زاگرس در رقص آتش؛ چرا «حریق جنگل» مهار نمی‌شد؟

گروه اجتماعی الف،   3990312034 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

این روزها آتش سوزی بزرگ در جنگل های زاگرس، دل هر ایرانی را به درد آورده است. نکته مهم اینجاست که سیستم اطفای حریق نتوانسته است عملکرد موفقی داشته باشد و فقر تجهیزات باعث شد که دامنه این آتش سوزی بزرگ، لحظه به لحظه گسترده تر شود.

زاگرس در رقص آتش؛ چرا «حریق جنگل» مهار نمی‌شد؟

به گزارش «الف»، آتش‌ در جنگل‌ها و مراتع کهگیلویه و بویراحمد و چهار استان باردیگر  زبانه کشید و پس از ده روز امروز اعلام شد که این آتش سوزی هر چند قدری دیر اما خوشبختانه در منطقه خائیز مهار شد.  آتش سوزی در منطقه حفاظت‌شده «خائیز» در کهگیلویه و بویراحمد، رخ داده اما دامنه این آتش به حاشیه‌های زاگرس در چهار استان بوشهر، خوزستان، ایلام و کردستان نیز کشیده شد.

هنوز آمار دقیق و قابل اتکایی از تخریب جنگل های زاگرس اعلام نشده است. با این وجود، عادل مولا، معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، اعلام کرده است که حدود یک هزار و ۴۰۰ هکتار جنگل و مرتع در خوزستان که برخی از آنها در مناطق حفاظت شده قرار دارند، از ابتدای فصل گرما تاکنون دچار آتش‌سوزی شده‌اند.

او خبر داده است که تا این لحظه، حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ هکتار جنگل در منطقه خسرج از توابع حمیدیه، بیش از ۶۰۰ هکتار در منطقه خاییز از توابع بهبهان در مرز با استان کهگیلویه وبویراحمد و حدود ۴۰۰ هکتار در سایر مناطق حفاظت شده استان خوزستان در این مدت دچار آتش سوزی وسیع شده اند. 

آتش‌سوزی جنگل را یک بحران ملی نمی‌بینند

با وجود مهار شدن آتش در جنگل های بلوط، پیش بینی می شود که میزان تخریب جنگل های زاگرس، کماکان ادامه داشته باشد. جنگل‌های زاگرس با شش میلیون هکتار مساحت در ۱۱ استان کشور، گسترده شده است. این حجم وسیع از جنگل های ایران، این روزها در حادترین شرایط خود قرار دارد.

محمد درویش، مدیرکل سابق دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در گفتگو با «الف» هشدار می دهد: «به هیچ عنوان وضعیت فعلی جنگل های زاگرس، خوب نیست. با توجه به اینکه پوشش گیاهی جنگل های زاگرس به سمت خشک شدن می رود، احتمال تشدید آتش سوزی ها در آینده نیز وجود دارد. متاسفانه با توجه به امکانات اندکی که وجود دارد، نمی توان چندان روی مهار آتش در جنگل های زاگرس، حساب باز کرد.»

رئیس کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی «یونسکو» به مشکلات پیش روی اطفای حریق در جنگل های زاگرس نیز می پردازد و می گوید: «چند روز قبل دولت حدود 15 میلیارد تومان به حساب سازمان جنگل ها واریز کرد تا این سازمان بتواند به مهار آتش اقدام کند، اما مشکل اینجاست که سازمان جنگل ها حدود 30 میلیارد تومان به نیروهای مسلح بدهکار است. این بدهکاری بابت پروازهای قبلی بوده است. درواقع این پول چندان نمی تواند خرج خرید تجهیزات جدید برای اطفای حریق شود. این مبلغ صرف پرداخت بخشی از بدهکاری های سازمان ها جنگل ها به نیروهای مسلح خواهد شد تا در صورت درخواست سازمان جنگل ها، بالگرد اطفای حریق از سوی نیروهای مسلح به مناطق آتش گرفته اعزام شود.»

