«الف» بررسی می‌کند موج دوم کرونا؟ چرا دوباره به جای اولمان بازگشتیم...

گروه اجتماعی الف،   3990316033 ۶۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

انگار هر چه رشته بودیم، پنبه شد. با اعلام آمارهای تازه، دوباره به وضعیت خطرناک شیوع بیماری کرونا بازگشته ایم !

موج دوم کرونا؟ چرا دوباره به جای اولمان بازگشتیم...

امروز که این گزارش را می خوانید، در همان وضعیت خطرناک پیک بیماری در فروردین ماه هستیم. البته با یک تفاوت مهم. در فروردین، بسیاری از محدودیت های رفت و آمد هنوز برداشته نشده بود و مردم نیز با احتیاط بیشتری مراقب سلامتی‌شان بودند، اما امروز نه دیگر از محدودیت های سابق، خبری هست و نه خیلی از مردم دیگر پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند.

به گزارش «الف»، کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت نیز ضمن اعلام آمارهای قابل تامل، یادآور شده است: «در 24 ساعت منتهی به ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۳۵۷۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد. از بین مبتلایان جدید، ۴۹۴ مورد بستری و هزار و ۸۰ مورد از افراد معادل ۸۶ درصد از موارد جدید، در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند. بنابراین مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۱۶۴ هزار و ۲۷۰ نفر رسید.»

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، فقط در همین بازه زمانی ۲۴ ساعته، ۵۹ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و در نتیجه مجموع جانباختگان این بیماری به ۸۰۷۱ نفر رسید. البته تا کنون ۱۲۷ هزار و ۴۸۵ نفر از بیماران نیز بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند.

بر اساس اطلاعاتی که وزارت بهداشت اعلام کرده است، استان‌های هرمزگان، کردستان و کرمانشاه در وضعیت هشدار جدی قرار دارند و استان خوزستان نیز همچنان در وضعیت قرمز است. 

جهانپور یادآور شده است: « دو هزار و ۵۶۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون نیز یک میلیون و ۱۹ هزار و ۳۶۲ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.»

بیشترین آمار مبتلایان جدید در ایران در موج نخست کرونا به روز ۱۱ فروردین با ۳۱۸۶ مورد ابتلا برمی‌گشت، اما آمارهای جدید، رکوردی تازه ثبت کرده و موارد جدید ابتلا به کرونا از پیک فروردین‌ماه نیز عبور کرده است.

چرا موج دوم کرونا آغاز شد؟

رییس اتاق فکر ستاد کرونای استان تهران در اواخر اردیبهشت ماه پیش‌بینی کرد موج دوم شیوع کرونا در ایران کم‌خطرتر و آرام‌تر طی می­‌شود؛ زیرا با رفتار ویروس بهتر آشنا شده‌ایم.

حسین قناعتی  در هفتمین نشست برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری در کشورهای اسلامی که به صورت مجازی برگزار شد، گفته بود: امروز نسبت به آغاز شیوع کرونا تجهیزات بیشتر و بهتری داریم. آموزش رفتارهای بهداشت فردی داده شده و مردم بیشتر رعایت می‌کنند. بنابراین انتظار داریم موج بعدی شیوع ویروس کرونا کم‌خطرتر باشد و آرام‌تر طی شود.

با این حال کارشناسان به عوامل مختلفی اشاره می کنند که موجب شده است موج دوم بیماری کرونا در ایران آغاز شود.

رها کردن یکباره سیاست های محدود کننده تردد و اجتماعات و از آن مهمتر عدم رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم قطعا یکی از عمده عواملی است که موجب شده است موج دوم کرونا در کشور آغاز شود. 

بازگشایی اختیاری مدارس، فعالیت عادی و معمول پاساژها، مغازه ها و رستوران ها، بازگشایی حداکثری اداره ها و سازمان های دولتی و خصوصی  و در مرحله آخر بازگشایی اماکن مذهبی و لغو محدودیت تردد بین شهری، همگی از جمله عواملی هستند که در ایجاد موج دوم کرونا، بی تاثیر نبوده اند.

مجموع این اتفاقات موجب شده است که موج دوم کرونا البته در سایه رفتارهای غیراحتیاطی مردم آغاز شود. وضعیت ازدحام کوچه ها و خیابان ها در شهرهای مختلف هم نشان می دهد که انگار ترس مردم از کرونا ریخته است، یا اینکه از رعایت پروتکل های بهداشتی خسته شده اند.

 در این شرایط، انتظار این است که دولت بتواند با اتخاذ سیاست های کارشناسی و اعمال محدودیت های تازه با موج دوم بیماری کرونا مقابله کند. در این بین، نیاز است که رسانه ها نیز به طور مداوم به مردم و مسئولان گوشزد کنند که هنوز چیزی عوض نشده است و همچنان در وضعیت خطرناک بیماری قرار داریم.


