نکند امام هم «التقاطی» بود؟!

علی اباذری،   3990313106 ۳۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
نکند امام هم «التقاطی» بود؟!


 31 سال از رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی می گذرد و در تمام سال های فقدان ایشان آنچه که به عنوان «راه امام» در میان جامعه شناخته می شد به عنوان راهنمای عمل در عرصه‌های مختلف معرفی شده است. اما این روزها که فقر و تبعیض و شکاف طبقاتی در جامعه بیش از سال های گذشته و بیشتر از سایر مشکلات احساس می شود برای افکار عمومی این پرسش مدام در حال تکرار است که وضعیت کنونی جامعه از لحاظ عدالت ورزی تا چه حد با میراث فکری امام خمینی سازگاری دارد و در اختلافات نظری که در این زمینه در میان اداره کنندگان کشور وجود دارد حق با کیست.

 عده ای مخالفت های امام با اردوگاه کمونیستی شرق و مالکیت اشتراکی و نامه انتقادی ایشان را به گورباچف دلیلی بر تایید نظام اقتصادی سرمایه داری دانسته و به صراحت از تعابیری چون سرمایه داری اسلامی یاد می‌کنند و عده ای دیگر با تفاوت قایل شدن بین کمونیسم روسی و سوسیالیسم و تاکیدات ایشان بر عدالت، برداشت های سرمایه دارانه را از منظومه فکری بنیانگذار جمهوری اسلامی نادرست توصیف می کنند و آن را خطری برای دور شدن نظام از آرمان ها و اهداف اولیه انقلاب اسلامی می دانند.

واقعیت این است که با مراجعه به متن اظهارات ایشان در این زمینه ها  آنچه که می توان «محکمات» انقلاب در این زمینه ها خواند روشن است و کمتر پژوهنده منصفی است که در ترسیم آرمان های بنیانگذار انقلاب مفهوم «عدالت» و توجه به محرومان را که نشات گرفته از توصیه های دینی به خصوص در روایت شیعی است، نادیده بینگارد. مکتوبات و اظهارات امام خمینی مشحون است از رسیدگی به امورات فقرا و توجه به نیازمندان و حق بسیار بزرگی که آنان بر گردن انقلاب دارند. 

از نظر ایشان حتی پیروزی و به ثمر رسیدن انقلاب بیش از آنکه با محاسبات مادی و صرف خرج کردن ثروت ثروتمندان تحلیل شود مدیون مجاهدت های طبقات محروم و باورهای خالصانه دینی آنان است. اینکه از نظر ایشان یک موی کوخ نشینان به همه کاخ نشینان برتری دارد صرفا یک توصیه اخلاقی در جهت مدارای فردی با محرومان نیست بلکه ریشه در باور عمیق ایشان برای تاسیس ساختارهایی است که به نفع طبقات فرودست عمل کند و چنانکه در دنیای امروز مرسوم است در خدمت فرادستان و قدرتمندان سیاسی و اقتصادی نباشد. 

ایشان با تیزبینی و فراست حتی خطر تحریف‌ها و مقاومت هایی که در این راه وجود دارد را پیش بینی کرده اند و به پویندگان این راه دشوار چنین توصیه کرده اند که :‌

«...مسئولین نظام ایرانِ انقلابی باید بدانند که عده‌ای از خدا بی خبر برای از بین بردن انقلاب هرکس را که بخواهد برای فقرا و مستمندان کار کند و راه اسلام و انقلاب را بپیماید فوراً او را «کمونیست» و «التقاطی» می‌خوانند. از این اتهامات نباید ترسید. باید خدا را در نظر داشت، و تمام همّ و تلاش خود را در جهت رضایت خدا و کمک به فقرا به کار گرفت و از هیچ تهمتی نترسید...»

ممکن است گفته شود (و غالبا نیز می‌گویند) که امام خمینی به همان اندازه که از خطر گرایش به سرمایه داری پرهیز داده اند نسبت به فرو افتادن به ورطه کمونیسم و اقتصاد دولتی نیز هشدار داده اند. این نکته نادرستی نیست اما عموما کسانی که به این نکته توجه می دهند خود در زمره مدافعان سیاست های سرمایه سالارانه و بلکه در شمار مقصران اصلی نابرابری ایجاد شده در کشورند، آن هم نه با ثروت های حاصل از کار و کوشش و تولید بلکه با دست اندازی‌های بیشتر به درآمدهای نفت و با برخورداری از رانت های سیاسی و اقتصادی مختلف. بنابراین به نظر می رسد از این سخن حق برای تحقق اراده ای باطل سود می‌جویند.

