سخنگوی وزارت خارجه: هرگونه دخالت در امور آمریکا را رد می‌کنیم/ خواستار بازپس گیری‌ همه دارایی خود در کره جنوبی هستیم

گروه سیاسی الف،   3990312062

موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با بیان اینکه خواستار باز پس گیری همه دارایی خود در کره جنوبی هستیم، ابراز امیدواری کرد که این کشور روابط دیرینه خود با ایران را تحت تاثیر دخالت کشورهای ثالث، مخدوش نکند.

سخنگوی وزارت خارجه: هرگونه دخالت در امور آمریکا را رد می‌کنیم/ خواستار بازپس گیری‌ همه دارایی خود در کره جنوبی هستیم

به گزارش فارس، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز (دوشنبه) در نشست خبری با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

وی در ابتدای این نشست یاد و خاطره امام راحل را گرامی داشت و بر روح پرفتوح ایشان درود فرستاد و سالروز قیام ۱۵ خرداد را گرامی داشت و افزود: ۱۵ خرداد سرمنشا انقلاب اسلامی بوده و تضمین کننده استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی در ایران است.

موسوی با اشاره به آغاز به کار مجلس شورای اسلامی به منتخبان مجلس یازدهم تبریک گفت و از زحمات مجلس دهمی‌ها قدردانی کرد و افزود: زحمات و تلاش‌های آنها در دیپلماسی پارلمانی مشهود بوده است و عرض خسته نباشید و خداقوت به رئیس و نمایندگان سابق مجلس دارم.

*اتفاقاتی که در حوزه کنسولی رخ داد

این دیپلمات ارشد کشورمان به تشریح اقدامات صورت گرفته در عرصه سیاست خارجی پرداخت و گفت: دو اتفاق در حوزه کنسولی رخ داد که با تلاش‌های دستگاه دیپلماسی بوده است. یکی بخشنامه عدم محرومیت از خدمات کنسولی بود که قدم بزرگی در راستای تکریم ایرانیان است. ایران به اتباع خود در همه جای دنیا فارغ از هر عقیده، سلیقه و گرایشی دید مثبت داشته و برای خدمت برای آنها آمادگی دارد.

وی عنوان کرد: این گام که توسط وزارت خارجه و قوه قضاییه برداشته شده، نویدبخش این سیاست جدید است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین اضافه کرد: بحث اجرایی شدن قانون تابعیت از طریق مادر هم نهایی شد که دغدغه و مطالبه مهمی بود که باید انجام می‌شد که به ثمر نشست و امیدواریم بانوان ایرانی هر جای دنیا که هستند خوب و خوش و سلامت باشند و فرزندان آنها هم از این به بعد تابع جمهوری اسلامی ایران و وطن مادری خود قرار بگیرند.

*سفر بهاروند به کابل

موسوی به سفر محسن بهاروند معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر خارجه ایران به کابل اشاره کرد و افزود: با توجه به اهمیت روابط همسایگی و سوءتفاهم ایجاد شده جا داشت هیأتی به کشور دوست و برادر افغانستان اعزام کنیم و اگر سوءتفاهمی بوده است همان جا حل شود. هیأت با مقامات ارشد سیاسی و غیرسیاسی افغانستان دیدار داشت و نقطه نظرات آنها را شنید و به توافقاتی دست یافتند و قرار شد اگر مدرک و سوءتفاهمی هست، بفرستند و ایران بررسی و حتما پاسخ می‌دهد.

وی گفت: آنچه مسلم است و به مقامات افغانستان اعلام شده است اینکه این اتفاق ضمن اینکه ناگوار بوده در خاک ایران رخ نداده و نیروهای ایرانی دخالتی در این خصوص نداشته‌اند.

*پیام موسوی به مردم،‌ دولت و پلیس آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه همچنین پیامی به مردم آمریکا به زبان انگلیسی قرائت کرد و گفت: دنیا صدای مظلومیت شما را شنیده و کنار شما ایستاده است. رژیم آمریکا خشونت و قلدری را همزمان در داخل و خارج از ایالات متحده دنبال می‌‌کند.

