باور ۷۴ درصدی آمریکایی‌ها به بی‌عدالتی نژادی

گروه جهان الف،   3990317110

نتایج نظرسنجی جدید ای‌بی‌سی و موسسه ایپسوس نشان داد که تقریبا سه چهارم آمریکایی‌ها (۷۴ درصد) کشته شدن جورج فلوید شهروند سیاه پوست به دست پلیس سفیدپوست را نشانه معضل ریشه ای بی‌عدالتی نژادی در کشورشان قلمداد می‌کنند.

باور ۷۴ درصدی آمریکایی‌ها به بی‌عدالتی نژادی

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای شبکه خبری ای بی سی نیوز، نظرسنجی جدید حکایت از آن دارد که  باور شهروندان آمریکایی درباره بی عدالتی نژادی در کشورشان تغییر یافته و چنین باوری اکنون نسبت به نظرسنجی مشابه  ای بی سی نیوز و واشنگتن پست در دسامبر سال ۲۰۱۴میلادی افزایشی ۳۰ درصدی داشته باشد.

این نتایج تغییر چشمگیری را نسبت به پرسشی مشابه که شش سال پیش در یک نظرسنجی مطرح شده بود نشان داد.

نظرسنجی دسامبر ۲۰۱۴ چهار ماه بعد از شلیک گلوله به مایکل براون جوان سیاه پوست ۱۸ ساله آمریکایی بدست پلیس سفید پوست و پنج ماه بعد از مرگ بر اثر خفگی اریک گارنر دیگر سیاه پوست آمریکایی  بدست افسر سفیدپوست، انجام شد.

در نظرسنجی سال ۲۰۱۴ میلادی، ۴۳ درصد آمریکایی ها گفته بودند که اینها مواری هستند که معضلی گسترده تر را نشان می دهند و ۵۱ درصد آمریکایی ها آن را یک حادثه غیرمرتبط با مشکلات دیگر ارزیابی کردند.

در نظرسنجی جدید ای بی سی نیوز و ایپسوس تنها ۲۶ درصد مرگ فلوید را یک رویداد غیرمرتبط با مسائل دیگر ارزیابی کردند.  

این نظرسنجی در بحبوحه درگیری ها و ناآرامی های عمیق در آمریکا هماهنگی نادری را بین نژاد و احزاب مختلف آمریکایی درخصوص رفتار پلیس با آمریکایی های آفریقایی تبار نشان داد.

اکثر سفیدپوستان (۷۰ درصد)، سیاه پوستان (۹۴ درصد)، اسپانیایی تبارها یا هیسپانیک ها (۷۵ درصد)، دموکرات ها (۹۲ درصد)، جمهوریخواهان (۵۵ درصد) و افراد مستقل (۷۱ درصد) موافق این نظر هستند که اتفاقی که برای فلوید رخ داد اختلافات نظام مند بین اجرای قوانین  و جامعه سیاه پوستان را نشان می دهد.

در نظرسنجی سال ۲۰۱۴ میلادی، ۶۰ درصد آمریکایی ها اتفاقاتی را که در شهرهای فرگوسن و نیویورک رخ داد و به مرگ شهروندان سیاه پوست منجر شد مسائلی جدا از معضل گسترده تر تبعیض نژادی قلمداد کردند و ۷۵ درصد سیاه پوستان و ۵۱ درصد هیسپانیک ها براین باور بودند که این حوادث بازتاب معضلی گسترده تر است.

همزمانی بحران کرونا و اعتراضات بیش از ۱۰ روز گذشته در آمریکا محبوبیت ترامپ را به پایین ترین سطح رسانده است. برای دومین هفته متوالی از زمان آغاز نظرسنجی های آی بی سی نیوز و ایپسوس درباره شیوع کرونا در اواسط ماه مارس(اسفند)، میزان پذیرش عملکرد ترامپ در مواجهه با شیوع این ویروس به رقم بی سابقه ۳۹ درصد کاهش یافت و ۶ نفر از هر ۱۰ آمریکایی بیان کردند که مدیریت این ویروس توسط دولت ترامپ را قبول ندارند.

موارد مبتلا به کرونا در آمریکا اکنون به حدود یک میلیون و نهصد هزار نفر رسیده و شمار قربانیان آن از ۱۰۸ هزار نفر گذشته است.

نظرسنجی جدید همچنین نشان داد که تنها ۳۲ درصد آمریکایی ها واکنش ترامپ رویدادهای متعاقب مرگ فلورید را تایید کردند و حدود دو سوم آمریکایی این واکنش او به اعتراضات علیه بی عدالتی نژادی را قبول ندارند.

نظرات جمهوریخواهان هم حزبی ترامپ در قبال مدیریت دو بحران کنونی در آمریکا از سوی دولت متفاوت بود. در حالی که ۸۴ درصد جمهوریخواهان نحوه مدیریت بحران کرونا از سوی ترامپ را قبول داشتند ۶۹ درصد مخالف واکنش او به مرگ فلوید بودند.