سفرهای تفریحی، هرچه سریع‌تر متوقف شود

چند روز قبل مهران حسنی، معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران، اعلام کرد که فقط در 10 روز ابتدای خردادماه، حدود دو میلیون مسافر به استان مازندران وارد شده اند؛ طوری که با ترافیک سنگین در محورهای منتهی به شهرهای شمالی کشور، مواجه بودیم. 

دکتر هوشنگ ساغری، متخصص عفونی و استاد بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفتگو با «الف» تصریح می کند: «اگر می خواهیم موج دوم کرونا کنترل شود، یکی از مهم ترین راه های کنترل این بیماری این است که هر چه سریع تر، مسافرت ها را ممنوع کنند. خیلی از مسافرانی که در همین چند روز تعطیلات به شهرهای شمالی و سایر شهرها سفر کردند، ممکن است بیمارانی باشند که هنوز علائم بیماری کرونا را بروز نداده اند، اما ناقل بیماری هستند. این افراد با سفر آزادانه به سایر استان ها، بیماری را در سطح وسیعی گسترش می دهند.»

ساغری انتقاد می کند: «متاسفانه بسیاری از مردم در اماکن عمومی از ماسک استفاده نمی کنند، در حالی که باید همه ماسک بزنند. افراد با سنین بالا و افراد با بیماری های زمینه ای، بهتر است که این ایام  در منزل بمانند. دیگر افراد باید حتما فاصله اجتماعی را رعایت کنند، اما شواهد نشان می دهد که متاسفانه این فاصله را رعایت نمی کنند. متاسفانه افراد بدون پروا به مسافرت می روند، در حالی که باید این مسافرت ها قطع شود. شستن مداوم دست ها با صابون مایع، رعایت اصول بهداشتی و ایمنی و تعطیلی مراکز سیاحتی و خدماتی که موجب ازدحام مردم می شود، باید حتما در اولویت قرار بگیرد. اگر این کارها انجام نشود، زنجیره ابتلا به کرونا به این زودی ها قطع نخواهد شد.»

او پیشنهاد می دهد: «باید با اعمال قوانین و جبر قانونی، مانع از سفرهای تفریحی شد. این مسافرت های بی دلیل، بازی با جان مردم است. در همه جای دنیا، این افراد را جریمه می کنند، اما متاسفانه ما این سفرها را باز گذاشته ایم.»

