تامین کسری بودجه با دو پیشنهاد کارشناسی

گروه اقتصادی الف،   3990301107 ۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک کارشناس اقتصادی با اعتقاد به این‌که انتشار اوراق بدهی نمی‌تواند کسری بودجه را تامین کند، پیشنهاد داد: برای تامین کسری بودجه می‌توان از دو راه چون تخصیص بودجه دستگاه‌های اجرایی منوط به کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی هزینه‌های انرژی و دادن اوراق یکساله به واریزی افراد جامعه استفاده کرد.

وحید شقاقی شهری در گفت‌وگو با ایسنا درباره چگونگی تامین کسری بودجه، بااشاره به تاثیر شیوع ویروس کرونا موجب شد و همچنین کاهش قیمت نفت بر درآمدهای دولت و تلاش‌های دولت برای تامین مالی بودجه عمرانی از طریق واگذاری سهام شرکت‌های خود، درباره انتشار اوراق بدهی برای تامین کسری بودجه که از سوی رئیس کل بانک مرکزی مورد تاکید قرار گرفته است، اظهار کرد: اکنون اوراق بدهی خریداری ندارد، بازار سرمایه که از رشد و سودهای بسیاری منتفع است و اوراق  بدهی با نرخ‌های اندک جذابیتی ندارد، بنابراین، ممکن است که تنها خریدار این اوراق بانک‌ها باشند و در نهایت نمی‌توان از اوراق بدهی برای تامین کسری بودجه استفاده کرد. 

تخصیص بودجه دستگاه‌های اجرایی به شرط کاهش هزینه‌ها 

شقاقی با بیان این‌که کاهش یا صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری می‌تواند عامل موثری در تامین کسری بودجه باشد، توضیح داد: دولت باید تخصیص بودجه دستگاه‌های اجرایی را منوط به کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی هزینه‌های انرژی کند. دومین اقدام در این زمینه می‌تواند این باشد که به عنوان مثال هر فردی که ۶ میلیون تومان واریزی دارد و نسبت به مابه‌التفاوت حکم کارگزینی آن که معادل مبلغی همچون ۴ میلیون تومان است، دولت به آن فرد اوراق یکساله بدهد.

به گفته این کارشناس اقتصادی، اگر کسی ۶ میلیون واریزی دارد، دولت ۲ میلیون تومان از آن را به فرد اوراق بدهد که این امر، می‌تواند تا حدودی نیاز مالی دولت را پوشش بدهد و منابعی را برای آن آزاد کند.

این اقتصاددان در پایان سخنانش خاطرنشان کرد که دلیل یکساله بودن این اوراق این است که پس از یکسال قیمت نفت افزایش می‌یابد و آسیب‌های ویروس کرونا از بین خواهد رفت و درآمدهای مالیاتی دولت تحقق پیدا خواهد کرد. 

تاثیرات انتشار اوراق بدهی از زبان همتی 

به تازگی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی اعلام کرد که انتشار اوراق بدهی روش مناسب‌تری برای تأمین کسری و نیز جلوگیری از پولی کردن کسری بودجه و تورم است.

همتی درباره تاثیرات انتشار اوراق بدهی نوشته است: دولت با انتشار اوراق بدهی، نه تنها می‌تواند نیازهای خود را پوشش دهد، بلکه به تعمیق بازار بدهی و اصلاح ترازنامه بانک‌ها نیز کمک کرده و ابزار کنترل بهتر تورم را در اختیار بانک مرکزی قرار می‌دهد.

همچنین، در این زمینه کارگزاری بانک مرکزی اعلام کرد که در راستای کاهش هزینه‌های معاملاتی، تسهیل دسترسی بانک‌ها و موسسات مالی غیربانکی به اوراق بدهی دولتی و نیز اتکای تامین مالی دولت از محل فروش اوراق بهادار، در نظر دارد بازار اولیه فروش این اوراق را در بازار بین‌بانکی ایجاد کند.

دیدگاه کاربران

اكبر۱۴۵۶۲۸۲۰۲:۳۶:۲۵ ۱۳۹۹/۳/۲
واقعا تعجب ميكنم از دولتي كه ميداند پولي ندارد و اصراردارد كه دستمزدها بايد افزايش يافته و حقوق كارمندانش را زياد و هزينه هاي جاري خودش را بطرز خيانتباري افزايش ميدهد. بهترين و عاجل ترين راه حل ، اول: تصويب ممنوعيت افزايش هرگونه هزينه هاي جاري قواي سه گانه مجريه و مقننه و قضاييه و ساير نهادهاي حكومتي بمدت سه سال است. و بعد مرخصي اجباري ٥٠٪؜ كارمندان رسمي و ٩٠٪؜ قراردادي ها تا پايان سال است.
ناشناس۱۴۵۶۲۹۲۰۲:۵۱:۳۳ ۱۳۹۹/۳/۲
نه بابا چه کاری. ارزش ریالو بیارین پایین تر
ناشناس۱۴۵۶۳۵۳۰۵:۳۵:۱۷ ۱۳۹۹/۳/۲
جلوگیری از اختلاس و هزینه درآمد کشور در داخل کشور این دو راه مرد می خواهیم بیاد عمل کنه بهش
ناشناس۱۴۵۶۴۱۶۱۰:۲۸:۳۸ ۱۳۹۹/۳/۲
کافی است دولت 10%هر سود در بورس البته نه ضرر را بردارد.شاغلین که حقوق بالای 15میلیون میگیرند با 25سال بازنشسته کند و بجایشان نفرات با 3میلیون استخدام کند،ریخت و پاشهای همایشهای بیهوده جمع شود.وامهای کلان کنترل شود.حقوقهای تخت عنوان مشاور به بازنشسته ها داده نشود

پربحث‌های هفته

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 3. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 4. اغتشاشات آبانماه با آشوب‌های آمریکا چه فرقی دارد

 5. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 6. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 7. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 8. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 9. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 10. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 11. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 12. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 13. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 14. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 15. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 16. نکند امام هم «التقاطی» بود؟!

 17. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

 18. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 19. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 20. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 21. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

 22. اعتبارنامه‌ها و انتظار از مجلس انقلابی

 23. در آمریکا چه می‌گذرد؟!

 24. نماینده مجلس: تخلفات تاجگردون به ۱۰ محور رسیده است/ تهدیدها را هنوز به تخلفات اضافه نکرده‌ایم

 25. فارین پالیسی: "چراغ راهنمای آمریکا" در جهان خاموش شده است

آخرین عناوین