امارات و مصر در مسیر توقف حمایت از خلیفه حفتر

گروه جهان الف،   3990302081 ۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

منابع خبری فاش کردند که مصر و امارات پس از شکست‌های اخیر شورشیان شرق لیبی و عملیات نظامی بی‌نتیجه یک ساله آنها، درصدد پایان دادن به حمایت خود از این نیروها هستند.

به گزارش ایسنا، روزنامه القدس العربی به نقل از منابع امنیتی اماراتی نوشت که قاهره و ابوظبی درصدد پایان دادن به حمایت خود از خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به "ارتش ملی لیبی" هستند.

در همین راستا، حساب کاربری "بدون ظل" (بدون سایه) در توییتر که توسط یک افسر اطلاعاتی اماراتی مدیریت می‌شود، در پیامی نوشت: محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی دستور داده است که در صورت درخواست خلیفه حفتر برای پناهندگی سیاسی به همراه اعضای خانواده‌اش به امارات با آن مخالفت شود.

روزنامه "مدی مصر" نیز به نقل از چند منبع لیبیایی و مصری نوشت، ابوظبی و قاهره در پی از دست دادن پایگاه راهبردی "الوطیه" و یک سال عملیات نظامی بی نتیجه نیروهای شورشی تحت امر خلیفه حفتر برای تسلط بر طرابلس، در مسیر رها کردن و توقف حمایت خود از وی قرار دارند.

در همین حال، یک منبع سیاسی نزدیک به حفتر به مدی مصر گفت: مصر و امارات متقاعد شده‌اند که حفتر درصدد خروج (از لیبی) است.

این موضوع را یک مقام مصری که نخواست نامش فاش شود نیز تأیید کرده است.

مقام مصری مذکور در این باره تأکید کرد: سوال امروز از ائتلاف مصر، امارات و فرانسه که تا بدین لحظه از خلیفه حفتر حمایت کرده‌اند، این است که گام بعدی درصورت شکست حفتر چه خواهد بود؟ هیچ طرفی دیگر نمی‌تواند روی خلیفه حفتر حساب باز کند.