زور دانش‌آموزان به آموزش و پرورش نرسید/ امتحانات پایه نهم همچنان حضوری است

گروه اجتماعی الف،   3990315095 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

به‌رغم اینکه تعداد زیادی از خانواده‌ها و دانش‌آموزان پایه نهم درخواست داشتند تا در ایام کرونا، امتحانات دانش‌آموزان به صورت مجازی برگزار شود اما مورد موافقت مسؤولان دستگاه تعلیم و تربیت قرار نگرفت.

 

به گزارش فارس، از پشت تلفن صدای مادر نگران به نظر می‌رسد؛ می‌گوید: «از اسفند که مدارس تعطیل شد، بچه‌هایم از خانه بیرون نرفتند یعنی نگذاشتم که بروند؛ کاملا مراقبشان بودم؛ نمی‌دانید چقدر سخت است که 3 تا بچه‌ را در یک آپارتمان 65 متری 3 ماه حبس کنی. حالا از هفته گذشته دخترم برای امتحانات به مدرسه می‌رود. برایش ماسک گرفتم ولی سختش است ماسک بزند؛ می‌گوید احساس خفگی می‌کنم؛ نمی‌توانم که اجبار کنم. اگر خدای ناکرده مریض شود، چه کار کنم. من که دستم به جایی بند نیست شما یک کاری کنید».

این حرف‌ها، بخشی از درد دل یک مادر است که نگرانی‌اش را با خبرنگار فارس در میان گذاشته است؛ مادری که چند ماه است، دغدغه سلامت فرزندانش، خواب را از چشمانش ربوده است و حالا از اینکه فرزندش مجبور است در پایه نهم امتحان حضوری بدهد، نگران است؛ اما به رغم‌ تمام نگرانی‌های خانواده‌ها و دانش‌‌آموزان، امتحانات دانش‌آموزان پایه نهم از هفته گذشته آغاز شد و امتحانات پایه دوازدهم نیز از شنبه 17 خرداد آغاز می‌شود.

روایت تعطیلی مدارس و دایر بودن آموزش

اواخر بهمن سال گذشته بود که سر و کله ویروس کرونا در کشور پیدا شد و به سرعت در تمام استان‌ها نفوذ کرد؛ همان زمان مدارس کشور برای پیشگیری از ویروس کرونا، تعطیل شد و این تعطیلی کل سال تحصیلی را در برگرفت. این اتفاق مسلماً آموزش دانش‌آموزان را تحت‌الشعاع قرار می‌داد و باعث شد که فرایند تحصیل و یادگیری دانش‌آموزان نیز تغییر کند به عبارت دیگر به جای اینکه دانش‌آموزان در کلاس درس حضور پیدا کنند، آموزش‌ها به تلویزیون و فضای مجازی کشیده شد. 

اولین اقدام آموزش و پرورش برای حل مشکل عقب‌افتادگی درسی دانش‌آموزان، آموزش تلویزیونی بود؛ آموزش‌هایی که از 10 اسفند با حضور معلمان و دبیران آموزش و پرورش آغاز شد و همچنان هم ادامه دارد. این آموزش‌ها تعداد زیادی از دانش‌آموزان را جذب کرده است اما یک مشکل در آن وجود دارد و آن هم، یک طرفه بودن آن است.

محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش 23 اردیبهشت در حاشیه جلسه ستاد مقابله با کرونای در آموزش و پرورش که در ساختمان شهید رجایی برگزار شد، با اشاره به نزدیک شدن به پایان سال تحصیلی، اظهار کرد: «زمانی که تعطیلات سراسری مدارس بر اثر شیوع ویروس کرونا از اول اسفند 98 آغاز شد حدود 70 درصد محتوای آموزشی به صورت حضوری ارائه شده بود لذا باید برای ادامه فرایند آموزشی و ارائه آموزش‌های 30 درصد محتوای باقیمانده تدبیری می‌اندیشیدیم؛ برای این موضوع روش‌های مختلفی را در دستور کار قرار دادیم و تمام محتوای باقیمانده از طریق تلویزیون و فضای مجازی به دانش‌آموزان آموزش داده شد از آنجا که آموزش‌های تلویزیونی به صورت تعاملی نبود، شبکه شاد را راه‌اندازی کردیم و توانستیم ارتباط تعاملی بین دانش‌آموزان و معلمان برقرار کنیم و ارائه آموزش‌ها در شبکه شاد ادامه یافت».