برخلاف گمانه زنی ها، شروع فصل گرم هم نتوانسته است در مهار کرونا، کمک کننده باشد. شروع موج دوم کرونا در آغاز فصل گرما، این فرضیه را اثبات کرد که ما با یک بیماری ناشناخته و غیرقابل پیش بینی مواجهیم که دست کم گرفتن آن به تهدید جدی سلامت کل جامعه منجر می شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۷۱۷۹۴۱۳:۱۷:۵۶ ۱۳۹۹/۳/۱۶
اندر حكايت موج دوم كرونا ، بازگشت به جاي اول !! -------------- معلومه برادر ! ... عجله كرديم ... دوره درمان را كامل نكرديم برادر !! ... دوره درمان را كامل . نكرديم !! هنوز چند روزي از آمدن كرونا نگذشته بود و تازه خبر آمدن كرونا به كشور رسيده بود ، با آب و تاب اعلام كرديم : " از روز شنبه همه امور مملكت به روال عادي بر مي گرده " !به همين آساني !! ... رئيس دولت را عرض مي كنم ...و حالا هم ناگهان صد و هشتاد درجه حرف مان را مي چرخانيم ومي گوييم : بايد مردم با كرونا يك جوري بسازند و كنار بيايند !! .. بازهم رييس دولت عرض مي كنم !! ... خب البته وقتي عملكردمان و ديدگاه مان نسبت به كرونا اين جوري باشد معلومه كه اين ويروس معلون كرونا با كسي شوخي نداره و مانتد اژدهاي هفت سر ... هر دفعه از يك جايي سر بيرون ... بله ؟!!
ناشناس۱۴۷۲۲۶۳۱۹:۵۰:۲۲ ۱۳۹۹/۳/۱۶
راه حلش اینه که تا فرصت از دست نرفته به سرعت قم رو قرنطینه کنیم!!
ناشناس۱۴۷۲۳۳۲۲۱:۱۶:۴۲ ۱۳۹۹/۳/۱۶
زمان قرنطینه قم گذشت ! متاسفانه در فرصت سوزی و مداخله در هر امری که تخخصص نداریم؛ در دنیا تک هستیم . در مورد نظر شما هم تقریبا 5-4 ماه تاخیر دارد .
خرم۱۴۷۲۴۴۲۲۳:۳۴:۳۹ ۱۳۹۹/۳/۱۶
کرونا را شکست میدادیم اگر فرودگاهها قبل از قم و تهران و بقیه شهرهایی که همزمان درگیربودند قرنطینه میشدند اگر روحانی با منع سفر در شب عیدنوروز مخالفت نمیکرد اگر... الان بیشتر به بازی با روان مردم شبیه است این خیمه شب بازیها
ناشناس۱۴۷۲۵۲۵۰۱:۲۰:۳۲ ۱۳۹۹/۳/۱۷
مرد حسابی قم روزی ۴ ،۵ تا مبتلا بیشتر نداره ،حالت خوبه؟
ناشناس۱۴۷۲۶۶۹۰۹:۲۷:۴۰ ۱۳۹۹/۳/۱۷
کرونا هست ولی نه به قدرت اسفند ساده نباشیم خودشان اعتراف کردن دهها میلیون ماسک و... روی دستشان باد کرده لذا دارند با بزرگنمایی موضوع هم اقلام بهداشتی مازاد را میفروشند
ناشناس۱۴۷۲۵۱۵۰۱:۱۱:۳۴ ۱۳۹۹/۳/۱۷
معلومه ديگه براي انكه پشت كارها و امور و سياست و اقتصاد و و و خرد نيست .
ناشناس۱۴۷۱۷۹۹۱۳:۲۱:۰۱ ۱۳۹۹/۳/۱۶
ما هنوز منتظر وعده نمکی راجع به ماسک مجانی هستیم
ناشناس۱۴۷۱۹۷۰۱۵:۱۷:۱۹ ۱۳۹۹/۳/۱۶
اینقدر منتظر باش تا کرونا بگیری
ناشناس۱۴۷۲۰۱۸۱۵:۴۸:۵۰ ۱۳۹۹/۳/۱۶
در هفته قبل و هفته فعلی به دلیل تعطیلی چند روزه شاهد مسافرت های گسترده بودیم که دولت هیچ تمهیداتی برای کاهش سفرها نیندیشید و از 14 روز بعد از هر کدام از این دو تعطیلی باید شاه افزایش موج سنگین کرونا باشیم
ناشناس۱۴۷۲۰۳۴۱۶:۰۴:۵۷ ۱۳۹۹/۳/۱۶
"دانشمندان دریافتند که بیماران کووید ۱۹ میلیون‌ها ذره ویروسی در ساعت را بازدم می‌کنند، حتی اگر علائمی خفیف داشته باشند یا علائم بیماری آنها هنوز بروز نکرده باشد.آنها می‌گویند که این امر نیاز به ماسک‌های صورت را برجسته می‌کند؛ مردم باید در مکان‌های عمومی و فضاهای بسته از ماسک صورت استفاده کنند تا میزان انتقال ویروس کرونا را کاهش دهند.شواهد اکنون حاکی از آن است اجبار به استفاده از ماسک صورت تا حد زیادی بیشترین تأثیر را در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا دارد.ایان جونز، ویروس شناس دانشگاه Reading، اظهار داشت: این مطالعه بسیار معتبر است؛ وی گفت: ذرات معلق در هوا بزرگ‌ترین منبع ویروس هستند و مسدود کردن آنها، با یک ماسک بیشترین تأثیر را خواهد داشت." بابا ساده است. اگر می خواهیم دزد به خانه نزند باید در را محکم ببندیم.
