هشدار رئیس انجمن مطالعات خانواده در ایران در گفت‌و‌گو با الف ایران به سرعت پیر می‌شود و مسوولان فقط نگاه می‌کنند !

گروه اجتماعی الف،   3990317011 ۱۶۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

پرداخت یارانه موالید جدید در حالی در مصوبه اخیر هیات وزیران مشروط شده است که کارشناسان می‌گویند برای اصلاح هرم جمعیتی و جلوگیری از روند پیری جمعیت کشور فقط ۷ سال فرصت داریم !

 ایران به سرعت پیر می‌شود و مسوولان فقط نگاه می‌کنند !

به گزارش الف در مصوبه اخیر هیات وزیران، پرداخت یارانه موالید جدید، مشروط شده است. بر این اساس، پرداخت یارانه نقدی به فرزندان متولد شده خانوارهای یارانه‌بگیر، مشروط به تایید وزارت کار و وجود منابع، اعلام شده است. یعنی اگر وزارت کار قبول کند و بودجه ای هم وجود داشته باشد، یارانه نوزادان پرداخت می شود، در غیر این صورت خانواده ها نباید منتظر یارانه فرزندان تازه متولد شده‌شان باشند. قبل از این مصوبه، روال به این گونه بود که با تولد فرزند، یارانه نقدی بدون هیچ شروطی برای نوزادان واریز می شد.  

تبعات یارانه مشروط موالید؛ تیشه بر ریشه نرخ باروری

برخی از کارشناسان معتقدند که چنین اقداماتی از سوی دولت می تواند در نرخ باروری و رشد جمعیت کشور، تاثیر منفی بگذارد. به تعبیر دیگر، وقتی می خواهیم رشد جمعیت افزایش پیدا کند، بدیهی است که باید سیاست های جمعیتی متناسب با این هدف را اجرا کنیم تا نرخ باروری افزایش پیدا کند، اما مشروط کردن یارانه موالید، در نهایت به دلسردی خانواده ها برای فرزندآوری بیشتر منجر می شود.  

چند روز قبل هم شهلا خسروی، مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی هشدار داد: «جمعیت ما در حال پیر شدن است، به شکلی که فرآیند پیر شدن در ایران نسبت به دنیا خیلی سریع‌تر بوده است. یعنی درحالی که در حدود ۶۰ سال گذشته جمعیت دنیا ۵ سال پیر شده، جمعیت ایران ۱۰ سال پیرتر شده است.»

او درباره کاهش شدید نرخ باروری در چند دهه اخیر هم تصریح می کند: «نرخ باروری در سال‌های ۵۵ تا ۶۵ بسیار افزایش یافت؛ به شکلی که در برخی منابع این نرخ را به ازای هر زن در سن باروری تا شش فرزند نیز قید کرده‌اند، اما در طی 30 سال گذشته به دنبال اجرای برنامه های تنظیم خانواده، بالا رفتن سن ازدواج، به تعویق افتادن اولین تولد در خانواده، طلاق و سایر عوامل، نرخ باروری با شیب تندی کاهش داشته است، طوری که در حال حاضر عددی که درمورد نرخ باروری در ایران مطرح می‌شود، به ازای هر زن در سن باروری ۱.۸ فرزند است.»

با توجه به هشدار مسئولان درخصوص کاهش شدید نرخ باروری و کاهش رشد جمعیت ایران، انتظار می رود که سیاست های تشویقی و حمایتی برای افزایش نرخ باروری اعمال شود، اما به نظر می رسد که مشروط کردن یارانه موالید کاملا بر خلاف سیاست های کلی افزایش جمعیت باشد.

مشروط شدن یارانه موالید و تاثیر منفی بر نرخ باروری

بسیاری از کارشناسان حوزه جمعیت و خانواده، بارها اعلام کرده اند که نگران رشد جمعیت در دهه های آینده هستند. به باور اغلب آنها، روند فعلی اجرای سیاست های جمعیتی کشور به گونه ای است که خانواده ها مثل دهه های گذشته، تمایلی به فرزندآوری زیاد ندارند.

حسن ناصری پور، رئیس انجمن مطالعات خانواده در ایران، از جمله همین کارشناسان است که می گوید نگران رشد جمعیت کشور در دو دهه آینده است.

 او در گفتگو با «الف» به تاریخچه مختصری از سیاست های جمعیتی کشور، گریزی می زند و یادآور می شود: «بسیاری از جامعه شناسان و کارشناسان جمعیت، نگران میزان رشد جمعیت در 20 سال آینده هستند، زیرا بیم آن می رود که تا آن زمان کشور ما به یکی از پیرترین کشورهای جهان تبدیل شود. در نظر بگیرید که مجموعه سیاست های نظام در دهه 60 به افزایش نرخ باروری و افزایش جمعیت منجر شد، اما در آن دوره، از آنجا که برنامه ریزی ها برای تامین نیازهای معیشتی، تحصیلی و اقتصادی کشور با میزان جمعیت متناسب نبود، شعارهایی مثل "فرزند کمتر، زندگی بهتر" سر داده می شد. بعد هم حدود 12 سال پیش مقام معظم رهبری اعلام کردند که این شعارها و سیاست ها اقتضای آن زمان بوده است و الان باید به سمت جوان شدن جمعیت حرکت کنیم.»

او در ادامه به نقش دولت در اجرای سیاست های جمعیتی اشاره می کند و می گوید: «در دولت گذشته، شاهد یک تا دو مورد برنامه خوب برای عمل به سیاست های جمعیتی بودیم، اما بعد دوباره این سیاست های حمایتی مسکوت ماند و کل سیاست های تشویقی برای افزایش جمعیت به شعارها، بیانیه ها و اعلامیه ها محدود شد.» 

ناصری پور با اشاره به تاثیرات مشروط شدن یارانه موالید، تاکید می کند: «مشروط شدن یارانه موالید در راستای سیاست های کلی افزایش جمعیت نیست. نمی شود صرفا با شعار دادن و گفتن حرف هایی مثل اینکه روزی فرزندان دست خداست، مردم را به فرزندآوری بیشتر تشویق کرد. مردم برای فرزندآوری بیشتر به وضعیت اقتصادی و اجتماعی خود نیز نگاه می کنند. قطعا مشروط شدن یارانه موالید، تاثیر منفی بر نرخ باروری خواهد گذاشت.»

فرصت 7 ساله برای اصلاح هرم جمعیتی 

اگرچه کارشناسان حوزه جمعیت معتقدند که کلا اصل و اساس این مصوبه، مشکل دارد و به نوعی، تیشه بر ریشه نرخ باوری در کشور است، اما در مصوبه اخیر دولت مبنی بر مشروط شدن موالید، معلوم نیست که کدام نهاد ناظر تصمیم می گیرد که وزارت کار از بودجه کافی برای پرداخت یارانه نوزادان برخوردار است یا خیر. یعنی مثلا اگر وزارت کار در یک ماه اعلام کند که فعلا بودجه ای برای پرداخت یارانه به نوزادان متولد شده ندارد، معلوم نیست کدام نهاد ناظر باید این ادعا را راستی آزمایی کند. 

ناصری پور، رئیس انجمن مطالعات خانواده در ایران تاکید می کند: «برنامه مشروط شدن یارانه موالید، چه عامدانه و چه غیرعامدانه تصویب شده باشد، تاثیر منفی جدی بر افزایش جمعیت خواهد گذاشت. من از طریق رسانه شما می خواهم این هشدار مهم را مطرح کنم که ما فقط بین هفت تا 9 سال وقت داریم که هرم سنی و جمعیتی کشور را اصلاح کنیم. اگر این فرصت طلایی را از دست بدهیم که متاسفانه داریم از دست می دهیم، در آن صورت شاهد یک جمعیت پیر و فرسوده خواهیم بود.»

او با اشاره به اینکه متاسفانه امروزه تک فرزندی یا دو فرزندی در خانواده ها به شکل یک باور و هنجار درآمده است، خاطرنشان می کند: «الان خیلی سخت شده است که به مردم قبولاند که این باور کاملا اشتباه است که فکر می کنند باید فقط یک یا دو فرزند داشته باشند. حال در چنین شرایطی باید با فرهنگ سازی و اجرای سیاست های تشویقی، تلاش کرد که این باور را اصلاح کنیم، اما مشروط شدن یارانه موالید برخلاف مجموعه این تلاش هاست.»

ناصری پور، یادآور می شود: «اخیرا نیز مقام معظم رهبری، افزایش جمعیت و نرخ باروری را یک تحول ضروری و مهم در خانواده ها اعلام کردند. اصل این تحول، دست دولت و مجلس است که باید با سرعت این هرم جمعیتی را اصلاح کنند. تردید ندارم که اگر سیاست های افزایش جمعیت مثل فاصله سال های 93 تا 98 اجرا شود، قطعا به زودی با یک بحران جمعیتی روبرو خواهیم بود.»

