اقتدار در دریای کارائیب؛ صدای پای ایران در حیاط خلوت آمریکا

گروه سیاسی الف،   3990306064 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

اقتدار ایران با پهلو گرفتن نفتکش‌هایش در سواحل ونزوئلا به نمایش گذاشته شد.

اقتدار در دریای کارائیب؛ صدای پای ایران در حیاط خلوت آمریکا

صبح‌نو نوشت: با وجود تهدیدهای امپریالیسم غرب مبنی بر صادر نشدن بنزین ایران به ونزوئلا، کشتی‌های حامل سوخت کشورمان در سواحل دریای کارائیب پهلو گرفت و توانست محصولات پتروشیمی کشورمان را به آمریکای لاتین برساند. چراکه آمریکا می‌دانست ایجاد هرگونه مزاحمت برای کشتی‌های ایران با پاسخ تکان‌دهنده ایران مواجه خواهد شد آن‌هم نه در ونزوئلا و دریای کارائیب بلکه در خلیج‌فارس، که صدها کشتی آمریکایی در آنجا حضور دارند.

در حالی که آمریکا تهدیدهایی را علیه ایران در خصوص اعزام نفتکش به ونزوئلا مطرح کرده بود دومین نفتکش ایرانی روز گذشته وارد آب‌های ونزوئلا شد.

روز یکشنبه هم نخستین نفتکش ایرانی به نام «فورچون» وارد آب‌های ونزوئلا شده بود و با اسکورت ناوهای جنگی ونزوئلا در یکی از بنادر این کشور پهلوگیری کرد. ورود نفتکش‌های سوخت ایران به ونزوئلا در شرایطی است که پیشتر آمریکا در رویکردی خصمانه مدعی جلوگیری از ورود نفتکش‌های ایرانی شده بود.

«نیکلاس مادورو»، رییس‌جمهوری ونزوئلا پس از ورود اولین محموله سوخت ایران از حمایت‌های ایران قدردانی کرد و گفت: ایران و ونزوئلا هر دو خواهان صلح هستند و از حق تجارت آزادانه در دریاهای آزاد برخورداریم.وی همچنین از ایران و ونزوئلا به‌عنوان مردمی انقلابی یاد کرد که هرگز در مقابل «امپراطوری آمریکا» به زانو در نخواهند آمد. مادورو در عین حال ورود کشتی‌های حامل سوخت متعلق به ایران به ونزوئلا را ثمره امضای توافق جامع همکاری بین تهران و کاراکاس عنوان کرد.

حجت سلطانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کاراکاس نیز در صحفه توییتر خود نوشت: «امروز بیش از هر زمان دیگری پیوندهای دوستی و برادری بین ایران و ونزوئلا قوی‌تر و عمیق‌تر شده است.»

وی در ادامه افزود: «پاسخ محبت با محبت داده شد؛ در سال‌2008 ونزوئلا تحت رهبری فرمانده چاوز به ایران که تحت تحریم‌ها بود، بنزین منتقل کرد و امروز ایران تحت رهبری امام خامنه‌ای، تانکرهای حامل بنزین را برای سرزمین قهرمانان و ونزوئلا ارسال کرد.»

همچنین «ساموئل مونکادا»، نماینده دائم ونزوئلا در سازمان ملل در صحفه توییتری خود نوشت: «رسیدن بنزین ایرانیان برای مردم ونزوئلا نقطه عطفی در مبارزه برای حاکمیت، استقلال و صلح است. ترامپ و نوکران او به حمله نظامی علیه این تانکرها در بحبوحه اپیدمی کرونا فکر می‌کنند. اما کارشناسان او چیز دیگری را توصیه می‌کنند.»

