسا در حدود اسفند ۹۸ تا فروردین ۹۹ رخ داده که با توجه به کاهش نیروهای حاضر در محل این سازمان، روزهای سختی را تجربه کردیم.

وی از وقوع ۸۰ سیلاب در بازه زمانی اسفند ۹۸ تا فروردین ۹۹ خبر داد و گفت: این سیلاب‌ها با توجه به پایش و پیش‌بینی‌های انجام شده به شکل خوبی مدیریت شده‌اند؛ هر چند مشکلاتی هم در این زمینه وجود داشت.

رئیس سازمان هواشناسی با بیان اینکه بسیاری از استان‌های کشور از جمله هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کرمان و تهران بارش‌های بالاتر از حد نرمال داشته‌اند، توضیح داد: در استان هرمزگان بارش‌ها بیش از ۱۰ درصد بالاتر از حد نرمال بوده، در سیستان و بلوچستان بارش‌ها بالای ۵۰ درصد از حد نرمال به ثبت رسیده، در مناطقی از استان کرمان از جمله کهنوج و قلعه‌گنج بارش‌ها بالای ۱۵۰ درصد بالاتر از حد نرمال به ثبت رسیده و در استان‌های تهران، البرز و شرق سمنان نیز بارش‌های قابل توجهی را تجربه کردیم.

تاجبخش ادامه داد: ایستگاه مهرآباد بارش‌های بالاتر از ۶۰ درصد از حد نرمال را برای تهران ثبت کرده که این میزان بارش در دوره‌های ۶۹ ساله اتفاق می‌افتد.

به گفته وی، شهرستان گرمسار با بارشی بیش از ۴۳ درصد بالاتر از حد نرمال نیز دوره بازگشت ۸۹ ساله خود را تجربه کرده است.

رئیس سازمان هواشناسی افزود: افزایش بارندگی‌ها نشان‌دهنده اثرات تغییر اقلیم در ایران است و ما موظف هستیم با توجه به قوانین بالادستی از جمله قانون مدیریت بحران برای پایش و مدیریت و پیش‌بینی‌های دقیق، تلاش بیشتری کنیم.

تاجبخش با اشاره به اینکه امسال در شهرستان زهک سیستان و بلوچستان بارندگی‌ها ۱۹۲ درصد بالاتر از حد نرمال به ثبت رسیده و در شهرستان چابهار آمار ۱۹۰ درصدی بالاتر از حد نرمال داشته‌ایم، گفت: بیشترین بارش‌ها تاکنون در استان گیلان با ثبت ۸۲۰ میلیمتر بارندگی، در استان مازندران با ثبت ۶۸۰ میلیمتر و استان لرستان با ثبت ۵۸۰ میلیمتر بارندگی بوده است و کمترین بارش‌ها در استان‌های یزد، خراسان جنوبی و اصفهان با حدود بارش ۱۶۰-۱۲۰ میلیمتر به ثبت رسیده که در مجموع نسبت به سال گذشته ۸ درصد پایین‌تر و نسبت به میانگین سالیانه ۳۰ درصد بالاتر از حد نرمال بوده است.

وی ادامه داد: استان‌های غربی یعنی زاگرس میانی، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد بارندگی‌های زیر حد نرمال داشته است.

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه به طور کلی امسال ۲۰ درصد کمتر از حد نرمال سال قبل تا فروردین ماه بارش را تجربه کرده‌ایم، گفت: بارندگی‌ها تا فروردین ماه زیر ۳۰ درصد بود که بارش‌های بهاره ۱۰ درصد از این تفاوت را جبران کرد.

به گفته تاجبخش، بارش‌های بهاره باعث رشد علفزارها در اکثر نقاط کشور شده که می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد حریق باشد و به همین دلیل هموطنان در هنگام حضور در طبیعت باید مراقب باشند.