وی افزود: از صحنه‌های خشونت باری که این روزها پلیس آمریکا در پیش انظار مردم جهان خلق می‌کند و بی محابا و با حداکثر خشونت مردمی را که به صورت مسالمت آمیز خواستار احترام و توقف خشونت هستند سرکوب می‌کند، بسیار متاسفیم.

سخنگوی وزارت خارجه خطاب به دولت و پلیس آمریکا نیز گفت: خشونت‌ها علیه مردم خود را متوقف کنید و بگذارید آنها نفس بکشند.

* ایران از منافع خودش حتی در دوردست‌ها دفاع می‌کند

موسوی درباره پیام حضور نفتکش‌های ایرانی در ونزوئلا علیرغم تحریم ایران عنوان کرد: آنچه از دید ایران اتفاق افتاده، یک تجارت مشروع و ساده بین‌المللی بوده که حق ایران و ونزوئلاست که از این حق برای آزادی تجارت برخوردار باشند.

وی گفت: آمریکایی‌ها از آنجایی که به قلدری و زیر پا گذاشتن قوانین بین‌المللی عادت کردند، این را برنتابیدند و این مسئله برای ایران و ونزوئلا اهمیت نداشت. چون ایران تحت هیچ تحریمی نیست و آنچه آمریکا انجام می‌دهد، تحریم غیرقانونی و یکجانبه است که دولت‌های دیگر موظف به اجرای آن نیستند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: ما یک تجارت قانونی و مشروع بین ۲ کشور انجام دادیم و این تجارت نشان داد ایران حق طبیعی خود می‌داند که از منافع خودش حتی در دوردست‌ها دفاع کند و این را با شدت و قدرت ادامه خواهد داد.

*الان نمی‌شود راجع به سوگیری و جهت گیری مجلس قضاوت کرد

وی در پاسخ به سؤالی درباره روابط وزارت خارجه و مجلس جدید و اظهارات قالیباف رئیس مجلس یازدهم درباره خسران بودن مذاکره نیز گفت: روابط ما با مجلس در چارچوب روابط بین قوا در جمهوری اسلامی ایران تعریف می‌شود. قوای سه گانه در جمهوری اسلامی ایران مستقل هستند و در عین استقلال از تعامل بالایی برخوردارند.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: آنچه برای وزارت خارجه و دولت مهم است، هم افزایی و همکاری همه قوا و نهادها برای پیشبرد منافع و امنیت ملی کشور است. قوه مقننه و مجلس وظایفی برعهده دارد و تکالیفی هم برعهده آنهاست که در چارچوب قانون اساسی، قطعا دولت و وزارت خارجه به آن تکالیف عمل خواهند کرد.

موسوی گفت: نقطه نظرات مجلس را به عنوان نمایندگان مردم حتما می‌شنویم و هر جا تبدیل به قانون شده باشد،‌ حتما به عنوان وظیفه اجرا می‌کنیم. آنچه درباره روابط خارجی گفته می‌شود، سیاست‌های کلی نظام است که در جاهای مختلف بررسی و تدوین می‌شود که اگر به تایید نهادهایی مثل شورای عالی امنیت ملی و در نهایت مقام معظم رهبری برسد، آن سیاست‌ها اجرا می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: الان نمی‌شود راجع به سوگیری و جهت گیری مجلس قضاوت کرد. ما تابع قانون و مقررات هستیم و امیدواریم با همکاری همدیگر این همکاری و تعامل در راستای پیشبرد اهداف و منافع ملی کشور ادامه یابد.

* در حال ارزیابی آثار فنی اقدام جدید آمریکا هستیم

وی درباره عدم تمدید معافیت‌های مربوط به همکاری‌های هسته‌ای بین‌المللی با ایران از سوی آمریکا گفت: تحریم‌های آمریکا علیه برنامه‌ هسته‌ای ما بودند و معافیت‌هایی که برای برخی کشورها داده بودند به ما ارتباطی نداشت و به کشورهایی که با ما همکاری می‌کردند، ارتباط داشت.

