تابش: قالیباف در مدیریت مجلس کارساز خواهد بود

گروه سیاسی الف،   3990306192

نایب رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت پرهیز منتخبان مجلس یازدهم از تندروی و قوم‌گرایی گفت: بعد از ۲۰ سال نمایندگی توصیه من به نمایندگان تخصص‌گرایی، اعتدال و عقلانیت است.

به گزارش ایسنا، محمدرضا تابش، با بیان این که فردا مجلس یازدهم کار خودش را آغاز می‌کند، گفت:  مجلس تجلی اراده مردم و ثمره مجاهدت‌های آزادی‌خواهان در یکصد سال اخیر است و رکن رکین مردمسالاری در همه نظام‌های دموکراسی تلقی می‌شود. امام ره نیز مجلس را در راس امور می‌دانستند و رهبری هم مجلس و تصمیمات آن را در کانون توجه خود دارند. علاوه بر این توده مردم هم اخبار مجلس را به عنوان خانه خودشان دنبال می‌کنند.

وی افزود: علی‌رغم نقدها و انتقادات موجود نسبت به ردصلاحیت‌های صورت گرفته در انتخابات مجلس یازدهم که منجر به تضییع حق برخی افراد شد و در میزان مشارکت در انتخابات اثرگذار بود و باید هشداری برای نظام تلقی شود و البته شرایط معیشتی و اقتصادی که در این کاهش مشارکت دخیل بوده، ما به عنوان جریان اصلاح‌طلب از جایگاه قانونی مجلس در نظام حمایت می‌کنیم و تلاشمان را معطوف می‌داریم تا این رکن رکین مردم‌سالاری نظام را با کمک خود منتخبان به جایگاه شایسته خود برگردانیم. اقلیت اصلاح‌طلبی هم در مجلس یازدهم حضور دارند که از آنها نیز می‌خواهیم در برگرداندن شأن و جایگاه مجلس به کمک سایر نمایندگان تلاش کنند.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس با بیان اینکه منتخبان مجلس یازدهم باید صدای اکثریت خاموش، معترض و دلخور جامعه هم باشند، یادآور شد: من به عنوان کسی که ۲۰ سال یعنی نیمی از عمر مدیریتی خود را در مجلس صرف کردم آرزویم این است که مجلس در جایگاه راس امور قرار گیرد. اما این شأن و جایگاه چطور ایجاد می‌شود؟ بخشی از آن منوط به اصلاحات ساختاری است. اگر قرار است قانون اساسی مورد بازنگری قرار گیرد موضوع تشکیل دو مجلس باید مورد توجه قرار گیرد. علاوه بر آن اصلاح قانون انتخابات و استانی شدن انتخابات نیز می‌تواند موثر باشد. بخش دیگری از این اصلاحات ساختاری نیز مربوط به فرایندهای قانون‌گذاری و نظارت است. مثلا هزاران تذکر و تعداد زیادی سوال و تحقیق و تفحص در مجلس مطرح می‌شود اما چه اثری بر آن مترتب است. اگر یکی از این موارد سوال یا تذکر به درستی معضلی را حل می‌کرد آن وقت می‌شد گفت مجلس از نظر ساختاری می‌تواند در راس امور قرار گیرد.

تابش با اشاره به ضرورت ایفای نقش هیات نظارت بر رفتار نمایندگان نیز گفت: این هیات فقط مربوط به این نیست که اگر نماینده‌ای در محاکم قضایی مورد بازخواست قرار گیرد به این موضوع ورود کند که آیا کار نماینده در چارچوب وظایف قانونی بوده یا نه. بلکه باید در ابعاد مختلف رفتار نمایندگان نظارت داشته باشد. ما سعی کردیم مواردی از این ایرادات را در اصلاحات قانون مورد توجه قرار دهیم و برطرف کنیم ولی برخی مصوبات مثل استانی شدن انتخابات یا اصلاح قانون انتخابات تایید و نهایی نشد. آیین‌نامه مجلس هم نیازمند اصلاحات ساختاری است. این آیین‌نامه مربوط به دوران مشروطه است و تنها قدری بزک شده است. اما کسی آن را آسیب‌شناسی و منطبق بر شرایط روز نکرده است.