 آنچه در میراث فکری امام خمینی در این زمینه شایسته توجه است تاکید ایشان بر به رسمیت شناختن مالکیت و کسب ثروت به صورت محدود و مشروط است نه ثروت های نامحدود که ریشه برخورداری دیگر طبقات اجتماعی را اساسا به همین ثروت اندوزی نامحدود و مدام طبقات بالاتر گره بزند. 

در اندیشه ایشان چنین نیست که ثروتمندان برای افزایش ثروت خود هیچ محدودیتی نداشته باشند و برای توجیه و مشروعیت خود فقط نیاز به اخذ مالیات (ولو گزاف) از آنها باشد. حاکم اسلامی در این زمینه بر خلاف نظام لیبرال سرمایه داری نباید خودش را کنار بکشد و به ایفای یک نقش سلبی و تنظیم کننده مقررات و نظارت بر حسن اجرای آن اکتفا کند بلکه باید به گونه ای ایجابی و فعال در بهبود امورات طبقات محروم «مداخله»‌ کند و این مداخله نیز صرفا در قالب کمک رسانی های خیریه ای و موسمی نیست بلکه مداخله ای «پایدار» و موثر است به گونه ای که نیازمندان را توانمند کند.

بنابراین آنچه در میراث فکری امام در زمینه اقتصاد سیاسی شایسته عنوان «محکمات» است همین تاکید بر عدالت و سیاست ورزی به نفع محرومان است که متاسفانه در این زمینه طی سه دهه گذشته چنانکه در تعابیر رهبر انقلاب نیز به دفعات مورد اشاره قرار گرفته است اداره کنندگان جامعه نمره قابل قبولی نکرده اند و باید با سرعت و جدیت بیشتری به جبران خطاهای گذشته اهتمام داشته باشند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۶۹۶۴۴۰۰:۱۸:۲۰ ۱۳۹۹/۳/۱۴
امام اسطوره ای تکرار ناشدنی بود که ایران تبدیل به کشوری مقتدر و آزاد و ثروتمند کرد
ناشناس۱۴۶۹۷۸۳۰۸:۱۸:۵۰ ۱۳۹۹/۳/۱۴
در گام دوم انقلاب نیاز به انقلاب سوم بعد از تسخیر لانه جاسوسی انقلا اقتصادی و استحاله اقتصادی می باشد ثروت های حرام و نامشروع و ثروت های باد اوزده حاصل از تلاطم های اقتصادی و ثروت های حاصل از انواع مظاهر فساد باید ملی و مشا اعلام گردد و الا همین مظاهر فساد باعث ضربات جبران ناپذیر به انقلاب و کسور می گردند
ناشناس۱۴۷۰۲۸۸۱۹:۵۸:۴۶ ۱۳۹۹/۳/۱۴
امام بزرگترین ترسشان این بود که انقلاب با بدست گرفتن قدرت توسط یک گروه و فامیل و یک صنف به انحراف برود و حکومت در بین مردم گردش نداشته باشد این قضیه انقلاب را نابود کرد و خون شهدا با این فسادها و رانت ها ووو پایمال شد .
ناشناس۱۴۶۹۶۵۶۰۰:۳۳:۰۱ ۱۳۹۹/۳/۱۴
انقلابی درون انقلابی برای ایران عزیزمان لازم است. باید یک عده در طی این ۴۰ سال انقلاب که ثروت اندوزی کردند, محاکمه شوند.
ناشناس۱۴۷۱۴۴۸۰۰:۰۸:۵۴ ۱۳۹۹/۳/۱۶
فقط ثروت اندوزی؟؟؟
ناشناس۱۴۶۹۶۵۷۰۰:۳۳:۱۶ ۱۳۹۹/۳/۱۴
مدتهاست که افراد، جمهوری اسلامی را فدای خود می کنند در حالی که در جریان پیروزی انقلاب اسلامی این افراد بودند که خود را فدای انقلاب اسلامی می کردند.
ناشناس۱۴۶۹۷۹۷۰۸:۴۴:۵۵ ۱۳۹۹/۳/۱۴