* از آموزش تلویزیونی و مجازی تا رفع اشکال حضوری

حالا سال تحصیلی کم‌کم به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود البته سال تحصیلی تا شهریور ادامه دارد اما برای دانش‌آموزان، 9 ماه تحصیلی تا پایان خرداد است و بعد از آن روال هر ساله اینگونه است که تعطیلات تابستانی آغاز می‌شود. هر چند روایت این روزهای کرونایی، تحصیل را هم تحت‌الشعاع خود قرار داده است. 

مسؤولان دستگاه تعلیم و تربیت برای تداوم یادگیری دانش‌آموزان، راه‌های مختلفی چون آموزش تلویزیونی، رادیویی و مجازی را پیش‌بینی کردند و البته در مناطق محروم، توزیع درس‌نامه و تشکیل کلاس‌های حضوری در دستور کار قرار گرفت؛ همچنین از از ۲۷ اردیبهشت نیز مدارس کشور به مدت یک ماه بازگشایی شد تا دانش‌آموزان برای رفع اشکال به مدرسه مراجعه کنند و اگر مفاهیمی از دروس را متوجه نشده اند، بتوانند به صورت حضوری از معلم خود فرا بگیرند.

هنوز این دوره یک ماهه به پایان نرسیده است اما تعدادی از مدارس با استقبال دانش‌آموزان مواجه نشدند و ماجرای رفع اشکال نیز در همان هفته اول پایان پذیرفت و در نتیجه مدارس به سراغ ارزشیابی پایان سال دانش‌آموزان رفتند.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص بازگشایی یکماهه مدارس گفت: «حضور مدیران در مدارس الزامی است و دبیران نیز طبق تقویم آموزشی در مدرسه حضور خواهند داشت پس از گذشت یک هفته پس از بازگشایی و مشخص شدن میزان مراجعه دانش‌آموزان به مدرسه، شورای آموزشگاه بر اساس اختیاراتی که از سوی ستاد ملی مدیریت کرونا دارد می‌تواند در خصوص نحوه فعالیت و روزهای بازگشایی مدرسه تصمیم‌گیری‌کند؛ در صورتی که تعداد مراجعات دانش‌آموزان کم باشد و یا به پایان برسد شورای مدرسه می‌تواند در خصوص برگزاری امتحانات تصمیم‌گیری کند».

امتحاناتی که حضوری شد و امتحاناتی که مجازی شد

وقتی نوبت به ارزشیابی پایان سال دانش‌آموزان در سال تحصیلی کرونایی رسید، دانش‌آموزان و والدین آنها تصور می‌کردند که این امتحانات نیز مانند کلاس‌های درس، مجازی باشد و البته اینگونه هم بود. به عبارت دیگر امتحانات دوره ابتدایی که بر اساس ارزشیابی توصیفی بود و معلمان نمره می‌دادند و امتحانات پایه‌های هفتم، هشتم، دهم و یازدهم نیز غیر حضوری شد اما در این میان برای امتحانات دانش‌آموزان پایه‌های نهم و دوازدهم مقرر شد که به صورت حضوری برگزار شود.

در دستورالعمل نحوه برگزاری امتحانات پایان سال دانش‌آموزان که از سوی وزارت آموزش ‌و پرورش به ادارات کل آموزش و پرورش ابلاغ شد، آمده است: «با توجه به تأثیر نمرات دروس پایه نهم در فرایند هدایت تحصیلی دانش‌آموزان، ارزشیابی پایانی نوبت دوم (خردادماه) به شیوه حضوری در سطح مدرسه برگزار می‌شود. لازم به ذکر است امتحانات پایه نهم در خردادماه 1399 به صورت هماهنگ استانی برگزار نخواهد شد. همچنین  با توجه به بخشنامه شماره ۴۶۰.۱۲۰ مورخ 9 اردیبهشت 1399 مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی، امتحانات نهایی پایه دوازدهم از تاریخ 17 خرداد 1399 آغاز می‌شود».

پس از این تصمیم، تعداد زیادی از دانش‌آموزان پایه نهمی و خانواده‌های آنها به این موضوع اعتراض کردند؛ یک دانش‌آموز پایه نهمی در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: «می‌خواهم چند نکته را یادآور شوم. چرا امتحانات نهمی‌ها به صورت حضوری برگزار می‌شود؟ به دلیل اینکه در هدایت تحصیلی تأثیرگذار است؟ خب چرا امتحانات به صورت هماهنگ برگزار نمی‌شود؟آموزش آنلاین هرگز جای آموزش حضوری را برای ما نگرفته ‌است؛ خودتان را جای ما دانش‌آموزان بگذارید و ببینید که آیا انصاف هست که سرنوشت همه ما به خطر بیفتد؟».