وی همچنین اضافه کرد: اگرچه ما از برخی اتفاقات دلخوریم ولی پیوند ما با انقلاب، شعارها و ارزش‌های آن به مثابه دایه و مادر است و ما از آسیب دیدن آن ناراحتیم. معتقدیم نمایندگان باید در وضع آشفته کشور و در شرایطی که مردم گلایه‌های زیادی دارند و تحت فشارهای اقتصادی و معیشتی زیادی هستند، سیاست اعتدال و عقلانیت را با همراهی همه نهادها علی‌الخصوص قوای دیگر در پیش بگیرند. در حال حاضر قدرت تاب‌آوری مردم به حداقل رسیده و هر بیان اختلاف‌برانگیزی که موجب تنش شود پیامدهای مخربی به دنبال دارد. لذا همه قوا باید کمک کنند که در این پیچ تاریخی با اقتدار و کمترین صدمه به کشور و ملت عبور کنیم. طبیعتا در موارد اختلافی نظر رهبری فصل‌الخطاب است و انتظار می‌رود در این برهه نمایندگان و تریبون‌داران کمتر مسائل اختلاف‌برانگیز مطرح کنند.

تابش با اشاره به سابقه آشنایی خود با بسیاری از منتخبان مجلس یازدهم و همچنین گزینه‌های ریاست و هیات رئیسه اظهار کرد: ما معتقدیم باید تیم عملیاتی کارآمد، متخصص، معتدل و با عقلانیت بالا سکان‌دار هدایت مجلس و کمیسیون‌های تخصصی شوند. من به خوبی دکتر نادران و مهندس نیکزاد را می‌شناسم. آقای قالیباف از برخی ابعاد می‌تواند در مدیریت مجلس کارساز باشد، آقای حاجی‌بابایی قابلیت‌های خوبی دارد، آقای حسینی فرد شایسته و معتدل، آقای دنیامالی نیروی پرتوان و آقای قاضی‌زاده فرد موجهی است. دکتر پزشکیان هم می‌تواند در اداره مجلس یازدهم نقش‌آفرین باشد. آقای تاجگردون قابلیت‌های تخصصی خوبی دارد. آقای مصری انسان موجه و معتدلی است، آقای میرسلیم فردی جدی و کارآمد و آقای تقوی فرد شایسته‌ای است و حتی آقای آقاتهرانی هم آنطوری نیست که در افکار عمومی تصور می‌شود و آقای ذوالنور هم آدم موجهی است، آقایان منادی، فرهنگی و حسین‌زاده بحرینی هم افراد شایسته‌ای هستند.

وی ادامه داد: اگر این ترکیب حاکم بر مجلس و هیات رئیسه کمیسیون‌ها باشند می‌توانیم مجلس خوب و موجهی داشته باشیم و البته باید تلاش شود ضعف عدم مشارکت مردم در انتخابات جبران شود و اصلاحات ساختاری هم انجام شود تا مجلس به شأن و جایگاه خود برگردد و در جهت کاهش تنش و توجه همه‌جانبه به موضوعات مختلف منطبق بر واقعیات حرکت کند.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس در پایان خاطرنشان کرد: اگر منتخبان مجلس یازدهم بخواهند تندروی و قوم‌گرایی کنند عقلانیت و اعتدال را به کنار نهند، نمی‌توانند در عرصه عمل موفق باشند. ما امیدواریم آنها با عقلانیت، تدبیر، هماهنگی، تعامل و درک شرایط کشور و واقعیت‌های جهان تصمیمات خردمندانه‌ای بگیرند که نفعش به مردم برسد و کشور نجات پیدا کند.