سیلی محکم ایران به ترامپ

همچنین «عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه فرامنطقه ای رأی‌الیوم چاپ لندن دیروز در مقاله‌ای ارسال نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا در سایه تهدیدات آمریکا را بزرگترین شکست و ناکامی خفت‌بار برای دولت آمریکا توصیف کرد و نوشت؛ رسیدن نفتکش‌های ایرانی به سواحل ونزوئلا به مثابه سیلی دردناکی علیه دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا و استکبار آمریکایی به شمار می‌رود.

در این مقاله تاکید شده : «ورود این نفتکش‌های ایرانی به بنادر ونزوئلا بزرگترین شکست برای استکبار آمریکایی است و مسلم است که اگر آمریکا جرات و تلاش کند تا ایران را تحریک کند همانطور که ترامپ تهدید می‌کند، با شکست‌های مشابه دیگری به‌ویژه در آب‌های خلیج‌فارس و دریای عمان مواجه می‌شود. این مقوله این امر را به ما یادآوری می‌کند که چگونه پهپاد غول‌پیکر «گلوبال هاوک» آمریکایی که جرات کرد حریم هوایی ایران را نقض کند در آسمان تنگه هرمز از ارتفاع 20‌کیلومتری با موشک ایرانی ساقط شد. شاید ما این صحنه را بار دیگر در آینده‌ای نزدیک و در سایه تنش‌های فعلی آمریکا ببینیم. این لحظه‌ای تاریخی از همبستگی است که بینی ترامپ و دولتش را به خاک مالید و به ملت‌های محاصره شده از سوی آمریکا تأکید کرد که کسانی هستند که به تحریم‌ها «نه» می‌گویند و شجاعانه و مردانه در مقابل آن می‌ایستند.»

ایزدی: رابطه تهران کاراکاس برد-برد است

«فؤاد ایزدی» کارشناس مسائل بین‌الملل نیز با اشاره به صادرات موفقیت‌آمیز بنزین ایران به ونزوئلا، عنوان کرد: اولین نکته قابل توجه در رابطه میان ایران و ونزوئلا این است که این رابطه به یک رابطه راهبردی تبدیل شده که به نفع دو کشور است و می‌توان گفت که یک رابطه برد- برد است چرا‌که ونزوئلا تحت تحریم است و شرکت‌های روسی و چینی تحت فشار آمریکا حضورشان در ونزوئلا را کم رنگ کردند و متأثر از فشارهای غرب هستند. در عمل این ایران است که با آمریکا رودربایستی ندارد و چون نیاز به فروش نفت و محصولات پتروشیمی مانند بنزین و دیگر توانمندی‌های مهندسی عرصه نفت دارد این اقدام راهبردی را انجام می‌دهد و به نفع دو طرف است تا این مسیر راهبردی ادامه یابد.

رصد مالی بانک مرکزی کاراکاس توسط غرب

این کارشناس مسائل آمریکا، افزود: به غیر از نکته اقتصادی و راهبردی که اشاره شد، به نفع دو کشور است تا اینگونه همکاری‌های اقتصادی خود را افزایش دهند. اگر نگاهی به گزارش واشنگتن پست داشته باشیم ایران 700‌میلیون دلار برای فروش بنزین از ونزوئلا دریافت کرده است. فروش بنزینی که ونزوئلا از ایران تشکر کرده است و نشریه واشنگتن پست آن را در بانک مرکزی کاراکاس مانیتورینگ کرده است. درواقع این بنزین فروخته شده است و مجانی نبوده است. تشکر آن‌ها هم به این خاطر این است که کشورهایی که با آمریکا دچار محدودیت هستند نتوانستند عملاً اقداماتی را برای ونزوئلا انجام دهند.

اقتدار ایران در کارائیب

وی ادامه داد: ایران برای اولین‌بار توانسته حضوری مؤثر در آمریکای لاتین داشته باشد. آن‌هم کشوری که در آن سوی دریای کارائیب است و این موضوع آمریکایی‌ها را ناراحت کرده است که چرا ایران در حیات خلوت آمریکا حضوری جدی دارد. با این حال آمریکایی‌ها ده‌ها سال است که در خلیج فارس جولان می‌دهند و آمریکا نباید از حضور ایران در کارائیب ناراحت باشد.