ما از رییس مجلس و رییس قوه قضاییه انتظار داریم به وظایف ذاتی خود در امر مبارزه با فساد کوتاهی نکنند چرا برای نمایندگان رد صلاحیت شده مفسد اقتصادی دادگاهی ویژه اشکیل نشده چرا نمایندگان وکیل الدوله محلس دهم پست و سما در دولت و شرکت های دولتی رزرو کرده اند چرا افشاکری اقای میر سلیم مبنی بر گرفتن 65 میلیارد تومان رشوه ت سط یک رییس کمیسیون مجلس برای عموم شفاف سازی نمی شود تا اگر دروغ است با شخص افشا کننده برخورد شود . اگر درست است بل فرد یا گروهی که تخلف کرده برخورد قانونی شود ریاست محترم قوه قضاییه در ابتدای ورور به قوه قضاییع قول اجرای قانون از کجا آورده ای را دادند و رییس مجلس هم در موقع تبلیغات قول برخورد با اندک افرادی که زمام اقتصاد کشور را در دست گرفته اند دادند برای اطلاع هر کالایی سلطانی دارد حتی سلطان بیل و سلطان دسته بیل هن داریم
ناشناس۱۴۶۹۸۱۳۰۹:۰۹:۱۲ ۱۳۹۹/۳/۱۴
این افراد باید محاکمه شوند و پول غارت شده بیت المال را حتی شده از گلوی نوه شان بیرون کشید.
ناشناس۱۴۶۹۸۹۲۱۰:۵۶:۲۵ ۱۳۹۹/۳/۱۴
امسال سال فتح مبین جبهه اسلام علیه جبهه کفر است.
ناشناس۱۴۶۹۶۶۷۰۰:۴۷:۰۱ ۱۳۹۹/۳/۱۴
نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد . کجایی ای امام ببینی با زحمات شما و خون شهیدان چه کرده اند و فساد فراگیر چه بر سر انقلاب و دین و اعتقادات مردم آورده است
ناشناس۱۴۶۹۹۶۰۱۲:۳۰:۳۹ ۱۳۹۹/۳/۱۴
یعنی چی انقلاب بدست نا اهلان افتاده است ؟ با وجود رهبر معظم انقلاب و سپاه که در راس امور هستند ما نا اهلی نداریم
ناشناس۱۴۷۰۲۱۵۱۸:۳۱:۱۷ ۱۳۹۹/۳/۱۴
کارگزاران و دولت اشرافی فعلی نا اهلند
ناشناس۱۴۷۰۲۲۳۱۸:۳۸:۰۷ ۱۳۹۹/۳/۱۴
مغلطه و سفسطه می کنید منظور بسیاری از دولتمردان اشرافی و مدیران فاسد و نمایندگان فاسد اقتصادی و نجومی بگیران ووووو‌ هستند
ناشناس۱۴۷۰۳۹۲۲۲:۳۵:۱۲ ۱۳۹۹/۳/۱۴
اگه نداریم چرا اوضاع این شکلیه ؟؟
ناشناس۱۴۷۰۹۰۳۱۲:۵۲:۴۴ ۱۳۹۹/۳/۱۵
با وجود افرادی مثل شما نااهلان پیش شما کم میاورند
کاوه۱۴۶۹۷۱۲۰۱:۴۸:۴۰ ۱۳۹۹/۳/۱۴
با تشکر از نگارنده محترم باید عرض کنم که پیاده سازی اندیشه و ایدئلوژی قبل از هر چیز نیازمند مطالعات گسترده و امکان پذیری است ما الان نظاممان بر پایه مکتب تشیع علوی است ولی سیاست اقتصادی مان بر اساس اقتصاد لیبرالیستی یا همان آزاد سازی قیمتها می باشد و وقتی تولید نیست شما چگونه انتظار دارید تا قیمتها کاهش پیدا کند و یا رانت خواران و ویژه خواران به نان و نوایی نرسند . از مدیران با حقوقهای نجومی گرفته تا کاسبان تحریم تا کاسبان جز دارند با هم برای بالا بردن قیمتها رقابت می کنند و عده ای حقوق بگیر و یا وابسته به کمیته امداد و تامین اجتماعی زیر بار گرانی دست و پا می زنند .
ناشناس۱۴۶۹۷۴۵۰۴:۱۱:۵۴ ۱۳۹۹/۳/۱۴
...اگر امام ره زنده بودند این افکار را در جامعه پیاده می‌کردند و اجازه نمی دادند مسئولین راه خلاف بروند همانگونه که در ایام حیات خود فعالانه در اداره و نظارت بر نظام حضور داشتند و سکوت نمی کردند و هر جا انحراف می‌دیدند دخالت می کردند و به معنی واقعی رهبر بودند.
ناشناس۱۴۶۹۸۰۰۰۸:۵۰:۰۲ ۱۳۹۹/۳/۱۴