این فعال محیط زیست تاکید می کند: «این کاملا روند غلطی است که حکومت، پول را از این جیب به آن جیب منتقل می کند. باید خیلی صریح اعلام شود که منفعت جنگل ها متعلق به سازمان جنگل ها یا متعلق به یک سازمان خاص نیست، بلکه باید قانونی تصویب شود که در صورت آتش سوزی جنگل ها، ارتش موظف باشد که بالگردهایش را برای اطفای حریق جنگل، اعزام کند؛ بدون آنکه نیاز باشد که پول از سازمان جنگل ها به ارتش پرداخت شود. همانطور که مثلا در صورت حمله دشمن، سپاه و ارتش به میدان می آیند و منتظر نمی مانند که هیچ سازمانی، پول به آنها پرداخت کند، الان هم در شرایط آتش سوزی گسترده جنگل های زاگرس، باید همینگونه رفتار شود.»

مدیر پیشین بخش سیاست محیط زیست در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری خاطرنشان می کند: «در پروتکل های نیروهای نظامی اعلام شده است در مواردی که به امنیت ملی مرتبط می شود، ارتش باید به طور مستقیم عمل کند، در بقیه موارد اگر سازمانی از ارتش یا سپاه، خدمتی مطالبه کند، باید هزینه آن خدمت را به حساب ارتش یا سپاه واریز کند. متاسفانه آتش سوزی در جنگل ها در زمره تعریف موارد امنیت ملی به حساب نمی آید، در حالی که معتقدم آتش سوزی در جنگل ها کاملا با موضوع امنیت ملی در ارتباط است.»

نوشدارو پس از مرگ جنگل

بسیاری از فعالان محیط زیست انتقاد می کنند که کمک 15 میلیارد تومانی دولت برای اطفای حریق جنگل های زاگرس، بسیار با تاخیر اتفاق افتاده است. محمد هادی حیدرزاده، کارشناس محیط زیست، کمک های چند روز قبل دولت به سازمان جنگل ها را «نوشداروی پس از مرگ سهراب» می داند.

مدیرکل سابق محیط زیست استان تهران در گفتگو با «الف» تصریح می کند: «حدود سه سال است که قرار شده سازمان برنامه و بودجه، مبلغ 30 میلیارد تومان به سازمان جنگل ها کمک کند. تازه بعد از گذشت این همه مدت و با وجود افزایش شدید تورم، 15 میلیارد تومان پرداخت کردند و نیمی از مبلغ تعیین شده را هم پرداخت نکردند. اینها نوشداروی پس از مرگ سهراب است. با توجه به امکانات محدود برای اطفای حریق، وزش باد گرم در منطقه آتش سوزی، نوع پوشش گیاهی منطقه و خشک بودن مناطق، امکان اطفای حریق جنگل های زاگرس، بسیار سخت شده است.»

محمدزاده یادآور می شود: «عزم ملی در دولت نیز دیده نمی شود که بخواهند آتش‌ها را مهار کنند. تعامل بین سازمان های دولتی مختلف نیز بسیار ضعیف است. بارها هشدار دادیم که ذخیره غنی اکولولوژیک در جنگل های زاگرس باید حفظ شود، اما قدر این سرمایه ملی را نمی دانیم. ارزش جنگل های زاگرس، معادل هزاران بالگرد اطفای حریق است که خریداری نکردیم. واقعیت این است که با کمک مردم بومی، با کمک پتو و  وسایل ساده و حتی با استفاده از چند بالگرد قرضی، این آتش سوزی به این راحتی‌ها مهار نمی شود. این کار به یک وحدت ملی نیاز دارد.»

او هشدار می دهد: «آتش سوزی جنگل های زاگرس، یک زنگ خطر جدی برای جنگل های کشور است. ما تازه وارد فصل گرم شده ایم و احتمال افزایش آتش سوزی ها وجود دارد. برای مهار این بحران باید هر چه سریع‌تر ستاد بحران کشور تشکیل شود. باید از همه امکانات کشوری و لشکری برای مهار آتش سوزی جنگل های زاگرس استفاده شود که متاسفانه تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است.» 

بر اساس آمارها، جنگل های زاگرس حدود ۴۰ درصد مساحت جنگل‌های ایران را تشکیل می دهد. این سرمایه ملی فقط زمانی برای آیندگان باقی می ماند که حداقل برای مهار تخریب و اطفای حریق در این جنگل کم نظیر، بودجه ای در حد و اندازه های این سرمایه بزرگ، تخصیص یابد.  