وی ادامه داد: برنامه هسته‌ای ما به طور کامل و با قوت ادامه یافته است و خللی احساس نمی‌کنیم، ولی در حال ارزیابی آثار فنی این موضوع هستیم که اگر اثری بر برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران بگذارد، طبیعتا با واکنش جدی‌تر ما مواجه خواهد شد. این تحریم‌ها علیه کشورهایی است که این همکاری را با ما داشتند انتظار داریم آن کشورها نسبت به قلدری جدید آمریکا واکنش لازم و مقتضی داشته باشند.

* کافر همه را به کیش خود پندارد/ آمریکا در اداره کشور و اقتصاد و کنترل کرونا شکست خورده

موسوی درباره ادعای مشاور امنیت ملی کاخ سفید مبنی بر دخالت ایران، روسیه و چین در ناآرامی‌های اخیر آمریکا گفت: کافر همه را به کیش خود پندارد،‌ اینجا مصداق دارد.

وی افزود: آن کشوری که علیه منافع سایر کشورها و در امور داخلی سایر کشورها دخالت می‌کند و ابایی از بیان آن ندارد، دولت ایالات متحده آمریکاست و اینگونه فرافکنی‌ها از شخصی چون آقای ترامپ بعید نیست و ایشان در اداره کشور و اقتصاد آمریکا شکست خورده است. او در کنترل بیماری کرونا شکست خورده و همینطور دولتی را به جا گذاشته که به شدت اهل تبعیض نژادی است و اتفاقاتی که در شهرهای مختلف آمریکا رخ داده، نتیجه سال‌ها سرکوب و خفه کردن صداهای مردم است که الان از خفه کردن صداها به خفه کردن اتباع آمریکایی تبدیل شده است و طبیعی است جان این مردم به لب بیاید و اعتراض کنند.

موسوی افزود: آقای ترامپ در این موارد چاره‌ای ندارد که به فرافکنی رو بیاورد و ایران و سایر کشورهای مستقلی که از دیدگاه ایشان با آنها زاویه دارند را متهم می‌کند. ما هرگونه دخالت در امور داخلی آمریکا را رد و محکوم می‌کنیم ولی نمی‌توانیم از اتفاقاتی که در آمریکا رخ می‌دهد، ابراز نگرانی و تأسف نکنیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: صحنه‌های خشونت آمیز و وحشیانه‌ای که ما و دنیا در حال دیدن آن هستیم که آمریکایی که مدعی بوده و علیه کشورهای دیگر برخی مسائل را به رخ می‌کشیده الان وحشیانه‌ترین سرکوب‌ها را علیه مردم خود به ویژه رنگین پوستان صورت می‌گیرد که به شدت مایه تاسف ما ناراحتی همه ماست.

* همکاری وزارت خارجه با مجلس ادامه خواهد یافت

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤال دیگری درباره تعامل وزارت خارجه و مجلس با بیان اینکه از بعد از انقلاب اسلامی تنها وزیر خارجه‌ای که در صحن علنی و کمیسیون‌های مجلس حضور داشته ظریف است،  گفت: باید منتظر باشیم که کمیسیون‌ها شکل بگیرد، ولی انتظار فراتر از قانون اساسی از مجلس شورای اسلامی نداریم. آنها هم قانونگذاری و نظارتی بر قوه مجریه و همه دستگاه‌ها دارند. امیدواریم با توجه به شروع خوبی که مجلس تاکنون داشته و اظهاراتی که از نمایندگان و رئیس مجلس شاهد بودیم، روند تعاملات و همکاری‌ها با مجلس ادامه یابد.

موسوی تاکید کرد: قطعا همکاری وزارت خارجه در سطوح مختلف چه از طریق وزیر خارجه و چه معاونان با نمایندگان مجلس ادامه خواهد یافت و حتما در تعامل و مشورت نزدیک با مجلس خواهیم بود و همه در خدمت منافع ملی کشور خواهیم بود.

*سیروس عسگری ظرف دو سه روز آینده به کشور بازمی‌گردد

موسوی درباره تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا و همچنین وضعیت سیروس عسگری هم گفت: موضوع آقای عسگری تمام شده است و احتمال می‌دهم ظرف دو سه روز آینده به کشور باز‌گردد. اگر مشکل پرواز و موانع دیگری نباشد انشاءالله به کشور برمی‌گردد.