افراد دخیل در اجرای طرح بنزینی که در بدترین شرایط زمانی اقدام به اجرای ان کردند و باعث ان همه خسارات مادی و معنوی و جانی به کشور شدند باید استیضاخ و محاکمه و مجازات شوند
ناشناس۱۴۶۹۷۵۵۰۵:۵۱:۰۷ ۱۳۹۹/۳/۱۴
خدا رحمتش کند ، ساده زیست بود و ساده زیستی مکتب انسانیت است نه مکتب اقتصادی
ناشناس۱۴۷۰۰۶۲۱۴:۳۵:۲۸ ۱۳۹۹/۳/۱۴
کسی که در زندگی به یک اتاق خشتی ساده بسنده کرد ، اطرافیان و نوه و نتیجه هاش امروز چه قصرهایی به اسم خونه و حرم و ... برای ایشون و خودشون ساختن .
ناشناس۱۴۶۹۷۵۹۰۵:۵۷:۰۴ ۱۳۹۹/۳/۱۴
آقا رفتی و کفنت خشک نشده بود که مترفین و اشراف گرا ها چه کردند و چه نکرده اند ، ...
mostafa.kamali95@yahoo.con۱۴۶۹۷۶۳۰۶:۱۸:۰۶ ۱۳۹۹/۳/۱۴
تمامی ثروت های خدادادی کشور متعلق به تمامی جامعه می باشد و باید در کنار کار و تلاش مادی و فکری توامان این ثروت ها بطور متعادل و عدالت محور تقسیم شود و حقوق نسل های آینده هم در نظر گرفته شود نه الان که ۴درصد کشور ثروت اعظم کشور را در دست دارند و خون ۹۶ درصد جامعه را در شیشه کرده اند تنها راه اصلاح این امر هم اجرای قانون از کجا آورده ای بدون خط قرمز و ملی کردن ثروت های حرام و نامشروع و باد اورده بدون زحمت است آن لیس للانسان الا ما سعی
ناشناس۱۴۶۹۷۶۹۰۷:۰۵:۱۹ ۱۳۹۹/۳/۱۴
پیشنهاد به مجلس هر روز فراز هایی از وصیت نامه امام در مجلس خوانده شود خیلی می‌تواند در تصمیم نمایندگان موثر باشد
ناشناس۱۴۶۹۹۱۲۱۱:۲۵:۱۲ ۱۳۹۹/۳/۱۴
حتی اگر خود امام خمینی هم زنده شود و برای این مجلس و نمایندگان آن، رو در رو سخنرانی کند، هیچکدام از نمایندگان مجلس گوشش بدهکار این حرفها نخواهد شد. چون بدجور برخی ها فاسد شده اند!
ناشناس۱۴۶۹۹۸۰۱۲:۵۴:۲۲ ۱۳۹۹/۳/۱۴
ولمون کن تو را به خدا مملکت قانون می خواد نه نصیحت
ناشناس۱۴۶۹۷۷۰۰۷:۱۳:۳۵ ۱۳۹۹/۳/۱۴
کمک به محرومان و مظلومین فقط در چند دهه بعد از انقلاب شنیده شد.
dayani۱۴۶۹۷۸۶۰۸:۳۰:۲۶ ۱۳۹۹/۳/۱۴
همیشه انسانهایی والا بوده اند و افکار مترقی در خدمت به مردم داشته اند، ولی آنچه که در عمل مشاهده می شود ونتیجه ای که از آن حاصل شده است مهم است. شاید هم از ابتدا اجرایی کردن افکار خوب نشدنی بوده است. براین اساس است که از ابتدای تاریخ برای عدالت شعار داده شده است و یا کوشیده شده است، ولی واقعیت یافتن آن را حداقل شیعه به آمدن امام زمان موکول کرده است.
ناشناس۱۴۶۹۸۲۶۰۹:۲۱:۵۴ ۱۳۹۹/۳/۱۴
متاسفانه ثروتمندان، ثروتمندتر و به تعداد آنها روز به روز اضافه می‌شود
ناشناس۱۴۶۹۸۳۳۰۹:۳۰:۵۱ ۱۳۹۹/۳/۱۴
ای کاش میشد دوباره به اون دوران طلایی امام برگردیم
ناشناس۱۴۷۰۱۴۳۱۶:۵۲:۴۴ ۱۳۹۹/۳/۱۴
درست است سرمایه داری راه اصلحی نیست ولی سوسیالیسم و کمونیسم 30 سال است که شکست خورده و خود مبتکران و بنیانگزارانش امروزه از همه سرمایه دار تر شده اند.
ناشناس۱۴۷۰۱۷۱۱۷:۳۸:۵۸ ۱۳۹۹/۳/۱۴