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۶۷۶۳۳۱۲:۱۳:۳۱ ۱۳۹۹/۳/۱۲
آنهایی که در انجام مانورهای تبلیغاتی در صدا و سیما فعال هستند لااقل یک بار هم بخاطر خدا و مردم تجهیزاتشان را برای مهار آتش بفرستند . وزارت نفت حداقل یکی از هلی کوپترهایش را فرستاد . شما هم با داشتن اینقدر تجهیزات در این کمک خداپسندانه شرکت کن !!!
ناشناس۱۴۶۷۷۹۱۱۴:۰۶:۵۹ ۱۳۹۹/۳/۱۲
این همه پهپاد ساختند، چرا برای خاموش کردن آتش از آنها استفاده نمی کنند؟؟
ناشناس۱۴۶۷۷۹۴۱۴:۱۰:۲۷ ۱۳۹۹/۳/۱۲
چند سال قبل به دنبال آتش گرفتن جنگلهای گلستان، در صدا و سیما تبلیغات زیادی در مورد بکارگیری هلیکوپترهای مخصوص اطفاء حریق شد. این هلی کوپترها الآن کجا هستند؟!!!
ناشناس۱۴۶۷۶۴۵۱۲:۱۸:۲۷ ۱۳۹۹/۳/۱۲
جدا سوختن کشور جزو امنیت ملی محسوب نمیشه ؟!!! چطور چنین قوانینی در این مملکت وضع میشود ؟!
ناشناس۱۴۶۷۶۷۹۱۲:۳۸:۴۶ ۱۳۹۹/۳/۱۲
چرا دانشمندان جوان کشور اقدامی برای طراحی و تولید انبوه هلی کوپتر و هواپیمای آبپاش نمیکنن؟
ناشناس۱۴۶۷۷۱۰۱۲:۵۹:۳۲ ۱۳۹۹/۳/۱۲
جواب : به دلیل کمبود امکانات در اثر تحریم . راستی وزارت دفاع و سپاه و ارتش در سال چند بالگرد و با چه مشخصاتی تولید میکنند ؟ سهم اورژانس و راهداری و پلیس و .. از این بالگردهای تولیدی چقدر است ؟
ناشناس۱۴۶۷۷۱۸۱۳:۰۳:۵۴ ۱۳۹۹/۳/۱۲
الان دوره ای نیست که جنگل ها شبیه سده های پیش باشد. ما در قرن اتم و هیدروژن و آب و هوای تغییر یافته زندگی میکنیم جنگل بشکل سنتی نه به صرفه هست نه قابل اعتماد، باید روی قطعه بندی و تفکیک جنگل فکر کرد آنها را با اصلاح مرز بندی جدا از هم کرد تا هنگام چنین مصایبی خطر و ضرر بسیار بسیار کمتر شود
ناشناس۱۴۶۷۸۳۲۱۴:۳۲:۱۹ ۱۳۹۹/۳/۱۲
نمناخام ایراد بگیرم .اما منظورتون رو نفهمیدم. یعنی جنگل رو قطعه بندی کنیم و بعد واگذار کنیم بره؟؟؟؟!!!!
ناشناس۱۴۶۷۸۶۸۱۴:۴۹:۵۲ ۱۳۹۹/۳/۱۲
زمین خواری شما؟ جنگل قطعه بندی که دیگه جنگل نیست باغچه ست اکوسیستم جنگل تنها به صورت یکپارچه میتونه طبیعی عمل کنه و تنوع گونه ها رو حفظ کنه و از فرسایش خاک و سیل جلوگیری کنه و هوا رو تصفیه کنه و .....
ناشناس۱۴۶۷۷۲۰۱۳:۰۴:۵۷ ۱۳۹۹/۳/۱۲
مهار میشه فقط باید صبر کنیم که زودتر جنگل ها را تمام کنیم

پربحث‌های دیروز

 1. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 2. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 3. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 4. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 5. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