برای بسیاری از خانواده ها بخصوص در مناطق محروم و مرزی، همین یارانه ناچیز هم مبلغی است که روی آن حساب باز می کنند. اگر قرار باشد که یارانه ای معادل حدود سه دلار در ماه به کلی «اما و اگر» مشروط شود، آنگاه شاید نباید انتظار داشت که مردم به اجرای سایر سیاست های تشویقی در حوزه افزایش جمعیت، اعتماد کنند. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۷۲۶۷۵۰۹:۳۴:۲۹ ۱۳۹۹/۳/۱۷
جمعیت مناسب کشور با این اوضاع اقتصاد و آب و محیط زیست و اشتغال و ...حداکثر 50 میلیون نفر است
ناشناس۱۴۷۲۷۱۹۱۰:۱۴:۵۴ ۱۳۹۹/۳/۱۷
زیاد گفتی باز هم بنظر من که با توجه به عدم توسعه یافتگی کشور باستثنای 8-7 تا شهر تو سراسر ایران جمعیت بهینه کشور نهایتا 35 میلیونه
ناشناس۱۴۷۲۸۴۷۱۱:۳۲:۰۳ ۱۳۹۹/۳/۱۷
عزیزم شهرهای ایران همه توسعه یافته هستند و فقط برخی روستاهای مرزی در کشور توسعه نیافته هستند
ناشناس۱۴۷۲۸۷۵۱۱:۵۶:۳۲ ۱۳۹۹/۳/۱۷
بله برای همین همه از تمام شهرها میان تهران. خیلی بیش از حد توسعه یافتن
ناشناس۱۴۷۲۹۲۶۱۲:۲۲:۲۱ ۱۳۹۹/۳/۱۷
پایتخت اقتصادی وسیاسی در همه کشورها جمعیت زیادی را به خودش می کشاند
ناشناس۱۴۷۲۸۸۷۱۲:۰۱:۳۰ ۱۳۹۹/۳/۱۷
اول باید بفهمیم که توسعه یافتگی یعنی چه! من از اردبیل کوچ کرده ام به نورنبرگ آلمان هر دو شهر حدود 500 هزار نفر جمعیت دارند ولی ایستگاه قطار نورنبرگ 23 تا سکو دارد هر لحظه بری حداقل 10 تا قطار در حال مسافرگیری هستند ولی اردبیل 40 ساله منتظره ریل از میانه برسد اردبیل! و همان مثال برای تک تک موارد اقتصادی و فرهنگی دیگه صادق است خود تهران با توسعه واقعی خیلی فاصله دارد چه برسد به شهرهای دیگر
ناشناس۱۴۷۲۹۳۵۱۲:۲۸:۵۲ ۱۳۹۹/۳/۱۷
من هم خیلی میتونم نمونه از رشد توسعه یافتگی بزنم که کشورهای دیگر بهتر از المان است منظور رشد یافتگی اولیه بود نه چیز دیگری
ناشناس۱۴۷۲۸۹۶۱۲:۰۴:۱۲ ۱۳۹۹/۳/۱۷
البته توسعه یافته با معیارهایی که صرفاً مصرف داخلی دارند و نه معیارهای علمی و جهانی .
ناشناس۱۴۷۲۹۸۴۱۳:۰۷:۰۰ ۱۳۹۹/۳/۱۷
رفسنجانی دانسته یا ناآگاهانه با پیروی از سیاست‌های دشمنان برای انقراض نسل ایرانیان کوشید و اتفاقاً متاسفانه موفق هم بود ___________ روحانی و لاریجانی نیز عملاً در همان جهت گام برداشته‌اند امیدورایم مجلس یازدهم هرچه سریعتر بتواند فجایع جمعیتی را جبران کند
ناشناس۱۴۷۳۰۵۵۱۳:۵۴:۳۲ ۱۳۹۹/۳/۱۷
شما فقط داری حرف هایی رو تکرار می کنی که جاهایی مثل صدا و سیما میزنند. لطفا مدرک و سند بیارید که این کار برای کشوری با این میزان مشکلات بد بوده. کشوری که مردمش با فقط و مسئولیت بی لیاقت دست و پنجه نرم می کنند. کشوری که بعد از یک زلزله کوچک آواره ها تا سه سال توی کانکس دارن زندگی می کنند افزایش جمعیت می خاد چی کار؟
ف. خ۱۴۷۳۳۹۷۱۷:۳۰:۲۹ ۱۳۹۹/۳/۱۷
جایگاه کشورها با قدرت اقتصادی و فرهنگی و شاخص های رفاه عمومی سنجیده می شوند نه با جمعیت. کشور اندونزی و یا همین گم استان و بنگلادش جمعیت زیادی دارند ولی جایگاهی در هرم قدرت در جهان ندارند.
ناشناس۱۴۷۳۶۹۲۲۲:۵۲:۴۲ ۱۳۹۹/۳/۱۷
لطفا شاخص های توسعه یافتگی را حداکثر 2 مورد فقط نام ببر نه بیشتر
ناشناس۱۴۷۲۹۵۸۱۲:۴۲:۳۴ ۱۳۹۹/۳/۱۷
به نظر من 30 میلیون جمعیت هم برای ایران در شرایط فعلی زیاده چون هم مشکل کمبود آب هست و هم گاهی در تابستان خاموشی برق را داریم الان دلار هم بشدت داره میره بالا غذا هم خیلی گرون شده برنج داخلی به بالای 30 تومن و برنج صدری به نزدیک کیلویی 40 رسیده قطعا نیاز به کاهش شدید جمعیت و مهاجرت هست اشتباهه دهه 60 و افزایش جمعیت را کسی نباید مرتکب بشه همین جمعیت کنونی مشکل مسکن و کار داره تورم بسیار شدیده
ناشناس۱۴۷۳۱۰۰۱۴:۲۲:۳۱ ۱۳۹۹/۳/۱۷
برو در خبرگزاری های بین المللی تا زندکی کردن در کانکس و غیره که کشورهای درگیر بعد از چند سال دارند زندگی می کنند را ببین
رضا۱۴۷۳۳۹۳۱۷:۲۸:۳۸ ۱۳۹۹/۳/۱۷
دقیقا........... جمعیت فعلی ایران باید نصف بشه تا بلکه همه یک زندگی معمولی را داشته باشند
ناشناس۱۴۷۳۶۷۸۲۲:۲۷:۵۱ ۱۳۹۹/۳/۱۷
یه بزرگی ۵۰ سال پیش گفت فرزند کمتر زندگی بهتر. حالا بعد ۵۰ سال به حرفش رسیدیم
علي اصقر۱۴۷۲۷۷۰۱۰:۴۶:۴۱ ۱۳۹۹/۳/۱۷
جمعيت كم يا زياد، هر دو به مديريت نياز دارند كه ما نداريم
ناشناس۱۴۷۳۰۹۵۱۴:۱۹:۵۹ ۱۳۹۹/۳/۱۷
علت اینکه با وجود 80 میلیون هم میگن پیر میشیم سیاست افزایش شدید جمعیت در دهه 60 بوده
ناشناس۱۴۷۲۸۷۷۱۱:۵۶:۴۰ ۱۳۹۹/۳/۱۷
مشکل اصلی سربازی و تبعات بعد از سربازی است معافیت سربازی موقت به شرط ازدواج تا پنج سال و دایم با دو فرزند بهترین روش است
ناشناس۱۴۷۲۹۵۱۱۲:۳۸:۲۶ ۱۳۹۹/۳/۱۷
معافیت سربازی برای همیشه تا حدودی و نه کامل جواب می دهد و نه معافیت برای چند سال که بعدا بروند سربازی
ناشناس۱۴۷۳۶۳۵۲۱:۴۰:۱۹ ۱۳۹۹/۳/۱۷
بابا دلیل بدنیا آوردن من چیه؟ میخواستم از سربازی معاف بشم و یکم یارانه بگیرم
ناشناس۱۴۷۳۰۳۸۱۳:۴۴:۴۲ ۱۳۹۹/۳/۱۷
برجام همه این مشکلات حل میکنه
ناشناس۱۴۷۳۰۹۲۱۴:۱۷:۱۶ ۱۳۹۹/۳/۱۷
البته از نظر جغرافیایی و امکانات واقعا جمعیت ما کم است اما دولت توان مدیریت همین جمعیت رو هم نداره چه برسد به اینکه جمعیت زیاد شود. معمولا هم باروری و افزایش جمعیت از طبقه پایین شروع می شود که آن هم معضل مضاعف است
ناشناس۱۴۷۳۱۴۰۱۴:۴۵:۲۷ ۱۳۹۹/۳/۱۷
چه گلي به سر جوانها زديد كه انتظار جوان شدن مملكت را داريد
ناشناس۱۴۷۳۵۵۱۲۰:۰۱:۱۴ ۱۳۹۹/۳/۱۷
به لطف مدیریت وانواع بی عدالتی های برنامه ریزی شده مدیران نسل جوان یا نمی توانند یا میترسند از عاقبت بچه دارشدن هزینه زندگی و آینده مبهم برای مردم عادی ترسناکه
ناشناس۱۴۷۳۵۶۵۲۰:۱۴:۵۶ ۱۳۹۹/۳/۱۷
10میلیون مناسب‌تر
ناشناس۱۴۷۲۶۷۶۰۹:۳۵:۲۴ ۱۳۹۹/۳/۱۷
برای همین جمعیت جوان فعلی برنامه ریزی کنید که حال و آینده شان تباه شد، افزایش جمعیت پیشکش
ناشناس۱۴۷۲۶۷۹۰۹:۳۶:۵۳ ۱۳۹۹/۳/۱۷
با بیش از یک میلیون تولد در سال و نرخ رشد جمعیت مثبت بالای 1 درصد، سخن گفتن از پیری جمعیت مسخره و عجیب است
ناشناس۱۴۷۲۷۷۶۱۰:۵۰:۴۳ ۱۳۹۹/۳/۱۷
پروفسور وقتی نرخ فوتی ها کمتر از این نرخ متولدین باشد روند جمعیت پیر می شود
ناشناس۱۴۷۲۷۸۲۱۰:۵۵:۴۱ ۱۳۹۹/۳/۱۷
نرخ جمعیت واقعی پایین تر از آمار است. آیندگان احتمالا قادر به حفظ خاک ایران نخواهند بود
ناشناس۱۴۷۳۲۵۹۱۵:۵۴:۲۷ ۱۳۹۹/۳/۱۷
حفظ خاک به جمعیت زیاد نیست به امکانات بالای آموزشی و تکنولوژی وبالارفتن شعور اجتماعی مردم آن کشور است .یک جامعه با شعور و پیشرفته در علم وصنعت وتکنولوژی دنیا را محتاج خود می کند و از بروز اختلافات ودرگیریهای بی مورد وخانمانسوز جلوگیری می کند تا مجبور به جنگیدن ونابودی نشود .
ناشناس۱۴۷۳۷۶۷۰۰:۲۴:۱۵ ۱۳۹۹/۳/۱۸