اقدام بشردوستانه

ایزدی با اشاره به دیگر ابعاد صادرات بنزین ایران به ونزوئلا، تاکید کرد: کاری که ایران می‌کند بعد «بشر دوستانه» هم دارد. می دانیم که ونزوئلا تحت محاصره و تحریم است و نمی‌تواند مواد افزودنی بنزین را تهیه کند و مردم این کشور از نبود بنزین آسیب می‌بینند و فعالیت‌های اقتصادی و حمل‌و‌نقل آن‌ها مختل می‌شود. کاری که ایران کرده است بعد انسانی و بشردوستانه‌ای دارد که موج تشکر گسترده‌ای به راه انداخته است و چهره‌های برجسته این کشور و حتی رییس‌جمهوری آقای مادورو تشکر می‌کنند و در سخنانش به این موضوع اشاره دارد که این اقدام در پایان ماه مبارک رمضان روی داده؛ اتفاقی که آن‌را مثبت می‌خواند که جنبه اخلاقی این همکاری را گوشزد می‌کند.

هراس آمریکا از تکرار برخورد ایران با انگلیس

وی در پاسخ به این سؤال که چرا آمریکا تهدیداتش را در دریای کارائیب عملیاتی نکرد، گفت: تجربه انگلیس در توقیف نفتکش ایران و کاری که ایران با اقدام متقابل رفتار انگلیسی‌ها انجام داد را می‌توان دلیل اصلی این موضوع دانست. آمریکایی‌ها سروصدای رسانه‌ای کردند ولی عملیاتی انجام ندادند چرا‌که می‌دانستند ایران اقدام عملی می‌کند . از سویی دیگر تبعات انتخاباتی برای آمریکا هم دارد. ترامپ می‌داند که اگر دست به اقدامی بزند ایران واکنش متقابل انجام می‌دهد، به‌خصوص که دولت ایران بر اقدام متقابل در برابر آمریکا تاکید کرد.

افول هژمونی آمریکا

این کارشناس مسائل آمریکا، با اشاره به اینکه این رخدادها نشانه افول آمریکاست، تصریح کرد: آمریکا، نتوانست انقلاب اسلامی ایران را سرنگون کنند. حتی دولت مادرو را که می‌خواستند با کودتا و یا درگیری‌های نظامی برکنار کنند، نتوانستند. همکاری اقتصادی ایران و ونزوئلا نشان داد که آمریکا درسرنگونی برخی دولت‌ها و یا انجام محدودیت‌ها در جهان عاجز است.

