همه چیز درباره درمان جوش و آکنه

گزارش بازرگانی،   3990306043

جوش باعث‌ می‌شود اعتماد به نفس فرد پایین آمده و حس خوبی نسبت به خودش نداشته باشد.‌‌‌‌‌‌‌ اما آکنه و اسکار آن پایان دنیا نیست‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ هر کس حداقل یک بار در زندگی پوستش جوش زده است‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ 10 درصد از جمعیت زمین مرتبا با آکنه درگیرند پس این موضوع تنها مشکل شما نیست‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ مثبت فکر کنید، روحیه خود را حفظ کنید و لبخند بزنید‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ اجازه بدهید مردم بیشتر از آنکه جذب جوش‌‌های شما شوند جذب خنده‌‌‌های شما و برق چشمانتان شوند‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ به پزشک مجربی مراجعه کنید و با یافتن علت بروز جوش یک برنامه درمانی بگیرید تا زمانی که پوست‌تان به سلامت کامل برسد‌‌‌‌‌‌‌. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله درمان جوش مینت سر بزنید. در ادامه این مقاله به صورت کلی در رابطه درمان جوش و آکنه صحبت می کنیم.

درمان آکنه

"بسیاری از افراد فکر می­ کنند که آکنه از رژیم غذایی ناسالم نشأت می­گیرد و می توانند به کمک تغییر رژیم غذایی به درمان جوش بپردازند، با این حال رابطه میان آکنه و غذا هنوز ثابت نشده است.

با این حال، پژوهشگران متقاعد شده ­اند که غذاهای شیرین، چرب، دودی و فست فود محرک هایی هستند که در کنار دیگر عوامل می­توانند جوش های آکنه را وخیم تر کنند."

بهترین روش درمان آکنه

از آنجایی که طیف علل بروز آکنه بسیار متفاوت است آکنه باید توسط متخصص پوست، غدد و زنان همزمان درمان شود‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ در ابتدای امر باید با معاینه و آزمایشات دقیق علت بروز آکنه مشخص شود و بر اساس نتایج باید درمان مناسبی انتخاب کرد‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ روش‌‌های درمانی و مدت زمانی که فرد باید تحت درمان باشد به سن، منظم بودن دوره‌‌‌های قاعدگی، خصوصیات پوستی هر فرد و شدت آکنه بستگی دارد‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ به همین دلیل باید آکنه موردی حل شود و برای درمان آن نمی‌توان از دارو‌‌های تجویز شده برای شخص دیگری استفاده کرد‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌

درمان‌‌های موضعی آکنه

درمان آکنه طولانی است و مدت زمان آن به شدت بیماری بستگی دارد‌‌‌‌‌‌‌.

در انواع خفیف آکنه تنها با استفاده از پماد‌‌های پوستی‌ می‌توان باکتری‌‌های ایجاد کننده التهاب را از بین برد و با تمیز و باز کردن منافذ غدد سباسه، تولید سبوم را تنظیم و جوش‌‌‌‌‌‌ها را خشک کرد‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ از جمله کرم‌‌‌‌‌‌‌ها و ژل‌‌‌‌‌‌‌ها و سایر محصولات پوستی مورد استفاده‌ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

-رتینوئید‌‌‌‌‌‌ها که ترکیباتی از ویتامین A هستند‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌

-بنزوئیل پراکسید که اکسیژن را تحریک‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌‌کند و باکتری‌‌‌های بی‌هوازی را از بین‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌‌برد‌‌‌‌‌‌‌.

-آزلائیک و اسید‌‌های سالیسیلیک که اثرات ضد‌ میکروبی و ضد التهابی دارند‌‌‌‌‌‌‌.

- روی یا گوگرد

آکنه‌‌‌های متوسط یا شدید را‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌‌توان با پماد‌‌های حاوی‌‌‌‌‌‌‌ آنتی‌بیوتیک درمان کرد‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌

آیا زینک درمان آکنه است؟

روی عنصری است که در حفظ سلامت پوست‌‌‌‌‌‌‌، مو و ناخن نقش دارد و‌ می‌تواند با پروپیونی باکتریوم مقابله کند‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ این عنصر خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد و ضد التهاب است‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ روی به بهبود سریع‌‌‌‌‌‌‌تر زخم‌‌‌‌‌‌‌ها کمک‌ می‌کند و با سم زدایی سبب بهبود آکنه‌ می‌شود‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ از جمله مواد غذایی حاوی زینک‌ می‌توان به غذا‌‌های دریایی، گوشت قرمز، لوبیا، تخم کدو و آفتاب‌گردان اشاره کرد‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ از زینک در بسیاری از پماد‌‌های پوستی استفاده‌ می‌شود و مکمل‌‌‌های خوراکی آن نیز موجود است اما باید بنا به دستور پزشک مصرف شود زیرا مصرف بیش از حد آن‌ می‌تواند سبب اختلالات گوارشی و افزایش سطح تستسترون خون شده و آکنه را تشدید کند‌‌‌‌‌‌‌.

