راه و رسم آپارتمان‌نشینیِ اصولی و مسالمت‌آمیز

گزارش بازرگانی،   3990307062

آیا قانونی برای آپارتمان و آپارتمان‌نشینی داریم؟ چه مواردی را باید در آپارتمان رعایت کرد، تا بتوان زندگی مسالمت‌آمیزی در کنار دیگر ساکنین داشت؟ آیا قانون برای حل مشکلات در آپارتمان چاره‌ای اندیشیده است؟

در پاسخ به سوالات بالا باید گفت بله، در فرهنگ آپارتمان‌نشینی قانونی به نام " قانون تملک آپارتمان‌ها" وجود دارد که برای همه مشکلات و درگیری‌های احتمالی در آپارتمان، راه‌حلی پیش‌بینی کرده است. اغلب مشکلات و اختلافات پیش‌آمده در آپارتمان بر سر موضوعاتی چون مشاعات ساختمان، حق شارژ و عدم پرداخت آن، چگونگی مدیریت آپارتمان و اداره آن است که می‌توان با استناد به قانون تملک آپارتمان‌ها و مراجعه به مراجع قضایی، آن‌ها را رفع و رجوع کرد.

قانون تملک آپارتمان‌ها، قانون از نان شب واجب‌ترِ عصر آپارتمان‌نشینی!

همانطور که همه ما می‌دانیم، امروزه به علت تراکم بالای جمعیت در شهرها، آپارتمان و آپارتمان‌نشینی افزایش زیادی داشته است. پدیده آپارتمان‌نشینی به دنبال خود یک‌سری هنجارها و باید و نبایدها دارد که از بروز مشکلات و معضلات آپارتمان‌نشینی جلوگیری کند یا آن‌ها را حل کند.

عرف و قانون در منظم نمودن و اجرایی کردن هنجارها و جلوگیری از ناهنجاری‌‌ها نیز نقش مهمی ایفا می‌‌کند. به همین دلیل “قانون تملک آپارتمان‌ها” و اصلاحات اجرایی آن، تصویب شد. این قانون به عنوان مهم‌ترین و اصلی‌ترین قانون در کشور جهت نظم در آپارتمان‌ها و مجتمع‌ها و اداره و مدیریت آن‌ها است. بنابراین بر هر آپارتمان‌نشینی واجب است که با قانون تملک آپارتمان‌ها آشنا باشد، تا در زمان بروز مشکل بتواند هرچه سریع‌تر آن را حل کند

قانون تملک آپارتمان‌ها در مورد مالکیت آپارتمان، قسمت‌های اختصاصی و مشترک بنا، مشاعات ساختمان، نگهداری ساختمان، اداره امور ساختمان، هزینه‌های آپارتمان و مدیریت ساختمان صحبت می‌کند و به صورت دقیق به چگونگی آپارتمان‌نشینی می‌پردازد. اینپین، پلتفرم هوشمند جست‌و‌جوی ملک، اطلاعات کامل و دقیقی در رابطه با آپارتمان، آپارتمان‌نشینی و همچنین "قانون تملک آپارتمان‌ها" ارائه داده است. در صورت نیاز مطالعه کنید و سوالات خود را از کارشناسان اینپین بپرسید.

مشاعات آپارتمان، بحث داغ و همیشگی آپارتمان و آپارتمان‌نشین‌ها!

حتما در مورد مشاعات ساختمان، درگیری‌ها و اختلافات پیرامون آن بسیار شنیده‌اید. در عصر آپارتمان‌نشینی یک از موارد همیشگی مورد بحث بین ساکنین آپارتمان، مشاعات و حد و حدود آن است که ممکن است بسیاری از ما ناخواسته و به دلیل عدم آشنایی با مقررات مشاعات، کارهایی در ساختمان انجام دهیم که باعث دعوا و درگیری شود.

قانون تملک آپارتمان‌ها، در مورد مشاعات ساختمان، مواد و نکات دقیقی دارد. بر اساس این قانون، مالکیت در آپارتمان‌ها به دو بخش تقسیم می‏‎شود:

 • مالکیت بر قسمت‌های اختصاصی

 • مالکیت بر قسمت‌های مشترک و یا همان مشاعات ساختمان

هر قسمت از آپارتمان را که در سند، مالکی برای آن عنوان نشده و همه ساکنین به طور مشترک از آن استفاده می‌کنند، مشاعات ساختمان می‌نامند. بحث و اختلاف نظر ساکنین آپارتمان‌ها، معمولا بر سر مشاعات و قسمت‌های مشترک ساختمان بالا می‌گیرد، چون تعریف دقیق آن را نمی‌دانند و از قوانین ملک مطلع نیستند.