ناشناس۱۴۷۲۰۳۷۱۶:۰۶:۲۵ ۱۳۹۹/۳/۱۶
1- ایران موفق ترین عملکرد را در حد معجزه در برابر کرونا داشته 2- بزودی خبری از دستاوردی بزرگ در مورد کرونا اعلام خواهیم کرد که ذنیا متحیر خواهد شد 3- در ابادان روش درمانی کشف کردیم که در دنیا همتا نداره و بزودی در مقاله علمی ان را منتشر می کنیم. 4- بااستفاده نادرست از اعتبار بالاترین مقامات نظامی کشور ویروس یاب کرونا مطرح شد. 5- امار ما دقیق ترین امار در میان کشورها دنیا هست. (حالا می فرمایند تست نبود پس قطعی نبود!) 6- راندمان عملکرد ما در قیاس با کشورهای دیگر 5 به یک جلوتر است! 7- با استفاده از سلولهای بنیادی روش درمان کرونا برای اولین بار توسط دانشمند ایرانی کشف شد 8... و حالا ایران متاسفانه اولین کشوری است که رکورد اوج مبتلایان در چند ماه پیش خود را شکسته و متاسفانه به نسبت تمام کشورهای اروپایی و خاورمیانه مانند ترکیه و کشورهای عربی کمترین میزان تست به نسبت جمعیت را دارد. واقعا کسی هست که باز بپرسد چرا مردم به خبرهای مسئولین بهداشت و دولت در مورد کرونا اعتماد ندارند؟!
ناشناس۱۴۷۲۴۸۹۰۰:۴۰:۲۴ ۱۳۹۹/۳/۱۷
ولک ها الکل صنعتی یا متانول را اشتباهی کشف کردند و خیلی ها را کشت هی سر کشیدن و گفتند ها کا چه کیفی داره جنگ با کرونا
ناشناس۱۴۷۲۴۹۱۰۰:۴۴:۴۲ ۱۳۹۹/۳/۱۷
ایشان در دیدار با ریاست محترم قوه قضاییه در ایام عید فرمودند به زودی دستاورد چشمگیری در مبارزه با کرونا اعلام میکنیم که ایران را در رتبه اول قرار میده و .... . چه شد؟ ما هنوز هم منتظریم؟ بیماری و طبابت با سیاست فرق داره. پزشک باید رو راست باشه
ناشناس۱۴۷۱۸۰۳۱۳:۲۲:۳۸ ۱۳۹۹/۳/۱۶
در ایران هر سال حدود 300 هزار نفر میمیرند. حالا امسال فرض کنیم 100 هزار نفر هم به خاطر کرونا فوت بکنن. میشد 30 درصد افزایش مرگ و میر. نیاز به اینهمه تعطیلی کلی کشور نبود که. مگر زمانی که بیمارستانها پر بشن.
ضرغامی۱۴۷۱۹۸۴۱۵:۲۵:۰۵ ۱۳۹۹/۳/۱۶
احیانا شما همون اقای روحانی نیستین؟؟ چقدر تفکرتون شبیه ایشونه
ناشناس۱۴۷۲۰۱۰۱۵:۴۳:۲۴ ۱۳۹۹/۳/۱۶
اگر از این 100 هزار نفر 10 تاش از خونواده خودت بود همین نظر رو داشتی؟؟؟
ناشناس۱۴۷۲۵۲۹۰۱:۵۱:۴۰ ۱۳۹۹/۳/۱۷
این خونواده نداره
ناشناس۱۴۷۲۰۴۳۱۶:۱۱:۴۱ ۱۳۹۹/۳/۱۶
بعد از سه ماه این از رکورد شکنی و وضعیت مدیریت ما در کرونا. امروز گزارشی از مرکز پژوهشهای مجلس منتشر شد که واقعا حتی از کرونا هم دردناک تر است.اگر می خواهید بدانید چرا دولت با این بودجه نمی تواند کرونا را مهار کند. به این گزارش مراجعه کنید با این گزارش درامد سرانه و قدرت خرید واقعی ملت ایران معادل بیست سال پیش است. یعنی بیست سال عمر و بهترین سالهای ملت ایران به فنا رفت. مانند این است که فردی سن مولد بیست تا چهل سالگی خود را از دست داده باشد و بعد تازه خبردار شود. درامد سرانه چین در این بییت سال ۱۵ برابر شده. دنیا را به بها می دهند نه به بهانه. اگر چین قدرت اول دنیا شده به خاطر هوشیاری ملت و مدیریت ان است. ما هنور متوجه نشدیم که عرصه واقعی رقابت در دنیا اقتصاد است و چه راحت با تحریم و تحریک دشمنان در زمین بازی دشمنان به بازی کشیده شدیم و مسولیت هم قبول نمی کنیم. افسوس.