اصرار آموزش و پرورش به برگزاری امتحان حضوری

این موضوع را خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس در نشست خبری وزیر آموزش و پرورش که 28 اردیبهشت در ساختمان شهید رجایی این وزارتخانه برگزار شد، مطرح کرد؛ در این نشست خبرنگار فارس با معرفی سامانه «فارس من» به وزیر آموزش و پرورش، درخواست مردمی را در خصوص عدم برگزاری آزمون حضوری پایه نهم مطرح کرد. حاجی‌میرزایی گفت: «اینکه ما روی آزمون حضوری تکیه کردیم، سیاست ما این است که آزمون‌های سرنوشت‌ساز باید حضوری برگزار شود چون روش‌های مطمئنی می‌خواهد؛ این سمت موضوع را در نظر بگیرید اگر به یک روش دیگری این آزمون‌ها برگزار شود، سوالات و ابهامات خیلی بیشتر خواهد بود».

وی با بیان اینکه باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی که حتما این کار را انجام خواهیم داد، امتحانات را برگزار کنیم، افزود: «امتحانات یک پایه است و مدارس می‌توانند فضای بیشتری را در اختیارشان قرار دهند و ترجیح این است آزمون‌هایی که در سرنوشت تحصیلی دانش آموزان مؤثر است به صورت حضوری برگزار کنیم؛ اگر یک زمانی حتی به این شکل، پروتکل‌های بهداشتی اجازه ندهد، این کار را نمی‌کنیم. تا الان مخالفتی نشده است و ما برگزار می‌کنیم؛ آزمون امتحانات نهایی و پایه نهم به جهت اهمیت، حساسیت و تأثیرگذاری نتایج آنها به صورت حضوری برگزار می‌شود و تلاش خواهد شد حداکثر ملاحظات بهداشتی را رعایت کنیم».

علیرضا کمرئی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در خصوص برگزاری حضوری امتحان حضوری دانش‌آموزان گفت: «گره خوردن نتایج ارزشیابی پایه نهم با موضوع هدایت تحصیلی دانش‌آموزان، شرایطی را برای ایجاد نگرانی در خانواده‌ها ایجاد کرده بود که اگر امتحان به‌صورت غیرحضوری برگزار می‌شد و نتایج را بر مبنای ارزشیابی‌های مستمر،  نظرات و قضاوت‌های معلمان مطرح می‌کردیم، ممکن بود ابهاماتی را در پی داشته باشد».

وی اضافه کرد: «دانش‌آموزان پایه نهم برای ورود به مدارس نمونه دولتی باید در آزمون‌های این مدارس که جزو مهم‌ترین آزمون‌های پایه نهم است، شرکت کنند و از آنجایی‌که یک‌چهارم دانش‌آموزان پایه نهم در این آزمون شرکت می‌کنند و 50 درصد سابقه تحصیلی دانش‌آموزان در نمره نهایی آنها برای قبولی در  آزمون مدارس نمونه دولتی اثر دارد،  ترجیح سیستم آموزشی به برگزاری یک ارزشیابی کتبی با اعتبار بالا برای جلوگیری از هرگونه ابهام برای خانواده‌ها و ضایع نشدن حق دانش‌آموزان بوده است».

آری امتحانات حضوری دانش‌آموزان پایه نهم در حال برگزار شدن است و زور دانش‌آموزان به آموزش و پرورش نرسید؛ امتحانات پایه دوازدهم هم از شنبه 17 خرداد به صورت حضوری برگزار می‌شود و البته نباید فراموش کرد که ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا هم با برگزاری حضوری امتحانات پایه نهم و دوازدهم موافقت کرده است؛ البته در استان خوزستان، با توجه به شرایط این استان از نظر کرونا، امتحانات پایه نهمی‌ها غیرحضوری است. غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان 11 خرداد در نشست ستاد مدیریت بیماری کرونا در خوزستان اظهار کرد: «برای اینکه یک وحدت رویه در امتحانات پایه نهم ایجاد شود امتحانات پایه نهم به صورت غیرحضوری برگزار خواهد شد؛ آموزش و پرورش می‌تواند نمرات نوبت اول دانش آموزان این مقطع را در نمرات آزمون مجازی تاثیر دهد».