چه اراجیفی. الان پس چرا کشورهای پیشرفته درگیر آشوب و شورش و جنگ های خیابانی شده . لابد بخاطر شعور بالای اجتماعی اونهاست یا اینکه خوشی زده زیر دلشون
ناشناس۱۴۷۳۶۸۲۲۲:۳۱:۴۴ ۱۳۹۹/۳/۱۷
دانشمند! حدود ۴۰۰ ساله که قدرت نظامی ربطی به جمعیت نداره. ۴۰۰ سال قبل انگلیسی ها با ده تا کشتی و هزار تا سرباز میرفتن کشور میگرفتن. چرا؟ چون برتری تکنولوژی داشتن. ۶۰ سال پیش اسرائیل با دو میلیون جمعیت تو شش روز کل ارتش های کشورهای عربی رو شکست داد. باز هم میگی حفظ خاک ربطی به جمعیت داره؟
ناشناس۱۴۷۲۶۸۰۰۹:۳۸:۳۰ ۱۳۹۹/۳/۱۷
آفرین بر درایت مردم. بسیار از این موضوع خوشحال هستم.
ناشناس۱۴۷۲۶۹۱۰۹:۴۴:۱۸ ۱۳۹۹/۳/۱۷
زمین رایگان بدین. به تحصیل کرده ها بها بدین.تحصیل رو رایگان کنین. به نخبگان جا بدین. وام ها رو زیر 5 درصد کنین. دست دزدان رو قطع کنین و در جامعه معرفیشون کنین تا همه بشناسن. واردات و گمرک رو کنترل کنین. دست دلال ها رو قطع کنین. اقتصاد رو خصوصی کنین اون وقت درست میشه. سخت هم نیست. نصف دنیا این کارو کرده تا الان. شما هم میتونین ولی نمیخواین
ناشناس۱۴۷۲۹۱۵۱۲:۱۶:۲۵ ۱۳۹۹/۳/۱۷
به قول خودت نصف دنیا این کارها را کرده ان وقت چرا نرخ باروری و زاد و ولد در همان نصف جهان شما باز هم کم است ؟ فقط یک دلیل اصلی دارد ان هم این است که تفکر زن ها را عوض کردن و انها را تشویق به فرار از خانه کردن برای ساعت های طولانی که اسمش هست کار بیرون از خانه
ناشناس۱۴۷۳۱۳۶۱۴:۳۹:۲۷ ۱۳۹۹/۳/۱۷
زنها هم خودشون دارن کم کم به این نتیجه میرسن که خونه بمونن و خرجشون رو یکی دیگه بده بهتره.
پرتو۱۴۷۳۳۲۰۱۶:۳۵:۴۶ ۱۳۹۹/۳/۱۷
اصلا این طور نیست.
ناشناس۱۴۷۳۶۲۶۲۱:۲۶:۱۷ ۱۳۹۹/۳/۱۷
از کجا به این نتیجه رسیدی؟
ناشناس۱۴۷۳۲۰۹۱۵:۲۶:۰۶ ۱۳۹۹/۳/۱۷
فقط یه نصف جهان هست اونم اصفهانه! اونجام جمعیت کاهشیه!!!
ناشناس۱۴۷۳۳۳۱۱۶:۴۶:۴۱ ۱۳۹۹/۳/۱۷
بعد شیراز عاشق اصفهانم شهر زیبا و تمیز هیچ کدام از شهر های ایران به تمیزی اصفهان نیست خوش به حالتون با شهرتون
ناشناس۱۴۷۳۳۳۸۱۶:۵۵:۳۷ ۱۳۹۹/۳/۱۷
اگر در کشوری پیشرفته نرخ زاد و ولد کم هست دلیلش حق انتخاب اون افراد هست آدم کم سواد نه مثل کشور ما بدبختی و نداری مردم.
ناشناس۱۴۷۲۶۹۹۰۹:۵۰:۴۰ ۱۳۹۹/۳/۱۷
این حرفها در شرایط فعلی که اکثر مردم درگیر این تورم وحشتناک و بیکاری و گرانی اوج فشارها هستن و طبعا این فشارهای مادی باعث بروز فشارهای روحی و روانی هم میشود صحبت از رشد جمعیت و فرزند اوری و حتی ازدواج جوانها حرفهای خنده داری است حکومت بایستی ارامش اقتصادی و اجتماعی در جامعه ایجاد کند والا صرفا انکه برای ی بیمار بگی چن روز دیگه حالت بدتر خواهد شد که نه پولی داره و نه میتونه کاری بکنه صرفا فرار به جلو و از خود به نوعی رفع تکلیف کردن است حکومت باید شرایط کشور را پیش بینی میکرد و بجا شعار دادن و مدیریت جهانی و صدور انقلاب و دشمن تراشی و اندک سرمایه کشور را تلف کردن در چن کشور و گروه با این حرفها و کارها و فراری دادن نخبه های فکری و فراری دادن سرمایه گذار خارجی که شرایط اقتصادی کشور ما با وجود نیروی کار ارزان، بستر بسیار جذاب برای سرمایه گذاری کارخانجات معتبر خارجی بود هم بیکاری حل میشد هم درامد کشور بالا میرفت بطور کلی شاخص رفاه وقتی بالا بره جوان به ازدواج و فرزند اوری هم روی میاره با توجه به فرهنگ کشور ما شاید در غرب با وجود رفاه مردم به زاد ولد توجه نمیکنن ولی اکثر مردم ایران ازدواج و دو بچه را میخان اگه شرایطش و داشته باشن امروزه اگاهی مردم بالا رفته دیگه از چاله به چاه نمی افتن اینا رو با پول یارانه 45 هزاری تومانی که پول ده تا پوشک نمیشه نمیشود ...
ناشناس۱۴۷۲۷۰۱۰۹:۵۴:۱۸ ۱۳۹۹/۳/۱۷
این همه برای افزایش جمعیت تبلیغ میکنید ولی هیچ افق روشنی در پیش چشم ملت نیست تا بدانند فرزندی که بدنیا میاید آینده روشنی خواهد داشت؟. من فقط یک مثال میزنم آیا این نظام تضمین میدهد که برای بچه هایی که امروز بدنیا میایند و 6 سال بعد این بچه ها باید به مدرسه بروند میتواند برای همه آنها مدرسه و کلاس درس را مهیا کند تا در آن سال هیچ کودکی محروم از تحصیل نباشد ما برای افراد فعلی در برآورد حداقل نیازها مانده ایم و آنوقت حاکمیت تبلیغ فرزندآوری میکند در حالیکه هیچ چشم انداز روشنی برای این فرزندان ندارد
ناشناس۱۴۷۲۷۰۷۱۰:۰۱:۴۱ ۱۳۹۹/۳/۱۷
تمامي كشورهاي ژيشرفته دنيا ميانگيم سني بالا دارند. حتي برخي كشورهاي صنعتي ميانگين سني شان بيش از 45 سال است. بنابراين بدون اطلاع به خورد مردم ندهيد كه مسن بودن جمعيت الزاما چيز بدي است كه قطعا پيش خدا و مردم مسئوليد. در مقابل ميانگين سني كم با فقر و عدم پيشرفت گره خورده است. مثلا كشورهاي فقير مانند نيجريه ميانگيم 17.9 دارند و كشورهاي آلمان و ‍ژاپن به ترتيب 47 و 47.3 هستند و كشورهاي در حال توسعه هم حول و حوش 30سال مي چرخند.
ناشناس۱۴۷۳۹۰۲۰۵:۵۳:۱۱ ۱۳۹۹/۳/۱۸
پیری در کشور های پیشرفته مقوله جدا از ایران است، در کشور ما مردم فرزند دوست هستند ولی به خاطر نامیدی از آینده علاقه ای به بچه دار شدن ندارند ، به گفته مقامات رسمی ایرانیان سال به سال فقیر تر میشوند
ناشناس۱۴۷۲۷۰۸۱۰:۰۳:۲۸ ۱۳۹۹/۳/۱۷
مدتي است اين تيتر هاي تكراري در سايت مطرح مي شود ،تا زماني كه مسله كار ،مسکن و در آمد حل نشود هیچ بشری حاضر به فرزند آوری نیست و روزی خواهد رسید که آن روز نیز نزدیک است میزان مرگ میر در کشوربیش از موالید بشود
ناشناس۱۴۷۲۷۹۹۱۱:۱۰:۲۳ ۱۳۹۹/۳/۱۷
همه اش سیاسی کاری است . نه آب داریم نه محیط زیست نه کار نه . . . . آنوقت هر روز از این حرفها هم میزنند . اگر امثال این سایت و این نویسنده راست میگویند یک میز گرد بگذارند و کارشناسان مربوطه را دعوت کنند تا نظر دهند . یکطرفه نوشتن کارسختی نیست .
ناشناس۱۴۷۲۸۵۱۱۱:۳۶:۳۱ ۱۳۹۹/۳/۱۷
فعلا کشورهای مدینه فاضله شما که خیلی هم مدعی هستید در رفاه و کار غرق هستند فرزند اوری رفت بالا بیا اینجا مدعی شوید
ناشناس۱۴۷۲۹۲۲۱۲:۱۹:۳۵ ۱۳۹۹/۳/۱۷
چشمتو درویش کن و داخل کشور خودمونو ببین. اینجا وضعش خوبه؟
ناشناس۱۴۷۳۱۰۶۱۴:۲۵:۳۱ ۱۳۹۹/۳/۱۷
شما می گویی همه دنیا ما هم مثال همه دنیا را می زنیم تا درویش شویم!
ناشناس۱۴۷۲۷۰۹۱۰:۰۳:۳۰ ۱۳۹۹/۳/۱۷
انشاله روزی برسه که جمعیت ایران به زیر 20 میلیون نفر برسه شاید اونها زندگی خوبی رو تجربه کنن
ناشناس۱۴۷۲۸۴۸۱۱:۳۳:۱۱ ۱۳۹۹/۳/۱۷
خخخخه ان زمانی هم که همین جمعیت را هم داشتین در فلاکت زندگی می کردین
ان زمان۱۴۷۲۹۴۷۱۲:۳۶:۲۱ ۱۳۹۹/۳/۱۷
ان زمان عرضه داشتی بیکار نمیموندی الان از کارگر تا مهندس با سابقه ده تا ۱۵ سال به راحتی اخراج و بیکار میشن از بابات یا پدربزرگت بپرس اون زمان چقدر بیکار بودن !!!!
ناشناس۱۴۷۳۰۰۴۱۳:۱۸:۲۶ ۱۳۹۹/۳/۱۷
الان اگر کار بخواهی هم هست ولی چون هر کاری نمی کنید مانند پدر بزرگهای 100 سال پیش نمی شوید!