سود راهبردی

ایزدی با بیان اینکه رابطه تهران و کاراکاس، راهبردی است، تاکید کرد: متاسفانه دولت آقای روحانی در سال‌های گذشته به آمریکای لاتین بی‌توجه بود و امیدواریم که در این یک سال پیش رو به اهمیت اقتصادی آمریکای لاتین پی ببرند و به سودی اقتصادی و ژئوپولتیکی که به نفع ایران است توجه داشته باشند. سودی راهبردی که منفعت واقعی برای کشور دارد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۵۹۸۴۶۱۳:۱۶:۲۴ ۱۳۹۹/۳/۶
و سیلی محکمی به مزدوران داخلی بود
شهروند۱۴۵۹۹۹۳۱۵:۳۸:۱۱ ۱۳۹۹/۳/۶
کمی هم ازین اقتدارا تو برخورد با دزدها و مفتخورهای بیت المال مملکت نشون بدین! الف محترم لطفا تایید بفرما
ناشناس۱۴۶۰۱۲۰۱۷:۱۳:۴۸ ۱۳۹۹/۳/۶
چشم و گوشت را باز کن برخودها را می بینی
ناشناس۱۴۶۰۱۹۸۱۷:۵۸:۴۱ ۱۳۹۹/۳/۶
عمله های غرب برآشفته شدند - آرام باشید
ناشناس۱۴۶۰۵۷۹۲۳:۵۷:۱۳ ۱۳۹۹/۳/۶
4تا بشکه به اونور دنیا فروختین طلا هم که فعلا تبدیل شده به کاکائو افتخار داره بعد زمان برجام راحت میفروختیم شده بود ترکمانچای، خدایی چند چند هستید باخودتون
ناشناس۱۴۶۰۰۱۷۱۵:۵۳:۴۲ ۱۳۹۹/۳/۶
آقای روحانی به کجا توجهی داشت که آمریکای لاتین دومیش باشد؟!!!
dayani۱۴۶۰۰۸۰۱۶:۴۶:۲۸ ۱۳۹۹/۳/۶
عبارت ونزولا حیاط خلوت ایران برای اقدام علیه امریکا را ، اولین بار احمدی نژاد به کار برد.
ناشناس۱۴۶۰۱۳۸۱۷:۳۲:۳۳ ۱۳۹۹/۳/۶
کاش تو اقتصاد و صنعت اندازه سر سوزن اقتدار داشتید
ناشناس۱۴۶۰۴۵۱۲۱:۴۲:۰۴ ۱۳۹۹/۳/۶
تا اونجا که من اخبار و می خونم اونور اصلا قصدی برای جلو گیری نداشته
نجیب۱۴۶۰۴۷۳۲۲:۰۷:۴۴ ۱۳۹۹/۳/۶
درود بر احمدی نژاد.
ناشناس۱۴۶۰۵۲۷۲۳:۰۲:۲۲ ۱۳۹۹/۳/۶
همین هم دستاورد احمدی نژاد بود
ناشناس۱۴۶۰۵۹۰۰۰:۱۳:۳۱ ۱۳۹۹/۳/۷
شما كه بنزين رو هزاران كيلومتر انطرفتر براى .. مادورو فرستاديد اب هم ١٠٠ كيلومتر براى مردمان صاحب اين بنزين مى رسانديد
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 3. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 4. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 5. آیا دولت رییسی واقعا می تواند تغییری در زندگی مردم ایجاد کند؟

 6. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 7. محسنی اژه‌ای: مردم آقای رییسی را با رای معناداری انتخابات کردند

 8. اولین گفتگو با مدعی امام زمان بودن

 9. عراقچی: تقریبا تمامی اسناد توافق آماده است/ برای "تصمیم‌گیری" به پایتخت‌ها برمی‌گردیم

 10. توضیح وزیر آموزش و پرورش درباره واکسیناسیون معلمان در مرداد و بازگشایی حضوری مدارس

 11. میزان مشارکت و آراء استان تهران در انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد

 12. شباهت سقوط ترامپ و نتانیاهو از نگاه ایندیپندنت

 13. «میراث دولت روحانی برای رئیسی»/ برآورد ۳۵۰هزار میلیارد تومان کسری بودجه پیشِ‌روی دولت سیزدهم

 14. پاسخ جالب یک پیرزن به خبرنگار خارجی درباره دموکراسی آمریکا

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 4. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 6. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 7. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 8. درباره یک تصمیم

 9. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 10. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 11. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 12. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 13. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 14. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 15. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 16. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 17. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 18. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 19. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 20. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 21. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 22. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 23. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 24. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

 25. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 4. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 6. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 7. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 8. درباره یک تصمیم

 9. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 10. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 11. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 12. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 13. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 14. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 15. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 16. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 17. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 18. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 19. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 20. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 21. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

 22. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

 23. ربیعی خطای دولت در زمینه اطلاع‌رسانی پیرامون فیلترینگ را پذیرفت/ آیت‌الله رئیسی نقشی در فیلترینگ تلگرام نداشت

 24. این همه شباهت عجیب نیست !

 25. آقای همتی! شاه مهره‌های لیست شما در زندانند/سرنوشت ابربدهکاران بانکی چه شد؟

آخرین عناوین