 6. جوابیه سید میعاد صالحی بر بیانیه دیوان محاسبات

 7. محسن هاشمی: تهران باید ۲ هفته تعطیل شود/ سهم دولت در اوج گیری دوباره کرونا ۷۰ درصد است

 8. آیا سوریه بعد از امضای توافق نظامی با ایران همان سوریه قبل است؟

 9. شهاب حسینی در کنار پسر بزرگش

 10. رختکن کثیف پرسپولیس+عکس

 11. واکنش «آشنا» به حضور «زم» در برنامه تلویزیونی

 12. پایتخت در وضعیت قرمز قرار دارد/ آخرین شرایط بیمارستان‌های کرونا در «استان تهران»

 13. رونمایی از کیفی اعجاب انگیز در اولین جلسه دادگاه برخی از مدیران سابق بانک مرکزی/ رشوه‌های میلیاردی بدهکاران ارزی

 14. دلالتهای مغفول یک نامه

 15. جزئیات تازه از زمان وقوع سانحه بوئینگ اوکراینی/کاربر سامانه دفاعی هدف را هواپیمای تجاری تشخیص نداد

 16. روحانی: کرونا هراسی و عادی‌سازی کرونا هر دو خطرناک است/ راهی جز اجرای دستورالعمل‌ها نداریم

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 4. ايران و چين و بوقچی های آن ور آبی !

 5. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 6. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 7. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 8. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 9. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 10. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 11. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 12. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 13. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 14. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 15. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 16. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 17. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 18. یک نماینده مجلس فیش حقوقی‌اش را منتشر کرد + عکس

 19. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 20. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 21. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 22. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 23. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 24. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 25. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 2. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 3. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 4. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 5. کرونا جان ۲۰۰ نفر دیگر را در ایران گرفت/ ۱۹ استان در شرایط قرمز و هشدار

 6. کرونا در پیچ سرنوشت ساز؛ تخت هاي پر و پرستاران ٨٩ روزه !

 7. جهانپور: خیلی از مبتلایان به کرونا در ایران شناسایی نشده‌اند/ تنها ۱۰ درصد تهرانی‌ها نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند

 8. محسن هاشمی: تهران باید ۲ هفته تعطیل شود/ سهم دولت در اوج گیری دوباره کرونا ۷۰ درصد است

 9. شورای شهر: عدم اجرای طرح ترافیک مشکلی را در پایتخت حل نخواهد کرد

 10. گزارش گاردین از بحران بدهی مستاجران در بریتانیا

 11. دولت و مردم در بازی مار و پله کرونا / به خانه امن می‌رسیم؟

 12. آیت‌الله علم‌الهدی: عفت در خانواده‌های امروز رو به ضعف است

 13. مجلس انحصار در وکالت را از بین می‌برد

 14. رئیسی: منابع کشور نباید در اختیار افراد بی‌صلاحیت قرار بگیرد/ عدم مدیریت قیمت‌ها موجب رنجش مردم شده است

 15. احتمال تغییر دربرخی سهمیه‌ها تا قبل از کنکور

 16. ختم رسیدگی به پرونده گروه عظام اعلام شد/ متهم ایروانی: بدهی به بانک جرم نیست، افتخار است!

 17. پایتخت در وضعیت قرمز قرار دارد/ آخرین شرایط بیمارستان‌های کرونا در «استان تهران»

 18. رونمایی از کیفی اعجاب انگیز در اولین جلسه دادگاه برخی از مدیران سابق بانک مرکزی/ رشوه‌های میلیاردی بدهکاران ارزی

 19. دولت در انتظار معجزه ماسک ؟!

 20. پروفسور نادری شهید مدافع سلامت به خیل یاران شهیدش پیوست

 21. وضعیت کرونا در تهران اسفناک است

 22. رئیس پلیس راهور: فقط آقایان می‌توانند راکب موتورسیکلت‌های برقی باشند

 23. گزارشی از اولین روز اجباری شدن ماسک در مکان‌های عمومی تهران

 24. ابراز نگرانی آیت الله نوری همدانی از وضع معیشتی طلاب

 25. آیت‌الله ممدوحی: موضع رئیس‌جمهور مقابل اروپا انفعالی است

آخرین عناوین