ادعای دوگانه قالیباف - نیکزاد/رأی آذری‌زبان‌ها سرنوشت‌ساز شد

گروه سیاسی الف،   3990301040 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

مجلس دهم آخرین جلسه علنی خود را هم برگزار کرد تا دیگر تمام توجهات معطوف به مجلس یازدهم شود، مجلسی که هنوز آغاز نشده جنگ قدرت و رسیدن به کرسی ریاست در آن بالا گرفته است.

ادعای دوگانه قالیباف - نیکزاد/رأی آذری‌زبان‌ها سرنوشت‌ساز شد

به گزارش خبرآنلاین، «بازی ریاست» در مجلس یازدهم سخت، پیچیده و مبهم شده است. لیست بلندبالای کاندیداها گرچه در روزهای منتهی به هفت خرداد و آغاز به کار پارلمان یازدهم خلوت تر و کم تعدادتر شده است و برخی در نتیجه لابی های پشت پرده، برخی دیگر در نتیجه سهم گرفتن و برخی با علم به رأی نداشتن از گردونه رقابت خارج شده اند اما تا همینجای کار بازهم چند رقیب پاسفت،  رودروی هم قرار گرفته اند. رقبایی که شاید تا چند ماه پیش تصور نمی شد اینگونه در مقابل کاندیدای اصلی یعنی محمدباقر قالیباف قد علم کنند اما حال چند روز مانده به آغاز مجلس یازدهم و به صدا درآمدن زنگ رقابت بر سر کرسی شماره یک پارلمان کار سخت و پیچیده شده است.

امید قالیباف کمرنگ می شود و کمرنگ تر
قالیباف با امید تکیه زدن بر کرسی ریاست یک قوه پا به میدان انتخابات مجلس گذاشت، برای او که سه بار دست خالی از رقابت های بر سر صندلی شماره یک پاستور بیرون آمده بود، حضور در انتخابات مجلس یازدهم تنها به امید رسیدن به ریاست قوه مقننه بود، امیدی که حالا هر روز کمرنگ تر و کمرنگ تر می شود. او گرچه تصور می کرد در رسیدن به کرسی ریاست نهایت پایداری ها را مقابل خود خواهد دید اما این روزها حلقه احمدی نژادی ها بیشتر از همه برای او دردسرساز شده اند، حلقه ای که تا همین جای کار سه گزینه نیکزاد، حاجی بابایی و شمس الدین را در وسط میدان نگه داشته است.

گرچه شواهد و تحرکات روزهای آخر منتهی به انتخابات هیات رئیسه مجلس حکایت از آن دارد که شمس الدین حسینی چندان شانسی برای ریاست مجلس ندارد و باید بر روی کرسی نایب رئیسی یا ریاست یکی از کمیسیون های اقتصادی حساب کند اما دو گزینه دیگر از این سه ضلع هرکدام مدعی جدی رقابت با قالیباف هستند. اما دردسر اصلی قالیباف با کدام یک از این دو کاندیداست؟

دوگانه قالیباف – حاجی بابایی به سرعت فراموش شد
زمزمه های خبری و رسانه ای تا چند هفته پیش حکایت از دست برتر داشتن حمیدرضا حاجی بابایی در میان دیگر کاندیداهای حلقه احمدی نژاد داشت. برهمان اساس بود که بسیاری از دوگانه قالیباف – حاجی بابایی روایت می کردند و البته در این دوگانه شانس بیشتر با قالیباف بود نه وزیر احمدی نژادی.

این روزها اما گویا ورق درحال برگشت خوردن است و به نظر می رسد لابی های پنهان و اشکار نیکزاد بالاخره جواب داده و از پایداری ها و حلقه احمدی نژاد تا آذری زبان ها و حتی برخی اصلاح طلبان و مستقلین مجاب به حمایت از او در مقابل قالیباف شده اند. حامیانی که برایشان رأی نیاوردن قالیباف اهمیت دارد و بس.

دوگانه قالیباف - نیکزاد متولد شد
اما چه چیزی نیکزاد را در جایگاه دوگانه سازی با قالیباف قرار داده است؟ در میان کاندیداهای برخواسته از حلقه مدیران احمدی نژاد گرچه حاجی بابایی بخاطر ادوار حضورش در پارلمان و ریاستش بر فراکسیون اصولگرایان مجلس دهم توانسته است اسم و رسم و وجهه ای دست و پا کند اما پربیراه نیست اگر بگوییم محبوبیت او در طیف احمدی نژادی ها و پایداری ها به پای نیکزاد نمی رسد. 

