سیر قدرت ایران در دریاها؛ از جنگ و مصادره تا متوقف ساختن نفتکش انگلیسی و تردد در حیاط خلوت آمریکا + تصاویر

گروه سیاسی الف،   3990307063 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

توان دریایی ایران تا پیش از انقلاب اسلامی در خدمت آمریکا و انگلیس بود ‌و آنها نیز مانع از قدرت گرفتن نیروی دریایی می‌شدند اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی و گذشت ۴ دهه ایران توانست از تهدید به جنگ یا مصادره عبور کند و به بازدارندگی برسد.

سیر قدرت ایران در دریاها؛ از جنگ و مصادره تا متوقف ساختن نفتکش انگلیسی و تردد در حیاط خلوت آمریکا + تصاویر

تسنیم نوشت: حضور ایران در دریا و شکل‌گیری قدرت دریایی ایران، هرچند در دوره صفویه و با اخراج پرتغالی‌ها از خلیج فارس و جزیره هرمز کلید خورد، اما با مداخله انگلیسی‌ها به سرانجام نرسید. در دوره قاجاریه نیز تلاش‌های جسته و گریخته‌ای برای خرید تجهیزات دریایی انجام گرفت، اما استفاده‌ای از آنان نشد و چند کشتی خریداری‌شده نیز به‌تدریج در نزدیکی بوشهر در آب فرو رفتند و غرق شدند.

در اواخر دوره قاجار و همزمان با جنگ جهانی اول، انگلیس که در خلیج فارس حضور نظامی داشت، اقدام به تشکیل پلیس جنوب در ایران کرد و از سواحل و بنادر ایران به‌نفع خود بهره برد. تا زمانی که انگلیس در خلیج فارس حضور داشت، خبری از ظهور توان دریایی ایران نبود.

در دوره پهلوی نیز هرچند نیروی دریایی ایران با خرید تجهیزات مدرن از آمریکا و انگلیس قدرت گرفت، اما توان آن در راستای تأمین منافع آمریکا و تبدیل شدن ایران به ‌ژاندارم منطقه و خلیج فارس بود، در همین راستا هم بود که شاه با نظر انگلیسی‌ها، بحرین را از ایران جدا کرد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی اولین گام در راستای بومی شدن قدرت دریایی ایران برداشته شد و جوانان متخصص ایرانی در غیاب مستشاران خارجی موفق شدند تجهیزات را به‌کار بگیرند و تعمیر کنند.

قدرت نوپای دریایی ایران در دهه اول پس از پیروزی انقلاب اسلامی با جنگ تحمیلی عراق و حملات ناوهای آمریکایی در خلیج فارس روبه‌رو شد. هرچند در این دوره ضرباتی به نیروی دریایی ایران وارد شد، اما مقاومت نیروهای دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مانع از توقف رشد توان دریایی ایران شد و پس از پایان جنگ تحمیلی با تقسیم کاری که بین دو نیروی دریایی سپاه و ارتش انجام گرفت، سپاه به یک نیروی قوی در دفاع از مرزهای آبی جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس تبدیل شد و ارتش در نقش یک قدرت فرامرزی دریایی ظهور پیدا کرد.

نتیجه قدرت‌گیری توان دریایی ایران، اتفاقاتی است که در یک دهه اخیر به وقوع پیوسته است، از دستگیری ملوانان متجاوز آمریکایی و انگلیس در مرزهای آبی ایران گرفته تا اینکه تفنگداران نیروی دریایی سپاه در مرداد ماه سال گذشته با توقیف نفتکش انگلیسی متخلف توانستند نفتکش ایرانی را آزاد سازند. این روزها نیز نفتکش‌های ایرانی علی‌رغم تهدیدات مکرر آمریکا پس از عبور مسافت‌ طولانی و عبور از کانال سوئز، خود را به ساحل ونزوئلا رساندند.