ناشناس۱۴۷۳۲۳۱۱۵:۳۹:۴۳ ۱۳۹۹/۳/۱۷
من شخصاً تضمین می دهم که شما را برای کار در رستوران یکی از آشنایانم استخدام کنم خواهش میکنم تشریف بیاورید. شرایط کاری: ساعات کاری: 7 صبح تا 12 شب محل کار: رستوران بین راهی (35 کیلومتر خارج از شهر) سرویس: ندارد. غذا: ندارد. حقوق: ماهیانه 450 هزار تومان (در بهترین حالت) آیا جنابعالی حاضر به کار کردن هستی؟ . . . بله! همانطور که شما فرمودید: کار هست، (البته از نوع بیگاری! )
ناشناس۱۴۷۳۴۰۷۱۷:۴۷:۴۵ ۱۳۹۹/۳/۱۷
400 هزار تومان برای پاره وقت هست الان زن ها هم این مقدار نمی گیرند و چند برابر این است برای این تعداد ساعت کاری
ناشناس۱۴۷۲۷۱۰۱۰:۰۴:۰۸ ۱۳۹۹/۳/۱۷
زن ها را برگردانید به خانه مشکلات شما رفع خواهد شد دنبال راه کارهای دیگری نباشید چون مسکن است
هنوز این مدل مردها منقرض نشدند؟!۱۴۷۲۷۵۳۱۰:۳۸:۱۱ ۱۳۹۹/۳/۱۷
شما راجع به زن خودت نظر بده. در خانه رو هم قفل بزن. برای دیگران هم تصمیم نگیر
000۱۴۷۲۷۸۸۱۱:۰۰:۵۱ ۱۳۹۹/۳/۱۷
وقتی مرد میره سر کار یه خانواده را نون میده وقتی زن میره سر کار فقط کمک خرجه طبق آمار دستگاههای دولتی خصوصا در میان کارمندان میان رده به پائین تا سال 1402 به دلیل بازنشستگی ها شدت کسری نیرو خواهد بود ولی استخدام در کار نخواهد بود فلذا سازمان های بازنشستگی دریافتی حق بیمه کم و پرداخت به بازنشستگان زیاد خواهد بود پس باید تا سال 1402 منتظر نابودی سازمانهای بازنشستگی باشیم و سرمایه گذاریهای نامناسب و اختلاس ها و بدهی دولت به اینگونه سازمانها مزید بر علت خواهد شد
ناشناس۱۴۷۲۸۵۶۱۱:۴۰:۴۳ ۱۳۹۹/۳/۱۷
ان حکومت است که برای شما تصمیم گرفته که بیایید در بیرون از خانه کار کنید و نه ما وگرنه همچان در خانه بودین و اگر کاری داشتید برای عرضه به بازار در خانه کار می کردین و اینقدر هم دنبال طلاق نمی بودین و مثل یک انسان درست زندگی می کردین
ناشناس۱۴۷۳۰۹۰۱۴:۱۵:۲۳ ۱۳۹۹/۳/۱۷
ببخشید نمیدونستم اگر زن ها مثلا جراح قلب بشن یا مهندس برق و تحصیلات تکمیلی داشته باشند و به جامعه خدمت کنند مثل آدم زندگی نمیکنند! زن فقط باید در خانه کوکوی خانگی بپزد و به همسایه ها بفروشد تا مثل آدم زندگی کند.
ناشناس۱۴۷۳۴۶۳۱۸:۳۶:۳۳ ۱۳۹۹/۳/۱۷
مثل ادم زندگی کنید ولی حق هم ندارید گله کنید چرا این جوری شدیم
ناشناس۱۴۷۳۲۵۴۱۵:۵۲:۳۹ ۱۳۹۹/۳/۱۷
وقتی خانه داری و مادری و همسری را کم ارزش دانستید و به دلیل نان آور نبودن زن حقوق انسانی زن را نصف مرد قرار دادید نباید انتظار داشته باشید زن امروزی در خانه بماند و این منطق عجیب را بپذیرد خلاصه از نظر شما فرزند آوری و مادری به اندازه ی نان آوری ارزش دارد یا نه ؟؟؟ اگر نه که منتظر بمانید زنان در خانه بمانند و زایند شیران نر !!!!!
ناشناس۱۴۷۳۳۶۴۱۷:۰۹:۰۷ ۱۳۹۹/۳/۱۷
خدا می دانسته که چرا باید نصف مرد باشد همان گونه شاهد زن را....همان گونه که پیامبر زن را...... چون این روزهای شما را می دید در ضمن هنوز نمی دونی زن می تواند در مقابل کار کردن در خانه دستمزد دریافت کند از شوهرش و این هم دستور خدا است و هم در قانون امده!
ناشناس۱۴۷۳۴۶۹۱۸:۳۸:۵۲ ۱۳۹۹/۳/۱۷
کی گفته کار در خانه حقوق ندارد؟
ناشناس۱۴۷۳۶۶۰۲۲:۰۸:۰۷ ۱۳۹۹/۳/۱۷
ناشناس 1473364 اوضاع فعلی نتایج طرز فکر شماست با همین فرمان ادامه بدین تا ببینید به کجاها می رسید فعلا که خانم ها دقیقا مخالف عقاید جنابعالی رفتار و زندگی می کنند
ناشناس۱۴۷۲۹۵۷۱۲:۴۲:۲۰ ۱۳۹۹/۳/۱۷
دولت ها از 30 سال پیش تصمیم گرفتند تا شما ها بیایید در بیرون از خانه کار کنید و در ادارات کار کنید و به سبب ان بقیه هم یاد گرفتند و کار به شما دادن هم ارزان و هم بدون غر زدن! و الان هم خود شما و هم دولت کاسه چه کنم به دست گرفتید چرا وضع جامعه و فرهنگ و خانواده خراب شده و خوب نیست!
ناشناس۱۴۷۳۲۵۷۱۵:۵۴:۰۸ ۱۳۹۹/۳/۱۷
اتفاقا زنها از استقلال و رشدی که داشته اند بسیار راضی هستند شما هم به پستوی خانه برگرداندن زنها را فراموش کن
فربد۱۴۷۳۷۳۴۲۳:۴۳:۱۳ ۱۳۹۹/۳/۱۷
اگر مطلوب شما این هست که هر زن حداقل شش بچه به دنیا بیاره که خیلی مضحک هست اما اگر ناراحتی شما بیکاری هست باید به فکر رشد اقتصادی و ایجاد شغل باشید به جای حبس کردن زنان
ناشناس۱۴۷۳۶۴۱۲۱:۴۹:۴۸ ۱۳۹۹/۳/۱۷
مگر زن خودش انسان نیست. اون هم اگر دلش خواست می تونن بره سر کار
ناشناس۱۴۷۲۷۵۵۱۰:۳۸:۵۲ ۱۳۹۹/۳/۱۷
خدا شفات بده. با این اوضاع اقتصاد و بیکاری، زنها بیشتر از هر زمان دیگری خانه نشین شده اند.
ناشناس۱۴۷۲۷۵۶۱۰:۳۹:۱۵ ۱۳۹۹/۳/۱۷
فمنیسم نماد بارز وادادگی مسئولین ما در برابر تهاجم فرهنگی است!
تحجر۱۴۷۲۹۵۰۱۲:۳۷:۵۱ ۱۳۹۹/۳/۱۷
تحجر عامل بزرگ همسویی با داعش هست
ناشناس۱۴۷۳۱۱۱۱۴:۲۷:۵۰ ۱۳۹۹/۳/۱۷
تحجر زمانی است که به انسان ضربه وارد کند ولی الان با تجدد خواهی که صد برابر ضربه وارد کردین
ناشناس۱۴۷۳۲۶۷۱۵:۵۸:۰۲ ۱۳۹۹/۳/۱۷
تحجری که شما دوست داری و طرفدارش هستی طرفدار چندانی نداره جامعه داره با سعی و خطا راه خودشو می ره و سر شماها زیر برف به برگرداندن جامعه به دوران قاجار فکر می کنید
ناشناس۱۴۷۳۲۶۱۱۵:۵۵:۵۶ ۱۳۹۹/۳/۱۷
شما از فمنیسم هیچی نمی دونی فقط تعریف صدا و سیما و دوستانش را تکرار می کنی برو مطالعه کن ! برابری خواهی حق زنانه که حتما تحقق خواهد یافت
ناشناس۱۴۷۲۷۱۴۱۰:۰۹:۵۲ ۱۳۹۹/۳/۱۷
آقای نویسنده خودت چندتا بچه داری؟ چه قدر حقوق می گیری؟ چه میزان در مورد آینده فرزندانت دغدغه داری؟
ناشناس۱۴۷۳۹۰۳۰۵:۵۹:۲۴ ۱۳۹۹/۳/۱۸
یارانه میشود چهار صد گرم گوشت ، یا روزی نصف نون سنگک . چند تا تخم مرغ یا چقدر پنیر؟
ناشناس۱۴۷۲۷۱۶۱۰:۱۲:۲۷ ۱۳۹۹/۳/۱۷
یعنی بود یا نبود یارنه 45 هزار تومنی در هر ماه، اینقدر اثر گذار هست؟؟ه نظر من کاهش نرخ زاد و ولد به دلیل ناامیدی از آینده هست و این یارانه اصلا تاثیری بر آن ندارد.
ناشناس۱۴۷۲۷۱۷۱۰:۱۲:۵۱ ۱۳۹۹/۳/۱۷
مثلا من نوعی با سی سال سن و فوق لیسانس مهندسی مکانیک خیلی زندگی خوب و باثبات و امیدوارانه ای داشتم که خطا کنم و فرزند دار بشم؟!!؟هیچ کس زاد و ولد نمیکنه تا آینده روشنی در پیش نباشه
ali۱۴۷۲۷۱۸۱۰:۱۳:۰۸ ۱۳۹۹/۳/۱۷
متاسفم برای کارشناسانی که تصور میکنند با پرداخت یارانه میتوان مردم را تشویق به فرزندآوری کرد! اوضاع اقتصادی اسفناک را سامان دهید باقی قضایا درست میشود
ناشناس۱۴۷۲۷۲۳۱۰:۱۸:۳۷ ۱۳۹۹/۳/۱۷
هدف داشتن یک جمعیت سالم و هوشمند است. کسی که به طمع دریافت ماهی 3 دلاربخواهد بچه دار شود مشکل مغزی دارد و نباید بچه دار شود
ناشناس۱۴۷۲۷۲۴۱۰:۱۸:۵۱ ۱۳۹۹/۳/۱۷
فرزند کمتر زندگی بهتر
جوان ناامید۱۴۷۲۸۴۳۱۱:۳۰:۱۵ ۱۳۹۹/۳/۱۷
الان دیگه کار از فرزند کمتر هم گذشته، باید گفت بی فرزندی بیشتر زندگی بهتر ، مجرد بودن زندگی بهتر و ...
ناشناس۱۴۷۲۷۲۶۱۰:۱۹:۱۱ ۱۳۹۹/۳/۱۷