رواج یافتن رویکرد مخالفت مستقیم و غیر مستقیم با روحیه خدمات مردمی و مردم سالاری نه فقط مخالفت با این دو رویکرد اجتماعی بلکه سیاست ضد انقلابی است. این سیاست به روش منافقانه آغاز و درحال پیگیری شدید و گسترده است. این سیاست بدون آنکه هیچ اشاره ای به ضدیت مستقیم با انقلاب اسلامی داشته باشد، به شدت به دنبال سلب تحرکات اجتماعی و توفیقات جامعه انقلابی است. زیرا با مزاحمت های متعدد بر سر راه تقویت جنبه های اجتماعی و مردمی انقلاب اسلامی، می خواهند افکار عمومی را به سمت چالش درونی با مفاهیم انقلابی هدایت کرده و در مقابل شکل گیری جریان مدافعان مردمی انقلاب اسلامی در صدد سازماندهی مخالفت های مردمی هستند. این عملیات محدودسازی منظومه معرفتی-فرهنگی-اجتماعی انقلاب اسلامی برای محصور نگهداشتن فرهنگ انقلاب اسلامی در کشور مبدع آن برای ممانعت از پیشرفت و ترقی آحاد مردم ایران به عنوان کشوری مترقی و معیار است. آنانکه با فرهنگ قرآنی آشناتر هستند، به خوبی می دانند که این نوع رفتارها چه عنوانی دارند؛ یصدع عن سبیل الله اشاره به این اصطلاح بدین خاطر بود که برخی از افراد فعال در تخریب روحیه خدمات مردمی و ابعاد مردم سالاری انقلاب اسلامی ایران، حتی خود را بسیار ظاهرالصلاح یا حتی قرآن خوان یا اهل تفسیر می نمایانند ولی از لزوم طراحی الگوهای فرهنگی- بومی- محلی به منظور توسعه تاثیرات فرهنگ مترقی انقلاب در سازمان ها و نهادها، افزایش بهره وری سیستم های خدمات رسانی جامعه، گسترش مردم سالاری و تحول و تعالی اجتماعی، غفلت هایی فاحش دارند. البته شعار زدگی های گوناگون نیز نشان از آفت هایی دارد که نشان ضعف مهارت های تفکری و پشتوانه علمی بوده و دایره مفهومی منظومه انقلاب اسلامی را تنگ، معوج و غیرماندگار می سازد و بهانه به دستان مغرضان فرصت طلب نیز می دهد.
ناشناس۱۴۷۰۲۸۹۱۹:۵۸:۵۱ ۱۳۹۹/۳/۱۴
مهمترین سخن امام این بود: پشتیبان ولایت فقیه باشید تا آسیبی به شما نرساند
ناشناس۱۴۷۱۵۳۴۰۸:۳۰:۴۸ ۱۳۹۹/۳/۱۶
إِنْ أَحْسَنْتُمْ أَحْسَنْتُمْ لِأَنْفُسِكُمْ وَإِنْ أَسَأْتُمْ فَلَهَااگر نيكى كنيد به خود نيكى كرده‏ ايد و اگر بدى كنيد به خود [بد نموده‏ اید وَإِذَا أَرَدْنَا أَنْ نُهْلِكَ قَرْيَةً أَمَرْنَا مُتْرَفِيهَا فَفَسَقُوا فِيهَا فَحَقَّ عَلَيْهَا الْقَوْلُ فَدَمَّرْنَاهَا تَدْمِيرًا ﴿۱۶﴾و چون بخواهيم شهرى را هلاك كنيم خوشگذرانانش را وا مى داريم تا در آن به انحراف [و فساد] بپردازند و در نتيجه عذاب بر آن [شهر] لازم گردد پس آن را [يكسره] زير و زبر كنيم (۱۶) وَكَمْ أَهْلَكْنَا مِنَ الْقُرُونِ مِنْ بَعْدِ نُوحٍ وَكَفَى بِرَبِّكَ بِذُنُوبِ عِبَادِهِ خَبِيرًا بَصِيرًا ﴿۱۷﴾و چه بسيار نسلها را كه ما پس از نوح به هلاكت رسانديم و پروردگار تو به گناهان بندگانش بس آگاه و بيناست (۱۷) مَنْ كَانَ يُرِيدُ الْعَاجِلَةَ عَجَّلْنَا لَهُ فِيهَا مَا نَشَاءُ لِمَنْ نُرِيدُ ثُمَّ جَعَلْنَا لَهُ جَهَنَّمَ يَصْلَاهَا مَذْمُومًا مَدْحُورًا ﴿۱۸﴾هر كس خواهان [دنياى] زودگذر است به زودى هر كه را خواهيم [نصيبى] از آن مى‏ دهيم آنگاه جهنم را كه در آن خوار و رانده داخل خواهد شد براى او مقرر مى داريم (۱۸)