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۷۱۳۶۴۲۲:۲۱:۴۴ ۱۳۹۹/۳/۱۵
خورستان غیر حضوری شد نهم
ناشناس۱۴۷۱۵۷۰۰۹:۴۸:۳۰ ۱۳۹۹/۳/۱۶
فرزند من كلاس نهم هست و هيچ كدام از پروتكلها رعايت نمي شود و همه دانش آموزان در كنار هم مثل قبل هستند اشتباه بزرگ از آموزش و پرورش و وزير بهداشت هست

پربحث‌های دیروز

 1. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 2. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 3. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 4. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 5. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

 6. جوابیه سید میعاد صالحی بر بیانیه دیوان محاسبات

 7. محسن هاشمی: تهران باید ۲ هفته تعطیل شود/ سهم دولت در اوج گیری دوباره کرونا ۷۰ درصد است

 8. آیا سوریه بعد از امضای توافق نظامی با ایران همان سوریه قبل است؟

 9. رختکن کثیف پرسپولیس+عکس

 10. واکنش «آشنا» به حضور «زم» در برنامه تلویزیونی

 11. پایتخت در وضعیت قرمز قرار دارد/ آخرین شرایط بیمارستان‌های کرونا در «استان تهران»

 12. رونمایی از کیفی اعجاب انگیز در اولین جلسه دادگاه برخی از مدیران سابق بانک مرکزی/ رشوه‌های میلیاردی بدهکاران ارزی

 13. دلالتهای مغفول یک نامه

 14. جزئیات تازه از زمان وقوع سانحه بوئینگ اوکراینی/کاربر سامانه دفاعی هدف را هواپیمای تجاری تشخیص نداد

 15. روحانی: کرونا هراسی و عادی‌سازی کرونا هر دو خطرناک است/ راهی جز اجرای دستورالعمل‌ها نداریم

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 4. ايران و چين و بوقچی های آن ور آبی !

 5. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 6. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 7. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 8. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 9. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 10. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 11. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 12. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 13. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 14. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 15. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 16. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 17. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 18. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 19. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 20. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 21. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 22. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 23. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 24. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

 25. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 2. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 3. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 4. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 5. کرونا جان ۲۰۰ نفر دیگر را در ایران گرفت/ ۱۹ استان در شرایط قرمز و هشدار

 6. کرونا در پیچ سرنوشت ساز؛ تخت هاي پر و پرستاران ٨٩ روزه !

 7. جهانپور: خیلی از مبتلایان به کرونا در ایران شناسایی نشده‌اند/ تنها ۱۰ درصد تهرانی‌ها نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند

 8. محسن هاشمی: تهران باید ۲ هفته تعطیل شود/ سهم دولت در اوج گیری دوباره کرونا ۷۰ درصد است

 9. شورای شهر: عدم اجرای طرح ترافیک مشکلی را در پایتخت حل نخواهد کرد

 10. گزارش گاردین از بحران بدهی مستاجران در بریتانیا

 11. دولت و مردم در بازی مار و پله کرونا / به خانه امن می‌رسیم؟

 12. آیت‌الله علم‌الهدی: عفت در خانواده‌های امروز رو به ضعف است

 13. مجلس انحصار در وکالت را از بین می‌برد

 14. رئیسی: منابع کشور نباید در اختیار افراد بی‌صلاحیت قرار بگیرد/ عدم مدیریت قیمت‌ها موجب رنجش مردم شده است

 15. احتمال تغییر دربرخی سهمیه‌ها تا قبل از کنکور

 16. ختم رسیدگی به پرونده گروه عظام اعلام شد/ متهم ایروانی: بدهی به بانک جرم نیست، افتخار است!

 17. پایتخت در وضعیت قرمز قرار دارد/ آخرین شرایط بیمارستان‌های کرونا در «استان تهران»

 18. رونمایی از کیفی اعجاب انگیز در اولین جلسه دادگاه برخی از مدیران سابق بانک مرکزی/ رشوه‌های میلیاردی بدهکاران ارزی

 19. دولت در انتظار معجزه ماسک ؟!

 20. پروفسور نادری شهید مدافع سلامت به خیل یاران شهیدش پیوست

 21. وضعیت کرونا در تهران اسفناک است

 22. رئیس پلیس راهور: فقط آقایان می‌توانند راکب موتورسیکلت‌های برقی باشند

 23. گزارشی از اولین روز اجباری شدن ماسک در مکان‌های عمومی تهران

 24. ابراز نگرانی آیت الله نوری همدانی از وضع معیشتی طلاب

 25. آیت‌الله ممدوحی: موضع رئیس‌جمهور مقابل اروپا انفعالی است

آخرین عناوین