من متولد ۵۷ هستم ، نتونستم خونه بخرم ، ازدواج هم نتونستم چون هر چی پول جمع کردم هی تورم ارزشش را کشید پایین . خدا از سر باعث و بانی این فلاکتی که برامون درست کردندنگذره سنت الهی جاری شه ، من صد سال هم پس انداز کنم خونه نمیشه ،
ناشناس۱۴۷۲۸۸۹۱۲:۰۱:۴۶ ۱۳۹۹/۳/۱۷
دیر نشده بگرد پیدا میشه
ناشناس۱۴۷۳۴۲۶۱۸:۰۳:۱۴ ۱۳۹۹/۳/۱۷
ممنون از راهنمایی اقا یا خانم احتمالا مسئول
ناشناس۱۴۷۲۷۲۷۱۰:۱۹:۲۱ ۱۳۹۹/۳/۱۷
شغل، شغل، شغل و امنیت شغلی و اقتصادی واقعا کی حاضر است موجودی را به این دنیا بیاورد که برای او آینده ای بهتر از پدر و مادرش متصور نیست؟ مسئولان کاملا از موضوع مطلع اند ولی راه حل آن را بلد نیستند یا نمی خواهند آن را از مسیر مرسوم و اصولی آن حل کنند.
ناشناس۱۴۷۲۷۳۰۱۰:۲۵:۲۵ ۱۳۹۹/۳/۱۷
زن ها نیز مانند مردان ،انسان هستند و تفکری که اعتقاد دارد زن باید در خانه بماند قرون وسطایی و متعلق به تاریکخانه ناصرالدین شاهی است .برای حفظ تعادل رشد سنی جامعه فقط باید بتوان شرایط اقتصادی مردم را تغییر داد ،انوقت نیازی نیست دغدغه پیر شدن جامعه را داشته باشید،خود شهروندان به تکالیف اجتماعی خود عمل می کنند
مجید۱۴۷۲۷۳۱۱۰:۲۶:۳۳ ۱۳۹۹/۳/۱۷
جمعیت هر چه کمتر بهتر . خدا را شکر که چه از جهت گرانی و یا بی لیاقتی مدیران این توفیق اجباری نصیب ملت بشود وو انشاالله جمعیت ۲۰ میلیون شود . به امید آن روز الهی .
ناشناس۱۴۷۲۷۴۸۱۰:۳۵:۱۵ ۱۳۹۹/۳/۱۷
واقعیت این هست که کشور ما از لحاظ جمعیت جوان مشکلی نداره و هنوز برای این صحبتها خیلی زوده . در ضمن مسئولین چه گلی به سر جوانان کشور زدن که حالا قراره به سر بچه های آنها بزنن. تو این کشور که هیچ برنامه ای برای هیچ چیز نداره زادو ولد اشتباه هست. امیدوارم که انقدر جمعیت کاهش پیدا کنه تا مردم این کشور کمی قدر و منزلت پیدا کنند. (چیزی که فراوان باشه بی ارزش میشه)
ناشناس۱۴۷۲۷۶۲۱۰:۴۲:۱۳ ۱۳۹۹/۳/۱۷
به خاطر کرونا از کار بیکار شدم و مدتی است دنبال کار هستم جدا از بحث حقوق که اصلا تناسبی با شرح وظایف کاری نداره کارفرماها انواع شرایط هم برای خودشون گذاشتن مثل گرفتن سفته با رقمهای بالا و قراردادهای 3 ماهه و موارد اینچنینی وقتی هم که اعتراض کنی میگن به جهنم این همه بیکار یکی پیدا میشه. درنهایت با توجه به ارادت زیاد ما به کشور چین به نظرم تمام این دست و پا زدن ها برای اینه که ما هم تبدیل بشم به یه کشور مثل چین یعنی نیروی کار فراوان و ارزان که باید به حداقل تن بده و یه طبقه سرمایه دار که با استثمار این کارگرا هر رزو فربه تر بشه.
ناشناس۱۴۷۲۷۶۳۱۰:۴۲:۲۷ ۱۳۹۹/۳/۱۷
فقط 10 درصد مساحت کشور قابل سکونت است که آنهم قبلا انجام شده. 30 درصد مساحت ایران، بیابان برهوت و 30 درصد کوهستانهای پرشیب است. همین 80 میلیون نفر هم زیاد است.
ناشناس۱۴۷۲۷۶۶۱۰:۴۴:۳۴ ۱۳۹۹/۳/۱۷
خیلی طبیعی هست که فرزندآوری کاهش پیدا کنه. در تمام جانداران این اتفاق زمانیکه شرایط زندگی سخت میشه اتفاق میوفته. با این شرایط افتضاحی که ما داریم و مقصر اصلی آنهم دقیقا خود مسئولین خودخواه ما هستند، این کمترین و بی دردسرترین راه اعتراض و مقابله با وضعیت نابسمان کشور هست. اصلا چاره ای دیگه ای هم داریم؟؟؟؟ البته یکسری از افراد خاص که به جایی وصل هستند دارای گزینه چند همسری و فرزندآوری بالا که جبران خواهند کرد. این نور چشمی ها جایگزین افراد شایسته، متخصص و مستعد فعلی و آینده خواهند بود. (مملکت را عین کیک بین خودشان تقسیم کردند)
ناشناس۱۴۷۲۷۷۱۱۰:۴۶:۴۹ ۱۳۹۹/۳/۱۷
مسئولان فقط نگاه می کنند. حق با شماست. از سال 90 سرانه ملت ایران به یک سوم رسیده. این نتیجه تحریم هاست.
ناشناس۱۴۷۲۷۸۰۱۰:۵۴:۰۰ ۱۳۹۹/۳/۱۷
از ما که گذشت شاید نسل آینده نفسی راحتی بکشد با جمعیت کم گیاه که گیاه است زمانی که شرایط محیطی مهیا نباشد از تعداد شاخ و برگهایش می کاهد انسان کم از گیاه نیست
ناشناس۱۴۷۲۷۸۱۱۰:۵۵:۰۵ ۱۳۹۹/۳/۱۷
کاهش جمعیت میتواند هر خانوده ی ایرانی را صاحب خانه های ویلایی بکند حال آنکه افزایش جمعیت همین قوطی کبریت های ٣٠، ٤٠ متری خانواده های ایرانی را که آپارتمان نام نهاده اند را تبدیل به قوطی کبریت های ١٠، ١٥ متری توام با حمام، آسپزخانه، توالت و دستشوئی می کند. افزایش جمعیت بیش از این باعث افزایش مضاعف هزار و یک معضل دیگر برای ملت می کند که مسئولین زحمتشکش و کاردان ما حتی آن زمان که جمعیت مان ٥٠ میلیون نفر بوده در حل و فصل آنها درمانده بوده اند و اکنون با جمعیت ٨٤ میلیون نفر بیش از قبل همچنان درمانده هستند.
ناشناس۱۴۷۲۷۸۶۱۰:۵۷:۵۸ ۱۳۹۹/۳/۱۷
مسئولان چه کنند؟ بچه بیارن؟ موضوع فقط اقتصادی نیست. سبک زندگی متفاوت شده
ناشناس۱۴۷۲۷۹۵۱۱:۰۶:۱۲ ۱۳۹۹/۳/۱۷
همه داریم رو به مرگ میرویم شما نگران پیری هستید؟
محمدرضا۱۴۷۲۷۹۷۱۱:۰۹:۴۴ ۱۳۹۹/۳/۱۷
مسئولین فقط نگاه نکنند و کاری بکنند . اصلا خودشون سراغ پروژه بر ۹ فرزندی ۱۰ فرزندی برن. ژنشون هم که ماشالله خوبه نتیجه میشه بچه با ژن خوب که آیندش تضمینه!!!!،اوضاع مالیشون هم که الحمدالله خوبه مثل بقیه ملت گرفتار خرج بچه ها نمیشن!!!!
ناشناس۱۴۷۲۸۱۰۱۱:۱۴:۵۷ ۱۳۹۹/۳/۱۷
ما نمیخواهیم مثل بنگلادش و یا افریقا شویم تفکر این چنینی فقط به فکر بدبخت کردن نسل اینده است با جمعیت زیاد.
ناشناس۱۴۷۲۸۱۳۱۱:۱۵:۵۹ ۱۳۹۹/۳/۱۷
ما فقیر فقرا دیگه نمیتونیم بچه داشته باشیم. بچه داشتن مختص پولداراست.
ناشناس۱۴۷۲۸۲۰۱۱:۱۸:۵۴ ۱۳۹۹/۳/۱۷
۳۰ سالمه .مجرد و بیکار. با مدرک اقتصاد دانشگاه تهران بیکارم. اونوقت دوستم با مدرک اقتصاد دانشگاه غیر انتفاعی.... به لطف پارتی پدرش توی گمرک مشغوله کاره. !!!!!!!!
ناشناس۱۴۷۲۸۵۲۱۱:۳۸:۱۴ ۱۳۹۹/۳/۱۷
ببین! وقتی پدرت پارتی داشته باشه سالم ترین کشور دنیا هم که باشی باز هم می تونی با روابط سر کار بری. مشکل کشور ما از این حرفها گذشته اخوی.
ناشناس۱۴۷۲۸۹۲۱۲:۰۳:۰۸ ۱۳۹۹/۳/۱۷
فقط بچه های خودشان را در ادارات دولتی مشغول کرده اند.
ناشناس۱۴۷۳۴۸۱۱۸:۵۰:۴۳ ۱۳۹۹/۳/۱۷
زمانی که جنابعالی به دنیا اومدی من ورودی اقتصاد دانشگاه تهران شدم بعد از اینکه 10سال بیکارموندم قید کار رو زدم برای همیشه و الان دکه دارم
ناشناس۱۴۷۳۶۵۵۲۲:۰۰:۰۸ ۱۳۹۹/۳/۱۷
در همه دنیا پارتی حرف اول را میزند
ناشناس۱۴۷۲۸۲۵۱۱:۲۰:۴۹ ۱۳۹۹/۳/۱۷
اصلا جای نگرانی نیست. با سیاست جدید دولت، با پائین نگهداشتن حقوق های بازنشستگان ، مسبب ابتلا آن ها به بیماری های گوناگون و عدم مداوا و نهایتا دق مرگ بیشتر بازنشستگان خواهند شد و مشکل سالمندی در ایران برای سالهای طولانی، مرتفع خواهد شد.
ناشناس۱۴۷۲۹۸۵۱۳:۰۸:۲۶ ۱۳۹۹/۳/۱۷
دمت گرم ، گل گفتی .
ناشناس۱۴۷۲۸۲۸۱۱:۲۳:۵۴ ۱۳۹۹/۳/۱۷