ناشناس۱۴۷۲۳۸۵۲۲:۲۲:۵۲ ۱۳۹۹/۳/۱۶
قدرت خرید شما مانند سال های 91 و 92 شده
ناشناس۱۴۷۲۲۲۷۱۹:۰۶:۳۳ ۱۳۹۹/۳/۱۶
فقط مرگ نیست کلی هزینه و عوارض داره به جهت ناشناخته بودن این ویروس
ناشناس۱۴۷۲۳۵۳۲۱:۳۶:۰۱ ۱۳۹۹/۳/۱۶
اگه فقط یکی از اینها پدر و مادر یا بچه و همسر شما باشه نظرت باز هم همینه؟
ناشناس۱۴۷۲۳۵۴۲۱:۳۶:۵۰ ۱۳۹۹/۳/۱۶
نفهمیدی. 100000 نفر مربوط به زمانی است که همه رعایت کنند. اگر مطابق نظر شما عمل کنیم 10 میلیون کشته خواهیم داشت.
ناشناس۱۴۷۱۸۰۸۱۳:۲۶:۵۷ ۱۳۹۹/۳/۱۶
متاسفانه مدیران و مسئولان وزارت بهداشت که باید تمام هم و غم شون سلامتی و بهداشت مردم باشه ، فقط دنبال کارای سیاسی هستن تا بتونن در پست و مقامشون باقی باشن
ناشناس۱۴۷۱۸۱۴۱۳:۳۰:۲۰ ۱۳۹۹/۳/۱۶
مشکل اینجاست که دولت اعتقادی به ضرورت و امکان برقراری و رشد اقتصاد با کاهش حضور و تردد فیزیکی مردم ندارد. سرعت افتضاح اینترنت و کم فروشی اپراتورها، زیر ساخت فیزیکی ضعیف فضای مجازی هم در حوزه دولت و هم تجارت و خدمات و عدم اعتقاد به دولت الکترونیک و دفتر کار مجازی، فرصتی برای بالندگی اقتصاد غیر حضوری و کاهش تردد نمیگذارد. به این مشکلات، تمرکز خدمات در شهرهای بزرگ و پایتخت را هم اضافه کنیم.
ناشناس۱۴۷۱۸۱۶۱۳:۳۰:۵۵ ۱۳۹۹/۳/۱۶
# کرونا _ ما _ را _ شکست _ داد
ناشناس۱۴۷۱۸۳۵۱۳:۴۰:۵۹ ۱۳۹۹/۳/۱۶
تمام دنیا به سیستم بهداشتی و درمانی ما میخندد
ناشناس۱۴۷۱۹۸۳۱۵:۲۴:۳۹ ۱۳۹۹/۳/۱۶
فعلا که ادعا میکنن از آمریکا بهتر هستن!!! جوک سال
کریمی۱۴۷۲۰۱۴۱۵:۴۵:۰۶ ۱۳۹۹/۳/۱۶
تمام دنیا غلط می‌کند.
ناشناس۱۴۷۲۵۲۱۰۱:۱۷:۲۷ ۱۳۹۹/۳/۱۷
ادبیات چاله میدانی
نون خشکی۱۴۷۱۸۴۱۱۳:۴۳:۵۴ ۱۳۹۹/۳/۱۶
نمکی مچکریم
ناشناس۱۴۷۱۸۴۳۱۳:۴۴:۵۹ ۱۳۹۹/۳/۱۶
جهت کنترل کرونا از افغانستان کمک بخواهید
ناشناس۱۴۷۱۸۴۴۱۳:۴۵:۵۴ ۱۳۹۹/۳/۱۶
نتیجه اخراج پزشکان بدون مرز را امروز میتوان مشاهده نمود
ناشناس۱۴۷۱۸۵۱۱۳:۵۲:۴۸ ۱۳۹۹/۳/۱۶
نمودار کرونا توی ایران الاکلنگی شده مسخره ترین نوع نمودار شیوع و ابتلاء کرونا در جهان
ناشناس۱۴۷۱۸۵۴۱۳:۵۴:۱۳ ۱۳۹۹/۳/۱۶
دریغ از یک ماسک که در اختیار مردم بگذارند چه برسد مثل تمام دنیا ازمایش کرونا از مردم بگیرند ان وقت توپ را به زمین مردم می اندازند که رعایت نمیکنند
کند ذهن۱۴۷۲۰۸۳۱۶:۴۷:۱۰ ۱۳۹۹/۳/۱۶
سلام . تمام دنیا آزمایش کرونا از مردم میگیرند ؟ مثلا کجای دنیا ؟ لطفا یک کشور را با ذکر تعداد جمعیت و تعداد آزمایشات ذکر بفرمایید . با مراجعه به سایتهایی که بصورت لحظه ای آمار کرونا را ارائه میکنند صحت ارقام شما راستی آزمایی میشود . موفق و سلامت باشید.
پاسخ به نظر 083۱۴۷۲۶۱۳۰۸:۲۸:۲۰ ۱۳۹۹/۳/۱۷
ايشون نوشتن که (مثل تمام دنيا آزمايش کرونا از مردم بگيرن) نگفتن (مثل دنيا از تمام مردم آزمايش کرونا بگيرن).معني اين دو جمله متفاوت هست.متن فارسي هم نميتوني درست بخوني.البته از اسمت مشخصه که اينجور مشکلات توي زندگيت زياد پيش مياد
ناشناس۱۴۷۱۸۵۹۱۳:۵۶:۲۰ ۱۳۹۹/۳/۱۶
ادارات رو تعطیل کنه از فردا
حسن۱۴۷۱۸۶۰۱۳:۵۷:۱۵ ۱۳۹۹/۳/۱۶
تا وقتی که رییس جمهور به اصطلاح تدبیر و امید بدون تدبیر سعی در عادی سازی جامعه و بازگشایی کامل ادارات و سایر بخش ها است از مردم عادی چه انتظاری داریم.
ناشناس۱۴۷۲۳۴۰۲۱:۲۶:۱۴ ۱۳۹۹/۳/۱۶
مملکت را که نمیشه برای مدت طولانی تعطیل کرد مردم باید خودمراقبتی کنند.
ناشناس۱۴۷۲۴۱۱۲۲:۴۶:۳۱ ۱۳۹۹/۳/۱۶
شما ظاهرا مجبور نیستی از مترو و وسایل نقلیه عمومی استفاده کنی.