وجهه سیاسی نیکزاد در هر دو طیف مذکور بیش از حاجی بابایی است، خاصه از سال 96 به بعد که ابتدا نام خودش در جمع کاندیداهای ریاست جمهوری و البته مورد حمایت جبهه پایداری قرار داشت و بعد که در حلقه اول همراهان ابراهیم رئیسی قرار گرفت و مشاوران نزدیک به او شد. 

ارتباط نزدیک او با مرتضی آقاتهرانی و محصولی که این روزها لابی های پشت پرده این جبهه را ساماندهی می کنند پوئنی مثبت در مقابل حاجی بابایی محسوب می شود. شاید از خوش شانسی وزیر محبوب احمدی نژاد باشد که در پارلمانی نماینده شده است که هم پایداری ها که با او قرابت فکری دارند حضور پرتعدادی دارند هم گعده مدیران دولت سابق شلوغ است. چهره هایی که هر کدام می تواند تبدیل به یک قطب پرقدرت لابی گری برای او شوند.

آذری زبان ها به داد نیکزاد می رسند؟
اما آنچه شانس نیکزاد را در برابر حاجی بابایی و شمس الدین حسینی و حتی قالیباف بالاتر برده است، این است که او یک نماینده آذری زبان است. نگاهی به معادلات درون پارلمانی در ادوار مختلف مجلس حکایت از آن دارد که آذری زبان های پارلمان در اکثریت مواقع حامی و پشتیبان هم بوده اند و در این حمایت حتی مرز اصلاح طلبی و اصولگرایی را هم کنار می گذارند.

 شاهد مثال آنهم مسعود پزشکیان در همین مجلس دهم بود. مسعود پزشکیان در چندسال کاندیداتوری برای نایب رئیسی مجلس دهم اگرچه کاندیدای مورد حمایت اصلاح طلبان بود اما هربار با آرایی بسیار بالاتر از تعداد اصلاح طلبان حاضر در مجلس بر کرسی نایب رئیسی اول تکیه زد رای بالایی که ردپای حمایت ترک زبانان مجلس در آن مشهود بود.  اتفاقی که بعید به نظر نمی رسد برای نیکزاد هم تکرار شود. 

دیدار محرمانه با پزشکیان؟ /میرسلیم فراموش نشود
آنچنان که بنا بر شنیده ها نیکزاد حتی برای لابی با اصلاح طلبان، شاخص ترین چهره و البته یک آذری زبان یعنی مسعود پزشکیان را انتخاب کرده و ضمن دیداری محرمانه با او تلاش کرده است از قدرت لابی گری پزشکیان برای همراه کردن اصلاح طلبان کم تعداد مجلس با خود بهره بگیرد.

بنا بر همان روایت ها پزشکیان که در مجلس دهم نیز لیدر فراکسیون آذری زبان ها بود بی تمایل نبوده است که نیکزاد را در این فضای لابی گری همراهی کند. گرچه مرتضی آقاتهرانی روز گذشته هرگونه ائتلاف بین نیکزاد و چپ گرایان را تکذیب کرد و حتی از آن تحت عنوان تهمت نام برد اما تحرکات نیکزاد و اطرافیان او چیزی خلاف آنچه آقاتهرانی مدعی شد را روایت می کند.

نیکزاد اگر بتواند در راند اول حاجی بابایی و شمس الدین حسینی را کنار بزند در راند دوم براساس ائتلاف تازه شکل گرفته بین موتلفه، دولتمردان احمدی نژاد و پایداری باید میرسلیم را هم کنار بزند تا بتواند رقیب اصلی این سه طیف در مقابل قالیباف باشد. 