مقبولیت عملکرد ترامپ همچنین در رابطه با گرایشات حزبی متفاوت است. دموکرات ها برخلاف جمهوریخواهان تقریبا نظر مشابهی در مخالفت با عملکرد او داشتند و ۹۵ درصد با نحوه مدیریت ویروس کرونا از سوی ترامپ مخالفت کردند و نظر ۹۶ درصد از آنها به نحوه واکنش دولت ترامپ به مرگ فلوید منفی بود.

این نظرسنجی که در بازه زمانی سوم و چهارم ژوئن (۱۵-۱۴ خرداد) به زبان های انگلیسی و اسپانیایی انجام شده نشان داد که اکثریت گروه های نژادی در آمریکا واکنش رئیس جمهوری این کشور در قبال مرگ فلورید را نمی پذیرفتند و شدیدترین انتقاد از سوی سیاه پوستان بود که ۹۰ درصد آنها مخالف واکنش ترامپ بودند. ۵۹ درصد سفیدپوستان و ۷۴ درصد هیسپانیک ها همین نظر را داشتند.

این نظرسنجی با مشارکت ۷۰۹ نفر از افراد بزرگسال سراسر آمریکا به روش نمونه گیری تصادفی و با ضریب خطای ۴.۳ درصد انجام شد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های دیروز

 1. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 2. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 3. روحانی: دولت تدبیر و امید درمورد عملکرد خود با شجاعت پاسخگو خواهد بود / امیدواری به ایجاد ثبات پایدار در بازار گوشت و مرغ

 4. روایت حاجی‌دلیگانی از ممانعت رئیس جمهور برای اختصاص بنزین به کد ملی افراد / روحانی ‌گفت طبقه متوسط به بالا از دولت ناراضی می‌شوند

 5. ماجرای لیست ۱۱ نفری که همتی به رئیسی داد/ آقای همتی شما چرا میترسید؟

 6. روایت سیزدهم| انتشار نام ابربدهکاران بانکی با دستخط همتی/ چرخش رای دهندگان روحانی به سمت رییسی/ از انصراف خبری نیست

 7. دور ششم مذاکرات وین و موانع پیش روی احیای برجام

 8. واکنش ستاد رئیسی به بیانیه دولت/ گرانی بنزین در دولت تصویب و در جلسه سران قوا صرفا درباره آن اطلاع‌رسانی شد

 9. عراقچی: تا هر زمان که لازم باشد به رایزنی‌های وین ادامه می‌دهیم

 10. اعاده حیثیت روزنامه اصلاح‌طلب از قالیباف/ توضیحات حدادعادل درباره حضور دختر سردار سلیمانی در لیست اصولگرایان/ چرا میرسلیم از هیئت نظارت بر انتخابات شوراها استعفا داد؟

 11. عباس آخوندی : نگران ایرانم

پربحث‌های هفته

 1. حقوق‌های نجومی کماکان پابرجاست/ تصویری از فیش حقوقی ۸۵ میلیون تومانی تاجگردون در پست جدید

 2. نامزدهایی به دنبال خواستگار !

 3. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 4. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

 5. مناظره به شیوه کابوی های آمریکایی !

 6. چیزی از مناظره ها دستگیر مردم شد؟!

 7. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 8. پیش بینی عجیب عرفات پیش از مرگ درباره فلسطین

 9. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

 10. کوتاه درباره ماجرای شش‌کلاس سواد!...

 11. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 12. سردار شما چندکلاس سواد داشتی ...

 13. چرا آمریکا «اسد» را دوست ندارد

 14. مهریه بالاتر از ۱۴ سکه، بدون گواهی استطاعت مالی را ممنوع کنید

 15. فراخوان زاکانی از مردم درباره دولت روحانی

 16. سوال بی‌رودربایستی با مردم؛ آیا امسال رأی می‌دهید؟

 17. آقای رییسی بگذر !

 18. افشاگری وزیر اسبق کشاورزی درباره مدرک تحصیلی مهرعلیزاده / ماجرای حکم‌های آقای کاندیدا برای خودش!

 19. روایت سیزدهم| آب پاکی واعظی روی دست همتی!/ رییسی: تصمیم بنزینی را قبل از جلسه سران قوا گرفته بودند/ توهین فرزند مرعشی به زاکانی

 20. حضور سید ابراهیم رئیسی در جمع مردم ورامین

 21. آیا مناظره های تلویزیونی را باید جدی گرفت؟!

 22. همتی: من هم ۲۰ دقیقه وقت اضافه می‌خواهم

 23. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

 24. برای دختر حاج قاسم نه!

 25. قضاوت آشنا درباره مستند زاکانی

ابر آروان

آخرین عناوین