ناشناس۱۴۷۱۸۶۳۱۳:۵۷:۴۶ ۱۳۹۹/۳/۱۶
نمکی پس کو اون دست آوردت که ایران رو در رتبه اول قرار میداد در جهان ؟ پس کو اون ماسک مجانی ات ؟
ناشناس۱۴۷۱۸۶۸۱۴:۰۲:۳۲ ۱۳۹۹/۳/۱۶
وقتی دولت همه جا رو باز میکنه ملت فکر میکنند همه چی عادی شده !!
ناشناس۱۴۷۱۸۶۹۱۴:۰۲:۵۷ ۱۳۹۹/۳/۱۶
ما باید دست آوردها و یافته های علمی پزشکی خودمون رو در زمینه بیماری کرونا به دنیا صادر کنیم
ناشناس۱۴۷۲۱۵۴۱۸:۱۰:۲۶ ۱۳۹۹/۳/۱۶
فقط مادورو حاضره دست آوردهای ما رو قبول کنه :-)
ناشناس۱۴۷۱۸۷۰۱۴:۰۳:۱۴ ۱۳۹۹/۳/۱۶
تقصیر امریکاست
ناشناس۱۴۷۱۸۸۱۱۴:۰۷:۰۱ ۱۳۹۹/۳/۱۶
بازگشایی اختیاری مدارس، فعالیت عادی و معمول پاساژها، مغازه ها و رستوران ها، بازگشایی حداکثری اداره ها و سازمان های دولتی و خصوصی و در مرحله آخر بازگشایی اماکن مذهبی و لغو محدودیت تردد بین شهری، همگی از جمله عواملی هستند که در ایجاد موج دوم کرونا، بی تاثیر نبوده اند.
ناشناس۱۴۷۱۸۸۹۱۴:۱۲:۵۲ ۱۳۹۹/۳/۱۶
چرا؟؟؟؟؟ بی مدیریتی دولت و افتادن اختیار وزارت بهداشت و به ویژه شخص وزیر به دست سیاسی بازی دولت
ناشناس۱۴۷۱۹۰۳۱۴:۲۷:۴۱ ۱۳۹۹/۳/۱۶
سیاست دولت از ابتدا این بود که همه این ویروس را بگیرند. وگرنه برای دولت کاری نداره که سفرهای بین شهری رو ممنوع کنه و فقط سفرهای ضروری یعنی مواد غذایی و تجاری و کسایی که سفر کاری براشون واقعاً ضروریه آزاد باشه. اینطوری ویروس دائم از این طرف کشور به اون طرف سر ریز نمیشه. هیچ جای دنیا با موعظه و توصیه چیزی حل نمیشه.
ناشناس۱۴۷۱۹۳۲۱۴:۵۲:۱۴ ۱۳۹۹/۳/۱۶
سخنگوی بهداشت در چند روز اخیر امار تفکیک شده بیماران بستری و بستگان این بیماری می دهد اگر قبلا فقط ازمایش بر روی بیماران تخت بیمارستانی انجام می شده و حالا به جز این ها از بستگان انها هم ازمایش می گیرند چیز بدی نیست و امار هم کمتر شده چون امار بیماران تختی 500 نفر است وامار بستگاه 3000 هزار نفر و اگر قبلا امار بیماران تخت بیمارستان فقط بوده تا 3000 هزار نفر هم بالا رفته که الان 500 نفر شدن
ناشناس۱۴۷۱۹۴۷۱۵:۰۳:۳۰ ۱۳۹۹/۳/۱۶
متاسفانه در محدودیتهای سفر، عده ای قاچاقی و با هر قیمتی سفر کردند... من در بوشهر زندگی میکنم، در عید، با وجود محدودیت ها، شهرهای کوچک پر از ماشینهای پلاک شهرهای دیگر بود ... بستن راهها فقط مامورین متولی را فرسوده می کند، مردم هنجارشکن، سفر می کنند، حتی شده با الاغ و از راههای دشوار...تنها راه، جریمه های سنگین است که نیازی به پلیس ندارد.. با دوربینها هم می شود خودروهای متخلف را شناسایی کرد
مهرداد۱۴۷۱۹۶۶۱۵:۱۵:۱۸ ۱۳۹۹/۳/۱۶
جناب آقای توکلی عزیز وقتی مردم در صدا و سیما شاهد برنامهایی مثل عصر جدید و دورهمی و دیگر برنامه هستند که تماشاچیان در کنار هم و بدون ماسک نشسته‌اند و همینطور مجریان به همینگونه هستند این تصور برایشان پیش میاید که شرایط از بحران خارج شده و دیگری خطری متوجه آنها نیست. بنظر من صدا و سیما با پخش اینگونه برنامه‌ها که اعلام میشود با رعایت پروتوکولهای بهداشتی ساخته و پخش میشود و میلیونها نفر بیننده‌ی آنها هستند،این تصور و باور غلط اتمام بحران را به بینندگان انتقال میدهد. امیدوارم شما این نکته‌ی مهم و حیاطی را به مسئولین محترم صدا و سیما متذکر شوید. با آرزوی ملاقات روزهای بدون کرونا
ناشناس۱۴۷۱۹۹۰۱۵:۳۲:۲۲ ۱۳۹۹/۳/۱۶
با الوده شدن ۴۰-۷۰درصد هر استان کرونا خود به خود در کل کشور کنترول می شه این اسان ترین و‌کم هزینه ترین راهکار خلاصی از شر کرونا واسه دولته بخاطر همین از ۱۵اردیبهشت ماه تو اکثر شهر ها تعطیلی یک سوم هم لغو شد