نیکزاد در میدان است و کنار نمی رود
فارغ از لابی های آشکار و نهان، نیکزاد این روزها حضوری پررنگ نیز در توئیتر دارد و تلاش دارد پالس های ارسالی را یکی بعد از دیگری روانه رقبای اصولگرایش کند، آنچنان که بعد از نشست چندوقت پیش اصولگرایان به کنایه گفت«جلسه اخیر نامزدهای ریاست مجلس یازدهم، نشست تقسیم غنایم و مناصب نبود. گفت‌وگویی انتقادی و البته سازنده بین طرفین بود. بر آن عهدی که بستم، هستم. عزت ما در «صداقت» و «نوکری مردم» است و آن را با هیچ چیز عوض نمی‌کنم.» توئیتی که به نظر می رسد مخاطب اصلی آن قالیباف و طیف های نواصولگرا باشد. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۵۵۸۰۴۱۴:۴۹:۵۷ ۱۳۹۹/۳/۱
تشنگان قدرت!!!نه شیفتگان خدمت!!!
ناشناس۱۴۵۵۹۱۳۱۶:۲۴:۴۶ ۱۳۹۹/۳/۱
این چه مسخره بازیه ؟ مگه بقالیه که براساس لهجه میخواد رای بیاره ؟ بذارین قالیباف یا میرسلیم بشن رئیس مجلس بلکه کاری کنن !
ناشناس۱۴۵۵۹۲۵۱۶:۳۷:۴۰ ۱۳۹۹/۳/۱
مگه مجلس ، خونه خاله ست که تو چون آذری زبانی بهت رای بدن ؟؟؟ اونجا جای کار کردن و حل کردن مشکلات مردمه ، نه این مسخره بازیها !!!
ناشناس۱۴۵۵۹۳۸۱۶:۵۳:۵۱ ۱۳۹۹/۳/۱
انشالله نیکزاد رئیس مجلس بشه ریاست قالیباف با ریاست لاریجانی مگر فرقی هم دارد انشالله با ریاست نیکزاد شاهد مجلسی حامی منافع مردم محرم کشور باشیم نه حامی منافع مراکزی مثل ایران مال
آریابان۱۴۵۵۹۴۳۱۷:۰۱:۰۹ ۱۳۹۹/۳/۱
"اما پربیراه نیست اگر بگوییم محبوبیت او .....به پای نیکزاد نمی رسد" "پربیراه نیست" یا "پربیراه هست" ، یعنی اینکه بالاخره محبوبیت داره یا اینکه نداره ؟!؟!؟!؟!؟
ناشناس۱۴۵۵۹۶۰۱۷:۱۴:۰۱ ۱۳۹۹/۳/۱
نیکزاد تو هم؟
ناشناس۱۴۵۶۰۰۳۱۸:۰۵:۱۵ ۱۳۹۹/۳/۱
نیکزاد سابقه و تحربه وزارتی دارد. و حهره تقریبا محاقظه کار دارد. مستقلین و اصلاح طلبان و نمایندگان ترک زبان مطئینا به رای خواهند داد. منوط به اینکه قالیباقت سقارشی نباشد.
علی۱۴۵۶۰۰۷۱۸:۰۶:۳۹ ۱۳۹۹/۳/۱
آقای نیکزاده همه تون قبل از ورود به مجلس ادعای خادمی، نوکری، و خدمتگذار ی می کنید، اما پس از قرص شدن صندلی مردم رو آدم هم حساب نمی کنید. دوره بعدی رییس جمهور هم قطعا از طیف شماست، و شما هم میشوید وکیل الدوله، پس فرقی بین مجلس شما و مجلس دهم نیست.
ناشناس۱۴۵۶۲۰۳۲۳:۰۱:۵۲ ۱۳۹۹/۳/۱
سالی که نکوست از بهارش پیداست....
ناشناس۱۴۵۶۲۳۵۰۰:۱۵:۲۹ ۱۳۹۹/۳/۲
میشه لطف کنیدو از واژه مجعول و‌دروغین آذری زبان استفاده نکنید؟؟؟ ما آذربایجانی و ترک زبان هستیم.انکار هویت زبانی یک‌ قومیت بزرگ توهین بزرگی به اون قومیت محسوب میشه.
ناشناس۱۴۵۶۲۵۵۰۱:۰۹:۲۳ ۱۳۹۹/۳/۲
شما اطلاع رسانی می کنید یا جانبداری؟

پربحث‌های دیروز

 1. سرقت وحشیانه ۳ مرد مسلح از یک زن در دزفول

 2. آدرس روحانی برای فرستادن لعن و نفرین در خصوص مشکلات کشور

 3. انتقال پایتخت؛ تهران پیر همچنان مقاومت می کند

 4. تازه‌ترین قیمت سکه، طلا و ارز در بازار/ دلار ۲۹,۱۰۰ تومان شد + جدول

 5. انتقاد حسین شریعتمداری از آیت‌الله سیستانی

 6. توضیح همتی درباره دلایل افزایش قیمت دلار

 7. آیا هنوز هم کسی نمی‌خواهد از آنها بپرسد که از کجا آورده‌اند؟

 8. سوداگران از بازار مسکن خارج می‌شوند؟/ پیش‌بینی وضعیت خرید و اجاره در نیمه دوم امسال