** سیطره «پلیس جنوب» بر خلیج فارس

در جریان جنگ جهانی اول، دولت‌های روس و انگلیس که از نفوذ آلمان در ایران هراس داشتند و این نفوذ را خلاف منافع خود می‌دانستند، در قراردادی محرمانه ایران را بین خود تقسیم کردند. طبق قرارداد 1907 ایران منطقه‌ای بی‌طرف پیش‌بینی شده بود، اما روس‌ها و انگلیسی‌ها برای حفظ منافع خودشان در ایران قشون نظامی تشکیل دادند.

ابتدا روس‌ها نیروی قزاق را با استعداد 11 هزار نفر و با فرماندهی خود ایجاد کردند. سپس دولت انگلیس که در خلیج فارس حضور نظامی داشت در جنوب کشور پلیس تشکیل داد. با تشکیل نیروی قزاق توسط روس‌ها در شمال کشور، انگلیسی‌‌ها به‌بهانه ناامنی و دستبرد به اموال بازرگانان انگلیسی و هندی در جنوب ایران در اخطاری به دولت ایران هشدار دادند که در صورت تکرار این اتفاقات، درجنوب ایران و فارس قوای نظامی تشکیل خواهند داد. در آن اخطاریه تهدید هم کردند که هزینه نگهداری این قشون باید توسط دولت ایران و از محل سود گمرک جنوب و مالیات فارس تأمین شود.

خلیج فارس , نیروی دریایی | نداجا | نیروی دریایی ارتش , نیروی دریایی | ندسا | نیروی دریایی سپاه , پس از انقلاب اکتبر روسیه در سال 1917 نیروهای روس از ایران عقب‌نشینی کردند و انگلیسی‌ها تنها نیروی مداخله‌کننده در امور نظامی و انتظامی ایران بودند. مداخلات انگلیس در ایران به‌حدی افزایش پیدا کرد که مورد اعتراض علما و مراجع قرار گرفت.

انگلیسی‌ها ابتدا با تعداد اندکی نیرو پلیس جنوب را به‌راه انداختند و سپس حکومت هندوستان که مستعمره انگلستان بود، نیروهایی را برای تقویت پلیس جنوب به ایران عازم کرد. انگلیس با هدف مبارزه با نفوذ خارجی‌های غیرانگلیسی به‌ویژه آلمانی‌ها و عثمانی‌ها در بخش جنوب ایران، تأمین امنیت راه‌های جنوبی ایران برای تردد کاروان‌های تجاری و تدارکاتی و نظامی انگلیسی‌ها و تأمین امنیت منابع نفتی ایران که تحت سلطه انگلستان قرار داشت، پلیس جنوب را تشکیل داد.

پس از انقلاب اکتبر روسیه در سال 1917 نیروهای روس از ایران عقب‌نشینی کردند و انگلیسی‌ها تنها نیروی مداخله‌کننده در امور نظامی و انتظامی ایران بودند. مداخلات انگلیس در ایران به‌حدی افزایش پیدا کرد که مورد اعتراض علما و مراجع قرار گرفت. آیت‌الله سید محمدکاظم یزدی، آیت‌الله میرزا محمدتقی شیرازی و بسیاری از علمای نجف تعرضات انگلیسی‌ها به حقوق و نوامیس و اموال مردم ایران را محکوم کردند و به تشویق و تأیید مبارزان پرداختند.

** مصادره نفتکش رزماری توسط انگلیس

پس از ملی شدن صنعت نفت در سال 1329، ایران از سوی انگلستان مورد تحریم اقتصادی قرار گرفت و انگلیس در راستای اعمال تحریم اقتصادی، مانع از فروش نفت ایران به دیگر کشورها شد؛ آنها ملی شدن صنعت نفت را به‌رسمیت نمی‌شناختند و نفت ایران را طبق قرارداد بین دو کشور متعلق به شرکت نفت انگلیس و ایران می‌دانستند.