منافع و مضرات پاکسازی پوست

پاکسازی روشی برای تمیز کردن منافذ پوست است‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ در این روش به کمک بخار آب یا فراورده‌‌‌های آرایشی منافذ پوست باز شده و بعد از تمیز کردن آن از محصولات تقویت و تغذیه کننده روی آن استفاده‌ می‌شود‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ این روند ممکن است به مویرگ‌‌‌‌‌‌‌ها آسیب زده و سبب بروز التهاب و قرمزی و حتی افزایش احتمال عفونت شود‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ پاک سازی پوست مناسب پوست‌‌‌هایی است که به سادگی تحریک نمی‌شوند و مبتلا به پوستول و ضایعات التهابی نیستند‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ در غیر این صورت ابتدا باید التهاب را از بین برد و پوست‌‌‌های مرده و خشک شده را جدا کرد‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ پاکسازی حتما باید زیر نظر متخصص پوست انجام شود و انجام مرتب و درست آن به سلامت و شادابی پوست کمک‌ می‌کند‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌

درمان اسکار ناشی از آکنه

نادیده گرفتن آکنه، استفاده از دارو‌‌های ناکارآمد و اشتباه و دستکاری جوش‌‌‌‌‌‌‌ها می‌تواند سبب تیره شدن پوست و بروز زخم‌‌‌های ناشی از آکنه شود‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ در رتبه نخست باید به واسطه کرم‌‌‌‌‌‌‌ها یا دارو‌‌های خوراکی آکنه را کاملا درمان کرد و پس از آن به روش‌‌های زیر برای رفع جای جوش‌‌‌‌‌‌ها متوسل شد:

- لایه برداری شیمیایی: برای این منظور از محلول ضعیف اسید لاکتیک، پیرویوی یا سالیسیلیک برای برداشتن سلول‌‌های مرده استفاده‌ می‌کنند‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌

لایه برداری مکانیکی: در این روش از نازل‌‌‌های خاص یا ذرات ساینده استفاده‌ می‌شود تا لایه رویی پوست برداشته شود‌‌‌‌‌‌‌.

- تزریق کلاژن: کلاژن پروتئینی است که به ساخت بافت‌‌‌های همبند کمک‌ می‌کند‌‌‌‌‌‌‌.

- استفاده از لیزر سبب برداشته شدن لایه‌‌‌های رویی و صاف شدن پوست‌ می‌شود.

متخصص پوست باید عمق اسکار‌‌های پوستی را ارزیابی کرده و بر اساس آن روش مناسب درمانی را پیشنهاد دهد‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ از بین بردن اسکار آکنه سخت و زمان‌بر است و همیشه ممکن نیست‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ پس بهتر است آکنه را همان ابتدای امر درمان کرد‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌

برخی انواع ماسک‌‌‌های جاذب چربی نیز‌ می‌تواند با کاهش سبوم به کوچک شدن منافذ پوست کمک کنند‌‌‌‌‌‌‌. نکته مهم دیگر نوشیدن حداقل 2 لیتر آب روزانه و ماساژ دادن صورت با یخ است‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ ولی قبل از هر اقدامی بهتر است با متخصص در این رابطه صحبت کنید‌‌‌‌‌‌‌.

به این نکته نیز توجه کنید که جوش انواع مختلفی دارد و برای درمان ابتدا باید نوع آن شناسایی شود مثلا کومودون است یا پاستول؟ و سپس نوع پوستتان نیز شناسایی شود و بعد از آن به درمان آن بپردازید.

منبع : مینت

پربحث‌های دیروز

 1. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 2. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 3. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 4. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 5. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

 6. جوابیه سید میعاد صالحی بر بیانیه دیوان محاسبات

 7. محسن هاشمی: تهران باید ۲ هفته تعطیل شود/ سهم دولت در اوج گیری دوباره کرونا ۷۰ درصد است

 8. آیا سوریه بعد از امضای توافق نظامی با ایران همان سوریه قبل است؟

 9. شهاب حسینی در کنار پسر بزرگش

 10. رختکن کثیف پرسپولیس+عکس

 11. واکنش «آشنا» به حضور «زم» در برنامه تلویزیونی

 12. پایتخت در وضعیت قرمز قرار دارد/ آخرین شرایط بیمارستان‌های کرونا در «استان تهران»

 13. رونمایی از کیفی اعجاب انگیز در اولین جلسه دادگاه برخی از مدیران سابق بانک مرکزی/ رشوه‌های میلیاردی بدهکاران ارزی

 14. دلالتهای مغفول یک نامه

 15. جزئیات تازه از زمان وقوع سانحه بوئینگ اوکراینی/کاربر سامانه دفاعی هدف را هواپیمای تجاری تشخیص نداد

 16. روحانی: کرونا هراسی و عادی‌سازی کرونا هر دو خطرناک است/ راهی جز اجرای دستورالعمل‌ها نداریم

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 4. ايران و چين و بوقچی های آن ور آبی !

 5. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 6. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 7. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 8. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 9. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 10. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 11. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 12. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 13. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 14. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 15. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 16. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 17. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 18. یک نماینده مجلس فیش حقوقی‌اش را منتشر کرد + عکس

 19. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 20. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 21. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 22. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 23. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 24. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 25. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

ابر آروان

آخرین عناوین