پربحث‌های دیروز

 1. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 2. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 3. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 4. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 5. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

 6. جوابیه سید میعاد صالحی بر بیانیه دیوان محاسبات

 7. محسن هاشمی: تهران باید ۲ هفته تعطیل شود/ سهم دولت در اوج گیری دوباره کرونا ۷۰ درصد است

 8. آیا سوریه بعد از امضای توافق نظامی با ایران همان سوریه قبل است؟

 9. شهاب حسینی در کنار پسر بزرگش

 10. رختکن کثیف پرسپولیس+عکس

 11. واکنش «آشنا» به حضور «زم» در برنامه تلویزیونی

 12. پایتخت در وضعیت قرمز قرار دارد/ آخرین شرایط بیمارستان‌های کرونا در «استان تهران»

 13. رونمایی از کیفی اعجاب انگیز در اولین جلسه دادگاه برخی از مدیران سابق بانک مرکزی/ رشوه‌های میلیاردی بدهکاران ارزی

 14. دلالتهای مغفول یک نامه

 15. جزئیات تازه از زمان وقوع سانحه بوئینگ اوکراینی/کاربر سامانه دفاعی هدف را هواپیمای تجاری تشخیص نداد

 16. روحانی: کرونا هراسی و عادی‌سازی کرونا هر دو خطرناک است/ راهی جز اجرای دستورالعمل‌ها نداریم

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 4. ايران و چين و بوقچی های آن ور آبی !

 5. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 6. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 7. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 8. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 9. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 10. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 11. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 12. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 13. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 14. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 15. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 16. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 17. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 18. یک نماینده مجلس فیش حقوقی‌اش را منتشر کرد + عکس

 19. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 20. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 21. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 22. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 23. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 24. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 25. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. ايران و چين و بوقچی های آن ور آبی !

 4. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 5. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 6. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 7. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 8. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 9. یک نماینده مجلس فیش حقوقی‌اش را منتشر کرد + عکس

 10. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 11. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

 12. اولین واکنش تاجگردون به رد اعتبارنامه‌اش

 13. بیانیه رئیس کمیسیون تحقیق مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون: همه مراحل تحقیق را با انصاف و رعایت بی‌طرفی انجام دادیم

 14. دیوان محاسبات اظهارات میعاد صالحی را تکذیب کرد

 15. ایران بزرگ‌ترین نیروی موشکی منطقه است

 16. آیا وزارت صمت همچنان قربانی «لجبازی» است؟!

 17. ضابطین قضایی به توصیه رهبر انقلاب عمل کنند

 18. توضیحات سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون و ودیعه مسکن ۲۰۰ میلیونی نمایندگان

 19. نظر زیباکلام درباره سوال از روحانی در مجلس/ انتقاد سلیمی نمین از برخورد مجلس با ظریف/ زیدآبادی: روحانی واقعیت اوضاع اقتصادی را نادیده می‌گیرد/ مجلس دهم بودجه شورای نگهبان را زیاد کرد؟

 20. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

 21. روحانی: اعتراف می‌کنم دولت یازدهم در موضوع مسکن عقب‌ماندگی داشت/ زدن ماسک در حمل‌ونقل عمومی و ادارات الزامی می‌شود/ ظریف سمبل قدرت سیاسی است

 22. توئیت زاکانی خطاب به مردم گچساران

 23. ماجرای تلاش عده‌ای برای تقابل سیداحمد خمینی با رهبری/بیانیه عجیب یک نماینده در حمایت از تاجگردون/کرونا رکورد زد

 24. اختصاصی الف/اسامی ۱۳۴ نماینده امضاکننده طرح سؤال از رئیس جمهور

 25. وقتی اقوام ایرانی از نمایندگانشان جلوترند...

آخرین عناوین