اولین قضاوت لاهه در مرداد سال 1330، ملی کردن صنعت نفت را به‌دلیل خساراتی که به انگلستان وارد کرده بود، غیرقانونی شناخت و این حکم باعث شد مؤسسات کشتیرانی خارجی از حمل نفت ایران خودداری کنند، در واقع از این به بعد اگر کشتی‌های نفتکش یک کمپانی از ایران نفت خریداری می‌کردند مورد تهدید ناوهای جنگی انگلیس قرار می‌گرفتند.

در این بین شرکت خصوصی "ایپم" ایتالیایی قبول کرد با 25 درصد تخفیف و با پرداخت شکر در برابر نفت، نفت ایران را بخرد. در گام اول قرار شد این شرکت یک‌هزار تُن نفت از ایران خریداری و در ایتالیا تخلیه کند. البته قرار بود خرید شرکت ایتالیایی در شرایط تحریم آزمایشی باشد و در صورت موفقیت، این شرکت 20 میلیون تُن از نفت خام را در دهه بعد از ایران خریداری کند.

خلیج فارس , نیروی دریایی | نداجا | نیروی دریایی ارتش , نیروی دریایی | ندسا | نیروی دریایی سپاه , نفتکش رزماری در سال 1331 و در دوران نخست‌وزیری مصدق با پرچم هندوراس راهی دریا شد، اما به‌ناگهان کشتی در مسیر اروپا متوقف شد و به‌مدت چند روز کسی خبری از وضعیت آن نداشت تا اینکه در روز 29 خرداد خبر توقیف نفتکش رزماری توسط انگلیس منتشر شد.

نفتکش رزماری توسط یک شرکت خصوصی ایتالیایی اجاره شده بود و در حصار تحریم اقتصادی انگلیس وارد بندر ماهشهر شد. اقدام ایران در راستای مقابله با تحریم اقتصادی انگلیس بود و اگر نفتکش رزماری بدون هیچ اتفاقی به ایتالیا بازمی‌گشت، تحریم اقتصادی شکسته می‌شد و ایران در مسیر بهبود وضعیت اقتصادی قرار می‌گرفت.

نفتکش رزماری در سال 1331 و در دوران نخست‌وزیری مصدق با پرچم هندوراس راهی دریا شد، اما به‌ناگهان کشتی در مسیر اروپا متوقف شد و به‌مدت چند روز کسی خبری از وضعیت آن نداشت تا اینکه در روز 29 خرداد خبر توقیف نفتکش رزماری توسط انگلیس منتشر شد.

در دادگاه عدن وکلای انگلیسی استدلال کردند که شرکت نفت انگلیس ــ ایران، مالک قانونی تمام نفت ایران است و رزماری در حال حمل دارایی‌های مسروقه بوده است. هرچند حکم دادگاه به‌نفع انگلیس بود، اما برای چند ماه ارائه نشد و اخبار توقیف نفتکش‌ حامل نفت ایران موجب هراس دیگر مشتریان نفت ایران شد. در نهایت با رأی دادگاه، نفت ایران به شرکت سابق (انگلیس) رسید و حتی هزینه‌های تخلیه بار و دادرسی نیز از ایران دریافت شد.

** ژاندارمی آمریکا در خلیج فارس

پس از کودتای 28 مرداد و خروج انگلیسی‌ها از ایران، آمریکا بر جای انگلیس نشست و در راستای ایجاد یک قدرت محلی برای تأمین منافع خود در غرب آسیا و خلیج فارس، اقدام به تجهیز و تقویت توان نظامی ایران کرد، از این رو اقدام به خرید تجهیزات هنگفت دریایی و آموزش نیروهای خود در دانشگاه‌های نظامی آمریکا و اروپا کرد.

ایران همچنین پایگاه‌های دریایی گران‌قیمتی در مناطق جنوبی کشور ایجاد کرد. این پایگاه‌ها در مناطقی احداث شد که مردم آن محروم بودند و با فقر دست و پنجه نرم می‌کردند.