ناشناس۱۴۷۲۰۰۱۱۵:۳۸:۳۴ ۱۳۹۹/۳/۱۶
با این سبک مدیریتی که ما تو شهر همدان می بینیم مطمعن باشین همین روزاست که این شهر هم به جمع شهر های قرمز بپیونده ادارات از ۱۵اردیبهشت به حالت عادی درامدند برخلاف دستوالعمل ها مدارس باز شدن و همه ی مشاغل فعال شدن و مردم فکر می کنند کرونا رفته برخی از محصولات کشاورزب همچون توت فرنگی و‌البالو گیلاس هم از کردستان جهت فروش به همدان اورده میشه ملت هم که اصلا رعایت نمی کنن اینا تقصیر دولته که عجله داشت واسه عادی کردن همه چیز
ناشناس۱۴۷۲۰۷۱۱۶:۳۳:۵۰ ۱۳۹۹/۳/۱۶
اگر راست هم بگویند کسی باور نمی کند.
ناشناس۱۴۷۲۰۸۵۱۶:۴۸:۴۴ ۱۳۹۹/۳/۱۶
مقصر اول دولت است که بی پروا در پی بازگشایی همه مراکز است.گویی که اتفاقی نیوفتاده.بعد هم برخی از مردم که بی خیال پروتکل بهداشتی شده اند.متاسفانه آنهایی هم که رعایت می کنند باید به چوب بی تدبیری دولت و برخی از مردم بسوزند.
ناشناس۱۴۷۲۰۹۱۱۶:۵۴:۴۲ ۱۳۹۹/۳/۱۶
مردم مسئولیت ناپذیر
ناشناس۱۴۷۲۱۱۹۱۷:۲۵:۰۱ ۱۳۹۹/۳/۱۶
چرا همه از دولت ایراد میگیرند؟درسته که دولت کمک نمیکند،ولی ملت چی؟کدومشون رعایت میکنند؟ملت همه افتادن دنبال تخریب اقتصاد با کمک دولت.کیه که نداند باید مسائل بهداشتی را رعایت کند ولی کو رعایت؟در هر زمینه ای ملت بدی هستیم و دولت هامون هم بهمون میاد.
میثم۱۴۷۲۱۲۸۱۷:۳۷:۲۸ ۱۳۹۹/۳/۱۶
در عین اینکه آمار بالا رفته ولی توجه به یک نکته نشون میدهد که اوضاع از دو سه ماه قبل خیلی بهتر شده؛ افزایش چندبرابری تست های روزانه بر خلاف دو و سه ماه قبل؛ که اکثرا از افراد بد حال تست گرفته میشد. اگر همین تعداد تست چند ماه قبل گرفته میشد، شاید آمار سه برابر اعلام میشد.
ناشناس۱۴۷۲۱۴۶۱۷:۵۶:۴۳ ۱۳۹۹/۳/۱۶
وزارت بهداشت و کادر درمان نهایت تلاش خود را می کنند، ولی باز کردن همه مراکز و عادی سازی درد اصلی است. این وسط مسافرت رفتن مردم نیز که نور علی نور.... تمامی مراکزی که می توانند با دور کاری انجام وظیفه کنند باید فقط از همین مسیر فعالیت های خود را دنبال کنند. مخصوصا وزارت علوم و آموزش پرورش و مراکز تحقیقاتی. مراکز خرید هم می توانند به طور بر خط با زدن سایت اجناس خود را بفروشند. و ادارات با کمترین نیروی انسانی حاضر و بقیه دور کاری از خانه...اما چه کردیم؟ حتی کسانی که از راه دور می توانند کار کنند را نیز با مدیریت غلط سر کار کشاندیم! حتی دانشجوها و استادها را نیز قرار بود و هست از 17 خرداد به دانشگاه و خوابگاه بکشانیم! چرا؟ چرا نمیتوانیم درست بیاندیشیم و تصمیم درست بگیریم؟ چه چیزی باعث کوچک انگاشتن هجمه این ویروس می شود؟ بی ارزش بودن جان انسان ها؟ این کشتی است که ما همه جزو آنیم و اگر غرق شود همه باهم خواهیم رفت!
ناشناس۱۴۷۲۱۶۲۱۸:۱۸:۱۵ ۱۳۹۹/۳/۱۶
آقا مشتری بی مهابا داخل محل کار میشه بدون ماسک و دستکش و تذکر هم که میدیم ناراحت میشوند و به مسخره میگیرند رعایت کردن مارا.. قبول دارم که وحشت بیش از حد نباید در جامعه ایجاد کرد و اینکه تعطیلی زیاد زیان آور است ولی، اینطوری هم کم رنگ کردن خطر و تلقین به عادی شدن اوضاع به مردم بصورت محسوس و نامحسوس،،، کار درستی نیست، به نظرم با اهل فن در زمینه های مختلف مشورت بشه که چطور به همه مردم یاد بدهیم که باید رعایت بهداشتی حتماً انجام شود، برنامه های تلویزیونی خیلی موثر هستند، خیلی هنرمندانه میشه اینها را آموزش داد و مشاغل را هم باز کرد،، واقعا کلیپهای آموزشی توسط افراد سرشناس میتونه موثر باشه،، چون حتی اگر در سفرها هم رعایت بهداشتی انجام بشه آمار اینقدر بالا نمیره،، و اینکه اشخاص باید بدانند که در اماکن عمومی رعایت نکردن ماسک و دستکش و ضدعفونی و اینها اجحاف و تعدی به دیگران است واقعا