وی با بیان اینکه تابستان امسال دمای کشور نسبت به میانگین بلندمدت افزایش خواهد داشت، افزود: در استان‌های آذربایجان غربی، ایلام و چهارمحال و بختیاری ۱.۱ درجه دما بالاتر از حد نرمال خواهد بود.

رئیس سازمان هواشناسی ادامه داد: بارش‌های پاییز بر اساس مدل‌های هواشناسی دیرتر از نرمال شروع می‌شود و با توجه به اینکه بارش‌های موسمی در پاکستان و هند زودتر آغاز شده، اثرات آن در جنوب و جنوب شرق کشور قابل مشاهده است. این بارش‌ها نسبت به سال‌های گذشته دیرهنگام بوده و بررسی‌ها نشان می‌دهد کمتر از حد نرمال خواهد بود.

تاجبخش با اشاره به اینکه بخش اعظمی از مدیریت منابع آب در کشور با توجه به منابع آبی در زاگرس مرکزی انجام می‌شود، گفت: پیش‌بینی بارش محدود در این منطقه، ما را در مدیریت بهتر منابع آب در تابستان جاری هدایت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه پس از ۱۵ سال این سازمان عضو شورای اجرایی سازمان هواشناسی جهانی شده است، افزود: تنها ۳۷ کشور در این شورا حق رأی دارند که ایران با عضویت در آن به عنوان یکی از کشورهای دارای حق رأی قرار گرفته است.

رئیس سازمان هواشناسی ادامه داد: در جلسه اخیر این شورا که در سال ۲۰۲۰ به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد، دبیرکل سازمان هواشناسی جهانی اعلام کرد که سال ۲۰۱۹ جزو گرم‌ترین سال‌های تاریخ کره زمین به ثبت رسیده و با توجه به اینکه پنج سال منتهی به این سال هم جزو گرم‌ترین سال‌های کره زمین بوده است، روند ذوب شدن این یخ‌های قطبی تشدید شده و موجب ایجاد استرس آبی در کل کشورهای جهان شده است.

تاجبخش گفت: بر اساس الگوهای هواشناسی، کشورهای خاورمیانه از جمله ایران، پاکستان، افغانستان و عراق بیشترین استرس آبی را تجربه می‌کنند و با توجه به رشد جمعیت در کشورهای عراق، سوریه و پاکستان، وضعیت مخاطره‌آمیزی برای این کشورهای همسایه به وجود خواهد آمد اما کشور ما هم شرایط مساعدی نخواهد داشت.

وی وضعیت فعلی سازمان هواشناسی از نظر وجود شبکه تجهیزات و دیده‌بانی با توجه به وظایف مدیریت بحران را مناسب ندانست و گفت: برای پیش‌بینی سیلاب ضروری است که تجهیزاتی به این شبکه افزوده شود.

رئیس سازمان هواشناسی ادامه داد: شبکه رادارهای کشور نیز نسبت به وسعت پنج میلیون و ۶۰۰ هزار مترمربعی کشور بسیار محدود بوده و تنها ۹ رادار فعال آن هم در مناطق غربی کشور وجود دارد و ما هیچ راداری در نیمه شرقی کشور نداریم.

تاجبخش، مسائل مربوط به تحریم‌ها و مشکلات اعتباری این سازمان را در عدم تأمین تجهیزات مؤثر دانست و گفت: هر چند سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کمک قابل توجهی در تأمین اعتبارات عمرانی و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در سال جاری داشته است، اما هزینه‌های تأمین تجهیزات هم به شدت افزایش داشته است.

وی افزود: ایستگاه‌های خودکار اندازه‌گیری هواشناسی تعداد بسیار محدودی دارند و متوسط فاصله ایستگاه‌ها ۱۰۰ کیلومتر مربع است و این مسئله باعث شده در بسیاری از مناطق کشور، داده‌های قابل پایشی در دست نداشته باشیم.