خلیج فارس , نیروی دریایی | نداجا | نیروی دریایی ارتش , نیروی دریایی | ندسا | نیروی دریایی سپاه , نیکسون دو ستون برای حفظ منافع آمریکا در منطقه مشخص کرده بود که ستون نخست ایران و ستون دوم عربستان بود، به همین دلیل مستشاران آمریکایی در ایران حضور داشتند و در تمامی ارکان نظامی ایران مداخله داشتند.

خریدهای تجهیزاتی و تسلیحاتی با هدف ژاندارمی ایران در منطقه و حمایت و حفظ منافع آمریکا انجام گرفت. نیکسون دو ستون برای حفظ منافع آمریکا در منطقه مشخص کرده بود که ستون نخست ایران و ستون دوم عربستان بود، به همین دلیل مستشاران آمریکایی در ایران حضور داشتند و در تمامی ارکان نظامی ایران مداخله داشتند، به‌عبارت دیگر از راهبرد تا تاکتیک نظامی کشور در اختیار آمریکایی‌ها بود.

امیر معنوی از فرماندهان سابق نیروی دریایی ارتش در گفتگو با تسنیم گفت: «ناوهای نیروی دریایی ارتش در جریان جنگ ظفار از ساحل عمان، مواضع چپ‌گراهای عمانی را هدف قرار دادند و آن ناوهایی که با پول مردم محروم بندرعباس و دیگر شهرها خریداری شده بود، در اینجا وارد عمل شدند. پیش از انقلاب اسلامی، نیروی دریایی ارتش با پول مردم ایران برای حفظ منافع کشوری دیگر می‌جنگید، علاوه بر آن ایران به مستشاران آمریکایی که برای آن‌ها می‌جنگیدیم، حقوق، مزایا و خدمات پرداخت می‌کرد.»

** جدایی بحرین از ایران با نظر انگلیسی‌ها

انگلیس قبل از اجرایی کردن تصمیم خود برای کاستن از هزینه‌های حضور فیزیکی و ناوگانی‌اش در خلیج فارس نقاط استراتژیکی را در این منطقه برای داشتن پایگاه ثابت کم‌هزینه مشخص ساخت که از آن جمله بحرین بود.

رضاخان با اینکه نمی‌خواست ننگ جدایی بحرین را به جان بخرد، سعی می‌کرد انگلیسی‌ها را راضی کند که نگه‌داشتن این جزیره، خطری برای منافع بریتانیا ندارد، با این حال، رضاشاه نمی‌توانست به‌طور علنی اعتراض خود را به انگلیسی‌ها اعلام کند، از این رو هیچ‌گاه از اتباع ایرانی جزیره حمایت نکرد.

محمدرضا شاه در سال 1347 در سفری به هند گفت‌: «اگر مردم بحرین مایل نباشند به کشور ما ملحق شوند هرگز به زور متوسل نخواهیم شد و هر کاری که بتواند اراده مردم بحرین را به‌نحوی که نزد همه جهانیان به‌رسمیت شناخته شود، نشان دهد خوب است‌.»، شاه استقلال بحرین را منوط به نظر مردم بحرین کرد و این عمل در تاریخ ایران سابقه نداشت.

ایران سعی داشت سرنوشت بحرین در یک همه‌پرسی تعیین شود، در حالی که دولت‌های بحرین و بریتانیا با آن مخالفت کردند، در نتیجه ایران و بریتانیا توافق کردند به‌جای برگزاری همه‌پرسی‌، از سازمان ملل متحد خواسته شود سرنوشت سیاسی این سرزمین را از طریق یک نظرسنجی از میان گروه‌ها و طبقات مختلف تعیین کند. حکومت بحرین که تحت نفوذ بریتانیا بود برای تأثیرگذاری بر نتیجه نظرخواهی مصمم شد تا ساختار جمعیتی این سرزمین را با اکثریت دادن به عرب‌ها دگرگون کند.