پربحث‌های دیروز

 1. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 2. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 3. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 4. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 5. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

 6. جوابیه سید میعاد صالحی بر بیانیه دیوان محاسبات

 7. محسن هاشمی: تهران باید ۲ هفته تعطیل شود/ سهم دولت در اوج گیری دوباره کرونا ۷۰ درصد است

 8. آیا سوریه بعد از امضای توافق نظامی با ایران همان سوریه قبل است؟

 9. رختکن کثیف پرسپولیس+عکس

 10. واکنش «آشنا» به حضور «زم» در برنامه تلویزیونی

 11. پایتخت در وضعیت قرمز قرار دارد/ آخرین شرایط بیمارستان‌های کرونا در «استان تهران»

 12. رونمایی از کیفی اعجاب انگیز در اولین جلسه دادگاه برخی از مدیران سابق بانک مرکزی/ رشوه‌های میلیاردی بدهکاران ارزی

 13. دلالتهای مغفول یک نامه

 14. جزئیات تازه از زمان وقوع سانحه بوئینگ اوکراینی/کاربر سامانه دفاعی هدف را هواپیمای تجاری تشخیص نداد

 15. روحانی: کرونا هراسی و عادی‌سازی کرونا هر دو خطرناک است/ راهی جز اجرای دستورالعمل‌ها نداریم

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 4. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 5. ايران و چين و بوقچی های آن ور آبی !

 6. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 7. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 8. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 9. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 10. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 11. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 12. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 13. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 14. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 15. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 16. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 17. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 18. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 19. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 20. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 21. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 22. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 23. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 24. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

 25. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

  2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

  3. ايران و چين و بوقچی های آن ور آبی !

  4. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

  5. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

  6. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

  7. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

  8. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

  9. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

  10. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

  11. اولین واکنش تاجگردون به رد اعتبارنامه‌اش

  12. بیانیه رئیس کمیسیون تحقیق مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون: همه مراحل تحقیق را با انصاف و رعایت بی‌طرفی انجام دادیم

  13. دیوان محاسبات اظهارات میعاد صالحی را تکذیب کرد

  14. ایران بزرگ‌ترین نیروی موشکی منطقه است

  15. آیا وزارت صمت همچنان قربانی «لجبازی» است؟!

  16. ضابطین قضایی به توصیه رهبر انقلاب عمل کنند

  17. توضیحات سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون و ودیعه مسکن ۲۰۰ میلیونی نمایندگان

  18. نظر زیباکلام درباره سوال از روحانی در مجلس/ انتقاد سلیمی نمین از برخورد مجلس با ظریف/ زیدآبادی: روحانی واقعیت اوضاع اقتصادی را نادیده می‌گیرد/ مجلس دهم بودجه شورای نگهبان را زیاد کرد؟

  19. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

  20. روحانی: اعتراف می‌کنم دولت یازدهم در موضوع مسکن عقب‌ماندگی داشت/ زدن ماسک در حمل‌ونقل عمومی و ادارات الزامی می‌شود/ ظریف سمبل قدرت سیاسی است

  21. توئیت زاکانی خطاب به مردم گچساران

  22. ماجرای تلاش عده‌ای برای تقابل سیداحمد خمینی با رهبری/بیانیه عجیب یک نماینده در حمایت از تاجگردون/کرونا رکورد زد

  23. اختصاصی الف/اسامی ۱۳۴ نماینده امضاکننده طرح سؤال از رئیس جمهور

  24. اینستاگرام پست ضرغامی را حذف کرد / اینبار وحشت از نام دختر سردار سلیمانی

  25. ذوالنوری: امکان اعلام علت رخداد نطنز به دلایل امنیتی وجود ندارد/ سوله آسیب‌دیده مرکز مونتاژ ماشین‌های غنی‌سازی بود

  آخرین عناوین