ناشناس۱۴۷۲۲۰۱۱۸:۴۶:۱۱ ۱۳۹۹/۳/۱۶
وزارت بهداشت و کل زیر مجموعه اش بسیار ضعیف عمل کرده. حیف اون یه میلیاردی که از صندوق در این وزارتخونه بی دلیل هزینه شد.
ناشناس۱۴۷۲۳۳۹۲۱:۲۳:۴۳ ۱۳۹۹/۳/۱۶
من کارمند رعایت نمی کنم فوق کرونا هم بگیرم حداقل 20 روز می روم خانه و استعلاجی می گیرم و از استرس و مشغله کاری راحت میشوم و هزینه اش هم که بیمه پرداخت می کنه چرا سختی به خودم بدهم. این سخن یکی از اعضای مجتمع مسکونی مان است که پاشده رفته مسافرت و در جواب من گفت . حالا اگر دولت علام کند کسانی که مبتلا میشوند برای عدم حضور در محل کار از مرخصی استحقاقی اش کسر می گردد و تمام هزینه های درمان را هم جز خدمات بیمه درمانی نیست ببینم هنوز بی محاوا وارد اجتماعات شلوغ میشود .
ناشناس۱۴۷۲۴۳۲۲۳:۱۱:۵۶ ۱۳۹۹/۳/۱۶
توی خونه هم آسایش نداریم آخه،، دانشگاه و مدرسه و آموزشگاه و همه چیز. اومده توی خونه
ناشناس۱۴۷۲۴۵۸۰۰:۰۴:۱۰ ۱۳۹۹/۳/۱۷
تمام کامنتا متعلق به کسانی است که: کرونا رو مسخره می کردند حالا دارن ادای آدم خوبارو در میارن
ناشناس۱۴۷۲۵۲۸۰۱:۳۰:۲۲ ۱۳۹۹/۳/۱۷
انگار حرف اونایی که میگفتن راه علاجش همه گیر شدنشه بدک هم نبوده ایده شون استانای که اوایل خیلی بحرانی بودن الان نسبتا تعدیل شدن کمی بگذره اوضاع خوب میشه خدا بخواد فقط مواظبت کنیم از سالمندان و اونایی که مشکل دارن
ناشناس۱۴۷۲۵۸۷۰۷:۵۳:۳۶ ۱۳۹۹/۳/۱۷
در اماکن تجاری و عمومی من دوتا پوستر برای رعایت بهداشت ندیدم!!!! حداقل بنر و پوستر بچسبانيد برای آموزش و تذکر و هشدار

پربحث‌های هفته

 1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 2. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

 3. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 4. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

 5. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

 6. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 7. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 9. ازدواج دختر سردار سلیمانی با فرزند مقام ارشد حزب‌الله لبنان

 10. اگر خوب نشم، می‌کشمت!

 11. به چه قیمت؟

 12. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

 13. حمله به حشد شعبی؛ زنگ خطر فتنه داخلی درعراق

 14. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 15. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 16. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

 17. جزئیات جدید بسته حمایت ازمستاجران/چرا سقف اجاره ۲۵ درصد تعیین شد؟

 18. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 19. سیروس گرجستانی درگذشت

 20. پایان داستان غم انگیز زم

 21.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 22. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

 23. تخریب ویلای لوکس داماد شمخانی

 24. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

 25. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

ابر آروان

آخرین عناوین