در نهایت در بهار سال 1350 شمسی تهران و منامه مرزهای دریایی میان خود را تعیین و تصویب کردند و روابط دوجانبه را در همه زمینه‌ها آغاز نمودند. جزیره بحرین در روز 23 مرداد 1350 رسماً استقلال خود را از سرزمین مادری اعلام کرد و ایران نخستین کشوری بود که یک ساعت پس از اعلام استقلال، آن کشور را به‌رسمیت شناخت.

یکی از علل از دست رفتن بحرین نداشتن قوای بحریه (نیروی دریایی) قوی و مستقل در خلیج فارس بود و به‌دلیل نداشتن توان و همچنین اراده لازم بحرین را از ایران جدا کردند. ارسلان خلعتبری نماینده مجلس شورای ملی در جلسه 132 مجلس نوزدهم شورای ملی (پنجشنبه 23 آبان 1336) در نطقش درباره بحرین به همین موضوع اشاره داشت و می‌گوید: "بحرین یکی از استان‌‌های ایران شناخته می‌‌شود و هست و بحرین همیشه مال ایران بوده است. تاریخ قدیم ایران را که نگاه کنیم، می‌بینیم بحرین همیشه مال ایران بوده است. بنده می‌‌خواهم اینجا حق‌گزاری کنم از یک ایرانی بااطلاع و وطن‌‌پرست به‌نام فریدون آدمیت. او کتابی نوشته است راجع به بحرین و از اسنادی که خود اروپایی‌ها منتشر کرده‌اند و در تمام کتابخانه‌‌های دنیا نیز موجود است، با دلیل و مدرک ثابت کرده است که بحرین همیشه مال ایران بوده است تا زمان ناصرالدین شاه هم در دست ایران بوده است. انگلیس‌ها فقط برای اینکه راجع به خرید و فروش برده با شیخ بحرین قرارداد بسته‌اند، از این جهت خودشان را حامی شیخ غاصب بحرین معرفی می‌کنند، و الّا هیچ سند تاریخ‌‌پسند، محکمه‌‌پسند، عامه‌پسندی ندارند. باکمال تأسف ما یک ضعفی که داریم این است که بحریه قوی نداریم. آقایان! من پارسال هم اینجا تذکر دادم و عرض کردم که یک مثلی ما داریم که می‌گوید: یک بند انگشت شاخ، بهتر است از صد ذرع دُم!"

** جنگ نفتکش‌ها در خلیج فارس

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مستشاران آمریکایی از ایران خارج شدند. آنان فکر نمی‌کردند که جوانان ایرانی بتوانند از تجهیزات دریایی استفاده کنند، اما با آغاز جنگ و شرایطی که بر ایران تحمیل شد، متخصصان نیروی دریایی ارتش توانستند تجهیزات را به‌کار بیندازند و در عملیات‌هایی همچون اشکان، شهید صفری و مروارید علیه دشمن متجاوز بعثی استفاده کنند.

عملیات مروارید 67 روز پس از آغاز جنگ تحمیلی و در آب‌های خلیج فارس علیه نیروی دریایی ارتش عراق اجرا شد. نیروی دریایی ارتش ایران در این عملیات توانست چند ناوچه عراقی را غرق کند و ضرباتی را بر نیروی دریایی عراق وارد سازد.

خلیج فارس , نیروی دریایی | نداجا | نیروی دریایی ارتش , نیروی دریایی | ندسا | نیروی دریایی سپاه ,

هرچند عملیات مروارید توانست توان دریایی عراق نابود کند، اما جنگ در دریا تا سال 67 ادامه پیدا کرد. نیروی هوایی ارتش عراق با مجهز شدن به جنگنده‌های میگ و سوپراتاندار فرانسوی توانست در طول جنگ تهدیداتی را متوجه کشتی‌های تجاری و نفتکش‌های ایرانی سازد؛ اما با اقداماتی که ایران در جهت تقویت پدافند هوایی و طراحی هدف‌های کاذب انجام داد، توانست مانع از وارد آمدن آسیب‌های چندانی به کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها شود.