دولتي كه نمي تواند ماهيانه به شهروتدان خود 3 دلار بده جمعيت مي خواهد چي كار؟ خب اگه مشكلتون با جمعيت اقتصاديه مگه صرفا با جمعيت جوان مشكل حل ميشه؟ مگه همين دولتي كه نمي تونه 3 دلار تامين كنه فعلا توي شرايطي كه جمعيت كشور جوانه نيست؟ واقعيت اينه افراد برامون مهم نيستن و فقط چيزي كه مهمه صرفا تعداد هست
ناشناس۱۴۷۲۸۳۹۱۱:۲۸:۱۲ ۱۳۹۹/۳/۱۷
معنای گرفتار شدن به مشکل کشورهای نظام سرمایه داری لجام گسیخته این هست که ما هم دچار گسیختگی لجام سرمایه داری شده ایم!
ناشناس۱۴۷۲۸۵۴۱۱:۳۸:۴۷ ۱۳۹۹/۳/۱۷
قبلا کلی ماشین گلزده تو خیابان بود چون زندگی آسانتر بود . مملکتی که از مردمش مالیات ارزش افزوده می گیرد و ارز یک چهارم قیمت به خواصش میبخشد کبوتر در آن تخم نمی گزارد چه برسد به انسان و فرزندآوری
ع.ح۱۴۷۲۹۰۴۱۲:۱۲:۰۱ ۱۳۹۹/۳/۱۷
احسنت
ناشناس۱۴۷۲۸۶۴۱۱:۴۶:۲۷ ۱۳۹۹/۳/۱۷
آنها که سر را زیر برف کرده اند هیچ جا رانمیبینند.
ناشناس۱۴۷۲۸۶۵۱۱:۴۶:۵۷ ۱۳۹۹/۳/۱۷
وقتی پدر بچه تو این تنگناهای زندگی روزمره لت و پار شده بچه چجوری میخواد وارد دنیا بشه؟؟؟!!!
جواد۱۴۷۲۸۶۶۱۱:۴۸:۰۱ ۱۳۹۹/۳/۱۷
در درجه اول برای این میزان چپاول و غارت نجومی و ثروتمند تر شدن ظلمه و فقیرترشدن توده مردم فکری بکنید بچه دار شدن پیشکش .مردم قدرت اداره خودشان را هم ندارندچه برسد به فرزند بیشتر .مگر حضرت علی ع نگفته خداوند از اقشار اگاه و دانشمند جامعه پیمان گرفته که بر سیری ظا لم و گرسنگی مظلوم سکوت نکنند پس چرا مدعیان دین اعتراضی به این اوضاع نمی کنند.
ناشناس۱۴۷۲۸۷۴۱۱:۵۵:۲۷ ۱۳۹۹/۳/۱۷
کافیه فقط پایتان را از روی گردن ملت بردارید و بگذارید زندگی کنند همه ی مشکلات حل میشه اصل قضیه اینه که دولت به مردم نگاه اربابی داره و همه چیز را برای خودش و نکبت زاده هاش میخواد هیچ آدم عاقلی هم به خاطر ماهی سه بچه به دنیا نمیاره که بد بختی های دنیا رو به کول بکشه
ناشناس۱۴۷۲۸۷۶۱۱:۵۶:۳۵ ۱۳۹۹/۳/۱۷
تحلیل را ببین. یعنی الان مردم بر اساس 45 هزار تومان (که کوفت هم نمیشه باهاش خرید) تصمیم می‌گیرند که بچه بیارن یا نیارن؟
ناشناس۱۴۷۲۸۸۲۱۱:۵۸:۵۷ ۱۳۹۹/۳/۱۷
وضعیت خانواده در جوامع غربی به مراتب بهتر از ایرانه
ناشناس۱۴۷۲۹۲۳۱۲:۲۰:۱۶ ۱۳۹۹/۳/۱۷
بعله خیلی خوبه ان هم با امار 50 درصدی خیانتی با این که همسر دارد چه از طرف مرد و چه از طرف زن
ناشناس۱۴۷۳۰۴۴۱۳:۴۸:۲۴ ۱۳۹۹/۳/۱۷
زن هاشون محکمن مردهاشون هم اونقدر کار می کنن نه وقت خیانت دارن نه جونش رو زیاد به چیزایی که میشنوی اهمیت نده
ناشناس۱۴۷۳۱۱۷۱۴:۳۱:۳۳ ۱۳۹۹/۳/۱۷
بعله اینقدر سرگرم کار هستند که دیگر وقتی برای این ندارند که طلاق بگیرند!!! ان وقت طلاق ها به بیش از 60 درصد در برخی از کشورهای اروپایی می رسد هم رو هوا است !!!! فقط کار می کنند!!!
ناشناس۱۴۷۲۸۸۳۱۱:۵۹:۴۳ ۱۳۹۹/۳/۱۷
تا اون موقع که جمعیت پیر بشن تمام مسئولین مردند.
ناشناس۱۴۷۲۸۹۹۱۲:۰۷:۳۶ ۱۳۹۹/۳/۱۷
تو کشور ما حق زندگی فقط برای ژنهای خوبه ما در مقام عمل داخل کشور پیرو مکتب داروینیسم هستیم ( بیشتر از خود غربی ها)
ناشناس۱۴۷۲۹۰۶۱۲:۱۲:۳۰ ۱۳۹۹/۳/۱۷
كنار گود نشسته ايم و هي ميگيم لنگش كن !!!!!
ناشناس۱۴۷۲۹۰۸۱۲:۱۲:۵۸ ۱۳۹۹/۳/۱۷
یه ضرب المثل قدیمی هست که میگه:" طرف خیلی خوش صداست دنبال گروه ارکستر هم میگرده" خیلی امکانات برای مردم زیاده دنبال افزایش جمعیت هم هستید! به کدام امید باید فرزند آوری کرد؟ بامید تحصیل رایگان؟ شغل مناسب؟ هزینه های زندگی معقول؟
ناشناس۱۴۷۲۹۱۲۱۲:۱۴:۴۳ ۱۳۹۹/۳/۱۷
ایران به سرعت پیر می‌شود و مسوولان فقط نگاه میکنند. قسمت آخر که خیلی درست است. مسئولین مدام به حسابهای بانکی و تعداد آپارتمان و باغ و ویلای شمال و لواسان و فشم و میگون و بنز و بی ام دبلیو و مقدار دلار و یوروی خود و فرزندان و وابستگانشان نگاه میکنند که مبادا از سایر مسئولین عقب بیافتند و کسر شأنشان بشود. حالا از کجا میآورند بماند. ولی شما نویسنده عزیز، وقتی از درک مسائل و مشکلات مردم عاجز و ناتوانید، چرا و به چه علت برای ما نسخه می پیچید؟؟؟؟ چرا مردم به این نتیجه رسیده اند که باید حداقل تعداد اولاد را داشته باشند؟؟؟؟ چرا نمیخواهید جواب این سئوال را پیدا کنید؟؟؟؟؟ مسئله شماها اینست که میخواهید تمام مشکلات کشور، حتی تعداد جمعیت کشور را دستوری حل کنید!!!! وقتی کشور برای همین تعداد جمعیت فعلی، کار ندارد، مسکن ندارد، تفریح ندارد، مدرسه ندارد(در مناطق دوردست)، خودرو ندارد، ارزاق عمومی به اندازه کافی ندارد، کنجاله کافی برای دام و طیور ندارد و هزاران کالای مصرفی و لازم برای یک زندگی حداقلی را ندارد، چرا باید به تعداد جمعیت اضافه شود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ولی در عوض تمام "نداردها" که در بالا ذکر شد، هزاران و هزاران و هزاران مسئول بی لیاقت که مشکلات مذکور را بوحود آورده اند، تا خود و وابستگانشان با دوشیدن کشور و مردم داشته باشند. مشکل مسئولین بی درد سفارشی و را حل کنید، بیش از %95 مسائل کشور منجمله جمعیت، خود بخود حل خواهد شد.
ناشناس۱۴۷۳۲۱۵۱۵:۲۹:۵۴ ۱۳۹۹/۳/۱۷
شیر مادر حلالت!
ناشناس۱۴۷۲۹۱۷۱۲:۱۸:۰۴ ۱۳۹۹/۳/۱۷
کسی که کار و تحصیلات و شغل و مسکن نداره، اگر ازدواج کنه و بچه دار بشه باید به عقلش شک کرد.
ع.ح۱۴۷۲۹۸۸۱۳:۰۹:۳۶ ۱۳۹۹/۳/۱۷
از اینایی که گفتی من شغل و تحصیلات رو دارم و مسکن رو هم دارم میسازم! 4 ساله که ازدواج هم کرده ام، ولی تمایلی به بچه دار شدن ندارم! نه تنها من بلکه خانوم بنده هم تمایلی ندارد ... چه برسه به اونایی که شغل درست و حسابی هم ندارند
ناشناس۱۴۷۳۱۲۲۱۴:۳۳:۱۷ ۱۳۹۹/۳/۱۷
پدران خودتون اکثرا این جوری ازدواج کردن پس....!
ناشناس۱۴۷۳۲۶۴۱۵:۵۷:۲۶ ۱۳۹۹/۳/۱۷
بله در مورد پدران خودمان هم....
ناشناس۱۴۷۲۹۲۷۱۲:۲۳:۳۹ ۱۳۹۹/۳/۱۷
تنها معیشت نیست فشار زندان برای گل رز و بال مگس و سکه طلا الان همان مهریه استاندارد 110 سکه هم یک میلیارد آب میخورد زنی که می تواند شما را به حبس ابد بفرستد از مرد تمکین نخواهد کرد هر چند اینترنتش قطع باشد
ناشناس۱۴۷۳۲۸۶۱۶:۱۰:۳۳ ۱۳۹۹/۳/۱۷
مردی که حق طلاق داشته باشد و حق ازدواج دوم و صیغه و اجازه ی کار و رفت و آمد و هست و نیست زن در اختیارش باشه هم پناهگاه امنی نیست زنان را انسانهایی برابر با مردان ببینید تا مهریه تنها تکیه گاه زنها نباشه
ناشناس۱۴۷۳۶۸۵۲۲:۳۴:۲۸ ۱۳۹۹/۳/۱۷
تا مرد تمکین نکنه به خواسته های زنش زن هم روی خوش نشان نخواهد داد. این ذات زن و لازمه حیای زنانه هست. اون مردهایی هم که گرفتار بال مگس شدند چوب حماقت خودشون رو می خورند.
ناشناس۱۴۷۲۹۳۱۱۲:۲۶:۰۸ ۱۳۹۹/۳/۱۷
شما که استدلالتان قویه! یک قانون در مجلس خودمونی بگذارید که هر زن باید 5 بچه بزاید مسئله برایتان حل میشه و احتیاجی به این دلیل و برهان های بچه گانه ندارید
ناشناس۱۴۷۲۹۴۰۱۲:۳۳:۵۱ ۱۳۹۹/۳/۱۷