وی افزود: برای ما امنیت زندانیان ایرانی که در آمریکا و اروپا حضور دارند و ما آنها را گروگان تلقی می‌کنیم، بسیار مهم است و این رایزنی‌ها ادامه دارد. ما آماده هستیم که زندانیان را تبادل کنیم و آنها را به کشورمان بازگردانیم.

*ستاد ویژه پیگیری شهادت سردار سلیمانی

سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت: ستاد ویژه برای پیگیری شهادت سردار سلیمانی در وزارت خارجه تشکیل شده که یک کمیته حقوقی دارد که در حال پیگیری این ترور و در همکاری نزدیک با دولت عراق هستیم.

وی افزود: با نهادهای داخلی از جمله قوه قضاییه در حال همکاری برای پیگیری موضوع هستیم و به نهادهای بین‌المللی شکایت و نامه نوشتیم و ثبت و درج شده است و این موضوع در دست پیگیری جدی وزارت خارجه است و تا حصول نتیجه و محاکمه عاملان این جنایت این پیگیری‌ها ادامه می‌یابد.

* محکومیت اقدامات آمریکا

موسوی اعمال تحریم‌های آمریکا و مسدود کردن اکانت‌های شبکه سحر و ماهواره‌های‌ آن، مسدود شدن دامنه فارس، ایرنا و بستن حساب‌های ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام و توئیتر و این اقدامات خلاف حقوق بشر و آزادی بیان را محکوم کرد.

*دعوت روحانی برای سفر به بوسنی

سخنگوی وزارت خارجه درباره دعوت از روحانی برای سفر به بوسنی برای شرکت در بیست و پنجمین سالگرد نسل کشی سربرنیتسا گفت: این فاجعه که برای بشریت رخ داده و تا قرن‌های متمادی از یاد بشر نمی‌رود برای ایران به عنوان کشور مسلمان دارای اهمیت ویژه است. هر ساله هم سعی کردیم به طرق مختلف نسبت به این فاجعه ابراز نظر کنیم و یا از طریق سفارتخانه‌ ایران و هیأت‌هایی که از جاهای مختلف اعزام می‌شدند راجع به این موضوع واکنش داشتیم.

وی افزود: امسال هم دعوتنامه‌های مختلفی رسیده ولی با توجه به شرایط کنونی و شیوع کرونا مطمئن نیستم این گونه مراسم را به صورت حضوری و سفرهای خاص برنامه‌ریزی کرد ولی اگر شرایط مناسب باشد و بیماری به کنترل دربیاید ایران در سطح مناسبی در این مراسم شرکت خواهد کرد. 

*اگر تحریم‌ها اثر سوء جدی بر کار ما گذاشته واکنش مناسب را نشان خواهیم داد

وی درباره واکنش ایران به عدم تمدید معافیت‌های هسته‌ای توسط آمریکا گفت: تیم‌های ما در حال بررسی آثار و تبعات تحریم با کشورهایی که با ما همکاری می‌کردند، هستند. اگر ببینیم این تحریم‌ها اثر سوء جدی بر کار ما گذاشته واکنش مناسب را طراحی و نشان خواهیم داد.

موسوی یادآور شد: برنامه هسته‌ای ما به قدری بالغ است که احساس می‌کنم بشود از طریق توانمندی‌های داخلی و دانشمندان هسته‌ای خودمان و تجربیاتی که این مدت کسب کردیم، کار را ادامه دهیم،  ولی واکنش نهایی را باید بگذاریم زمانی که کارشناسان نظر کارشناسی خود را درباره آثار و عواقب تحریم ارائه دهند.

*هنگ کنگ را جزو سرزمین اصلی چین می‌دانیم/توصیه به غربی‌ها

سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره تحریم‌های آمریکا علیه چین در قضیه هنگ‌کنگ عنوان کرد: خوی آمریکایی‌ها دخالت در امور داخلی کشورها به ویژه کشورهایی که با آنها در سیاست‌های مختلف همسو نباشد. شواهدی داریم که آمریکایی‌ها حتی در امور داخلی کشورهای همسو و نزدیک با خود به انحاء دخالت می‌کنند.

وی گفت: آنچه علیه کشورهای مستقلی مثل ایران و چین رخ می‌دهد، مداخله آشکار است که ایران همواره مخالف اینگونه مداخلات بوده و آن را محکوم کرده است.