درگیری‌ها ایران و عراق در خلیج فارس که به جنگ نفتکش‌ها شهرت یافته بود، با مداخله نظامی آمریکا دور تازه‌ای به خود گرفت. در این زمان نیروی دریایی سپاه شکل گرفته و توان خود را متوجه مقابله با اقدامات آمریکا در خلیج فارس کرده بود.

در سال‌های 66 و 67 درگیری‌هایی بین ایران و آمریکا در خلیج فارس به وجود آمد. آمریکا در این زمان به برخی شناورهای ایرانی، پایانه‌های نفتی و هواپیمای مسافربری حمله کرد. ایران نیز در مقابل به مقاومت پرداخت و ضرباتی را به ناوهای آمریکایی وارد کرد.

** متوقف‌ساختن نفتکش انگلیسی توسط ایران

نیروهای دریایی سپاه و ارتش پس از پایان جنگ تحمیلی، با تقسیم مأموریتی که انجام دادند به توسعه توان رزمی خود پرداختند و به قدرت بازدارندگی دست یافتند. در این مدت شناورهای مختلف نظامی از نوع سبک و سنگین توسط ایران طراحی و تولید شد که نمونه برجسته آن ناوشکن جماران است.

67 سال پس از ماجرای نفتکش رزماری، انگلیس دوباره اقدام به توقیف نفتکش ایرانی کرد، اما این بار انگلیس پس از 40 روز و با رأی دادگاه جبل الطارق مجبور به آزادسازی نفتکش ایرانی گریس‌ــ‌1 شد.

نفتکش ایرانی گریس‌ــ‌1 سیزدهم تیر ماه 98 به‌اتهام ادعایی ارسال نفت به سوریه و نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا در جبل الطارق (واقع در شبه‌جزیره ایبریا و از سرزمین‌های برون‌مرزی تحت حاکمیت انگلیس) توقیف و بلافاصله تصاویری از حضور کماندوهای نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا به‌روی عرشه نفتکش منتشر شد؛ اقدامی که مورد استقبال آمریکا قرار گرفت و بعدها مشخص شد که اصلاً با درخواست خود آمریکایی‌ها صورت گرفته است.

خلیج فارس , نیروی دریایی | نداجا | نیروی دریایی ارتش , نیروی دریایی | ندسا | نیروی دریایی سپاه ,

با پایان یافتن زمان اولیه توقیف نفتکش ایرانی، دادگاه جبل‌الطارق حکم داد که نفتکش گریس‌ــ‌1 به‌مدت 2 هفته دیگر در توقیف می‌ماند. پس از حکم تمدید توقیف نفتکش ایرانی، یک فروند نفتکش انگلیسی با نام "stena impero" هنگام عبور از تنگه هرمز به‌علت آنچه رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی اعلام شد و بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط نیروی دریایی سپاه توقیف شد.

انگلیس پس از اینکه واسطه‌هایی به ایران فرستاد و نتوانست نفتکش خود را آزاد سازد، مجبور به آزادسازی نفتکش ایرانی در جبل الطارق شد و در نهایت دادگاه جبل الطارق حکم آزادی نفتکش انگلیسی را صادر کرد. گفته می‌شود که انگلیس اصرار داشت ابتدا نفتکشش آزاد شود سپس نفتکش ایرانی را آزاد کند، اما نفتکش ایرانی آزاد شد و نفتکش انگلیسی به‌دلیل تخلفاتی که مرتکب شده بود، در بندرعباس متوقف ماند و پس از مدتی آزاد شد.