موضوعات اصلی که در بحث مشاعات مطرح می‌شود، قانون مشاعات پارکینگ، هزینه تعمیر مشاعات، تسویه حساب هزینه مشاعات و احترام به به حقوق ساکنین ساختمان است. اگر تمایل دارید در مورد مشاعات آپارتمان و قوانین آن اطلاعات جامع و دقیقی کسب کنید، به قسمت حقوقی مجله اینپین مراجعه کنید و سوالات و مشکلات خود را در این زمینه برطرف کنید.شارز ساختمان، پاشنه آشیل یک آپارتمان!

حتما می‌دانید که حق شارژ ساختمان یا آپارتمان یکی از موضوعات مهم در فرهنگ آپارتمان‌نشینی محسوب می‌شود. با اینکه شارژ ساختمان سال‌هاست در آپارتمان‌ها و بین ساکنین جا افتاده است، اما هنوز هم گاهی بین افراد ساکن در ساختمان، مشکلاتی بر سر میزان و چگونگی محاسبه شارژ پیش می‌آید.

قانون تملک آپارتمان‌ها خیلی دقیق و جزئی به مقوله شارژ ساختمان پرداخته و مواد قانونی آن را مشخص کرده است. شارژ ساختمان هزینه‎هایی هستند که برای حفظ و نگهداری بخش‌های مشترک و مشاع آپارتمان از سوی ساکنین پرداخت می‌شود. ممکن است قسمت‌هایی از ساختمان اصلا مورد استفاده برخی از همسایگان قرار نگیرد، اما این دلیلی برای عدم پرداخت شارژ نمی‌شود و هم مالکان خانه و هم مستاجران لازم است مبلغ تعیین شده برای شارژ را پرداخت کنند.

نحوه‌ی تقسیم هزینه‌ها و محاسبه شارژ بسته به تصمیم مالکین واحدهای ساختمان تعیین می‌شود. برای این محاسبه روش‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها نیز فرمولی متفاوت دارند. مدیر یا هیئت مدیره ساختمان می‌تواند در صورتی که واحدی شارژ خود را پرداخت نکرد، با استناد به قانون به مسئله رسیدگی کند.

میزان شارژ، نحوه محاسبه آن، انواع هزینه‌های ساختمان و چگونگی هزینه کردن مبلغ شارژ برای ساختمان، موضوعاتی است که باید بین ساکنین آپارتمان به صورت روشن و شفاف مشخص شود. هر آنچه که باید در مورد شارژ ساختمان بدانید!، در مجله اینپین به صورت مفصل توضیح داده شده است. اگر سوالی در این زمینه دارید، با مراجعه به آن برطرف کنید.به حقوق هم احترام بگذاریم!

زندگی مسالمت‌آمیز و آرام در یک آپارتمان، با احترام به ساکنین و رعایت حقوق یکدیگر، رابطه مستقیمی دارد. اغلب مشکلات و احتلافاتی که در ساختمان و بین ساکنین به وجود می‌آید، به علت عدم آشنایی با قوانین و مقررات آپارتمان‌نشینی است. پس سعی کنیم با احترام به حقوق همسایگان خود، از ضایع شدن حق آن‌ها ُو بروز دلخوری یا درگیری جلوگیری کنیم.

پلتفرم هوشمند اینپین هم به شما در پیدا کردن خانه یا آپارتمان دلخواه‌تان، کمک می‌کند، هم راه و رسم زندگی آرام در یک آپارتمان را به شما می‌آموزد. فقط کافی است به سایت اینپین کنید.

پربحث‌های هفته

 1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 2. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

 3. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 4. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

 5. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

 6. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 7. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 9. ازدواج دختر سردار سلیمانی با فرزند مقام ارشد حزب‌الله لبنان

 10. اگر خوب نشم، می‌کشمت!

 11. به چه قیمت؟

 12. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

 13. حمله به حشد شعبی؛ زنگ خطر فتنه داخلی درعراق

 14. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 15. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 16. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

 17. جزئیات جدید بسته حمایت ازمستاجران/چرا سقف اجاره ۲۵ درصد تعیین شد؟

 18. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 19. سیروس گرجستانی درگذشت

 20. پایان داستان غم انگیز زم

 21. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 22.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 23. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

 24. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 25. تخریب ویلای لوکس داماد شمخانی

ابر آروان

آخرین عناوین