موسوی ادامه داد: ما هنگ‌کنگ را جزو سرزمین اصلی چین می‌دانیم. این منطقه به صورت فرمول یک کشور ۲ سیستم اداره می‌شود و تاکنون این سیستم در ماکائو و هنگ‌کنگ خیلی خوب عمل کرده، ولی از آنجایی که طبع آمریکایی‌ها و برخی کشورهای غربی استفاده از برخی روزنه‌ها و منافذ در این زمینه است، سعی کردند با دخالت در امور داخلی آنها و تحریک مردم، آنها را به سمت دیگری بکشند که با واکنش دولت مرکزی و چین روبرو شده و این واکنش مورد حمایت همه کشورهاست، جز آمریکا و یکی دو کشور که ممکن است منافع زودگذری در منطقه داشته باشند.

وی افزود: ما این دخالت‌ها را محکوم می‌کنیم و جمهوری اسلامی ایران به اصل چین واحد پایبند است.

موسوی همچنین به غربی‌ها توصیه کرد از دخالت در امور داخلی کشورهای مستقل دست بکشند.

*کره‌ای‌ها زحمت کشیدند!/خواستار باز پس گیری همه دارایی‌های خودمان در کره هستیم

سخنگوی وزارت خارجه درباره اعلام ارسال یک محموله دارو و تجهیزات پزشکی توسط کره جنوبی به ایران به ارزش ۵۰۰ هزار دلار و اینکه آیا این محموله از همان منابعی است که ایران در کره جنوبی دارد، گفت: خیلی زحمت کشیدند! ۲ سال مذاکره با کره‌ای‌ها داشتیم و از آنجایی که کره‌‌ای‌ها در این زمینه متاسفانه به آمریکایی‌ها گوش می‌دهند و منتظر پاسخ مثبت آمریکایی‌ها بودند، حدود هفت میلیارد دلار پول ملت ایران است که در کره بوده و باید هر وقت مطالبه کردیم به صورت مقتضی به صورت نقد و کالا به کشور ما عودت داده می‌شد که متاسفانه کره‌ای‌ها در این زمینه غفلت و تاخیر و تعلل داشتند و بارها به آنها گوشزد کردیم که آنچه به آن استناد می‌کنید، غیرقابل قبول و غیرقانونی است، چون ایران تحت هیچ تحریم قانونی و بین‌المللی نیست و‌ آنچه آمریکا انجام دادند یک تحریم غیرقانونی و یکجانبه است و استناد به تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند ملاک عمل کره و سایر کشورها باشد.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: ما خواستار باز پس گیری همه دارایی‌های خودمان در کره هستیم، این اقدام اگرچه کوچک و گام مثبت و با تاخیر فراوان است، معتقدیم کره‌ای‌ها باید کمی بیشتر به این مسئله توجه کنند و روابط دیرینه و دوستانه ۲ کشور که در مقاطعی زبانزد بوده، با دخالت کشورهای ثالث مخدوش نکنند.

*نقش فعال و مجدانه ایران برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها در افغانستان

موسوی درباره جزییات دیدارهای هیأت ایرانی که به کابل سفر کرد نیز گفت: این هیات بلندپایه‌ای بود که معاون وزیر خارجه و دستیار وزیر و مدیرکل منطقه‌ای ما حضور داشتند و طیف مختلفی از مباحث مطرح شد. اگرچه هدف اصلی سفر بررسی حادثه مرزی بود ولی با توجه به شکل گیری دولت جدید در جمهوری اسلامی افغانستان، طیف مختلفی از همکاری‌ها و گفت‌وگوها مدنظر هر ۲ طرف بود.

وی افزود: مباحث دوجانبه و همچنین بحث روند صلح از موضوعات مورد گفت‌وگو در این سفر بود. انشاءالله استارت روند صلح با دولت جدید خواهد خورد. 

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران نقش فعال و مجدانه‌ای برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها در افغانستان و همچنین در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی  دارد، اظهار داشت: آقای ظریف با دبیرکل سازمان ملل رایزنی‌هایی داشت و بیانگر آن است که برای ایران یک صلح عادلانه و فراگیر در افغانستان مهم است. 