این روزها نیز نفتکش‌های ایرانی در حال ارسال بنزین به ونزوئلا هستند، این اقدام در حالی انجام می‌گیرد که دو کشور از سوی آمریکا تحریم شده‌اند و آمریکا تهدید کرده بود که نفتکش‌ها را هدف قرار خواهد داد ولی با همه این حواشی، از 5 فروند نفتکش ایرانی تا کنون 2 فروند در سواحل ونزوئلا پهلوگیری کرده‌اند و مابقی آنها نیز به‌زودی به لنگرگاه این کشور خواهند رسید.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۶۱۱۴۵۱۱:۳۹:۵۰ ۱۳۹۹/۳/۷
تاریخ بخوانیم تا درس بگیریم متن خوبی بود
ناشناس۱۴۶۱۱۵۰۱۱:۴۱:۳۸ ۱۳۹۹/۳/۷
هرچه داریم از قدرت سپاه و ارتش است
ناشناس۱۴۶۱۳۳۴۱۳:۲۵:۰۶ ۱۳۹۹/۳/۷
تا آنجا که می دانم هیچ کشتی جنگی ایرانی این نفتکشها را اسکورت نکرد بنابراین اگر آمریکا می خواست حمله کند کاری از دستشان بر نمی آمد.
ناشناس۱۴۶۱۶۷۰۱۶:۴۹:۳۹ ۱۳۹۹/۳/۷
سیر واقعی، دلار ۷ تومنی »»»»»دلار ۱۸۰۰۰ تومنی
ا۱۴۶۱۸۴۷۱۹:۲۰:۲۵ ۱۳۹۹/۳/۷
درود بر رهبر مقتدر انقلاب که مقابل روباه پیر ایستادند و آبروی ایران راخریدند
محمد۱۴۶۱۹۳۶۲۰:۴۴:۵۳ ۱۳۹۹/۳/۷
کاش تاریخ را بیشتربخوانیم وببینیم کشورها برای منافعشان از هر اهرم استفاده میکنند.
ناشناس۱۴۶۴۳۲۳۰۹:۴۸:۴۶ ۱۳۹۹/۳/۱۰
من که چیزی متوجه نشدم، این تعریف بود یا مذمت؟!

پربحث‌های دیروز

 1. ترس از سوال !

 2. خاندوزی: طرح مالیات بر خانه‌های خالی افزایش قیمت مسکن را متوقف می‌کند/ تعداد خانه‌ها از جمعیت کشور بیشتر است!

 3. ضریب هوشی «مریم میرزاخانی» چقدر بود؟

 4. چرا برای بی بی سی فارسی، تاجگردون متفاوت از طبری است!؟

 5. ارائه طرحی برای کاهش محسوس قیمت ماشین/ دارندگان چند خودرو ملزم به پرداخت مالیات می‌شوند

 6. روحانی: دولت مصمم است برای رفع مشکلات با همراهی دو قوه دیگر تلاش کند

 7. سقف ذخیره کارت سوخت تعیین شد + جزئیات

 8. آمار کرونا در ایران: شمار جان‌باختگان از ۱۳ هزار نفر گذشت/ شناسایی ۲۳۴۹ مبتلای جدید

 9. آقامحمدی: سند راهبردی ایران و چین شکست بی نظیری را برای آمریکا رقم خواهد زد

 10. دلار در بازار ۲۳ هزار تومان شد

 11. همکاری ۲۵ساله؛ بازی برد و باخت

 12. آتش سوزی در ناو «بونهام ریچارد»/ مجروح شدن ۲۱ ملوان آمریکایی + تصاویر

 13. بیانیه مکارم شیرازی در خصوص گرانی

 14. دفن قربانیان کرونا در بندر امام خمینی (ره)

 15. تصویری از هیات ایرانی مذاکره کننده درباره قطعنامه ۵۹۸

 16. چین: توسعه روابط دوستانه با ایران برایمان اهمیت دارد

پربحث‌های هفته

 1. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 2. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 3. ايران و چين و بوقچی های آن ور آبی !