اگر مسئولان یک کار مثبت کرده باشند همین ( فقط نگاه کردن و عدم دخالت ) در مسئله جمعیت است
ناشناس۱۴۷۲۹۵۶۱۲:۴۱:۲۳ ۱۳۹۹/۳/۱۷
من به عنوان یه پسر بیست و چند ساله فکر ازدواج رو هم نمیکنم،با این هزینه ها و توقعات نا به جا بعد از فرزند آوری صحبت میکنید.
ناشناس۱۴۷۳۰۲۹۱۳:۳۲:۴۶ ۱۳۹۹/۳/۱۷
فردی که سال 87 یک ماشین 180 میلیونی خریده باشد و تا حالا از آن استفاده کرده باشد الان صاحب 5 میلیارد تومان سرمایه است ماشین اوباش آمریکا از مهندس 30 سال کار ما سر است ما بمراتب از آنها امپریالیست تریم ازدواج سال هاست یک کالای لوکس است و کارگران مدتهاست زن وبچه ای ندارند که نگرانشان باشند . ویل للمصلین.
امیر۱۴۷۳۰۴۷۱۳:۵۰:۳۱ ۱۳۹۹/۳/۱۷
یعنی بخاطر حذف 45500 تومان مردم دیگر بچه دار نمی شوند.
رضاعلی۱۴۷۳۰۷۲۱۴:۰۲:۵۳ ۱۳۹۹/۳/۱۷
مسئولین نباید فقط نگاه کنند باید سریع دست بکار بشوند
ناشناس۱۴۷۳۲۸۹۱۶:۱۲:۵۶ ۱۳۹۹/۳/۱۷
کار فوری اینه که خودشون و آغا زاده هاشون دست به کار بشن وگرنه این اوضاع گل و بلبل را به این سرعت نمی شه درست کرد
ناشناس۱۴۷۳۴۰۰۱۷:۳۹:۴۳ ۱۳۹۹/۳/۱۷
چقدر هم آغا زاده هاشون درسخوان و نخبه میشن و بدرد کشور میخورن واقعا. اگر سر از سایت های.... بندی و... در نیارن
ناشناس۱۴۷۳۱۳۲۱۴:۳۸:۰۲ ۱۳۹۹/۳/۱۷
باید از سرمایه هایی که از امکانات جامعه استفاده کرده وهر روز کلفتتر میشوند مالیات گرفت ودر جهت کمک وتشویق به فرزندآوری هذینه شود!
ناشناس۱۴۷۳۶۷۹۲۲:۲۷:۵۲ ۱۳۹۹/۳/۱۷
کم کم طرحهای جنون آمیز برای افزایش جمعیت شروع میشود
یوسف۱۴۷۳۲۰۷۱۵:۲۵:۴۶ ۱۳۹۹/۳/۱۷
من متولد ۵۹ شغل هم دارم با درآمد خوب؛ خونه؛ ماشین؛ ولی !!هیچوقت تو این مملکت ک هیچ آینده ای برای فرزندانش نداره ازدواج نکرده و نخواهمم کرد
ناشناس۱۴۷۳۴۰۹۱۷:۴۸:۲۶ ۱۳۹۹/۳/۱۷
مقصر دولت است باید یکی از اولویتهای استخدام در دستگاه های دولتی شرط تاهل باشد و هر یک ف زند بیشتر شانس استخدام را بیشتر کند البته برای آقایان.
ناشناس۱۴۷۳۲۱۰۱۵:۲۷:۵۴ ۱۳۹۹/۳/۱۷
کسی که برای ۴۵ هزار تومان (دو کیلو زردآلو درجه ۲) بچه دار میشود روی زمین خدا نباشد بهتر است!
ناشناس۱۴۷۳۲۵۲۱۵:۵۱:۳۸ ۱۳۹۹/۳/۱۷
کشور ما روی کمربندی خشکی زمین است واقع گرا باشیم آب کم است چرا اینقدر بر طبل افزایش جمعیت می کوبید؟؟؟!
ناشناس۱۴۷۳۲۶۸۱۵:۵۹:۱۱ ۱۳۹۹/۳/۱۷
در آینده ربات ها بسیاری از کارها را انجام خواهند داد پس نگران کشور نباشید. جمعیت زیاد منجر به فقر بیشتر میشه.
ناشناس۱۴۷۳۴۶۲۱۸:۳۵:۵۶ ۱۳۹۹/۳/۱۷
با اين همه بدبختي بي پولي فلاكت نسل ايراني ها منقرض بشه بهتره
ناشناس۱۴۷۳۵۴۸۱۹:۵۷:۱۸ ۱۳۹۹/۳/۱۷
متوجه نیستی یا خودت رو به اون راه زدی؟؟ من الان شاید شرایط رو داشته باشم ولی آینده ای رو جلوی روم نمیبینم، بچه گناه داره بیاد توی این کشور که از کوچکترین چیزش قرار تصمیم براش گرفته بشه تا زمانیکه این مدل طرز فکر وجود داره همون بهتر که کسی نباشه عذاب بکشه
ناشناس۱۴۷۳۵۷۰۲۰:۲۰:۲۲ ۱۳۹۹/۳/۱۷
جمعیت کمتر لزوما هزینه ی کمتری از جمعیت زیادتر ندارد. حتی با کم شدن جمعیت فرصت های شغلی هم کمتر میشه امکانات هم کمتر میشه رفاه هم کمتر میشه دقیقا مثل روستاهایی که خالی از سکنه شدن این همه زمین مونده برای چند خانوار که در فقر زندگی می کنند. مشکل در سبک زندگی غربی هست که توی غرب و توی کشور ما بین ثروتمندان هم علاقه به بچه کم شده. مشکل دیگه حذف خانوارهای بیش از ۷ فرزند بود که جور بقیه رو می کشیدن
ناشناس۱۴۷۳۸۷۸۰۴:۱۹:۴۵ ۱۳۹۹/۳/۱۸
عمو جون مشکل فقط پول نیست، آینده نا معلوم و چرت هم دلیله، با دنیا مراوده نداریم قوانین شبانه روزی عوض میشن مشاغل دست یک مشت فامیله فقط جاشون عوض میشه
ناشناس۱۴۷۳۹۱۸۰۷:۰۲:۴۱ ۱۳۹۹/۳/۱۸
دست بردارید دیگه چقدر این حرفها را تکرار می کنید
ناشناس۱۴۷۳۹۴۴۰۸:۰۵:۵۲ ۱۳۹۹/۳/۱۸
گیریم حرف شما صحیح. ولی اولا چه رفاهی داریم که بخواد کمترم بشه؟ دوما مساله سر چشم انداز برای آینده فرزندان هست، که اصلا وجود نداره. سوما منابع به سرعت رو به اتمام هستن. چهارما این سیستم مدیریتی اگر میتونست کاری کنه، تا الان کرده بود. پس حرف فلسفی خودت فقط به درد خودت میخوره.
علیرضا۱۴۷۳۶۳۲۲۱:۳۵:۱۷ ۱۳۹۹/۳/۱۷
نگاه کردن مسیولین دلیل داره چون همیشه ی نگاهشون ب اونر ابه جون این کشور براشون زیاد مهم نیست چون جون خودشون اونور ابه
ناشناس۱۴۷۳۶۸۶۲۲:۳۵:۴۶ ۱۳۹۹/۳/۱۷
50 میلیون اضافی هستیم و مسکنی برای سکونت وجود ندارد. باید تا 30 میلیون پایین بیاد.
ناشناس۱۴۷۳۷۰۴۲۳:۰۳:۵۸ ۱۳۹۹/۳/۱۷
اگر کسی محتاج 45 تومان است چرا بچه دار شود
ناشناس۱۴۷۳۷۶۹۰۰:۲۶:۳۲ ۱۳۹۹/۳/۱۸
همین الان هم زیادیم به هیچ وجه بالای ۸۰میلیون برای ما مصلحت نیست جدی عرض می کنم
ناشناس۱۴۷۳۷۸۹۰۰:۳۸:۱۳ ۱۳۹۹/۳/۱۸
با رسیدن جمعیت به ۱۱۰میلیون هر روز خبری پخش می شود که در فلان استان مردم دو شهر یا دو روستا بر سر آب همدیگر را با بیل و کلنگ شل و پل کرده اند
علی۱۴۷۳۹۱۴۰۶:۴۸:۱۵ ۱۳۹۹/۳/۱۸
حالا که به افغان زاده‌ها هم تابعیت ایرانی دادید دیگه مشکلتان چه هست نکنه می خواهید از آفریقا هم بچه واردکنید
ناشناس۱۴۷۴۰۴۸۱۰:۲۵:۵۴ ۱۳۹۹/۳/۱۸
همانطور که فرزند یک مرد ایرانی ، ایرانی است فرزند یک زن ایرانی هم ایرانی است از تبعیض های ناروا در حق زنان دست بردارید
ناشناس۱۴۷۳۹۲۱۰۷:۱۲:۱۰ ۱۳۹۹/۳/۱۸
دغدغه‌ای که کاهش رشد جمعیت جوان دارد، پرداخت حقوق بازنشستگان هست که همینطور زیاد میشند و موجب شده دولت و حکومت نگران باشند. فکر نمی کنم دلیل مهم دیگری داشته باشه و کلا نگران رفاه و پیشرفت کشور باشن. اما در کل کاهش جمعیت جوان یک کشور که مولد هستند در کشورهای غربی هم نگرانی ایجاد کرده و از این جهت سیاستهای افزایش جمعیت را دارن دنبال می کنن که دارن هم موفق می شوند.
محمد۱۴۷۳۹۲۹۰۷:۴۲:۲۲ ۱۳۹۹/۳/۱۸
با سلام سال1375 وقتی فرهنگی بودم یک مدرسه پسرانه با 60 پرسنل تمام مرد بودند ولی حالا 40 مرد در خانه و 40 زن در محل کار خوب باز هم مردها بکار گرفته شوند و مسئله مهریه و حمایت از طرف قوه قضایه جهت مهریه نشوند هم معتاد هم دزد ووو... کم می شوند مردها تشکیل خانواده با این سختی اقتصادی ببین چقدر جمعیت زیاد می شود شما را تورا خدا انجام دهید ببینید نتیجه مثبت در جامعه نمایان می شود هم بزه کاری اعتیادکم و جامعه شاد می شود.
ناشناس۱۴۷۳۹۳۹۰۷:۵۶:۵۷ ۱۳۹۹/۳/۱۸
صرفنظر از اینکه کشور ظرفیت مناسب جمعیت بیشتر را دارد یا نه ایشان یک نکته ی مهم را فراموش کرده: با پیشرفتهای پزشکی افراد تا سن های بالاتر می‌توانند کار کنند. عدد ۳۰ سال سابقه برای بازنشستگی برای زمانی بود که طول عمر متوسط افراد حدود ۶۵ سال بود ولی الان این عدد نزدیک به ۸۰‌سال است و اکثر افراد تا اواسط سن ۶۰‌سالگی قابلیت بدنی و فکری برای کار مفید دارند.