موسوی درباره کمیسیون مشترک بین ۲ کشور نیز گفت: مدت‌ها پیش توافق و بخش‌هایی از آن تشکیل شد با توجه به تحولات سیاسی در افغانستان قدری مسکوت مانده بود که فکر می‌کنم با استقرار دولت جدید این اتفاق بیفتد و همه کمیسیون‌های اصلی شکل بگیرد و کار خود را شروع کنند و روابط همسایه قدیمی ما با ما وارد فاز مهم و جدی شود.

وی افزود: طرف افغان درباره حادثه اخیر پیش آمده در مرز یکسری اسناد را ارائه کرد که گفتیم هر سندی دارید بدهید ما بررسی می‌کنیم و نتیجه را به آنها و مردم ۲ کشور اعلام خواهیم کرد.

* امیدواریم تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود

سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره اظهارات کاظم جلالی سفیر ایران در مسکو مبنی بر خرید تسلیحاتی از روسیه و اینکه آیا با چین نیز همین اتفاق خواهد افتاد، عنوان کرد: ما به عنوان یک کشور مستقل حق هرگونه تجارت از جمله تجارت تسلیحاتی در خرید و فروش را داریم. ایران از جمله کشورهای تولیدکننده در جنگ افزارهای مختلف است.

وی افزود: تضییقاتی که از گذشته ایجاد کرده بودند، امیدواریم برداشته شود و ما در چارچوب تجارت آزاد با کشورهایی که تشخیص دهیم، این تجارت را برای خرید و فروش خواهیم داشت.فرق نمی‌کند، روسیه و چین یا کشورهای همسایه و دوردست باشند، ما براساس هنجارهای بازار عمل می‌کنیم و هیچگونه محدودیتی نخواهیم داشت.

* رها کردن آمریکا برای انجام آزمایشات بیولوژیکی مخل نظم و امنیت بین‌المللی 

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی دربارها فعالیت‌های بیولوژیکی آمریکا در گرجستان و نگرانی ایران از فعالیت‌های بیولوژیکی آمریکا گفت: نگرانی همواره از سوی ایران وجود داشته است. ایران نسبت به هر اقدامی که سلامت بشر را به خطر بیندازد و برخی ممکن است منجر به سلاح‌های بیولوژیکی شود،‌ابراز نگرانی و آن را محکوم کرده است، به ویژه در کشورهایی که اجازه دادند این آزمایشگاه‌ها در آن کشور بود.

وی با بیان اینکه از موضوع گرجستان اطلاع ندارم، یادآور شد: ولی این موارد باید تحت نظارت و بازرسی سازمان‌های بهداشتی جهانی باشد، اما رها کردن آمریکایی‌ها در سرزمین‌ها و کشورهای مختلف دنیا و اجازه دادن به آنها برای اینکه از خاک این کشورها برای اقدامات آزمایشگاهی خاص استفاده کنند و ممکن است منجر به اتفاقات تروریستی و یا بیولوژیکی باشد، همواره مخل نظم و امنیت بین‌المللی بوده و از سوی ایران غیرقابل قبول و محکوم است.

* پیگیری‌ها درباره جان باختن ۲ شهروند کرد ایرانی ادامه دارد

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره حادثه پیش آمده در مرز ایران و عراق برای ۲ کرد ایرانی گفت: ادعایی شده بود که ۲ تن از هموطنان ما در خاک عراق توسط پهپادهای ترکیه‌ای جان خود را از دست دادند، گزارش‌های غیررسمی در اختیار داریم، بررسی‌ها برای نحوه جان باختن آنها ادامه دارد. چون اتباع ایرانی بودند در خاک عراق بودند و ادعا شده توسط کشور ثالثی جان خود را از دست دادند، موضوع به لحاظ حقوقی ابعاد ویژه‌ای پیدا می‌کند، باید ابعاد و جزییات مشخص شود که بعد صحبت کنیم.

وی افزود: پیگیری های وزارت خارجه از طریق دولت عراق و اقلیم کردستان و ترکیه ادامه دارد و اگر جمع بندی و نهایی شود، به اطلاع افکار عمومی خواهم رساند.