 4. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 5. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 6. یک نماینده مجلس فیش حقوقی‌اش را منتشر کرد + عکس

 7. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 8. ترس از سوال !

 9. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 10. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 11. خاندوزی: طرح مالیات بر خانه‌های خالی افزایش قیمت مسکن را متوقف می‌کند/ تعداد خانه‌ها از جمعیت کشور بیشتر است!

 12. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 13. ضریب هوشی «مریم میرزاخانی» چقدر بود؟

 14. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 15. چرا برای بی بی سی فارسی، تاجگردون متفاوت از طبری است!؟

 16. صادرکنندگانی که زور دولت هم به آنها نمی رسد !

 17. ارائه طرحی برای کاهش محسوس قیمت ماشین/ دارندگان چند خودرو ملزم به پرداخت مالیات می‌شوند

 18. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 19. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 20. جوابیه سید میعاد صالحی بر بیانیه دیوان محاسبات

 21. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 22. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 23. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 24. اینستاگرام پست ضرغامی را حذف کرد / اینبار وحشت از نام دختر سردار سلیمانی

 25. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

  2. ايران و چين و بوقچی های آن ور آبی !

  3. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

  4. یک نماینده مجلس فیش حقوقی‌اش را منتشر کرد + عکس

  5. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

  6. ترس از سوال !

  7. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

  8. چرا برای بی بی سی فارسی، تاجگردون متفاوت از طبری است!؟

  9. اینستاگرام پست ضرغامی را حذف کرد / اینبار وحشت از نام دختر سردار سلیمانی

  10. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

  11. اولین واکنش تاجگردون به رد اعتبارنامه‌اش

  12. بیانیه رئیس کمیسیون تحقیق مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون: همه مراحل تحقیق را با انصاف و رعایت بی‌طرفی انجام دادیم

  13. دیوان محاسبات اظهارات میعاد صالحی را تکذیب کرد

  14. ایران بزرگ‌ترین نیروی موشکی منطقه است

  15. آیا وزارت صمت همچنان قربانی «لجبازی» است؟!

  16. شکایت دیده‌بان شفافیت و عدالت از تاجگردون به شعبه ۷ ارجاع شد

  17. رهبر انقلاب: نباید به وزرا توهین و یا تهمتی زده شود/ دولت‌ها باید تا روز آخر وظایف خود را انجام دهند/ موضوع مسکن از مسائل اصلی کشور است

  18. وقتی اقوام ایرانی از نمایندگانشان جلوترند...

  19. روحانی: اعتراف می‌کنم دولت یازدهم در موضوع مسکن عقب‌ماندگی داشت/ زدن ماسک در حمل‌ونقل عمومی و ادارات الزامی می‌شود/ ظریف سمبل قدرت سیاسی است

  20. پاسخ ظریف به ادعای فروش کیش/ حمایت کارگزاران از بهزاد نبوی مقابل عبدالله نوری/ادعای روزنامه اصلاح‌طلب درباره قاليباف/یار کمکی روحانی کجاست؟

  21. توئیت زاکانی خطاب به مردم گچساران

  22. ماجرای تلاش عده‌ای برای تقابل سیداحمد خمینی با رهبری/بیانیه عجیب یک نماینده در حمایت از تاجگردون/کرونا رکورد زد

  23. توئیت سعید جلیلی درباره برخی مدیران دائمی کشور

  24. ضرغامی: آملی لاریجانی نمی‎تواند بگوید فساد طبری به من ربطی ندارد/ احمدی‌نژاد از نظر محبوبیت جزء دو سه نفر اول کشور است/ دوران خلع لباس یک روحانی به خاطر اندیشه‌اش گذشته

  25. جهانگیری؛ پاس گل در انتخابات، سکوت در مشکلات

  آخرین عناوین