رئیس سازمان هواشناسی به تأکید قانون مدیریت بحران بر ایجاد شبکه پایش سیلاب در این سازمان اشاره کرد و گفت: با همکاری میان‌دستگاهی، سازمان هواشناسی برای تأمین این شبکه پیشنهاداتی ارائه داده است. به نظر می‌رسد ایستگاه‌های باران‌سنجی وزارت نیرو با ایجاد دسترسی آنلاین به پایش بتوانند در این زمینه کمک کنند.

تاجبخش گفت: همچنین کم شدن تعداد پروازهای بین‌المللی با شیوع ویروس کرونا را از دیگر مشکلات این سازمان در پیش‌بینی‌های دقیق عنوان کرد و توضیح داد: برخی تجهیزات هواشناسی بر روی هواپیماهای مسافربری نصب می‌شود و داده‌ها و اطلاعاتی که از این طریق تأمین می‌شوند، از گیرنده‌های زمینی مهمتر هستند.

وی ادامه داد: تعداد دیده‌بانی جهانی با کاهش پروازها از حدود ۲۰ هزار به ۲۰۰۰ واحد کاهش یافته که این مسئله منجر به افزایش خطای مدل‌های پیش‌بینی هواشناسی در بسیاری از کشورها بخصوص در کشور ما که داده‌های زمینی قابل توجهی هم ندارد، شده است.

این مقام مسئول همچنین از ایجاد اطلس باد کشور با هدف استفاده از انرژی‌های باد خبر داد و گفت: این اطلس تهیه و در اختیار سازمان انرژی‌های نو قرار گرفته است.

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 3. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 4. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 5. به چه قیمت؟

 6. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 7. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 8. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 9. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 10. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 11. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 12.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 13. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 14. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 15. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 16. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 17. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 18. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 19. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 20. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 21. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 22. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 23. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 24. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

 25. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 2. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 3. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 4. کرونا جان ۲۰۰ نفر دیگر را در ایران گرفت/ ۱۹ استان در شرایط قرمز و هشدار

 5. جهانپور: خیلی از مبتلایان به کرونا در ایران شناسایی نشده‌اند/ تنها ۱۰ درصد تهرانی‌ها نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند

 6. شورای شهر: عدم اجرای طرح ترافیک مشکلی را در پایتخت حل نخواهد کرد

 7. گزارش گاردین از بحران بدهی مستاجران در بریتانیا

 8. مجلس انحصار در وکالت را از بین می‌برد

 9. رئیسی: منابع کشور نباید در اختیار افراد بی‌صلاحیت قرار بگیرد/ عدم مدیریت قیمت‌ها موجب رنجش مردم شده است

 10. احتمال تغییر دربرخی سهمیه‌ها تا قبل از کنکور

 11. ختم رسیدگی به پرونده گروه عظام اعلام شد/ متهم ایروانی: بدهی به بانک جرم نیست، افتخار است!

 12. آخرین آمار کرونا در ایران: ۲۴۴۹ مبتلای جدید/ ۱۸ استان در وضعیت قرمز و هشدار

 13. آیت‌الله علم‌الهدی: عفت در خانواده‌های امروز رو به ضعف است

 14. دولت در انتظار معجزه ماسک ؟!

 15. وضعیت کرونا در تهران اسفناک است

 16. رئیس پلیس راهور: فقط آقایان می‌توانند راکب موتورسیکلت‌های برقی باشند

 17. گزارشی از اولین روز اجباری شدن ماسک در مکان‌های عمومی تهران

 18. ابراز نگرانی آیت الله نوری همدانی از وضع معیشتی طلاب

 19. مردانی: تاکنون ۲۰ درصد جمعیت کشور به کرونا مبتلا شده‌اند

 20. کرونا در پیچ سرنوشت ساز؛ تخت هاي پر و پرستاران ٨٩ روزه !

 21. کرونا به پرسنل آرامستان‌ها هم رحم نمی‌کند/ خیرات کووید-۱۹ در بهشت زهرا

آخرین عناوین