* ونزوئلا یا کشورهای دیگر درخواست داشته باشند ارسال می‌کنیم

خبرنگاری از موسوی سؤال کرد که آیا ایران برنامه‌ای برای ارسال محموله‌‌های سوخت دیگری به ونزوئلا دارد؟ که او پاسخ داد: اگر دولت ونزوئلا از ایران تقاضا کند که محموله‌های جدیدی از ما بخرند با تمهیداتی که اندیشیده شده و خواهیم اندیشید محموله‌های جدید را به آن کشور و کشورهایی که نیازمند مواد اولیه و انرژی ما باشند، ارسال خواهیم کرد. 

* تشکیل سفارت مجازی ایران در فلسطین

خبرنگاری درباره تشکیل فراکسیون دیپلماسی بین‌المللی در مجلس یازدهم سؤال کرد که وی در این باره گفت: فراکسیون در مجلس قبلی بوده و ما هم استقبال کردیم و به نزدیک‌تر شدن دیدگاه‌ها در مسائل خارجی و هم افزایی افکار و اندیشه‌ها برای پیشبرد منافع ملی کشور کمک می‌کند. 

وی درباره تشکیل سفارت مجازی ایران در فلسطین عنوان کرد: این قانونی است که مجلس تصویب کرده و جزو وظایف وزارت خارجه است و ما پیگیر این موضوع هستیم. اولین جلسه هفته پیش در وزارت خارجه برگزار و ابعاد مختلف سیاسی و حقوقی موضوع دیده شد. کارهای آن در حال انجام است و ما این را به عنوان کامل مهم دیپلماسی در این زمینه قلمداد می‌کنیم و مخاطب ما همه مردم فلسطین خواهند بود با همه گرایش‌ها و دین‌های مختلف، چه فلسطینی‌های داخل سرزمین‌های اشغالی و چه فلسطینی‌های آواره، ما ارتباطات خوبی با مردم فلسطین داشتیم و از این طریق هم ارتباطات ما تقویت خواهد شد.

* زندانیان ایرانی در خارج از کشور

خبرنگاری درباره انتقال زندانیان ایرانی از قطر به ایران در پی شیوع کرونا در این کشور سؤال کرد که موسوی پاسخ داد:‌ من کلی عرض می‌کنم. کرونا باعث شد کشورهای مختلف هم در داخل این کشورها و هم با دیگر کشورها شرایطی را برای زندانیان فراهم کنند که تا جایی که ممکن است آزاد شوند یا محکومیت خود را به صورت راحت‌تری بگذرانند که از بیماری کرونا مصون باشند. قوه قضاییه ما بالای یکصد هزار نفر آزاد و یا مرخصی داده یا جرایمشان را تخفیف دادند. همین فرمول‌ها را با کشورهای همسایه و کشورهایی که زندانی داریم و تبادل زندانی هم داشتیم، انجام می‌دهیم. 

وی افزود: زندانیان ایرانی در کشورهای همسایه عمدتا عبور غیرقانونی و نقص مدارک داشته‌اند و یا اینکه کالاهایی به همراه داشته‌اند که در آن کشورها قانونی نیست. در این مدت اقداماتی در راستای انتقال زندانیان ایرانی از خارج از کشور صورت گرفته است.

* نمی‌توانیم در مقابل فریاد تظلم خواهی در آمریکا سکوت کنیم

سخنگوی وزارت خارجه درباره ناآرامی‌ها و اعتراضات اخیر در آمریکا که سؤال یکی از خبرنگاران بود، گفت: اینها امور داخلی سایر کشورهاست و ما بنای دخالت در امور داخلی هیچ کشوری نداریم و تاکنون نداشتیم، ولی از آنجایی که مباحث انسانی است و فریادی که مردم مظلوم آمریکا به ویژه رنگین پوستان داشتند،‌ نمی‌توانیم در مقابل این فریاد تظلم خواهی سکوت کنیم.

وی افزود: در چند مورد اعلام کردیم صدای آنها را شنیدیم و اعلام همبستگی کردیم و کشورهای دنیا و سازمان‌های حقوق بشری باید این صدا را بشنوند و فکری به حال وضعیت وخیم حقوق بشری در آمریکا کنند.