پربحث‌های دیروز

 1. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 2. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 3.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 4. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 5. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 6. طرح هر ایرانی یک مسکن در مجلس کلید خورد

 7. سطح فساد در کشورهای جهان و آمار جانباختگان در زلزله !

 8. دعوت یک پژوهشگر تاریخ از موسوی خوئینی‌ها به مناظره

 9. موسوی: سفیر ایران در یکی از کشورهای مهم همسایه خواهم شد

 10. ارزش سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی ۱۵ میلیون تومان شد/ سود ۶۷۳ هزار تومانی در یک روز

 11. آیا گل‌آرایی حرم امام رضا(ع) اسراف است؟

 12. واکنش احساسی بازیگر نقش «بی‌بی» به درگذشت سیروس گرجستانی

 13. بررسی‌های فنی و امنیتی علت حادثه در سایت هسته ای نطنز مشخص شده/ در زمان مناسب اعلام خواهد شد

 14. خطر رشد بی‌سابقه قیمت سهام در بورس جدی است؟

 15. اقدامات خصمانه آمریکا علیه «حشد شعبی» عراق /اهداف واشنگتن چیست؟

پربحث‌های هفته

 1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 2. اين فريبكاری برای مجلس يازدهم جواب نمی دهد!

 3. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

 4. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

 5. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 6. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

 7. توکلی: یقه سفیدها در حال نابود کردن کشور هستند/ مجلس، تصمیم‌گیری دشواری را درباره تاجگردون پیش روی خود دارد

 8. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 9. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 10. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 11. ازدواج دختر سردار سلیمانی با فرزند مقام ارشد حزب‌الله لبنان

 12. اگر خوب نشم، می‌کشمت!

 13. به چه قیمت؟

 14. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

 15. حمله به حشد شعبی؛ زنگ خطر فتنه داخلی درعراق

 16. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 17. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 18. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

 19. جزئیات جدید بسته حمایت ازمستاجران/چرا سقف اجاره ۲۵ درصد تعیین شد؟

 20. سیروس گرجستانی درگذشت

 21. پایان داستان غم انگیز زم

 22.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 23. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

 24. تخریب ویلای لوکس داماد شمخانی

 25. عیار ناکارآمدی دولت الکترونیک؛ بلاتکلیفی صدور ۱۰ میلیون کارت ملی

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین