ترکیه: با حضور ما در لیبی، موازنه قوا در این کشور تغییر کرد

گروه جهان الف،   3990304097

وزیر خارجه ترکیه مدعی شد که حضور این کشور در لیبی موجب برداشته شدن گام‌های اساسی به سوی آتش‌بس شده است.  

به گزارش فارس، «مولود چاووش اغلو» وزیر خارجه ترکیه مدعی شد که حضور این کشور در لیبی موجب تغییر موازنه قوا و ممانعت از شکل‌گیری یک جنگ داخلی تمام عیار شده است.

به نوشته خبرگزاری آناتولی، او به یک شبکه محلی در آنتالیا گفت که همگی به تغییر موازنه قوا در لیبی با ورود ترکیه به این کشور اذعان دارند؛ وگرنه در صورت عدم ورود ترکیه، جنگ در لیبی به خیابان‌ها کشیده می‌شود و این برای مردم این کشور یک فاجعه بود.

وزیر خارجه ترکیه همچنین مدعی شد که اگر امروز سخن از آتش‌بس وجود دارد، به لطف حضور ترکیه در لیبی است.

چاووش اوغلو تنها راه‌حل لیبی را گفت‌و‌گو و راه‌حل سیاسی دانست و گفت که «خلیفه حفتر» باید این موضوع را درک کند.

سخنان چاووش اوغلو، پس از آن گفته می‌شود که «خلیفه حفتر» فرمانده نیروهای شرق لیبی موسوم به «ارتش ملی لیبی» شب گذشته با انتشار یک فایل صوتی، ترکیه را اشغالگر و غارتگر منابع لیبی دانست و از تمامی نیروهای خود خواست تا در راستای بیرون راندن ترکیه تلاش کنند.

ژنرال حفتر پیش از این نیز در ۱۵ فروردین سال گذشته طی پیام صوتی از نیروهایش خواست، شهر طرابلس را که محل استقرار دولت وفاق است، اشغال کنند. به رغم کمک‌های برخی کشورهای عربی مانند امارات، عربستان و مصر او نتوانست طرابلس را به کنترل خود درآورد.

ترکیه طی شش ماه گذشته چند توافق‌نامه امنیتی و اقتصادی از جمله اکتشاف نفت  در دریای مدیترانه با دولت «وفاق ملی لیبی» امضا کرده و با موافقت پارلمان، نیروهای مسلح و تروریستی مورد حمایت خود در سوریه را به طرابلس فرستاده تا از دولت مذکور حمایت کنند.