 9. وزیر راه و شهرسازی: دولت خانه‌دار شدن مردم را مدیریت می‌کند/ التهابات سایر بازار‌ها روی قیمت مسکن تاثیر گذاشته است

 10. پیش‌بینی قیمت سکه و دلار

 11. نظر ۱۲ نماینده درباره صلاحیت رزم حسینی جهت تصدی وزارت صمت/ آیا او تابعیت دوگانه دارد؟

 12. با ادعای نوکری میاین، بلافاصله ارباب می‌شین!

 13. پورابراهیمی: بورس صعودی می‌شود

 14. زالی: پایتخت در وضعیت کاملاً بحرانی قرار دارد/ ۸۰۰ بیمار بستری جدید در تهران/ درخواست دورکاری کارمندان

 15. فوت ۱۲ هزار تهرانی به دلیل کرونا

پربحث‌های هفته

 1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

 2. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 3. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

 4. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 5. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 6. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 7. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

 8. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 9. سرقت وحشیانه ۳ مرد مسلح از یک زن در دزفول

 10. چرا مسکن ارزان نمی شود

 11. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 12. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 13. به فکر معیشت این «ملت پیروز» باشید

 14. انقلابی‌گری و دنا پلاس

 15. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

 16. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

 17. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

 18. آدرس روحانی برای فرستادن لعن و نفرین در خصوص مشکلات کشور

 19. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: در پی رسیدن به توافقی جدید با ایران هستیم

 20. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 21. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 22. انتقال پایتخت؛ تهران پیر همچنان مقاومت می کند

 23. رهگیری ناو هواپیمابر «نیمیتز» توسط پهپادهای نیروی دریایی سپاه

 24. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

 25. رکورد حباب سکه زده شد/ دلیل افزایش قیمت طلا و سکه چیست؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 2. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 3. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 4. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 5. به فکر معیشت این «ملت پیروز» باشید

 6. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

 7. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

 8. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 9. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

 10. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

 11. انتقاد حسین شریعتمداری از آیت‌الله سیستانی

 12. واعظی: رئیس جمهور مبتلا به کرونا شود به کشور لطمه وارد می شود / خون مقامات از مردم رنگین‌تر نیست

 13. بخشی از دستاوردهای دولت تدبیر و امید در یک نگاه + جدول

 14. واکنش سخنگوی هیات رئیسه مجلس به تحویل خودروی دناپلاس: برخی نمایندگان خودروی مناسبی برای سرکشی ندارند

 15. پیروز جدال اخیر برجامی بین آمریکا و ایران

 16. نماینده مجلس از دریافت خودرو انصراف داد

 17. اصلاح طلبان تند رو تمایلی به پایان حصر کروبی و موسوی ندارند

 18. نظر ۱۲ نماینده درباره صلاحیت رزم حسینی جهت تصدی وزارت صمت/ آیا او تابعیت دوگانه دارد؟

 19. دستور فوری جهانگیری در پی انتشار یک فیلم جنجالی در فضای مجازی

 20. گزارش بسیار نگران‌کننده‌ دو وزیر درباره کرونا/دلیل خروج گزینه پیشنهادی وزارت صمت از مجلس/ احتمال رقابت جلیلی و ظریف در انتخابات/روحانی: مردم بدانند مسئولان اقتصادی در حال فداکاری هستند

 21. توضیح رئیس کمیسیون بهداشت مجلس درباره واکسن آنفلوانزا / قصد تخریب مجلس داشتند

 22. مجلس ۱۵۰۰ واکسن آنفلوآنزا را بازگرداند

 23. آن جنگ، این جنگ، هفته‌ی جنگ

 24. افزایش نگران‌کننده مبتلایان به کرونا/حرکت زیرپوستی یار دیرین احمدی‌نژاد به سمت پاستور/لاریجانی ناطق‌ ۷۶ می‌شود؟/ روحانی: امروز آمریکا شکست خورد

 25. جزییات تازه از اقدام ایران برای پیش‌خرید واکسن کرونا/ روایت رفیق ۴۰ ساله از قاسم سلیمانی/ دلایل عجیب زیباکلام برای حمایت از بایدن/ احتمال حضور نزدیکان روحانی در انتخابات وجود دارد

آخرین عناوین